PDA

View Full Version : Νεοφιλελευθεροι VS Αριστεροι



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

nikos_abel
30/05/2012, 19:01
Όποιος ξαναγράψει ποστ πανω από 4 γραμμές τρώει μπαν.

Επίσης ο Ιωσήφ για προβοκάτσια εναντίων του Βαρώνου μας. :tooth:

Εγώ που έχω 27άρα οθόνη και οι 4 γραμμές μου σε σας φαίνονται 30 τι φταίω;:cry:


Εχε χαρη που δεν εχω χρονο!


ΕΕεεεεεεεε!!!!!

DrBig
30/05/2012, 19:46
Μα, πηγαινοντας κοντρα σ' αυτους που πάνε κοντρα, τελικά θα παω σωστά :D

κλασσικη παγιδα στην οποια πεφτουν οσοι νομιζουν οτι η λογικη στην πολιτικη ειναι binary

mats8282
30/05/2012, 21:05
Διαστάσεις λαμβάνει η είδηση που μετέδωσε το Reuters, ότι η δήλωση Μπαρόζο πως Ελλάδα θα πρέπει να σεβαστεί τις δεσμεύσεις της, ή αλλιώς να φύγει από το ευρώ ήρθε μετά από αίτημα του έλληνα πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου.


http://www.enikos.gr/ekloges-2012/48573,To_eixe_kataggeilei_ston_Niko_Xatzhnik.html


Τι λες ρε παιδάκι μ.....Δεν το πιστεύω,ο Παπαδήμος τέτοιο πράγμα;;;;Αποκλείεται...


ΥΓ Μου έδωσες ιδέα Cpt,thnx ;)

el_hymador
30/05/2012, 22:09
Διαστάσεις λαμβάνει η είδηση που μετέδωσε το Reuters, ότι η δήλωση Μπαρόζο πως Ελλάδα θα πρέπει να σεβαστεί τις δεσμεύσεις της, ή αλλιώς να φύγει από το ευρώ ήρθε μετά από αίτημα του έλληνα πρωθυπουργού, Λουκά Παπαδήμου.


http://www.enikos.gr/ekloges-2012/48573,To_eixe_kataggeilei_ston_Niko_Xatzhnik.html


Τι λες ρε παιδάκι μ.....Δεν το πιστεύω,ο Παπαδήμος τέτοιο πράγμα;;;;Αποκλείεται...


ΥΓ Μου έδωσες ιδέα Cpt,thnx ;)

Aπαπαπα τσ τσ μνησθητι μου Κυριε! Ο Παπαδημος; Αδυνατο να το πιστεψω... αφου αυτος ηταν ο εκλεκτος των τραπεζων, σοβαρος ανθρωπος ( ανθρωπος; )... μαλλον καποιον ιο μπασανε στο λειτουργικό του οι ΣΥΡΙΖΑιοι χακερς! Θελει format και ξαναπερασμα το τεχνοκρατης V1.1... δεν ειναι τιποτα, κατα την διαρκεια της συντηρησης που θα ειναι εκτος λειτουργιας, παλι την ιδια εκφραση θα εχει... :lol:

jimmis5
30/05/2012, 22:18
σχολιο που διαβασα

ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΙΣΠΑΝΙΑ ΣΤΙΣ ΠΕΣΕΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΟΡΕΥΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΟΙ......ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΝΤΟΧΙΛΙΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΕΤΑΚΙΑ!!!!!!!
:bawl::cry::lol:

SVX
30/05/2012, 23:17
http://www.youtube.com/watch?v=49xI8Vn8hw8

Shiatman
31/05/2012, 00:12
260170
:cry:

kostas777
31/05/2012, 00:15
αριστεροί, δεξιοί, ακραίοι και ενδιάμεσοι.

το βλέπω βλακώδες στην εποχή μας να ασχολούμαστε με αυτές τις απόλυτες παπαριές. τι ακριβώς προσφέρουν; (εκτός από εμετό; )

και αν δεν είσαι τίποτα από αυτά, τότε είσαι φιλαπολελεύθερος; δεν παίζει να'σαι φιλοφυλακισμένος δηλαδή.

ας πούμε ότι δεν είμαι τίποτα, δεν τα αναγνωρίζω, μου προκαλούν εμετό και ζάλη και οι εκφραστές των, μου κάνουν για μαριονέτες. άρα μπορώ να έχω απόψεις που κάποιοι θα χαρακτήριζαν «δεξιές», άλλες που κάποιοι άλλοι θα χαρακτήριζαν «αριστερές» και άλλες που κάποιοι θα χαρακτήριζαν «νεοφιλελεύθερες». (το λέω γιατί φυσικά έχει συμβεί, γιατί όταν λέω τη γνώμη μου τη λέω στα ίσα και την πραγματικότητα όπως είναι, καθαρή, χωρίς ιδεοληπτικούς φραγμούς)

τι να ψηφίσω;

αφού ξέρω ότι οι «αριστεροί», δεν δέχονται τίποτα «δεξιό» λόγω ..φρονημάτων. και αντιστοίχως και οι άλλοι κ.ο.κ., ακόμη κι αν είναι το σωστό, ακόμη κι αν είναι η μια και μοναδική λύση, ακόμη κι αν δεν γίνεται αλλιώς. επειδή έχουν κάλο στον εγκέφαλο, οι νευρώνες έχουν δέσει δεσμούς γόρδιους και η περίπτωση αυτής της ηλιθιότητας είναι ιάσιμη μόνο μέσω θαύματος.

μια ζωή θα μας τραβολογάνε δεξιά και αριστερά σαν σκυλιά λυσσασμένα; γαμώτ

iosif
31/05/2012, 08:40
οτιδηποτε μπορει να συμβει και κανεις δεν μπορει να προβλεψει τιποτα διοτι αυτα που ζουμε ειναι απλα πρωτογνωρα

η αληθεια μετραει: νομιζω οτι ο κοσμος ειναι ετοιμος να ακουσει την αληθεια. οποιος και να βγει τα επομενα χρονια θα ειναι δυσκολα.το θεμα ειναι το μετα, η ελπιδα (και να τιμωρηθουν επιτελους οσοι μας εφεραν εδω) το οικονομικο μοντελο πρεπει ν αλλαξει πανευρωπαικα δεν οδηγει πουθενα και αυτο το βλεπουν ολοι. στην ελλαδα ειναι ακρως απαραιτητη και η ολικος επανασχεδιασμος της παραγωγικης βασης ειτε με ευρω ειτε με δρχ.

τζημερος. εξελισεται στον νεο καρατζαφερη, προσφερει γελιο και τη βεβαιοτητα οτι εχουμε ακομη ανιδιοτελεις σωτηρες: http://www.lifo.gr/now/politics/10828

DrBig
31/05/2012, 12:19
τζημερος. εξελισεται στον νεο καρατζαφερη, προσφερει γελιο και τη βεβαιοτητα οτι εχουμε ακομη ανιδιοτελεις σωτηρες: http://www.lifo.gr/now/politics/10828

Σοφη φωνη βοωντως εν τη ερημω. Δεν σ'ακουνε φιλε μου και θα πανε και θα τον ψηφισουνε.....τα λαμογια!

OldMan
31/05/2012, 12:33
Ρε δεν πάτε να τεντώσετε καμιά αλυσίδα..?? :D

(να μείνουν οι μπεμβεδάκηδες, να γίνει σοβαρή συζήτηση..)


Υ.Γ.
Οι Guzziστες μπορούν αν ψηφίσουν ότι γουστάρουν γιατί - μάλλον - δεν επηρεάζουν το εκλογικό αποτέλεσμα..)

DrBig
31/05/2012, 12:51
Ρε δεν πάτε να τεντώσετε καμιά αλυσίδα..?? :D

(να μείνουν οι μπεμβεδάκηδες, να γίνει σοβαρή συζήτηση..)


Υ.Γ.
Οι Guzziστες μπορούν αν ψηφίσουν ότι γουστάρουν γιατί - μάλλον - δεν επηρεάζουν το εκλογικό αποτέλεσμα..)

Ουτε οι μπεμβεδακηδες μπορουν να ΠΑΝΕ να τον ψηφισουνε γιατι θα μεινουν απο φαϊναλ ντραϊβ.

Ichigo
31/05/2012, 13:32
οτιδηποτε μπορει να συμβει και κανεις δεν μπορει να προβλεψει τιποτα διοτι αυτα που ζουμε ειναι απλα πρωτογνωρα

η αληθεια μετραει: νομιζω οτι ο κοσμος ειναι ετοιμος να ακουσει την αληθεια. οποιος και να βγει τα επομενα χρονια θα ειναι δυσκολα.το θεμα ειναι το μετα, η ελπιδα (και να τιμωρηθουν επιτελους οσοι μας εφεραν εδω) το οικονομικο μοντελο πρεπει ν αλλαξει πανευρωπαικα δεν οδηγει πουθενα και αυτο το βλεπουν ολοι. στην ελλαδα ειναι ακρως απαραιτητη και η ολικος επανασχεδιασμος της παραγωγικης βασης ειτε με ευρω ειτε με δρχ.

τζημερος. εξελισεται στον νεο καρατζαφερη, προσφερει γελιο και τη βεβαιοτητα οτι εχουμε ακομη ανιδιοτελεις σωτηρες: http://www.lifo.gr/now/politics/10828

O άνθρωπος που λέει ότι στο μνημόνιο υπάρχουν και κάποια καλά!! Άσχετα αν συνολικά η κατεύθυνση που μας δίνει το μνημόνιο μας οδηγεί στην εξαθλίωση!! :rolleyes:
Το κλασσικό παράδειγμα με το δέντρο και το δάσος... :rolleyes:

Ovi
01/06/2012, 08:43
οτι και να λέτε, εγω Τσίπρα θα ψηφισω γιατι θέλω 2500 χιλιάρικα μισθο, 38ωρη εργασια, ποτάκι το σαβ/κο και διακοπές στη Μύκονο!

Cpt. Haddock
01/06/2012, 08:49
οτι και να λέτε, εγω Τσίπρα θα ψηφισω γιατι θέλω 2500 χιλιάρικα μισθο, 38ωρη εργασια, ποτάκι το σαβ/κο και διακοπές στη Μύκονο!


:a10:

(τα χιλιαρικα ειναι δραχμές ε; )

Ovi
01/06/2012, 10:19
..κοχύλια (μιας και ειμαστε αφθονοι σε δαύτα) :beer:

mats8282
01/06/2012, 11:24
Απόλυση των 2/3 σε πολυεθνική την άλλη βδομάδα...Και επειδή το άτομο που μου το είπε είναι στέλεχος η εξήγηση είναι απλή...


Φταίει ο Τσίπρας και η δραχμή που θα φέρει....Φταίνε οι φόροι που θα βάλει στις επιχειρήσεις...Κλπ κλπ κλπ....


Ναι καλά....


Η αγορά έπεσε κάτω από το 50% και απλά τα μαζεύουν και φεύγουν....Είχαν απολύσει ένα 10% πέρσι με την προοπτική πως η αγορά θα αρχίσει να ανακάμπτει,ανάκαμψη δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει με την συνεχιζόμενη λιτότητα...Οπότε γειά σας και χαρά σας,τα λέμε....


ΥΓ Και φυσικά δεν είναι η μοναδική...

kachius
01/06/2012, 12:42
Φίλος πήγε σε συνέντευξη το πρωί για ΙΤ τηλεφωνικό Helpdesk σε εταιρεία που ανοίγει τώρα στη χώρα μας

Ωράριο 10πμ - 10μμ (12ωρο)
Μισθός 850 Μικτά
Σύμβαση από βδομάδας (αρχικά) μέχρι 3μηνη (κάποτε)
Επιδόματα/Άδειες/Δώρα = Μηδέν!

Ανάπτυξη!
κουράγιο έλληνες, σε λίγο θα ανοίξουν ακόμα περισσότερες θέσεις "εργασίας"
(μόνο μη βγουν οι αριστεροί, γιατί τότε δε θα έρθει η παραπάνω ανάπτυξη)

Εχετλαίος
01/06/2012, 12:47
Φίλος πήγε σε συνέντευξη το πρωί για ΙΤ τηλεφωνικό Helpdesk σε εταιρεία που ανοίγει τώρα στη χώρα μας

Ωράριο 10πμ - 10μμ (12ωρο)
Μισθός 850 Μικτά
Σύμβαση από βδομάδας (αρχικά) μέχρι 3μηνη (κάποτε)
Επιδόματα/Άδειες/Δώρα = Μηδέν!

Ανάπτυξη!
κουράγιο έλληνες, σε λίγο θα ανοίξουν ακόμα περισσότερες θέσεις "εργασίας"
(μόνο μη βγουν οι αριστεροί, γιατί τότε δε θα έρθει η παραπάνω ανάπτυξη)

Φίλος, παντρεμένος με δυο κοπέλια και μεγάλη ανάγκη, πήγε σε τοπική εταιρεία.
Μικτά 27€ την ημέρα. Κάτω από 600 το μήνα. 10-14 ώρες την ημέρα, νυκτοβάρδιες.
Ανάγκη έχει, έμεινε...
ΕΒίβες...

Ichigo
01/06/2012, 13:10
http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/a1463.gif

(τα χιλιαρικα ειναι δραχμές ε; )

Εγώ γελάω με αυτούς που έχουν σηκώσει τα λ7 τους και τα έχουν βάλει στα σεντούκια αφού με μια ενδεχόμενη έξοδο μας από την ΟΝΕ το € θα φάει τέτοιες υποτιμήσεις που θα το κλαίν και οι ρέγγες :cool:


Φίλος, παντρεμένος με δυο κοπέλια και μεγάλη ανάγκη, πήγε σε τοπική εταιρεία.
Μικτά 27€ την ημέρα. Κάτω από 600 το μήνα. 10-14 ώρες την ημέρα, νυκτοβάρδιες.
Ανάγκη έχει, έμεινε...
ΕΒίβες...

Είσαι τρελός; Και θες να βγούμε από το €; Εδώ στου Φιλοπάππου τις σπηλιές να πας να δεις τι γίνεται!

kachius
01/06/2012, 13:28
Φίλος, παντρεμένος με δυο κοπέλια και μεγάλη ανάγκη, πήγε σε τοπική εταιρεία.
Μικτά 27€ την ημέρα. Κάτω από 600 το μήνα. 10-14 ώρες την ημέρα, νυκτοβάρδιες.
Ανάγκη έχει, έμεινε...
ΕΒίβες...

είναι μηχάνικος ο "δικός" μου βρε, η παραπάνω θέση αναφέρεται σε πτυχιούχο πολυτεχνείου,
για αυτό δίνει τόσα πολλά

υγ.: ψηφίστε όλοι ΝΔ γιατί διαφορετικά θα αδειάσουν τα ράφια
Ορατός είναι ο κίνδυνος ελλείψεων στην αγορά (http://tvxs.gr/news/ellada/elleipseis-stin-agora-kai-ayksiseis-stis-times-eisagomenon-eidon-problepei-i-esee)
Και εξάλου, με την κυβέρνηση ΝΔ (μαζί με πασοκ, λαος, μην ξεχνάμε, και ΝΔ ήταν κυβέρνηση και υπέγραφε)
ούτε οι συντάξεις μειώθηκαν
ούτε οι μισθοί
και έχουμε και φάρμακα (άλλο που εμένα δε μου δίνανε εμβόλιο για τον μικρό στο φαρμακείο, "είσαι του ΙΚΑ, μόνο μετρητά",
ξέρω ξέρω, δε φταίει που κουρέψαμε το ταμείο και "σωθήκαμε" για 25η φορά
ο π#$@#$@στης ο φαρμακοποιός φταίει, που δεν την παλεύει να του χρωστάει 2 μήνες + μερικές δεκάδες χιλιάδες το κράτος...

Εχετλαίος
01/06/2012, 14:03
είναι μηχάνικος ο "δικός" μου βρε, η παραπάνω θέση αναφέρεται σε πτυχιούχο πολυτεχνείου,
για αυτό δίνει τόσα πολλά...

Kαι ο δικός μου... Μηχανολόγος Μηχανικός με PhD σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Και πρέπει να αισθάνεται και προνομιούχος για την τοπική κοινωνία. Λίγοι έχουν μείνει να εργάζονται στους τοπικούς σκλαβέμπορες με 600€ μικτά... Οι περισσότεροι παίζουν στα 300-400 ανασφάλιστα.

sniper
01/06/2012, 14:10
Kαι ο δικός μου... Μηχανολόγος Μηχανικός με PhD σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Και πρέπει να αισθάνεται και προνομιούχος για την τοπική κοινωνία. Λίγοι έχουν μείνει να εργάζονται στους τοπικούς σκλαβέμπορες με 600€ μικτά... Οι περισσότεροι παίζουν στα 300-400 ανασφάλιστα.

Ε ας γίνουν αγρότες να βγάζουν την τοπική ποικιλία να τα βγάζουν αυτά τα ποσά τη βδομάδα.

kachius
01/06/2012, 14:10
Καλά πάμε...

Εν τω μεταξύ... "3 στους 4" (http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012a/public/index.html#{"cls":"main","params":{}}) συντοπίτες σου αρέσκονται με αυτήν την ανάτπυξη του νησιού...

Εχετλαίος
01/06/2012, 14:13
Ε ας γίνουν αγρότες να βγάζουν την τοπική ποικιλία να τα βγάζουν αυτά τα ποσά τη βδομάδα.

Αστεία-αστεία, προσδοκώ με μεγάλη χαρά μια τέτοια στιγμή. Που θα σχολάσουν τα καφέ και οι μούφες και θα γιαγύρουνε οι αθρώποι στα χωράφια.
Αλλά δεν έχουμε δει παπά κώλο ακόμα.
Έχει χώρο κι άλλο...

Εχετλαίος
01/06/2012, 14:14
Καλά πάμε...

Εν τω μεταξύ... "3 στους 4" (http://ekloges-prev.singularlogic.eu/v2012a/public/index.html#{"cls":"main","params":{}}) συντοπίτες σου αρέσκονται με αυτήν την ανάτπυξη του νησιού...

Κατέω. Η μ@λακία δεν έχει όρια, το παραδέχομαι. Δες και προηγούμενο ποστ μου.

el_hymador
01/06/2012, 14:21
Kαι ο δικός μου... Μηχανολόγος Μηχανικός με PhD σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
Και πρέπει να αισθάνεται και προνομιούχος για την τοπική κοινωνία. Λίγοι έχουν μείνει να εργάζονται στους τοπικούς σκλαβέμπορες με 600€ μικτά... Οι περισσότεροι παίζουν στα 300-400 ανασφάλιστα.

Θα είναι αυτές οι νέες SUPER DUPER "ευέλικτες και ελαστικές" θέσεις εργασίας που ευαγγελίζονται οι νεοφιλελεύθεροι και οι οποίες συμβάλλουν τα μάλα στην ανάπτυξη, τόσο του εργοδότη, όσο και του εργαζόμενου. Αναπτύσσεται ο εργοδότης μια χαρά και ο εργαζόμενος αναπτύσει καρκίνο, καρδιαγγειακά, ψυχολογικά και έλκος από το ζόρι να τα βγάλει πέρα. WOW!!!!

Εν τω μεταξύ αυτές οι νέες γ@μ@τες θέσεις κάνουν και ένα άλλο καλό! Απαλάσσουν όποιον τις πιάσει από την αξιοπρέπεια! Τι να την κάνετε την αξιοπρέπεια ρε παιδιά; Σιγά τη μ@λ@κι@! Όντας κάποιος σε αυτές τις θέσεις, δέχεται αδιαμαρτύρητα τσαμπουκάδες, υπομένει προσβολές, φιλάει κατουρημένες ποδιές και μεταμορφώνεται σε yesman, προκειμένου να κρατήσει τη δουλειά του! Εκπληκτικό;;;!!!

iosif
01/06/2012, 16:26
εχοντας ξοδεψει μια ωρα για τις χθεσινες δηλωσεις σαμαρα (μπουρδολογιες για την ακριβεια)και μια για του τσιπρα σημερα εχω να πω: οι συριζαιοι με διεψευσαν. τους περιμενα μπουρδολογους και ομως το προγραμμα τους ειναι σαφες, ορθολογικο, τεκμηριωμενο και πραγματιστικο. τωρα οποιος εξακολουθει να θεωρει εγκυρη την "κ", τον σκαι, το μεγκα , το εθνος τα νεα οκ ας με θεωρησει γραφικο. διοτι οποιος μιλαει για καταστροφη καλο ειναι να αναλυει και τα μετρα που μεσοπροθεσμου βασει του οποιου η χωρα το 2014 θα πληρωσει το 52%του αεπ της (του αισιοδοξου αεπ) σε τοκοχρεολυσια. σημερα εδωσα ρισπεκτ για ενα και μονο λογο που φτανει και περισσευει: μιλησε επιτελους καποιος για τις προκλητικες φοροαπαλαγες των εφοπλιστων. εαν το κομιτι πληρωνε φορους οπως ολοι (χμ) οι ελληνες θα κατεβαλλαν περσι 7 δις. εδωσαν 244 εκ.ευρω 40 λιγοτερα απο απο τα εσοδα απο παραβολα παραμονης των αλλοδαπων. το προγραμμα κκε δεν το συζηταμε, του πασοκ δεν υπαρχει, των αν.ελληνων ειναι μνημονιακα μετρα χωρις μνημονιο ενω τους θατερικους μανου/τζημερου τους κρινει εδω και χρονια η ιστορια (το μνημονιο ειναι καλο αλλα λιγο...

Cpt. Haddock
02/06/2012, 11:13
[...]οι συριζαιοι με διεψευσαν. τους περιμενα μπουρδολογους και ομως το προγραμμα τους ειναι σαφες, ορθολογικο, τεκμηριωμενο και πραγματιστικο[...]

:lol::lol::lol:

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 11:32
Εγώ -αν και η αλήθεια δεν παρακολουθώ πλέον εντατικά τα πολιτικά δρώμενα- δεν κατάλαβα γιατί παρουσίασαν ΝΔ και ΣΥ.ΡΙΖ.Α. το οικονομικό τους πρόγραμμα...
α) Στις προηγούμενες εκλογές του Μαρτίου είχαν παρουσιάσει πάλι; Σε περίπτωση που η απάντηση είναι θετική, τίθεται το ερώτημα τί άλλαξε και παρουσίασαν ΠΑΛΙ οικονομικό πρόγραμμα...Άλλαξε άρδην το πρόγραμμά τους μέσα σε 1 μήνα;
β) Εάν δεν είχαν παρουσιάσει οικονομικό πρόγραμμα περιττεύει ο σχολιασμός...

Από τα χτεσινά του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. κρατάω ότι θα καταργηθούν τα Μ.Α.Τ. λέει και στις πορείες οι μπάτσοι δε θα κουβαλούν όπλο...δεν το παρακολούθησα όλο, αλλά φαντάζομαι πως αντί όπλου θα κραδαίνουν γαρύφαλλο, μιας και είναι και το λουλούδι σύμβολο της αριστεράς :D Φαντάζομαι επίσης στις πορείες με 3 ευρώ (ή 1.000 δραχμές ανάλογα το νόμισμα) θα μπορείς να πετάς τούρτα σε ένα αστυνομικό όπως στα πανηγύρια παλιά κι έτσι και δεν θα υπάρχει βία και ο μπάτσος θα γλυκαίνεται και τα ταμεία του κράτους θα γεμίζουν... Σε στρατιωτικό επίπεδο υποθέτω πως τα Mirage 2000 (εάν βγει ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α.) θα πετούν άοπλα χωρίς Magic και αντί αναχαιτίσεων θα περνάνε από το θεσσαλικό κάμπο με μετάκαυση για να φοβίζουν και να διώχνουν τα πουλιά που τρώνε τους καρπούς...

Εχετλαίος
02/06/2012, 12:08
:lol::lol::lol:

Tι γελά ρε; Δεν είπες ότι θα τους ψηφίσεις;

Εχετλαίος
02/06/2012, 12:16
Σε στρατιωτικό επίπεδο υποθέτω πως τα Mirage 2000 (εάν βγει ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α.) θα πετούν άοπλα χωρίς Magic και αντί αναχαιτίσεων θα περνάνε από το θεσσαλικό κάμπο με μετάκαυση για να φοβίζουν και να διώχνουν τα πουλιά που τρώνε τους καρπούς...

Σε στρατιωτικό επίπεδο, υποθέτω πως σαν κράτος μας περισεύουν λ7 για πέταμα, γιατί το τελευταίο δίμηνο έχουμε ξεσκιστεί στις ασκήσεις μπας και φοβήσουμε το "μπαμπούλα γείτονα" ενώ τα νοσοκομεία μας δεν έχουν στα επείγοντα ούτε τα ουσιώδη πια...

el_hymador
02/06/2012, 12:21
Εμένα πάλι μου φάνηκε ο Αλέξης λίγο mild να το πώ; Κάπως νερόβραστος; Ψηφοθηρικά συμβιβασμένος είναι μάλλον το καταλληλότερο...τόσο στην εξαγγελία του προγράμματος όσο και στον Χατζηνικολάου, τα παρουσιάσε λίγο γιαλατζί, χωρίς αιχμές για να μη σκιάζονται οι νοικοκυραίοι...

Εχετλαίος
02/06/2012, 12:23
για να μη σκιάζονται οι νοικοκυραίοι...

...καθότι ανε μας εδείχνανε το μαύρο BIG INTENSE LOVE δονητάρι που μας περιμένει την επομένη των εκλογών θα μεταναστεύαμε όλοι χθες στον Πλούτωνα.

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 12:24
Σε στρατιωτικό επίπεδο, υποθέτω πως σαν κράτος μας περισεύουν λ7 για πέταμα, γιατί το τελευταίο δίμηνο έχουμε ξεσκιστεί στις ασκήσεις μπας και φοβήσουμε το "μπαμπούλα γείτονα" ενώ τα νοσοκομεία μας δεν έχουν στα επείγοντα ούτε τα ουσιώδη πια...

To έχουμε ξεσκιστεί στις ασκήσεις είναι νομίζω υπερβολικό... ίσως είναι και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε δεδομένης της οικονομικής στενωπού και της ανυπαρξίας κονδυλίων για την άμυνα, να κάνουν καμιά άσκηση να δείξουν στους απέναντι ότι κάτι δουλεύει ακόμα...

Εχετλαίος
02/06/2012, 12:29
, να κάνουν καμιά άσκηση να δείξουν στους απέναντι ότι κάτι δουλεύει ακόμα...

Πρέπει;
Μα εγώ πίστευα ότι ένα από τα ατού του να είμαστε, και εμείς και αυτο,ί στο ΝΑΤΟ είναι ότι ο μεγάλος αδελφός δε θα μας άφηνε να φτάσουμε σε full scale τσόντα.
Πεταμένα λ7. Και ναι, το έχουμε όντως ξεσκίσει στην άσκηση. Μονάχα εδώ, στο Πεδίο Βολής Κρήτης, έχουνε και εγώ δεν ξέρω πόσα ρίξει εδώ και κάνα δίμηνο. Εξ άλλου το διατυμπανίζουνε και στο on alert, "κάνουμε πολλές ασκήσεις, μπορούμε! ".
Χθες πήγε ο πατέρας μου για επέμβαση καρδιάς. Να μη σου πω τι και πως! Αλλίμονο που δεν έχει στήριγμα!

nikos_abel
02/06/2012, 12:38
...καθόθα μεταναστεύαμε όλοι χθες στον Πλούτωνα.

Και δεν είναι και πλανήτης πια και κάνει και ψλκρυο εκεί.

Winter is coming.........που λένε και οι Στάρκηδες.

Cpt. Haddock
02/06/2012, 12:39
Tι γελά ρε; Δεν είπες ότι θα τους ψηφίσεις;

Τι σχέση έχει αυτο ;

Εχετλαίος
02/06/2012, 12:41
Τι σχέση έχει αυτο ;

Kατέω γω; Εσύ πε μας.

el_hymador
02/06/2012, 12:42
...καθότι ανε μας εδείχνανε το μαύρο BIG INTENSE LOVE δονητάρι που μας περιμένει την επομένη των εκλογών θα μεταναστεύαμε όλοι χθες στον Πλούτωνα.


To μαύρο, ακανθώδες και μετά κεφαλής σπειρωειδούς κινήσεως στις 6000rpm δονητάρι, το τρώμε άνευ λιπαντικού εδώ και καιρό (εκτός από κάποιους που έξω από το χορό χλευάζουν το ότι πονάμε...) Πάντως το ότι ακόμα είναι στο ρελαντί συμφωνώ, έχει πολύ γκάζι ακόμα. Μερικοί, του ΣΥΡΙΖΑ συμπεριλαμβανομένου, πρότειναν (αρχικά τουλάχιστον) δραστικές και άμεσες λύσεις για την διακοπή της διακόρευσης, ενέργεια που ενέχει κινδύνους, αλλά όχι τους Αρμαγεδώνες που παρουσιάζουν τα ΜΜμπΕΕΕΕ. Υπό την απειλή του ότι εκτός από πο*τσο θα φάμε και ξύλο, πολύς κόσμος συμβιβάζεται με το παρόν εύρος και την ένταση της διείσδυσης, αντί του να απελευθερώσει την έδρα του από τους δυνάστες... ξέρω γω; μπορεί να τους αρέσει κιόλας...

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 12:43
Πρέπει;
Μα εγώ πίστευα ότι ένα από τα ατού του να είμαστε, και εμείς και αυτο,ί στο ΝΑΤΟ είναι ότι ο μεγάλος αδελφός δε θα μας άφηνε να φτάσουμε σε full scale τσόντα.
Πεταμένα λ7. Και ναι, το έχουμε όντως ξεσκίσει στην άσκηση. Μονάχα εδώ, στο Πεδίο Βολής Κρήτης, έχουνε και εγώ δεν ξέρω πόσα ρίξει εδώ και κάνα δίμηνο. Εξ άλλου το διατυμπανίζουνε και στο on alert, "κάνουμε πολλές ασκήσεις, μπορούμε! ".
Χθες πήγε ο πατέρας μου για επέμβαση καρδιάς. Να μη σου πω τι και πως! Αλλίμονο που δεν έχει στήριγμα!

Περαστικά στον πατέρα σου και να βγει γερός!!! Από την άλλη μη νομίζεις πως οι Penguin και οι Exocet που εκτοξεύσαμε εάν δεν είχαν αγοραστεί καθόλου, τα λεφτά που θα γλυτώναμε θα πήγαιναν να έχει ο πατέρας σου σωστή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μέριμνα όπως του αξίζει...

nikos_abel
02/06/2012, 12:43
Tι γελά ρε; Δεν είπες ότι θα τους ψηφίσεις;
Καλά, η αλήθεια είναι ότι πλέον σε αυτή τη χώρα δεν ψηφίζουμε κάποιον για αυτά που λέει αλλά για αυτά που δε λέει.

nikos_abel
02/06/2012, 12:47
Περαστικά στον πατέρα σου και να βγει γερός!!! Από την άλλη μη νομίζεις πως οι Penguin και οι Exocet που εκτοξεύσαμε εάν δεν είχαν αγοραστεί καθόλου, τα λεφτά που θα γλυτώναμε θα πήγαιναν να έχει ο πατέρας σου σωστή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και μέριμνα όπως του αξίζει...


Ορθολογιστικά :lol: θα μπορούσαμε να μην τους εκτοξεύουμε ώστε να μη χρειαστεί να αγοράζουμε άλλους προς αντικατάσταση, τώρα που δεν έχουμε λεφτά.

@Στέλιο, περαστικα ρε δεν είχα υπόψιν

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 12:52
To μαύρο, ακανθώδες και μετά κεφαλής σπειρωειδούς κινήσεως στις 6000rpm δονητάρι, το τρώμε άνευ λιπαντικού εδώ και καιρό (εκτός από κάποιους που έξω από το χορό χλευάζουν το ότι πονάμε...) Πάντως το ότι ακόμα είναι στο ρελαντί συμφωνώ, έχει πολύ γκάζι ακόμα. Μερικοί, του ΣΥΡΙΖΑ συμπεριλαμβανομένου, πρότειναν (αρχικά τουλάχιστον) δραστικές και άμεσες λύσεις για την διακοπή της διακόρευσης, ενέργεια που ενέχει κινδύνους, αλλά όχι τους Αρμαγεδώνες που παρουσιάζουν τα ΜΜμπΕΕΕΕ. Υπό την απειλή του ότι εκτός από πο*τσο θα φάμε και ξύλο, πολύς κόσμος συμβιβάζεται με το παρόν εύρος και την ένταση της διείσδυσης, αντί του να απελευθερώσει την έδρα του από τους δυνάστες... ξέρω γω; μπορεί να τους αρέσει κιόλας...

Ο κόσμος έχει πάθει παράκρουση από την πολλή προπαγάνδα...Ο ΣΕΒ προχτές δια στόματος Δασκαλόπουλου μίλησε καθαρά για ΚΑΤΟΧΙΚΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ενεργοποιώντας σύνδρομα και μνήμες περασμένων δεκαετιών. Παντού ακούς τη μόνιμη επωδό "θα βγει ο Τσίπρας και μας περιμένουν συμφορές και καταστροφές". ΄Το μόνο που δεν έχουν κάνει τα κανάλια είναι λιτανείες υπέρ αποτροπής εκλογικής νίκης του Τσίπρα!!! Ένας παππούς προχτές τα είπε ΟΛΑ. Παλιά αγωνιζόμασταν και τώρα έχουμε κάτσει με σταυρωμένα χέρια παραδομένοι...

Υ.Γ. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ επιχείρημα δια στόματος της αποβολής με τα γυαλιά και το μαλακισμένο βλέμμα που θα γύρναγε στη ΝΔ μόνο νεκρός: Νίκη του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. σημαίνει ότι αύριο θα στερέψει η Ελλάδα από φάρμακα...και καπάκι είδηση ότι οι ασφαλισμένοι πληρώνουν τα φάρμακά τους λόγω κατάρρευσης του ΕΟΠΥΥ και χωρίς ευρώ μετρητά φάρμακα πάπαλα!!!

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 12:58
Ορθολογιστικά :lol: θα μπορούσαμε να μην τους εκτοξεύουμε ώστε να μη χρειαστεί να αγοράζουμε άλλους προς αντικατάσταση, τώρα που δεν έχουμε λεφτά.

@Στέλιο, περαστικα ρε δεν είχα υπόψιν

Ποιός σου είπε ότι θα αγοράσουμε άλλους για αντικατάσταση; Δώσαμε 2 δις για άρματα Leopard-2 από τους φίλους μας τους Γερμανούς αλλά είναι άοπλα αυτή τη στιγμή γιατί δεν αγοράσαμε λόγω έλλειψης χρημάτων δεν αγοράσαμε πυρομαχικά για αυτά...

nikos_abel
02/06/2012, 13:01
Ποιός σου είπε ότι θα αγοράσουμε άλλους για αντικατάσταση; Δώσαμε 2 δις για άρματα Leopard-2 από τους φίλους μας τους Γερμανούς αλλά είναι άοπλα αυτή τη στιγμή γιατί δεν αγοράσαμε λόγω έλλειψης χρημάτων δεν αγοράσαμε πυρομαχικά για αυτά...

Άρα δηλαδή να ξοδέψουμε και αυτά που έχουμε.
Το ορθολογιστική μου δεν το πρόσεξες ε;

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 13:03
Άρα δηλαδή να ξοδέψουμε και αυτά που έχουμε.
Το ορθολογιστική μου δεν το πρόσεξες ε;

Το πρόσεξα...μάλλον δε λέγανε άδικα ότι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο (ελληνικός) στρατός...

el_hymador
02/06/2012, 13:05
Ο κόσμος έχει πάθει παράκρουση από την πολλή προπαγάνδα...Ο ΣΕΒ προχτές δια στόματος Δασκαλόπουλου μίλησε καθαρά για ΚΑΤΟΧΙΚΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ενεργοποιώντας σύνδρομα και μνήμες περασμένων δεκαετιών. Παντού ακούς τη μόνιμη επωδό "θα βγει ο Τσίπρας και μας περιμένουν συμφορές και καταστροφές". ΄Το μόνο που δεν έχουν κάνει τα κανάλια είναι λιτανείες υπέρ αποτροπής εκλογικής νίκης του Τσίπρα!!! Ένας παππούς προχτές τα είπε ΟΛΑ. Παλιά αγωνιζόμασταν και τώρα έχουμε κάτσει με σταυρωμένα χέρια παραδομένοι...

Υ.Γ. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ επιχείρημα δια στόματος της αποβολής με τα γυαλιά και το μαλακισμένο βλέμμα που θα γύρναγε στη ΝΔ μόνο νεκρός: Νίκη του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. σημαίνει ότι αύριο θα στερέψει η Ελλάδα από φάρμακα...και καπάκι είδηση ότι οι ασφαλισμένοι πληρώνουν τα φάρμακά τους λόγω κατάρρευσης του ΕΟΠΥΥ και χωρίς ευρώ μετρητά φάρμακα πάπαλα!!!

Α γεια σου, αυτό λεω ότι τα διαπίστωσαν τούτα οι ΣΥΡΙΖΑιοι, δηαλδή πόσο λακές, χέστης και ευκολόπιστος είναι ο κόσμος και το άλλαξαν λίγο το τροπάριο για να πάρουν καμμία ψήφο και από τους τηλεθεατές του Αυτία.

Από εκεί που ήταν ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ!!!, τώρα έγιναν: "καταγγελία του μνημονίου...νταξεί τώρα! ...μια μ@λ@κι@ είπαμε και εμείς και το δέσατε, ωχουουου...να, θα πάμε εκεί και θα τους πούμε δεν μας αρέσει και μετά αυτοί θα μας πούνε οτι στα @@δια τους και εμείς θα τους πούμε να τα βρούμε ρε παιδιά κάπου στη μέση κτλ-κτλ"

el_hymador
02/06/2012, 13:08
Α ναι και σε ότι αφορά στο στρατό, στα αεροπλανάκια, στα πιστόλια και στις λοιπές π*πες, εγω πάντα ήμουν τις άποψης να κάτσουμε να τα βρούμε με του Τούρκους, να τρυπήσουμε μαζί στο Αιγαίο και να τους αφήσουμε όλους μ@λ@κες... να δω σε τιο στρατικ@υλους θα πουλάνε μετά τα προϊόντα τους οι "φίλιες" δυνάμεις...

THEOD
02/06/2012, 13:21
θα μπορούσαμε να μην τους εκτοξεύουμε ώστε να μη χρειαστεί να αγοράζουμε άλλους προς αντικατάσταση, τώρα που δεν έχουμε λεφτά.


Κουλάρετε ρε...Ληγμένα είναι γιαυτό τα εκτοξεύουν... Ειδικά οι exocet πρέπει να έχουν λήξει εδώ και μια 5ετία... ;)
Μην την ξαναπατήσουμε όπως με τα Νίκη-Ηρακλής που δεν τα ρίξανε όταν μπορούσανε και τώρα πρέπει να πληρώσουν χοντρά για να τα αδρανοποιήσουν...

kostaspetrou
02/06/2012, 13:48
Α ναι και σε ότι αφορά στο στρατό, στα αεροπλανάκια, στα πιστόλια και στις λοιπές π*πες, εγω πάντα ήμουν τις άποψης να κάτσουμε να τα βρούμε με του Τούρκους, να τρυπήσουμε μαζί στο Αιγαίο και να τους αφήσουμε όλους μ@λ@κες... να δω σε τιο στρατικ@υλους θα πουλάνε μετά τα προϊόντα τους οι "φίλιες" δυνάμεις...
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Πλάκα κάνεις,ναι;

la_villa
02/06/2012, 14:19
Από τα χτεσινά του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. κρατάω ότι θα καταργηθούν τα Μ.Α.Τ. λέει και στις πορείες οι μπάτσοι δε θα κουβαλούν όπλο...δεν το παρακολούθησα όλο, αλλά φαντάζομαι πως αντί όπλου θα κραδαίνουν γαρύφαλλο, μιας και είναι και το λουλούδι σύμβολο της αριστεράς :D Φαντάζομαι επίσης στις πορείες με 3 ευρώ (ή 1.000 δραχμές ανάλογα το νόμισμα) θα μπορείς να πετάς τούρτα σε ένα αστυνομικό όπως στα πανηγύρια παλιά κι έτσι και δεν θα υπάρχει βία και ο μπάτσος θα γλυκαίνεται και τα ταμεία του κράτους θα γεμίζουν... Σε στρατιωτικό επίπεδο υποθέτω πως τα Mirage 2000 (εάν βγει ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α.) θα πετούν άοπλα χωρίς Magic και αντί αναχαιτίσεων θα περνάνε από το θεσσαλικό κάμπο με μετάκαυση για να φοβίζουν και να διώχνουν τα πουλιά που τρώνε τους καρπούς...



η σοβαρη αντιμετώπιση τον νεοέλληνα ενός σοβαρού θέματος.Το ότι έχουν γμαήσει τον κόσμο 2 χρόνια με τυφλή βία και ασύστολη χρήση χημικών (μας φέρνει λίγο απο χούντα αυτό) δεν μας έχει ενοχλήσει


οπότε απο ότι πιστεύω να ρίχνουν και πλαστικές σφαίρες!!!
Απο που ξεκινάνε όλα τα παρατράγουδα στις πορείες?Πέρα απο το παρακράτος....


όσο για τους εξοπλισμπούς που είπε να περιοριστούν τα κονδύλια και ξεσκιζουν όλοι τα ιματια τους....σκέφτονται ποτέ ότι εξοπλισμοί είναι άχρηστα υποβρυχια,συχνά ασύμβατα πλεμοφόδια σε σχέση με τα όπλα που έχουμε, πολεμικά αεροσκάφη γυμνα????
Γιατί μια ορθολογική πολιτική εξοπλισμού (χωρίς μίζες) στανταρακι θα οδηγήσει σε μείωση του προυπολογισμού. (αλλά αυτό μπορεί να φέρει και αύξηση της ανεργίας στην Γερμανία)

υ.γ για τους εξοπλισμούς όπως έγραψες παρακατ,μετά τα διάβασα ;)

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 14:35
η σοβαρη αντιμετώπιση τον νεοέλληνα ενός σοβαρού θέματος.Το ότι έχουν γμαήσει τον κόσμο 2 χρόνια με τυφλή βία και ασύστολη χρήση χημικών (μας φέρνει λίγο απο χούντα αυτό) δεν μας έχει ενοχλήσει


οπότε απο ότι πιστεύω να ρίχνουν και πλαστικές σφαίρες!!!
Απο που ξεκινάνε όλα τα παρατράγουδα στις πορείες?Πέρα απο το παρακράτος....


Ξεκινάς με λάθος συλλογισμό... δεν είπα ότι είμαι υπέρ της αστυνομοκρατίας, τώρα πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι είμαι υπέρ του να ρίχνουν πλαστικές σφαίρες...εσύ ξέρεις. Το θέμα δηλ είναι άμα οι μπάτσοι θα είναι άοπλοι ή όχι; Μίλησες κάπου για παρακράτος, παρά τω κράτος, πάντα λοιπόν εφόσον υπάρχει κράτος θα υπάρχει και το παρακράτος να δρα στο παρασκήνιο όπου δε μπορεί να δράσει το κράτος φανερά (βλ. δολοφονία Λαμπράκη σε άλλες ταραγμένες εποχές).

la_villa
02/06/2012, 14:45
προφανώς το πλαστικές σφαίρες ήταν υπερβολή για να δείξω την αντίθεση...όχι ότι είσαι υπερ...

αλλά επειδή έχει ακουστεί ΚΑΙ αυτό απο ΠΑΣΟΚ/ΝΔ το τελευταίο διάστημα....όπως ότι αγοράστηκαν και νέοι φράχτες κλπ ακομα καλά....

ίσως λάθος διατύπωση απο εμένα


πέρα απο το παρακράτος που βολεύει το σημερινο κράτος για να δικαιολογεί όλα αυτά τ μέτρα άλλα είναι τα αίτια των κοινωνικών εξάρσεων...φυσικάΝΔ/ΠΑΣΟΚ δεν βλέπουν τον λαό να αντιδράει αλλά ΜΟΝΟ μπαχαλάκηδες .
και οι 500.000 κόσμος που κατέβαινε ήταν ή μπαχαλάκηδες ή υποκινούμενοι απο κόμμα, αλλά ο απλός καθημερινός λαός ποτέ.Όπως δηλώνουν

AUFGEBRACHT
02/06/2012, 14:56
προφανώς το πλαστικές σφαίρες ήταν υπερβολή για να δείξω την αντίθεση...όχι ότι είσαι υπερ...

αλλά επειδή έχει ακουστεί ΚΑΙ αυτό απο ΠΑΣΟΚ/ΝΔ το τελευταίο διάστημα....όπως ότι αγοράστηκαν και νέοι φράχτες κλπ ακομα καλά....

ίσως λάθος διατύπωση απο εμένα


πέρα απο το παρακράτος που βολεύει το σημερινο κράτος για να δικαιολογεί όλα αυτά τ μέτρα άλλα είναι τα αίτια των κοινωνικών εξάρσεων...φυσικάΝΔ/ΠΑΣΟΚ δεν βλέπουν τον λαό να αντιδράει αλλά ΜΟΝΟ μπαχαλάκηδες .
και οι 500.000 κόσμος που κατέβαινε ήταν ή μπαχαλάκηδες ή υποκινούμενοι απο κόμμα, αλλά ο απλός καθημερινός λαός ποτέ.Όπως δηλώνουν

Αν και θα κινηθούμε σε άλλες ατραπούς... προφανώς και 500.000 άτομα δεν ήταν υποκινούμενοι ή "μπαχαλάκηδες". Εμένα όμως ξέρεις τί με προβληματίζει και με στεναχωρεί; Η φράση κλισέ "αμαυρώθηκε" η πορεία χιλιάδων ειρηνικών διαδηλωτών"... 200-300 άτομα να κάνουν του χεριού τους 500.000 άτομα είναι λυπηρό φαινόμενο και το θέμα είναι ότι οι μόνοι αρμόδιοι να τους βγάλουν τις κουκούλες και να τους σαπίσουν στο ξύλο είναι ακριβώς αυτοί οι 500.000

el_hymador
02/06/2012, 15:00
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Πλάκα κάνεις,ναι;

Καθόλου μα καθόλου όμως... εκτός και αν προτιμάς να τρυπήσουν άλλοι και καλά φίλοι μας και να σου πετάνε ένα ξεροκόμματο... αλλά εσύ θα έχεις την εθνική κυριαρχία σου μα χορτάσεις...

kostaspetrou
02/06/2012, 15:49
Καθόλου μα καθόλου όμως... εκτός και αν προτιμάς να τρυπήσουν άλλοι και καλά φίλοι μας και να σου πετάνε ένα ξεροκόμματο... αλλά εσύ θα έχεις την εθνική κυριαρχία σου μα χορτάσεις...
Αν έχεις την ψευδαίσθηση ότι οι τούρκοι θέλουν να κάτσουν να τα βρουν με μας τότε δεν έχεις καμμιά επαφή με την πραγματικότητα...
Μακάρι να' ταν έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι...
Α και που'σαι:προτιμώ να τρυπάν το Αιγαίο άλλοι παρά οι τούρκοι.
Ο λόγος απλός:αν αφήσεις τους τούρκους να τρυπήσουν το Αιγαίο,το επόμενο βήμα είναι να σου τρυπήσουν το κωλαράκι.
Κατάλαβες;

ΥΓ:για να προλάβω όποιον ρωτήσει αν προτιμώ να μας τρυπάνε το κωλαράκι εταιρείες ή οι τούρκοι θα πώ εταιρείες.

iosif
02/06/2012, 15:57
παραταση μεχρι 15 ιουλη στις δηλωσεις.

ασε σου λεει να κανουν τις φορολογικες δηλωσεις μετα τις εκλογες διοτι με τα εκκαθαριστικα λεπουν οτι θα εχαναν μπολικα ψηφαλακια.

να κλεισω: εχοντας συνειδητοποιησει τι μας περιμενει εαν βγει η νδ (συγκυβερνηση με πασοκ και κυριολεκτικα ΕΞΟΥΘΕΝΩΣΗ και ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ, φανατστητε οτι θα δειτε υπουργους σαν τον βοριδη , τον πολυδωρα κλπ ρεταλια με τη χ.α σε ρολο "εθνοφυλακης") επιλεγω συριζα χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι οπαδος ή οτι θα τους χαριστω ή οτι θα παυσω να κυνηγω αυτα που νιωθω χρονια τωρα

για μενα οντως το θεμα ειναι κομβικο: μνημονιο (δηλαδη: διαπλοκη, ξεπουλημα, επιβραβευση λαμογιας) ή συριζα (δηλαδη: στον καλαθο τα παλια λαμογια, πιεση για ΤΙΜΩΡΙΑ, πιεση για κοινωνικη δικαιοσυνη και ελπιδα)

Acacius
02/06/2012, 17:12
για μενα οντως το θεμα ειναι κομβικο: μνημονιο (δηλαδη: διαπλοκη, ξεπουλημα, επιβραβευση λαμογιας) ή συριζα (δηλαδη: στον καλαθο τα παλια λαμογια, πιεση για ΤΙΜΩΡΙΑ, πιεση για κοινωνικη δικαιοσυνη και ελπιδα)

Πρώτον: Πέφτεις στην παγίδα ενός (κατά τη γνώμη μου πάντα) στημένου διλήμματος, λες και το μνημόνιο είναι υπεύθυνο για όλα τα κακά μας. Τα προβλήματα είναι αλλού, το μνημόνιο (με όλα τα στραβά του) είναι ο εύκολος αποδιοπομπαίος. Ακόμα κι αν καταργηθεί πρέπει να παρθούν αιματηρά μέτρα.

Δεύτερον: Και μόνο που ο Τσίπρας το έθεσε έτσι απόλυτα και απλουστευτικά "Μνημόνιο ή Σύριζα", όταν μάλιστα είναι ένα άπό τα *πολλά* κόμματα που είναι τόσο φανατικά εστιασμένα στην κατάργηση του μνημονίου, είναι νροπή και λαϊκιστική απόπειρα παραπλάνησης.

Τρίτον: Αν εσύ πιστεύεις ότι θα έρθουν οι αριστεροί (που κάνουν τα κουμάντα τους όπου τους παίρνει εδώ και δεκαετίες) με τον αρχηγό που ήταν στην ΚΝΕ από τα 16 για να φέρει φρέσκο αέρα και καθαρίσει τη χώρα από τα προηγούμενα λαμόγια... μακάρι να κάνω λάθος, αλλά εγώ δεν πείθομαι.

Τέταρτον: Δε θα αναφερθώ στα οικονομικά μέτρα του Σύριζα διότι κάθε προσέγγιση είναι εν μέρει υποκειμενική, αλλά λες και δε διαβάσαμε το ίδιο κείμενο. Εννοείται ότι με κάποια πράγματα συμψωνώ, αλλά τα περισσότερα τα θεωρώ αρνητικά, ανεφάρμοστα, ή απλά άδειες υποσχέσεις. Από ΘΑ χορτάσαμε.


Υ.Γ: Με του Αντωνάκη το πρόγραμμα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.



Λες τελικά να έχει δίκιο ο Cpt. Haddock...

iosif
02/06/2012, 17:37
Πρώτον: Πέφτεις στην παγίδα ενός (κατά τη γνώμη μου πάντα) στημένου διλήμματος, λες και το μνημόνιο είναι υπεύθυνο για όλα τα κακά μας. Τα προβλήματα είναι αλλού, το μνημόνιο (με όλα τα στραβά του) είναι ο εύκολος αποδιοπομπαίος. Ακόμα κι αν καταργηθεί πρέπει να παρθούν αιματηρά μέτρα.

Δεύτερον: Και μόνο που ο Τσίπρας το έθεσε έτσι απόλυτα και απλουστευτικά "Μνημόνιο ή Σύριζα", όταν μάλιστα είναι ένα άπό τα *πολλά* κόμματα που είναι τόσο φανατικά εστιασμένα στην κατάργηση του μνημονίου, είναι νροπή και λαϊκιστική απόπειρα παραπλάνησης.

Τρίτον: Αν εσύ πιστεύεις ότι θα έρθουν οι αριστεροί (που κάνουν τα κουμάντα τους όπου τους παίρνει εδώ και δεκαετίες) με τον αρχηγό που ήταν στην ΚΝΕ από τα 16 για να φέρει φρέσκο αέρα και καθαρίσει τη χώρα από τα προηγούμενα λαμόγια... μακάρι να κάνω λάθος, αλλά εγώ δεν πείθομαι.

Τέταρτον: Δε θα αναφερθώ στα οικονομικά μέτρα του Σύριζα διότι κάθε προσέγγιση είναι εν μέρει υποκειμενική, αλλά λες και δε διαβάσαμε το ίδιο κείμενο. Εννοείται ότι με κάποια πράγματα συμψωνώ, αλλά τα περισσότερα τα θεωρώ αρνητικά, ανεφάρμοστα, ή απλά άδειες υποσχέσεις. Από ΘΑ χορτάσαμε.


Υ.Γ: Με του Αντωνάκη το πρόγραμμα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.



Λες τελικά να έχει δίκιο ο Cpt. Haddock...

για μενα ειναι σημαντικο και το ΠΩΣ φτασαμε στο μνημονιο
δηλ τα 40 προηγουμενα χρονια
αλλο πασοκ/νδ δεν αντεχεται

οσο για το τι πρεπει να γινει ταχω γραψει πολλες φορες
νο ιζι γουει αουτ
ο επανασχεδιασμος της οικονομιας ειναι απαραιτητος
και κανεις δεν λεει οτι ο συριζα εαν κανει κυβερνσηση (με αλλους ετσι?) θα παιζει μπαλλα ανενοχλητος απο αριστερα, αντιθετως, και ετσι πρεπει
και το μεγαλυτερο προβλημα του θα ειναι οι αντιδρασεις του βαθεους κρατους.

κατα τα αλλα οι επιλογη σε εκλογες ειναι παντα "εντος πλαισιου"
κοινως το οικονομικο προγραμμα καθε κομματος κρινεται παντα ως μη χειρον βελτιστο.


και πτο ερωτημα ειναι: εαν οχι τωρα, ποτε?

motor12
02/06/2012, 18:21
για μενα ειναι σημαντικο και το ΠΩΣ φτασαμε στο μνημονιο
δηλ τα 40 προηγουμενα χρονια
αλλο πασοκ/νδ δεν αντεχεται


και πτο ερωτημα ειναι: εαν οχι τωρα, ποτε?

+1 !

zephyr1
02/06/2012, 20:58
Κανεναν Ελληνα σημερα δεν το αντιπροσωπευει το πολιτικο συστημα και τα κομματα,κατ αναγκη βρισκομαστε σε θεση να επιλεξουμε.

Εγω παντως σαν παρατηρητης πλεον ολου αυτου του θιασου η μονη που βλεπω να εχουν καθαρη-αληθινη αποψη και να μιλάνε την γλωσσα του λαου ειναι η Χ.Αυγα και πολυ λυπαμαι γι'αυτο.

Μην αρχισετε να βαζετε ταμπελες ,παρατηρηση κανω....

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oBiBWggT9vk

la_villa
02/06/2012, 21:37
Πρώτον: Πέφτεις στην παγίδα ενός (κατά τη γνώμη μου πάντα) στημένου διλήμματος, λες και το μνημόνιο είναι υπεύθυνο για όλα τα κακά μας. Τα προβλήματα είναι αλλού, το μνημόνιο (με όλα τα στραβά του) είναι ο εύκολος αποδιοπομπαίος. Ακόμα κι αν καταργηθεί πρέπει να παρθούν αιματηρά μέτρα.

Δεύτερον: Και μόνο που ο Τσίπρας το έθεσε έτσι απόλυτα και απλουστευτικά "Μνημόνιο ή Σύριζα", όταν μάλιστα είναι ένα άπό τα *πολλά* κόμματα που είναι τόσο φανατικά εστιασμένα στην κατάργηση του μνημονίου, είναι νροπή και λαϊκιστική απόπειρα παραπλάνησης.

Τρίτον: Αν εσύ πιστεύεις ότι θα έρθουν οι αριστεροί (που κάνουν τα κουμάντα τους όπου τους παίρνει εδώ και δεκαετίες) με τον αρχηγό που ήταν στην ΚΝΕ από τα 16 για να φέρει φρέσκο αέρα και καθαρίσει τη χώρα από τα προηγούμενα λαμόγια... μακάρι να κάνω λάθος, αλλά εγώ δεν πείθομαι.

Τέταρτον: Δε θα αναφερθώ στα οικονομικά μέτρα του Σύριζα διότι κάθε προσέγγιση είναι εν μέρει υποκειμενική, αλλά λες και δε διαβάσαμε το ίδιο κείμενο. Εννοείται ότι με κάποια πράγματα συμψωνώ, αλλά τα περισσότερα τα θεωρώ αρνητικά, ανεφάρμοστα, ή απλά άδειες υποσχέσεις. Από ΘΑ χορτάσαμε.


Υ.Γ: Με του Αντωνάκη το πρόγραμμα δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.



Λες τελικά να έχει δίκιο ο Cpt. Haddock...


στην τελική όμως απο όπου και αν το δεις....ή θα έχεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ οπότε σταματάμε να μιλάμε γιατί ήμαστε άξιοι των επιλογών μας
ή θα έχεις κυβέρνηση Αριστεράς,με προυπόθεση να πάρει την πρωτιά ο ΣΥΡΙΖΑ, οπότε και δικαιούσαι να απαιτείς ΚΑΘΑΡΣΗ και ΠΟΙΝΕΣ των τόσων δεκαετιών ασυδοσίας.Γιατί δεν έχει εμπλακεί στην διαφθορά.

οπότε αυτή είναι η ζυγαριά...είτε μας αρέσει είτε όχι. 18/6 θα υπάρχει κυβέρνηση.Εμείς καλούμαστε να αποφασίσουμε ποια και τι μπορούμε να περιμένουμε απο την καθεμία.
και φυσικά να κρίνουμε,μόνο στην μια περίπτωση, αν πρόκειται για άλλο ένα πουλημένο κομμα ή θα δούμε κάποια αλλαγή.

Πάντως να σημειώσω ΘΕΤΙΚΑ την στάση των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ στα ΜΜΕ και τις λυσσαλέες επιθέσεις.Πολύ αξιοπρεπέις και μετρημένοι άνθρωποι
Φανταστείτε αυτην την αντιμετώπιση απο 7 άτομα ταυτόχρονα να την είχαν οι Γεωργιάδης,Βουλγαράκης,Σπηλιωτόπουλος ή Χρυσοχοίδης

Acacius
02/06/2012, 22:14
για μενα ειναι σημαντικο και το ΠΩΣ φτασαμε στο μνημονιο
δηλ τα 40 προηγουμενα χρονια
αλλο πασοκ/νδ δεν αντεχεται

οσο για το τι πρεπει να γινει ταχω γραψει πολλες φορες
νο ιζι γουει αουτ
ο επανασχεδιασμος της οικονομιας ειναι απαραιτητος
και κανεις δεν λεει οτι ο συριζα εαν κανει κυβερνσηση (με αλλους ετσι?) θα παιζει μπαλλα ανενοχλητος απο αριστερα, αντιθετως, και ετσι πρεπει
και το μεγαλυτερο προβλημα του θα ειναι οι αντιδρασεις του βαθεους κρατους.

κατα τα αλλα οι επιλογη σε εκλογες ειναι παντα "εντος πλαισιου"
κοινως το οικονομικο προγραμμα καθε κομματος κρινεται παντα ως μη χειρον βελτιστο.

και πτο ερωτημα ειναι: εαν οχι τωρα, ποτε?

Καταλαβαίνω πώς το βλέπεις και μακάρι να έχεις δίκιο. Απλά από τη δική μου οπτική γωνία, αφού φτάσαμε να κολυμπάμε στα σκατά, αντί να προσπαθούμε να διορθώσουμε τα πράγματα πάμε να κάνουμε το ίδιο λάθος που κάναμε το 81, χωρίς μάλιστα αυτή τη φορά να έχουμε τα ίδια περιθώρια. Όχι μόνο αυτό, αλλά από ένα κέντρο που κοίταζε αριστερά πηγαίνουμε σε μία αριστερά μου εμπεριέχει ακραία στοιχεία και που, ειδικά με την απόσχιση της ΔημΑρ, δύσκολα παριστάνει το κέντρο.

Δε μπορώ να πω σε κανέναν να ψηφίσει Πασοκ/ΝΔ. Αλλά δεν πιστεύω ότι ο Σύριζα είναι άσπιλος, ή ότι δε φέρει καθόλου ευθύνη για την κατάστασή μας αφού πάντα αντιδρούσε σε όποια προσάθεια αλλαγής πλεύσης (το ΚΚΕ ακόμα χειρότερα). Γενικά φοβάμαι ότι πρόκειται για άλλη μια οργισμένη στρατιά που περιμένει να ανέβει στην εξουσία για να βγάλει το άχτι της. Και την υποστηρίζουν πλέον και πολλοί που έφαγαν με τις προηγούμενες στρατιές.

Εκεί που συμφωνούμε είναι ότι ο επανασχεδιασμός της οικονομίας ειναι απαραίτητος, αλλά διαφωνούμε προς ποια κατεύθυνση. Όταν ΟΛΕΣ οι προηγμένες χώρες του κόσμου ακολουθούν ένα γενικά αποδεκτό μοντέλο, το να υιοθετούμε πολιτικές Βενεζουέλας και να απαιτούμε να συνεχίσουμε να ανήκουμε στο κλαμπ, μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές. Για την εξωτερική πολιτική που είναι πιο σοβαρό πρόβλημα, ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.

Το ξαναλέω, μακάρι να κάνω λάθος, μακάρι ο Συνασπισμός να είναι η φωτεινή αχτίδα ελπίδας για την αριστερά όλου του κόσμου. Αλλά αν μου ζητούσες να το παίξω στοίχημα, δε θα πόνταρα ούτε δίευρο, όχι το μέλλον της χώρας.

MG-KTiNoS
02/06/2012, 22:39
Καταλαβαίνω πώς το βλέπεις και μακάρι να έχεις δίκιο. Απλά από τη δική μου οπτική γωνία, αφού φτάσαμε να κολυμπάμε στα σκατά, αντί να προσπαθούμε να διορθώσουμε τα πράγματα πάμε να κάνουμε το ίδιο λάθος που κάναμε το 81, χωρίς μάλιστα αυτή τη φορά να έχουμε τα ίδια περιθώρια. Όχι μόνο αυτό, αλλά από ένα κέντρο που κοίταζε αριστερά πηγαίνουμε σε μία αριστερά μου εμπεριέχει ακραία στοιχεία και που, ειδικά με την απόσχιση της ΔημΑρ, δύσκολα παριστάνει το κέντρο.

Δε μπορώ να πω σε κανέναν να ψηφίσει Πασοκ/ΝΔ. Αλλά δεν πιστεύω ότι ο Σύριζα είναι άσπιλος, ή ότι δε φέρει καθόλου ευθύνη για την κατάστασή μας αφού πάντα αντιδρούσε σε όποια προσάθεια αλλαγής πλεύσης (το ΚΚΕ ακόμα χειρότερα). Γενικά φοβάμαι ότι πρόκειται για άλλη μια οργισμένη στρατιά που περιμένει να ανέβει στην εξουσία για να βγάλει το άχτι της. Και την υποστηρίζουν πλέον και πολλοί που έφαγαν με τις προηγούμενες στρατιές.

Εκεί που συμφωνούμε είναι ότι ο επανασχεδιασμός της οικονομίας ειναι απαραίτητος, αλλά διαφωνούμε προς ποια κατεύθυνση. Όταν ΟΛΕΣ οι προηγμένες χώρες του κόσμου ακολουθούν ένα γενικά αποδεκτό μοντέλο, το να υιοθετούμε πολιτικές Βενεζουέλας και να απαιτούμε να συνεχίσουμε να ανήκουμε στο κλαμπ, μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές. Για την εξωτερική πολιτική που είναι πιο σοβαρό πρόβλημα, ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.

Το ξαναλέω, μακάρι να κάνω λάθος, μακάρι ο Συνασπισμός να είναι η φωτεινή αχτίδα ελπίδας για την αριστερά όλου του κόσμου. Αλλά αν μου ζητούσες να το παίξω στοίχημα, δε θα πόνταρα ούτε δίευρο, όχι το μέλλον της χώρας.

Δεν ήθελα να επέμβω αλλά για την ιστορία
Το υψηλότερο βιοτικό επίπεδο στην Ευρώπη σήμερα το έχει η Νορβηγία η οποία δεν ασπάζεται κανένα από τα μοντέλα των άλλων, δεν είναι στο ευρώ, ούτε στην ΕΕ.

Με το συμπάθιο ακόμα μια φορά
Ποιος θα επανασχεδιάσει την οικονομία?
Ο διεφθαρμένος?

Λες ακόμα ότι το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑΣ είναι συνυπεύθυνοι γιατί αντιστάθηκαν στις αλλαγές.
Για σειρά ετών όμως τα κόμματα αυτά είχαν και τα 2 μαζί κάτω από 10%.
Άρα ποια ήταν η δυνατότητα αντίδρασης τους?
Μηδενική θα σου πω εγώ.

Άρα ποιος αντιστάθηκε?
Τα οργανωμένα ΜΕΓΑΛΑ συμφέροντα .
Καναλάρχες με κατασκευαστικές, με ετaιρίες προμηθειών του δημοσίου, με χρέη που έχουν παραγραφεί ή εκκρεμούν και όλοι σιωπούν.
(ΑΛΤΕΡ πχ)
«Συνδικαλιστές» που ανήκουν στο βαθύ ΝΔΟΚ κλπ κλπ
Εμένα δε με νοιάζει λοιπόν πόσους εργαζόμενους έχει η ΔΕΗ ή η ΟΑ.
Με νοιάζει να μην επιβαρύνουν τη κοινωνία.
Με νοιάζει ακόμα να παραμείνουν Ελληνικές ώστε να κάνουν και κοινωφελές έργο (να μη ξεπουληθούν- χαριστούν)
Είναι τόσο δύσκολο ?
Όχι φυσικά με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι ένας από τα αυτιστικά με πορεία
Β προάστια, Κολέγιο, Αμερική για σπουδές, εθνική τράπεζα με τρελό μισθό, βουλή, υπουργείο, καρέκλα πΟΡΘΥπουργού.

Να πω κι άλλα?
Στο χάρτη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων της ΟΥΝΕΣΚΟ θα δούμε τα δικαιώματα του ανθρώπου.

Τροφή, ρούχα, στέγη, υγεία, εργασία, μόρφωση κλπ
Αυτά τα αυτονόητα, έχουν σήμερα μπει σε συζήτηση.
Προέχει το τραπεζικό σύστημα βλέπεις.
(Σόρυ πολλά είπα)


ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΕΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ

ΠΑΛΙ...

(πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να σου πω πάνε εκεί ή αλλού)
:)

el_hymador
02/06/2012, 22:43
Καταλαβαίνω πώς το βλέπεις και μακάρι να έχεις δίκιο. Απλά από τη δική μου οπτική γωνία, αφού φτάσαμε να κολυμπάμε στα σκατά, αντί να προσπαθούμε να διορθώσουμε τα πράγματα πάμε να κάνουμε το ίδιο λάθος που κάναμε το 81, χωρίς μάλιστα αυτή τη φορά να έχουμε τα ίδια περιθώρια. Όχι μόνο αυτό, αλλά από ένα κέντρο που κοίταζε αριστερά πηγαίνουμε σε μία αριστερά μου εμπεριέχει ακραία στοιχεία και που, ειδικά με την απόσχιση της ΔημΑρ, δύσκολα παριστάνει το κέντρο.

Δε μπορώ να πω σε κανέναν να ψηφίσει Πασοκ/ΝΔ. Αλλά δεν πιστεύω ότι ο Σύριζα είναι άσπιλος, ή ότι δε φέρει καθόλου ευθύνη για την κατάστασή μας αφού πάντα αντιδρούσε σε όποια προσάθεια αλλαγής πλεύσης (το ΚΚΕ ακόμα χειρότερα). Γενικά φοβάμαι ότι πρόκειται για άλλη μια οργισμένη στρατιά που περιμένει να ανέβει στην εξουσία για να βγάλει το άχτι της. Και την υποστηρίζουν πλέον και πολλοί που έφαγαν με τις προηγούμενες στρατιές.

Εκεί που συμφωνούμε είναι ότι ο επανασχεδιασμός της οικονομίας ειναι απαραίτητος, αλλά διαφωνούμε προς ποια κατεύθυνση. Όταν ΟΛΕΣ οι προηγμένες χώρες του κόσμου ακολουθούν ένα γενικά αποδεκτό μοντέλο, το να υιοθετούμε πολιτικές Βενεζουέλας και να απαιτούμε να συνεχίσουμε να ανήκουμε στο κλαμπ, μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές. Για την εξωτερική πολιτική που είναι πιο σοβαρό πρόβλημα, ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.

Το ξαναλέω, μακάρι να κάνω λάθος, μακάρι ο Συνασπισμός να είναι η φωτεινή αχτίδα ελπίδας για την αριστερά όλου του κόσμου. Αλλά αν μου ζητούσες να το παίξω στοίχημα, δε θα πόνταρα ούτε δίευρο, όχι το μέλλον της χώρας.

Και τι προετείνεις; Δεν σε ειρωνεύομαι, σοβαρά σε ρωτάω, πες ότι ήμουν ένας φίλος σου / γνωστός σου που ζήταγε τη γνώμη σου.

christof40
03/06/2012, 12:18
νεοέλληνας-τζίμης πανούσης
κανω βουτιες σε βοθρο με εικονες

christof40
03/06/2012, 12:23
νεοέλληνας-τζίμης πανούσης
κανω βουτιες σε βοθρο με εικονεςhttp://www.youtube.com/watch?v=fc0hqtPCYmQ

vagtav
03/06/2012, 14:33
Πολιτική χωρίς πολιτικούς.
Χωριάτικη χωρίς αγγούρι (http://www.enikos.gr/ekloges-2012/49626,Oikogeneiakh_ypo8esh.html)

Mcmerphy
03/06/2012, 15:02
δεν ψηφισα στις εκλογες , τωρα θα ψηφισω
πρωτη φορα ακουσα καποιον να θετει το θεμα των φοροαπολλαγων των εφοπλιστων, της φορολογησης των κεφαλαιων που βγαινουν εξω (ο δασκαλοπουλος του σεβ εχει μονο ενα επενδυτικο σχημα με εδρα το λουξεμβουρργο και δεν πληρωσε ευρω φορο απο την πωληση δελτα σε βγενοπουλο)και την καταργηση τοης συμφωνιας με ζιμενς (ηακομα και η ξεφτιλα επιτροπη της βουλης εδωσε ζημια του δημοσιου 2 δις, συμβιβαστηκαν στα 300 εκ. τα οποια δεν α μπουν μετρητα αλλα σε επενδυσεις. ο συμβιβασμος κυρωθηκε απο κυβερνσηση παπαδημου δηλαδη πασοκ/νδ/λαοσ
να συμπληρωσω οτι εαν πρθωτευσει η νδ θα δουμε την πιο ακροδεξια κυβερνηση απο το 1974

Cpt. Haddock
03/06/2012, 16:28
δεν ψηφισα στις εκλογες , τωρα θα ψηφισω
πρωτη φορα ακουσα καποιον να θετει το θεμα των φοροαπολλαγων των εφοπλιστων, της φορολογησης των κεφαλαιων που βγαινουν εξω (ο δασκαλοπουλος του σεβ εχει μονο ενα επενδυτικο σχημα με εδρα το λουξεμβουρργο και δεν πληρωσε ευρω φορο απο την πωληση δελτα σε βγενοπουλο)και την καταργηση τοης συμφωνιας με ζιμενς (ηακομα και η ξεφτιλα επιτροπη της βουλης εδωσε ζημια του δημοσιου 2 δις, συμβιβαστηκαν στα 300 εκ. τα οποια δεν α μπουν μετρητα αλλα σε επενδυσεις. ο συμβιβασμος κυρωθηκε απο κυβερνσηση παπαδημου δηλαδη πασοκ/νδ/λαοσ
να συμπληρωσω οτι εαν πρθωτευσει η νδ θα δουμε την πιο ακροδεξια κυβερνηση απο το 1974

Ποια συμφωνια με Siemens θα καταργηθεί;

MitsosNaked
03/06/2012, 17:53
Αν έχεις την ψευδαίσθηση ότι οι τούρκοι θέλουν να κάτσουν να τα βρουν με μας τότε δεν έχεις καμμιά επαφή με την πραγματικότητα...
Μακάρι να' ταν έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι...
Α και που'σαι:προτιμώ να τρυπάν το Αιγαίο άλλοι παρά οι τούρκοι.
Ο λόγος απλός:αν αφήσεις τους τούρκους να τρυπήσουν το Αιγαίο,το επόμενο βήμα είναι να σου τρυπήσουν το κωλαράκι.
Κατάλαβες;

ΥΓ:για να προλάβω όποιον ρωτήσει αν προτιμώ να μας τρυπάνε το κωλαράκι εταιρείες ή οι τούρκοι θα πώ εταιρείες.

+++++++ ΠΟΛΛΑ

Νικος χρ.
03/06/2012, 18:17
Δεν ήθελα να επέμβω αλλά για την ιστορία
Το υψηλότερο βιοτικό επίπεδο στην Ευρώπη σήμερα το έχει η Νορβηγία η οποία δεν ασπάζεται κανένα από τα μοντέλα των άλλων, δεν είναι στο ευρώ, ούτε στην ΕΕ.

Με το συμπάθιο ακόμα μια φορά
Ποιος θα επανασχεδιάσει την οικονομία?
Ο διεφθαρμένος?

Λες ακόμα ότι το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑΣ είναι συνυπεύθυνοι γιατί αντιστάθηκαν στις αλλαγές.
Για σειρά ετών όμως τα κόμματα αυτά είχαν και τα 2 μαζί κάτω από 10%.
Άρα ποια ήταν η δυνατότητα αντίδρασης τους?
Μηδενική θα σου πω εγώ.

Άρα ποιος αντιστάθηκε?
Τα οργανωμένα ΜΕΓΑΛΑ συμφέροντα .
Καναλάρχες με κατασκευαστικές, με ετaιρίες προμηθειών του δημοσίου, με χρέη που έχουν παραγραφεί ή εκκρεμούν και όλοι σιωπούν.
(ΑΛΤΕΡ πχ)
«Συνδικαλιστές» που ανήκουν στο βαθύ ΝΔΟΚ κλπ κλπ
Εμένα δε με νοιάζει λοιπόν πόσους εργαζόμενους έχει η ΔΕΗ ή η ΟΑ.
Με νοιάζει να μην επιβαρύνουν τη κοινωνία.
Με νοιάζει ακόμα να παραμείνουν Ελληνικές ώστε να κάνουν και κοινωφελές έργο (να μη ξεπουληθούν- χαριστούν)
Είναι τόσο δύσκολο ?
Όχι φυσικά με την προϋπόθεση ότι δεν είσαι ένας από τα αυτιστικά με πορεία
Β προάστια, Κολέγιο, Αμερική για σπουδές, εθνική τράπεζα με τρελό μισθό, βουλή, υπουργείο, καρέκλα πΟΡΘΥπουργού.

Να πω κι άλλα?
Στο χάρτη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων της ΟΥΝΕΣΚΟ θα δούμε τα δικαιώματα του ανθρώπου.

Τροφή, ρούχα, στέγη, υγεία, εργασία, μόρφωση κλπ
Αυτά τα αυτονόητα, έχουν σήμερα μπει σε συζήτηση.
Προέχει το τραπεζικό σύστημα βλέπεις.
(Σόρυ πολλά είπα)


ΣΚΕΨΟΥ ΟΜΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΔΕΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΚΑΝΙΚΑ

ΠΑΛΙ...

(πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να σου πω πάνε εκεί ή αλλού)
:)

ωραιος:beer:

la_villa
03/06/2012, 18:26
Ποια συμφωνια με Siemens θα καταργηθεί;

συμφώνησαν τα κατοχικά κόμματα σε ψίχουλα για αποζημίωση απο την siemens με αντάλλαγμα να αρθεί ο αποκλεισμός της απο διαγωνισμούς...οπότε να συνεχίσει να παίρνει έργα κανονικά....


α και ότι παραιτείται το κράτος απο οποιαδήποτε άλλη απαίτηση σαν αποζημίωση


δηλ το σκάνδαλο siemens το έκλεισαν τα 2 κατοχικά για 300εκ

Cpt. Haddock
03/06/2012, 18:36
Αν και αλλο ρωτησα, ας παμε στο συγκεκριμένο: Δλδ με νομο, η siemens θα αποκλειστεί απο οποιεσδήποτε περαιτερω προμηθειες του κράτους; Αυτό θεωρείτε οτι θα κανει ο συριζα? :tooth:

Εχετλαίος
03/06/2012, 19:07
Αν και αλλο ρωτησα, ας παμε στο συγκεκριμένο: Δλδ με νομο, η siemens θα αποκλειστεί απο οποιεσδήποτε περαιτερω προμηθειες του κράτους; Αυτό θεωρείτε οτι θα κανει ο συριζα? :tooth:

Άσε να βγούνε οι άθρωποι και βλέπουμε
:smokin:

nikos_abel
03/06/2012, 19:25
Άσε να βγούνε οι άθρωποι και βλέπουμε
:smokin:
Για να βγούνε πρέπει να τους ψηφίσουμε.
Και γίνεται μεγάλος πόλεμος έχω παρατηρήσει.
Σε πολλές επιχειρήσεις δε μπορείτε να φανταστήτε τι λένε στους υπάλληλους για τη καταστροφή λόγω σίριτζα.

(καλά, μπορείτε)

Εχετλαίος
03/06/2012, 19:47
Είμαι, πάντως, πολύ περίεργος ΑΝ βγούνε τι θα κάνουνε.
Οικονομικά, μεταναστευτικό, εργολάβοι, ένοπλες δυνάμεις. Εκεί θέλει νεφρά!

el_hymador
03/06/2012, 19:49
Αν έχεις την ψευδαίσθηση ότι οι τούρκοι θέλουν να κάτσουν να τα βρουν με μας τότε δεν έχεις καμμιά επαφή με την πραγματικότητα...
Μακάρι να' ταν έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι...
Α και που'σαι:προτιμώ να τρυπάν το Αιγαίο άλλοι παρά οι τούρκοι.
Ο λόγος απλός:αν αφήσεις τους τούρκους να τρυπήσουν το Αιγαίο,το επόμενο βήμα είναι να σου τρυπήσουν το κωλαράκι.
Κατάλαβες;

ΥΓ:για να προλάβω όποιον ρωτήσει αν προτιμώ να μας τρυπάνε το κωλαράκι εταιρείες ή οι τούρκοι θα πώ εταιρείες.



Δυστυχως οι απεναντι ειναι πιο πισω απο εμας σε νοοτροπια, μπορει στα παραλια και στην Πολη να εχουν λιγο περισσοτερο νινιο και αντιληψη αλλα στα βαθη της Τουρκιας ειναι ακομη πανω στα κλαδια... ως εκ τουτου δεν ισχυριζομαι οτι θα πρεπει μονομερως να προσεγγισουμε τους Τουρκους και να στησουμε κ*λο, μην φοβασαι, γιατι βλεπω οτι ξυπνησε ο Τουρκοφαγος μεσα σου και θιχτηκαν τα πατριωτικα σου αισθηματα...

Απλα λεω οτι αν το καναμε αυτο, θα ηταν το κολπο γκροσο του αιωνα και θα ηταν win win κατασταση...

el_hymador
03/06/2012, 19:52
Είμαι, πάντως, πολύ περίεργος ΑΝ βγούνε τι θα κάνουνε.
Οικονομικά, μεταναστευτικό, εργολάβοι, ένοπλες δυνάμεις. Εκεί θέλει νεφρά!

Το κακο με τον ΣΥΡΙΖΑ ειναι οτι πολυς κοσμος εχει εναποθεσει τις ελπιδες πανω του και τους βλεπουν ως σωτηρες. Βαρυ το φορτιο. Ρεαλιστικα αν το δεις, μπορει να μην κανουν απολυτως τιποτα για αυτα που αναφερεις και να ειναι οκ, στην τελικη οι αλλοι τι εκαναν τοσα χρονια; Εμενα μου αρκει να μπει ενα φρενο σε ολη αυτο το γ@μησι, να βαλουν λιγο δαχτυλακι στις τραπεζες και στα υψηλοτερα οικονομικα στρωματα... μετα βλεπουμε. Βημα - βημα...

la_villa
03/06/2012, 19:53
Αν και αλλο ρωτησα, ας παμε στο συγκεκριμένο: Δλδ με νομο, η siemens θα αποκλειστεί απο οποιεσδήποτε περαιτερω προμηθειες του κράτους; Αυτό θεωρείτε οτι θα κανει ο συριζα? :tooth:


δεν λέει κανείς να αποκλειστεί....αλλά να πάρει ,το όποιο κομμα, την αποζημίωση που πρέπει... και όχι να δεχόμαστε 300εκ για να πάρει η siemens δις μεσω έργων +τα δις που έχει ήδη βγάλει

nikos_abel
03/06/2012, 20:11
Αυτό που λέω στους παραπάνω τρομοκρατημένους που ισχυρίζονται ότι ο σύριζα δε θα κάνει απολύτως τίποτα, είναι ότι και αυτούς πρέπει να τους έχουμε με το πιστόλι στο κρόταφο.
Στη 1η μλκία μπαμ, ο επόμενος (βλ. ΚΚΕ)

el_hymador
03/06/2012, 20:36
Αυτό που λέω στους παραπάνω τρομοκρατημένους που ισχυρίζονται ότι ο σύριζα δε θα κάνει απολύτως τίποτα, είναι ότι και αυτούς πρέπει να τους έχουμε με το πιστόλι στο κρόταφο.


Στη 1η μλκία μπαμ, ο επόμενος (βλ. ΚΚΕ)


Oχι ΚΚΕ ρε συ, αυτοι θα αυτοπυροβοληθουν αμα βγουν στην εξουσια... ΝΔΟΚ, σιγουρα πραματα

...αλλα μετα οποιος μπο*στης βγει και πει το παραμικρο οταν θα μας σκιζουν το γκροβερ, ενα ΑΧ να ακουστει, θελει πολυ ξυλο!!!

nikos_abel
03/06/2012, 21:05
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο

http://www.huffingtonpost.com/2012/05/30/bankia-spiderman-towels_n_1556251.html

Στην Ελληνική τραπεζική αγορά δηλαδή, θα προσφέρουν ένα καραγκιόζ μπερντέ;

Cpt. Haddock
03/06/2012, 22:43
Το κακο με τον ΣΥΡΙΖΑ ειναι οτι πολυς κοσμος εχει εναποθεσει τις ελπιδες πανω του και τους βλεπουν ως σωτηρες.[...]

:tooth::tooth::tooth:

260526

idomeneas
03/06/2012, 22:44
Είμαι, πάντως, πολύ περίεργος ΑΝ βγούνε τι θα κάνουνε.
Οικονομικά, μεταναστευτικό, εργολάβοι, ένοπλες δυνάμεις. Εκεί θέλει νεφρά!

ο κάθε λαός έχει τους κυβερνήτες που του αξίζουν φίλε...
και όπως λέει και η μαντινάδα...

μέσα στον πάτο τση κοπράς, είστε ετούτοι όλοι
κι ότι σκατά 'ναι ο πρόεδρας είναι κι ψηφοφόροι

tsompanis
03/06/2012, 22:53
ένοπλες δυνάμεις. Εκεί θέλει νεφρά!




Κομαντάντε Φράγκο με νεφρά και κάτι ούμπαλα να περισσεύουν απο κάτω...

http://www.enikos.gr/media/49716,To_ekoye_o_Fragkos.html

:a012:

Mcmerphy
03/06/2012, 23:05
φυσικα και μπορει να αποκλειστει η μιζενς και η καθε μιζενς, συμβαινει και τωρα
στους διαγωνισμους υπαρχει στην αξιολογηση και η προτερη συνεργασια κλπ

εγω που αυτο λεω ειναι οτι προεχει να μη βγει η νδ γιατι απλα θα δουμε τα ιδια λαμογια με ολιγη απο φασιστες.δεν εχω καμια ορεξη ναχω υπ.δημοσιας ταξης το βοριδη καιι υπ.οικ. τον μανο...(παιζει)

απο κει και περα δεν σημαινει οτι δινουμε εν λευκω και χωρις κριτικη ψηφο στον συριζα. απλα οι ανθρωποι λενε οτι για να πετυχουν οι αλλαγες κοντρα σε ολα τα συμφεροντα χρειαζεται ο λαος να ειναι μονιμα μαχιμος. και επισης: οντως εχετε συνειδητοποιησει τι θα γινει αν συνεχιστει το μνημονιο?αν βγει η νδ θα της δωσουν κανα εξαμηνο αερα και μετα ασαλιωτα. α τον γεναρη του 13 ξεκινα και ο μονιμος μηχανισμος στηριξης....ασε που αφου το κκε τους βρισκει οπορτουνιστικους και η νδ σοβιετ ε αρα καλα τα πανε! :)

kostaspetrou
04/06/2012, 00:00
Δυστυχως οι απεναντι ειναι πιο πισω απο εμας σε νοοτροπια, μπορει στα παραλια και στην Πολη να εχουν λιγο περισσοτερο νινιο και αντιληψη αλλα στα βαθη της Τουρκιας ειναι ακομη πανω στα κλαδια...
Συμφωνώ.Απλά σου θυμίζω ότι δεν παίζει ρόλο το νιονιό και η νοοτροπία,αλλά ποιές δυνάμεις κάνουν κουμάντο σε μια χώρα.Στην Τουρκία πάντα κουμάντο έκανε και κάνει ακόμα ο στρατός,άμεσα ή έμμεσα.

ως εκ τουτου δεν ισχυριζομαι οτι θα πρεπει μονομερως να προσεγγισουμε τους Τουρκους και να στησουμε κ*λο, μην φοβασαι, γιατι βλεπω οτι ξυπνησε ο Τουρκοφαγος μεσα σου και θιχτηκαν τα πατριωτικα σου αισθηματα...

Απλα λεω οτι αν το καναμε αυτο, θα ηταν το κολπο γκροσο του αιωνα και θα ηταν win win κατασταση...
Δεν γίνεται να κάνουμε αυτό που λες για τον απλό λόγο:όταν προτείνεις κάτι τέτοιο σε κάποιον που είναι ισχυρότερος στρατιωτικά,αδίστακτος και με βεβαρυμένο πρόσφατο παρελθόν,τότε είναι σα να προσκαλείς για φαγητό σπίτι σου έναν διαρρήκτη που σ' έχει κλέψει παλιότερα!
Ποιά νομίζεις ότι θα'ναι η επόμενη κίνησή του;
Να σε βοηθήσω:win win γι'αυτόν, lose lose για σένα.

la_villa
04/06/2012, 00:13
Δεν γίνεται να κάνουμε αυτό που λες για τον απλό λόγο:όταν προτείνεις κάτι τέτοιο σε κάποιον που είναι ισχυρότερος στρατιωτικά,αδίστακτος και με βεβαρυμένο πρόσφατο παρελθόν,τότε είναι σα να προσκαλείς για φαγητό σπίτι σου έναν διαρρήκτη που σ' έχει κλέψει παλιότερα!
Ποιά νομίζεις ότι θα'ναι η επόμενη κίνησή του;
Να σε βοηθήσω:win win γι'αυτόν, lose lose για σένα.


μισό....

ναι αν είστε όπως λες εσύ και ο διαρρήκτης ΜΟΝΟ.... άμα ακριβώς έξω απο την εξώπορτα στο σπίτι είναι και οι ασφαλίτες?

mats8282
04/06/2012, 01:29
Συμφωνώ.Απλά σου θυμίζω ότι δεν παίζει ρόλο το νιονιό και η νοοτροπία,αλλά ποιές δυνάμεις κάνουν κουμάντο σε μια χώρα.Στην Τουρκία πάντα κουμάντο έκανε και κάνει ακόμα ο στρατός,άμεσα ή έμμεσα.

Δεν γίνεται να κάνουμε αυτό που λες για τον απλό λόγο:όταν προτείνεις κάτι τέτοιο σε κάποιον που είναι ισχυρότερος στρατιωτικά,αδίστακτος και με βεβαρυμένο πρόσφατο παρελθόν,τότε είναι σα να προσκαλείς για φαγητό σπίτι σου έναν διαρρήκτη που σ' έχει κλέψει παλιότερα!
Ποιά νομίζεις ότι θα'ναι η επόμενη κίνησή του;
Να σε βοηθήσω:win win γι'αυτόν, lose lose για σένα.


Δηλαδή το ΝΑΤΟ και η ΕΕ δεν παίζουν κάποιο ρόλο...Δεν συμμετέχουμε πουθενά,δεν έχουμε διπλωματικά όπλα ούτε σύμμαχους....

Πρέπει,ειδικά,να πιέσουμε την ΕΕ,να αναγνωρίσει τα σύνορά μας ως σύνορα της Ευρώπης και να εγγυηθούν την εδαφική ακεραιότητά της χώρας.+-

Acacius
04/06/2012, 01:55
Και τι προετείνεις; Δεν σε ειρωνεύομαι, σοβαρά σε ρωτάω, πες ότι ήμουν ένας φίλος σου / γνωστός σου που ζήταγε τη γνώμη σου. Θα χαιρόμουν αν αυτή τη συζήτηση την κάναμε "λάιβ", η ανάλυση μέσω φόρουμ είναι δύσκολη (πάλι σεντόνι θα γράψω γαμώτ...). Άλλωστε δε μπορώ να σου προτείνω κάτι, απλά μπορώ να σου πω πώς το βλέπω.

Με τη δική μου αντίληψη, βλέπω πολύ κόσμο να περιμένει τη λύση από μία αριστερά που λαϊκίζει (το μνημόνιο φταίει για όλα), βάζει εκβιαστικά διλήμματα (το μνημόνιο ή έμείς), και θέλει να τιμωρήσει τους "κακούς" (ο πλούτος -έτσι γενικά-, οι τράπεζες, οι εφοπλιστές). Βάλε ουσιαστικά ότι σκοπεύει να παίξει το μέλλον της Ελλάδας στην Ευρώπη στο πόκερ και έδεσε το γλυκό. (Σημ: Εννοείται ότι δε λέω ότι είναι όλα λάθος).

Μιλάμε πάντως για μια αριστερά που περιέχει και στοιχεία που δεν είναι καν φιλοδημοκρατικά. Αν είναι πιο σημαντικό να είσαι αριστερός από δημοκράτης, μήπως δεν πειράζει και αν είσαι εκμεταλλευτής, βίαιος ή κλέφτης; Δε γουστάρω μετά τους πρασινοφρουρούς και τα γαλάζια παιδιά να έρθει άλλη μια δογματική στρατιά στην εξουσία. Μπαδεγουέι: αν το ποσοστό του Σύριζα το είχε η μετριοπαθέστερη ΔημΑρ, δε θα γινόταν τέτοιος χαμός. Τις ακρότητες και το λαϊκισμό τύπου Τσάβες φοβούνται οι περισσότεροι, όχι τη στροφή στα αριστερά.

Πάντα ήμουν μετριοπαθής άνθρωπος. Πιστεύω ότι η πρόοδος έρχεται κυρίως μέσω της συνεχούς βελτίωσης, εφ'όσον δεν υπάρχει κάτι δραστικά λανθασμένο στο σύστημα. Το γενικό μοντέλο της ευρωπαϊκής δημοκρατίας λοιπόν, όσες διορθώσεις κι αν χρειάζεται, μου ταιριάζει. Ειδικά αν το συγκρίνω με Ρωσίες, Κίνες και Κούβες που γλυκοκοιτάνε κάποιοι που δεν τους αρέσουν οι βασικές συμμαχίες που έχουμε (ΕΕ, ΝΑΤΟ). Τέλειο δεν υπάρχει και δεν πρόκειται.

Θα μου πεις, "λύση δε βλέπω". Δεν έχω. Προσπαθώ να δω την κατάσταση όσο γίνεται χωρίς δογματισμό. Ο Iosif έγραψε "αν όχι τώρα, πότε;" Το θέμα δεν είναι μόνο πότε (το 89 καλά θα ήταν...), αλλά και με ποιον. Και με αυτή την αριστερά *εγώ* δεν θέλω να ρισκάρω. Ελπίζω σε μία αποτελεσματική οικουμενική κυβέρνηση (με τον Σύριζα μέσα), αλλά δεν το πολυβλέπω.




Το υψηλότερο βιοτικό επίπεδο στην Ευρώπη σήμερα το έχει η Νορβηγία η οποία δεν ασπάζεται κανένα από τα μοντέλα των άλλων, δεν είναι στο ευρώ, ούτε στην ΕΕ.
...
(πάντα φιλικά και χωρίς να θέλω να σου πω πάνε εκεί ή αλλού)

Το φιλικά εννοείται, μέχρι τώρα νομίζω κάνουμε όλοι πολύ καλή κουβέντα :)

Για να μη γράψω όμως και την παπλωματοθήκη... η Νορβηγία έχει 50 διαφορές από την Ελλάδα:
1) Έχει πετρέλαιο (αυτό μπορεί να αλλάξει)
2-50) Είναι η Νορβηγία με Νορβηγούς και όχι η Ελλάδα με Έλληνες (αυτό όχι)
Το γεγονός ότι είναι εκτός ΕΕ τους δίνει κάποια πλεονεκτήματα, τα οποία όμως για εμάς δε θα ίσχυαν εξίσου. Το σύστημα που έχουν πάντως ανήκει *νομίζω* στο γενικότερο Ευρωπαϊκό σοσιαλδημοκρατικό μοντέλο. Στο οποίο θα αντιστοιχούσε χονδρικά η σχεδόν τριακονταετής θητεία του Πασόκ του Ανδρέα. Καταλαβαίνεις ότι θέλει παραπάνω ανάλυση, αλλά το πρόβλημα δεν είναι τόσο το σύστημα, όσο η "ποιότητα" του πολίτη και των πολιτικών που αυτοί ψηφίζουν.

MitsosNaked
04/06/2012, 01:55
Δηλαδή το ΝΑΤΟ και η ΕΕ δεν παίζουν κάποιο ρόλο...Δεν συμμετέχουμε πουθενά,δεν έχουμε διπλωματικά όπλα ούτε σύμμαχους....

Πρέπει,ειδικά,να πιέσουμε την ΕΕ,να αναγνωρίσει τα σύνορά μας ως σύνορα της Ευρώπης και να εγγυηθούν την εδαφική ακεραιότητά της χώρας.+-

Σε κάθε συμμαχια ό,τι προσφέρεις, αντίστοιχα θα πάρεις. Επίσης παίζει ρόλο κατα πόσο έχεις την πυγμή να διεκδικήσεις πράγματα.
Να μήν αρχίσουμε για το τί άτομα με προδιαγραφές του κώλου στελέχωναν και στελεχώνουν θέσεις κλειδιά που σχετίζονται με τη διπλωματία κλπ.

nikos_abel
04/06/2012, 07:37
Όχι ρε γμτο, να μην ψηφίσετε ρε Συριζα, ο γαλαξίας μας και μόνο στο άκουσμα αριστερής κυβέρνησης κινδυνεύει...

Αναπόφευκτη η μετωπική σύγκρουση του Γαλαξία μας με την Ανδρομέδα (http://www.iefimerida.gr/news/53730/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82)

kostaspetrou
04/06/2012, 08:30
Δηλαδή το ΝΑΤΟ και η ΕΕ δεν παίζουν κάποιο ρόλο...Δεν συμμετέχουμε πουθενά,δεν έχουμε διπλωματικά όπλα ούτε σύμμαχους....

Πρέπει,ειδικά,να πιέσουμε την ΕΕ,να αναγνωρίσει τα σύνορά μας ως σύνορα της Ευρώπης και να εγγυηθούν την εδαφική ακεραιότητά της χώρας.+-
Το αν παίζουν φάνηκε στην Κύπρο(παρά την εκεχειρία οι Τούρκοι προχωρούσανε).
Τί τους κάνανε;
Τίποτα.
Φάνηκε επίσης στα Ίμια,φάνηκε στην πολιτική της ΕΕ με τους λαθρομετανάστες...
Να συνεχίσω;

Φίλε δυστυχώς αποδεικνύεται ότι κανένας δε σε υποστηρίζει εαν:
α)δε σε φοβάται
β)δεν έχει σοβαρή ανάγκη από κάτι που παράγεις εσύ

Είναι και το άλλο:πως θα πείσεις την Ευρώπη να υπάρχουν ευρωδυνάμεις οι οποίες με την πρώτη μαλακία θα ρίχνουν στο ψαχνό όταν κάποιος πάει να παραβιάσει έδαφος ενός μέλους της ΕΕ απ'τη στιγμή που τόσα χρόνια τους έχουμε καραφεσώσει;

kostaspetrou
04/06/2012, 08:32
μισό....

ναι αν είστε όπως λες εσύ και ο διαρρήκτης ΜΟΝΟ.... άμα ακριβώς έξω απο την εξώπορτα στο σπίτι είναι και οι ασφαλίτες?
Βρες μου εσύ ασφαλίτες για την περίπτωση Ελλάδας-Τουρκίας,γιατί εγώ δε τους βλέπω...Πιστεύω φυσικά να μιλάς γι' ασφαλίτες σοβαρούς που θα τραβήξουν πιστόλι και δε θα πουν "βρείτε τα",σωστά;

el_hymador
04/06/2012, 09:53
Όχι ρε γμτο, να μην ψηφίσετε ρε Συριζα, ο γαλαξίας μας και μόνο στο άκουσμα αριστερής κυβέρνησης κινδυνεύει...



Αναπόφευκτη η μετωπική σύγκρουση του Γαλαξία μας με την Ανδρομέδα (http://www.iefimerida.gr/news/53730/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%89%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CF%82)



Σου έχω νέα... ήδη το έχουμε πάθει αυτό και είμαστε σε διαδικασία που το παθαίνουμε ακόμα:

http://viewzone2.com/milkywayx.html

nikos_abel
04/06/2012, 10:35
Σου έχω νέα... ήδη το έχουμε πάθει αυτό και είμαστε σε διαδικασία που το παθαίνουμε ακόμα:

http://viewzone2.com/milkywayx.html

Είδες, είδες; Ο γαλάζιος γίγαντας καταπίνει το (υπ)έρυθρο προλεταριάτο...

τσ τσ τσ :lol:


Δεν το ήξερα αυτό και έχει πολύ ψωμί η υπόθεση
:beer:

Cpt. Haddock
04/06/2012, 10:37
Δεν το ήξερα αυτό και έχει πολύ ψωμί η υπόθεση
:beer:

Ντροπή.... :smokin:

nikos_abel
04/06/2012, 10:51
Ντροπή.... :smokin:

Παρότι Έλληνας, ΔΕΝ γεννήθηκα παντογνώστης.....









...εσύ τώρα με ποιους είσαι, με μας τους Τοξοφορίτες ή με τους άλλους τους Μιλκόγιαννους ε;