PDA

View Full Version : Μου προξενεύουν μια Ιταλίδα...Τι να κάνω;



tkata
16/05/2012, 22:08
Καλησπέρα,

Μου προξενεύουν ένα Pegaso του 2006, φαίνεται πολύ καλό εξωτερικά, αλλά δεν γνωρίζω και πολλά για την Ιταλίδα, δεν έχω ασχοληθεί με το μοντέλο αλλά τώρα πρέπει να το αξιολογήσω και είναι του γούστου μου.

Τι να κάνω ρε παιδιά; Που πονάει; Τι να προσέξω;

Ευχαριστώ, να είστε όλοι καλά.

Cpt. Haddock
16/05/2012, 22:10
[...]Τι να κάνω ρε παιδιά; [...]

1. Να μην ανοιγεις θρεντ για καθε μηχανακι που βρισκεις
2. Να τσεκαρεις στο apriliabikers.gr

TROOPER
16/05/2012, 22:20
και
3.να κανεις τα στραβα ματια :lol:

tkata
16/05/2012, 22:23
ΟΚ ευχαριστώ, δεν γνώριζα. Τι να κάνω δηλαδή; Να συνεχίζω σε παλιό θρεντ έτσι;

Σορι παιδιά φορ δε ινκονβινιενς!

tkata
16/05/2012, 22:24
και
3.να κανεις τα στραβα ματια :lol:

Thanks Trooper!

tkata
16/05/2012, 22:24
1. Να μην ανοιγεις θρεντ για καθε μηχανακι που βρισκεις
2. Να τσεκαρεις στο apriliabikers.gr

Thanks Captain!

TROOPER
16/05/2012, 22:26
ΟΚ ευχαριστώ, δεν γνώριζα. Τι να κάνω δηλαδή; Να συνεχίζω σε παλιό θρεντ έτσι;

Σορι παιδιά φορ δε ινκονβινιενς!

ξεκολα ρε.μη ψαρωνεις με τον γεροπαραξενο ;)

συνεχισε να ρωτας οτι θελεις.αυτος ο απο πανω μου το μονο που κανει ειναι την κακια πεθερα (ενιοτε και τον γκρουπιερη :lol: )

Cpt. Haddock
16/05/2012, 22:32
ξεκολα ρε.μη ψαρωνεις με τον γεροπαραξενο ;)

συνεχισε να ρωτας οτι θελεις.αυτος ο απο πανω μου το μονο που κανει ειναι την κακια πεθερα (ενιοτε και τον γκρουπιερη :lol: )

Ενίοτε ρε χειρομαλάκτη κατευθύνω και τον κόσμο σε sites που θα βρει πιο εύκολα αυτό που ψαχνει... :smokin:

tkata
16/05/2012, 22:41
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν πέζεστε με τίποτα :beer:

Ευχαιστώ!!!!

Viper4
17/05/2012, 13:13
Από διπλανό φόρουμ:


ΟΔΗΓΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ

Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε περάσει ή θα περάσουμε από το στάδιο αγοράς μιας μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας.
Ξέρουμε όμως να ελέγξουμε την κατάσταση της?
Ξέρουμε ΤΙ θα κοιτάξουμε ώστε να μην την πατήσουμε?
Αυτός ο οδηγός, σας δίνει αρκετά στοιχεία που θα σας βοηθήσουν να κάνετε τον καλύτερο δυνατό έλεγχο στην υποψήφια μοτοσυκλέτα σας.


Αν λοιπόν δεν πας με μηχανικό, θα πρέπει να ξέρεις τι να κοιτάξεις ώστε να μην αγοράσεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Ειδικά τα καταστήματα σου τάζουν λαγούς με πετραχήλια και σκίζουν τα ιμάτια τους ότι το μηχανάκι είναι αστέρι!!!

Ξεκινάμε λοιπόν...

ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Το πρώτο πράγμα που θα τσεκάρεις είναι η εξωτερική εμφάνιση. Ένα "αστέρι" μηχανάκι πρέπει να είναι στην "τρίχα", χωρίς σημάδια και γρατσουνιές οι οποίες μπορεί να υποδηλώνουν μια πτώση.
Οπότε, ελέγχουμε τα πιθανότερα σημεία τα οποία θα σημαδευτούν αν η μοτοσυκλέτα έχει φάει μια πτώση. Κι αυτά είναι:

Φλας, γκριπ ή αντίβαρα τιμονιού, μανέτες, μαρσπιέ, πεντάλ φρένου και λεβγές ταχυτήτων. Καπάκι συμπλέκτη, και εξατμίσεις.
Καποια από αυτά (ή και όλα), μπορεί να έχουν αλλαχθεί μετά από κάποια πτώση, αλλά ίσως και όχι αν η ζημιά τους ήταν μηδαμινή ή αν κόστιζαν πολύ. Αν κόβει λοιπόν το μάτι σου θα καταλάβεις.

ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις μετά είναι να το βάλεις μπροστά να ακούσεις τον κινητήρα. (Περίεργοι μεταλλικοί θόρυβοι και αρυθμίες του ρελαντί, υποδηλώνουν φθορές και κακή κατάσταση του κινητήρα)
Ενίοτε αφήνουμε το μηχανάκι να ζεσταθεί καλά, γιατί όταν είναι κρύο δεν θα ακούσεις πολλά πράγματα.

Κάνεις μια καλή βόλτα ώστε να δουλέψουν τα πάντα πάνω του και να σηκώσει θερμοκρασία.
Αφού γίνει αυτό τσεκάρεις πάλι για θορύβους τον κινητήρα. Κατά την βόλτα που κάνεις, τσεκάρεις φρένα (αν πιάνουν καλά), σασμάν (αν οι ταχύτητες κουμπώνουν σωστά και χωρίς θόρυβο (εκτός κι αν είναι BMW ), τιμόνι (αν είναι ίσιο) ,τροχούς (για περίεργα κουνήματα ή αναπηδήσεις), ευθυγράμμιση (αν το μηχανάκι τραβάει δεξιά ή αριστερά).

Γυρνάς στο κατάστημα και σβήνεις την μοτοσυκλέτα.

Βγάζεις την τάπα του λαδιού και παίρνεις λίγο λάδι με το δάχτυλό σου και το ελέγχεις για το πάχος του και για το αν βλέπεις να γυαλίζει κάτι μέσα του κοιτώντας το στο δυνατό φως (αν έχει ήλιο ας πούμε)
Αν δείτε κάτι σαν χρυσόσκονη μέσα... θυμηθείτε... ό,τι λάμπει δεν ειναι χρυσός!!! Είναι ρινίσματα μετάλλου τα οποία μαρτυρούν έναν καταπονημένο και με φθορές κινητήρα!
Πολλές φορές οι καταστηματάρχες, (αν είναι πολύ λαμόγια) όταν ξέρουν ότι μια μοτοσυκλέτα έχει φθορές, της βάζει παχύτερα λάδια για να μειώσει τους θορύβους του κινητήρα και να την πατήσει φυσικά ο αγοραστής. Ο έλεγχος που μόλις όμως είπα, είναι ένας σίγουρος τρόπος να δεις αν όντως ο κινητήρας είναι ταλαιπωρημένος. Γιατί ακόμα και με παχύτερα λάδια, όταν αυτά δουλέψουν, θα παρασύρουν μαζί τους αυτά τα ρινίσματα που συσσωρεύονται συνήθως στο κάρτερ.

Σκύψε και λίγο από κάτω να δεις τυχόν διαρροές λαδιού από τον κινητήρα.
Επίσης και η εξάτμιση μαρτυρά σε τι κατάσταση είναι ο κινητήρας. Μια καρβουνιασμένη απόληξη εξάτμισης δείχνει πρόβλημα.

Αν όμως όλα αυτά είναι καλά, προχωράς στο επόμενο στάδιο του ελέγχου.

ΚΑΙΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΩΝ

Τα χιλιόμετρα που γράφει... είναι πραγματικά? Ίσως το κυριότερο ερώτημα κάποιου που θέλει να αγοράσει μεταχειρισμένο. Και καλά να είναι από ιδιώτη... (αν και κάποιοι τα "γυρίζουν" τα χιλιόμετρα) αλλά τα καταστήματα είναι σίγουρο ότι θα γυρίσουν τα χιλιόμετρα αν είναι πολλά για την ηλικία της μοτοσυκλέτας.

Έτσι λοιπόν παίρνουμε για παράδειγμα, ότι θέλουμε να αγοράσουμε μια μοτοσυκλέτα 3ων ετών, η οποία "έχει" 10000χιλ.
Εμένα ας πούμε τα 10000χιλ μου φαίνονται λίγα για μια τριών χρονών μοτοσυκλέτα (όχι ότι αποκλείεται κιόλας) κι έτσι αρχίζω το ψάξιμο. Θεωρούμε πως τα φυσιολογικά χιλιόμετρα μιας μοτοσυκλέτας το χρόνο, είναι τα 10000χιλ, και με αυτό το σκεπτικό, εύκολα μπορούμε να συνδυάσουμε χιλιόμετρα με χρόνια.

η συνέχεια στην επόμενη δημοσίευση

Viper4
17/05/2012, 13:14
1) Δισκόπλακες... τι φθορά έχουν?. Αν έχουν δημιουργήσει "νύχι" στην άκρη τους ή έχουν υπερβολικές χαρακιές, τότε μόνο 10000χιλ δεν έχει η μοτοσυκλέτα!

2) Κοιτάμε τα μαρσπιέ του οδηγού. Τι φθορά έχουν? Αν είναι λαστιχένια και λείπει πολύ υλικό από πάνω τους... τότε μονο 10000χιλ δεν έχει η μοτοσυκλέτα.

3) Αλυσογράναζα. Αν η αλυσίδα κάνει "γωνίες" και τα δόντια του πίσω γραναζιού είναι μυτερά, τότε μονο 10000χιλ δεν έχει το μηχανάκι! (Όχι βέβαια ότι δεν μπορεί να γίνει έτσι η αλυσίδα και το γρανάζι μέσα σε 10000 χιλ! Μπορεί να γίνει όταν έχει ελλειπή συντήρηση ή και καθόλου συντήρηση) Όμως πάντα ό,τι βλέπεις, το συνδυάζεις και με τους άλλους σου ελέγχους που έκανες ή θα κάνεις.

4) Αν η μοτοσυκλέτα είναι εντουροειδές (μοταρντ, ον οφ) συνήθως έχει κάποιες "γλίστρες" για την αλυσίδα μετάδοσης της κίνησης στο τροχό. Αυτές οι γλίστρες βρίσκονται κοντά στο μπροστινό γρανάζι, εκεί που δένει το ψαλίδι με το πλαίσιο. Συνήθως υπάρχει μια πλατιά τοποθετημένη πάνω στο ψαλίδι που σέρνεται η αλυσίδα και κάποια (ή κάποιες) σε μορφή ράουλου (κυλινδρικές) πάνω και κάτω από την αλυσίδα, τοποθετημένες στο πλαίσιο εκεί που ενώνεται με το ψαλίδι. (Σκύψε λίγο...θα τις δεις)

Αν αυτές οι γλίστρες λοιπόν έχουν βαθιές χαρακιές από το σύρσιμο της αλυσίδας πάνω τους... τότε μόνο 10000 χιλ δεν έχει η μοτοσυκλέτα!

5) Τα γκριπ. Φθαρμένα γκριπ μαρτυρούν πολλά χιλιόμετρα κι όχι μόνο 10000.

6) Έλεγχος της εξάτμισης για τυχόν σκουριές ή και τρύπες από την σκουριά (ειδικά στο κάτω μέρος όπου συσσωρεύονται τα νερά και οι υγρασίες)... είπαμε...αν δεν σκύψεις αρκετά... δεν θα δεις τίποτα)

Συνεπώς, αν κατά τον έλεγχο διαπιστωθεί πως κάποια από αυτά τα υλικά είναι με σοβαρές φθορές, πάει να πει πως η μοτοσυκλέτα έχει πολύ περισσότερα χιλιόμετρα στην πλάτη της απ' όσα λέει ο χιλιομετρητής της!!!

Αν όλα όμως είναι καλά και αποδεκτά (δηλαδή φυσιολογική φθορά 10000χιλιομέτρων) , συνεχίζουμε.



ΤΡΟΧΟΙ-ΡΟΥΛΕΜΑΝ-ΤΙΜΟΝΙ

Ελέγχεις τις τσιμούχες των τροχών για διαρροές γράσου.
Σηκώνεις στο διπλό σταντ την μοτοσυκλέτα (αν έχει... διαφορετικά ζητάς βοήθεια από κάποιο φίλο που είσαι μαζί ή από τον ίδιο τον καταστηματάρχη) και γυρίζεις με το χέρι δυνατά το μπροστινό και μετά το πισινό τροχό, ώστε να ακούσεις τυχόν θορύβους των ρουλεμάν και επίσης για να δεις αν η ζάντα είναι ίσια και δεν κάνει οχτάρια (Οι ζάντες κοστίζουν αρκετά)
Αν η μοτοσυκλέτα έχει τροχούς με ακτίνες, ελέγχεις αν όλες τους είναι στην θέση τους και δεν είναι κάποιες στραβές.
Επίσης, όταν η μοτοσυκλέτα είναι στο διπλό σταντ, πιέζει κάποιος την ουρά της ώστε να σηκωθεί ο εμπρόσθιος τροχός στον αέρα και εσύ με πολύ απαλές κινήσεις, κουνάς το μπροστινό δεξια αριστερα κρατώντας το από τον τροχό, ένα "τι" από την ευθεία του.
Αν νιώσεις κάποιο "σκάλωμα" στο σημείο που το μπροστινό σύστημα είναι εντελώς ευθεία, αυτό σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα τα ρουλεμάν του λαιμού. Το οποίο πρόβλημα το οικονόμησαν από τα πολλά χιλιόμετρα, ή από καμιά πτώση ή ακόμα και μικροτρακάρισμα.

ΦΡΕΝΑ

Ελέγχεις επίσης για διαρροές του συστήματος των φρένων. Αν δεις υγρασίες των σωλήνων στις ενώσεις με δαγκάνες και αντλίες, κάτι συμβαίνει. Επίσης, υγρασία από υγρά φρένων μπορεί να υπάρχει στα κυλινδράκια των δαγκανών, αλλά δεν φαίνεται εύκολα. Εκεί πρέπει να τσεκάρεις αν η μοτοσυκλέτα φρενάρει κανονικά στην βόλτα που θα κάνεις (αν δεν έχεις κάνει ακόμα) Αν όμως δεν φρενάρει/φρέναρε κανονικά, πάει να πει πως κάποιο "λιπαντικό" έχει βρέξει τα τακάκια και την δισκόπλακα και πιθανόν είναι DOT4 (Eκτός πια κι αν τα τακάκια έχουν πιάσει μέταλλο ή η δισκόπλακα/ες, έχουν γίνει τσιγαρόχαρτα από τη φθορά.

ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ

Ελέγχεις επίσης τις αναρτήσεις, κρατώντας την μοτοσυκλέτα εντελώς όρθια, χωρίς να είσαι πάνω της και πιέζοντας τις αναρτήσεις της εναλλάξ.

Αν δεις γρήγορες επαναφορές και τραμπαλισμούς, πάει να πει ότι οι αναρτήσεις δεν έχουν πια απόσβεση επαναφοράς και συμπίεσης, πράγμα που σημαίνει πως χρήζουν αντικατάστασης /επισκευής. Κι αυτό κοστίζει από αρκετά έως πάρα πολύ.
Επίσης μπορείς να δεις αν υπάρχουν λάδια στο έμβολο του αμορτισέρ.
Ελέγχεις επίσης τις τσιμούχες του πιρουνιού για διαρροές λαδιών πάνω στα καλάμια.

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Τσεκάρεις αν δουλεύουν τα πάντα και σωστά πάνω στη μοτοσυκλέτα. Φώτα, φλας, στοπ, κόρνα, σινιάλο, διακόπτες, ενδεικτικές λυχνίες ταμπλό και φυσικά σωστή λειτουργία του κινητήρα χωρίς ρεταρίσματα.

Η συνέχεια στην επόμενη δημοσίευση

Viper4
17/05/2012, 13:14
ΤΑΜΠΛΟ

Ελέγχεις αν δουλεύουν τα πάντα πάνω του. Κοντέρ, στροφόμετρο (αν υπάρχει) βενζινόμετρο (αν υπάρχει) θερμόμετρο (αν υπάρχει)

Αν τα βρεις λοιπόν όλα ΟΚ ή σε μια ανεκτή κατάσταση, προχωράς στην αγορά της μοτοσυκλέτας.
Αν κάποια πράγματα πάνω της, δεις πως όντως έχουν πρόβλημα και δεν είναι σημαντικά, αλλά χρήζουν αντικατάστασης, προσπαθείς να κόψεις από την τιμή πώλησης της μοτοσυκλέτας την αξία αντικατάστασής τους.

Αν δεις σοβαρές φθορές ...καλύτερα θα είναι να κοιτάξεις κάτι άλλο!!!


Πηγή:http://www.mybike.gr/topic/1499-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%83-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83-%C2%A9/

Viper4
17/05/2012, 13:15
Σόρρυ για τα διαδοχικά μηνύματα αλλά έπρεπε να το σπάσω. Για κάποιο χαζό λόγο δεν μου επέτρεπε να το βάλω όλο...

Αν και καλό θα ήταν να υπάρχει σαν ένα ενοποιημένο κείμενο σαν αναφορά!

panos1050
17/05/2012, 13:53
μια χαρα μηχανακι ειναι ,δεν εχει βγαλει κατι σοβαρο
και ο κινητηρας του ειναι αυτος που φοραει και χτ660 αλλα χωρις τις παιδικες ασθενιες
αν το εχεις τσεκαρι και ειναι οκ προχωρα

freco
17/05/2012, 13:56
Καλησπέρα,

Μου προξενεύουν ένα Pegaso του 2006, φαίνεται πολύ καλό εξωτερικά, αλλά δεν γνωρίζω και πολλά για την Ιταλίδα, δεν έχω ασχοληθεί με το μοντέλο αλλά τώρα πρέπει να το αξιολογήσω και είναι του γούστου μου.

Τι να κάνω ρε παιδιά; Που πονάει; Τι να προσέξω;

Ευχαριστώ, να είστε όλοι καλά.

Pegaso του 2006 φαντάζομαι εννοείς το Strada. Αυτό βγαίνει από 2005 και μετά και σε on - off έκδοση το trail. Σαν πρώην κάτοχος Strada θα σου πω ότι αν το μηχανάκι είναι σε καλή κατάσταση δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Τα προβλήματα του είναι αστεία.

1. Φεύγει το ελατηριάκι από το ντουλαπάκι στο ντεπόζιτο ή χαλαρώνει και κάνει θόρυβο (ένα εκνευριστικό τρίξιμο). Όταν πας στο μάστορα του λες και το σφίγγει ή το σταθεροποιεί καλύτερα.
2. Ο διακόπτης (ακόμα να το φτιάξει η ηλίθια Απρίλια). Λόγω θερμοκρασίας λιώνει η κόλληση με τα καλώδια. Η οριστική λύση είναι ένα ρελέ των 2,5 ευρώ.
3. Το πιο ακριβό που μπορεί να σου τύχει είναι πρόβλημα στην τρόμπα βενζίνης. Η Απρίλια δίνει το ανταλλακτικό γύρω στα 400 αν θυμάμαι καλά. Η οριστική λύση είναι ένας καλός μάστορας να σου βάλει μια aftermarket με κόστος γύρω στα 100 ευρώ με τα εργατικά και να ησυχάσεις για πάντα.
4. Βάζει υγρασία το κοντέρ. Αγοράζεις χρυσόψαρα και του βάζεις μέσα. :lol: Μόνο αν έχεις μεράκι και υπομονή το ανοίγεις και το στεγανοποιείς. Διαφορετικά άστο όπως είναι. Σε καμπόσα χρόνια μπορεί να έχει πρόβλημα.

Σε όλα όπως βλέπεις παίζει ρόλο ο καλός μάστορας που σε βοηθάει, βρίσκει λύσεις και δεν σε γδέρνει. Ψάξε τον Bill στο apriliabikers και είσαι άρχοντας.

Εδώ Strada-Trail (05-09) Tweaks & Repairs.pdf (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=10114.0) έχω φτιάξει ένα οδηγό σε pdf με συνήθεις επισκευές και βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στο Strada. Μπορείς να το κατεβάσεις και να πάρεις μια ιδέα. Τα ίδια ισχύουν και για το trail.

Μετά από τα παραπάνω θα κάνεις πολλά και χαρούμενα χιλιόμετρα με τον Πήγασο. :beer:

ΥΓ. Thanks Viper4. Πολύ καλός οδηγός.

tkata
17/05/2012, 14:01
ευχαριστωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:beer:

tkata
17/05/2012, 14:19
Έτσι για να γίνω εκνευριστικός τώρα:

1. Τα ηλεκτρονικά-ψηφιακά κοντέρ "γυρνάνε;;;"
2. Οι εγγυήσεις που δίνουν τα μαγαζιά για τα μεταχείρο και υποτίθεται είναι ένας λόγος να μην πας απευθείας σε ιδιώτη αξίζουν ή είναι μούφα η δουλειά;
3. Είναι δυνατόν το ίδιο μηχανάκι να το έχει ο έμπορος αγγελία 3000 και ο ιδώτης σε άλλη αγγελία δική του 2000;;;;;:uplate:
Τι γίνεται ρε παιδιά;;;;;;;:eyepop:
4. Πολλοί έμποροι δεν δείχνουν το βιβλίο σερβις της μηχανής προβάλλοντας διάφορες δικαιολογίες ή λένε ότι η μηχανή έχει κάνει όλα τα σερβις εκεί και το κρατάνε σε υπολογιστή το αρχείο. Τι συμβαίνει; Είναι κάτι περίεργο ή να μην δίνω σημασία;

Αρκετά...σας ζάλισα.

chr1s_86
17/05/2012, 15:09
1. ναι
2. δεν το ξέρω αλλά δεν θα περίμενα και πολλά
3. ναι
4. είναι στην κρίση σου το αν θα τους πιστέψεις. μπορεί να είναι όπως τα λέει, μπορεί και να μην έχει ιδέα και να το λέει έτσι.

TROOPER
17/05/2012, 15:46
1. ναι
2. δεν το ξέρω αλλά δεν θα περίμενα και πολλά
3. ναι
4. είναι στην κρίση σου το αν θα τους πιστέψεις. μπορεί να είναι όπως τα λέει, μπορεί και να μην έχει ιδέα και να το λέει έτσι.

+1000

tkata
17/05/2012, 21:33
Ρε μάγκες είμαι υποχρεωμένος! Άντε να κεράσω :beer: και άμα βρεθούμε πουθενά θα πιούμε και τις κανονικές...

tkata
17/05/2012, 21:33
1. ναι
2. δεν το ξέρω αλλά δεν θα περίμενα και πολλά
3. ναι
4. είναι στην κρίση σου το αν θα τους πιστέψεις. μπορεί να είναι όπως τα λέει, μπορεί και να μην έχει ιδέα και να το λέει έτσι.

Ευχαριστώ!

spyrakos35
17/05/2012, 21:36
περί εμπόρων, να με συμπαθάς αλλά μετά την απομάκρυνση από το ταμείο.....

σε γράφουν στα π@π@ρι@ τους..... (η μεγιστη πλειονότητα τουλάχιστον)

tkata
17/05/2012, 21:57
Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι οσο μεγαλύτερη οικιότητα έχεις με έναν έμπορο, τόσο περισσότερο θα σε γαμ@@@σει όταν έρθει η ώρα;

Την έχω πατήσει από άνθρωπο που είμαστε στην ίδια γειτονιά 30 χρόνια, που λέγαμε τα ιδεολογικά μας, τα γκομενικά μας, τις καλημέρες μας, και...και...Και έκανα την ΜΑΛ@@@@ΚΙΑ να αγοράσω μεταχείρο από αυτόν...:smokin:

Το μοτόρι μαμάει μου έλεγε, το είχε φίλος, αξιόπιστο, δεν σπάει δεν χαλάει....Ε, ότι είπε όλα αντίθετα...ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!!! Ανακάλυψα αργότερα ότι ήταν κολυμένο μοτέρ ανακατασκευασμένο στην εγγύηση, μοντέλο του 93 και όχι του 98, που είχε να κουνηθεί μια 5ετία τουλάχιστον, κομπλερ μίζας χάλια, και για ηλεκτρικά δεν συζητάμε...τι πλεξούδες, τι διακόπτες, τι λάμπες και αφάλειες, τι που όπου υπήρχε φύσα δεν έκανε επαφή...ΣΚΑΤΑ. Ευτυχώς που δεν έβγαλε στα χέρια μου το χοντρό πρόβλημα με το κιβώτιο...

Το είχα 6-7 μήνες τους 5 τους πέρασα στο συνεργείο ΤΟΥ!!! Τόσο ΜΑΛ@@@ΚΑς είμουν. Το κορυφαίο είναι ότι όταν το πήγα σε έναν καλό μάστορα με σφραγίδα που είχα από άλλη μηχανή καινούργια, που έφτιαχνε όμως και άλλες μάρκες, με το που το είδε το μηχανάκι μου λέει: "Φίλε σόρυ...αυτό το μοντέλο δεν το ακουμπάμε καθόλου....!!!!:eek:"

Μετά από αυτά που πέρασα νομίζω έχω το δικαίωμα να το πω...ΚΑΙ ΝΑΙ...ΘΑ ΤΟ ΠΩ...

ΤΟ ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΗΤΑΝ BMW!!! και όποιος γουστάρει με πμ του λέω και τον παπάρα τον έμπορο (δεν είναι πια συνεργαζόμενος με την μαμά)

bar-code
18/05/2012, 00:09
Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι οσο μεγαλύτερη οικιότητα έχεις με έναν έμπορο, τόσο περισσότερο θα σε γαμ@@@σει όταν έρθει η ώρα;

Την έχω πατήσει από άνθρωπο που είμαστε στην ίδια γειτονιά 30 χρόνια, που λέγαμε τα ιδεολογικά μας, τα γκομενικά μας, τις καλημέρες μας, και...και...Και έκανα την ΜΑΛ@@@@ΚΙΑ να αγοράσω μεταχείρο από αυτόν...:smokin:

Το μοτόρι μαμάει μου έλεγε, το είχε φίλος, αξιόπιστο, δεν σπάει δεν χαλάει....Ε, ότι είπε όλα αντίθετα...ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ!!! Ανακάλυψα αργότερα ότι ήταν κολυμένο μοτέρ ανακατασκευασμένο στην εγγύηση, μοντέλο του 93 και όχι του 98, που είχε να κουνηθεί μια 5ετία τουλάχιστον, κομπλερ μίζας χάλια, και για ηλεκτρικά δεν συζητάμε...τι πλεξούδες, τι διακόπτες, τι λάμπες και αφάλειες, τι που όπου υπήρχε φύσα δεν έκανε επαφή...ΣΚΑΤΑ. Ευτυχώς που δεν έβγαλε στα χέρια μου το χοντρό πρόβλημα με το κιβώτιο...

Το είχα 6-7 μήνες τους 5 τους πέρασα στο συνεργείο ΤΟΥ!!! Τόσο ΜΑΛ@@@ΚΑς είμουν. Το κορυφαίο είναι ότι όταν το πήγα σε έναν καλό μάστορα με σφραγίδα που είχα από άλλη μηχανή καινούργια, που έφτιαχνε όμως και άλλες μάρκες, με το που το είδε το μηχανάκι μου λέει: "Φίλε σόρυ...αυτό το μοντέλο δεν το ακουμπάμε καθόλου....!!!!:eek:"

Μετά από αυτά που πέρασα νομίζω έχω το δικαίωμα να το πω...ΚΑΙ ΝΑΙ...ΘΑ ΤΟ ΠΩ...

ΤΟ ΤΡΙΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΗΤΑΝ BMW!!! και όποιος γουστάρει με πμ του λέω και τον παπάρα τον έμπορο (δεν είναι πια συνεργαζόμενος με την μαμά)

na to peis to onoma,de katalava!forum eimaste...
(vasika ithela na grafto sto thread gt de ksero pia pos allios ginete :P )

Shiatman
18/05/2012, 00:12
na to peis to onoma,de katalava!forum eimaste...
(vasika ithela na grafto sto thread gt de ksero pia pos allios ginete :P )

Κάτω από τον τίτλο εχει μί γκρίζα μπάρα, εργαλειά θέματος --> παρακολούθηση θέματος

bar-code
18/05/2012, 00:14
Κάτω από τον τίτλο εχει μί γκρίζα μπάρα, εργαλειά θέματος --> παρακολούθηση θέματος

sostos!thanks :beer:

devil's animal
18/05/2012, 00:23
Μου προξενεύουν μια Ιταλίδα...Τι να κάνω;

ριχ'της εναν μπ0υτσο (κοινως test ride) και προχωρα παρακατω...:smokin:

tkata
18/05/2012, 14:03
ριχ'της εναν μπ0υτσο (κοινως test ride) και προχωρα παρακατω...:smokin:

Είναι και μου@@@@ρες οι ρουφιάνες...:D