PDA

View Full Version : help!Αγορά 1ης μηχανής



kostaspontios
14/05/2012, 09:37
Γεια σας! Ειμαι νεος στο χωρο της μοτοσυκλετας και δεν εχω πολλες γνωσεις (αν εξαιρέσουμε καποια μηχανικα) σχετικα με αυτες. Σε μια εβδομαδα δινω πανελληνιες και επειδη μαλον θα περασω κερκυρα σκεφτομουν για να μειωσω και τα εξοδα μου να αγορασω μια μηχανη στα 125cc. Εχω κοιταξει καποια πραγματα και μου αρεσει παρα πολυ η duke 125 της KTM http://www.ktm.com/gr/125/125-duke-eu.html. Θα ηθελα να μαθω κατα ποσο αποτελει καλη επιλογη οσο αναφορα θεματα βλαβης, κοστους συντηρησης, καταναλωσης, ανεσης. Τη μηχανη την θελω για καθημερινη μετακινηση και για καμια εκδρομη.Περιμενω συμβουλες και προτασεις σας...

Ευχαριστω πολυ!

TROOPER
14/05/2012, 10:03
Γεια σας! ...............μου αρεσει παρα πολυ η duke 125 της KTM http://www.ktm.com/gr/125/125-duke-eu.html..........!

http://www.youtube.com/watch?v=zethfkPouoo

γεια σου πατριδα!!!!!!!!! :tooth:

dmf
14/05/2012, 10:08
Άμα θες να κάνεις οικονομία, παίρνεις ετήσια κάρτα μμμ, ή έστω ένα παπί, δεν παίρνεις KTM :p
Πες καλύτερα, θέλω να πάρω μια μηχανή, αλλά να πείσω τους γονείς μου ταυτόχρονα ότι
το κάνω για οικονομία :D

kostaspontios
14/05/2012, 10:09
@trooper Τελικα ειμαστε παντου!!!! Για το κατεμακι δεν μου ειπες ομως...
@dmf βασικα συχαινομαι τα παπια! Πιστευω πως ειναι πιο ασφαλες μια γερη μηχανη παρα ενα παπι...Οσο για την οικονομια σχετικα με αυτη την κατηγορια μηχανων εννοω και συγκριτικα με το να επαιρνα αυτοκινητο!

TROOPER
14/05/2012, 10:12
Τελικα ειμαστε αντου!!!! Για το κατεμακι δεν μου ειπες ομως...

ολοκληρο ''εκακηκεν το τσαμπασιν'' σου εβαλα!!!τι δεν καταλαβενς???????????:lol:

kostaspontios
14/05/2012, 10:14
Δηλαδη με λιγα λογια δεν λεει???

dmf
14/05/2012, 11:06
Δεν ξέρω, είναι και σχετικά καινούργιο, αλλα εφόσον η αξιοπιστία είναι σημαντική, εγώ δεν θα το κοιταγα. Κάνει και κοντά στις 4000€.
Δικαιο εχεις για τα παπιά. Υπάρχει και το cbf125, αλλά έχει επιδόσεις παπιού, και τιμη 1500 κατω απο το ktm.
Πάντως το δίπλωμα που θα βγάλεις σε καλύπτει μέχρι 33 ίππους. Μην κοιτας απαραίτητα μέχρι 125cc.
Δες μια και τα cbf250, αν σου αρεσουν κατ'αρχας και μετά ψάξε για μεταχειρισμένα σε καλή κατασταση.

kostaspontios
14/05/2012, 12:07
Δεν το σκεφτηκα! Σωστο! Φανταζομαι πως η καταναλωση κλπ ειναι περιπου τα ιδια...??? Κοιταξα και στα 200-250 κυβικα και βρηκα Sym wolf 250 ή 125, Duke 200 (εχω φαει κολλημα,δεν υπαρχει, ειναι κουκλι), cbf 250 δεν πολυψηνομαι και τελος yamaha YZF-R125. To θελω οπως ειπα κυριως για πολη οποτε θελω να ειναι ανετο...τι λετε???

dmf
15/05/2012, 20:20
Είδα σήμερα στο φανάρι ένα duke125. Το είχα ξαναδεί, αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Σήμερα ψιλοκόλλησα και το έφαγα με
τα μάτια μου για κανά 5λεπτο. Είναι όντως πολύ ωραιο εμφανισιακά, και από κοντά, καταλαβαίνω γιατί έχεις κολλήσει :D
Ψάξε όμως για τυχόν προβλήματα που έχει βγάλει.

πυξιδας990
15/05/2012, 21:36
καταπληκτικο μηχανακι,στη φαση που το εχω οδηγησει και εχω κολησει παροτι εχω 990.το μοτερ ειναι μια χαρα,αφου φαντασου οτι παιρνει ετοιμο κιτ για 150cc,οποτε θεμα αξιοπιστιας δεν υπαρχει:wave2:

MikeG
15/05/2012, 22:00
Κοίτα και κάτι σε μεταχειρισμένο 250 που να καλύπτεται από το δίπλωμα σου. Ένα on off στη Κέρκυρα θα ήταν ότι πρέπει να εξερευνήσεις το νησί.

kostaspontios
16/05/2012, 09:48
Πιστευω και εγω πως κατι σε 250 θα ηταν καλυτερο...Οσο αφορα τωρα το on off πιστευω πως και το κατεμακι δεν θα εχει προβλημα:D Επειδη ομως δεν παιζουν πολλα λεφτα μεχρι κανα 3000λιαρο να δωσω, τι μου προτεινεται και εσεις???? (παντα για την χρηση που εχω προαναφερει!)

TROOPER
16/05/2012, 09:53
transalp 600

kostaspontios
16/05/2012, 11:12
transalp 600

δεν με καλυπτει το διπλωμα...! Μεχρι 250cc μπορω να παω. Α! Να προσθεσω κατι...Ειμαι 1.73 και 72 κιλα...Απλα ενημερωτικα γιατι ειδα σε κατι συζητησεις οτι χρειαστηκαν οι συμφορουμιτες τις πληροφοριες αυτες. Για την varadero 125 τι λετε? Προβληματα, κοστη κλπ. Συμφερει???

GiannisBlessed
16/05/2012, 13:17
γειά σου φίλε.είμαι φοιτητής στην κέρκυρα στο τέταρτο έτος.το εχω γυρίσει όλο το νησί.το 125 είναι αρκετό.η πόλη είναι μικρή και την γυρνας και με ποδήλατο.αλλά στην.θέση σου θα επερνα το νίντζα 250.έχει ακριβώς την σωστή δύναμη για το νησί.και θα το κρατήσεις άνετα για 2 χρόνια χωρίς να το βαρεθεις.το 125 μετά από λίγο καιρό θα το βαρεθεις.η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή.με το νίντζα πας και κανένα ταξίδι.πάντως αν σε ενδιαφέρει η οικονομία τότε το παπί και το.ποδήλατο είναι η λύση.αμάξι μην το σκεφτεις καν.οι αποστάσεις είναι πολύ. μικρές και ουσιαστικα ξεπαρκαρεις για να πας λίγο πιο κάτω και.μετά ψάχνεις μια.ώρα να.παρκαρεις.είχα αμάξι για ένα διάστημα...κόλαση.

kostaspontios
17/05/2012, 11:41
γειά σου φίλε.είμαι φοιτητής στην κέρκυρα στο τέταρτο έτος.το εχω γυρίσει όλο το νησί.το 125 είναι αρκετό.η πόλη είναι μικρή και την γυρνας και με ποδήλατο.αλλά στην.θέση σου θα επερνα το νίντζα 250.έχει ακριβώς την σωστή δύναμη για το νησί.και θα το κρατήσεις άνετα για 2 χρόνια χωρίς να το βαρεθεις.το 125 μετά από λίγο καιρό θα το βαρεθεις.η διαφορά στην κατανάλωση είναι μικρή.με το νίντζα πας και κανένα ταξίδι.πάντως αν σε ενδιαφέρει η οικονομία τότε το παπί και το.ποδήλατο είναι η λύση.αμάξι μην το σκεφτεις καν.οι αποστάσεις είναι πολύ. μικρές και ουσιαστικα ξεπαρκαρεις για να πας λίγο πιο κάτω και.μετά ψάχνεις μια.ώρα να.παρκαρεις.είχα αμάξι για ένα διάστημα...κόλαση.

Γεια σου φιλε μου. Καταρχας να σου πω οτι ουτε κουβεντα για αυτοκινητο καθως τις πληροφοριες που μου εδωσες τις ξερω και απο αλλους ηδη. Τωρα οσο αφορα τα κυβικα πιστευω πως εχεις δικιο ομως επειδη το μονο δικυκλο που εχω καβαλησει ειναι το παπι του θειου μου το αθανατο c50!!! και το ποδηλατο μου (εκανα τον βαλεντινο μια φορα και εγειρα τοσο που εφαγα τα μουτρα μου) λεω να ξεκινησω με 125 και μετα βλεπουμε. Μαλλον κλινω σε κατεμακι ή στο yzf 125r της yamaha που ειναι επισης τρελη κ@**@!!! Πιστευω πως αξιζει! Τωρα το θεμα ειναι πως πειθεις γονεις οτι προσεκτικη οδηγηση με μηχανη (δεν κανω ποτε μλκς στον δρομο ουτε με ποδηλατο:nono:) ειναι ασφαλης (σχετικα) και οτι δεν θα πεθανω! :D:sick: κανα κολπο ξερουμε????

Η γνωμη σας για την yzf 125r ποια ειναι γιατι δεν υπαρχει κανενα topic για την μηχανη αυτη???

Σας κουρασα σορρυ!!:lol:

dimzan
17/05/2012, 12:13
το yzx125 ειναι πανεμορφο αλλα ειναι σαν ενα γρηγορο παπι. Το εχω οδηγησει και ξενερωσα με το καλημερα. Αμα πας σε αυτη την κατηγορια καλυτερα παρε 250αρι. Το ninja 250 θεωρω κι εγω πως ειναι πολυ καλυτερη επιλογη. Βρισκεις σωστο μεταχειρισμενο με 2500.

Τα 125αρια που γραφεις ειανι πολυ ακριβα κατα τη γνωμη μου, φτανουν τα 4000€. Εγω με τοσα πηρα 650αρι με abs...

Για μενα καλυτερα παρε καποιο καλο μεταχερισμενο 2-3 χρονων με τα μισα λεφτα, εκτος αν μπορεις με τετοια ανεση να διαθεσεις 4000 για 125αρι. Σιγουρα η μηχανη πρεπει να σε φτιαχνει, και το δεχομαι γιατι το κτμ ειανι κουκλακι, ομως σκεψου και τα λεφτα.

kostaspontios
17/05/2012, 13:39
Δεν με ενδιαφερει τοσο η ταχυτητα εκει που ειναι να κανω 10 λεπτα δεν με ενοχλει να κανω 15. Το θεμα μου ειναι η ασφαλεια διοτι η μηχανη δεν ειναι και το ασφαλεστερο μεσο μεταφορας. Τις ερωτησεις τις κανω κυριως για να μαθω κοστος συντηρησης κλπ. Επισης να συμπληρωσω πως θα παρω μεταχειρισμενο πραγμα που σημαινει πως θα δωσω το πολυ 2,5-3 χιλιαρικα (πολλα λεω).

Στον χειρισμο σαν μηχανες το κατεμακι και η yamaha τι λενε??? Ευκολες? Ειμαι τελειως αρχαριος...

dimzan
17/05/2012, 13:55
αν θες ασφαλεια στη μηχανη τοτε παρε μηχανη με abs. Αντε και antispin στα πολυ δυνατα αλλα εσυ δεν εχεις τετοιο προβλημα.

Επομενο βημα ειναι η προληψη, δηλαδη κρανος μπουφαν γαντια, και για ακομα καλυτερα μποτες και παντελονι. Δεν υπαρχει καλυτρερη ασφαλεια στη μηχανη. Ολες καλα φρεναρουν, ολες καλα στριβουν αν τις χειριστεις σωστα. Αν εχουν και abs σε προστατευουν πολυ περισσοτερο σε φρεναρισμα πανικου. Εκει τελειωνει το ζητημα του οσο εισαι επανω. Μετα ειναι το πεσιμο οπου με σωστο προστατευτικο εξοπλισμο μπορεις να τη γλυτωσεις. Μηχανη παιρνεις, πρεπει να τα ξερεις αυτα (η να στα υπενθυμιζουμε).

Το κτμ μεταχειρισμενο δεν το βρισκεις. Αν δε σε νοιαζουν τα γκαζια κοιτα και το cbr250 που βγαινει με abs. Παιζει να το βρεις μεταχειρισμενο πανω απο 3000 ομως

GiannisBlessed
17/05/2012, 14:23
λοιπον φιλε.
τα 125 οπως ειπαν και πιο πανω ειναι η πιο χαζη επιλογη που μπορεις να κανεις.
αν μπορεις να διαθεσεις μεχρι το πολυυυ 3κ τοτε πας σε μεταχειρο.
κρανος?μπουφαν?γαντια?(τα απολυτως απαραιτητα)
εχεις?
εχεις υπολογισει το κοστος τους?
στην καλυτερη θες 400 ευραιους μονο για αυτα.
μεταβιβαση ασφαλεια κτλ με επασφαλιστρο κιολας πανω απο 150.
αρα στην καλυτερη εχεις να διαθεσεις 2500.
πολυ αισιοδοξα με 2500 δλδ δεν ξερω αν παιρνεις νιντζα.
ψαξε κατι σε cbf 250 κτλ η τσεκαρε και το honda bros 400(με αυτο ξεκινησα εγω και πολυ αλλοι.το καλυπτει το διπλωμα σου.και παει οπως παει και το ninja 250)
μην παρεις παπι με εμφανιση σουπερσπορτ.πρεπει να εχει και ενα μοτερακι απο κατω.
το νιντζα το εχω καβαλησει αρκετα.
ειναι πολυυυ ανετο.
ελαφρυ χαμηλα ειναι ψιλοψοφιο οποτε δεν θα σε τρομαξει και οταν το γκαζωσεις παει καλα.μπορεις να κανεις ενα ταξιδι ας πουμε με 100-130κμ την ωρα.
με το 125 που εχει τελικη ποσο 110?120?θα πρεπει να πηγαινεις με 80.και να σε περνανε και οι παπιες??
το κοστος συντηρησης αν οχι ειναι το ιδιο ειναι μικρη ηδιαφορα.και το κοστος χρησης το ιδιο με λιγο μεγαλυτερη καταναλωση το 250.
δεν θες με την αγορα οπως ειναι τωρα να ψαχνεις σε μερικους μηνες απο τωρα να σπρωξεις το 125 για να παρεις 250.
αυτα καλες επιλογες και λαη επιτυχια στις εξετασεις!!

p_sapelas
17/05/2012, 16:21
++CBF250. Θα το κρατήσεις όσο είναι απαραίτητο μέχρι να πάρεις μηχανή μεγάλου κυβισμού όταν θα το θεωρείς απαραίτητο.. Δεν θα χρειαστεί να πετάξεις λεφτά για συντήρηση γτ είναι σκυλί, μπορεί να σε ξενερώνει εμφανησιακά αλλά όταν το οδηγήσεις θα νομίζεις ότι είστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλο... Χώρο αρκετό στη σέλα για 2 άτομα, βάζεις και μια μπαγκαζιέρα και είσαι κομπλέ. Δύναμη όση χρειάζεσαι για να απολαύσεις την βόλτα σου χωρίς να σε τρομάξει σε κανένα σημείο, ενώ παράλληλα κάνεις ταξιδάκια με 130Km/h με ιδιαίτερη αξιοπρέπεια χωρίς να νιώθεις ότι έχεις μοτέρ πάνω σε ένα ποδήλατο, καλό στήσιμο και ικανοποιητική αξία μεταπώλησης που σημαίνει ότι το πουλάς με σχετικά μικρή χασούρα σε άτομο κάθε ηλικίας αφού είναι ένα τελείως ουδέτερο μηχανάκι.

Komisths
20/05/2012, 00:34
Άμα θες να κάνεις οικονομία, παίρνεις ετήσια κάρτα μμμ, ή έστω ένα παπί, δεν παίρνεις KTM :p
Πες καλύτερα, θέλω να πάρω μια μηχανή, αλλά να πείσω τους γονείς μου ταυτόχρονα ότι
το κάνω για οικονομία :D

+1000.Γνωστές αυτές οι δικαιολογίες....τις είπαμε κι εμείς.....;)

kostaspontios
28/05/2012, 12:52
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Καποιος γνωστος (λατρης της μηχανης) μου ειπε να παρω για αρχη κανα beverly και οχι 'μεγαλη' μηχανη, για να μαθω πρωτα να οδηγαω και να μην φαω τα μουτρα μου. Ισχυει η προταση αυτη, δηλαδη συμφερει ή να παω για cbf κατευθειαν??

Sapadak
28/05/2012, 12:54
Εξισου "δυσκολα" ειναι και τα 2.
Με το cbf θα μαθεις συμπλεκτη, ταχυτητες και χειριστήρια στη φυσιολογικη θεση τους.
Φθηνοτερη συντηρηση απο τα σκουτερ και ισως και οικονομικοτερο.

Γνωμη μου πηγαινε για το cbf

sniper
28/05/2012, 13:29
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Καποιος γνωστος (λατρης της μηχανης) μου ειπε να παρω για αρχη κανα beverly και οχι 'μεγαλη' μηχανη, για να μαθω πρωτα να οδηγαω και να μην φαω τα μουτρα μου. Ισχυει η προταση αυτη, δηλαδη συμφερει ή να παω για cbf κατευθειαν??

Όταν λες "Λάτρης της μηχανής" εννοείς κάποιον δικό σου γνωστό ή την δική μας latris mixanis (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=11996);

Billymuse
28/05/2012, 13:40
++CBF250. Θα το κρατήσεις όσο είναι απαραίτητο μέχρι να πάρεις μηχανή μεγάλου κυβισμού όταν θα το θεωρείς απαραίτητο.. Δεν θα χρειαστεί να πετάξεις λεφτά για συντήρηση γτ είναι σκυλί, μπορεί να σε ξενερώνει εμφανησιακά αλλά όταν το οδηγήσεις θα νομίζεις ότι είστε φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλο... Χώρο αρκετό στη σέλα για 2 άτομα, βάζεις και μια μπαγκαζιέρα και είσαι κομπλέ. Δύναμη όση χρειάζεσαι για να απολαύσεις την βόλτα σου χωρίς να σε τρομάξει σε κανένα σημείο, ενώ παράλληλα κάνεις ταξιδάκια με 130Km/h με ιδιαίτερη αξιοπρέπεια χωρίς να νιώθεις ότι έχεις μοτέρ πάνω σε ένα ποδήλατο, καλό στήσιμο και ικανοποιητική αξία μεταπώλησης που σημαίνει ότι το πουλάς με σχετικά μικρή χασούρα σε άτομο κάθε ηλικίας αφού είναι ένα τελείως ουδέτερο μηχανάκι.
θα έλεγα ακριβώς τα ίδια με τον φιλό πάνω, cbf250+++ και για να σε ξενερώσω λίγο με το duke125 δεν παράγεται στην Αυστρία αλλά σε εργοστάσιο στην 'Ινδια