PDA

View Full Version : Νεοφιλελευθεροι VS Αριστεροι



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Cpt. Haddock
16/05/2012, 15:09
Συνέχεια απο εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125925&page=151&p=2188439#post2188439)

Στα γνωστα μας κόσμια πλαίσια του δημοκρατικου διαλογου.

nikos_abel
16/05/2012, 17:35
Συνέχεια απο εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125925&page=151&p=2188439#post2188439)

Στα γνωστα μας κόσμια πλαίσια του δημοκρατικου διαλογου.

Да, товарищ

(α ρε γούγλε τρανσλέιτ... )

Cpt. Haddock
16/05/2012, 20:09
'ΕΕΕεεεεεεει Ωωωωωωωπ! :lol:

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=457987

alex14
16/05/2012, 20:28
'ΕΕΕεεεεεεει Ωωωωωωωπ! :lol:

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=457987

:bawl:

Αυτη δεν ειχε πει οτι εαν δεν βγει στην βουλη θα εξαφανιστει απο το πολιτικο σκηνικο ?

:moutza:

nikos_abel
16/05/2012, 20:43
:bawl:

Αυτη δεν ειχε πει οτι εαν δεν βγει στην βουλη θα εξαφανιστει απο το πολιτικο σκηνικο ?

:moutza:


ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ + ΣΥΝΕΠΕΙΑ = http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=4

AUFGEBRACHT
16/05/2012, 20:56
'ΕΕΕεεεεεεει Ωωωωωωωπ! :lol:

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=457987

«Ο κ. Σαμαράς επί δύο χρόνια καλλιεργούσε ένα κλίμα τυφλής και ανεύθυνης αντιμνημονιακής υστερίας για μικροπολιτικούς λόγους και στην πορεία απεδείχθη ότι κορόιδευε τον κόσμο». Τάδε έφη (ένα από τα λίγα) Ντόρα Μπακογιάννη για τον Σαμαρά αφ΄ότου έφυγε από τη ΝΔ κι ίδρυσε το κόμμα της. Να αλιεύσω και άλλα από τη σελίδα της Δημοκρατικής Συμμαχίας; Χμμμ, δήλωση της Θεοδώρας-Ντόρας: «Όσα ισχυριζόταν η ηγετική ομάδα της Νέας Δημοκρατίας κατέρρευσαν». Αλλά το κορυφαίο όλων πάλι από την ιστοσελίδα του κόμματος της Ντόρας: «Δεν είναι απλό τώρα να κάνεις μια επική κωλοτούμπα, ολυμπιακών διαστάσεων». :cry: :cry:
Από την άλλη, φαντάζομαι πως η Ντόρα που μέχρι τις εκλογές κατήγγειλε το παλαιό και το σάπιο και πρέσβευε το καινούριο, δεν κάνει κωλοτούμπα αλλά σφίγγει την μεγαλόψυχη καρδιά της για να σώσει την Ελλάδα που τόσο αγαπά, με άδολα κίνητρα... Να την χαίρονται οι 161.532 μαλάκες που την ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές!!!

AUFGEBRACHT
16/05/2012, 20:59
:bawl:

Αυτη δεν ειχε πει οτι εαν δεν βγει στην βουλη θα εξαφανιστει απο το πολιτικο σκηνικο ?

:moutza:

α) Εννοούσε το πολιτικό σκηνικό της Σουαζιλάνδης
β) Εάν εννοούσε το ελληνικό πολιτικό σκηνικό παρ' ελπίδαν, ήθελε να εξαφανιστεί αλλά η δίαιτα που ακολουθεί δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και το εκτόπισμά της την κρατά επί σκηνής...άσε, ένα δράμα ζει η φοράδ...εεεεε, η κακομοίρα!!!

el_hymador
16/05/2012, 21:12
Η λυση για τη ΝΔ ειναι μια... τι Ντορα και μ@λ@κιες...φευγει αυτη η στραβοχυμενη τηγανιτα με γυαλια ο Σαμαρας και την προεδρια αναλλαμβανει η Ολγα, το Ολγακι, η Ολγαρα!!!

Σε αυτη την περιπτωση δαγκωτο θα το ριξω και θα γραφτω και στο κομμα και θα συνδραμω οπως μπορω!!!

257986

AUFGEBRACHT
16/05/2012, 21:15
Η λυση για τη ΝΔ ειναι μια... τι Ντορα και μ@λ@κιες...φευγει αυτη η στραβοχυμενη τηγανιτα με γυαλια ο Σαμαρας και την προεδρια αναλλαμβανει η Ολγα, το Ολγακι, η Ολγαρα!!!

Σε αυτη την περιπτωση δαγκωτο θα το ριξω και θα γραφτω και στο κομμα και θα συνδραμω οπως μπορω!!!

257986

Έτσι αποκτά και πραγματικό νόημα η φράση "θα τη γ@μήσουμε την Νέα Δημοκρατία"

la_villa
16/05/2012, 22:45
ποια είναι αυτή?

gcrook
16/05/2012, 22:58
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=grcIbTOU1R4


Μιχαλολιακος καλεσμενος στην Ζουγκλα το 1998.
Για οποιον βαριεται απο το 1:30 ως το 1:50.
Και οποιος εχει πιασει τον εαυτο σου σε κουβεντα να χρησιμοποιει το ιδιο επιχειρημα..ας προσεχε..:D

idomeneas
17/05/2012, 05:33
Δύο είναι οι λύσεις για να δει ο τόπος άσπρη μέρα, η βίαιη και η ήπια,
και προσωπικά για εμένα άσπρη μέρα δεν είναι μόνο το να βγάζουμε περισσότερα χρήματα και να πληρώνουμε λιγότερους φόρους,
υπάρχουν αρκετά σοβαρότερα θέματα που πονάνε...
αυτά που ζούμε σήμερα είναι αποτέλεσμα της πολιτισμικής και πολιτιστικής μας εξαθλίωσης σαν λαού,
διότι αδέρφια, τα μηνύματα έρχονται χρόνια τώρα αλλά ποιος ακούει?
πάνω σε αυτό μπορούμε να μιλούμε ώρες αλλά δεν υπάρχει λόγος, νομίζω πως καταλαβαινόμαστε.
Η βίαιη λύση είναι η κατάλυση της δημοκρατίας και χουντικό καθεστώς ας ελπίσουμε ελληνοκινούμενο και όχι ξενόφερτο,
διότι μόνο να ελπίζουμε μπορούμε ποια, αφού είμαστε παρατηρητές των δρώμενων μέσω της οπτικής γωνιάς της τηλεόρασης.
Η ήπια είναι και η καλύτερη αλλά προς το παρόν ανέφικτη, για ένα και μόνο λόγο,
για ένα 3%, αυτό το 3% που απαγορεύει σε οτιδήποτε νέο και άφθαρτο να μπει στην βουλή, να ακουστεί, να αποκτήσει υποστηρικτές...
Η χούντα δεν τελείωσε πριν 35+ χρόνια απλά άλλαξε μορφή, διότι με αυτόν τον εκλογικό νόμο ουσιαστικά στερείτε η φωνή των Ελλήνων,
διότι ότι καινούριο και αγνό ξεκινάει, έχει λίγο κόσμο από πίσω του, θέλει μια ευκαιρία να μπει στη βουλή να ακουστεί,
κάτι το οποίο όμως λόγω του παρόντος συστήματος είναι αδύνατο...
Η δημοκρατία μας χρειάζεται επανάσταση, και όχι ένα νέο ΠΑΣΟΚ....
και η επανάσταση ξεκινά από το σπίτι!

Cpt. Haddock
17/05/2012, 08:13
http://www.capital.gr/News.asp?id=1502105

:plaf:

Red Rider
17/05/2012, 09:07
'ΕΕΕεεεεεεει Ωωωωωωωπ! :lol:

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=457987


"" επαφές και συνεννοήσεις σε ανώτατο επίπεδο ""



Εδώ γελάνε:lol:

iosif
17/05/2012, 09:14
χωρις πλακα δεν ειναι για πεταμα η προταση μηλιου
και εχει να κανει με το πως υπολογιζονται οι ζημιες.

οποιος εχει στοιχειωδη γνωση λογιστικων και των δεων Δ.Λ.Π αντιλαμβανεται τι λεω

Cpt. Haddock
17/05/2012, 09:16
Πόσο σιγουρος ήμουν για μια τέτοια απάντηση :lol:

SVX
17/05/2012, 09:25
κΑΜΜΕΝΟς & τΣιΠρας παντως , επαιξαν κι εχασαν..... και ο Mr Penguin ισως, με το "διαγγελμα" και το εγερθητω...


σκεφτειτε...αλλο να εχεις αποτιμηση 2 χρονων...και να πηγαινεις στην καλπη και αλλο να γινονται οσα γιναν (ακουστηκαν σε τηλεορασεις) και να πηγαινεις μετα απο ενα μηνα....


S U D D E N D E A T H !

:a014:

258053

kachius
17/05/2012, 09:50
& τΣιΠρας

διαφωνώ μαζί σου και εγώ και ακόμα ένα 18(που είχε) έως 24(στην τελευταία δημοσκόπηση)%

Παίζει και κερδίζει θα το έλεγα

la_villa
17/05/2012, 09:58
ωραία...και η άλλη λύση ποια είναι?

Γυρνάμε στον δικομματισμό?Στις μειώσεις μισθών, εχετε δει τι γίνεται με τις αυτοκτονίες που αυξάνονται με γεωμετρικό ρυθμό, στις απολύσεις άλλα εργασιακά δικαιώματα δεν νομίζω να έμειναν για να θερίσουν.Πρέπει να τα καταργησαν όλα.
Οπότε αντε να βαρέσουμε τον Τσίπρα (που αν έχει δίκιο ή άδικο, αν μπορεί να κάνει κάτι ή όχι θα φανεί).Παρεπιμπτόντως θα συμφωνήσω μαζί του σε αυτό που είπε χτες.Αν δεν καταφέρει να αλλάξει το μνημόνιο.
Ναι αν δεν μπορεσουμε να το αλλάξουμε εμείς τότε δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ.

Γιατι τα Πασοκ,Νεα Δικτατορία και ΛΑΟΣ ΠΡΙΝ ένα μόλις μήνα διαπραγματεύτηκαν και συμφώνησαν σε αυτα που συμφώνησαν.Για αυτούς τελείωσε η διαπραγματευση.Εκτός αν υπάρχει κάποιος που να πιστεύει,και να βρίσκει λογική, ότι θα πάει κάποιος να διαπραγματευτεί αυτα που διαπραγματεύτηκε,συμφώνησε και υπεγραψε πριν 30 μέρες. Και γιατί δεν το κατάφερε τότε?

MitsosNaked
17/05/2012, 10:01
Πάντως ο κοινός παρονομαστής είναι ένας. Ο Έλληνας ακόμα και στην ύστατη στιγμή ψηφίζει πελατειακά.

-Παλιά ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ γιατί διορίζανε αυτόν και τα παιδιά του, του δίνανε έργα και επιδοτήσεις κλπ

-Τώρα ψηφίζει ΣΥΡΙΖΑ γιατι του υπόσχεται έξοδο απο μνημόνιο, μισθούς 1300 ευρώ κλπ κλπ(δηλαδή επιστροφή στα ίδια)

-Ψηφίζει Χρυσή Αυγή γιατί του 'πουλάει προστασία' απο τους μετανάστες στη γειτονιά του(όπως άκουσα ένα αστείο χθές, 'σε λίγο καιρό η Χ.Α θα φτιάξει τηλεφωνικό
κέντρο και θα δέχεται τηλεφωνήματα όπως ''καλησπέρα σας, ένας μάυρος μου πούλησε χθές ένα DVD που δέ δουλεύει, παρακαλώ σαπίστε τον''.)

Όλα τα υπόλοιπα του στυλ 'άλλοι μας φέρανε ώς εδώ' και λοιπές φίφες είναι για γέλια και για κλάμματα.

Cpt. Haddock
17/05/2012, 10:04
Πάλι δικομματισμό θα έχουμε, απλα θα ειναι αλλο κομμα στη θεση του πασοκ :wave2:

la_villa
17/05/2012, 10:06
μισθούς 1300€ δεν νομίζω να πιστεύει κανείς και πέρα απο τα ΜΜΕ δεν το έχω ακούσει απο κανέναν.να υπάρχουν 2~3 στην χώρα?και αν. Εξοδο ναι περιμένει και γι αυτό ψηφίζει.Για να παρθούν διαφορετικής κατεύθυνσης μέτρα.πελατειακό απο που προκύπτει?

Όμως οι διορισμοί, οι επιδοτήσεις, το φάγωμα χρημάτων,το πελατειακό κράτος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.Οι μειώσεις μισθών, τα 300€, η διάλυση κάθε εργασιακού δικαιώματος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Οποιος βολεύεται με αυτήν ψηφίζει ανάλογα.Όποιος θέλει να αντιδράσει και να αντισταθεί,να παλέψει για κάτι καλύτερο ψηφίζει πάλι ανάλογα

για την Χ.Α δεν σχολιάζω...

vagtav
17/05/2012, 10:14
Πάντως ο κοινός παρονομαστής είναι ένας. Ο Έλληνας ακόμα και στην ύστατη στιγμή ψηφίζει πελατειακά.
.....


Δεν είναι κακό να ψηφίζεις για το συμφέρον σου.
Το κακό είναι να μη γνωρίζεις ποιο είναι το συμφέρον σου.

THEOD
17/05/2012, 10:15
ότι και να λέμε, ότι αναλύσεις και να κάνουμε η αλήθεια είναι απλή και μπροστά μας.
Ο Τσίπρας δικαιούται να προσπαθήσει...Είναι νέος, είναι άφθαρτος, δεν κουβαλά βαρίδια γιατί δεν μετείχε στα παλιά πάρτι, εκφράζει κάτι καινούργιο και κυρίως πιο ελπιδοφόρο.
Ναι είναι άπειρος, ναι το πρόγραμμά του είναι αλήθεια ότι μπάζει από παντού, ναι μέσα στο κόμμα υπάρχουν διάφορες αλληλοσυγκρουόμενες ακόμα και γραφικές συνιστώσες, ναι στην ομπρέλλα του τρέχει να καλυφθεί και το πιο "κρατικοδίαιτο" κομμάτι του Πασόκ και της ΝΔ που τρομαγμένο ψάχνει να πιαστεί από κάποιον μπας και διασώσει τα κεκτημένα του.
Αλλά θέλω να ελπίζω ότι ο χρόνος και οι ευθύνες της εξουσίας θα τον ωριμάσουν. Στο κάτω-κάτω και από τους προκατόχους του κανένας δεν ήταν απολύτως έτοιμος για να κυβερνήσει μέχρι να το κάνει. Το μόνο που κάναν καλύτερα ήταν ότι είχαν την εμπειρία να παρουσιάζουν προεκλογικά μια καλύτερη βιτρίνα προγράμματος το οποίο γράφαν στα παλιότερα των υποδημάτων τους την επόμενη ημέρα.

Τον επόμενο μήνα θα ζήσουμε τρελά τρομοσενάρια. Η Ευρωπαική και ντόπια ελίτ θα παίξουν το τελευταίο τους χαρτί, αλλά πλην χοντρού απροόπτου έχω την αίσθηση ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.
Τα υπόλοιπα θα τα κρίνει η ιστορία

mats8282
17/05/2012, 10:20
http://www.capital.gr/News.asp?id=1502105

:plaf:

Το κακό με τα κωλοκάναλα και τις φυλλάδες είναι πως χρησιμοποιούν μια φράση/πρόταση,την βάζουν στο οικονομικό πλαίσιο και το τι ισχύει τώρα και την παρουσιάζουν για καταστροφή...800εκ λένε φύγαν αυτές τις μέρες από τις τράπεζες και φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ..ΠΑΝΙΚΟΣ..Για τα 75+ δις που έφυγαν τα 2 αυτά χρόνια ποιός μ@λ@κ@ς φταίει;;Θα σας πάρουν τις καταθέσεις,θα σας πάρουν τα σπίτια,θα σας πάρουν το κεφάλι...

Αν εφαρμοστούν και πετύχουν αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ οι πολίτες θα πάρουν ανάσα από τους φόρους,η ευρωπαϊκή πολιτική θα αλλάξει και θα έχουμε ανάπτυξη...Αν έχουμε ανάπτυξη θα αρχίσουν να λειτουργούν και οι επιχειρήσεις...

Ναι ξέρω,πολλά αν,αλλά εγώ δεν βλέπω άλλο δρόμο....

Με αυτά που έκαναν μέχρι τώρα οι <<υπεύθυνες δυνάμεις>> έχουν κλείσει οι μισές επιχειρήσεις στην Ελλάδα,έχουμε επίσημα 22% ανεργία για το μήνα Φλεβάρη,οι μισθοί θα πάνε κάτω από τα 400Ε και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις που συνεχίζουν να υπολειτουργούν έχουν απολύσεις,στάση πληρωμών.μειώσεις μισθών κλπ κλπ...Εδώ μέσα γράφουν άνθρωποι πως τους λένε στις δουλείες τους,που δεν έχουν πρόβλημα κιόλας,πάρε 400Ε χωρίς ασφάλιση και κάτσε,άμα θες..Φίλοι μου έχουν να πληρωθούν 3-4 μήνες..Περιμένουν 40% απολύσεις στην πολυεθνική που δουλεύει η αδερφή μου...Τώρα,αύριο....

Και πάνω σε όλα αυτά έχουν υπογράψει εγγυήσεις οι υπάλληλοι της Ζίμενς για άλλα 11 δις μέτρα..Ποιές επιχειρήσεις και ποιοί πολίτες θα πληρώσουν και ποιοί θα επιβιώσουν από την επερχόμενη και υπογεγραμμένη από Σαμαρά,Καρατζαφέρη και Βενιζέλο σφαγή;;;Και τι αποτέλεσμα να περιμένουμε;;Να έχουμε το 2020 120% χρέος στο ΑΕΠ και αυτό να είναι το καλύτερο σενάριο;;;;

nikos_abel
17/05/2012, 10:35
Λοιπόν.

ΟΧΙ σε ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΛΑΟΣ γιατί υπογράψανε τα μνημόνια Νο 1, 2 κλπ και μας οδηγούν στη καταστροφή

ΟΧΙ σε ΚΚΕ γιατί είναι αναχρονιστικό και λέει όχι σε όλα

ΟΧΙ σε ΣΥΡΙΖΑ γιατί πετάνε κοτσάνες

ΟΧΙ στα δορυφορικά κόμματα διότι θα συμμαχήσουν με τα αρχικά

ΟΧΙ στα μικρά κόμματα που μπαίνουν ή δε μπαίνουν οριακά στη βουλή, γιατί στη 2η περίπτωση
ενισχύουμε το 1ο κόμμα

ΟΧΙ σε άκυρα, λευκά, αποχή για τον παραπάνω λόγο

Ξέχασα κάτι;

el_hymador
17/05/2012, 11:28
Πάντως εχθές που άκουσα το Τσιπρόπαιδο στη ΝΕΤ σε συνέντευξη με τον Κούλογλου, μια χαρά τα είπε... και ότι είναι άπειροι παραδέχτηκε και ότι κάνουν λάθη και δεν υποσχέθηκε τίποτα περισσότερο, πέραν μιας προσπάθεια να ξεμαγγώσουμε από το μνημόνιο, επισημαίνοντας ξεκάθαρα ότι ο δρόμος δεν θα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα...

Από εκεί και έπειτα όλοι περιμένουν στη γωνία καραούλι πότε θα κλάσει το κάθε στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ για να το κάνουν λάστιχο... για την ακρίβεια δεν χρειάζεται καν να κλάσει και "κλ" να κάνει τους αρκεί... μόνο και μόνο που τους βλέπω πανικόβλητους, γουστάρω τρελά...

κατα τ΄άλλα, είπαμε... σύνδρομο Στοκχόλμης ψάξτε το μερικοί...

el_hymador
17/05/2012, 11:34
Το κακό με τα κωλοκάναλα και τις φυλλάδες είναι πως χρησιμοποιούν μια φράση/πρόταση,την βάζουν στο οικονομικό πλαίσιο και το τι ισχύει τώρα και την παρουσιάζουν για καταστροφή...800εκ λένε φύγαν αυτές τις μέρες από τις τράπεζες και φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ..ΠΑΝΙΚΟΣ..Για τα 75+ δις που έφυγαν τα 2 αυτά χρόνια ποιός μ@λ@κ@ς φταίει;;Θα σας πάρουν τις καταθέσεις,θα σας πάρουν τα σπίτια,θα σας πάρουν το κεφάλι...

Αν εφαρμοστούν και πετύχουν αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ οι πολίτες θα πάρουν ανάσα από τους φόρους,η ευρωπαϊκή πολιτική θα αλλάξει και θα έχουμε ανάπτυξη...Αν έχουμε ανάπτυξη θα αρχίσουν να λειτουργούν και οι επιχειρήσεις...

Ναι ξέρω,πολλά αν,αλλά εγώ δεν βλέπω άλλο δρόμο....

Με αυτά που έκαναν μέχρι τώρα οι <<υπεύθυνες δυνάμεις>> έχουν κλείσει οι μισές επιχειρήσεις στην Ελλάδα,έχουμε επίσημα 22% ανεργία για το μήνα Φλεβάρη,οι μισθοί θα πάνε κάτω από τα 400Ε και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις που συνεχίζουν να υπολειτουργούν έχουν απολύσεις,στάση πληρωμών.μειώσεις μισθών κλπ κλπ...Εδώ μέσα γράφουν άνθρωποι πως τους λένε στις δουλείες τους,που δεν έχουν πρόβλημα κιόλας,πάρε 400Ε χωρίς ασφάλιση και κάτσε,άμα θες..Φίλοι μου έχουν να πληρωθούν 3-4 μήνες..Περιμένουν 40% απολύσεις στην πολυεθνική που δουλεύει η αδερφή μου...Τώρα,αύριο....

Και πάνω σε όλα αυτά έχουν υπογράψει εγγυήσεις οι υπάλληλοι της Ζίμενς για άλλα 11 δις μέτρα..Ποιές επιχειρήσεις και ποιοί πολίτες θα πληρώσουν και ποιοί θα επιβιώσουν από την επερχόμενη και υπογεγραμμένη από Σαμαρά,Καρατζαφέρη και Βενιζέλο σφαγή;;;Και τι αποτέλεσμα να περιμένουμε;;Να έχουμε το 2020 120% χρέος στο ΑΕΠ και αυτό να είναι το καλύτερο σενάριο;;;;

Nαι αλλά οι τραπεζες στηρίζονται και υποστηρίζονται οπότε όλα καλά...

spyrakos35
17/05/2012, 11:48
ερώτηση προς απάντηση.....

είναι οι εποχές τέτοιες που να μας επιτρέπουν να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ με όπλο μας την ελπίδα? γιατί από εμπειρία μηδέν εις το πηλίκον.....

μήπως κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό?

THEOD
17/05/2012, 11:48
Πάντως εχθές που άκουσα το Τσιπρόπαιδο στη ΝΕΤ σε συνέντευξη με τον Κούλογλου, μια χαρά τα είπε... και ότι είναι άπειροι παραδέχτηκε και ότι κάνουν λάθη και δεν υποσχέθηκε τίποτα περισσότερο, πέραν μιας προσπάθεια να ξεμαγγώσουμε από το μνημόνιο, επισημαίνοντας ξεκάθαρα ότι ο δρόμος δεν θα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα...

Από εκεί και έπειτα όλοι περιμένουν στη γωνία καραούλι πότε θα κλάσει το κάθε στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ για να το κάνουν λάστιχο... για την ακρίβεια δεν χρειάζεται καν να κλάσει και "κλ" να κάνει τους αρκεί... μόνο και μόνο που τους βλέπω πανικόβλητους, γουστάρω τρελά...

κατα τ΄άλλα, είπαμε... σύνδρομο Στοκχόλμης ψάξτε το μερικοί...

Ναι σωστά τα συμπεράσματά σου και συμφωνώ με αυτά...

Αλλά εδώ που τα λέμε και ο Κούλογλου δεν ήταν σε καμία περίπτωση αυτός που λέμε πιεστικός ...
Εμένα η συνέντευξη μου άφησε μια γλυκανάλατη αίσθηση. Ναι ο Τσίπρας ήταν καλός. Παρά ήταν καλός όμως για να είναι αληθινό...
Πιο πολύ σε μια άψογα προετοιμασμένη και επιτηδευμένη συνέντευξη μου έφερε. Προφανώς από την μία ο Τσίπρας μαθαίνει γρήγορα τα κόλπα, και ο Κούλογλου από την άλλη φιλοδοξεί να είναι ο μελλοντικός πρόεδρος της ΕΡΤ :rolleyes:... ;)

nikos_abel
17/05/2012, 12:01
ερώτηση προς απάντηση.....

είναι οι εποχές τέτοιες που να μας επιτρέπουν να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ με όπλο μας την ελπίδα? γιατί από εμπειρία μηδέν εις το πηλίκον.....

μήπως κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό?

Έχεις δίκιο. Αντιπρότεινε.





(και για να μην φαίνεται ότι σε αποφεύγω)

Μια επιχειρηματική τακτική να έχεις υπόψιν σου, όταν τα πράγματα δε βαίνουν καλώς, είναι η απομάκρυνση όλων των στελεχών
από τις θέσεις τους και η αντικατάστασή τους με εντελώς νέους. Ας είναι εντελώς άπειροι, το αποτέλεσμα είναι συνολικά
θετικό.

spyrakos35
17/05/2012, 12:06
Έχεις δίκιο. Αντιπρότεινε.

είσαι προβοκατοράκος σε έχω καταλάβει.... :lol:

να ακούσω απόψεις στο ερώτημα που εγώ δεν έχω βρει απάντηση θέλω....

Elesun
17/05/2012, 12:09
ερώτηση προς απάντηση.....

είναι οι εποχές τέτοιες που να μας επιτρέπουν να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ με όπλο μας την ελπίδα? γιατί από εμπειρία μηδέν εις το πηλίκον.....

μήπως κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό?


Αν μπορείς να απαντήσεις και στην ερώτηση του αν συνεχίσουμε με την υπάρχουσα πολιτική, με την αντίστοιχη "εμπειρία" :rolleyes:, δεν θα είναι καταστροφικό...
Εκτός και αν θεωρείς ότι καταστροφικό σημαίνει μόνο να μη βγούμε από το Ευρώ.

nikos_abel
17/05/2012, 12:12
:eleison:
είσαι προβοκατοράκος σε έχω καταλάβει.... :lol:

να ακούσω απόψεις στο ερώτημα που εγώ δεν έχω βρει απάντηση θέλω....

Το μη χείρον βέλτιστον.






Επειδή στο διάστημα αυτό μέχρι και λίγο μετά τις εκλογές θα γίνουν πράματα και θάματα, μόνο σε ένα σημείο
δε θα ανεχθώ κολοτούμπα του νιάτου.
Περί αλλαγής του εκλογικού νόμου. Μη και δεν το παλέψει και το "αφήσει" να ξεχαστεί.
Σε όλα τα άλλα, νεράκι στο κρασί, αναμονή και :eleison:

mats8282
17/05/2012, 12:15
ερώτηση προς απάντηση.....

είναι οι εποχές τέτοιες που να μας επιτρέπουν να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ με όπλο μας την ελπίδα? γιατί από εμπειρία μηδέν εις το πηλίκον.....

μήπως κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό?

Αν ακόμα το ζητούμενο είναι η κυβερνητική εμπειρία τότε πρέπει να επαναφέρουμε το δικομματισμό,μόνο αυτοί κυβέρνησαν.Μην χάσουμε και τον Πάγκαλο...

Αλλά,άντε σου λέω και τους βγάλαμε...Και πάνε στην Ευρώπη να διαπραγματευτούν,όπως λένε..Τι θα τους πουν..Έχουν δεσμευτεί εγγράφως και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ ότι θα πάρουν 11 δις νέα μέτρα τον Ιούνιο και ότι θα μαζέψουν 50 δις μέχρι το 2015...Έχουν υπογράψει την πλήρη διάλυση της ελληνικής κοινωνίας...Η Μέρκελ στο συρτάρι της έχει τη λίστα του Χριστοφοράκου με το πόσα έπερνε το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ και βάζω στοίχημα πως έχει και άλλα από business με εξοπλισμούς,ΟΤΕ κλπ κλπ...

Εκτός από την ευρωπαϊκή διαπλοκή τους ελέγχει απόλυτα και η εγχώρια...Άμα ανοίξουν συρτάρια ο Μπόμπολας,ο Κόκκαλης,ο Αλαφούζος και λοιποί θα κλάψουν μανούλες...Δεν είναι τυχαίο πως όλοι,με αιχμή τα ΜΜΕ που ελέγχουν,την πέφτουν στο ΣΥΡΙΖΑ αφού αν δεν ψαρώσει ο κόσμος θα χαθεί για αυτούς η μπάλα και το γήπεδο...Από τους πολιτικούς τους υφιστάμενους δεν μπορεί να πει κανένας τίποτα εκτός από το να κραυγάζουν και να απειλούν για χρεοκοπία και έξοδο από το ευρώ,ακόμα και αν αυτό είναι πυροβολισμός στα πόδια τους και κοντεύει να προκαλέσει bankrun...Αυτό δηλαδή που λένε ότι θα προκαλέσει ο ΣΥΡΙΖΑ αν βγει κυβέρνηση...

spyrakos35
17/05/2012, 12:18
@ νικος αμπελ....
συμφωνώ στα περί αντικατάστασης αλλά είμαι της εντύπωσης οτι σε αυτές τις περιπτώσεις, η αύρα και η περιρέουσα ατμόσφαιρα είναι θετική.... όταν αρχίσει η δουλειά και τα δύσκολα μάλλον στα ίδια μένουμε

@ελεσαν....
η έννοια του "καταστροφικού" κατ εμέ ισοδυναμεί με την εξής απλή λέξη "απομόνωση"....
τωρα αν αυτό σημαίνει και εξοδο από το ευρώ, είναι ήσσονος σημασίας πιστεύω....
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το νόμισμα.... να μην με έχουν για τον π@τσο με νοιάζει (με ότι αυτό συνεπάγεται)

spyrakos35
17/05/2012, 12:23
...

συμφωνώ αλλά πιστεύεις οτι θα πάει ο Τσίπρας (ο κάθε Τσίπρας για να μην παρεξηγούμαι) στην Μέρκελ και θα της πει "Δεν ξέρω τι κάνανε οι άλλοι, εγώ σε γράφω στα π@π@ρι@ μου και πολύ σου είναι. Επιπλέον δώσε μου τις πολεμικές αποζημιώσεις γιατί έχω τον Γλέζο στην πόρτα με την τσ@πού έξω και σε περιμένει"....


υγ.... η ελαφρότητα του κειμένου είναι για να χαλαρώνουμε την κουβέντα.... ας βλέπουμε την ουσία έτσι?

nikos_abel
17/05/2012, 12:27
@ νικος αμπελ....
συμφωνώ στα περί αντικατάστασης αλλά είμαι της εντύπωσης οτι σε αυτές τις περιπτώσεις, η αύρα και η περιρέουσα ατμόσφαιρα είναι θετική.... όταν αρχίσει η δουλειά και τα δύσκολα μάλλον στα ίδια μένουμε

@ελεσαν....
η έννοια του "καταστροφικού" κατ εμέ ισοδυναμεί με την εξής απλή λέξη "απομόνωση"....
τωρα αν αυτό σημαίνει και εξοδο από το ευρώ, είναι ήσσονος σημασίας πιστεύω....
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το νόμισμα.... να μην με έχουν για τον π@τσο με νοιάζει (με ότι αυτό συνεπάγεται)

Όταν πέφτεις στο γκρεμό, αν δεις μια ρίζα να εξέχει από το χώμα θα την αρπάξεις μπας και γλυτώσεις ή επιβραδύνεις τη
πτώση σου ή θα εξετάσεις αν είναι καλά ριζωμένη και σταθερή;


συμφωνώ αλλά πιστεύεις οτι θα πάει ο Τσίπρας (ο κάθε Τσίπρας για να μην παρεξηγούμαι) στην Μέρκελ και θα της πει "Δεν ξέρω τι κάνανε οι άλλοι, εγώ σε γράφω στα π@π@ρι@ μου και πολύ σου είναι. Επιπλέον δώσε μου τις πολεμικές αποζημιώσεις γιατί έχω τον Γλέζο στην πόρτα με την τσ@πού έξω και σε περιμένει"....


υγ.... η ελαφρότητα του κειμένου είναι για να χαλαρώνουμε την κουβέντα.... ας βλέπουμε την ουσία έτσι?

Τι έχει να χάσει;

mats8282
17/05/2012, 12:29
258058
συμφωνώ αλλά πιστεύεις οτι θα πάει ο Τσίπρας (ο κάθε Τσίπρας για να μην παρεξηγούμαι) στην Μέρκελ και θα της πει "Δεν ξέρω τι κάνανε οι άλλοι, εγώ σε γράφω στα π@π@ρι@ μου και πολύ σου είναι. Επιπλέον δώσε μου τις πολεμικές αποζημιώσεις γιατί έχω τον Γλέζο στην πόρτα με την τσ@πού έξω και σε περιμένει"....


υγ.... η ελαφρότητα του κειμένου είναι για να χαλαρώνουμε την κουβέντα.... ας βλέπουμε την ουσία έτσι?

Το πρώτο υπέρ που έχει ο κάθε Τσίπρας είναι ότι δεν είναι στα payroll...Το δεύτερο είναι πως προτείνει κάτι διαφορετικό...

Το τρίτο είναι το παραπάνω που γράφει η Guardian...

Το τέταρτο πως δεν υπάρχει τρόπος να μας βγάλουν έξω...

Το πέμπτο πως αν αποτύχει τότε δεν χρειάζεται να πάρει δεκάδες δις μέτρα,απλά να ισοσκελίσει τον προϋπολογισμό,δηλαδή 2-4 δις....

Elesun
17/05/2012, 12:30
συμφωνώ αλλά πιστεύεις οτι θα πάει ο Τσίπρας (ο κάθε Τσίπρας για να μην παρεξηγούμαι) στην Μέρκελ και θα της πει "Δεν ξέρω τι κάνανε οι άλλοι, εγώ σε γράφω στα π@π@ρι@ μου και πολύ σου είναι. Επιπλέον δώσε μου τις πολεμικές αποζημιώσεις γιατί έχω τον Γλέζο στην πόρτα με την τσ@πού έξω και σε περιμένει"....


υγ.... η ελαφρότητα του κειμένου είναι για να χαλαρώνουμε την κουβέντα.... ας βλέπουμε την ουσία έτσι?

Για τον Τσίπρα δεν ξέρεις. Για τους άλλους όμως είσαι σίγουρος τι θα κάνουν. Τι επιλέγεις;

kachius
17/05/2012, 12:39
OXI Λοιπόν.

ΟΧΙ σε ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΛΑΟΣ γιατί υπογράψανε τα μνημόνια Νο 1, 2 κλπ και μας οδηγούν στη καταστροφή

ΟΧΙ σε ΚΚΕ γιατί είναι αναχρονιστικό και λέει όχι σε όλα

ΟΧΙ σε ΣΥΡΙΖΑ γιατί πετάνε κοτσάνες

ΟΧΙ στα δορυφορικά κόμματα διότι θα συμμαχήσουν με τα αρχικά

ΟΧΙ στα μικρά κόμματα που μπαίνουν ή δε μπαίνουν οριακά στη βουλή, γιατί στη 2η περίπτωση
ενισχύουμε το 1ο κόμμα

ΟΧΙ σε άκυρα, λευκά, αποχή για τον παραπάνω λόγο

OXI Ξέχασα κάτι;

Καλύτερα έτσι :D

la_villa
17/05/2012, 12:46
Στο κάτω-κάτω και από τους προκατόχους του κανένας δεν ήταν απολύτως έτοιμος για να κυβερνήσει μέχρι να το κάνει. Το μόνο που κάναν καλύτερα ήταν ότι είχαν την εμπειρία να παρουσιάζουν προεκλογικά μια καλύτερη βιτρίνα προγράμματος το οποίο γράφαν στα παλιότερα των υποδημάτων τους την επόμενη ημέρα.



οι άλλοι όπως αποδείχτηκε ήταν και είναι ανίκανοι αν όχι επικίνδυνοι να μας ξανακυβερνήσουν....

διαλύσαν τα πάντα ΕΚΤΟΣ απο τα δικά τους.

la_villa
17/05/2012, 12:47
Το κακό με τα κωλοκάναλα και τις φυλλάδες είναι πως χρησιμοποιούν μια φράση/πρόταση,την βάζουν στο οικονομικό πλαίσιο και το τι ισχύει τώρα και την παρουσιάζουν για καταστροφή...800εκ λένε φύγαν αυτές τις μέρες από τις τράπεζες και φταίει ο ΣΥΡΙΖΑ..ΠΑΝΙΚΟΣ..Για τα 75+ δις που έφυγαν τα 2 αυτά χρόνια ποιός μ@λ@κ@ς φταίει;;Θα σας πάρουν τις καταθέσεις,θα σας πάρουν τα σπίτια,θα σας πάρουν το κεφάλι...

Αν εφαρμοστούν και πετύχουν αυτά που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ οι πολίτες θα πάρουν ανάσα από τους φόρους,η ευρωπαϊκή πολιτική θα αλλάξει και θα έχουμε ανάπτυξη...Αν έχουμε ανάπτυξη θα αρχίσουν να λειτουργούν και οι επιχειρήσεις...

Ναι ξέρω,πολλά αν,αλλά εγώ δεν βλέπω άλλο δρόμο....

Με αυτά που έκαναν μέχρι τώρα οι <<υπεύθυνες δυνάμεις>> έχουν κλείσει οι μισές επιχειρήσεις στην Ελλάδα,έχουμε επίσημα 22% ανεργία για το μήνα Φλεβάρη,οι μισθοί θα πάνε κάτω από τα 400Ε και οι υπόλοιπες επιχειρήσεις που συνεχίζουν να υπολειτουργούν έχουν απολύσεις,στάση πληρωμών.μειώσεις μισθών κλπ κλπ...Εδώ μέσα γράφουν άνθρωποι πως τους λένε στις δουλείες τους,που δεν έχουν πρόβλημα κιόλας,πάρε 400Ε χωρίς ασφάλιση και κάτσε,άμα θες..Φίλοι μου έχουν να πληρωθούν 3-4 μήνες..Περιμένουν 40% απολύσεις στην πολυεθνική που δουλεύει η αδερφή μου...Τώρα,αύριο....

Και πάνω σε όλα αυτά έχουν υπογράψει εγγυήσεις οι υπάλληλοι της Ζίμενς για άλλα 11 δις μέτρα..Ποιές επιχειρήσεις και ποιοί πολίτες θα πληρώσουν και ποιοί θα επιβιώσουν από την επερχόμενη και υπογεγραμμένη από Σαμαρά,Καρατζαφέρη και Βενιζέλο σφαγή;;;Και τι αποτέλεσμα να περιμένουμε;;Να έχουμε το 2020 120% χρέος στο ΑΕΠ και αυτό να είναι το καλύτερο σενάριο;;;;


:a23::a23::a23:

la_villa
17/05/2012, 12:49
ερώτηση προς απάντηση.....

είναι οι εποχές τέτοιες που να μας επιτρέπουν να ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ με όπλο μας την ελπίδα? γιατί από εμπειρία μηδέν εις το πηλίκον.....

μήπως κάτι τέτοιο θα είναι καταστροφικό?



τώρα είναι περισσότερο απο ποτέ αυτή η εποχή...

τι θα χάσουμε?

la_villa
17/05/2012, 12:53
η έννοια του "καταστροφικού" κατ εμέ ισοδυναμεί με την εξής απλή λέξη "απομόνωση"....
τωρα αν αυτό σημαίνει και εξοδο από το ευρώ, είναι ήσσονος σημασίας πιστεύω....
προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το νόμισμα.... να μην με έχουν για τον π@τσο με νοιάζει (με ότι αυτό συνεπάγεται)



το μόνο που δεν πρέπει να φοβάσαι είναι η απομόνωση.

Γιατί οι αγορές,οι πολυεθνικές όλα τέλος πάντων τα συμφέροντα μιλάνε μια γλώσσα,αυτην του χρήματος. Και καμία δεν πρόκειται να σε απομονώση.Ερχεται κόντρα στα συμφέροντα τους

el_hymador
17/05/2012, 12:57
Ανακάλυψα κάτι απίστευτα σοκαριστικό!!! Την πληροφορία την έχω ήδη στείλει στα γραφεία ΠΑΣΟΚ & ΝΔ προκειμένου να τη χρησιμοποιήσουν ως κρυμμένο άσσο στην προπαγάνδα τους... φυσικά και θα λάβω ανταλλάγματα για αυτό, μ@λ@κ@ς είμαι; Ένα πάντως είναι σίγουρο... μετά από αυτή την αποκάλυψη τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ θα πέσουν κάτω από το 1%.

AZIRIS... χθόνια θεότητα του Ινδουϊσμού, θεά των λοιμών, των καταποντισμών, του πολέμου, της πείνας και όλων των δεινών... η AZIRIS κατοικοεδρεύει στα έγκατα της Γης, κρέμεται ανάποδα σαν νυχτερίδα, περπατά προς τα πίσω, μιλά σε Rewind και οι μέρες της μετράνε αντίστροφα! Η AZIRIS ήρθε στη ζωή με ανάσταση από το θάνατο της και θα πεθάνει όταν γεννηθεί, κάτι σαν τον Benjamin Button, αλλά στο πολύ πιο κακό και σατανικό του! Είναι μια "ανάποδη" θεότητα, αλλά... όταν ανεβαίνει στην επιφάνεις της Γης όλα αντιστρέφονται, εκτός από την κακία της και τον όλεθρο που σκορπά! Και όταν λέμε αντιστρέφονται όλα εννούμε και τ΄όνομα της!!! ...SIRIZA!!!

258061

tsompanis
17/05/2012, 13:05
Πάντως εχθές που άκουσα το Τσιπρόπαιδο στη ΝΕΤ σε συνέντευξη με τον Κούλογλου, μια χαρά τα είπε... ..

Πέταξε όμως και ένα ...."Αν δεν τα καταφέρουμε εμείς,δεν θα τα καταφέρει κανένας!" όπα ρε Τσακ

spyrakos35
17/05/2012, 13:14
επειδή είναι πολλές οι απαντήσεις θα προσπαθήσω να τα συνοψίσω όλα.....

α. ναι όταν πέφτω στον γκρεμό προσπαθώ να κρατηθώ από όπου μπορώ.... θέλω να πιστεύω οτι τώρα (ακόμα και την ύστατη στιγμή) έχω την "πολυτέλεια" να τσεκάρω απο που ίσως να μπορώ να πιαστώ.... ειδάλλως η κουβέντα μας δεν θα είχε νόημα

β. να μην φοβάμαι την απομόνωση.... μάλιστα.... όλος ο (δυτικός ή αυτός που κινεί τα νήματα αν θέλετε) κόσμος είναι στο παιχνίδι της παγκοσμιοποίησης και εμείς θα το παίζουμε τρελίτσα και sea, sun & sex? μήπως παράγουμε κάτι (εκτός των ανωτέρω τριών για το οποίο τελευταίο έχω τις αμφιβολίες μου πλέον) το οποίο είναι τόσο γαμάτο και απαραίτητο στους άλλους και δεν μπορούν να μας αποφύγουν? ακόμα και τον τουρισμό που είχαμε, τον σκίσαμε....

γ. θέλω να πιστεύω οτι πάτο δεν έχουμε πιάσει ακόμα.... οπότε, ναι έχουμε να χάσουμε.....

tsompanis
17/05/2012, 13:17
Ακούσατε μήπως τον Χρυσοχοίδη???
θα πεθάνετε στο γέλιο...:lol:

Το ζουμί...

" Την ελευθερία μας λοιπόν, ότι θα κυκλοφορούν συμμορίες με καλάσνικοφ αυτοί οι οποίοι θα καταλύσουν τη δημοκρατία, τους θεσμούς, τη δικαιοσύνη, την αστυνομία και θα κυριαρχεί ο ένας πάνω στον άλλον ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η συμμορία του και πόσα καλάσνικοφ έχει.
Δηλαδή θα πάμε πια σε εμφύλιο πόλεμο.' "




http://www.apocalypsejohn.com/2012/05/blog-post_2892.html

spyrakos35
17/05/2012, 13:17
... φυσικά και θα λάβω ανταλλάγματα για αυτό, μ@λ@κ@ς είμαι; ....

έλπίζω να μην σου τάξαν πρόσληψη στο δημόσιο...... χαχαχαχαχαχαχαχαχα

nikos_abel
17/05/2012, 13:31
Καλύτερα έτσι :D

ΟΧΙ παραθέσεις στα μυνήματά μου :lol:

mats8282
17/05/2012, 13:42
επειδή είναι πολλές οι απαντήσεις θα προσπαθήσω να τα συνοψίσω όλα.....

γ. θέλω να πιστεύω οτι πάτο δεν έχουμε πιάσει ακόμα.... οπότε, ναι έχουμε να χάσουμε.....

Αυτό πιστεύεις,τα άλλα είναι παράγωγα αυτής της θέσης...Τον πάτο της καταστροφής δεν τον έχουμε πιάσει ακόμα,το θέμα είναι να προσπαθήσουμε να μη τον πιάσουμε...Άμα φτάσουμε εκεί....

the who
17/05/2012, 13:44
Ακούσατε μήπως τον Χρυσοχοίδη???
θα πεθάνετε στο γέλιο...:lol:

Το ζουμί...

" Την ελευθερία μας λοιπόν, ότι θα κυκλοφορούν συμμορίες με καλάσνικοφ αυτοί οι οποίοι θα καταλύσουν τη δημοκρατία, τους θεσμούς, τη δικαιοσύνη, την αστυνομία και θα κυριαρχεί ο ένας πάνω στον άλλον ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η συμμορία του και πόσα καλάσνικοφ έχει.
Δηλαδή θα πάμε πια σε εμφύλιο πόλεμο.' "




http://www.apocalypsejohn.com/2012/05/blog-post_2892.html

Εμφυλιος με συμμοριες με καλασνικωφ δεν γινεται στην Ελλαδα.Ως γνωστον οι συμμοριες αυτες ανηκουν στην αλβανικη,ρωσσικη και αλλες μαφιες.Αυτες που πολεμησε ο Χρυσοχοιδης ως υπουργος.
Οπως ελεγε κι η Μαλβινα:
Οξω πουστη απ την παραγκα.

Pilgrimage
17/05/2012, 13:48
Ο Γιωργάκης όταν ανέβηκε είχε τρελή εμπειρία δεν το συζητώ. Όπως και ο Καραμανλής. Αυτό που έχει ο Τσίπρα και δεν έχουν οι άλλοι 2 , είναι μια μικρή στάλα ιδεολογίας και θέλησης για αλλαγή. Και όλο αυτό μου θυμίζει " πατριώτη σου πέρνουμε το σπίτι για να μην στον πάρουν οι κομμουνιστές". Δηλαδή τι χειρότερο κακό μπορεί να κάνει ο Τσίπρα;

la_villa
17/05/2012, 13:52
Και ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ για μένα ...δεν τον κρατανε απο τα @@

είναι άφθαρτος, δεν έχει μπλεχτεί , δεν έχει πλουτίσει απο μίζες...

όλοι οι άλλοι είναι τσιμεντομένοι και τους απειλούν ότι άμα κανουν μαλακία θα τους πετάξουν στην θάλασσα

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ότι η εξεταστική του ΣΑμαρά έβγαλε ΛΑΔΙ τον Τσοχατζόπουλο, ο ΒΕνιζέλος ζήταγε με θράσσος να του ζητήσουν συγνωμη και οι αριθμοί που είχαν βγει (λογαριασμών τραπέζης) δήλωνε ότι πιο πολύ του φαίνονται για τηλεφωνικοί αριθμοί.
μιλάμε για πραγματικό ΘΕΑΤΡΟ

ΑΝ ΑΥΤΌ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΧΟΝΤΡΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΕΕΕΕ #$%^$%&*^$*^%%$$#!@$

iosif
17/05/2012, 14:11
να πω και γω μια ερωτηση?

αν οχι τωρα
ποτε?

mats8282
17/05/2012, 14:11
<<Έκλεισε η συμφωνία για την επιστροφή της Ντόρας Μπακογιάννη στη ΝΔ, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες. Η επίσημη ανακοίνωση μπορεί να γίνει σήμερα ή το αργότερο αύριο...... Πρόσωπα που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για την επιτυχή έκβαση της συμφωνίας ήταν ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης και ο γιος της προέδρου της ΔΗ.ΣΥ. Κώστας Μπακογιάννης(!!!!!!!!!!!!!!),δήμαρχος Καρπενησίου(!!!!!!!!!!!!!!). Στη συνάντηση Αντώνη Σαμαρά και Ντόρας Μπακογιάννη, η οποία έγινε προχθές το βράδυ ήταν παρόντες και οι δύο "προξενητές". >>

http://www.enikos.gr/ekloges-2012/44792,To_nai_ths_Ntoras_ston_Samara.html


Θα πάρει τη Ντόρα,την οποία σούταρε από τη ΝΔ επειδή υπερψήφισε το πρώτο μνημόνιο,και θα πάνε να διαπραγματευτούν σκληρά με τη Μέρκελ :bawl: :bawl: :bawl:

Και ο εγγονός του Μητσοτάκη πολιτικός...Έχει μέλλον η χώρα :)

spyrakos35
17/05/2012, 14:15
ναι σε όσα λέτε αλλά οι δηλώσεις των στελεχών του το τελευταίο διάστημα είναι για τον γάιδαρο καβάλα....

αυτό είναι που με φοβίζει....

επιπλέον στην ουσία δεν μιλάμε για κόμμα.... μιλάμε για πολλές τάσεις υπό την ίδια στέγη/όνομα.... ελοχεύει ο κίνδυνος λοιπόν εφόσον μπορέσει να σχηματίσει κυβέρνηση στα δύσκολα να έχουμε πάλι πολιτική αστάθεια....΄
στην χαρά (2ο κόμμα) είναι όλοι αγκαλίτσες και φιλάκια, στα δύσκολα???

iosif
17/05/2012, 14:19
μπορουν να βγαζουν καθημερινα τον παγκαλο?
πλιζ !
και εναν αλλο λυκουρετζο που δηλωσε οτι εαν βγουμε απο το ευρω θα ειναι "σαν πυρηνικο δυστυχημα" . δεν του πε κανενας οτι αυτοι που τα πιστευουν πεθαινουν λογω γηρατειων?

ο μανος εντωμεταξυ (ο ΙΔΕΟΛΟΓΟΣ φιλελευθερος) δεν θελει νδ, για αυτο μιλαει με πασοκ και προτεινει και κοινο κομμα νδ/πασοκ

δεν μιλαμε για δεξια πολυκατοικια αλλα για ολοκληρο οικοδομικο τετραγωνο

ειλικρινα. μπορουν να δινουν καθε μερα συνεντευξεις?ειδικα οταν το πανε στο προσωπικα και δεν αντιλαμβανονται οτι στα παπαρια του κοσμου ο τσιπρας, αλλη πολιτικη θελει ο κοσμος ρε!

MitsosNaked
17/05/2012, 14:29
επειδή είναι πολλές οι απαντήσεις θα προσπαθήσω να τα συνοψίσω όλα.....

α. ναι όταν πέφτω στον γκρεμό προσπαθώ να κρατηθώ από όπου μπορώ.... θέλω να πιστεύω οτι τώρα (ακόμα και την ύστατη στιγμή) έχω την "πολυτέλεια" να τσεκάρω απο που ίσως να μπορώ να πιαστώ.... ειδάλλως η κουβέντα μας δεν θα είχε νόημα

β. να μην φοβάμαι την απομόνωση.... μάλιστα.... όλος ο (δυτικός ή αυτός που κινεί τα νήματα αν θέλετε) κόσμος είναι στο παιχνίδι της παγκοσμιοποίησης και εμείς θα το παίζουμε τρελίτσα και sea, sun & sex? μήπως παράγουμε κάτι (εκτός των ανωτέρω τριών για το οποίο τελευταίο έχω τις αμφιβολίες μου πλέον) το οποίο είναι τόσο γαμάτο και απαραίτητο στους άλλους και δεν μπορούν να μας αποφύγουν? ακόμα και τον τουρισμό που είχαμε, τον σκίσαμε....

γ. θέλω να πιστεύω οτι πάτο δεν έχουμε πιάσει ακόμα.... οπότε, ναι έχουμε να χάσουμε.....


+100000000000000

Ο πάτος δέν έχει έρθει ακόμα. Ένα παράδειγμα πάτου;

Μία χρεωκοπημένη χώρα που δέν παράγει τίποτα(ή έστω αμελητέα), με φοβερά υποτιμημένο νόμισμα, με ελλείψεις σε φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης όπως και κάυσιμα, με διχασμένους πολιτικά(και στα άκρα-βλέπε άνοδος ΧΑ κλπ) πολίτες, με μία Ευρωπαϊκή Ένωση να την μισεί θανάσιμα για ευνόητους λόγους(κόστος εξόδου, κατώτατοι μισθοί μεγαλύτεροι απο κατώτατους χωρών που παράγουν όπως Ισπανία/Πορτογαλία, έβριζε τους γερμανούς και έκαιγε σβάστικες στο σύνταγμα και μίλαγε για νέα ολοκαυτώματα αλλά ψηφίζει τους ίδιους τους ναζί μέσα στη βουλή της και ας έχει υποφέρει απ αυτούς κλπ), με διαλυμένες στρατιωτικές συμμαχίες στη γειτονιά(ο ένας δέν πάει τους ρώσους, ο άλλος τους ισραηλινούς κλπ) και με ένα ζόρικο γείτονα(που είμαι σίγουρος ότι θα κάνει καμια 'τσαχπινιά').

Φανταστείτε υπο αυτές τις συνθήκες να κάτσει και κανα θερμό επεισόδιο στη χώρα αυτή.

Νομίζω είναι πασιφανές πως ακόμα υπάρχει μία απόσταση απο τον πάτο.

SVX
17/05/2012, 14:48
+100000000000000

Ο πάτος δέν έχει έρθει ακόμα. Ένα παράδειγμα πάτου;

Μία χρεωκοπημένη χώρα που δέν παράγει τίποτα(ή έστω αμελητέα), με φοβερά υποτιμημένο νόμισμα, με ελλείψεις σε φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης όπως και κάυσιμα, με διχασμένους πολιτικά(και στα άκρα-βλέπε άνοδος ΧΑ κλπ) πολίτες, με μία Ευρωπαϊκή Ένωση να την μισεί θανάσιμα για ευνόητους λόγους(κόστος εξόδου, κατώτατοι μισθοί μεγαλύτεροι απο κατώτατους χωρών που παράγουν όπως Ισπανία/Πορτογαλία, έβριζε τους γερμανούς και έκαιγε σβάστικες στο σύνταγμα και μίλαγε για νέα ολοκαυτώματα αλλά ψηφίζει τους ίδιους τους ναζί μέσα στη βουλή της και ας έχει υποφέρει απ αυτούς κλπ), με διαλυμένες στρατιωτικές συμμαχίες στη γειτονιά(ο ένας δέν πάει τους ρώσους, ο άλλος τους ισραηλινούς κλπ) και με ένα ζόρικο γείτονα(που είμαι σίγουρος ότι θα κάνει καμια 'τσαχπινιά').

Φανταστείτε υπο αυτές τις συνθήκες να κάτσει και κανα θερμό επεισόδιο στη χώρα αυτή.

Νομίζω είναι πασιφανές πως ακόμα υπάρχει μία απόσταση απο τον πάτο.



ερωτω... τυχαια η διαδρομη προς τον πατο, η μηπως κατευθυνομενη / υποκινουμενη ;

MitsosNaked
17/05/2012, 15:07
ερωτω... τυχαια η διαδρομη προς τον πατο, η μηπως κατευθυνομενη / υποκινουμενη ;


Η άποψή μου; 80% βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας. 20% να βάλω το γενικό τζόγο των τραπεζών/χειρισμούς ΕΕ.
Όταν σε ένα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα(30 χρόνια) πάνε ΟΛΑ στραβά, απο πρωθυπουργό και υπουργούς μέχρι τον τελευταίο δημόσιο υπάλληλο που
σου μπλοκάρει τη διαδικασία ν'ανοίξεις επιχείρηση ή κάτι άλλο, δέ νομίζω να φταίνε οι σκοτεινές δυνάμεις του αντίχριστου γι'αυτό.
Όταν σά λαός έχουμε απαξιώσει τα πάντα όταν αυτά δέ μας βολεύουν(ακόμα και εδώ στο φόρουμ πόσες φορές έχει υπάρξει απαξίωση νόμων
για πράγματα του στύλ 'απο πού και ώς που να φοράω κράνος/πινακίδα/να με γράψει για ταχύτητα/να οδηγώ με δίπλωμα κλπ) τότε τί
περιμένουμε να γίνει; Εδώ δέν είχαμε πιάσει μία κουβέντα πάλι για τις αποδείξεις που δέν κόβονται σε μαγαζιά και μερικοί το θεωρούσαν και λογικό;

Ας κοιταχτούμε ΜΙΑ φορά στον καθρέφτη σα λαός.

el_hymador
17/05/2012, 15:13
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=w6eYoRIUVKg#!

byron
17/05/2012, 16:39
Το πρώτο υπέρ που έχει ο κάθε Τσίπρας είναι ότι δεν είναι στα payroll...Το δεύτερο είναι πως προτείνει κάτι διαφορετικό...

Το τρίτο είναι το παραπάνω που γράφει η Guardian...

Το τέταρτο πως δεν υπάρχει τρόπος να μας βγάλουν έξω...

Το πέμπτο πως αν αποτύχει τότε δεν χρειάζεται να πάρει δεκάδες δις μέτρα,απλά να ισοσκελίσει τον προϋπολογισμό,δηλαδή 2-4 δις....

Φίλε matsmats αναπαράγεις την επιχειρηματολογία του κόμματος που μπάζει από παντού...

1ο Συμφωνούμε
2ο Αυτό που προτείνει είναι αρεςμαρες κουκουνάρες. Προτείνει κρατισμό (κρατικ. Ο.Α - ΟΤΕ - τραπεζών), περισσότερους δημοσίους υπαλλήλους (+100.000 έχει δηλώσει), μισθούς συντάξεις να πάνε όπου ήταν, αλλά χωρίς να αναφέρει που θα βρεί χρηματοδότηση. Για τις δηλώσεις περί φορολόγησης τζίρου ζημιογόνων επιχειρήσεων, 100€ μηνιαία εισφορά των "πλουσίων και λοιπά φαιδρά περιττό να απαντήσω.
3ο Η Guardian όπως και όλος ο αγγλοσαξωνικός τύπος αντιμάχονται το ευρώ από τότε που δημιουργήθηκε. Το City του Λονδίνου θα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οφέλη από τυχόν κατάρρευση του €. Επομένως μην παίρνεις και πολύ στα σοβαρά ότι γράφει ο Independant/Wall Street Jurnal/FC κλπ εφημερίδες.
4ο Να σε βγάλουν δεν υπάρχει. Να σε αναγκάσουν να βγεις μόνος σου υπάρχει μια χαρά.
5ο Α καλά....:tooth: :tooth:

Το σχέδιο επέμβασης του Σύριζα στηρίζεται σε 2 τεράστια ρίσκα. Το 1ο είναι οτι δεν θα μας βγάλουν απ΄το euro, και το 2ο το οτι εδώ που βρισκόμαστε είναι ο πάτος και δεν μπορούμε να πάμε παρακάτω.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι μπορούν πανεύκολα να μας βγάλουν απ΄το euro. Αν πιστεύει κανείς σας οτι με τον τσαμπουκά του Τσίπρα θα μασήσει η Μέρκελ και οι υπόλοιποι είναι βαθύτατα νυχτωμένος. Όποιος πιστέυει οτι οι Γερμανοί-Γάλλοι-Ολλανδοί κλπ θα συνεχίσουν να δίνουν λεφτά των πολιτών τους χωρίς να παίρνουμε μέτρα μείωσης του ελλείματος και των δαπανών του δημοσίου δεν ξέρει τι του γίνεται. Αλλωστε ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα προκαλούσε αντίστοιχα κινήματα και στις υπόλοιπες χώρες με "θεματάκια" οπότε η διάλυση θα είναι αναπόφευκτη.
Ακόμα και μια ζημιά 1τρις είναι διαχειρήσιμη από χώρες όπως η Γερμανία και τον ευρωπαϊκό βορρά όταν θα χρειαστεί να προστατεύσουν το νόμισμα τους. Η Αμερική έριξε 3,5τρις για να βουλώσει το θέμα της Lehman για να έχουμε μια ιδέα τι λέμε.

Για το αν μπορούμε να πάμε πιο κάτω, ας μην απαντήσω...ρίξτε μια ματιά στα κράτη γύρω μας και μπορείτε να φανταστείτε πόσο κάτω μπορούμε να πάμε.

ΥΓ. Η εφαρμογή του μνημονίου ήταν καταστροφική για λόγους που έχουν να κάνουν και με την δική μας (των πολιτικών εννοώ) αδυναμία να πειράξουμε συντεχνίες πελατών, αλλά και λόγω παντελούς διαπραγματευτικής ικανότητας έναντι των κοράκων που ενδιαφέρονται φυσικά μόνο για τα λεφτά τους. Ούτε τον Σύριζα θα ήθελα να αντιπολιτεύομαι αλλά αυτά που λέει προκαλούν την ψευδαίσθηση στον κόσμο οτι μπορούμε να πηδήξουμε τους Ευρωπαίους χαλαρά.
Ο Σύριζα ανέβηκε απότομα και η ελπίδα που ταϊζει τον κοσμάκη είναι κάλπικη και δεν βγαίνει μάγκες. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα και να μπορούσε να ξοδεύει χωρίς να δίνει λόγο τα λεφτά των άλλων.
Θα δούμε...όσο πιο ψηλά ανεβαίνει η μαϊμου, τόσο περισσότερο φαίνεται ο κώλος της.

Cpt. Haddock
17/05/2012, 17:15
[...]ΥΓ. Η ΜΗ ΠΛΗΡΗΣ εφαρμογή του μνημονίου ήταν καταστροφική

Τωρα ειναι πιο σωστό. Εννοώντας οτι το μνημονιο εφαρμοστηκε μονο στο εισπρακτικο (και εύκολο) κομματι και όχι στο μεταρυθμιστικό, όπου οι πασοκονουδουδες θα έπρεπε να τα σπασουν με το βαθυ κρατος...


Ο Σύριζα ανέβηκε απότομα και η ελπίδα που ταϊζει τον κοσμάκη είναι κάλπικη και δεν βγαίνει μάγκες. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα και να μπορούσε να ξοδεύει χωρίς να δίνει λόγο τα λεφτά των άλλων.

:smokin:

258072

la_villa
17/05/2012, 17:23
αν 'ομως πειραζαν συντεχίες-πελατών?

και μην ξεχνάς πως οι ευρωπαίοι δεν μας δίνουν λεφτά των πολιτών τους.Οι δικοί μας τους δίνουν λεφτά των πολιτών τους.

Πόσα δις βγάζει η Γερμανία απο εμάς?όταν δανείζεται με 1~2% και μας δανείζει 5~6%.
όταν μας δανείζει μεν αλλά για να μας δανείσει μας αναγκάζει να αγοράσουμε 5 δις εξοπλιστικά άχρηστα.

οπότε ποιος είναι ο κερδισμένος και ποιος ο χαμένος.Γιατί αν κοπούν τα λεφτά απο τους γερμανους προς εμάς αυτομάτως θα κοπούν και τα λεφτά απο εμας΄προς αυτούς.Απο εμάς προς τις βιομηχανίες τους.Απο εμάς προς τις θέσεις εργασίας τους.
Πέρα απο το χρήμα που θα χάσουν λόγω δανείων το μεγαλύτερο πλήγμα θα το δεχτούν 1.οι τράπεζες τους , 2. οι βιομηχανίες τους

Cpt. Haddock
17/05/2012, 17:24
Ναι, οι κακόμοιροι. Θα χάσουν την τεράστια ελληνική αγορά των βαθυπλουτων κροίσων :tooth:

Shiatman
17/05/2012, 17:26
258074
:smokin:

byron
17/05/2012, 18:11
αν 'ομως πειραζαν συντεχίες-πελατών?

και μην ξεχνάς πως οι ευρωπαίοι δεν μας δίνουν λεφτά των πολιτών τους.Οι δικοί μας τους δίνουν λεφτά των πολιτών τους.

Πόσα δις βγάζει η Γερμανία απο εμάς?όταν δανείζεται με 1~2% και μας δανείζει 5~6%.
όταν μας δανείζει μεν αλλά για να μας δανείσει μας αναγκάζει να αγοράσουμε 5 δις εξοπλιστικά άχρηστα.

οπότε ποιος είναι ο κερδισμένος και ποιος ο χαμένος.Γιατί αν κοπούν τα λεφτά απο τους γερμανους προς εμάς αυτομάτως θα κοπούν και τα λεφτά απο εμας΄προς αυτούς.Απο εμάς προς τις βιομηχανίες τους.Απο εμάς προς τις θέσεις εργασίας τους.
Πέρα απο το χρήμα που θα χάσουν λόγω δανείων το μεγαλύτερο πλήγμα θα το δεχτούν 1.οι τράπεζες τους , 2. οι βιομηχανίες τους

Τις συντεχνίες δυστυχώς δεν τολμούν να τις πειράξουν, μιας και το αρμεγμα του μαλάκα είναι ευκολότερο. Αν θες να δεις τι σημαίνει προνόμια συντεχνιών, ρίξε μα ματιά στη νέα ΣΣΕ που πρότεινε η ΔΕΗ στη ΓΕΝΟΠ.--> http://www.capital.gr/news.asp?details=1486621

Το μόνο που θέλω να αναρωτηθώ στο παρακάτω "Στο μισθολογικό στη νέα ΣΣΕ ενσωματώνονται οι μειώσεις μισθών κατά 35% από τα επίπεδα του 2009, χωρίς να προβλέπονται νέες μειώσεις. Έτσι οι μέσες μεικτές αποδοχές διαμορφώνονται στα 2940 από 4517 ευρώ πριν το μνημόνιο" είναι σε ποιόν γαμημένο πλανήτη στο σύμπαν, 22.000 εργαζόμενοι έχουν μέσο μισθό 4.517€ που θα πάει στα 2.940€ ΑΝ δεχθούν (σιγά να μη) και δεν έχουν ξεσηκωθεί οι πέτρες? Εδώ αρκεί να σηκώσουμε έναν αντιμνημονιακό λόγο, να πετάξουμε και δύο πατριωτικά για ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας για να πάρουμε στο πλευρό μας το 80% της κοινής γνώμης..

Σε ότι αφορά τη Γερμανία, να είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι μπορεί να σταθεί τρώγοντας μια ζημιά 1τρις μόνη της. Το ΑΕΠ της είναι 2,7τρις, το εμπορικό της πλεόνασμα ξεπέρασε το 1τρις και μπορεί να δανείζεται τεράστια ποσά στο 1%. Και ξέρεις γιατί? Γιατί αυτός που θα τα δώσει, ξέρει οτι η δυναμική της οικονομίας της τέτοια που θα πάρει τα λεφτά του πίσω 10000%. Αυτό σημαίνει επιτόκιο 1,5% για 10ετές ομόλογο....
Και αν τυχόν βγούν κάποια μέλη από το €, και μείνει ένα € των βορείων που θα είναι ακριβό, ή αν επιστρέψουν στο μάρκο (που θέλουν με χίλια) θα έχουν να αντιμετωπίσουν ένα ακριβό νόμισμα που θα πλήξει τις εξαγωγές τους, αλλά ταυτόχρονα θα διαγράψουν ένα 30% του δικού τους χρέους (κοντά στα 750 δις δηλαδή) λόγω ακριβώς της ανατίμησης. Προσωπικά πιστεύω οτι θα βρει μια χαρά τρόπους να τονώσει την οικονομία της.

Δυστυχώς η αντίληψη που δημιουργείται στον κόσμο, πως ένα χρεοκοπημένο κράτος έχει το πάνω χέρι και μπορεί να επιβάλλει όρους στην 4η οικονομία του πλανήτη υπάρχει μόνο στον κόσμο του Μίκυ Μάους και στα λαϊκά παραμύθια. Αν πιστεύουμε κάτι τέτοιο...όνειρα γλυκά και να σκεπαζόμαστε τα βράδια.

Εχετλαίος
17/05/2012, 18:18
Εσύ, Βαρώνε, τι θα πρότεινες;
Μνημόνιο;
Μη μνημόνιο;
Γιούρο; Ντράχμα;
Συνέχα της κατρακύλας; Ανασκούμπωμα;
Και με ποιό τρόπο;

Νικος χρ.
17/05/2012, 18:33
Στο μισθολογικό στη νέα ΣΣΕ ενσωματώνονται οι μειώσεις μισθών κατά 35% από τα επίπεδα του 2009, χωρίς να προβλέπονται νέες μειώσεις. Έτσι οι μέσες μεικτές αποδοχές διαμορφώνονται στα 2940 από 4517 ευρώ πριν το μνημόνιο" είναι σε ποιόν γαμημένο πλανήτη στο σύμπαν, 22.000 εργαζόμενοι έχουν μέσο μισθό 4.517 που θα πάει στα 2.940 ΑΝ δεχθούν (σιγά να μη) και δεν έχουν ξεσηκωθεί οι πέτρες? Εδώ αρκεί να σηκώσουμε έναν αντιμνημονιακό λόγο, να πετάξουμε και δύο πατριωτικά για ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας για να πάρουμε στο πλευρό μας το 80% της κοινής γνώμης..
δηλαδη ο καθαρος μεσος μισθος ειναι περιπου 1600 ευρω και φυσικα αν εξερεσουμε απο αυτα διευθηντες και διοικητικους ποσο αραγε να πεφτει ο μεσος ορος?

mats8282
17/05/2012, 19:38
1ο Συμφωνούμε

Χαίρομαι :)


2ο Αυτό που προτείνει είναι αρεςμαρες κουκουνάρες......

Σε μια αριστερή κυβέρνηση κρατικοποιήσεις επιτρέπονται,όπως και προσλήψεις/επενδύσεις από το δημόσιο..Αν όχι άμεσα,λόγω συνθηκών,τότε όταν μπορέσει...Τα υπόλοιπα πρέπει να κάνουμε πάλι την ανάλυση της κάθε δήλωσης και τι λέει το πρόγραμμά και τι είπε ο καθένας που έβγαλε την είδηση και όπως την έβγαλε.100,000 προσλήψεις,πχ,είχε πει στο πρόγραμμα του 2009 ή του 2007,δεν έχω ακούσει κάτι για τώρα.


3ο Η Guardian όπως και όλος ο αγγλοσαξωνικός τύπος αντιμάχονται το ευρώ από τότε που δημιουργήθηκε. Το City του Λονδίνου θα έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ οφέλη από τυχόν κατάρρευση του €.

Πιστεύω πως το κόστος είναι πολύ κοντά σε αυτό το νούμερο με βάση αυτά που έχω διαβάσει μήνες τώρα.


4ο Να σε βγάλουν δεν υπάρχει. Να σε αναγκάσουν να βγεις μόνος σου υπάρχει μια χαρά.

Συμφωνώ,η σύνδεση όμως με το κόστος εξόδου είναι άμεση,αν συμφέρει δηλαδή ή όχι.Όπως και με το αν καταφέρει η κυβέρνησή μας να καλύψει το πρωτογενές έλλειμα του προϋπολογισμού σε αυτό το ενδεχόμενο και να μην βγει.Το δέχομαι όμως ως υπαρκτό ζήτημα και ερωτηματικό..


5ο Α καλά....:tooth: :tooth:

Άκουσα με τα αυτιά μου το Σαχινίδη να λέει για 4.5 δις πρωτογενές έλλειμα φέτος με βάση την μέχρι τώρα ύφεση..Το 2-4,ανάλογα την ύφεση,το είπε ο Σταθάκης,του ΣΥΡΙΖΑ,σε μια εκπομπή που άκουγα χτες ή προχτές...


Το σχέδιο επέμβασης του Σύριζα στηρίζεται σε 2 τεράστια ρίσκα. Το 1ο είναι οτι δεν θα μας βγάλουν απ΄το euro, και το 2ο το οτι εδώ που βρισκόμαστε είναι ο πάτος και δεν μπορούμε να πάμε παρακάτω.

Συμφωνώ στο πρώτο ως ρίσκο,όχι ως τεράστιο αλλά ως ρίσκο.Διαφωνώ στο δεύτερο,δεν είπαν ποτέ τέτοιο πράγμα,το παρακάτω θα έρθει σύμφωνα με αυτούς με την πιστή εφαρμογή του Μνημονίου.Αν αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ θα χρειαστεί σε περίπτωση που δεν βρει λύση να ισοσκελίσει τον προυπολογισμό και να <<παγώσει>> την αποπληρωμή του χρέους.


Προσωπική μου άποψη είναι οτι...[QUOTE=baron;2189217]

Δεν είναι θέμα τσαμπουκά.Είναι θέμα επιχειρημάτων,payroll και ανάγκης να αλλάξει η πολιτική λιτότητας για το καλό όλων μας.Από τους Έλληνες και τους Ιρλανδούς μέχρι τους Ιταλούς και τους Ισπανούς και τους Γερμανούς.Το χειρότερο όλων είναι αυτό που αναφέρεις,πως χρησιμοποιούν λεφτά των ευρωπαίων,πραγματικά και δουλεμένα,για να αποπληρώνουν δάνεια που δεν αποπληρώνονται με αντάλλαγμα την συντριβή των φορολογούμενων των πτωχευμένων ευρωπαϊκών κρατών.Πρέπει λοιπόν να υπάρξει μια ευρωπαϊκή λύση που οι φορολογούμενοι να μην συνεχίζουν να πληρώνουν τις φούσκες και τα σπασμένα,τραπεζών και κρατών..Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό,ίσα ίσα..Πως το αλλάζουμε αν όχι με μια άλλη πολιτική;;

[QUOTE=baron;2189217]Για το αν μπορούμε να πάμε πιο κάτω, ας μην απαντήσω...

Φυσικά και μπορούμε.Με την εφαρμογή του Μνημονίου είναι σίγουρο πως θα κλείσουν δεκάδες χιλιάδες επιχειρήσεις,θα απολυθούν 150,000 ΔΥ,θα προστεθούν και οι Ι.Υ. που θα απολυθούν στο μέλλον και θα υπάρξει κοινωνική έκρηξη γιατί και όποιος δουλεύει θα πέρνει μισθό 300Ε...Αν δεν εφαρμόσουμε το Μνημόνιο και <<απειθαρχήσουμε>> υπάρχει η πιθανότητα επίσης..Γιατί θα πρέπει να πάρουμε και άλλα μέτρα να ισοσκελιστεί ο προϋπολογισμός ή να φύγουμε από το ευρώ επειδή βγήκε το ΚΚΕ μετά την έκρηξη και πιστεύουμε πως έτσι πρέπει....


ΥΓ. Η εφαρμογή του μνημονίου ήταν καταστροφική για λόγους που έχουν να κάνουν και με την δική μας (των πολιτικών εννοώ) αδυναμία να πειράξουμε συντεχνίες πελατών, αλλά και λόγω παντελούς διαπραγματευτικής ικανότητας έναντι των κοράκων που ενδιαφέρονται φυσικά μόνο για τα λεφτά τους.

Συμφωνώ στο δεύτερο κομμάτι,στο πρώτο διαφωνώ..Τα μέτρα για τα ανοίγματα των επαγγελμάτων κλπ δεν θα απέφεραν καμία αλλαγή στο αποτέλεσμα ακόμα και αν τα εφάρμοζαν κατά γράμμα....Απλά θα μας έλεγαν μπράβο....


Ο Σύριζα ανέβηκε απότομα και η ελπίδα που ταϊζει τον κοσμάκη είναι κάλπικη και δεν βγαίνει μάγκες. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα και να μπορούσε να ξοδεύει χωρίς να δίνει λόγο τα λεφτά των άλλων. Θα δούμε...όσο πιο ψηλά ανεβαίνει η μαϊμου, τόσο περισσότερο φαίνεται ο κώλος της.

Για να δούμε :) :wave2:

SVX
17/05/2012, 19:40
ηγγικεν η ωρα λοιπον...



258092

npat
17/05/2012, 19:42
Τις συντεχνίες δυστυχώς δεν τολμούν να τις πειράξουν, μιας και το αρμεγμα του μαλάκα είναι ευκολότερο... Εδώ αρκεί να σηκώσουμε έναν αντιμνημονιακό λόγο, να πετάξουμε και δύο πατριωτικά για ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας για να πάρουμε στο πλευρό μας το 80% της κοινής γνώμης..


Κάποιος είχε γράψει κάποτε...


... Small distributional coalitions tend to form over time in countries. Such groups and labor unions will have the incentives to form lobby groups and influence policies in their favor. These policies will tend to be protectionist, and will therefore hurt economic growth; but since the benefits of these policies are selective incentives concentrated amongst the few coalitions members, while the costs are diffused throughout the whole population, there will be little public resistance to them. Hence, as time goes on, and these distributional coalitions accumulate in greater and greater numbers, the nation burdened by them will fall into economic decline ...

Μπορεί να διαφωνώ με τον συγγραφέα σχετικά με το αν αποτελεί αναπόφευκτη νομοτέλεια, αλλά σίγουρα μου θυμίζει κάτι.

el_hymador
17/05/2012, 20:21
Ο Αντωνακης μετα απο την Ντoρα επανεντασσει δυναμικα και τον Παναγιωτη της καρδιας μας στην μεγαλη οικογενεια της κεντροδεξιας, στην οικογενεια της ΝΔ... Πανικας rulez!

Ετσι οπως το παει ειναι ικανος να παει σε κανα σαμανο Voodoo στην Αϊτη και να προκαλεσει zombie apocalyspe προκειμενου να αναστησει και τον Καραμανλη...

258099

spyrakos35
17/05/2012, 20:25
διαβάζω λοιπόν τις φρέσκιες δημοσκοπήσεις....

συμφωνα με αυτές
123 εδρες νδ
66 συριζα
41 πασοκ
23 ανεξ ελληνες
18 δημαρ
κλπ κλπ

και? αυτή τη φορά θα τα βρουν?

mats8282
17/05/2012, 20:50
Φυσικά...

123+41=164...

Άντε και ΔΗΜΑΡ 182 βουλευτές..

Άμα πουν πάλι χωρίς ΣΥΡΙΖΑ δεν κάνουμε κυβέρνηση θα ψηφίσω ΚΚΕ μετά,τέλος :bawl:



ΥΓ Αν και είναι πολύ νωρίς...Μέχρι τις εκλογές έχουμε..

SVX
17/05/2012, 21:16
Φυσικά...

123+41=164...

Άντε και ΔΗΜΑΡ 182 βουλευτές..

Άμα πουν πάλι χωρίς ΣΥΡΙΖΑ δεν κάνουμε κυβέρνηση θα ψηφίσω ΚΚΕ μετά,τέλος :bawl:



ΥΓ Αν και είναι πολύ νωρίς...Μέχρι τις εκλογές έχουμε..


καλα ... τα σεναρια που θα παικσουνε στο 2ο γυρο, δεν μπορει να τα φανταστει ουτε ο Στηβεν Κινγκ....

la_villa
17/05/2012, 21:55
του χρόνου είναι η αναθεώρηση του Συντάγματος όπου και θέλουν 180 ψήφους....και η ταφόπλακα μας

universalgr1
17/05/2012, 21:58
Όσα και να λέμε.. δεν αφήνουν οι ξένες δυνάμεις τη δανειακή σύμβαση απροστάτευτη..

Το αποτέλεσμα το εκλογών θα είναι μια νερόβραστη σούπα και μετά θα μας κάνουν και "ντα" οι Ευρωπαίοι γιατί ήμασταν άτακτοι και τους αναστατώσαμε μέχρι να προκύψει σταθερή κυβέρνηση...


Δυστυχώς κύριοι είμαστε 100 χρόνια πίσω σαν λαός..

Τελικά θα έχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν..

AUFGEBRACHT
17/05/2012, 22:13
ηγγικεν η ωρα λοιπον...



258092


Τον έχει φάει η ξενιτιά τον καημέεεεεεεενο!!!! :cry: Περιμένω την ώρα και τη στιγμή που θα κάνει ένα επιτυχημένο πραξικόπημα όπως αυτό που έκανε το '67 και θα μας οδηγήσει πάλι στην ευμάρεια και την πρόοδο. Τα δάκρυα του Τέως ας γίνουν ποτάμι που θα πνίξει και θα ξεβρωμίσει τη χώρα!!!

258138

universalgr1
17/05/2012, 22:32
http://www.youtube.com/watch?v=txiI1e7yBBo


Δείτε το. Αξίζει.

byron
17/05/2012, 23:20
Εσύ, Βαρώνε, τι θα πρότεινες;
Μνημόνιο;
Μη μνημόνιο;
Γιούρο; Ντράχμα;
Συνέχα της κατρακύλας; Ανασκούμπωμα;
Και με ποιό τρόπο;

Δεν ξέρω γιατί ρωτάς εμένα. Αν θέλεις να ρωτήσεις προς τα που κοιτάω, θα έλεγα ότι η "Δημιουργία ξανά" είναι πιο κοντά στις ιδέες μου.
Το θέμα μνημόνιο ή αντιμνημόνιο δεν μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά. Το μνημόνιο είναι μια δανειακή σύμβαση και τίποτα άλλο που ήρθε αφού πρώτα χρεοκοπήσαμε και όχι το ανάποδο. Η χρεωκοπία της χώρας δεν προκλήθηκε απ΄τη μια μέρα στην άλλη, αλλά επειδή κάποια στιγμή χρεοκοπήσαμε ως λαός και κοινωνία. Ας μην επαναλάβω τα εγκλήματα των πολιτικών της τελευταίας 30ετίας, αλλά το οτι πρακτικά αυτά τα εγκλήματα είχαν ως αποτέλεσμα την διακοπή των δανεικών "κεφαλαίων κίνησης".
Η δανειακή σύμβαση αυτό ήρθε να συνεχίσει, αλλά με υπό όρους πλέον που προφανώς συμφωνήθηκαν χωρίς να υπολογιστούν οι συνέπειες.
Μακάρι λοιπόν να μπορούσαμε να ζούμε χωρίς μνημόνιο, αλλά αν το δεις ως παράδειγμα που έχεις ένα μαγαζί και βγάζεις 1000 ενώ ξοδεύεις 1500, εφορία που σε πηδάει για να πληρώσει ουσιαστικά τα πελατάκια που έχει προσλάβει, μια γραφειοκρατία που πνίγει οτιδήποτε και είναι με το χέρι απλωμένο για τα εξτραδάκια....κάτι πρέπει να αλλάξει.
Ή γίνεσαι πιο ανταγωνιστικός για να αυξήσεις τά έσοδα σου, ή μειώνεις τα έξοδα σου απολύοντας ή φοροδιαφεύγεις για να γλυτώσεις το άμεσο πήδημα. Επιλογές πολλές δεν υπάρχουν.

Ευρώ ή ντράχμα... Πρίν πολύ καιρό είχα γράψει το οτι μπήκαμε στο ευρώ ήταν εγκληματική κίνηση. Μια χώρα με τόσες συστημικές αδυναμίες δεν μπορεί να σταθεί με ένα τόσο σκληρό νόμισμα χωρίς ριζική αναμόρφωση λειτουργίας. Αν υπήρχε στοιχειώδης σύνεση απ΄οσους πέρασαν απ΄τα οικονομικά επιτελεία, το ευρώ θα μπορούσε να είχε μεταμορφώσει την Ελλάδα είτε μέσω των τεράστιων πακέτων στήριξης, είτε της εκμετάλλευσης της τσάμπα ρευστότητας που είχαμε πρόσβαση. Δυστυχώς αυτό το "οπλο" χρησιμοποιήθηκε για κάλυψη καταναλωτικών αναγκών, πρόσληψη δημοσίων υπαλλήλων και ενός τεράστιου πάρτυ λαμογιάς που ο κάθε απατεωνίσκος μπορούσε (ελλειψη οποιούδήποτε ελέγχου και τιμωρίας) να γίνει μάγκας με την εκπόνηση μιας μελέτης σε έναν Δήμο/ΝΠΔΔ/ΔΕΚΟ/υπουργείο.
Η επάνοδο της δραχμής πλέον θα είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ για την χώρα, και όχι μόνο οικονομικά. Ο κοινωνικός ιστός θα διαλυθεί, η οικονομική δραστηριότητα θα γυρίσει πολλές δεκαετίες πίσω, ενώ η πιθανότητα σοβαρής απειλής εναντίον της Ελλάδας δεν μπορεί να αποκλειστεί καθόλου. Και ας μου πει κάποιος, πως μια χρεοκοπημένη χώρα χωρίς την δυαντότητα προστασίας των εθνικών συμφερόντων της και κυρίως χωρίς συμμάχους (πλέον) θα μπορέσει να αντιμετωπίσει μια απειλή.
Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πλεονέκτημα επιστροφής στη δραχμή. Η δραχμή (ή όποιοδήποτε νόμισμα) δείχνει την οικονομικό πλούτο της χώρας και κυρίως την αξιοπιστία της. Όποιος νομίζει οτι ένα υποτιμημένο νόμισμα θα βοηθήσει την ανταγωνιστικότητας μας, δεν υπολογίζει α)εισαγωγή πρώτων υλών β) πληθωρισμό γ) το ανάθεμα των υπολοίπων λαών για το πιστόλι που τους ρίξαμε που θα φανεί σε κάθε τι ελληνικό. Είτε είναι λάδι, είτε είναι ήλιος. Μην ξεχνάμε οτι τα δανεικά πλέον δεν τα χουμε πάρει απ΄τις αγορές και τις τράπεζες, αλλά απ΄τις εθνικές κυβερνήσεις των εταίρων μας, δηλαδή του κάθε ευρωπαίου πολίτη.

Η κατρακύλα προφανώς πρέπει να σταματήσει, μέσω διαπραγματευσης με τους δανειστές μας. Ούτε για αυτούς είναι συμφέρον να διαλυθούμε, και αυτό θα πρέπει να το τραβήξουμε όσο μπορούμε, αλλά χωρίς απειλές περί καταγγελιών καθώς δεν γνωρίζουμε μεχρι που ειναι τα όρια τους. Μια λάθος κίνηση μπορεί να μας στείλει στο διάολο και σε τέτοια περίπτωση οι συνέπειες θα είναι αμετάκλητες.

Ο τρόπος είναι ένας. Απόδοση δικαιοσύνης (το ποιό σημαντικό), περισσότερο κράτος σε υγεία και παιδεία, μικρότερο κράτος οπουδήποτε αλλού, μείωση της γραφειοκρατίας, φιλικό περιβάλλον επιχειρήσεων (ισως το ποιό δύσκολο μιας και μισούμε οτιδήποτε ιδιωτικό), σταθερούς για πολλά χρόνια φορολογικούς συντελεστές.



δηλαδη ο καθαρος μεσος μισθος ειναι περιπου 1600 ευρω και φυσικα αν εξερεσουμε απο αυτα διευθηντες και διοικητικους ποσο αραγε να πεφτει ο μεσος ορος?

Δεν νομίζω...
Αυτή τη στιγμή είναι 4517 δηλαδή κανά 3άρι καθαρό. ΑΝ πάει στα 2.940 μιλάμε για 2.000 καθαρά. Επίσης μιλάμε για 22.000 άτομα που αν υποθέσουμε οτι υπάρχουν και 100 στελέχη που παίρνουν 7-8.000 καθαρά, μπορείς να βγάλεις έναν μεσοσταθμικό μέσο όρο και να μου πεις σε τι νούμερο θα καταλήξεις.
Στην περίπτωση που τα "στελέχη" είναι περισσότερα πχ 500 βγαίνει εύκολα το συμπέρασμα για το τι σημαίνει management σε ΔΕΚΟ :tooth:

Όσο και αν θές να ωραιοποιήσεις την εικόνα φίλε μου, τα 1600 μπορεί να τα παίρνει καμμιά καθαρίστρια μόνο. Στον υπόλοιπο δημόσιο ή ιδιωτικό κόσμο τέτοια λεφτά σε τόσα άτομα δίνονται μόνο σε καρτέλ κόκκας.

byron
17/05/2012, 23:44
Σε μια αριστερή κυβέρνηση κρατικοποιήσεις επιτρέπονται,όπως και προσλήψεις/επενδύσεις από το δημόσιο..Αν όχι άμεσα,λόγω συνθηκών,τότε όταν μπορέσει...Τα υπόλοιπα πρέπει να κάνουμε πάλι την ανάλυση της κάθε δήλωσης και τι λέει το πρόγραμμά και τι είπε ο καθένας που έβγαλε την είδηση και όπως την έβγαλε.100,000 προσλήψεις,πχ,είχε πει στο πρόγραμμα του 2009 ή του 2007,δεν έχω ακούσει κάτι για τώρα.


Δεν ξέρω τι εννοείς οτι σε μια αριστερή κυβέρνηση οι προσλήψεις επιτρέπονται. Ας αφήσουμε στην άκρη το οτι δεν υπάρχουν οικονομικά πετυχημένες αριστερές κυβερνήσεις πλέον καθώς εξαφανίστηκαν όλες πλήν Κύπρου...:rolleyes:, η οικονομική θεωρία του Keynes (που μάλλον στηρίζεται) μιλάει για τόνωση της οικονομίας μέσω δημοσίων δαπανών, όχι πρόσληψης δημοσίων υπαλλήλων (!). Οι δημόσιες δαπάνες αφορούν κυρίως έργα υποδομής. Αν και θεωρώ αυτή την θεωρία πιο σωστή καθώς εχει επίκεντρο τον άνθρωπο και όχι τους ισοσκελισμένους ισολογισμούς των μονεταριστών, οι Ιάπωνες απέτυχαν να δουν οφέλη. Τρύπες άνοιγαν, τρύπες έκλειναν μπας και τονώσουν την κατανάλωση, αλλά τζίφος.

Ο Τσίπρας το έλεγε το 2009-10 και σε ερώτηση που του έκαναν χθες προχθές, δήλωσε διπλωματικά οτι οι προεκλογικές δεσμεύσεις θα τηρηθούν.


Συμφωνώ στο πρώτο ως ρίσκο,όχι ως τεράστιο αλλά ως ρίσκο.Διαφωνώ στο δεύτερο,δεν είπαν ποτέ τέτοιο πράγμα,το παρακάτω θα έρθει σύμφωνα με αυτούς με την πιστή εφαρμογή του Μνημονίου.Αν αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ θα χρειαστεί σε περίπτωση που δεν βρει λύση να ισοσκελίσει τον προυπολογισμό και να <<παγώσει>> την αποπληρωμή του χρέους.


Υπάρχει ένα λάθος στον συλλογισμό που είναι σημαντικότατο. Ισοσκελισμένος προϋπολογισμός σημαίνει έσοδα=έξοδα. Στην περίπτωση "παγώματος" του χρέους θα υπάρχουν συνέπειες προφανώς που θα φανούν ως μείωση εσόδων και αύξηση εξόδων. Αύξηση ύφεσης αφενός και αύξηση εξόδων για την λειτουργία των βασικών λειτουργιών του κράτους, στήριξη ταμείων, επιδόματα ανέργων κλπ κλπ.
Εκτός και θεωρησουμε αυθαίρετα οτι η επανοδος της δραχμής θα συνοδευτεί και με ανάπτυξη (χλωμό ως κατάμαυρο)...

Στα υπόλοιπα που γράφεις θα ήθελα να απαντήσω, αλλά είμαι κομμάτια πραγματικά. :wave2:

Ichigo
18/05/2012, 00:10
Ναι, οι κακόμοιροι. Θα χάσουν την τεράστια ελληνική αγορά των βαθυπλουτων κροίσων :tooth:

ενδεικτικά ΜΟΝΟ στο χώρο της μηχανοκίνησης στην Ελλάδα:

www.opel-club.gr
www.bmwforum.gr
forum.audisportsclub.gr
audi-club.gr
www.bmwbikers.org
www.gsforum.gr
www.vwclub.gr
www.clubmercedes.gr
www.mbclub.gr
www.skodafans.gr
www.skodaclub.gr
www.groupvag.gr
www.sciroccoclub.gr
www.clubmini.gr

αυτά δεν είναι ποιοτικά Γερμανικά προϊόντα δηλαδή;; :smokin:
Δε θα τους πειράξει καθόλου ε;

la_villa
18/05/2012, 00:15
και δεν ήμαστε μόνο εμείς....θα ακολουθήσουν και άλλες αγορές ΑΜΕΣΩΣ μετά απο εμάς.

σε περίπτωση εξόδου μας απο το € η νομισματική ένωση τελείωσε οριστικά

xristos x
18/05/2012, 03:35
http://www.youtube.com/watch?v=txiI1e7yBBo


Δείτε το. Αξίζει.

Μολις το ειδα ολο,οντως οχι απλα αξιζει αλλα ειναι και εκπληκτικη δουλεια. Μια μεγαλη εικονα περα απο την μικρη εικονα του μικροκοσμου μας!

Cpt. Haddock
18/05/2012, 06:05
ενδεικτικά ΜΟΝΟ στο χώρο της μηχανοκίνησης στην Ελλάδα:
αυτά δεν είναι ποιοτικά Γερμανικά προϊόντα δηλαδή;; :smokin:
Δε θα τους πειράξει καθόλου ε;

Ξέρουμε και τι ποσοστό πωλήσεων επι του συνόλου αντιπροσωπεύουν ;

Ο Βυρων πάλι ορθως εμίλησεν

Εχετλαίος
18/05/2012, 06:33
Δεν ξέρω γιατί ρωτάς εμένα.

Koυβέντα να γίνεται. Μια (έστω και υποκειμενικά) τεκμηριωμένη άποψη (πέρα από απλές διαπιστώσεις) ήθελα να την διαβάσω.
Ευχαριστώ.
:wave2:

byron
18/05/2012, 07:53
Koυβέντα να γίνεται. Μια (έστω και υποκειμενικά) τεκμηριωμένη άποψη (πέρα από απλές διαπιστώσεις) ήθελα να την διαβάσω.
Ευχαριστώ.
:wave2:

Τίποτα φίλε, καλή σου μέρα.

Ως παράδειγμα του τι πρέπει να αλλάξει στον τρόπο που αντιμετωπίζει το κράτος την επιχειρηματικότητα βάζω ένα παράδειγμα μιας μικρής εταιρίας που ήξερα. H Eurodrip έχει μια έξυπνη πατέντα αρδευσης και είναι καθαρά εξαγωγική επιχειρήση. Αφού το πάλευε στην Ελλάδα αρκετά χρόνια χωρίς αποτέλεσμα έκλεισε, μετακόμισε στην Κύπρο οπου και κέρδισε φέτος το κυπριακό βραβείο εξαγωγών.

Το γιατί το εξηγεί ο ίδιος
"Αν είχα μείνει στην Ελλάδα, δεν θα είχαμε αυτή την εξέλιξη», τονίζει στην «Κ» ο κ. Παρασκευόπουλος. Και αυτό γιατί, λειτουργώντας μια εξαγωγική επιχείρηση στην Κύπρο, δεν αντιμετωπίζει πολλά από τα προβλήματα που καλούνται να ξεπεράσουν οι συνάδελφοί του στην Ελλάδα. Το ΦΠΑ επιστρέφεται στην ώρα του, είχε άνετη πρόσβαση στο τραπεζικό σύστημα (για την ιστορία την εταιρεία χρηματοδότησε η κυπριακή θυγατρική της Εθνικής Τράπεζας), ενώ το όλο φορολογικό πλαίσιο δεν επιφυλάσσει εκπλήξεις. Μάλλον δεν ήθελε και πολύ περισσότερα..."

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_14/04/2012_479076

Μετρημένα κουκιά είναι ρε γαμώτο. Και εδώ έχουμε μπλέξει με οικονομικά αναλφάβητους πολιτικούς που θέλουν να βγάλουν τη χώρα απ΄τη κρίση με ματζούνια και ξεμάτιασμα :eleison:

Cpt. Haddock
18/05/2012, 08:01
Oχι φιλε, δεν ειναι μετρημένα κουκιά. Το επιχειρείν στην Ελλαδα, εαν δεν ειναι απο δημόσιο φορέα ή εαν δεν τροφοδοτείται απο τον δημόσιο τομέα με αναθέσεις μελετών και λοιπων (ξέρει ο Τσίπρας απο αυτά - έτσι ζει τόσα χρονια), ειναι κατάπτυστο και καταδικαστέο.

Γι' αυτό και του βαζουμε χρονοβόρες διαδικασίες, και υποχρεωτικά χαράτσια προς όλους: δικηγόρους, συμβολαιογράφους, ΕΒΕΑ, παραβολα κλπ.

byron
18/05/2012, 08:04
Δώσε πόνο http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=458217&h1=true :a014:

iosif
18/05/2012, 08:12
1. πλιζ μη διαβαζετε δημοσκοπησεις. χθες το αλφα εβγαζε νδ, το ποντικι συριζα. ειδικα τα καναλια εχουν λυσσαξει

2. υποθεση εργασιας: ο συριζα λεει μπουρδες. οκ οι αλλοι τι λενε? το εναλλακτικο σεναριο μπορει για καποιους να μπαζει (για μενα οχι, διοτι ξαναλεω πρεπει να βλεπεις ολο το πλανο και οχι μονο επιλεκτικες θεσεις) αλλα το εφαρμοζομενο πλανο ειναι και θα ειναι καταστροφικο

3. μην τσιμπατε με την "κακη εφαρμογη του μνημονιου". παντου τα ιδια εγιναν και αυτος ειναι ο σκοπος του.

4. πριν δυο χρονια ειχα αναφερει οτι για πρωτη φορα το δολλαριο εισηλθε "νομιμα" μεσω δντ στην ευρωζωνη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. εκθεση του stratfort αυτο ακριβως λεει (γραφει χθες στο ποντικι). εισοδισμος ηπα σε ευρωζωνη μεσω ραγιαδισταν για ελεγχο ευρω και δημιουργια γερμανιας /αναχωμα σε ρωσσια

5. τα μονα χρηματιστηρια που παρουσιαζουν ανοδο παγκοσμιως ειναι τρια δυο χρονια τωρα: ηπα, γερμανια, αγγλια. ο νοων νοειτω

6. η ισπανια ειχε πλεονασμα και μικροτερο χρεος απο τη γερμανια

7. η κριση ειναι συστημικη του χρηματοπιστωτικου καπιταλισμου. η ευρωπη βραζει, μια αλλαγη εδω θα εχει ντομινο

8. υποχρεωτικο δανειο ειπε ο γλεζος και φρικαραν. δηλαδη την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ δεσμευση ιδιωτικης περιουσιας μεσω της ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ κουρεματος στα δανεια μικροομολογιουχων κομμουνιστες το εκαναν? την αποζημιωση με ομολογα τα οποια κουρευτηκαν στους απολυμηνους της ολυμπιακης το κκε το εκανε? η καταβολη "χαρατσιου δεη" με ΑΠΕΙΛΗ για την ρευματοδοσια οι βιετκονγκ το εκαναν?

9. ο μονος εχθρος ειναι ο φοβος. κλειστε τα μμε των εργολαβων και θα αλλαξει η οπτικη μας γωνια.

10. ο μονος λογος που δεν προχωρησε συγκηβερνηση ειναι οτι ο χειρισμος με βαση "μνημονιακα" προτυπα φερνει απλα καταστροφη την οποια βεβαιως θα χρεωθουν οι οποιοι κυβερνωντες. αν βγει η νδ πιθανον να χαλαρωσουν λιγο τα λουρια (δηλαδη να μηνπαρουν ΑΜΕΣΑ νεα μετρα) και σε κανα χρονο ξανα μανα τα ιδια.

11. ο κοσμος δεν ψαχνει ντε και καλα συριζα . ψαχνει ΑΛΛΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ, ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ , ΑΛΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. τα επομενα χρονια ετσι και αλλιως θα ειναι δυσκολα (και ποιοι μας εφεραν εδω οεο?) το θεμα ειναι η προοπτικη . Με μνημονιακες τακτικες εγγυημενα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2025 τουλαχιστον χωρις εγγυηση οτι μετα μπορει να αλλαξει κατι.

la_villa
18/05/2012, 08:22
για να μην κοροιδευόμαστε ....

πριν ενα μήνα κάποιοι διαπραγματεύτηκαν το μέλλον μας.Συμφώνησαν και υπέγραψαν.Τι υπέγραψαν και τι έκαναν το ξέρουμε όλοι.Οπότε τέλος

η αγορά της Ελλάδας δεν είναι τόσο μικρή....μην την υποβαθμίζεται τόσο.

nikos_abel
18/05/2012, 08:31
Δώσε πόνο http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=458217&h1=true :a014:


«Είναι ένα κβαντικό άλμα στη διακυβέρνηση, που πιστεύω ότι είναι απαραίτητο για το επόμενο βήμα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης», τόνισε.



Δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο ούτε οι έλληνες, ούτε οι υπόλοιποι ευρωπαίοι.
Δεν μπορούμε να το χωνέψουμε. Δεν είναι τυχαία η λέξη...

nikos_abel
18/05/2012, 08:43
ο κοσμος δεν ψαχνει ντε και καλα συριζα . ψαχνει ΑΛΛΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ, ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ , ΑΛΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. τα επομενα χρονια ετσι και αλλιως θα ειναι δυσκολα (και ποιοι μας εφεραν εδω οεο?) το θεμα ειναι η προοπτικη . Με μνημονιακες τακτικες εγγυημενα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2025 τουλαχιστον χωρις εγγυηση οτι μετα μπορει να αλλαξει κατι.

+ πολλά.

iosif
18/05/2012, 08:45
οσον αφορα τις δημοσκοπησεις (για τελευταια φορα)

η δημοσκοπηση του αλφα προερχεται απο την εταιρεια που εδινε 3ο συριζα με 9,8%.

και προχθεσινη δημοσκοπηση της ασοεε στο νομο αττικης δινει απιστευτα νουμερα: 28%συρ, 14 νδ κλπ κλπ

mats8282
18/05/2012, 09:25
Δεν ξέρω τι εννοείς οτι σε μια αριστερή κυβέρνηση οι προσλήψεις επιτρέπονται.

Εννοώ πως είναι ταμπού ακόμα και η αναφορά της φράσης...


Ο Τσίπρας το έλεγε το 2009-10 και σε ερώτηση που του έκαναν χθες προχθές, δήλωσε διπλωματικά οτι οι προεκλογικές δεσμεύσεις θα τηρηθούν.

Σε συνέχεια της παραπάνω διαπίστωσης,προφανώς εννοεί προσλήψεις στα νοσοκομεία και στην παιδεία και λοιπούς τομείς του καθαρά κοινωνικού κράτους..Δεν νομίζω να προσλάβει άλλους ειδικούς φρουρούς ή διάφορους ξυσαρχίδες σε ανύπαρκτες θέσεις όπως έκαναν 30 χρόνια οι κυβερνήσεις μας...


Υπάρχει ένα λάθος στον συλλογισμό που είναι σημαντικότατο. Ισοσκελισμένος προϋπολογισμός σημαίνει έσοδα=έξοδα. Στην περίπτωση "παγώματος" του χρέους θα υπάρχουν συνέπειες προφανώς που θα φανούν ως μείωση εσόδων και αύξηση εξόδων. Αύξηση ύφεσης αφενός και αύξηση εξόδων για την λειτουργία των βασικών λειτουργιών του κράτους, στήριξη ταμείων, επιδόματα ανέργων κλπ κλπ.
Εκτός και θεωρησουμε αυθαίρετα οτι η επανοδος της δραχμής θα συνοδευτεί και με ανάπτυξη (χλωμό ως κατάμαυρο)...

Δεν νομίζω πως η ύφεση που τυχόν θα προκληθεί θα είναι μεγαλύτερη του 6% που έχουμε ήδη...Για 4η σερί χρονιά..Και αυτό είναι στην περίπτωση που δεν θα συμφωνήσουν οι <<εταίροι>> μας σε άμεσα πανευρωπαϊκά αναπτυξιακά μέτρα και αλλαγή των Μνημονίων...

Όσο αφορά τους νεοφιλελεύθερους τώρα,ΔημΞαν-ΔημΣυμ-Δράση-κλπ....Γιατί καλό είναι να λέμε για την αριστερά αλλά πρέπει να δούμε και την άλλη πλευρά...Για εμένα είναι οι Ταλιμπάν του νεοφιλελευθερισμού με σημαιοφόρους τον Τάκη Μίχα και τη Μιράντα Ξαφά...Αυτό τα λέει όλα για όποιον αριστερό...

Πέρα από αυτό..Κατά τη γνώμη μου ούτε η δική τους πολιτική θα μπορούσε να εφαρμοστεί στα πλαίσια του μνημονίου...Λες παραπάνω για ισοσκελισμένο προϋπολογισμό και πως θα αυξηθούν τα έξοδα για στήριξη στα ταμεία κλπ...Σωστά τα λες και είναι ένα θέμα που θα πρέπει να απαντηθεί στο προεκλογικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ συγκεκριμένα πλέον,μιας και πλέον είναι υποψήφιοι για πρώτο κόμμα...

Από την άλλη πλευρά όμως,την άκρως νεοφιλελεύθερη, ακούω για μικρότερο κράτος και απολύσεις εκατοντάδων χιλιάδων ΔΥ,γενικά και αόριστα,για μείωση φόρων σε επιχειρήσεις,για μείωση εργοδοτικών εισφορών,ο Μάνος είπε μέχρι και κατάργηση αν κατάλαβα καλά και κρατική σύνταξη 700Ε για όλους...Συν φυσικά ό,τι προβλέπει το Μνημόνιο για συνέχιση πληρωμής ολόκληρου του χρέους με δανεικά Ευρωπαίων φορολογούμενων,για μισθούς Βουλγαρίας,για 50 δις αποκρατικοποιήσεις μέχρι το 2015 κλπ κλπ...Όλα τα παραπάνω μέσα σε ένα φοβερά υφεσιακό πλαίσιο που κάποιος πρέπει να καλύψει την τρύπα στο ΑΕΠ,στα ταμεία,κλπ κλπ..Ναι ωραία όλα αυτά αλλά σε ένα αναπτυξιακό οικονομικό περιβάλλον,με υγιείς τράπεζες και περιθώρια εξαγωγών..Κοίτα την παγκόσμια οικονομία τώρα και πες μου αν υπάρχει...Που θα εξάγουμε,στην Ισπανία,στην Ιταλία,στην Γερμανία;;Ποιές τράπεζες θα χρηματοδοτήσουν ελληνικές επιχειρήσεις,εδώ δεν δίνουν δάνεια ούτε η μια στην άλλη πλέον,πήραν 0,5 τρις πριν 2-3 μήνες και τα επέστρεψαν στην ΕΚΤ με χαμηλότερο επιτόκιο ή δάνεισαν τη Γερμανία με -0.2% επιτόκιο..

Και το κυριότερο που δεν λένε είναι πως θα σταματήσει η ελεύθερη πτώση της κοινωνίας...Οι πραγματικές ζωές και οι πραγματικοί άνθρωποι που ζουν πλέον στο περιθώριο των οικονομικών δεικτών...Για εμένα ακόμα και οι νεοφιλελεύθεροι έπρεπε να παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα άμεσο που να αντιμετωπίζει το παραπάνω...Δεν έχουμε χρόνο για ασκήσεις επί χάρτου ούτε να περιμένουμε το 2020 να ξαναβγούμε στις αγορές...Αυτό είναι και πλεονέκτημα και μειονέκτημα ταυτόχρονα για τον ΣΥΡΙΖΑ,πως αυτά που λέει πρέπει να εφαρμοστούν το πολύ μέσα στον επόμενο χρόνο...


ΥΓ Πολύ τηλεόραση βλέπω τώρα τελευταία... :bawl:

SVX
18/05/2012, 09:29
Δεν νομίζω πως η ύφεση που τυχόν θα προκληθεί θα είναι μεγαλύτερη του 6% που έχουμε ήδη...Για 4η σερί χρονιά..Και αυτό είναι στην περίπτωση που δεν θα συμφωνήσουν οι <<εταίροι>> μας σε άμεσα πανευρωπαϊκά αναπτυξιακά μέτρα και αλλαγή των Μνημονίων...




τελος η υφεση δηλαδη... η αναπτυξη θα επελθει νομοτελειακα..... οσο για τα "αναπτυξιακα" μετρα , ηδη ζητουνται πισω αρκετοι ποροι απο εργα, επιδοτησεις και επιχορηγησεις

byron
18/05/2012, 09:32
1. πλιζ μη διαβαζετε δημοσκοπησεις. χθες το αλφα εβγαζε νδ, το ποντικι συριζα. ειδικα τα καναλια εχουν λυσσαξει

Οκ, δεν διαβάζουμε


2. υποθεση εργασιας: ο συριζα λεει μπουρδες. οκ οι αλλοι τι λενε? το εναλλακτικο σεναριο μπορει για καποιους να μπαζει (για μενα οχι, διοτι ξαναλεω πρεπει να βλεπεις ολο το πλανο και οχι μονο επιλεκτικες θεσεις) αλλα το εφαρμοζομενο πλανο ειναι και θα ειναι καταστροφικο

Τα 2 μεγάλα κόμματα που έχουν κυβερνήσει λένε και σοβαρά πράγματα που όμως αποδεδειγμένα δεν μπορούν να εφαρμόσουν. Από θεωρία καλά πάμε, από εφαρμογή τρία πουλάκια. Οι Ανεξ.Ελληνες είναι κάπου στο Σείριο και δεν αντέχουν σοβαρή κουβέντα, όπως και το ΚΚΕ.
Ο Σύριζα δεν θα αποτελεούσε επίσης θέμα κουβέντας αν δεν διακδικούσε εξουσία. Για αυτόν τον λόγο κοιτάμε κάτι περισσότερο απ΄τα καθρεφτάκια που πλασσάρουν. Οι "επιλεκτικές θέσεις" που αναφέρεις είναι οι βασική οικονομική πολιτική του κόμματος. Σχέσεις με δανειστές, φορολογική πολιτική και έσοδα δεν είναι καθόλου επιλεκτικές θέσεις όπως το παρουσιάζεις. Ας ξεκαθαρίσει αυτές τις "λεπτομέρειες" και μετά βλέπουμε και τη "big picture" που κάπου θα υπάρχει. ΄Γιατί το νοσταλγικό big picture του υγειούς ΠΑΣΟΚ του 70-80 που απομακρύνθηκε απ΄την κοινωνία και κατέληξε όργανο των ελλοχίμ πολύ μου άρεσε όταν το είπε προχθές στον Κούλογλου. Το ΠΑΣΟΚ του 80 ρπμ....ότι πιο σιχαμένο έχει περάσει τα τελευταία 40 χρόνια απ΄την Ελλάδα.


3. μην τσιμπατε με την "κακη εφαρμογη του μνημονιου". παντου τα ιδια εγιναν και αυτος ειναι ο σκοπος του.
Not enough data


1. πριν δυο χρονια ειχα αναφερει οτι για πρωτη φορα το δολλαριο εισηλθε "νομιμα" μεσω δντ στην ευρωζωνη και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. εκθεση του stratfort αυτο ακριβως λεει (γραφει χθες στο ποντικι). εισοδισμος ηπα σε ευρωζωνη μεσω ραγιαδισταν για ελεγχο ευρω και δημιουργια γερμανιας /αναχωμα σε ρωσσια


Τι ακριβώς είναι το συγκλονιστικό στα παραπάνω που λες, και που μας αφορά? Εισοδο στην ΕΕ έχουν μέσω Βρεττανίας, το ευρώ το πολεμούν γιατι ήθελαν να αποφύγουν την προοπτική να γίνει αποθεματικό νόμισμα (χωρίς επιτυχία). Το ΔΝΤ μπήκε με επιθυμία της Γερμανίας και ΜΟΝΟ. Τι σημαίνουν όμως όλα αυτά (πρακτικά) μου λες?


5. τα μονα χρηματιστηρια που παρουσιαζουν ανοδο παγκοσμιως ειναι τρια δυο χρονια τωρα: ηπα, γερμανια, αγγλια. ο νοων νοειτω

Ο νοών ΔΕΝ νοείτω καθόλου :tooth:
Αφήνοντας στην άκρη το οτι τα τελευταία 3 χρόνια εκτός του ελληνικού όλα τα χρηματιστήρια είναι σε άνοδο ή κοντά στις κορυφές τους, ο τρόπος που το παρουσιάζεις δείχνει οτι κάτι πολύ κακό πρόκειται να συμβεί.... Θες να μας πεις?


6. η ισπανια ειχε πλεονασμα και μικροτερο χρεος απο τη γερμανια

Ελα μου? :toothn: :tooth:
O αόριστος που χρησιμοποιείς βέβαια μπερδεύει λίγο τα πράγματα...μήπως αναφέρεσαι στην εποχή του Φράνκο?


. η κριση ειναι συστημικη του χρηματοπιστωτικου καπιταλισμου. η ευρωπη βραζει, μια αλλαγη εδω θα εχει ντομινο

Μια χαρά σύνθημα μου ακούγεται για πορεία. Εκτός και αποτελεί πυλώνα οικονομικής ή εξωτερικής πολιτικής οπότε σοβαρεύει το πράμα. Και το ΚΟΕ κάτι τέτοια έλεγε και έφαγε μια φωτοσοπιά στην Αυγή ξεγυρισμένη Ιωσήφ. Μη λες τέτοια πράγματα...


8. υποχρεωτικο δανειο ειπε ο γλεζος και φρικαραν. δηλαδη την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ δεσμευση ιδιωτικης περιουσιας μεσω της ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ κουρεματος στα δανεια μικροομολογιουχων κομμουνιστες το εκαναν? την αποζημιωση με ομολογα τα οποια κουρευτηκαν στους απολυμηνους της ολυμπιακης το κκε το εκανε? η καταβολη "χαρατσιου δεη" με ΑΠΕΙΛΗ για την ρευματοδοσια οι βιετκονγκ το εκαναν?

Οχι βέβαια...οι απερχόμενοι το έκαναν και ο Σύριζα το κατήγγειλε. Είπε μάλιστα οτι θα επιστρέψει τα χαράτσια αν θυμάμαι καλά...
Το δανειάκι των 100ευρώ/μήνα που ακριβώς ανήκει? Στους φόρους, στα χαράτσια, ή στη δήμευση χρημάτων? Γιατί το αποτέλεσμα είτε στα παίρνει ο Πράσινος/Μπλε/Κόκκινος είναι -100ευρώ το μήνα. Λάθος?


9. ο μονος εχθρος ειναι ο φοβος. κλειστε τα μμε των εργολαβων και θα αλλαξει η οπτικη μας γωνια.


Δεν διαφωνώ