PDA

View Full Version : Βοήθεια:λαδώνει συνέχεια το μπουζί.



Skipper03
17/05/2012, 09:42
Γεια σας δεν ξερω αν βρίσκομαι στην σωστη κατηγορία.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής,αν μπορέσει καποιος να με βοηθήσει.Λοιπόν πήρα ενα Typhoon 125cc πρίν μία βδομάδα και ενώ στην αρχή ολα καλα ολα τέλεια,μια μέρα εντελώς ξαφνικα δεν έπαιρνε μπρος(ούτε μίζα ούτε μανιβέλα).Τελοσπάντων βλεπω την βενζινη μια χαρα..λάδη είχε βαλει πριν κανα 5ημερο το παιδί που μου το πουλησε...οπότε το παώ σε ενα μάστορα στην γειτονια μου..Το παιδεύει αυτος λιγο μιζα μανιβέλα και ξανα και ξανα παίρνει και φεύγω..κανω καναδυο βόλτες το τρέχω λιγο να ξεμπουκωσει και ολα καλα...πριν απο δυο μέρες ομως ξεκιναω να παω στην σχολη μου και τελειώνοντας το μαθημα παω να βαλω μπρος και τιποτα.Το παω σε ενα μαστορα εκει κοντά και μου λεει ειναι το μπουζι..εχει λαδώσει.μου το αλλάζει παιρνει μπρος ολα μια χαρα..Σημερα παλι τα ιδια μου λειτουργουσε κανονικα το σβηνω και μετα απο καμια ωρα που πηγα να το βάλω μπρος τπτ νεκρό το μηχανακι..το παω παλι σε εκεινο το μαστορα μου λεει παλι το μπουζι εχει λαδώσει...μου βάζει ενα καινουργιο μου το βαζει μπρος και ολα κομπλε...δεν προλαβε να περασει μια ωρα παω να κανω μια δουλεια 5 λεπτων και με το που παω να το βάλω μπρος τπτ..νεκρο το μηχανακι...το παω στο μαστορα λεει η ηλεκτρονικη φτέει...Μου λεει αστο μου αν θες και ελα αυριο θα στο εχω κανει..Πέρνω τηλέφωνο το παιδί που μου το πουλισε και μου λεει μην το αφησεις ασε να ερθω να το δω και αν οντως χρειαζεται αλλαγμα θα την πληρωσω εγω την ηλεκτρονικη..Τελοσπάντων επειδη ομως εγω δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το ανοιξα εβγαλα το μπουζι και ειδα οτι ηταν παλι λαδωμένο.Η αληθεια είναι οτι πιθανότατα φταίω και εγω γιατι δεν το τρέχω και παρα πολυ το μηχανακι..Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μεσα σε μια ωρα να λαδωσει ξανα το μπουζι και να μην παίρνει μπρος με τπτ..καμια ιδεα,βοήθεια?
Υ.Γ. Αν και είμαι αρκετά ασχετως απο μηχανάκια,είχα μεριμνήσει και πριν το παρω το εκανα έλεγχο σε ένα γνωστό μου μαστορα.Απλα δεν μπόρεσα σημερα που έγινε αυτο να το παω..Κατι το οποιο ηθελα να ρωτησω πανω στο λαδωμα του μπουζι.Υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι τετοιο εξαιτιας νωθευμενης βενζινης η κατι τετοιο...γιατι τωρα που το σκεφτομαι και τις δυο φοες ειχα βαλει απο το ιδιο βενζιναδικο..

OldMan
17/05/2012, 11:45
Δες την κατανάλωση λαδιού στο δοχείο γιατί μάλλον η αντλία τάχει παίξει εντελώς...

Skipper03
17/05/2012, 12:12
Δες την κατανάλωση λαδιού στο δοχείο γιατί μάλλον η αντλία τάχει παίξει εντελώς...

Αυτο πως το βλεπω φιλε μου?Σορρυ για την ερωτηση απλα δεν ειμαι καθολου γνωστης...επισης να ρωτησω και κατι αλλο οταν εχει λαδωσει το μπουζι αν το βγαλω το καθαρισω και το καψω λιγο λειτουργει μετα κανονικα η πρεπει να παω για αλλαγη κατευθειαν...?

OldMan
17/05/2012, 12:27
Το μπουζί θα δουλέψει κανονικά, αν δεν έχει βραχυκυκλώσει..

Το ζήτημα είναι αν το μπουζί είναι λαδωμένο από περίσσεια λαδιού στο μίγμα ή από πολύ πλούσιο μίγμα..??

Στην πρώτη περίπτωση βλέπεις την τρόμπα λαδιού (πρέπει να έχει κολλήσει ανοιχτή)..

Στην δεύτερη, ψάχνεσαι σε καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική..

Το μηχανάκι, όταν δουλεύει με καινούριο μπουζί, πάει κανονικά ή ψιλοσέρνεται ..??

HERCAKOS
17/05/2012, 12:28
λαδι βαζεις στο μεικτη η κατευθειαν μαζι με την βενζινα?

OldMan
17/05/2012, 12:37
λαδι βαζεις στο μεικτη η κατευθειαν μαζι με την βενζινα?
Αν έκανε μίξη στο τεπόζιτο, τότε σύμφωνα με τα λέγομενά του:
"λάδη είχε βαλει πριν κανα 5ημερο το παιδί που μου το πουλησε" και "και τις δυο φοες ειχα βαλει απο το ιδιο βενζιναδικο" το μηχανάκι έπρεπε να έχει κολλήσει προ πολλού..;)

Skipper03
17/05/2012, 12:37
Το μπουζί θα δουλέψει κανονικά, αν δεν έχει βραχυκυκλώσει..

Το ζήτημα είναι αν το μπουζί είναι λαδωμένο από περίσσεια λαδιού στο μίγμα ή από πολύ πλούσιο μίγμα..??

Στην πρώτη περίπτωση βλέπεις την τρόμπα λαδιού (πρέπει να έχει κολλήσει ανοιχτή)..

Στην δεύτερη, ψάχνεσαι σε καρμπυρατέρ και ηλεκτρονική..

Το μηχανάκι, όταν δουλεύει με καινούριο μπουζί, πάει κανονικά ή ψιλοσέρνεται ..??

Κανονικα παει απλα επειδη συνηθως οταν μ βαζουν καινουριο μπουζι απο τις πολλες προσπαθειες που εχω ηδη κανει να το αναψω ειναι λιγο μπουκομενο οταν παω να ανοιξω λιγο το γκαζι κοβει λιγο αλλα μετα ολα κανονικα...

Skipper03
17/05/2012, 12:38
λαδι βαζεις στο μεικτη η κατευθειαν μαζι με την βενζινα?

Στον μικτη οχι κατευθειαν στο ντεποζιτο της βενζινης...

OldMan
17/05/2012, 12:51
Κανονικα παει απλα επειδη συνηθως οταν μ βαζουν καινουριο μπουζι απο τις πολλες προσπαθειες που εχω ηδη κανει να το αναψω ειναι λιγο μπουκομενο οταν παω να ανοιξω λιγο το γκαζι κοβει λιγο αλλα μετα ολα κανονικα...
Μάστορας δεν είμαι αλλά δεν την κόβω για ηλεκτρονική την δουλειά..

Αν τα μπουζί που βάζεις είναι του σωστού τύπου και έχουν το σωστό διάκενο, λάδωμα σε τέτοιο βαθμό μόνο από χαλασμένη τρόμπα λαδιού μπορεί να γίνεται..

Δεν έχω ιδέα από το μηχανάκι σου, αλλά λογικά η τρόμπα θα πρέπει να βρίσκεται στην άκρη της δεύτερης ντίζας του γκαζιού..
Αν ανοίξεις το καπάκι της, μπορείς να διαπιστώσεις αν κινείται με το άνοιγμα και το κλείσιμο του γκαζιού - χωρίς αυτό να εξασφαλίζει ότι αν κινείται δουλεύει σωστά..

HERCAKOS
17/05/2012, 12:58
Μάστορας δεν είμαι αλλά δεν την κόβω για ηλεκτρονική την δουλειά..

Αν τα μπουζί που βάζεις είναι του σωστού τύπου και έχουν το σωστό διάκενο, λάδωμα σε τέτοιο βαθμό μόνο από χαλασμένη τρόμπα λαδιού μπορεί να γίνεται..

Δεν έχω ιδέα από το μηχανάκι σου, αλλά λογικά η τρόμπα θα πρέπει να βρίσκεται στην άκρη της δεύτερης ντίζας του γκαζιού..
Αν ανοίξεις το καπάκι της, μπορείς να διαπιστώσεις αν κινείται με το άνοιγμα και το κλείσιμο του γκαζιού - χωρίς αυτό να εξασφαλίζει ότι αν κινείται δουλεύει σωστά..


+113213

Skipper03
17/05/2012, 13:00
Οκ φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ θα δω αυτο που μου ειπες...απλα δυστυχως αυτη τη στιγμη το μηχανακι δεν μπορω να το βαλω μπρος ουτε με μιζα ουτε με μανιβελα...λες αν παω να βαλω αλλο μπουζι να μπρορεσω να το βαλω μπρος?

HERCAKOS
17/05/2012, 13:16
ναι

OldMan
17/05/2012, 13:22
Οκ φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ θα δω αυτο που μου ειπες...απλα δυστυχως αυτη τη στιγμη το μηχανακι δεν μπορω να το βαλω μπρος ουτε με μιζα ουτε με μανιβελα...λες αν παω να βαλω αλλο μπουζι να μπρορεσω να το βαλω μπρος?
Δεν χρειάζεται να το βάλεις μπροστά για να δεις την αντλία ..
(το άνοιγμά της ελέγχεται μηχανικά από την ντίζα)

Και πριν το βάλεις μπροστά, βγάλε το μπουζί και ρίξε αρκετές μανιβελιές με κλειστό το γκάζι να "ξεμπουκώσει" ο κύλινδρος..

Αφού στεγνώσει η κεφαλή εξωτερικά, βάλε το μπουζί στην πίπα και ακούμπησε το κάτω μέρος του σε ένα καθαρό μεταλλικό σημείο του κυλίνδρου. Μιζάρισε και παρατήρησε αν βλέπεις σπινθήρα στο διάκενο.. Αν δεις έστω και κάτι αμυδρό γαλαζοκίτρινο πράγμα, το μπουζί είναι Ο.Κ.
(καλύτερα να το κρατάς από την πίπα με κάποιο λαστιχένιο γάντι, αλλιώς μπορεί ξαφνικά να έχεις ανεξηγητη σεξουαλική διέγερση..;) .

HERCAKOS
17/05/2012, 13:26
(καλύτερα να το κρατάς από την πίπα με κάποιο λαστιχένιο γάντι, αλλιώς μπορεί ξαφνικά να έχεις ανεξηγητη σεξουαλική διέγερση..;) .


:hmm:

OldMan
17/05/2012, 13:35
:hmm:
Μην το σκέφτεσαι λέμεεεεεεεεε...

Άμα γουστάρεις τρελίτσες στο γκαράζ, το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο..!!! ;)

(αν είσαι υπερβολικά γουσταρλής, μπορείς να κουβαλήσεις το μηχανάκι στην κρεβατοκάμαρα..)

HERCAKOS
17/05/2012, 13:38
Μην το σκέφτεσαι λέμεεεεεεεεε...

Άμα γουστάρεις τρελίτσες στο γκαράζ, το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο..!!! ;)

(αν είσαι υπερβολικά γουσταρλής, μπορείς να κουβαλήσεις το μηχανάκι στην κρεβατοκάμαρα..)


και για τους μερακληδες λαστιχενιο ζευγαρι παντοφλες διπλα το μηχανακι να τρεχει λαδι και η γυναικα σε αποσταση βολης

Skipper03
17/05/2012, 13:55
Δεν χρειάζεται να το βάλεις μπροστά για να δεις την αντλία ..
(το άνοιγμά της ελέγχεται μηχανικά από την ντίζα)

Και πριν το βάλεις μπροστά, βγάλε το μπουζί και ρίξε αρκετές μανιβελιές με κλειστό το γκάζι να "ξεμπουκώσει" ο κύλινδρος..

Αφού στεγνώσει η κεφαλή εξωτερικά, βάλε το μπουζί στην πίπα και ακούμπησε το κάτω μέρος του σε ένα καθαρό μεταλλικό σημείο του κυλίνδρου. Μιζάρισε και παρατήρησε αν βλέπεις σπινθήρα στο διάκενο.. Αν δεις έστω και κάτι αμυδρό γαλαζοκίτρινο πράγμα, το μπουζί είναι Ο.Κ.
(καλύτερα να το κρατάς από την πίπα με κάποιο λαστιχένιο γάντι, αλλιώς μπορεί ξαφνικά να έχεις ανεξηγητη σεξουαλική διέγερση..;) .

Χαχαχαχαχαχαχα...ευχαριστω πολυ φιλε μου αυτο θα κανω...Θα κατσω το βραδυ με την ησυχεια μου να παιδευτω...να σε ρωτησω κατι τελευταιο αν οντως φταει η τρωμπα λαδιου πως τη ρυθμιζω?

OldMan
17/05/2012, 14:03
αν οντως φταει η τρωμπα λαδιου πως τη ρυθμιζω?
Δύσκολο, αν δεν είναι απλά φρακαρισμένη..
(θα πρέπει να έχεις το manual για να δεις τι πρέπει να βγάλεις και τι να ρεγουλάρεις..)

Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου (αν είναι θέμα τρόμπας) θα είναι κάτι εμφανές

Skipper03
17/05/2012, 14:30
Δύσκολο, αν δεν είναι απλά φρακαρισμένη..
(θα πρέπει να έχεις το manual για να δεις τι πρέπει να βγάλεις και τι να ρεγουλάρεις..)

Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου (αν είναι θέμα τρόμπας) θα είναι κάτι εμφανές

Oκ σε ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το δοκιμασω το βραδυ και θα ποσταρω ξανα....

Skipper03
19/05/2012, 01:21
Δύσκολο, αν δεν είναι απλά φρακαρισμένη..
(θα πρέπει να έχεις το manual για να δεις τι πρέπει να βγάλεις και τι να ρεγουλάρεις..)

Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου (αν είναι θέμα τρόμπας) θα είναι κάτι εμφανές


Φιλε μου τελικα ρυθμισα λιγο τη βιδα του λαδιου πηρα και ενα καινουργιο μπουζι και αναψετο μηχανακι το εκανα και βολτες για νατο ξεμπουλωσω...αλλα αφουτο αφησα καμια ωρα και μετα ηθελα να το παρω παλι τπτ...εβγαλα το μπουζι και ειδα οτι ειχε λαδωσει αλλα πολυ λιγοτερο απο τις αλλες φορες...λεω αυριο να κατσω να κανω λιγο ακομα τη βιδατου λαδιου και να κατσω να καθαρισω καλα το μπουζι και πιστευω θα ειναι ενταξη...εσυ τι πιστευεις φιλε μου?

Skipper03
20/05/2012, 13:20
Παιδια δυστυχως το προβλημα παραμένει...εκατσα εκανα παλι ρυθμιση στην βιδα του λαδιου στο καρμπυρατερ.Και ενω πηρε μπρος δουλευε κανονικοτατα το πεθανα λιγο και στις βολτες για να ξεμπουκωσει μετα αφου το εσβησα νεκρο το μηχανακι...δεν επερνε με τπτ...και βγαζοντας το μπουζι ειδα οτι ηταν παλι λαδωμενο.Το μονο που πιστευω μπορω να κανω ειναι να βαλω το μανισιο καρμυρατερ(ξεχασα να το αναφερω οτι το παιδι που μου το πουλισε ειχε ενα ακομα καρμπυρατερ που μ εδωσε και απο οτι εχω καταλαβει αυτο ηταν και το μανισιο...)οποτε λεω να βγαλω το αλλο και να βαλω αυτο..Επισης ηθελα να ρωτησω κατι..Πως μπορω να βρω εναν αναλυτικο οδηγο στο πως να βγαλω το καρμπυρατερ(διοτι ειμαι παντελως ασχετως)...?

OldMan
21/05/2012, 10:02
ξεχασα να το αναφερω οτι το παιδι που μου το πουλισε ειχε ενα ακομα καρμπυρατερ που μ εδωσε και απο οτι εχω καταλαβει αυτο ηταν και το μανισιο...
Δεν ξεχνάμε τέτοιες λεπτομερειούλες φίλε μου..:D

Αν το παιδί έχει βάλει 2 νούμερα μεγαλύτερο καρμπυρατέρ, παιδευόμαστε άδικα των αδίκων..



Υ.Γ.
Μας περιγράφεις λίγο αυτήν την βίδα "λαδιού" που πείραξες στο καρμπυρατερ..??

Skipper03
21/05/2012, 16:37
:D συγνωμη....χαζομαρα μου που το παρεληψα...λοιπον πανω στο καρμπυρατερ υπαρχουν δυο βιδες μια που ρυθμιζει το ρελαντι και την ρυθμιζουμε με το στραβοκατσαβιδο και αλλη μια ακριβως διπλα που ειναι υπευθυνη για την ποσοτητα του λαδιου που περνα μεσα στο καρμπυρατερ...(την οποια ρυθμιζουμε με ισιο κατσαβιδι)η βιδα αυτη ειναι σαν καρφακι και στην ακρη της υπαρχει ενα ελαττηριακη....

vaska
21/05/2012, 16:58
:D συγνωμη....χαζομαρα μου που το παρεληψα...λοιπον πανω στο καρμπυρατερ υπαρχουν δυο βιδες μια που ρυθμιζει το ρελαντι και την ρυθμιζουμε με το στραβοκατσαβιδο και αλλι μια ακριβως διπλα που ειναι υπευθυνη για την ποσοτητα του λαδιου που περνα μεσα στο καρμπυρατερ...(την οποια ρυθμιζουμε με ισιο κατσαβιδι)η βιδα αυτη ειναι σαν καρφακι και στην ακρη της υπαρχει ενα ελαττηριακη....


Μέγα λάθος κάνεις φίλε μου, η μία πραγματικά ρυθμίζει ρελαντί ενώ η άλλη ρυθμίζει το μείγμα αέρα καυσίμου και στη δικιά σου περίπτωση το καύσιμο είναι ήδη αναμεμιγμένο με το λάδι, οπότε είτε έκανες το μείγμα πιο φτωχό (αν το παρακάνεις μπορεί το πιστόνι να σφιχταγκαλιαστεί με τον κύλινδρο και να μην μπορεί κανείς να τα χωρίσει - κοινώς κόλλημα) είτε έκανες το μείγμα πιο πλούσιο με αποτέλεσμα να μπερδεύει - ρετάρει ο κινητήρας.

Μην πειράζεις βίδες ότι να 'ναι, πιο πολύ ζημιά θα κάνεις παρά καλό. Η μίξη του λαδιού γίνεται με μηχανικό τρόπο και πιθανά είναι κάπου φρακαρισμένος ο μηχανισμός όπως σου είπε και πιό πάνω ο oldman.

Skipper03
21/05/2012, 17:13
Αληθεια φιλε μου???Ωχ οτι ναναι πληροφοριες μου εδωσε τοτε το φιλαρακι μου...Εχεις απολυτο δικαιο βασικα που μου λες να μην πειραζω οτι ναναι βιδες...(επειδη ειμαι ασχετως και στο τελος μου φενεται απο τις χαζομαρεσ που κανω 8α το κολλισω)...Απλα ετσι μου ειχαν πει για εκεινη την βιδα...Ποσο βιδωμενη πιστευεις οτι πρεπει να ειναι η συγκεκριμενη βιδα...?Ευχαριστω για την διευκρινηση που εκανες...γιατι πραγματικα παιζει να νομιζα οτι αυτη η βιδα ηταν για το λαδι πολυ καιρο ακομα :(

vaska
21/05/2012, 17:24
Αληθεια φιλε μου???Ωχ οτι ναναι πληροφοριες μου εδωσε τοτε το φιλαρακι μου...Εχεις απολυτο δικαιο βασικα που μου λες να μην πειραζω οτι ναναι βιδες...(επειδη ειμαι ασχετως και στο τελος μου φενεται απο τις χαζομαρεσ που κανω 8α το κολλισω)...Απλα ετσι μου ειχαν πει για εκεινη την βιδα...Ποσο βιδωμενη πιστευεις οτι πρεπει να ειναι η συγκεκριμενη βιδα...?Ευχαριστω για την διευκρινηση που εκανες...γιατι πραγματικα παιζει να νομιζα οτι αυτη η βιδα ηταν για το λαδι πολυ καιρο ακομα :(

Από τέρμα βιδωμένη ξεβιδώνεις 2 & 1/4 στροφές συνήθως, αλλά οι ρυθμίσεις διαφέρουν από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Το μόνο σίγουρο είναι το μάνιουαλ ή ένας γνώστης μάστορας.

turogalos
22/05/2012, 08:13
Δεν έχω ιδέα από το μηχανάκι σου, αλλά λογικά η τρόμπα θα πρέπει να βρίσκεται στην άκρη της δεύτερης ντίζας του γκαζιού..
Αν ανοίξεις το καπάκι της, μπορείς να διαπιστώσεις αν κινείται με το άνοιγμα και το κλείσιμο του γκαζιού - χωρίς αυτό να εξασφαλίζει ότι αν κινείται δουλεύει σωστά..

Αυτή είναι η αντλία λαδιού από το δικό μου πρώην Piaggio NRG Power DD, ίδια και στο Typhoon σου. Στην φωτογραφία βρίσκεται κάτω αριστερά με τα δύο σωληνάκια, δίπλα από το γρανάζι της μίζας.

258917

Η ντίζα της δουλεύει ταυτόχρονα με του γκαζιού και μπορείς να την ρυθμίσεις από το ασημένιο βιδάκι που βρίσκεται αριστερά και εκτός του <<κουτιού>> της μετάδοσης. Όταν είναι κλειστό το γκάζι, πρέπει η γραμμούλα που έχει αριστερά του παξιμαδιού να συμπέφτει με την γραμμή που φαίνεται αχνά στην βάση της αντλάις. ΔΕΝ χρειάζεται να βγάλεις το καπάκι της μετάδσης, μπορείς να βγάλεις την μαύρη τάπα που έχει εκεί και να δεις με έναν φακό. Στην φωτογραφία μου μοιάζει να είναι πιο τεντωμένη η ντίζα και η γραμμή να είναι πιο χαμηλά αλλά ξεγελάει η φωτογραφία που είναι τραβηγμένη από ψηλά.

OldMan
22/05/2012, 12:45
Αυτή είναι η αντλία λαδιού από το δικό μου πρώην Piaggio NRG Power DD, ίδια και στο Typhoon σου.
Σωστός ο παίχτης.. :beer:

Αλλά το βγάλσιμο του καπακιού μάλλον δεν το γλυτώνει, γιατί πρέπει να βεβαιωθεί ότι ο μηχανισμός επανέρχεται στην τέρμα κλειστή του θέση και αυτό πρέπει να γίνει αφήνοντας "μπόσικα" από το ρυθμιστή (πρακτικά, να ξεκαβαλήσει η ντίζα από το ράουλο..)
(δεν ξέρω αν φαίνεται από πάνω ο μηχανισμός επαναφοράς..)



Υ.Γ.
Εφόσον πειράχτηκε η βίδα του μίγματος, βράσε όρυζα δια την παρασκευήν πιλαφίου ...:(

Skipper03
22/05/2012, 16:15
Παιδια αυτο δεν παιζει να το κανω εγω μονος μου ετσι??να μην το προσπαθησω καν..?να το παω κατευθειαν σε ενα συνεργειο...?

Skipper03
22/05/2012, 17:04
ξεχασα να ενημερωσω...αλλαξα τελικα το καρμπυρατερ..Και μπορω να πω οτι στην αρχη ολα κυλουσαν ομαλα...επερνε μια χαρα μπρος το μηχανακι...και ξαφνικα αφου νομιζα πως ολα ηταν μια χαρα πια..Το αφηνω σε μια ανηφορα με την μουρη προς τα πανω(ξεχαστηκα...) και ξεκιναω και μου σβηνει στον δρομο....παω να το βαλω μπρος τπτ...παω βαζω λιγο βενζινη βγαζω και το μπουζι να δω και παλι λαδωμενο...ευτυχως ειχα ενα εφεδρικο μαζι μου και το εβαλα,το εβαλα μπρος και μπορεσα να γυρισω σπιτι...πραγματικα εχω απελπιστει...καμια βοηθεια παιδια στο τι αλλο να κανω...αν θελει κανεις και εχει την διαθεση να του το φερω κιολας να το δει(θεσσαλονικη...)προφανως ζηταω παρα μα παρα πολλα...απλα πραγματικα εχω απελπιστει.....

toyar
22/05/2012, 17:32
υπερχειλιση βενζινης κανει
το μπουζι δεν ειναι λαδωμενο ειναι βενζινωμενο
για αρχη δοκιμασε οταν το αφηνεις να κλεινεις τον διακοπτη της βενζινης

Skipper03
22/05/2012, 17:38
Φιλε μου οταν λες να κλεινω τον διακοπτη βενζινης τι ακριβως εννοεις..(σορρυ για την χαζη ερωτηση αλλα ειμαι παντελως ασχετως...) :(

toyar
22/05/2012, 17:44
δεν το ξερω το μηχανακι σου αλλα υποθετω οτι καπου εχει ενα ρουμπινετο στη ροη της βενζινης απο το τεποζιτο στο καρμπυρατερ
αν κλεινεις τη ροη οταν εισαι σβηστος τοτε δεν θα πλυμμυριζει με βενζινη ο κυλινδρος και δεν θα βρεχεται-αχρηστευεται το μπουζι

vaska
22/05/2012, 17:54
Τηλεμαντεψές δεν γίνεται να παίξουν, για να έχει κάποιος άποψη πρέπει να το δει, οπότε η δρόμος προς κάποιον γνώστη με το μαμίσιο καρμπυρατέρ υπό μάλης είναι μάλλον μονόδρομος. Πολλά έχουν πειραχτεί από τον προηγούμενο χρήστη, εσύ δεν ξέρεις και πολλά κι έχεις βάλει και το χεράκι σου, οπότε για να μην κλαίς τα λεφτά σου, πήγαινε σε μηχανικό.

Skipper03
22/05/2012, 18:10
Φιλε μου εχεις απολυτο δικαιο και το ξερω οτι μεσω του φορουμ ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει λυση...απλα θελω πρωτα να εξαντλησω καποια πραγματα και να μαθω και εγω 2-3 πραγματα γιατι καποιοι μηχανικοι το μονο που θελουν ειναι να παρουν λεφτα και τπτ αλλο...Οταν το ειχα παει στην αρχη ο πρωτος χωρις να το αγγιξει μου λεει θα σου αλλαξω ηλεκτρονικη και οπως απεδειχθει δεν ειχε κανενα προβλημα η ηλεκτρονικη...Και επειδη γενικα αυτη τη στιγμη ειναι και λιγο δυσκολη η ολη κατασταση με τα λεφτα γιαυτο πιστευω καλυτερα να εξαντλησω καποια περιθωρια και μετα αν δεν γινει τπτ θα το παω και σε μηχανικο...Η πρωτη μου σκεψη ηταν να το παω σε καποιον που να ξερει περισσοτερα...αλλα δυστυχως επειδη ειμαι φοιτητης εδω στην θεσσαλονικη δεν εχω κανα φιλο που να ασχολειται πολυ με μηχανακια...Πραγματικα αν καποιος ειναι θεσσαλονικη και εχει μερακι ορεξη και χρονο του το παω οποτε θελει...(ξερω οτι αυτο που ζηταω ειναι παρα πολυ και ισως ειναι και χαζο)..Αλλα δυστυχως το να το παω αυτη τη στιγμη σε μηχανικο ειναι λιγο πολυτελια για μενα...

vaska
22/05/2012, 19:45
Μέσα από τις ερωτήσεις που έκανες και τις απαντήσεις που πήρες έμαθες θεωρώ 2-3 πραγματάκια σχετικά με τη μίξη λαδιού στα δίχρονα. Επίσης όλοι οι μάστορες δεν είναι λαμόγια αλλά ούτε και άγιοι. Υπάρχουν πολλοί συμφορουμίτες Θεσ/νίκη που έχουν άποψη οπότε και μπορούν να σου προτείνουν κάποιον της προκοπής.
:wave2:

OldMan
23/05/2012, 11:01
ξεχασα να ενημερωσω...
Είσαι επανειλλημένα ξεχασιάρης και δεν θα σου βγει σε καλό...:D

Δοκίμασε να κλείνεις τον διακόπτη της βενζίνης όταν σταματάς (έστω και για λίγο), όπως σου είπε ο toyar, για να αποκλείσεις την περίπτωση υπερχείλισης στο καρμπυρατέρ (αυτό με την ανηφόρα είναι ισχυρή ένδειξη..) αλλά να θυμάσαι να το ανοίγεις όταν ξεκινάς, αλλιώς πάλι θα σβήνεις και θα ψαχνεσαι...

Υ.Γ.
Ρε μπας και κινείσαι συνέχεια με ανοιχτό τσοκ..?? :eek:

ego_o_idios
23/05/2012, 11:47
iste apistefti re :lol::lol::lol:

alakse sto rimadi elatiria sto mpistoni na min anevazi ladia ston kilindro ke kita ama exi gratzounies o kilindros na telionoume leme:rolleyes:

turogalos
23/05/2012, 11:53
Είσαι επανειλλημένα ξεχασιάρης και δεν θα σου βγει σε καλό...:D

Δοκίμασε να κλείνεις τον διακόπτη της βενζίνης όταν σταματάς (έστω και για λίγο), όπως σου είπε ο toyar, για να αποκλείσεις την περίπτωση υπερχείλισης στο καρμπυρατέρ (αυτό με την ανηφόρα είναι ισχυρή ένδειξη..) αλλά να θυμάσαι να το ανοίγεις όταν ξεκινάς, αλλιώς πάλι θα σβήνεις και θα ψαχνεσαι...

Υ.Γ.
Ρε μπας και κινείσαι συνέχεια με ανοιχτό τσοκ..?? :eek:

Όλα αυτά έχουν αυτόματο τσοκ, δύσκολο να μαντέψει κανείς αν είναι κολλημένο ανοιχτό.

Για την βίδα του μίγματος:

259152

Δυστυχώς, τα σκούτερ δεν έχουν διακόπτη βενζίνης σαν τα παπιά. Το σωληνάκι από το τεπόζιτο πάει κατευθείαν στο καρμπυρατέρ. Αν θυμάμαι καλά όμως (όταν έλυσα ένα Typhoon 125 πριν 5-6 χρόνια) έχουν μια βαλβίδα υποπίεσης πίσω από το καβούκι του κράνους, δηλαδή τεπόζιτο-σωληνάκι-βαλβίδα-σωληνάκι-καρμπυρατέρ. Αυτό δεν παίζει να είναι χαλασμένο γιατί δεν θα έφερνε καθόλου καύσιμο και δεν θα έπαιρνε μπρος.

Εγώ θα ρύθμιζα πρώτα την βίδα μίγματος και μετά θα κοίταζα το τσοκ, αν είχε και τέτοια συμπτώματα.

turogalos
23/05/2012, 11:56
iste apistefti re :lol::lol::lol:

alakse sto rimadi elatiria sto mpistoni na min anevazi ladia ston kilindro ke kita ama exi gratzounies o kilindros na telionoume leme:rolleyes:

Εεε....δίχρονο είναι......άσε που ο κύλινδρος κοιτάει προς τα επάνω, δεν είναι μπόξερ να πλημμυρίσει από τα λάδια που δεν έχει.....μιας και είναι δίχρονο....

Skipper03
23/05/2012, 11:56
Βασικα η αληθεια ειναι οτι σημερα δοκιμασα κατι αλλο που μεχρι στιγμης δουλευει..καθε φορα που σταματαω και το σβινω βγαζω γο μπουζι και το βαζο σε χαρτι μεσα στη σελα και πριν ξεκινησω το ξαναβαζω....(ειμαι απαραδεκτος απλα επειδη δεν βρηκα αυτο για την βενζινη κανω αυτο με το μπουζι...)η αληθεια ειναι παντως δεν εχει ξαναλαδωσει που μαλλον σημενει οτι λαδωνει οταν ειναι σβηστο...αρα μαλλον αυτο με την βενζινη παιζει....

OldMan
23/05/2012, 11:58
iste apistefti re :lol::lol::lol:
alakse sto rimadi elatiria sto mpistoni na min anevazi ladia ston kilindro ke kita ama exi gratzounies o kilindros na telionoume leme:rolleyes:
Κάθεσαι πολύ στον ήλιο ρε Λεώ και ανεβάζει θερμοκρασία η καράφλα σου ... :nono:

turogalos
23/05/2012, 11:59
Βασικα η αληθεια ειναι οτι σημερα δοκιμασα κατι αλλο που μεχρι στιγμης δουλευει..καθε φορα που σταματαω και το σβινω βγαζω γο μπουζι και το βαζο σε χαρτι μεσα στη σελα και πριν ξεκινησω το ξαναβαζω....(ειμαι απαραδεκτος απλα επειδη δεν βρηκα αυτο για την βενζινη κανω αυτο με το μπουζι...)η αληθεια ειναι παντως δεν εχει ξαναλαδωσει που μαλλον σημενει οτι λαδωνει οταν ειναι σβηστο...αρα μαλλον αυτο με την βενζινη παιζει....

Μήπως ο πρώην έχει αλλάξει και ζιγκλέρ; Πολύ πλούσιο μίγμα πρέπει να κατεβάζει.

Λογικά, βγάζοντας το μπουζί εξατμίζεται το μίγμα που έχει ο κύλινδρος. Ελπίζω να μην πάνε τίποτα σκόνες, χώμματα γιατί τον ήπιες....

OldMan
23/05/2012, 12:00
..καθε φορα που σταματαω και το σβινω βγαζω γο μπουζι και το βαζο σε χαρτι μεσα στη σελα και πριν ξεκινησω το ξαναβαζω....
Και μαμώ τα αντικλεπτικά συστήματα λέμεεεεεεεεε...:eek:

Skipper03
23/05/2012, 12:03
Οχι δεν νομιζω γιατι βαζω χαρτοπετσετα στη υποδοχη του μπουζι και εχει και τα πλαστικα απο πανω....

Skipper03
23/05/2012, 12:04
Oldman Ε καλα τι παιζουμε τωρα???

vaska
23/05/2012, 12:09
Και μαμώ τα αντικλεπτικά συστήματα λέμεεεεεεεεε...:eek:

:lol::lol::lol:

OldMan
23/05/2012, 13:17
Oldman Ε καλα τι παιζουμε τωρα???
Αυτό είναι σίγουρο...

Το τι ακριβώς παίζουμε ψάχνουμε να βρούμε..

Υ.Γ.
Κάνε μας μια χάρη..

Όταν ξαναλαδώσει/βενζινώσει το μπουζί, βγάλτο και άστο να στεγνώσει ΧΩΡΙΣ να το σκουπίσεις...
Αν μείνει στην ίδια περίπου κατάσταση, είναι όντως λαδωμένο..
Αν στεγνώσει αρκετά, είναι βενζινωμένο..

Skipper03
23/05/2012, 14:00
Οκ με το που ξαναλαδωσει θα το κανω αυτο που μ ειπες...

Υ.Γ. Παντως θελω να σας ευχαριστησω γενικα ολους για την βοηθεια που μου δωσατε και για το χρονο που διαθεσατε..

OldMan
23/05/2012, 14:18
Παντως θελω να σας ευχαριστησω γενικα ολους για την βοηθεια που μου δωσατε και για το χρονο που διαθεσατε..
Μάλλον σε πήραμε από καλό μάτι ... ;)

Κανόνισε μόνο στο ενδιάμεσο να μην "θυμηθείς" ότι πείραξες άλλες 5 - 6 βίδες και ότι κόντρα παξιμάδια βρήκες στο δρόμο σου ..

ego_o_idios
23/05/2012, 19:10
Εεε....δίχρονο είναι......άσε που ο κύλινδρος κοιτάει προς τα επάνω, δεν είναι μπόξερ να πλημμυρίσει από τα λάδια που δεν έχει.....μιας και είναι δίχρονο....
diladi o strofalos girizi xoris ladi se afto?:rolleyes: i lipenete apo to venzinolado?:D

OldMan
24/05/2012, 12:45
i lipenete apo to venzinolado?:D
Etsi akrivws ginetai kai min mas kaneis ta arxidia toumpano...:D

ego_o_idios
24/05/2012, 14:12
Etsi akrivws ginetai kai min mas kaneis ta arxidia toumpano...:D


ke mporo na kourdiso ta arxidia sas se re matzore?
re ante alakste elatiria leme tsekarete tin smpiesi prota apo ola
i iletroniki den fteei i kakomira

OldMan
24/05/2012, 14:48
i iletroniki den fteei i kakomira
kai poios eipe oti ftaiei i ilektoiniki mwri karafli moustogria..??

kai tin kwlara sou na xtypas katw, den allazoume elatiria..

turogalos
24/05/2012, 14:52
Εντάξει, είπες μια π@π@ρι@, ας το σταματήσουμε εδώ. Μην σπαμάρουμε άλλο την συζήτηση του παιδιού με καινούργιες...

ego_o_idios
26/05/2012, 15:32
Εντάξει, είπες μια π@π@ρι@, ας το σταματήσουμε εδώ. Μην σπαμάρουμε άλλο την συζήτηση του παιδιού με καινούργιες...

giati 8a vali ta klamata?:lol::lol:

Skipper03
26/05/2012, 16:30
Παιδια χιλια συγνωμη που δεν εχω ενημερωσει...Απλα ετρεχα με καποια θεματα μου...Βρηκα ομως χρονο και το πηγα σε ενα μηχανικο(ενος φιλου μου) ο οποιος αφου το ειδε και γενικα δοκιμασε καποια πραγματα μου ειπε οτι δυστυχως εχει μεγαλη ζημια..Μου ειπε οτι δεν αξιζει η επισκευη του..Γιατι θελει να αλλαξω πιστονι φλαντζα στροφαλου κυλινδρο και γενικα μου ειπε οτι δεν αξιζει να επισκευασω το μοτερ..καλυτερα να ψαξω να βρω κανενα ολοκληρο μοτερ να παρω και να το περασω πανω στο μηχανακι μου ειπε..
Θα ηθελα παντως να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας και για την βοηθεια σου..κριμα τελικα που εγινε αυτο αλλα δυστυχως τωρα εγινε και η μεταβιβαση οποτε δν μπορω να κανω τιποτα..

tom kissas
26/05/2012, 17:06
μην ακους τον καθε μαστορα ειδικα αν δεν σε ξερει
εγω εχω ενα ρυννερ κατα καιρους μου εκανε διαφορα τετοια γιαυτο και κουβαλαω παντα ενα μπουζι μαζι μου
εχουμε και λεμε πρωτα πρεπει να δεις οτι δουλευει η τρομπα λαδιου και οτι ειναι σωστα ρυθμισμενη (αν κανεις μιξη βενζινη-λαδι στο ντεποζιτο της βενζινης πρεπει να ελεγχεις την αναλογια καθε ενα λιτρο βενζινης θελει 100γραμ λαδι) μετα θα παρεις το καρμπυλατερ σου αν κανεις μιξη στο τεποζιτο πρεπει να ταπωσεις στην εισαγωγη του λαδιου στο καρμπυλατερ. αφου πρωτα εχεις τσεκαρει οτι το καρπυλατερ σου φοραει τα σωστα ζιγκλερ και η βιδα του μιγματος ειναι σωστα ρυθμισμενη. αν ολα ειναι μια χαρα τοτε υπαρχει αλλου προβλημα...:wave2:

ego_o_idios
26/05/2012, 17:45
Παιδια χιλια συγνωμη που δεν εχω ενημερωσει...Απλα ετρεχα με καποια θεματα μου...Βρηκα ομως χρονο και το πηγα σε ενα μηχανικο(ενος φιλου μου) ο οποιος αφου το ειδε και γενικα δοκιμασε καποια πραγματα μου ειπε οτι δυστυχως εχει μεγαλη ζημια..Μου ειπε οτι δεν αξιζει η επισκευη του..Γιατι θελει να αλλαξω πιστονι φλαντζα στροφαλου κυλινδρο και γενικα μου ειπε οτι δεν αξιζει να επισκευασω το μοτερ..καλυτερα να ψαξω να βρω κανενα ολοκληρο μοτερ να παρω και να το περασω πανω στο μηχανακι μου ειπε..
Θα ηθελα παντως να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας και για την βοηθεια σου..κριμα τελικα που εγινε αυτο αλλα δυστυχως τωρα εγινε και η μεταβιβαση οποτε δν μπορω να κανω τιποτα..


otan milao na akoute leme pou sas exoune voulosi ta aftia i mpougatses...:lol: