PDA

View Full Version : Σκούτερ...αξιόπιστα ή όχι;



AggelosD.
16/05/2012, 19:44
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! :wave2: Είμαι σχετικά καινούργιος στον χώρο της μηχανής εφόσον οδηγώ μόνο 4 χρόνια...Εχω ενα παπάκι Lifan 110(μοιάζει πολύ με το yamaha Z 125)...το εχω 4 χρόνια και πιστεύω πως είναι καιρός να ανέβω με μικρά βήματα και σταθέρα στα κυβικά...θέλω να αγοράσω σκούτερ...Ξεκούραστα πάνω απ'ολα και δεν καινε και πολυ...250 κυβικά ή 300 ειναι αρκετά προς το παρόν πιστεύω...Αυτο που θέλω όμως να μάθω είναι αν τα σκούτερ είναι αξιόπιστα,συγκεκριμένα το Kymco Xciting 250,αλλα και γενικά...Εχω ρωτήσει πολλους και ο ενας μου λέει είναι αξιόπιστα ο αλλός οχι...:confused: :confused: :confused:

toyar
16/05/2012, 20:17
η αξιοπιστια γενικα ειναι θεμα κατασκευαστη και οχι τυπου μοτοσυκλετας
τα σκουτερ εχουν δυο κακα:
1.χρειαζονται τακτικη συντηρηση-αλλαγη στα μερη της μεταδοσης (ιμαντες, μπιλιες κλπ) με σχετικα υψηλο κοστος
2.εχουν πολλα πλαστικα που σε περιπτωση πτωσης ανεβαζουν το κοστος επισκευης

p_sapelas
16/05/2012, 20:35
Στα παραπανω "κακά" που σωστά αναφέρει ο συνφορουμίτης, πρόσθεσε τις μικρές ρόδες που συνεχίζουν να έχουν πολλά από τα σκούτερ της αγοράς, σύν το γεγονός ότι η συμπεριφορά τους σε ταχύτητες εκτός ορίων πόλης είναι ιδιαίτερα προβληματική (πχ. φρένα, κράτημα και άλλα σημαντικά θέματα ασφάλειας).. Εγώ έχω μοτοσυκλέτα (για εμένα και την ζούρλια μου) και σκούτερ (σαν εργαλείο) υπάρχει το εξής θέμα... το ένα δεν αντικαθιστά το άλλο σχεδόν πουθενά.. Από εκεί και πέρα το πόσο αξιόπιστο είναι το κάθε σκούτερ είναι σχετικό δεδομένου ότι ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις δυστηχώς στα σκούτερ λίγο πολύ ισχύει.. για το Sym 300 GTS έχω ακούσει καλά λόγια (και το θεωρώ value4money) αν και από πολλούς αμφισβητείται η ποιότητά του παρά το γεγονός ότι είναι μοσχοπουλημένο. Τα Kymco έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο υπερτιμημένα.

AggelosD.
16/05/2012, 21:42
Το χρειάζομαι πιο πολυ για μεσα στην πολη αλλα και για καποιες φορες που ισως βγω σε καβαλας,αττικη οδο και τα λοιπα...Πιο πολυ για μεσα στην πολη κυριως...θελω πολυ να παρω ενα tdm 900 αλλα λογο ηλικιας δεν με καλυπτει το διπλωμα (ειμαι ακομα 19) και επισης το βασικοτερο ειναι οτι δεν υπαρχουν τα καταρεμενα λεφτα
:p

Ichigo
16/05/2012, 21:54
Το χρειάζομαι πιο πολυ για μεσα στην πολη αλλα και για καποιες φορες που ισως βγω σε καβαλας,αττικη οδο και τα λοιπα...Πιο πολυ για μεσα στην πολη κυριως...θελω πολυ να παρω ενα tdm 900 αλλα λογο ηλικιας δεν με καλυπτει το διπλωμα (ειμαι ακομα 19) και επισης το βασικοτερο ειναι οτι δεν υπαρχουν τα καταρεμενα λεφτα
:p

Δες και το SH300 της Honda που έχει και 16αρι τροχό και είναι ότι πρέπει για λακούβες. Μόνο που δεν ξέρω κατά πόσο οι χώροι του για έξτρα κράνος ή ότι άλλο θα σε καλύψουν. Όσο για το TDM είσαι πίσω φίλε :p!! Tiger 1050 είναι πλέον ο αντικαταστάτης του. :smokin:

AggelosD.
16/05/2012, 22:39
Το κοιταξα αλλα δεν με τρελαινει...ΓΙατο nexus το 250 τι εχεις να πεις?Οσο αφορα χωρους,μονο ενα κρανακι αν χωραει εμενα μου αρκει!Απο οταν οδηγησα μηχανακι ειπα θα παρω ενα τετοιο και θα το παρω ο κοσμος να χαλασει...μεχρι να μαζεψω τα λεφτα θα εχουν βγει μηχανες 6 και 7 καλυτερες απο το tdm αλλα ειναι αλλο αυτο :p

nikonian
17/05/2012, 09:31
OXI !
Έτσι ξερά. Το πιο ποιοτικό σκούτερ δε συγκρίνεται με μια καλούτσικη μοτό σε αξιοπιστία και στη δυσκολία συντήρησης και επισκευής. Το γεγονός και μόνο ότι τα πάντα είναι κρυμένα....
Ένα πλύσιμο του έριξα και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να στεγνώσει. Πού να βρώ το μπουζί. Έπρεπε να λύσω το μισό μηχανάκι με κίνδυνο να σπάσω κάποια πλαστικά, αφού δεν ξέρω πώς κουμπώνουν και πάω ψάχνοντας.Ένα σκούτερ στα 50.000 χλμ καταρρέει και έχει φάει πολλά €.
Ένα transalp, hornet,varadero, cb500 κλπ κάνει 100.000 χλμ χωρίς να πάει ούτε για ρύθμιση βαλβίδων (λάδια, φίλτρα, τακάκια , μπουζί μόνος σου και τελείωσες ). Το δικό μου Kymco κάθε 2.000 χλμ θέλει μικρό ή μεγάλο σέρβις , εναλλάξ (25-55ευρώ) και δεν αξίζει να το κάνεις μόνος σου, γιατί θα σου πάρει τριπλάσιο χρόνο με κίνδυνο να κάνεις και ζημιά.

Viper4
17/05/2012, 12:09
Με μία λέξη:

ΟΧΙ

nikos_abel
17/05/2012, 12:14
Με μια φράση :

Σε λάθος φόρουμ ρωτάς.

TROOPER
17/05/2012, 12:18
Με μια φράση :

Σε λάθος φόρουμ ρωτάς.

+1

ωπα ρε μαγκες....τι οχι και ξερος λετε?

επειδη ο ενας δεν ξερει πως ξεκουμπωνουν τα πλαστικα και μπορει να τα σπασει φταιει το σκουτερ και ο αλλος επειδη ενω του λεει το μανουαλι να το παει για αλλαγη ιμαντα στα 10000 (οι αριθμοι ειναι στα κουτουρου) και δεν το πηγε,φταιει το σκουτερ?

ε μη τρελαθουμε κιολας.υπαρχουν σκουτερ αξιοπιστα και σκουτερ αναξιοπιστα οπως και μηχανες αξιοπιστες και αναξιοπιστες.ημαρτον με τις παρολες...!!ολη η ευρωπη εχει σκουτερ κι εμεις εδω τα βγαζουμε ετσι απλα αναξιοπιστα???πατε καλα?

nikos_abel
17/05/2012, 12:21
+1

ωπα ρε μαγκες....τι οχι και ξερος λετε?

επειδη ο ενας δεν ξερει πως ξεκουμπωνουν τα πλαστικα και μπορει να τα σπασει φταιει το σκουτερ και ο αλλος επειδη ενω του λεει το μανουαλι να το παει για αλλαγη ιμαντα στα 10000 (οι αριθμοι ειναι στα κουτουρου) και δεν το πηγε,φταιει το σκουτερ?

ε μη τρελαθουμε κιολας.υπαρχουν σκουτερ αξιοπιστα και σκουτερ αναξιοπιστα οπως και μηχανες αξιοπιστες και αναξιοπιστες.ημαρτον με τις παρολες...!!ολη η ευρωπη εχει σκουτερ κι εμεις εδω τα βγαζουμε ετσι απλα αναξιοπιστα???πατε καλα?

Και βρε ματάκια μου, γιατί κουτάρεις εμένα τον άμοιρο; Ο μόνος με σκούτερ είμαι βρε!!!!!!!

TROOPER
17/05/2012, 12:25
Και βρε ματάκια μου, γιατί κουτάρεις εμένα τον άμοιρο; Ο μόνος με σκούτερ είμαι βρε!!!!!!!

συμφωνησα μαζι σου στο ''σε λαθος φορουμ ρωτας'' δεδομενων των απαντησεων.

nikos_abel
17/05/2012, 12:30
συμφωνησα μαζι σου στο ''σε λαθος φορουμ ρωτας'' δεδομενων των απαντησεων.

Αχα! Σόρυ

Ichigo
17/05/2012, 12:33
Το κοιταξα αλλα δεν με τρελαινει...ΓΙατο nexus το 250 τι εχεις να πεις?Οσο αφορα χωρους,μονο ενα κρανακι αν χωραει εμενα μου αρκει!Απο οταν οδηγησα μηχανακι ειπα θα παρω ενα τετοιο και θα το παρω ο κοσμος να χαλασει...μεχρι να μαζεψω τα λεφτα θα εχουν βγει μηχανες 6 και 7 καλυτερες απο το tdm αλλα ειναι αλλο αυτο :p

Nexus?? Μόνο πουλ-μουρ κατ εμέ wanna be cafe-racer?? :rolleyes:. Άσε που θα κολλάς στην κίνηση με τον όγκο που έχουν τέτοιου τύπου σκούτερ. Καλύτερα SH ποιο συμμαζεμένο και ευέλικτο μου φαίνεται ;)

teogtp
17/05/2012, 13:43
Yamaha Xmax 250.Μην κολλας στους τροχους(15-14)εχει πολυ καλη συμπεριφορα (καλυτερη απο το αδερφακι του το Xcity με 16-15)για την κατηγορια του.Σερβις καθε 3000χιλ.(οταν αναψει η ενδειξη)και ιμαντας καθε 25000χιλ. αν δεν κανω λαθος!Μου εβγαλε ρουλεμαν λαιμου στα 3000χιλ.περιπου και αντικατασταθηκε στα πλαισια της εγγυησης.
Μπορει να σου φανει ογκωδες αλλα σε ξεγελα,χωραει παντου.

GIXXERAKIAS
17/05/2012, 13:58
OXI !
Έτσι ξερά. Το πιο ποιοτικό σκούτερ δε συγκρίνεται με μια καλούτσικη μοτό σε αξιοπιστία και στη δυσκολία συντήρησης και επισκευής. Το γεγονός και μόνο ότι τα πάντα είναι κρυμένα....
Ένα πλύσιμο του έριξα και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να στεγνώσει. Πού να βρώ το μπουζί. Έπρεπε να λύσω το μισό μηχανάκι με κίνδυνο να σπάσω κάποια πλαστικά, αφού δεν ξέρω πώς κουμπώνουν και πάω ψάχνοντας.Ένα σκούτερ στα 50.000 χλμ καταρρέει και έχει φάει πολλά .Ένα transalp, hornet,varadero, cb500 κλπ κάνει 100.000 χλμ χωρίς να πάει ούτε για ρύθμιση βαλβίδων (λάδια, φίλτρα, τακάκια , μπουζί μόνος σου και τελείωσες ). Το δικό μου Kymco κάθε 2.000 χλμ θέλει μικρό ή μεγάλο σέρβις , εναλλάξ (25-55ευρώ) και δεν αξίζει να το κάνεις μόνος σου, γιατί θα σου πάρει τριπλάσιο χρόνο με κίνδυνο να κάνεις και ζημιά.


Μάλιστα....δηλαδή εγώ με το Runner 125 vx 2003 mod που έχω πατήσει τα 93,000χιλ και πάω καρφί για 100αρα να το πετάξω από τώρα.:rolleyes:

Στο θέμα αυτό να σου απαντήσω το εξής....συντήρηση...ναι κυρίες και κύριοι ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις σε ένα οποιοδήποτε μηχανοκίνητο,αν το κανεις by the book θα είσαι κομπλέ.Ακούω συνέχεια για παπιά κτλ ναι αλλά...αν αυτός που το οδηγάει ξεχνάει να αλλάξει λάδια,να ρίξει γράσσο στην αλυσίδα όλη η αξιοπιστία του εκάστοτε κατασκευαστή πάει περίπατο.Έχω δεί σκούτερ και παπάκια του 2010 σε τριςχειρότερη κατάσταση από το δικό μου σκούτερ και με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα από αυτά που έχω διανύσει.

Αν ψάξεις καλά έχουν ΌΛΑ τα σκούτερ (συνήθως δεξιά μεριά) καπάκι στο μέρος των ποδιών που λύνει πανευκολα με μία βίδα σταυρωτή και έχεις φάτσα κάρτα το μπουζί.Και τα πλαστικά σε όλα τα σκούτερ (εκτός από τα κινέζικα) είναι πολύ καλής ποιότητας και δέν σπάνε εκτός και αν κάνεις χοντρή μ@λακι@.;)


+1

ωπα ρε μαγκες....τι οχι και ξερος λετε?

επειδη ο ενας δεν ξερει πως ξεκουμπωνουν τα πλαστικα και μπορει να τα σπασει φταιει το σκουτερ και ο αλλος επειδη ενω του λεει το μανουαλι να το παει για αλλαγη ιμαντα στα 10000 (οι αριθμοι ειναι στα κουτουρου) και δεν το πηγε,φταιει το σκουτερ?

ε μη τρελαθουμε κιολας.υπαρχουν σκουτερ αξιοπιστα και σκουτερ αναξιοπιστα οπως και μηχανες αξιοπιστες και αναξιοπιστες.ημαρτον με τις παρολες...!!ολη η ευρωπη εχει σκουτερ κι εμεις εδω τα βγαζουμε ετσι απλα αναξιοπιστα???πατε καλα?

Συμφωνώ και επαυξάνω.:D


Yamaha Xmax 250.Μην κολλας στους τροχους(15-14)εχει πολυ καλη συμπεριφορα (καλυτερη απο το αδερφακι του το Xcity με 16-15)για την κατηγορια του.Σερβις καθε 3000χιλ.(οταν αναψει η ενδειξη)και ιμαντας καθε 25000χιλ. αν δεν κανω λαθος!Μου εβγαλε ρουλεμαν λαιμου στα 3000χιλ.περιπου και αντικατασταθηκε στα πλαισια της εγγυησης.
Μπορει να σου φανει ογκωδες αλλα σε ξεγελα,χωραει παντου.

+250cc στο Yamaha Xmax.Όσο το ψάχνω τόσο πιό καλά πράγματα ανακαλύπτω σε σχέση με τον ανταγωνισμό.:)

Shiatman
17/05/2012, 14:12
Vespa GT 200 2004, την αγόρασα με 17.000 χλμ, της έκανα 15.000 χλμ. σε 2 χρόνια με τι βασική συντήρηση και την πούλησα σε φίλο γιατί έπρεπε να φύγω. Τώρα που πλησιάζει ο καιρός να γυρίσω το μετανιώνω και δεν την πουλάει πίσω. Δεν έκανε κίχ. Σίγουρα η αξιοπιστία εξαρτάται από το μοντέλο και τη συντήρηση. Ποτέ πρίν δεν είχα σκούτερ και αρχικά είχα ξενερώσει με τα πλαστικά, όταν το μάθεις μια χαρά είναι και λύνεται εύκολα. Η ευκολία του κινούμαι και κάνω δουλιές στην πόλη είναι απερίγραπτη.

GFawkes
17/05/2012, 14:27
Η διαρκεια ζωης εχει να κανει με την προσοχη - συντηρηση που το κανεις εσυ και ο εκαστοτε ιδιοκτητης.
Στο δικο μου σκουτερ 5 χρονια τωρα (πιατζιο με μεγαλους τροχους) δεν εχει καψει λαμπακι...
Λαδακια, φιλτρακι, ιμαντας στην ωρα τους, οχι σπασιματα στα φαναρια και τελος.....ολα καλα.

GIXXERAKIAS
17/05/2012, 14:34
Η διαρκεια ζωης εχει να κανει με την προσοχη - συντηρηση που το κανεις εσυ και ο εκαστοτε ιδιοκτητης.
Στο δικο μου σκουτερ 5 χρονια τωρα (πιατζιο με μεγαλους τροχους) δεν εχει καψει λαμπακι...
Λαδακια, φιλτρακι, ιμαντας στην ωρα τους, οχι σπασιματα στα φαναρια και τελος.....ολα καλα.

Και πού είναι η πλάκα?:D

Σοβαρά τώρα....93.000χιλ με λαδακια,φιλτράκια,μπουζί και ιμάντα στην ώρα τους με πολλή (πολλή όμως) Εθνική-Κηφισσό σπασμένο τελικές,εκκίνήσεις σε φανάρια,κίνηση μέσα σε Πειραιά-Αθήνα για 10 χρόνια (και πάει λέγοντας) και δεν καίει σταγόνα λάδι ακόμα.:cool:

(αλλά για να τα λέμε όλα μου έβγαλε 2 βαλβιδες εξαγωγής off στις 92,000χιλ,αλλάχθηκαν με καινούριες και όλα κομπλέ ξανά)

AggelosD.
17/05/2012, 19:52
93.000χιλ να πω την αληθεια θα περιμενα να εχει παραδωσει σωμα και πνευμα! :lol: και την γλυτωσες με 2 βαλβιδες εξαγωγής,μια χαρα! ο αδερφος μου εχει ενα beverly 500 '06 3 χρονια τωρα (δευτερο χερι) και δεν του εχει βγαλει κανενα προβλημα κινητηρα ουτε ηλεκρονικα,κανει αρκετα μακρινες αποστασεις και το γκαζακι ξεχνα να το κλεισει :p ... Για το Yamaha Xmax εχω ακουσει καλα λογια κι εγω...

Albatros
17/05/2012, 21:36
Φίλος και γείτονας έχει κάνει 95000χλμ με SYM citicom 300cc και συνεχίζει ...
:)

nikos_abel
18/05/2012, 08:16
Είχα ανοίξει αυτό -> ΚΛΙΚΑΡΕ ΜΕ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127970) το θέμα πρόσφατα, και φυσικά συμπέρασμα δεν βγήκε :lol:.

Αν μια μηχανή κάνει 10.000 το χρόνο, στα 5 χρόνια δηλαδή πρέπει να είναι για πέταμα; Αν όχι στα 5, στα 10;
Αν κάνει παραπάνω χλμ; Και δε μιλάω για περιπτώσεις που ο ιδιοκτήτης βάζει βενζίνη και απλώς συμπληρώνει
λάδια ώσπου να σπάσει. Όταν κάνεις τα τυπικά σέρβις, όταν προσέχεις τα αναλώσιμά του τα 100.000 και τα
93.000 μου φαίνονται πραγματικά πολύ λίγα για να συζητάμε για αξιοπιστία.

ΟΜΩΣ. Η αξιοπιστία ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ το μοτέρ. Και εδώ είναι το θέμα του σκούτερ. Τα σκούτερ γενικώς έχουν
διαφορές σε αρκετά πράγματα από τις μηχανές και τα παπιά (κυρίως). Κουβαλάνε πάνω τους μάνι μάνι
ένα αυτόματο κιβώτιο, με ότι σημαίνει αυτό. Η μετάδοση γίνεται με ιμάντα. Το πίσω λάστιχο (τα περισσότερα
είναι πισώβαρα) χρειάζεται συχνότερη αλλαγή από το μπροστινό.
Και άλλα που βαριέμαι τώρα να αναφέρω.

Το θέμα δεν είναι η αξιοπιστία τους, όταν τα προσέχεις σε προσέχουν, ανά μοντέλο και μάρκα έχουν
τις διαφορές τους, άλλα καλά, άλλα μπουρδ3λα. Και όπως σε όλα, μπορεί ένα κινέζικο να μη κάνει κιχ (λάκυ γιου)
και μπορεί ένα "αξιόπιστο" χόντα να σου σπάσει τα νεύρα (αν είσαι Η περίπτωση).

Άλλα πράγματα πρέπει να εξετάσεις. Αν θες εργαλείο ή αν θες κ@υλ@.

Και δεν είναι κακό να θες εργαλείο ε;

nikonian
18/05/2012, 08:53
Αξιοπιστία και κόστος συντήρησης. Μια ματιά στο scooterclub θα σε διαφωτίσει για το πόσα διαφορετικά προβλήματα και με τι συχνότητα παρουσιάζουν τα σκούτερ.
Στα 30 χρόνια που καβαλάω έχουν περάσει από τα χέρια μου 17 μηχανές και 4 σκούτερ.
Η μόνη βλάβη που είχα το 1987 ήταν τα φώτα του xl 185. Συνεργείο σπάνια επισκεπτόμουν και μόνο για βαλβίδες.
Χαρακτηριστικό : Hornet 600 . Έκανα 40.000 χωρίς να με δει συνεργείο και το πούλησα με αλυσογράναζα μαμά σε άριστη κατάσταση, τακάκια μαμά μισοφαγωμένα. 4 χρόνια -16 λίτρα λάδι , δυο φίλτρα και τίποτα άλλο.
Το people s 250 που έχω τώρα , αν αντέξει 40.000χλμ , θα πάει τουλάχιστον 20 φορές συνεργείο για σέρβις ,... αν είναι αξιόπιστο

GFawkes
18/05/2012, 09:03
Και πού είναι η πλάκα?:D

σπασμένο τελικές,εκκίνήσεις σε φανάρια,κίνηση μέσα σε Πειραιά-Αθήνα

Δεν εισαι 1,95 115 κιλα γιαυτο.....

αν το πηγαινα ετσι και εγω μαλλον θα εβγαζε κανα 2 μηνο πριν τα παρω ολα στο χερι....

For the rest....all good

GIXXERAKIAS
18/05/2012, 09:30
Είμαι 1.84 και 105 κιλά αισίως (μέχρι πρίν 1 χρόνο σταθερα στα 110 κιλά για 3 χρόνια) δεν νομίζω ότι το ύψος παίζει ιδιαίτερο λόγο όσο τα κιλά στα οποία δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά ε?:wave2:

nikonian
18/05/2012, 09:58
Φίλος και γείτονας έχει κάνει 95000χλμ με SYM citicom 300cc και συνεχίζει ...
:)

ΩΧ ! Πες μου ότι το'χει βάψει κίτρινο. Ταξιτζής είναι;

Julius
18/05/2012, 12:41
Έχω NENUS300 από το 2009 (πριν είχα runner 125 2t 6 χρόνια), έχω κάνει 25.000, χωρίς κανένα απόλυτος πρόβλημα. Κάνω αλλαγή λαδιών κάθε 3.500-4.000 χιλιόμετρα σε εξουσιοδοτημένο, και ακόμα δεν μου έχουν αλλάξει ούτε ιμάντα ούτε μπίλιες ούτε τίποτα άλλο γιατί πολύ απλά δεν έχει χρειαστεί.
1. Είναι πολύ οικονομικό,
2. έχω πάει μέχρι και 160χιλιόμετρα ταξίδι ανετότατα,
3. έχει αρκετό χώρα για ένα full face κράνος και αδιάβροχα, χαρτιά, γαντια, κλπ
4. έχει καλή οδική συμπεριφορά (εξαίροντας τα φρένα) παρόλο τους «μικρούς» τροχούς

Με χαλάει
1. το γεγονός ότι είναι η καρίνα χαμηλή (την έσπασα την πρώτη εβδομάδα που το πήρα κατεβαίνοντας πεζοδρόμιο)
2. δεν έχει δυνατά φρένα (με δικάβαλο ζορίζεται)
3. δεν έχει δυνατά φώτα (σε επαρχιακό χωρίς φωτισμό δεν πάς γρήγορα)

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι ένα scooter μέσα στην πόλη είναι ιδανικό εργαλείο καθημερινής μετακίνησης και μόνο. Για εμένα είναι το ιδανικό εργαλείο λόγο προστασίας από τις καιρικές συνθήκες και του χώρου κάτω από την σέλα (το χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και πάω κουστουμάτος στην δουλειά).
Εάν θα επέλεγα σήμερα, θα επέλεγα ένα «στενότερο» και ποιο οικονομικό αν και ο όγκος του nexus είναι απόλυτα διαχειρίσιμος και περνάει σχεδόν από παντού.

Επίσης εάν δεν είχα το παραπάνω «πρόβλημα» με τα ίδια χρήματα θα χτύπαγα μια μικρή (ή μεγάλη) μοτοσικλέτα για κάθε μέρα, έχει μεγαλύτερο fun factor.

nikos_abel
18/05/2012, 12:50
fun factor.

Το σημείο κλειδί

GIXXERAKIAS
18/05/2012, 13:04
Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι ένα scooter μέσα στην πόλη είναι ιδανικό εργαλείο καθημερινής μετακίνησης και μόνο. Για εμένα είναι το ιδανικό εργαλείο λόγο προστασίας από τις καιρικές συνθήκες και του χώρου κάτω από την σέλα (το χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και πάω κουστουμάτος στην δουλειά).
Εάν θα επέλεγα σήμερα, θα επέλεγα ένα «στενότερο» και ποιο οικονομικό αν και ο όγκος του nexus είναι απόλυτα διαχειρίσιμος και περνάει σχεδόν από παντού.

Επίσης εάν δεν είχα το παραπάνω «πρόβλημα» με τα ίδια χρήματα θα χτύπαγα μια μικρή (ή μεγάλη) μοτοσικλέτα για κάθε μέρα, έχει μεγαλύτερο fun factor.

Να υποθέσω Julius ότι πρόβλημα στο να πάρεις μηχανή θεωρείς το ότι πας κουστουμάτος στην δουλειά και να σε καλύπτει απόλυτα από καιρικές συνθήκες?

Άρα καταλήγουμε ότι είναι εργαλείο δουλειάς και μάλιστα ικανότερο από ένα παπί λόγω χώρων.Για να μην παρεξηγηθώ και γώ θα προτιμούσα να πηγαίνω με το αμάξι στην δουλειά αλλά λόγω όλων αυτών που ανέφερε ο Julius θεωρώ ένα σκούτερ πιό "ολοκληρωμένο" για εργαλείο δουλειάς και πόλης.

Και να καταλήξω ποιός την σήμερο ημέρα παίρνει μηχανάκι-σκούτερ πόλης για το Fun factor??;)

nikos_abel
18/05/2012, 13:10
ποιός την σήμερο ημέρα παίρνει μηχανάκι-σκούτερ πόλης για το Fun factor??;)


Μην τα παραλές, εγώ δε θα το έκανα αλλά...


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128170

Julius
18/05/2012, 13:41
Το σημείο κλειδί

όχι για όλους όμως.

Julius
18/05/2012, 13:44
Να υποθέσω Julius ότι πρόβλημα στο να πάρεις μηχανή θεωρείς το ότι πας κουστουμάτος στην δουλειά και να σε καλύπτει απόλυτα από καιρικές συνθήκες?

Άρα καταλήγουμε ότι είναι εργαλείο δουλειάς και μάλιστα ικανότερο από ένα παπί λόγω χώρων.Για να μην παρεξηγηθώ και γώ θα προτιμούσα να πηγαίνω με το αμάξι στην δουλειά αλλά λόγω όλων αυτών που ανέφερε ο Julius θεωρώ ένα σκούτερ πιό "ολοκληρωμένο" για εργαλείο δουλειάς και πόλης.

Ακριβώς



Και να καταλήξω ποιός την σήμερο ημέρα παίρνει μηχανάκι-σκούτερ πόλης για το Fun factor??;)

όποιος έχει χρήματα να πάρει μόνο ένα μηχανάκι, ειναι πιτσιρικάς κλπ κλπ.

GFawkes
18/05/2012, 14:12
Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι ένα scooter μέσα στην πόλη είναι ιδανικό εργαλείο καθημερινής μετακίνησης και μόνο. Για εμένα είναι το ιδανικό εργαλείο λόγο προστασίας από τις καιρικές συνθήκες και του χώρου κάτω από την σέλα (το χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και πάω κουστουμάτος στην δουλειά).


Αυτο ακριβως.

Για εκκινησεις, γκαζιδια κλπ εχω το 1098

SoulGR
18/05/2012, 14:59
διαbασα ως εκει που ελεγες για το τδμ 900 μετα βαρεθηκα :P , εφόσον θες να παρεις μηχανη στο μελλον,καλυτερα παρε καμια μικρη μεταχειρισμενη να μαθεις να οδηγεις και μαζευε λεφτα ως τα 21 να παρεις αυτο που θες

εγω στα 19 πηρα ενα bros 400 και θελω στα 21 να παρω ενα cbr :D

AggelosD.
18/05/2012, 18:42
Πιστευω ειναι και να σου "κατσει" το μηχανακι...Τι εννοω...το παπί που εχω τωρα το μοτερ του ειναι 110 κινεζικο και 4 χρονια τωρα του εχω πιει το αιμα και δεν μου εβγαλε προβλημα...και καποιοι ανεφερατε τα κιλα πριν,ειμαι 95 κιλα( επαιζα 90-95 αυτα τα τα 4 χρονια) και μπορω να πω οτι τα καταφερε αρκετα καλα...και τις παντες του και τα ανοιγματα του(οσο μπορει το κακομοιρο :p )...αντιθετως φιλος με innova(!!) πιο λιγα κιλα και πιο ηρεμη μεταχειρηση πηρε τον στροφαλο στην μασχαλη και το εκοψε προς το σπιτι του με το κεφαλι στα ποδια... :lol: :lol:

AggelosD.
18/05/2012, 18:50
διαbασα ως εκει που ελεγες για το τδμ 900 μετα βαρεθηκα :P , εφόσον θες να παρεις μηχανη στο μελλον,καλυτερα παρε καμια μικρη μεταχειρισμενη να μαθεις να οδηγεις και μαζευε λεφτα ως τα 21 να παρεις αυτο που θες

εγω στα 19 πηρα ενα bros 400 και θελω στα 21 να παρω ενα cbr :D


Εχω οδηγησει tdm ουκ ολιγες φορες,ειτε απο φιλους ειτε ξαδερφια(εχω την τυχη ή ατυχια,οπως θελει κανεις το λεει,εγω το λεω ατυχια γτ τα βλεπω καθημερινα και μονο μια βολτουλα τα παιρνω και μου βγαζουν το λαδι για αυτη,να εχω 2 ξαδερφια με tdm :cry: )!οπως επεισης και 650 transalp και gsxr Κ8 1000(ετρεμα να πω την αληθεια :p) εχω μια πολυυυυυυυυυυυ πολυυυυυυυυυυ ΜΙΚΡΗ εμπειρια για συμπεριφορα μεγαλων μηχανων και εχω να πω οτι το γκαζι τους δεν ειναι ακομα για εμενα :cry:

SoulGR
18/05/2012, 19:24
γι αυτο ειπα παρε μια "μικρη" να μαθεις... :D

υπαρχουν πολλα καλα και φτηνα μηχανακια στα 250-500 cc