PDA

View Full Version : Πως παταμε το εσωτερικο μαρσπιε ?



anco
17/09/2005, 17:03
Εδω στην φωτο ο τυπος τοποθετει λοξα και κοντραρει πανω στο πλαισιο.

anco
17/09/2005, 17:03
και αλλη μια απο αλλη οπτικη γωνια

anco
17/09/2005, 17:05
..



24005

anco
17/09/2005, 17:06
...


24006

anco
17/09/2005, 17:08
Πολλες φορες βλεπω στα GP να χανουν το ποδι τους ειναι απο αυτο ?

Ακομα αλλη αποψη ειναι να βαζουν μερικοι την μποτα εξω απο τον μαρσπιε λοξα και να κοντραρουν.

anco
17/09/2005, 17:11
Οπως εδω ο Alex Barros.


24007

gmakris
18/09/2005, 08:05
Εξαρταται απο το μηχανακι
Εαν τα μαρσπιε ειναι χαμηλα και βρισκουν ασφαλτο στις στροφες βαζεις το ποδι οπως στις πανω photo, εαν οχι τοτε προτιμας την θεση οπως φαινεται στην τελευταια με τον Barros και εισαι ok.....:wave2:

anco
18/09/2005, 08:34
OK!

:wave2:

Κατι αλλο τα μαρπσιε αν με αποστατες τα βαλουμε πισω και πανω βελτιωνουν την θεση οδηγησης ?

Polifer
18/09/2005, 13:49
Και εγω σαν το barros βαζω το πόδι!

Δε μπορω έτσι οπως το εχει ο τυπος στη φωτο...:(

Tropeas
18/09/2005, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
OK!

:wave2:

Κατι αλλο τα μαρπσιε αν με αποστατες τα βαλουμε πισω και πανω βελτιωνουν την θεση οδηγησης ?
Αυτό εχει να κάνει καθαρά με το σωματότυπό σου, φυσιολογικά όσο πιο ανετα και ποιο απόλυτα κουμπώνει το μηχανάκι πάνω σου, βελτιώνει την δική σου αντίδραση και αίσθηση και κατ επέκταση και οδηγικη συμπεριφορά...

Haga
18/09/2005, 16:48
Ετσι οπως το εχει ο τυπος στη πρωτη φωτο μαλλον ...θα στραμπουληξει τον αστραγαλο του, πως στηριζεται στον εσωτερικο μαρσπιε ετσι οπως το εχει βαλει το ποδι;;
:nono:

anco
18/09/2005, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Haga
Ετσι οπως το εχει ο τυπος στη πρωτη φωτο μαλλον ...θα στραμπουληξει τον αστραγαλο του, πως στηριζεται στον εσωτερικο μαρσπιε ετσι οπως το εχει βαλει το ποδι;;
:nono:

ξεχασα να γραψω οτι το κοντραρει στο πλαισιο.

stako
04/10/2005, 09:45
Ρε παιδιά έχω μια απορία, από ότι μου έχουν πει πρέπει να μην πέφτει βάρος στο εσωτερικό μασπιέ, απλά να ακουμπάει το πόδι πάνω του. Το βάρος του σώματος πρέπει να το κρατάει το εξωτερικό πόδι, "κουμπώνοντας" πάνω στην εσοχή του ρεζερβουάρ. Τα χέρια καθόλου βάρος στο τιμόνι, μόνο το εξωτερικό χέρι να ακουμπάει ο αγκώνας επίσης στο ρεζερβουάρ.

Τι από τα παραπάνω είναι σωστά και τι όχι? Και αν είναι όλα σωστά τότε τι γυμναστική πρέπει να κάνω για να δυναμώσει τόσο πολύ το πόδι μου το οποίο μετά απο 10 λεπτά τέτοιου στυλ απλά δεν κρατάει άλλο???

Επίσης κάτι ακόμα, γιατί βλέπω κάποιους να μετακινούν μόνο κώλο έξω και κεφάλι μένει σχεδόν ίσια και άλλους να μετακινούν και κεφάλι ώστε να είναι στην ευθεία με τον καθρέπτη? Ποιό είναι το σωστό.....???

Σας έπρηξα, σταματάω αλλά.............heeeeeelp!

:confused: :confused: :confused:

nemethon
05/10/2005, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ρε παιδιά έχω μια απορία, από ότι μου έχουν πει πρέπει να μην πέφτει βάρος στο εσωτερικό μασπιέ, απλά να ακουμπάει το πόδι πάνω του. Το βάρος του σώματος πρέπει να το κρατάει το εξωτερικό πόδι, "κουμπώνοντας" πάνω στην εσοχή του ρεζερβουάρ. Τα χέρια καθόλου βάρος στο τιμόνι, μόνο το εξωτερικό χέρι να ακουμπάει ο αγκώνας επίσης στο ρεζερβουάρ.

Τι από τα παραπάνω είναι σωστά και τι όχι? Και αν είναι όλα σωστά τότε τι γυμναστική πρέπει να κάνω για να δυναμώσει τόσο πολύ το πόδι μου το οποίο μετά απο 10 λεπτά τέτοιου στυλ απλά δεν κρατάει άλλο??

:confused: :confused: :confused:

αυτα που σου εχουν πει είναι ολόσωστα ,στηρίζοντας κατα την διαρκεια της στροφής στο εξωτερικό μαρσπιε μετατοπίζεται το κεντρο βάρους του συστήματος σωμάτων οδηγός- μοτο με τέτοιο τρόπο ώστε η μοτο να έχει την ικανότητα να πάρει μεγαλύτερες κλίσεις αποφευγοντας ταυτόχρονα το φαινόμενο του χα'ι'σαιτινγκ

οσο αναφορά τώρα για το ότι κουράζεσαι στο δεκάλεπτο, προσωπικά νομίζω οτι οφείλεται στο γεγονός οτι δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτό στύλ και του οτι δεν είσαι χαλαρος οταν στρίβεις,
ειναι πολύ απλό ,απλά στηρίζεσαι στο εξωτ. μαρσπιε και μένεις χαλαρός

stako
05/10/2005, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemethon
αυτα που σου εχουν πει είναι ολόσωστα ,στηρίζοντας κατα την διαρκεια της στροφής στο εξωτερικό μαρσπιε μετατοπίζεται το κεντρο βάρους του συστήματος σωμάτων οδηγός- μοτο με τέτοιο τρόπο ώστε η μοτο να έχει την ικανότητα να πάρει μεγαλύτερες κλίσεις αποφευγοντας ταυτόχρονα το φαινόμενο του χα'ι'σαιτινγκ

οσο αναφορά τώρα για το ότι κουράζεσαι στο δεκάλεπτο, προσωπικά νομίζω οτι οφείλεται στο γεγονός οτι δεν είσαι εξοικειωμένος με αυτό στύλ και του οτι δεν είσαι χαλαρος οταν στρίβεις,
ειναι πολύ απλό ,απλά στηρίζεσαι στο εξωτ. μαρσπιε και μένεις χαλαρός

Κατάλαβα αυτό που λες στην θεωρία αλλά στην πράξη πως μπορεί να γίνει? Όταν είσαι κρεμασμένος στην εσωτερική πλευρά το βάρος σου (κανονικά) πέφτει στο εσωτερικό μασπιέ. Οκ, πρέπει να το κάνεις να μην πέφτει και για αυτό "κουμπώνεις" μηρό και πόδι ολόκληρο στην εξωτερική πλευρά της μοτό. Αλλά το 90% τουλάχιστον του βάρους πάει στο κούμπωμα του ρεζερβουάρ. Πως το καταφέρνεις να πάει στο μασπιέ?

Μήπως έχω μπερδευτεί όσο να'ναι???

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

gmakris
05/10/2005, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Μήπως έχω μπερδευτεί όσο να'ναι???

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Κανε λιγη υπομονη Σταυρο, και θα τα ξεμπερδεψουμε μαζι το Σαββατο.... (PM) :wave2:

stako
05/10/2005, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Κανε λιγη υπομονη Σταυρο, και θα τα ξεμπερδεψουμε μαζι το Σαββατο.... (PM) :wave2:

Οκ Γιώργο, thanks, θα το δούμε

:wave2: :wave2: :wave2:

Θάνος
05/10/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ρε παιδιά έχω μια απορία, από ότι μου έχουν πει πρέπει να μην πέφτει βάρος στο εσωτερικό μασπιέ, απλά να ακουμπάει το πόδι πάνω του. Το βάρος του σώματος πρέπει να το κρατάει το εξωτερικό πόδι, "κουμπώνοντας" πάνω στην εσοχή του ρεζερβουάρ. Τα χέρια καθόλου βάρος στο τιμόνι, μόνο το εξωτερικό χέρι να ακουμπάει ο αγκώνας επίσης στο ρεζερβουάρ.

Τι από τα παραπάνω είναι σωστά και τι όχι? Και αν είναι όλα σωστά τότε τι γυμναστική πρέπει να κάνω για να δυναμώσει τόσο πολύ το πόδι μου το οποίο μετά απο 10 λεπτά τέτοιου στυλ απλά δεν κρατάει άλλο???


Σωστά είναι. Αλλά ο λόγος που το κάνεις δεν είναι το κέντρο βάρους. Είναι για να μπορεί το εσωτερικό πόδι να κινείται ελεύθερα και να ακολουθεί τις ανωμαλίες του δρόμου στην περίπτωση που ακουμπάει στην άσφαλτο όπως και για να μπορεί και το μαρσπιέ να σηκωθεί ελεύθερα στην περίπτωση που βρει κάτω...

Πρέπει να γυμνάσεις τους προσαγωγούς σου. Θα πας σ'αυτό το μηχάνημα στο γυμναστήριο που κάθονται συνήθως μόνο γυναίκες και θα τους τουμπανιάσεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Επίσης κάτι ακόμα, γιατί βλέπω κάποιους να μετακινούν μόνο κώλο έξω και κεφάλι μένει σχεδόν ίσια και άλλους να μετακινούν και κεφάλι ώστε να είναι στην ευθεία με τον καθρέπτη? Ποιό είναι το σωστό.....???

Το δεύτερο. Το κεφάλι επηρρεάζει το κέντρο βάρους ως βαρύτερο. Τον κώλο τον βγάζεις για να μπορέσεις να μεταφέρεις λίγο ακόμα το κεφάλι προς τα έξω. Σκέτος κώλος δεν κάνει τίποτα στην περίπτωση μας...