PDA

View Full Version : Πού ήμουνα και τί έκανα;



project.breeze
18/05/2012, 09:28
Χαιρετώ άπαντες μετά από αρκετό καιρό.Βόλτες με την μηχανή ελάχιστες κυρίως λόγω των καπρίτσιων του καιρού αλλά και της τιμής της βενζίνης.Αποφάσισα λοιπόν με 2 φιλαράκια ακόμα να βρούμε μια νέα ασχολία για να περνάμε τον χρόνο μας και έτσι κάναμε ένα site. Η διεύθυνση είναι www.karfo.gr και είναι ένα ενημερωτικό site ποικίλης ύλης.Προς το παρόν είμαστε 5 αρθογράφοι και υπάρχει μία αρκετά καλή ροή ειδήσεων.Ακούω προτάσεις και σχόλια,να είστε ειλικρινείς έχοντας όμως υπόψιν ότι χτες το ανεβάσαμε σε wordpress μετά από αρκετές μέρες ταλαιπωρίας με joomla (κάκιστο αποτέλεσμα για ειδησεογραφικό site).Αν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ να σβηστεί από τους mods :beer:

mixalhsCr
18/05/2012, 09:30
Σιγα την διαφημιση..καλα το εκανες!!

project.breeze
20/05/2012, 22:51
Στο site (www.karfo.gr) μας έχουμε προσθέσει και μία κατηγορία με τίτλο Τιμές καυσίμων οπού παρέχονται πληροφορίες για τις τιμές βενζίνης και πετρελαίου σε όλη την Ελλάδα και σε όλα τα τα βενζινάδικα.Τα τελευταία έχουνε γίνει pinpoint στο google maps και φαίνεται η ακριβής τοποθεσία τους ώστε να βρίσκετε άμεσα στον χάρτη που είναι το φτηνότερο βενζινάδικο της περιοχής σας.Νομίζω με τις τρέχουσες τιμές των καυσίμων αξίζει να το ψάχνουμε λίγο πριν φουλάρουμε ;)

dim_rac
21/05/2012, 03:09
Δεν ειμαι ειδικος αλλα μ αρεσει η σελιδα!!!

project.breeze
21/05/2012, 11:19
Δεν ειμαι ειδικος αλλα μ αρεσει η σελιδα!!!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σου άρεσε.Έχουμε αλλάξει πολλά πράγματα 100 φορές μέχρι να βρούμε κάτι που να μας αρέσει και εμάς και τώρα αρχίζει σιγά σιγά και σουλουπώνεται το site.Το κάνουμε με μεράκι, στον ελεύθερό μας χρόνο και το γουστάρουμε και γι'αυτό πιστεύω το αποτέλεσμα θα βγει καλό :D

p_sapelas
21/05/2012, 16:02
Λοιπόν το χάζεψα λίγο και είναι όντως μια καλή υλοποίηση ενός ενημερωτικού site... Ιδιαίτερα αξιόλογο το auto&moto... όλα αυτά που έχει σαν θεματολογία μαζί με τα tips που ήδη έχουν ανέβει για τις δίτροχες αγαπημένες μας είναι λόγος για να κάνω μια στάση στην διαδικτυακή μου περιήγηση σχεδον καθημερινά.. Εύχομαι καλή αρχή και σύντομα θα επανέλθω και με καμιά πρόταση για να βοηθήσουμε και εμείς με όποιο τρόπο μπορούμε! Μπράβο σας!

project.breeze
21/05/2012, 20:17
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια φίλε μου. Θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι και γι'αυτό όχι απλά δεχόμαστε την κριτική και τα σχόλια αλλά τα αποζητούμε κιόλας.Άλλωστε και εμείς αρχάριοι είμαστε στον χώρο οπότε έχουμε πάρα πολλά ακόμα να μάθουμε.Η επόμενή μας σκέψη είναι να γίνει μια κατηγορία όπου θα επιλέγουμε και θα σας παρουσιάζουμε ευκαιρίες και προσφορές από διάφορα sites.Ελπίζω να σας αρέσει κάτι τέτοιο :)

project.breeze
23/05/2012, 13:57
Έχει προστεθεί και μετατροπέας συναλλάγματος στο site και έχουνε μπει και κάποιες αισθητικές πινελιές.Έχουμε αναθέσει σε γραφίστα να μας φτιάξει το logo και τώρα θέλω κάπου την βοήθειά σας.Θέλουμε μία ατάκα, ένα μότο που θα μπει δίπλα στο Logo του karfo.gr . Έχετε καμμία ιδέα; Εμάς το μυαλό με τόσο κάψιμο όλες αυτές τις μέρες μπροστά στο pc δεν λειτουργεί πλέον :lol:

nikos_abel
23/05/2012, 17:50
Εγώ θα σου πω την ατάκα. Αφού γράψουμε πρώτα όλοι τις βλακείες τους

(να έχει και σασπένς)

p_sapelas
23/05/2012, 18:53
Εγώ θα σου πω την ατάκα. Αφού γράψουμε πρώτα όλοι τις βλακείες τους

(να έχει και σασπένς)

Να ξεκινήσουμε τότε.. αφού πρόκειται για ενημερωτικό.. και επειδή το karfo παραπέμπει σε καρφί... Θα έλεγα.. "Στον τοίχο της ενημέρωσης" :a13:

tthodor
23/05/2012, 19:08
Καλησπέρα φίλε.... αξιόλογη προσπάθεια και συγχαρητήρια....

Αν δε σε πειράζει κάποια σχόλια, κυρίως σε ότι αφορά το "τεχνικό" κομμάτι (αν έχεις πρόβλημα, πες μου και τα σβήνω ;) )

1. Ανάλυση: Το content σου παίζει επαρκώς σε 1400+ pixel width οθόνες..... κοινώς.... bye bye netbook, tablets, phones....
2. O header σου (logo & moto) είναι τεράστιος... σε 1920χ1080 οθόνη πιάνει σχεδόν το 1/3 της..... δεν ειναι και πολύ καλό αυτο...
3. Το slide show.... ειναι λίγο "μονόπαντο", καθεται δεξιά, και το αριστερο μισό κομμάτι της οθόνης είναι άδειο.
4. Σε μερικές εικόνες στο slide show που δεν έχουν το σωστό aspect ratio τα κουμπιά φαίνονται σαν να είναι εκτός της εικόνας... δίνει την εντύπωση του χαλασμένου...
5. με click στο slide-show ανοίγει το "θέμα" σε νέα σελίδα/tab (αναλόγως browser kai settings) ... είναι λίγο μπερδεγουει για τον πολύ κόσμο αυτό.... (believe me... ψαχνουν να βρουν γιατί χάλασε το back :D )
6. Τα header-ακια (προσωπικό γούστο αυτό) δεν μου αρέσει που είναι ασύμμετρα.... (από την μια rounded corner και από την άλλη σαν να ξεχυλίζει από το border του main content....που σε κάποιες περιπτώσεις το κάνει... π.χ. Πρόγραμμα Τηλεόρασης... δεν χωράσει σαν title)

αυτά τα λίγα.... καλή συνέχεια και καλό κουράγιο....

project.breeze
24/05/2012, 01:14
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. tthodor αρκετά από αυτά που είπες τα έχουμε διαπιστώσει και προσπαθούμε να τα λύσουμε χωρίς να δημιουργούμε πρόβλημα στο υπόλοιπο περιβάλλον γιατί ξέρεις ότι όλα αυτά είναι ντόμινο :p Ψαχνόμαστε με το word press ακόμα μιάς και όπως ανέφερα αρχικά είχαμε ξεκινήσει με Joomla.Έχει ακόμα κάμποση δουλειά όπως είδες.Σήμερα αλλάξαμε template, ρίξτου μια ματιά αν θέλεις και πες μου αν σου φαίνεται κάπως καλύτερο