PDA

View Full Version : Σκουριοφάγος



MikeG
17/05/2012, 12:28
Έχω ένα λαιμό εξάτμισης που έχει αρκετή σκουριά. Έτσι λοιπόν πήγα και πήρα σαπούνι και πανόβουρτσα για να τον καθαρίσω, καθώς και ένα scotchbright. Το σαπούνι που με συμβούλεψαν να πάρω είναι το Metal Bril.

Πρώτα θα περάσω μερικές φορές το λαιμό με το συρματάκι και μετά με τη πανόβουρτσα.

& εδώ ρωτάω.

α) Μπορώ να περάσω τον λαιμό με ένα πινελάκι σκουριοφάγο, πριν ξεκινήσω τη διαδικασία? Μετά? Μου είπαν ότι το σκουριοφάγο δε τον ξεπλένουμε και ότι απλά τον αφήνουμε πάνω στο μέταλλο.


β) Υπάρχει κάποιο υλικό με το οποίο μπορώ να περάσω του λαιμούς μετά, ώστε να παραμείνουν για μεγάλο διάστημα αστραφτεροί?


Ευχαριστώ.

:beer: :beer:

OldMan
17/05/2012, 12:51
α) Μπορείς.. Θα περιμένεις.. Καλά σου είπαν..

β) Όχι..

Kotselakos
17/05/2012, 13:45
Καλύτερο αποτέλεσμα θα δεις αν βουτήξεις τον λαιμό σε σκουριοφάγο και τον αφήσεις κάποιες ώρες. Το ξέρω ότι για να βουτηχτεί ολόκληρος θέλεις πολύ πράγμα, αλλά μπορείς να τον βουτήξεις τμηματικά.

Εναλλακτικά τύλιξε τον λαιμό με πανιά ή χαρτί κουζίνας, και μουλιαζέ τα κάθε τόσο για μια ολόκληρη μέρα. Μετά ασ' τον να στεγνώσει και τρίψε με μια συρματόβουρτσα. Δεν θέλει πολύ, η σκουριά θα φεύγει πολύ εύκολα. :wave2:

Shaolin Monk
17/05/2012, 13:55
Ξυδακι του Θεουλη....

Shaolin Monk
17/05/2012, 13:57
Μετα απο μερικες ωρες ....

Shaolin Monk
17/05/2012, 13:59
Και μετα με μια αλοιφουλα για μεταλλα.... Το τελικο αποτελεσμα φαινεται στο ενα τελικο με 1-2 λεπτα τριψιμο με ενα πανακι........

OldMan
17/05/2012, 14:05
Ξυδακι του Θεουλη....
Ναι αλλά πρέπει να περιμένουμε να ξυδιάσει το κρασί ρε μάστορα..;)

Shaolin Monk
17/05/2012, 14:10
Ναι αλλά πρέπει να περιμένουμε να ξυδιάσει το κρασί ρε μάστορα..;)


Λιγο ξυδακι σε ενα κουβα με νερο. Και τα βουτας μεσα... Κοστος μηδενικο και το αποτελεσμα το βλεπεις....


Κρασι σου στελνω απο Κρητη παραγωγης μου και θα κανεις φοβερο ξυδακι....

macgyver2180
17/05/2012, 16:32
καλησπερα!!! Οσο αφορα το ξυδι.Γεμισα ολο το τεποζιτο απο το suzuki gt125.Ειχε τα μαυρα τα χαλια του.ειναι απιστευτο το αποτελεσμα .φευγει η σκουρια χωρις κοπο.Πηγα στο lidl και πηρα ξυδι του 1 lt με κοστος 0,69 ευρω .γεμισα ολο το τεποζιτο.το αφησα 5 μερες.το αδειασα και φανηκε καθαρο μεταλο.Μετα εβαλα πετρελαιο με παξιμαδια( καλυτερα βαλτε κομματι απο αλυσιδα γιατι ταλαιπωρηθηκα να τις βγαλω) εκανα σεικερ το τεποζιτο και εγινε κουκλι.

τωρα εχω βαλει δευτερη φορα ξυδι και εχω σκοπο να το αφησω περισσοτερο.ισως επρεπε να το ειχα αφησει απο την αρχη ακομα πιο πολυ.

το ξυδι κανει θαυματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

crfouras
17/05/2012, 17:14
Ε ρε κοιτα τι μαθαινει κανεις......το αγιο ξυδι κανει θαυματα λοιπον!!!;)

MikeG
18/05/2012, 15:39
Βγήκαν όλα λοιπόν & μπήκαν στο ξύδι. Πήρα 16 μπουκαλάκια (μια κούτα δηλαδή), 0,29 λεπτά το ένα από Lidl.
Συνεχίζουμε στο παρακάτω thread : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128484