PDA

View Full Version : Υλικα εξατμησης



lampos
17/05/2012, 09:50
Θα ηθελα να ρωτησω οσοι ξερουν...οι εξατμησεις aftermarket οποιες και να ειναι οταν λενε π.χ τιτανιου....ειναι οντως τιτανιου η ειναι το χρωμα? Θελω να βαλω στο XT660X μου τις Race tech και ο μηχανικος μου μου ειπε οτι για να ειναι τιτανιου κραμα θα κανουν πανω απο 1500 ευρω και οτι μονο το χρωμα μπορει να ειναι τιτανιου..αλλα το καζανακι απο ατσαλι..

sapila racing
17/05/2012, 10:06
Θα ηθελα να ρωτησω οσοι ξερουν...οι εξατμησεις aftermarket οποιες και να ειναι οταν λενε π.χ τιτανιου....ειναι οντως τιτανιου η ειναι το χρωμα? Θελω να βαλω στο XT660X μου τις Race tech και ο μηχανικος μου μου ειπε οτι για να ειναι τιτανιου κραμα θα κανουν πανω απο 1500 ευρω και οτι μονο το χρωμα μπορει να ειναι τιτανιου..αλλα το καζανακι απο ατσαλι..

To τιτάνιο ειναι ακριβό, αν θέλεις τιτανίου θα πληρώσεις.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς 'μονο το χρωμα μπορεί να ειναι τιτανίου'.

Απο τιτανιο μπορεί να είναι οι λαιμοί, γενικά οτι σωλήνες μπορεί να χρησιμοποιεί το σύστημα, και το περίβλημα των τελικών.

crfouras
17/05/2012, 16:24
Το τιτανιο οντως ειναι ακριβο κ μαλιστα διατειθεται σε διαφορες ποιοτητες. Κρατα απλα στο μυαλο σου οτι συμφωνα με τις αναλογιες πρόσμιξης του με αλλα μεταλλα, αποκτα εντελως διαφορετικες ιδιοτητες κ μια εξαυτων ειναι κ η απαγωγη θερμοτητας. Αν οι σωληνες που θα χρησιμοποιηθουν δεν ειναι "πλουσιοι" σε τιτανιο, τοτε υπαρχει περιπτωση πχ οι λαιμοι για τους οποιους θα χρησιμοποιηθει να ειναι ακαταλληλοι, απλα γιατι θα ανεβαζουν τρομερη θερμοκρασια, μη μπορωντας να αποβαλουν την θερμοτητα κ αποτελεσμα θα ειναι αρκετα λιωμενα πλαστικα, καλωδια κτλ κτλ....... Επισης σημειωσε πως οσο μεγαλωνει η αναλογια του τιτανιου κατα την πρόσμιξη, αναλογικα μεγαλωνει κ η τιμη του!!!!
ΥΓ. Ο Παπαγιαννης κανει γαμω τις δουλειες παντως :beer:

Kotselakos
17/05/2012, 17:35
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς 'μονο το χρωμα μπορεί να ειναι τιτανίου'.

Με το "χρώμα τιτανίου" μάλλον εννοεί αλουμινένιο τελικό με ανοδείωση στην απόχρωση του τιτανίου (σκούρο ασημί).

lampos
18/05/2012, 21:36
Οπως τα λεει ο kostelakos πρεπει να ειναι...Παραγγειλα τις racetech απο του Παπαγιαννη και ελπιζω να βγουνε καλες...Αυριο μαλλον τις παιρνω και θα γραψω σχολια φωτο και βιντεο (για οποιους xtακιδες θελουν). Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

lampos
26/05/2012, 18:30
Εβαλα τις εξατμησεις...Φοβερος θορυβος πολυ μπασος ωραια εμφανιση πολυ καλη ποιοτητα υλικου.....τελειες για τα λεφτα τους..:):):):)

DrBig
26/05/2012, 18:39
Αν οι σωληνες που θα χρησιμοποιηθουν δεν ειναι "πλουσιοι" σε τιτανιο, τοτε υπαρχει περιπτωση πχ οι λαιμοι για τους οποιους θα χρησιμοποιηθει να ειναι ακαταλληλοι, απλα γιατι θα ανεβαζουν τρομερη θερμοκρασια, μη μπορωντας να αποβαλουν την θερμοτητα κ αποτελεσμα θα ειναι αρκετα λιωμενα πλαστικα, καλωδια κτλ κτλ.......

Μα οσο λιγοτερη θερμοτητα αποβαλουν, τοσο το καλλιτερο για τα πλαστικα, καλωδια κλπ.

RaGe_Raptor
26/05/2012, 19:22
Πάντως λίγες είναι οι εξατμίσεις οι οποίες είναι φτιαγμένες εξ'ολοκλήρου από τιτάνιο(οι akrapovic πχ είναι full titanium).Εννοώ όχι μόνο το περίβλημα αλλά και όλα τα "σωθικά" της.Συνήθως έχουν περίβλημα τιτανίου και εσωτερικά είναι ανοξείδωτο ατσάλι.

VASOS
26/05/2012, 19:28
Πάντως λίγες είναι οι εξατμίσεις οι οποίες είναι φτιαγμένες εξ'ολοκλήρου από τιτάνιο(οι akrapovic πχ είναι full titanium).Εννοώ όχι μόνο το περίβλημα αλλά και όλα τα "σωθικά" της.Συνήθως έχουν περίβλημα τιτανίου και εσωτερικά είναι ανοξείδωτο ατσάλι.

Για τις Akrapovic αυτό ισχύει μόνο για ολόκληρη εξάτμιση (σειρές racing & evolution). Στην περίπτωση τελικών (slip-on), τα σωθικά είναι SS.

RaGe_Raptor
26/05/2012, 19:42
Για τις Akrapovic αυτό ισχύει μόνο για ολόκληρη εξάτμιση (σειρές racing & evolution). Στην περίπτωση τελικών (slip-on), τα σωθικά είναι SS.

Λάθος είσαι γιατί οι κωδικοί για τα τελικά είναι ίδιοι (για δεδομένο μοντέλο μηχανής) είτε πρόκειται για full system (racing ή evolution) είτε για slip-on.

VASOS
27/05/2012, 10:30
Λάθος είσαι γιατί οι κωδικοί για τα τελικά είναι ίδιοι (για δεδομένο μοντέλο μηχανής) είτε πρόκειται για full system (racing ή evolution) είτε για slip-on.

Όντως λάθος μου η γενίκευση. Πάντως σε πολλά μοντέλα ισχύει αυτό που είπα.

crfouras
27/05/2012, 23:07
Μα οσο λιγοτερη θερμοτητα αποβαλουν, τοσο το καλλιτερο για τα πλαστικα, καλωδια κλπ.

κακη διατυπωση........σωστη παρατηρηση......αλλα καταλαβες ελπιζω οτι ηθελα να πω οτι κακη ποιοτητα=υψηλη θερμοτητα/κρασια=κακο για μοτο!!!!:D:D:D:D:D

RaGe_Raptor
28/05/2012, 00:39
Όντως λάθος μου η γενίκευση. Πάντως σε πολλά μοντέλα ισχύει αυτό που είπα.

όπως πχ στις leo vince και στις arrow...:smokin: