PDA

View Full Version : Νεοφιλελευθεροι VS Αριστεροι



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20

BlackAdder
14/06/2012, 10:48
Εκεί βρίσκουμε τα εξής όμορφα:
"• Απαγορεύονται οι πορείες στο οδόστρωμα. Άλλωστε, ο αποκλεισμός δρόμων για να διαδηλώσουν π.χ 100 άτομα δεν έχει καμία πρακτική αξία για τους ίδιους. Καθώς η περιοχή είναι αποκλεισμένη, δεν γίνονται αντιληπτοί παρά μόνο από τον εαυτό τους. Επιπλέον στρέφουν την κοινή γνώμη εναντίον τους, ταλαιπωρούν το κοινό, παραλύουν την οικονομική ζωή και εγκαθιστούν ένα μόνιμο στοιχείο ανομίας. Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της Ελληνικής Αστυνομίας, το 2010, το κέντρο της Αθήνας έκλεισε για πορείες και στάσεις, 496 φορές! Είναι προφανές το οικονομικό κόστος, ιδιαίτερα σε μια χειμαζόμενη οικονομία. Και με την υπάρχουσα νομοθεσία, η αστυνομία έχει τη δυνατότητα να απαγορεύσει μια μαζική εκδήλωση αν κρίνει ότι υπάρχει κίνδυνος για τη Δημόσια Ασφάλεια. Μέχρι στιγμής ποτέ δεν έχει ληφθεί τέτοια απόφαση. Η Αθήνα έχει καεί και λεηλατηθεί επανειλημμένως, αλλά προφανώς, σύμφωνα με την κρίση των πολιτικών προϊσταμένων της Αστυνομίας, δεν απειλήθηκε η Δημόσια Ασφάλεια"
και
"• Αποφάσεις για απεργία θα πρέπει να λαμβάνονται από την πλειοψηφία των εγγεγραμμένων."
και
"• Όμως επειδή αυτό δεν θέλουμε να εκληφθεί ως «φίμωση» των διαφόρων ομάδων, προτείνουμε να διαθέτει η κρατική τηλεόραση - στο πλαίσιο του δελτίου ειδήσεων - ένα 5λεπτο στο οποίο οι ενδιαφερόμενοι συνδικαλιστές ή μη - θα μπορούν να διατυπώσουν τις θέσεις τους, με ακροατήριο όλον τον ελληνικό λαό και όχι τους ελάχιστους διαβάτες που έτυχε να βρίσκονται στην πορεία της... πορείας. Αυτό το 5λεπτο θα μπορεί να δίδεται και σε άλλες κοινωνικές ομάδες που έχουν κάτι να εκφράσουν ώστε να συμβάλλει στον κοινωνικό προβληματισμό που είναι πάντα χρήσιμος σε μια ελεύθερη κοινωνία."

Δεν ξέρω, εμένα πάντως με έπεισε.
Ας ξαναγυρίσω τώρα στην απλέρωτη και ανασφάλιστη εργασία μου μιας που δε μπορώ να κάνω και αλλιώς.

Εγώ συμφωνώ πάντως ειδικά με αυτά.

nikos_abel
14/06/2012, 10:50
Καταραμένη Παπαρήγα !
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω πολιτική στέγη


Next step και βλέπουμε :D

nicksior
14/06/2012, 10:51
-Με λένε Νίκο και δεν ανήκω



:wave2:

MG-KTiNoS
14/06/2012, 10:56
Next step και βλέπουμε :D

βρέχει ?



Καταραμένη Παπαρήγα
:D










:lol:

Εχετλαίος
14/06/2012, 11:04
Πλέον υπάρχει αριστερά...

Nαι αλλά κάπου έχει μπλέξει και τα μπούτια της, λέω εγώ.
Κάτι με το μεταναστευτικό, κάτι με το ευρωζώνη ναι αλλά ίσως όχι και ευρώ (το ακούσαμε και αυτό χθες και σήμερα) κάτι με τους τούρκους και τους μακεδόνες της βόρειας ελλάδας...
http://www.youtube.com/watch?v=42DOUXObHP4
Ξεκάθαρα πράγματα όχι πάντως.
Κρίμα.

mats8282
14/06/2012, 11:15
Nαι αλλά κάπου έχει μπλέξει και τα μπούτια της, λέω εγώ.
Κάτι με το μεταναστευτικό, κάτι με το ευρωζώνη ναι αλλά ίσως όχι και ευρώ (το ακούσαμε και αυτό χθες και σήμερα) κάτι με τους τούρκους και τους μακεδόνες της βόρειας ελλάδας...
http://www.youtube.com/watch?v=42DOUXObHP4
Ξεκάθαρα πράγματα όχι πάντως.
Κρίμα.

Για το μεταναστευτικό ειδικά έχει την πιο πιθανή λύση..Αυτά περί ΔουβλίνουΙΙ,το οποίο αν δεν αλλάξει όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμα σε εγκαύματα 3ου βαθμού..

Στο <<ευρώ πάση θυσία>> διαφωνώ και εγώ...Δηλαδή αν μας φέρουν πίσω τον βασιλιά και καταργήσουν τη δημοκρατία για να παραμείνουμε στο ευρώ θα πούμε ναι;;;Ακραίο παράδειγμα σε ακραίο ερώτημα...

Μακεδόνες της Β.Ελλάδας;;;Δεν έχω ηχεία στο γραφείο,δεν μπορώ να ακούσω τον Λεβέντη,ΔΗΜΑΡ btw...Επίσημη θέση είναι σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό κλπ κλπ που λένε πλέον,υποχρεωτικά λόγω εξελίξεων,όλοι...Πλην Χ.Α. που θέλει να πάρει την Πόλη και το Αϊβαλί...

MG-KTiNoS
14/06/2012, 11:41
Το όνομα Μακεδονία το έχουμε χάσει, αφού Ντε φάκτο χρησιμοποιείται παντού.
Θέμα χρόνου να τα καταλάβουμε κι εδώ μέσα.
Η Παπαρήγα φυσικά φταίει και για αυτό αφού το 1944 είχε υπογράψει με την Σοβιετική ένωση ή ίδια αυτοπροσώπως κλπ κλπ

Δεν ξέρω τι λέει το Δουβλίνο αυτό που ξέρω είναι ότι είναι παρανοϊκό, αντιδημοκρατικό και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο να κρατάς ανθρώπους εδώ παρά τη θέληση τους.
Που ακούστηκε?

Τώρα ελπίζω ότι το θέμα με τους Μουσουλμάνους της Θράκης που οι πιο πολλοί δεν είναι Τούρκοι αλλά Πομάκοι ΔΕΝ έχει λήξει για το καλό το δικό τους πριν απ όλα.
Αν ψάξετε την ιστορία φυσικά θα μάθετε ότι ΚΑΙ για αυτό φταίει όχι η Παπαρήγα αλλά ο σ. Κολοζόφ με το Φαράκο και έναν άλλον που δε θυμάμαι

byron
14/06/2012, 11:51
Στο <<ευρώ πάση θυσία>> διαφωνώ και εγώ...

...


Εσύ, εγώ και ο καθένας άγνωστος μπορούμε να διαφωνούμε όσο γουστάρουμε. Το θέμα είναι οτι η γνώμη μας έχει τόση σημασία, όσα τα views κοινώς παπάρια.

όταν όμως διεκδικείς κάτι ή ακόμα και όταν έχεις σκοπό να μπλοφάρεις η τακτική σου πρέπει να είναι συγκεκριμένη με ξεκάθαρο στόχο και γνώση του ποιά είναι τα όρια σου. Διαφορετικά παίζεις ζάρια που στην προκειμένη περίπτωση είναι εγκληματικό μιας και το ερώτημα € και Ευρώπη είναι ξεκάθαρο στους Έλληνες.

Δίνει συνέντευξη στους Financial Times (αν δεν την διάβασε κάποιος να την διαβάσει) οπου διαβεβαιώνει οτι είναι αποφασισμένος να κρατήσει την Ελλάδα εντός της Ευρωζώνης...βγαίνει εχθές ο Λαφαζάνης και λέει οτι μπορούμε σύντροφοι να αντέξουμε και μια διακοπή χρηματοδότησης :tooth:, το ΚΟΕ έχει γεμίσει τον τόπο με αφίσες τέρμα το μνημόνιο, τέρμα η τρόϊκα. Οι συνιστώσες κοινώς λένε στο κοινό τους ότι θέλει να ακούσει.

Στα άρματα, στα άρματα σύντροφοι, απλά κανονίστε να μπείτε εσείς σε ελικόπτερα και όχι όσοι μας έφεραν εδώ. Γιατί αν γίνει καμμιά στραβή και δεν μπουν μισθοί, συντάξεις στους λογαριασμούς μαύρο φίδι που τον έφαγε.
Ο Holland(reou) :tooth: στην πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που έδωσε εχθές, δεν άφησε και πολλά περιθώρια παρερμηνείας για το τι σκέφτονται κάποιοι για μας.

mats8282
14/06/2012, 11:54
Συμπλήρωσα το παραπάνω για να αποφύγω παρεξηγήσεις....


Στο <<ευρώ πάση θυσία>> διαφωνώ και εγώ...Δηλαδή αν μας φέρουν πίσω τον βασιλιά και καταργήσουν τη δημοκρατία για να παραμείνουμε στο ευρώ θα πούμε ναι;;;Ακραίο παράδειγμα σε ακραίο ερώτημα...

Επίσης,δεν υπάρχει μπλόφα...

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=16104

Το plan B περιλαμβάνεται...

sniper
14/06/2012, 11:56
Εσύ, εγώ και ο καθένας άγνωστος μπορούμε να διαφωνούμε όσο γουστάρουμε. Το θέμα είναι οτι η γνώμη μας έχει τόση σημασία, όσα τα views κοινώς παπάρια.

όταν όμως διεκδικείς κάτι ή ακόμα και όταν έχεις σκοπό να μπλοφάρεις η τακτική σου πρέπει να είναι συγκεκριμένη με ξεκάθαρο στόχο και γνώση του ποιά είναι τα όρια σου. Διαφορετικά παίζεις ζάρια που στην προκειμένη περίπτωση είναι εγκληματικό μιας και το ερώτημα € και Ευρώπη είναι ξεκάθαρο στους Έλληνες.

Δίνει συνέντευξη στους Financial Times (αν δεν την διάβασε κάποιος να την διαβάσει) οπου διαβεβαιώνει οτι είναι αποφασισμένος να κρατήσει την Ελλάδα εντός της Ευρωζώνης...βγαίνει εχθές ο Λαφαζάνης και λέει οτι μπορούμε σύντροφοι να αντέξουμε και μια διακοπή χρηματοδότησης :tooth:, το ΚΟΕ έχει γεμίσει τον τόπο με αφίσες τέρμα το μνημόνιο, τέρμα η τρόϊκα. Οι συνιστώσες κοινώς λένε στο κοινό τους ότι θέλει να ακούσει.

Στα άρματα, στα άρματα σύντροφοι, απλά κανονίστε να μπείτε εσείς σε ελικόπτερα και όχι όσοι μας έφεραν εδώ. Γιατί αν γίνει καμμιά στραβή και δεν μπουν μισθοί, συντάξεις στους λογαριασμούς μαύρο φίδι που τον έφαγε.
Ο Holland(reou) :tooth: στην πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη που έδωσε εχθές, δεν άφησε και πολλά περιθώρια παρερμηνείας για το τι σκέφτονται κάποιοι για μας.

Αφού ξέρεις τι γίνεται ρε συ...

Λες, λες, λες και ξαναλές και μόλις πάρεις το γκουβέρνο, αρχίζει και ξελές γιατί ξαφνικά από εκθέσεις ιδεών και καλά θα ήταν να χαμε να λέγαμε, πρέπει να διοικήσεις ένα κράτος..

Κι η γ@μημένη η διοίκηση είτε εύκολη είναι ούτε θεωρητική..

byron
14/06/2012, 12:05
Αν ψάξετε την ιστορία φυσικά θα μάθετε ότι ΚΑΙ για αυτό φταίει όχι η Παπαρήγα αλλά ο σ. Κολοζόφ με το Φαράκο και έναν άλλον που δε θυμάμαι

Νομίζω οτι το όνομα που σου διαφεύγει είναι του Ι.Πασσαλίδη που ως γνωστόν ήταν Μενσεβίκος και μέσα απ΄την οπορτουνιστική δεξιόστροφη ενέργεια της ΕΔΑ που διάλυσε τις κομματικές οργανώσεις, αντικειμενικά εξομοίωνε το ΚΚΕ με σοσιαλδημοκρατικές και άλλες αστικές πολιτικές δυνάμεις.
Τραγικό λάθος...:(

byron
14/06/2012, 12:11
Συμπλήρωσα το παραπάνω για να αποφύγω παρεξηγήσεις....



Επίσης,δεν υπάρχει μπλόφα...

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=16104

Το plan B περιλαμβάνεται...

Το plan B ποιό είναι? Αυτό που πηγαίνει από πατέρα σε γιό και αν διαρρεύσει πρέπει να σε σκοτώσει?

mats8282
14/06/2012, 12:14
Το plan B ποιό είναι? Αυτό που πηγαίνει από πατέρα σε γιό και αν διαρρεύσει πρέπει να σε σκοτώσει?


Δεν εισπράττουμε την επόμενη δόση...Αυτό που ειρωνεύεσαι παραπάνω...Ο Βαρουφάκης στο λινκ το εξηγεί,βήμα-βήμα όλη την διαπραγμάτευση,δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεται ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά σε αυτή την κατεύθυνση είναι και αυτοί....Το έχω ακούσει από τον Σταθάκη σε κάποια πάνελ...

byron
14/06/2012, 12:19
Δεν εισπράττουμε την επόμενη δόση....


Σατανικό... :uplate:

MG-KTiNoS
14/06/2012, 12:26
Νομίζω οτι το όνομα που σου διαφεύγει είναι του Ι.Πασσαλίδη που ως γνωστόν ήταν Μενσεβίκος και μέσα απ΄την οπορτουνιστική δεξιόστροφη ενέργεια της ΕΔΑ που διάλυσε τις κομματικές οργανώσεις, αντικειμενικά εξομοίωνε το ΚΚΕ με σοσιαλδημοκρατικές και άλλες αστικές πολιτικές δυνάμεις.
Τραγικό λάθος...:(

:lol:

ΑΥΤΑ μας φάγανε σ. Βαρόνε....
:lol:

el_hymador
14/06/2012, 12:27
Ετσι εξηγουνται ολα...

261316

MG-KTiNoS
14/06/2012, 12:30
Εγώ οικονομικά δεν ξέρω.
Ιστορία ψιλό-ξέρω.
Έχω ζήσει έξω πολλά χρόνια και αρκετά Ιταλία.
Με την εμπειρία μου αυτή από τη νέα κυβέρνηση ζητάω μόνο ένα πράγμα

την ανελέητη καταδίωξη του μαύρου χρήματος
με οποιοδήποτε μέσο, τρόπο ή μεθοδολογία.

ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

alex14
14/06/2012, 12:31
:lol:

261317

byron
14/06/2012, 12:34
Δεν εισπράττουμε την επόμενη δόση...Αυτό που ειρωνεύεσαι παραπάνω...Ο Βαρουφάκης στο λινκ το εξηγεί,βήμα-βήμα όλη την διαπραγμάτευση,δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεται ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά σε αυτή την κατεύθυνση είναι και αυτοί....Το έχω ακούσει από τον Σταθάκη σε κάποια πάνελ...

Το σχέδιο το ξεδίπλωσε και ο ίδιος (υποθέτω είναι το ίδιο plan B)...

Aν η Ελλάδα δεν πάρει την επόμενη δόση, την επόμενη μέρα διαλύεται η ευρωζώνη, εκτίμησε, απαντώντας σε σχετική ερώτηση. Νομικά, πολιτικά και οικονομικά η έξοδος μας από το ευρώ θα διαλύσει την ευρωζώνη, ισχυρίστηκε, ενώ κληθείς να απαντήσει αν είναι έτοιμος να βάλει υπογραφή αποδοχής στα αιτήματα των εταίρων, ήταν σαφής: «Οι δικοί μας αγωνιστές δεν υπέγραψαν στα ξερονήσια και με ρωτάτε αν θα υπογράψω;»

Επαναλαμβάνοντας τη θέση του για επαναφορά του κατώτατου μισθού και της μετενέργειας, ο κ. Τσίπρας μίλησε για κατάργηση της εσωτερικής υποτίμησης και μετά όπως είπε, θα κάτσουμε να συζητήσουμε.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26509&subid=2&pubid=112880641

MG-KTiNoS
14/06/2012, 12:34
Αυτό το νόμισμα είναι ΑΚΥΡΟ....

Δεν έχει μέσα τον σ. Λεωνίδα Κύρκο !

:lol:

byron
14/06/2012, 12:34
την ανελέητη καταδίωξη του μαύρου χρήματος
με οποιοδήποτε μέσο, τρόπο ή μεθοδολογία.

ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

+10000000000

και πίστεψε με, είναι ΠΟΛΥ εύκολο.

nikos_abel
14/06/2012, 12:37
+10000000000

και πίστεψε με, είναι ΠΟΛΥ εύκολο.

Τσικάγκο θα γίνουμε.....

sniper
14/06/2012, 12:38
Εγώ οικονομικά δεν ξέρω.
Ιστορία ψιλό-ξέρω.
Έχω ζήσει έξω πολλά χρόνια και αρκετά Ιταλία.
Με την εμπειρία μου αυτή από τη νέα κυβέρνηση ζητάω μόνο ένα πράγμα

την ανελέητη καταδίωξη του μαύρου χρήματος
με οποιοδήποτε μέσο, τρόπο ή μεθοδολογία.

ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

Πόσα δίνεις το κεφάλι;

byron
14/06/2012, 12:38
:lol:

261317

Τι τσίπιδες είναι ρε ΄σεις?? :tooth:

Βάλτε ρε 0000000000000000000 να γεμίσει λέμε :tooth: :tooth:

261318

mats8282
14/06/2012, 12:40
Δεν ξέρω τι θα πετύχουν με την διαπραγμάτευση...Δεν ξέρω τι θα κάνουν με τους πλούσιους...

Ακριβώς αυτό περιμένω και εγώ MG

Με πρώτο βήμα να καταργήσουν τους νόμους που προστατεύουν τους υπουργούς/κλπ και να βοηθήσουν με κάθε μέσο Μουζακίτη,Πεπόνη,Ράικου και τις 3 άλλες κυρίες που είναι στην κορυφή της εισαγγελίας και,σύμφωνα με τον Βαξεβάνη,ο Τσοχατζόπουλος στα ημερολόγιά του λέει πως δεν ελέγχονται....



ΥΓ Και να κάνω και μια ερώτηση....Την Δευτέρα έχουμε κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και ίσως και κάποιον άλλο....Πόσους μήνες ζωής μας δίνετε...

Εχετλαίος
14/06/2012, 12:53
την ανελέητη καταδίωξη του μαύρου χρήματος
με οποιοδήποτε μέσο, τρόπο ή μεθοδολογία.

Ένα κοπέλι έπαέ μέσα είχε πει ότι αυτό που χρειαζόμαστε είναι ένα κράτος που θα μας επιτρέπει να βγάζουμε χρήματα, θα μας επιτρέπει να τα διακινούμε και θα μας φορολογεί δίκαια. Και είμαστε οι περισσότεροι πρόθυμοι σε δίκαιη φορολόγηση. Όμως τα μέχρι τώρα πεπρεγμένα του Ελληνικού γίγνεσθαι είναι ένα κράτος λωποδύτης, άδικος μοιραστής πλούτου και κανόνων, ασαφής και άδικος μπαραμπάκος, που αναμασά ανακρίβειες και προχειρότητα με κάθε ανάσα που παίρνει.
Ναι, μαυρό χρήμα υπάρχει γιατί και το ίδιο το κωλάδικο που αποκαλούμε "κράτος" βολεύεται πολύ. Είναι το βολικό άλοθι της ίδιας του της ανικανότητας να υπάρξει !
Κατά τα λοιπά...

MG-KTiNoS
14/06/2012, 13:02
Πόσα δίνεις το κεφάλι;

Με κώλους θα μετράω και παλούκια !
:nono:

nikos_abel
14/06/2012, 13:04
Προς έβερυμπόντυ

http://www.sport.gr/Article/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF/Super-League/%CE%95%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%AD%CE%BF%CF%82/24-132593.html

MG-KTiNoS
14/06/2012, 13:09
:lol:
Προς έβερυμπόντυ

http://www.sport.gr/Article/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF/Super-League/%CE%95%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%AD%CE%BF%CF%82/24-132593.html




ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩρεεεεεεε πριν της εκλογές τι ΚΑΝΟΥΝΕ .... !!!!!!!!!!!!!

ΠΑ ΝΙΟ ΝΙΟ Σ
ΠΑ ΝΙΟ ΝΙΟ Σ

ΠΑ ΝΙΟ ΝΙΟ Σ
ΠΑ ΝΙΟ ΝΙΟ Σ


ΠΑ ΝΙΟ ΝΙΟ Σ
ΠΑ ΝΙΟ ΝΙΟ Σ

Εχετλαίος
14/06/2012, 13:12
Προς έβερυμπόντυ

http://www.sport.gr/Article/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CF%8C%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF/Super-League/%CE%95%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%AD%CE%BF%CF%82/24-132593.html

Eδώ κυνηγοαφήνουνε το Ψωμιάδη 40 χρονάκια τώρα να αλωνίζει, στο Μπέο θα σταθούνε;

nikos_abel
14/06/2012, 13:12
Μέχρι το Κσκωτά θα επαναφέρουνε στον Ολυμπιακό για ψήφους :cry:

MG-KTiNoS
14/06/2012, 13:22
Μέχρι το Κσκωτά θα επαναφέρουνε στον Ολυμπιακό για ψήφους :cry:

http://www.youtube.com/watch?v=VLzybhR1Psg&feature=related
:lol:
:cry:

nicksior
14/06/2012, 13:31
Αυτή τη στιγμή....

http://www.capital.gr/

"Αλμα" αισιοδοξίας στο Χ.Α.

byron
14/06/2012, 13:37
Αυτή τη στιγμή....

http://www.capital.gr/

"Αλμα" αισιοδοξίας στο Χ.Α.

Aπ΄το ίδιο site

Τσίπρας: "Το νόμισμα δεν είναι φετίχ"! http://www.capital.gr/News.asp?id=1529100

Πεσσσταα χρυσόστομε !! Εγώ τη βρίσκω με τακούνια πχ :tooth:

el_hymador
14/06/2012, 13:39
Εχεί καταντησει αηδία όλη αυτή η "πολιτική αντιπαράθεση", εδώ και ημέρες αντί να λένε όλοι τι θα κάνουν, να υπερσαπίζονται και να επικοινωνούν το πρόγραμμα τους, είναι στημμένοι στη γωνία για να αναδείξουν την κάθε παπαρίτσα ή χοντράδα του αντιπάλου... βασικά βέβαια κανείς δεν έχει πρόγραμμα... ότι να ναι λένε όλοι τους. Και μπορεί ο Τσίπρας να κατηγορείται για παπανδρεϊκό λαϊκισμό υποσχώμενος χρήματα (που δεν υπάρχουν) αλλά και οι άλλοι υπό τον φόβο απώλειας της κουτάλας μαζί με τα ζουμιά, μας κάνουν "αβάντες" πετώντας μας ένα ξεροκόμματο και υποσχόμενοι ότι θα πάνε στην ΕΕ και θα τσαμπουκαλευτούν... ποιοι; οι πρώην καρπαζοεισπράκτορες και τα γιουσουφάκια...

Ειλικρινά, το σκέφτομαι για πρώτη φορά να μην πάω να ψηφίσω... στα @@δια σας βέβαια, αλλά δεν... κανένας τους...

sniper
14/06/2012, 13:45
Aπ΄το ίδιο site

Τσίπρας: "Το νόμισμα δεν είναι φετίχ"! http://www.capital.gr/News.asp?id=1529100

Πεσσσταα χρυσόστομε !! Εγώ τη βρίσκω με τακούνια πχ :tooth:

Σταμάτα.. :kiss:

byron
14/06/2012, 13:45
Εχεί καταντησει αηδία όλη αυτή η "πολιτική αντιπαράθεση", εδώ και ημέρες αντί να λένε όλοι τι θα κάνουν, να υπερσαπίζονται και να επικοινωνούν το πρόγραμμα τους, είναι στημμένοι στη γωνία για να αναδείξουν την κάθε παπαρίτσα ή χοντράδα του αντιπάλου... βασικά βέβαια κανείς δεν έχει πρόγραμμα... ότι να ναι λένε όλοι τους. Και μπορεί ο Τσίπρας να κατηγορείται για παπανδρεϊκό λαϊκισμό υποσχώμενος χρήματα (που δεν υπάρχουν) αλλά και οι άλλοι υπό τον φόβο απώλειας της κουτάλας μαζί με τα ζουμιά, μας κάνουν "αβάντες" πετώντας μας ένα ξεροκόμματο και υποσχόμενοι ότι θα πάνε στην ΕΕ και θα τσαμπουκαλευτούν... ποιοι; οι πρώην καρπαζοεισπράκτορες και τα γιουσουφάκια...

Ειλικρινά, το σκέφτομαι για πρώτη φορά να μην πάω να ψηφίσω... στα @@δια σας βέβαια, αλλά δεν... κανένας τους...

+990 Kώστα.
Πραγματικά, οι προγραμματικές δηλώσεις και οι τακτικές όλων τους είναι καρμπόν του 2009-2007-2004 και πάει λέγοντας...

Λες και δεν έχει συμβεί τίποτα αξιοσημείωτο αυτά τα 2 χρόνια στην Ελλάδα και στους Ελληνες. Μην το πολυψάχνουμε...εδώ διατηρούν τον super γκούφυ της Βορείου Ελλάδος ως υπεύθυνο του προεκλογικού αγώνα στη Μακεδονία και δεν τρέχει μία.

Πόσο ξεφτυλισμένοι ρπμ...

skylaros
14/06/2012, 13:47
μπαίνεις στο σωστό το δρόμο μελισσοκόμε :)

mats8282
14/06/2012, 13:56
Aπ΄το ίδιο site

Τσίπρας: "Το νόμισμα δεν είναι φετίχ"! http://www.capital.gr/News.asp?id=1529100

Πεσσσταα χρυσόστομε !! Εγώ τη βρίσκω με τακούνια πχ :tooth:

Τον ρώτησε η Στάη χτες αν συμφωνεί με τον Λαφαζάνη που δήλωσε πως το ευρώ δεν είναι φετίχ...Και είπε απόλυτα...

Ευρώ πάση θυσία;;;

Για πείτε ρε παιδιά....Εσείς τι λέτε ΠΑΣΗ θυσία;;;Να σφάξουμε και 5-10 παρθένες στο βωμό του ευρώ;;;

Έλεος πια με την ανάλυση της κάθε λέξης όπως μας βολεύει....


ΥΓ Ναι κάποια πράγματα παραμένουν ίδια...Επανίδρυση του κράτους,πάταξη (εισ)φοροδιαφυγής,κλπ κλπ....Η διαφορά είναι μια...Τα προηγούμενα χρόνια τα υποσχέθηκε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ και έκαναν μια από τα ίδια,τώρα τα λέει ένα κόμμα που ξέρει πως το μοναδικό που μπορεί να ελπίζει για να κυβερνήσει είναι η στήριξη του λαού,δεν έχει ΔΟΛ και Ζίμενς πίσω του,και πως αν δεν τα κάνει ΑΜΕΣΑ δεν θα κυβερνήσει ούτε ένα μήνα....

byron
14/06/2012, 14:08
Για πείτε ρε παιδιά....Εσείς τι λέτε ΠΑΣΗ θυσία;;;Να σφάξουμε και 5-10 παρθένες στο βωμό του ευρώ;;;

Έλεος πια με την ανάλυση της κάθε λέξης όπως μας βολεύει....


Ερμήνευσε εσύ τότε τις δηλώσεις όπως θεωρείς οτι τις είπε. Τι θα πει πάση θυσία? Κυριολεκτικά δηλαδή τις ερμηνεύεις? Μπαίνουμε στην διαδικασία να δικαιολογήσεις τον σχιζοφρενή Λαφαζάνη που ονειρευεται να πάρουμε τα άρματα στον απελευθερωτικό αγώνα?

Ημαρτον λέμε...

sniper
14/06/2012, 14:14
Ερμήνευσε εσύ τότε τις δηλώσεις όπως θεωρείς οτι τις είπε. Τι θα πει πάση θυσία? Κυριολεκτικά δηλαδή τις ερμηνεύεις? Μπαίνουμε στην διαδικασία να δικαιολογήσεις τον σχιζοφρενή Λαφαζάνη που ονειρευεται να πάρουμε τα άρματα στον απελευθερωτικό αγώνα?

Ημαρτον λέμε...

Eγώ διάβασα αυτό (http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/396/edito-396#.T9m1MgnJe_4.facebook) και δεν μπορώ να διαφωνίσω και πολύ..

mats8282
14/06/2012, 14:15
Φετίχ έκανε η ΝΔ το ευρώ,με αποκορύφωμα την τραγική διαφήμιση με τα παιδάκια και τον δάσκαλο-χρυσόψαρο..

Ο Λαφαζάνης;;;Πλάκα κάνεις....Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα τέτοιο...

Μάλλον τον μπερδεύεις με τον Αμυρά που πήγαν να τον φορτώσουν στον ΣΥΡΙΖΑ,στα πλαίσια της,καταπληκτικής ομολογουμένως,επικοινωνιακής πολιτικής της ΝΔ...



Eγώ διάβασα αυτό (http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/396/edito-396#.T9m1MgnJe_4.facebook) και δεν μπορώ να διαφωνίσω και πολύ..


Αυτοί που λέει στην αρχή πήραν 7%(ΚΚΕ),1% ΑΝΤΑΡΣΥΑ,0.9%,ΕΠΑΜ, και δεν θυμάμαι καν τους <<Δεν Πληρώνω>>,το ΚΚΕ-ΜΛ-ΚΚΕ κλπ κλπ....Τα υπόλοιπα είναι τα κλασσικά φιλομνημονιακά πονήματα...



ΥΓ http://www.bbc.co.uk/news/business-18438044

Spain's borrowing costs have risen to another euro-era record, with lenders demanding a higher interest rate.

The yield on benchmark 10-year bonds hit 7% on Thursday morning, a level which many analysts believe is unsustainable in the long term.

It came as Moody's cut Spain's credit rating to one notch above "junk" and ahead of an Italian bond auction.

Italy also saw borrowing costs rise, selling bonds repayable in three years with a yield of 5.3%, up from 3.9%.

Αυτά για την άνοδο του ΧΑΑ που τον κάνουν φετίχ όποτε ανεβαίνει και βγάζουν τα δικά τους συμπεράσματα....

byron
14/06/2012, 14:39
Φετίχ έκανε η ΝΔ το ευρώ,με αποκορύφωμα την τραγική διαφήμιση με τα παιδάκια και τον δάσκαλο-χρυσόψαρο..

Ο Λαφαζάνης;;;Πλάκα κάνεις....Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα τέτοιο...

Μάλλον τον μπερδεύεις με τον Αμυρά που πήγαν να τον φορτώσουν στον ΣΥΡΙΖΑ,στα πλαίσια της,καταπληκτικής ομολογουμένως,επικοινωνιακής πολιτικής της ΝΔ...

Δεν αναφέρομαι στις δηλώσεις του Λαφαζάνη για επαναστατικό αγώνα στυλ Αμυρά, αλλά για την διαχρονική αντίθεση του σε ΕΕ, ευρώ υπέρ μιας "ανεξαρτησίας" του στυλ "έχει ο θεός".
Πραφανώς και ένα νόμισμα δεν είναι φετίχ όταν διαλύεται η κοινωνία, αλλά σε τέτοια περίπτωση κοιτάς τις εναλλακτικές. Και οι εναλλακτικές είναι 2. Επομένως φετίχ δεν είναι το νόμισμα, φετίχ είναι η βελτίωση της οικονομίας σου όμως και της ζωής των πολιτών σου.

Αν κάποιος πιστεύει οτι με την δραχμή δεν θα γυρίσει η χώρα 60 χρόνια πίσω, ας μου το πει που το στηρίζει. Αν κάποιος πιστεύει οτι με ένα διαλυμένο νόμισμα μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής της κοινωνίας, εδώ είμαι να μου αλλάξει γνώμη.
Όποιος υποστηρίζει οτι για την χρεωκοπία μας είναι υπεύθυνο το ευρώ και όχι το οτι είμαστε ένας λαός που ζούσε με δανεικά και με τρόπο που δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί απ΄τον πλούτο που παρήγαγε ας μοιραστεί τις σκέψεις του μαζί μας.
Λες και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης που έχει τα εθνικά του νομίσματα, ζει με χρυσά κουτάλια και μόνο εμείς πέσαμε στη λούμπα.

Το είχα ξαναγράψει λίγο παλαιότερα, αλλά το πιστεύω πραγματικά. Ο σύριζα στηρίζει την πολιτική του θεωρωντας οτι εδώ που είμαστε είναι ο πάτος και οτι με τους τσαμπουκάδες θα καταφέρει να κρατήσει τη χώρα στο ευρώ χωρίς να αλλάξει τίποτα απ΄ το μπουρδέλο που μας έφερε εδώ και 30 χρόνια στη κατάσταση που είμαστε.

Και στα δύο κάνει τεράστιο λάθος.

byron
14/06/2012, 14:40
Eγώ διάβασα αυτό (http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/396/edito-396#.T9m1MgnJe_4.facebook) και δεν μπορώ να διαφωνίσω και πολύ..

Δεν μπορώ να το δώ καρντιά μου

sniper
14/06/2012, 14:42
...
Αυτοί που λέει στην αρχή πήραν 7%(ΚΚΕ),1% ΑΝΤΑΡΣΥΑ,0.9%,ΕΠΑΜ, και δεν θυμάμαι καν τους <<Δεν Πληρώνω>>,το ΚΚΕ-ΜΛ-ΚΚΕ κλπ κλπ....Τα υπόλοιπα είναι τα κλασσικά φιλομνημονιακά πονήματα...
....

Κι ο ένοπλος αγώνας η επόμενη λύση.. Δυστυχώς δεν είναι όμως άσπρο/μαύρο το ζήτημα...

byron
14/06/2012, 14:52
Και ένα αρθρο ενός άσχετου νομπελίστα οικονομολόγου σχετικά με τον παραλογο του να στηρίζει η Αριστερά την δραχμή.

http://m.capital.gr/News.aspx?id=1523371

Όταν θα γίνει γνωστό πόσα δις έφυγαν τον τελευταίο μήνα προς το εξωτερικό, θα τρίβουμε τα μάτια μας. Τα οποία δις φυσικά μια χαρά θα περάσουν επιστρέφοντας σε μια χώρα που τα πάντα θα είναι προς πώληση για φραγκοδίφραγκα.

Ave and may the force be with us. :wave2:

iosif
14/06/2012, 14:53
καμια φορα με πιανουν τα γελια

το μαυρο χρημα θα κυνηγησει το μαυρο χρημα?

ο πανικας δεν ειναι γραφικος ειναι "κουμπαροφιλος" και καταδικασμενος για σβησιμο προστιμου σε φιλο του αλλες λαμογιες (διαβαστε το hot doc) τις αφηνω απεξω
γιατι περασαν στα ψιλα

το ξαναγραφω : το νομισμα ειναι εργαλειο. τιποτα λιγοτερο η περισσοτερο

η χωρα εαν δεν επανασχεδιασει την παραγωγικη της βαση, δεν πεταξει στον γκρεμο τη διαπλοκη και το βαθυ κρατος (και μαντεψτε ποιοι το εφτιαξαν?) ειναι καταδικασμενη ανεξαρτητως νομισματος

το οποιο νομισμα παντως εαν ειναιι εθνικο εινει οπλο. τωρα απλα το εχουμε απωλεσει

επισης ξερω οτι πρωτια νδ θα σημαινει κυβερνηση αυτων που κατεστρεψαν τη χωρα με προοπτικη εγγυημενης εξαθλιωσης(νδ-παοκ) με εθνοφυλακη διπλα στα ματ και επισημως τους τραμπουκους της χ.α., ισως φαινομενα αργεντινης αλλα τοτςε πια θα ειναι αργα.πολυ αργα. πρωτια συριζα σημαινει προσπαθεια (με στηριξη λαικη βεβαια) να σταματησει το κατρακυλισμα κατ αρχην και αναλογως δυναμικης και λαικης στηριξης οσο και οπου παμε.
διαλεχτε

υγ το μεγαλο ζητημα περι λογιστικου και οχι πραγματικου χρεους το αφηνω απεξω διοτι σηκωνει μεγαλη αναλυση και βαριιεμαι. αν ενδιαφερεται κανεις το ιντερνετ ταχει ολα.

nicksior
14/06/2012, 15:02
Πολλοί συμφωνούν μαζί σου Ιωσήφ.

"Άρθρο κατά του καπιταλισμού από τον γιο της Αγγελοπούλου"

http://news247.gr/eidiseis/politiki/me_thn_htta_ths_aristeras_sfragisthke_h_anodos_enos_agrioy_kapitalismou.1816126.html

ggs
14/06/2012, 15:12
"...Εκεί έξω είναι ένα βουνό απελπισίας
που πρέπει να διαβούμε.
Μέσα μας όμως υπάρχει ένας βράχος ελπίδας.
Θα νικήσουμε."

Με αγωνιστικούς πάντα χαιρετισμούς,
εμπρός για τη νίκη,

Βύρων Γ. Πολύδωρας
(http://www.tsantiri.gr/politiki/o-stratigos-anemos-chtipise-ke-pali-se-paralirima-o-polidoras.html)


ΑΘΑΝΑΤΟΣ !!!

mats8282
14/06/2012, 15:39
Ωραία,αστον τον Λαφαζάνη στην ηρεμία του,δεν έχει να κάνει με αυτά που λέμε εδώ...


Αν κάποιος πιστεύει οτι με την δραχμή δεν θα γυρίσει η χώρα 60 χρόνια πίσω, ας μου το πει που το στηρίζει. Αν κάποιος πιστεύει οτι με ένα διαλυμένο νόμισμα μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής της κοινωνίας, εδώ είμαι να μου αλλάξει γνώμη.
Όποιος υποστηρίζει οτι για την χρεωκοπία μας είναι υπεύθυνο το ευρώ και όχι το οτι είμαστε ένας λαός που ζούσε με δανεικά και με τρόπο που δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί απ΄τον πλούτο που παρήγαγε ας μοιραστεί τις σκέψεις του μαζί μας.
Λες και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης που έχει τα εθνικά του νομίσματα, ζει με χρυσά κουτάλια και μόνο εμείς πέσαμε στη λούμπα.

Ναι θα γυρίσει 60 χρόνια πίσω...Πες μου τώρα εσύ,αν αύριο βγει ΝΔ και λοιποί,τι θα διαπραγματευτούνε,τι μέτρα θα πάρουνε με βάση τις υπογραφές τους και πόσα χρόνια πίσω θα συνεχίζουμε να γυρνάμε....Εγώ πιστεύω όσους λένε πως η συνέχιση των μνημονίων θα μας πάνε,τελικά, 60 χρόνια πίσω...Και δεν χρειάζεται να έρθει ο πλούσιος να αγοράσει φτηνά σε δραχμές,το ίδιο ακριβώς θα κάνει και σε ευρώ....Τα μεροκάματα θα είναι Βουλγαρίας και η ΔΕΗ θα πουληθεί με τιμή μετοχής 0,30 ευρώ..Πες μου και αν πιστεύεις πως θα βρούνε 50 δις από αποκρατικοποιήσεις ..

Αυτό είναι που θα πάνε να διαπραγματευτούν οι συριζαίοι οικονομολόγοι....Αυτό πάνε να προλάβουνε...Δεν θέλουν να βγούνε από το ευρώ,αλλά να μην γίνουμε σε 2-3 χρόνια Ουγκάντα με ευρώ..


Το είχα ξαναγράψει λίγο παλαιότερα, αλλά το πιστεύω πραγματικά. Ο σύριζα στηρίζει την πολιτική του θεωρωντας οτι εδώ που είμαστε είναι ο πάτος και οτι με τους τσαμπουκάδες θα καταφέρει να κρατήσει τη χώρα στο ευρώ χωρίς να αλλάξει τίποτα απ΄ το μπουρδέλο που μας έφερε εδώ και 30 χρόνια στη κατάσταση που είμαστε.

Και στα δύο κάνει τεράστιο λάθος.

Όπως είπα και παραπάνω,ο πάτος δεν έχει έρθει ακόμα...Είτε με ευρώ,είτε με δραχμή ο ίδιος πάτος θα είναι όπως πάνε τα πράγματα....Κλείνουν τα πάντα,έξω δεν υπάρχει φράγκο....Και όσο αφορά το μπουρδέλο που δεν θα αλλάξει ο ΣΥΡΙΖΑ...


ΥΓ Ναι κάποια πράγματα παραμένουν ίδια...Επανίδρυση του κράτους,πάταξη (εισ)φοροδιαφυγής,κλπ κλπ....Η διαφορά είναι μια...Τα προηγούμενα χρόνια τα υποσχέθηκε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ και έκαναν μια από τα ίδια,τώρα τα λέει ένα κόμμα που ξέρει πως το μοναδικό που μπορεί να ελπίζει για να κυβερνήσει είναι η στήριξη του λαού,δεν έχει ΔΟΛ και Ζίμενς πίσω του,και πως αν δεν τα κάνει ΑΜΕΣΑ δεν θα κυβερνήσει ούτε ένα μήνα....

Αυτά..

MG-KTiNoS
14/06/2012, 17:12
[QUOTE=mats8282;2202436]
Ευρώ πάση θυσία;;;

Για πείτε ρε παιδιά....Εσείς τι λέτε ΠΑΣΗ θυσία;;;Να σφάξουμε και 5-10 παρθένες στο βωμό του ευρώ;;;

[QUOTE]
φίλε πριν τις σφάξεις...
Ξέρεις ε?
Ποιός θα καταλάβει αν μια από τις 5 10 ...?

byron
14/06/2012, 17:31
Κι ο ένοπλος αγώνας η επόμενη λύση.. Δυστυχώς δεν είναι όμως άσπρο/μαύρο το ζήτημα...

τώρα που το διάβασα, μπορώ να πω οτι όχι μόνο "οτι δεν μπορώ να διαφωνήσω και πολύ" αλλά οτι ειμαι 100% σύμφωνος σε όσα γράφει. Οσον αφορά τον ένοπλο αγώνα, ίσως να το λες χαριτολογώντας αλλά η πόλωση που έχει εμφανιστεί με τα άκρα να κάνουν πάρτυ....μακάρι να τελειώσει εδώ. Το επόμενο βήμα είναι να δούμε την οργανωμένη βία και την εφαρμογή της ως αποδεκτή μέθοδο για την επίτευξη πολιτικών στόχων.

Η ιστορία έχει δείξει άπειρες φορές οτι η χρήση της βίας μπορεί να παίξει αποφασιστικότατο ρόλο στην επίλυση κοινωνικών πολιτικών και εθνικών προβλημάτων, στοιχείο που οι μακροχρόνια ευημερούσες κοινωνίες ξεχνούν.
Ο φίλτατος Ιωσήφ με τις ρομαντικές ιστορίες των Σπαρτακιστών (που φυσικά δεν ηττήθηκαν απ΄τους ναζί γιατί το 1919 δεν υπήρχαν ναζί αλλά δεκάδες παραστρατιωτικές οργανώσεις) μπορεί αν θέλει να περιγράψει με ποιο τρόπο έλυναν τις διαφορές τους τα Freikorps, τα Stahlhelm των εθνικοσοσιαλιστών και των εθνικιστών με τα Συμβούλια Οπλιτών και τους Σπαρτακιστές των σοσιαλδημοκρατικών και κομμουνιστών στην Δημοκρατία της Βαϊμάρης.
Παραδείγματα υπάρχουν πολλά στην ιστορία (όπως και στη δική μας), απλά η Βαϊμάρη εκείνη την περίοδο διένυε μια άθλια οικονομική κατάσταση και διέθετε μια πολιτική εξουσία με ανύπαρκτο κύρος (κάτι μου θυμίζει...)

mats δεν ξέρω τι θα κάνει ο Σαμαράς με τον θίασο καραγκιόζηδων που διαθέτει. Το πιθανότερο είναι πως αφού απαρτίζεται απ΄τα ίδια άτομα που έχουν τεράστιες ευθύνες θα τα κάνει εξίσου σκατά. Από μόνος του κανένας δεν μπορεί να κάνει τίποτα ιδίως αν υπάρχει ένα κόμμα στην αντιπολίτευση (όποιο και αν είναι αυτό) που σαμποτάρει κάθε προσπάθεια να πάει κάτι προς το καλύτερο.
Όποιος και αν εκλεγεί είναι από χέρι χαμένος γιατί τον περιμένουν στην γωνία να του φορτώσουν την αποτυχία που ως αυτοεκπληρούμενη προφητεία δουλεύουν για να γίνει.
Ουγκάντα δεν ξέρω αν θα γίνουμε σε 2-3 χρόνια, αλλά δεν θα τον έκοβα οτι δεν μπορούμε να γίνουμε σε 2-3 μήνες με μερικές χαμένες μπλόφες.

Καλή ψήφο σε όλους και μακάρι σύντομα να κλειδώσω αυτό το thread γιατί δεν θα υπάρχει λόγος να γράφουμε. :beer:

mats8282
14/06/2012, 17:32
Αφού δεν μπορούμε να κάνουμε προσλήψεις.....


Όποιος μας ψηφίσει θα αναλάβει να εξακριβώσει την παρθενία τους....


Μετά από κλήρωση βέβαια :p



Καλή ψήφο σε όλους και μακάρι σύντομα να κλειδώσω αυτό το thread γιατί δεν θα υπάρχει λόγος να γράφουμε. :beer:

:beer:

MG-KTiNoS
14/06/2012, 18:52
και μακάρι σύντομα να κλειδώσω αυτό το thread γιατί δεν θα υπάρχει λόγος να γράφουμε. :beer:

ούτε τώρα υπάχει λόγος αλλά να...
εκτόνωση!
:smokin:

nikos_abel
14/06/2012, 19:06
Ειλικρινά, το σκέφτομαι για πρώτη φορά να μην πάω να ψηφίσω... στα @@δια σας βέβαια, αλλά δεν... κανένας τους...

Καλά εσύ το ψυρίζεις από, το ψυρίζεις από κει, ξέρω εγώ τι θες να ψηφίσεις και προσπαθείς να ξεκαρφωθείς.

http://www.gazzetta.gr/super-league/article/292305-i-afisa-toy-panki

Cpt. Haddock
14/06/2012, 19:14
Mats, γραφε λιγότερα αυτες τις μερες γιατι απο Δευτέρα σε περιμένει τρελό πήξιμο.... :smokin:

Εχετλαίος
14/06/2012, 20:19
Λ7 υπάρχουν. Για πέταμα!
http://www.flashnews.gr/page.ashx?pid=3&aid=78968&cid=299
Ποιός άρρωστος ανεγκέφαλος εγκέφαλος πετάει 300 χιλιάρικα σε ένα άχρηστο έργο που δε λειτούργησε ποτέ τη στιγμή που τα νοσοκομεία Χανίων και Ρεθύμνου έχουνε πιάσει πάτο σε πρώτης γραμμής υλικά;
Γ@μώ τα προεκλογικά κWλορουσφέτια και τους κWλοεργολάβους γ@μώ πια!
:mad:

Ichigo
14/06/2012, 23:14
"Δώστε μας το χρυσό και τη γη σας και σε αντάλλαγμα σας δίνουμε πολύχρωμες χάντρες (€) και όταν μας καπνίσει δίνουμε ένα κλώτσο στο € και στα τσακίδια"

http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9330398/Debt-crisis-Germany-signals-shift-on-2.3-trillion-redemption-fund-for-Europe.html

Σατανικό! :smokin:

el_hymador
14/06/2012, 23:23
Λοιπόν μάλλον επανάληψη του ίδιου σκηνικού βλέπω στις επαναληπτικές αλλά αυτή τη φορά θα σχηματιστεί κυβέρνηση με ΝΔ - ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ. Το θέμα είναι το μετά... *δελο κατάσταση δεν φτουράει ούτε 3 μήνες...

mats8282
14/06/2012, 23:37
Mats, γραφε λιγότερα αυτες τις μερες γιατι απο Δευτέρα σε περιμένει τρελό πήξιμο.... :smokin:

:ninja:

mats8282
14/06/2012, 23:55
:bawl:


ΥΓ Τέλος,τα λέμε από Δευτέρα :wave2:

skylaros
15/06/2012, 00:02
αυτό με τα δύο άκρα πότε δε μπόρεσα να το καταλάβω, τι πάει να πει τα δύο άκρα κάνουν party ή τα άκρα συγκλίνουν etc ?

sotos 8
15/06/2012, 06:16
:bawl:

:

Μεχρι ΚΟΛΟΜΠΑΡΑΔΕΣ:uplate: ειπε οτι ειναι το ΣΥΡΙΖΑ εχθες το βραδυ η κυρια Ντορα Μπακογιαννη , της Σταη παραλιγο να της πεση το λιφτινκ μολις το ακουσε αλλα προσπαθησε να τελειωση το θεμα ανεμακτα Του Παπαδημουλη τα αυτια εκαναν καμπανακια ''καλα καταλαβενετε τι λετε '' την ρωτησε για να λαβει απαντηση: καλα αν παρεξηγηστε το αποσυρο . χα χα χα χα μιλαμε εχουν παθει παρακροθση μονο στην ιδεα οτι δεν θα εχουν την εξουσια στα χερια τους για να μπορουν να πουλησουν εκδουλευση στους ευεργετες τους

Οχι δεν παρεξηγουμε , ενταξη μου αρεσει που και που και κανα κωλαρακι επρεπε να της απαντηση.

Δωσε εσυ τωρα απαντηση στον γιο μου που ειναι 9 χρονο που πηγε στην γυναικα μου και την ρωτησε τι ειναι ο κωλομπαρας και εκανε τοσο εντυπωση στον μπαμπα:

el_hymador
15/06/2012, 09:53
Πάντως και μόνο που σκέφτομαι ότι θα πάρει κεφάλι η ΝΔ με 2-3%+ από τον ΣΥΡΙΖΑ μου έρχεται να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Όχι επειδή περιμένω κάτι από τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά γιατί αυτή η διαφορά είναι αποτέλεσμα: της επιστροφής της Ντόρας... του προεκλογικού αγώνα του Πανίκα... της ένταξης του Άδωνι και του Βορίδη... ακόμα βέβαια και να μη συνέβαιναν όλα αυτά και μόνο η παρουσία του Αντωνάκη ως αρχηγού αρκεί... πως διάολο μπορεί να πειστεί κάποιος, να εμπιστευτεί και να επιλέξει όλους αυτούς τους κωλοτουμπιάρηδες; Αυτούς που με απόλυτο γνώμονα το προσωπικό τους συμφέρον γλείφουν τώρα έκει που φτύνανε; Γ@μω το φελέκι μου δεν υπάρχει ένα βασικό αξιακό σύστημα; Λίγη τσίπα ρε!!! Και φυσικά δεν αναφέρομαι στον σκληρό πυρήνα των ψηφοφόρων της ΝΔ, αυτοί στην τελική είτε είναι καμμένοι, είτε έχουν άμμεσο συμφέρον και θα ψήφιζαν ΝΔ ακόμη και αν ήταν ο Πάτρικ ο αστερίας αρχηγός... αναφέρομαι σε αυτό το 4-5% των αναποφάσιστων που θα κρίνουν και το τελικό αποτέλεσμα, στo target group που είχε στοχεύσει η ΝΔ και οι οποίο δελεάστηκαν με την παρουσιά των προσώπων που ανέφερα πιο πάνω... πως το λέει εκείνος ο μπραφ; ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!!!!

sniper
15/06/2012, 10:25
... Οσον αφορά τον ένοπλο αγώνα, ίσως να το λες χαριτολογώντας αλλά η πόλωση που έχει εμφανιστεί με τα άκρα να κάνουν πάρτυ....μακάρι να τελειώσει εδώ. Το επόμενο βήμα είναι να δούμε την οργανωμένη βία και την εφαρμογή της ως αποδεκτή μέθοδο για την επίτευξη πολιτικών στόχων.
....

Φυσικά και χαριτολογώ..!!

Αλλά παρακολουθώ μία τάση του ή θα φτιάξουμε ή θα σπάσουμε. Το να βρεθεί κάποιος που να μην λέει ότι θέλουμε ν' ακούσουμε (για μία φορά στην γ@μημένη ιστορία μας) δεν παίζει. Το να βρεθεί κάποιος που μαζί με 5-10 ανθρώπους που να έχουν δουλέψει στην ζωή τους να βάλουν κώλο κάτω και να βρουν λύσεις στα προβλήματά μας δεν παίζει;

Υποστηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ (σόρρυ παίδες, τα της ΝΔ&ΠΑΣΟΚ πονήματα πάνω στην ζωή μας τα έχουμε νοιώσει κι αδυνατώ να καταλάβω πως αυτοί που μας έφεραν εδώ ξαφνικά άλλαξαν - ίσως επειδή στο κόμμα τους άλλαξαν οι αυτοκράτορες) ότι θα φτιάξει τα πάντα..

Θα δώσει δουλειά σ' ένα και παραπάνω εκατομμύρια ανέργους.. ΟΚ, μαζί του. Θα φορολογήσει αλύπητα το κεφάλαιο.. ΟΚ μαζί του.. θα περιμένει το κεφάλαιο να φορολογηθεί δλδ και να κάνει κι επιχειρήσεις που θα δώσουν δουλειές.. Βέβαια ο ένας λέει έτσι, ο άλλος μετά από λίγο το άλλο, κάτι υστερικές αρσενικές γριές τσιρίζουν στα κανάλια αρλούμπες και καταπιεσμένες φιλοσοφικές θεωρείες.

Εκτός κι αν όσα λέει τα λέει για να πάρει ψήφους κι αργότερα κάνει κάτι διαφορετικό κι ίσως μπορέσει να κάνει ότι υποσχεται.

Το βέβαια είναι ότι έχουμε φτάσει στο γκρεμό και τον κοιτάμε. Κι αν δεν φτιάξουμε ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ τότε πολύ φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα θα είναι τέτοιο που δεν είναι σιγουρη η κοινωνική συνοχή (όση απέμεινε) κι ίσως υπάρξει κι αναταραχή.. Κι επειδή ο Ελληνας είναι της υπερβολής, τα πάντα παίζουν..

Είδωμεν.

skylaros
15/06/2012, 10:28
Τώρα τι θες να ακούσεις; Μιλάμε για ένα λαό που έβγαζε τόσα χρόνια Ψωμιάδη με 50% ο Τύπος ο Πατριώτης ο Ελληνόψυχος έκανε δηλώσεις για το Μακεδονικό (που υποτίθεται πως τον καίει κιόλας) ντυμένος Ζορό πάνω σε άλογο και τρώγοντας λουκάνικο...

spyrakos35
15/06/2012, 10:48
................Καλή ψήφο σε όλους ..........

και ευχομαι η αποχή να είναι όσο το δυνατόν πιο μικρή σε αυτές τις εκλογές....

καλή τύχη σε όλους μας από Δευτέρα.... :beer:

alex14
15/06/2012, 12:58
http://www.capital.gr/News.asp?id=1530361

:lol::bawl::lol:

:moutza:

sniper
15/06/2012, 13:04
http://www.capital.gr/News.asp?id=1530361

:lol::bawl::lol:

:moutza:

Αυτό με τα CDS και τον δημοκρατικό έλεγχο των οίκων αξιολόγησης... :bawl:

Για πες μας ρε πως ελέγχεις δημοκρατικά μια επιχείρηση; :tooth:

alex14
15/06/2012, 13:20
Αυτό με τα CDS και τον δημοκρατικό έλεγχο των οίκων αξιολόγησης... :bawl:

Για πες μας ρε πως ελέγχεις δημοκρατικά μια επιχείρηση; :tooth:

Μη μου πεις οτι αντεξες να διαβασεις πανω απο 10 σειρες:uplate:

sniper
15/06/2012, 13:22
Μη μου πεις οτι αντεξες να διαβασεις πανω απο 10 σειρες:uplate:

Μια καλή κωμωδία είναι πάντα ευκολοδιάβαστη...

nikos_abel
15/06/2012, 13:28
http://www.capital.gr/News.asp?id=1530361

:lol::bawl::lol:

:moutza:

Τι να πει κανείς.......

nikos_abel
15/06/2012, 13:29
Μια καλή κωμωδία είναι πάντα ευκολοδιάβαστη...

Όλο σου λέω, όλο μονορούφι

OldMan
15/06/2012, 13:40
Άντε και καλή τύχη μάγκες...:beer:

(και με την νίκη, εννοείται..)

byron
15/06/2012, 13:50
Τι γελοίος ρπμ...
Μας τακανε τσουρέκια με τις κόκκινες γραμμές και τα πιστόλια στο τραπέζι ,μέχρι που αποδείχθηκε οτι οι κόκκινες γραμμές ήταν στο Μπάτο του και το πιστόλι στα χέρια ενός χαζού. :moutza:

iosif
15/06/2012, 14:29
261395

MikeG
15/06/2012, 16:57
http://www.icannotvote.org/

el_hymador
15/06/2012, 17:28
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Kpt5npGSijw#!

Οταν τα πηρε ο Μπενυ στο κρανιο....

nikos_abel
15/06/2012, 17:43
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Kpt5npGSijw#!

Οταν τα πηρε ο Μπενυ στο κρανιο....
Κάτι τέτοια βλέπουν ορισμένοι και ψηφίζουν ΧΑ.

la_villa
15/06/2012, 18:24
Μεχρι ΚΟΛΟΜΠΑΡΑΔΕΣ:uplate: ειπε οτι ειναι το ΣΥΡΙΖΑ εχθες το βραδυ η κυρια Ντορα Μπακογιαννη , της Σταη παραλιγο να της πεση το λιφτινκ μολις το ακουσε αλλα προσπαθησε να τελειωση το θεμα ανεμακτα Του Παπαδημουλη τα αυτια εκαναν καμπανακια ''καλα καταλαβενετε τι λετε '' την ρωτησε για να λαβει απαντηση: καλα αν παρεξηγηστε το αποσυρο . χα χα χα χα μιλαμε εχουν παθει παρακροθση μονο στην ιδεα οτι δεν θα εχουν την εξουσια στα χερια τους για να μπορουν να πουλησουν εκδουλευση στους ευεργετες τους

Οχι δεν παρεξηγουμε , ενταξη μου αρεσει που και που και κανα κωλαρακι επρεπε να της απαντηση.

Δωσε εσυ τωρα απαντηση στον γιο μου που ειναι 9 χρονο που πηγε στην γυναικα μου και την ρωτησε τι ειναι ο κωλομπαρας και εκανε τοσο εντυπωση στον μπαμπα:

η ντορούλα δεν έχει πάθει παράκρουση μονο γιατί θα χάσει την εξουσία

αν καταλαβες με το που δεν μπήκε στη Βουλή στις εκλογές Μαίου και εχασε την ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΣΥΛΙΑ (και ενώ είχε δηλώσει ότι αν δεν μπει θα αποσυρθεί απο την πολιτική) έκανε μια κωλοτούμπα θεαματική και γύρισε στο βλάκα,επικίνδυνο Σαμαρα. Φυσικά φυσικα ο καλός προδότης Σαμαρας την τοποθέτησε στην πρώτη θέση στο επικρατείας ώστε η ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΣΥΛΙΑ να είναι αξασφαλισμένη,μην γίνει αμιά στραβή.

οπότε η Ντορούλα και το σόι της παράκρουση έχει πάθει γιατί αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και κάνει ότι δεσμεύτηκε την βλέπω παρέα με τον Ακη.Και το ξέρει καλα

skylaros
15/06/2012, 18:38
Τι θες να πεις ρε φίλος, ότι η οικογένεια Μ.τσοτάκη έχει κλέψει ή παρανομήσει γενικότερα? έλεος ποια με τη λάσπη σε αυτό τον τόπο έλεος!!! :p

nikos_abel
15/06/2012, 18:53
Τι θες να πεις ρε φίλος, ότι η οικογένεια Μ.τσοτάκη έχει κλέψει ή παρανομήσει γενικότερα? έλεος ποια με τη λάσπη σε αυτό τον τόπο έλεος!!! :p

Αλλά το όνομα δε τολμάς να το γράψεις ολόκληρο.

skylaros
15/06/2012, 21:06
δε θέλω να μου μαραθεί, να τρακάρω, να βγάλω πέος στο κούτελο etc etc :p

Cpt. Haddock
16/06/2012, 07:18
:tooth::tooth::tooth::tooth:


Απέρριψαν τον σίγουρο διορισμό τους στο ΥΠΟΙΚ!
Του Σπύρου Δημητρέλη

Την εποχή που ο αριθμός των ανέργων έχει ξεπεράσει το ένα εκατομμύριο, το φάσμα της ανεργίας απειλεί σχεδόν το σύνολο των εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα, κάθε θέση εργασίας αξίζει ατόφιο χρυσάφι και οι προσλήψεις στο δημόσιο έχουν ουσιαστικά μηδενιστεί, υπάρχουν Έλληνες που τους τελευταίους μήνες αρνήθηκαν να διοριστούν στο δημόσιο. Και δεν μιλάμε για κάποια θέση συμβασιούχου. Μιλάμε για μόνιμο διορισμό στο υπουργείο Οικονομικών!

Μπορεί να είναι απίστευτο, είναι όμως πέρα για πέρα αληθινό. Οι 110 από τους 372 που πέτυχαν στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που ολοκληρώθηκε τον περασμένο Ιανουάριο για μόνιμο διορισμό στο υπουργείο Οικονομικών δεν εμφανίστηκαν ποτέ για να διοριστούν. Πρόκειται για κάτι πρωτοφανές, όχι μόνο στα χρονικά του υπουργείου Οικονομικών αλλά στα χρονικά του ελληνικού δημοσίου. Ο λόγος; Η τρόικα και ειδικά το νέο μισθολόγιο το οποίο επέβαλε εξαιρετικά χαμηλούς μισθούς για τα δεδομένα των τελευταίων ετών και ειδικά των μισθών που υπήρχαν στο υπουργείο Οικονομικών πριν την έλευση της τρόικας.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ διενεργήθηκε στα μέσα του 2009 και αφορούσε κυρίως πτυχιούχους πανεπιστημιακής εκπαίδευσης οι οποίοι θα στελέχωναν νευραλγικές θέσεις στις εφορίες, όπως ελεγκτικές. Οι διαδικασίες ολοκληρώθηκαν με μεγάλη καθυστέρηση τον περασμένο Ιανουάριο και επελέγησαν 372 νέοι, πολλοί από τους οποίους είχαν και μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών. Ωστόσο, από αυτούς οι 343 ολοκλήρωσαν όλες τις γραφειοκρατικές διαδικασίες για το διορισμό τους και τελικά από αυτούς οι 81 δεν εμφανίστηκαν στις υπηρεσίες τους για να αναλάβουν καθήκοντα. Δηλαδή 110 νέοι άνθρωποι με σπουδές και μεταπτυχιακά αρνήθηκαν τον σίγουρο διορισμό στο δημόσιο που συνεπάγεται μονιμότητα, ασφάλεια και συγκεκριμένα ωράρια εργασίας. Ο λόγος; Η δραματική μείωση των αποδοχών των εργαζομένων στο υπουργείο Οικονομικών από την περίοδο που έκαναν την αίτηση συμμετοχής στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το 2009 έως τον διορισμό τους το 2012.

«’Οταν έκαναν τις αιτήσεις οι καθαρές αποδοχές ενός νεοδιόριστου στο υπουργείο Οικονομικών ήταν περίπου 1.500 έως 1.600 ευρώ», λέει στο Capital.gr υπηρεσιακός παράγοντας του ΥΠΟΙΚ. «Σήμερα ο μισθός του νεοδιόριστου είναι περίπου 680 ευρώ καθαρά». Πλέον οι θέσεις εργασίας στο δημόσιο τομέα, λόγω της εφαρμογής του ενιαίου μισθολογίου, δεν είναι τόσο ελκυστικές όσο ήταν στο παρελθόν. Μάλιστα, σύμφωνα με προϊσταμένους εφοριών με τους οποίους επικοινώνησε το Capital.gr ορισμένοι από όσους διορίστηκαν έχουν εκφράσει τουλάχιστον προφορικά την επιθυμία να παραιτηθούν να βρουν κάποια δουλειά στον ιδιωτικό τομέα με μεγαλύτερες αποδοχές.

Να σημειωθεί ότι αρκετοί από αυτούς που περιφρόνησαν το διορισμό τους στο ΥΠΟΙΚ εργάζονται στον ιδιωτικό τομέα (κυρίως τραπεζικό) όπου λαμβάνουν υψηλότερες αποδοχές. Ωστόσο, αυτό που στο παρελθόν ήταν ακαταμάχητο για κάθε νέο, δηλαδή μια θέση εργασίας στο δημόσιο τομέα, σήμερα έχει καταστεί για αρκετούς λύση ανάγκης.

spiros.dimitrelis@capital.gr

Εχετλαίος
17/06/2012, 07:10
ΟΚ απέπαέ.
:evil:

vaska
17/06/2012, 09:49
Я хочу ее партнер Алексей делать это сегодня. Да здравствует революция!

LIKKE!261695

AUFGEBRACHT
17/06/2012, 12:23
Пролетарии всех стран, соединяйтесь!

...Ή όπως γράφει και η Πράβντα της Ελλάδας:

261702

Cpt. Haddock
17/06/2012, 21:09
:tooth::tooth::tooth:

Εχετλαίος
17/06/2012, 21:19
Άστα, χέστα, βράστα!

nikos_abel
17/06/2012, 21:19
:tooth::tooth::tooth:

Εσύ να ξυρίσεις πρώτα το μούσι και μετά το κεφάλι να είσαι με το πνεύμα της εποχής όπως είχες υποσχεθεί 😜👋💋🇩🇪
(επίσης ξέρω ότι εσύ τα βλέπεις τα εμότικόν μου 😘 )

Cpt. Haddock
17/06/2012, 21:27
Το μούσι το ξυρισα. Για το κεφάλι φροντίζει η φύση :a41:

Εχετλαίος
17/06/2012, 21:36
40% αποχή;
:a31:

Εχετλαίος
17/06/2012, 21:45
Α, και μη ξαναπεί κανείς ότι κάνουμε μπάφους στην Κρήτη! Άλλοι πήταν τα πρωτεία!
http://www.newsbeast.gr/politiki/ekloges2012/Arthro/369525/eklegetai-vouleutis-o-g-papandreou-/

daz
17/06/2012, 22:52
40% αποχή;
:a31:


Γιατί απορείς? Έκανε ζέστη, να χάσει ο λαός το μπάνιο του?




Cap10 nice avatar! :beer:

Sapadak
17/06/2012, 22:57
Σ Ω Θ Η Κ Α Μ Ε

SVX
17/06/2012, 23:03
ε! ; να μαθουμε ποιοι ειναι οι αλλοι 2 στη φωτο.... γιατι μετα τον μουστακια και τον γυαλακια ειναι η σειρα τους....

261754

daz
17/06/2012, 23:20
ε! ; να μαθουμε ποιοι ειναι οι αλλοι 2 στη φωτο.... γιατι μετα τον μουστακια και τον γυαλακια ειναι η σειρα τους....

261754

Μανουηλίδης και Τσιάρας. :D

nikos_abel
18/06/2012, 07:07
Σ Ω Θ Η Κ Α Μ Ε

Π Ε Ρ Α Σ Α Μ Ε στα προημιτελικά.

faraway
18/06/2012, 07:40
Μανουηλίδης και Τσιάρας. :D

Kαι πότε θα γίνουν πρωθυπουργοί αυτοί ?? :D

DimChios
18/06/2012, 08:16
καπ10, θα σταματησει αυτη η μλκια που σε εχει πιασει με τα αβαταρ?

Δε βλεπεις που φτασαμε?

:cry: