PDA

View Full Version : και τωρα τι να παρω?



tkata
13/05/2012, 17:42
Παίδες το εγκαταλείπω το θέμα με το DR 800 οχι γιατί δεν είναι καλό ή επειδή δεν το γουστάρω. Έχω κάποιους λόγους. Αν το είχα αποφασίσει πριν από 7-8 χρόνια σίγουρα θα το χτύπαγα. Δεν υπάρχουν και πολλά...είναι και γριούλες πια...τεσπα.

Βλέπω τώρα για DR650, KLR650 και για ποιο δεύτερες σκέψεις KLE500 και Transalp 650. Την αφρικάνα την έχω βγάλει για καλά από το μυαλό μου, τις τσιμπάνε και στην τιμή και νομίζω ότι θα τρέχω με την γριά από συνεργείο σε συνεργείο. Άσε που δεν τα σηκώνω τα 2500-3000 χιλ για μηχανή του 98-99 στην καλύτερη. Κ΄@@λα μηχανή, αλλά...

Μιλάμε για μοντέλα 2000-2002 και άνω αν και βλέπω τα KLE & KLR σε ποιο νέα μοντέλα σε καλές τιμές. Το Transalp για δρόμο ίσως η καλύτερη επιλογή αλλά για κάτι αξιοπρέπές πρέπει να χώσω 2500 χιλ και δεν υπάρχουν. Και είμαι και λίγο βάρβαρος...Το DR κάπου δεν με τραβάει αν και μαμάτο εργαλείο. Το KLE δεν γνωρίζω πολλά αλλά βλέπω καλές τιμές, δεν ξέρω αν κάνει για την χρήση που θέλω (σε πάω παντού σε δρόμους και βουνά, σε φορτώνω σαν γομάρι και δεν παθαίνεις τίποτα...) αλλά ακούω καλά πράγματα περί αξιοπιστίας. Το KLR με προκαλεί πολύ, σαν εμφάνιση όχι σπουδαία πράγματα αλλά κάτι μου λέει ότι με ένα τέτοιο θα έκανα πολλά πράγματα. Τη μηχανή την θέλω μόνο για βόλτες ΣΚ και με τα ανάλογα καλούδια να την τραβάω εξωτερικά.

Βοηθήστε όσο μπορείτε γιατί καλοκαιριάζει και δεν παίζει να την βγάλω ιντερνετ να διαβάζω τις βόλτες των άλλων στο moto.gr & advrider.

Παίζει innova inj. 2009 με 30.000 km προς ανταλλαγή ή πώληση.

AUFGEBRACHT
13/05/2012, 19:19
Eγώ θα σου πρότεινα η πρώτη σου σκέψη να γίνει στερνή...Προτιμητέο το transalp και το KLE, ενώ εάν ψάχνεις για κάτι τίμιο με δυνατότητες και χαμηλό budget θα σου πρότεινα και το παλιό καλό- δε σπάει, δε χαλάει- BMW F650 Funduro. Το DR από τα 120χ.α.ω. και πάνω στην εθνική λόγω μαλακών αναρτήσεων και ψηλού φτερού θα σε πηγαίνει πέρα δώθε, ενώ και η σέλα δεν ενδείκνυται για μεγάλα ταξίδια και δη δικάβαλος. Το δε KLR μοιάζει βαρετό μηχανάκι, τίμιο μεν αλλά χωρίς χαρακτήρα, ο κινητήρας για τα σημερινά δεδομένα νομίζω πως θεωρείται αναιμικός.

tkata
13/05/2012, 19:56
Eγώ θα σου πρότεινα η πρώτη σου σκέψη να γίνει στερνή...Προτιμητέο το transalp και το KLE, ενώ εάν ψάχνεις για κάτι τίμιο με δυνατότητες και χαμηλό budget θα σου πρότεινα και το παλιό καλό- δε σπάει, δε χαλάει- BMW F650 Funduro. Το DR από τα 120χ.α.ω. και πάνω στην εθνική λόγω μαλακών αναρτήσεων και ψηλού φτερού θα σε πηγαίνει πέρα δώθε, ενώ και η σέλα δεν ενδείκνυται για μεγάλα ταξίδια και δη δικάβαλος. Το δε KLR μοιάζει βαρετό μηχανάκι, τίμιο μεν αλλά χωρίς χαρακτήρα, ο κινητήρας για τα σημερινά δεδομένα νομίζω πως θεωρείται αναιμικός.

Φίλε μου έχω περάσει από το F650, αν και έμεινε λίγο στα χέρια μου περί τους 6-7 μήνες, περισσότερο ήταν στο συνεργείο παρά στο δρόμο. Τα ηλεκτρικά του χάλια, το κομπλέρ και η μίζα επίσης, με φόβησε τόσο πολύ που του έριξα 1000 ευρω να το φέρω στα ίσια του και μετά το πούλησα καπάκι για να προλάβω τα χειρότερα, άρχισε να κάνει κάτι περίεργα στο σασμάν, δεν κούμπωνε την 1η, και πατινάριζε στις υψηλές στροφές ή κάτι τέτοιο. Τεσπα. Αν και μαθαίνω ότι ο επόμενος δεν έχει προβλήματα (αν και είχε κάτι ψηλοηλεκτρικά, με κάτι φύσες, πάντως όχι σοβαρά πράγματα) και χαίρομαι. Ίσως η ακινησία στον έμπορο, ίσως η βλακία η δικιά μου, ίσως ήμουν άτυχος...Δεν ξαναπάω Γερμανό φίλε μου...άσε που είδα πολλά τόσους μήνες μπες-βγες στο συνεργείο...Μάλλον απευθύνονται σε ανθρώπους που μπορούν να υποστηρίζουν την επιλογή τους οικονομικά. Εγώ δεν μπορώ πια.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν και δυνατότητες οικονομικές. Άλλες εποχές θα μπορούσα να υποστηρίξω ένα παλιό μηχανάκι που μου αρέσει, τουλάχιστον μέχρι να έρθει στα ίσια του. Τώρα δεν μπορώ. Το F650 μου άρεσε σαν μηχανή. Νευρικούλι, δεμένο μηχανάκι και όμορφο, κατά την γνώμη μου. Αλλά δεν μπορώ να το ρισκάρω πάλι. Μάλλον σε KLE με βλέπω αν και με μισή καρδιά να σου πω γιατί ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά είναι φτηνό και μάλλον αξιόπιστο απ'ότι λένε. Για κάτι Pegasus, Freewind κλπ που παίζουν στην κατηγορία δεν το συζητώ καθόλου. Αν έβρισκα ένα Transalp σε καλή κατάσταση θα το χτύπαγα, αλλά τσιμπάνε στην τιμή από το 2002-2004 και μετά.

Αν υπάρχει γνώμη και για κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά. :)

TROOPER
14/05/2012, 06:59
το θεμα συνεχιζει απο εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127770&page=2&p=2178476#post2178476)

tkata
16/05/2012, 21:34
Τι γνώμη έχετε για το Pegaso 650 Trail?

TROOPER
16/05/2012, 21:47
Τι γνώμη έχετε για το Pegaso 650 Trail?

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!

το βαζεις πανω στο κομοδινο και εχεις φως να διαβαζεις τα βραδυα!!! οτι πρεπει για τις μοναχικες βραδυες του χειμωνα!!!:lol::lol:

tkata
17/05/2012, 21:04
[QUOTE=TROOPER;2188708]ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!!!

το βαζεις πανω στο κομοδινο και εχεις φως να διαβαζεις τα βραδυα!!! οτι πρεπει για τις μοναχικες βραδυες του χειμωνα!!!:lol::lol:[/QUOTE

Καλό :D

tkata
20/05/2012, 17:51
Επιστρέφω με ερώτηση: KLR650

Μ' αρέσ και φένεται σκλί κακό. Δεν ταξιδεύω με ταχύτητες μεγάλες και δεν θα γίνεται χρήση Αθήνα, με ενδιαφέρει να μην σπάει και να μην κολλάει να πάει και χλμ εκτός δρόμου και να μην είναι και πολύ βαρύ.

Ξέρουμε τίποτα βρε φιλαράκια μου καλά;

MikeG
20/05/2012, 17:55
Μια χαρά είναι το KLR. Ψάξε στο advrider να δεις τι κάνουν οι Αμερικλάνοι με αυτά.

tkata
20/05/2012, 18:35
...έφυγα...πάω να τσεκάρω...

thanks MikeG!