PDA

View Full Version : Στη φάκα όσοι δεν πλήρωσαν τέλη κυκλοφορίας!



taxydromos
14/05/2012, 19:21
Να περάσουν εντός 30 ημερών από την εφορία θα καλούνται όλοι οι φορολογούμενοι που δεν έχουν πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας. Το σχετικό μήνυμα θα λαμβάνουν άμεσα με την υποβολή της φορολογικής δήλωσης μέσω ίντερνετ και την πραγματοποίηση της σχετικής διασταύρωσης σε πραγματικό χρόνο.

Στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών έχουν εκπονήσει ειδικό σχέδιο για την καταπολέμηση της αποφυγής πληρωμής τελών κυκλοφορίας η οποία έχει λάβει τη μορφή επιδημίας κυρίως στους κατόχους ΙΧ μεγάλου κυβισμού το οποίο τίθεται μέσα στις επόμενες εβδομάδες σε εφαρμογή. Τι προβλέπει αυτό;

Με την οριστικοποίηση της υποβολής της φορολογικής δήλωσης και εφόσον από την πραγματοποίηση σχετικής διασταύρωσης με το αρχείο πληρωμής των τελών κυκλοφορίας που έχει δημιουργήσει η ΓΓΠΣ προκύπτει ότι σε κάποιο από τα οχήματα που δηλώνει ο φορολογούμενος δεν έχουν καταβληθεί τα τέλη κυκλοφορίας, τότε θα εκδίδεται αυτόματα ειδικό ειδοποιητήριο προς το φορολογούμενο.

Με το ειδοποιητήριο αυτό ο φορολογούμενος θα καλείται εντός τριάντα ημερών να προσέλθει στην εφορία στην οποία υπάγεται προκειμένου να προσκομίσει αποδεικτικά πληρωμής των τελών. Αν δεν εμφανιστεί στην εφορία ή προκύψει από τον έλεγχο ότι πράγματι δεν έχουν καταβληθεί τα τέλη τότε θα γίνεται βεβαίωσή τους στο όνομα του φορολογούμενου και θα καλείται να τα εξοφλήσει στο διπλάσιο (όπως προβλέπει η φορολογική νομοθεσία).
πηγή:http://marketbeast.gr/?p=16172

spyrakos35
14/05/2012, 20:05
τώρα να πω οτι επιτέλους κάτι παει να γίνει?

Sapadak
14/05/2012, 20:18
Pali mises doulies
Osoi de dilwnouMe diladis, pairnoun ta @@ mas?

chr1s_86
14/05/2012, 20:18
τώρα να πω οτι επιτέλους κάτι παει να γίνει?


Είναι αυτή όμως η ερώτηση; Μήπως είναι "γιατί δεν είχαν να πληρώσουν;" ή μήπως "γιατί να είναι το τάδε ποσό τα τέλη;" Υπάρχουν για παράδειγμα μτχ αυτοκίνητα των οποίων τα "τέλη" ισοφαρίζουν την εμπορική τους αξία ! :mad:

spyrakos35
14/05/2012, 20:21
Είναι αυτή όμως η ερώτηση; Μήπως είναι "γιατί δεν είχαν να πληρώσουν;" ή μήπως "γιατί να είναι το τάδε ποσό τα τέλη;" Υπάρχουν για παράδειγμα μτχ αυτοκίνητα των οποίων τα "τέλη" ισοφαρίζουν την εμπορική τους αξία ! :mad:

εγώ ξέρω οτι όσοι δεν είχαν/ήθελαν για τα τέλη κατέθεσαν πινακίδες (το έκανα και γω).... δίκαιο άδικο αυτό είναι....

πόσοι άλλοι πληρώνουν τέλη σε παπί και το σήμα το πάνε σε αμάξι??? αυτούς πάνε να χτυπησουν.....

nikos_abel
15/05/2012, 07:02
Αχου, μην αρχίσει η ίδια κουβέντα με τα ασφάλιστρα.....

Εχετλαίος
15/05/2012, 07:37
Πάμε στοίχημα (επειδή το σύστημα είναι κ0λάδικο σκέτο) ότι θα καλέσουνε και ανθρώπους που πλήρωσαν κανονικά τα σήματα;
Και ότι θα πρέπει να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες ακόμη και αν έχουν κρατήσει όλα τα παραστατικά;

antonis_a
15/05/2012, 08:34
Ρε δε πα να................. Εδώ σε λίγο δε θα 'χουμε να φάμε κι αυτοί..................το χαβά.

MG-KTiNoS
15/05/2012, 23:56
Αχου, μην αρχίσει η ίδια κουβέντα με τα ασφάλιστρα.....

:lol:


ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ


ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ !

Όπως και να χει οι Γερμανοί θα τα φάνε,
Φάτε εσείς λοιπόν να σας λένε δίκαια
ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ
(αφού το λένε που το λένε)

Όπως και να χει σε λίγο δεν θα υπάρχει πρόβλημα μια και κανένας δεν θα έχει μια...

imitrelos
16/05/2012, 07:27
Καλά θα κάνουν .....και να τους κάτσουν και κανένα special πρόστιμο
Οσοι δέν μπορούσαν κατάθεσαν πινακίδες , ο κάθε εξυπνόπουλος που δέν πληρώνει χροοονια τώρα (προσωπικα ξέρω 2) γιατί σιγά μήν ελένξει κανένας

Το ίδιο και σε κάθε εξυπνάκια που παράδωσε πινακίδες και το κυκλοφορεί κανόνικα ( στο ηράκλειο πάντος έχω δει αρκετούς και όλοι με mercedes ,bmw και suv ) :evil:

MG-KTiNoS
16/05/2012, 07:41
Στη Κρήτη ειδικά θα τους κάνουν τα 3 ---> 2
:lol:

Da.Vintage
16/05/2012, 10:17
εισπρακτικά είναι όλα πρόκειται για αφαίμαξη....! σε όποια αρτηρία τους έχει γλιτώσει!

chr1s_86
16/05/2012, 10:58
Το ίδιο και σε κάθε εξυπνάκια που παράδωσε πινακίδες και το κυκλοφορεί κανόνικα


Έχω την εντύπωση πως όταν καταθέτεις πινακίδες σε βάζουν και υπογράφεις μια υπ. δήλωση ότι το όχημα είναι σε ιδιωτικό χώρο, δεν είναι στο δρόμο κτλ. Ισχύει ;

mikes
16/05/2012, 11:09
Έχω την εντύπωση πως όταν καταθέτεις πινακίδες σε βάζουν και υπογράφεις μια υπ. δήλωση ότι το όχημα είναι σε ιδιωτικό χώρο, δεν είναι στο δρόμο κτλ. Ισχύει ; ισχυει! οπως επισης στο εγραφο ακινησιας που συμπληρωνεις πρεπει να γραψει τη διευθυνση του χωρου καθως και σε ποιον ανηκει! εν ολοιγοις δε σε υποχρεωνει ντε και καλα να ειναι δικος σου ο χωρος, αυτο που θελουν ειναι το οχημα να μην ειναι παρκαρισμενο στο δρομο!

atom_smasher
16/05/2012, 14:23
καλα κανουν και εισπραττουν.

georgio
16/05/2012, 14:32
καλα κανουν και εισπραττουν.

:a21:

atom_smasher
16/05/2012, 22:53
ορθογραφικό;