PDA

View Full Version : Βασικές ερωτήσεις Restoring



MikeG
18/05/2012, 14:27
Με έβαλε ο διάολος λοιπόν & έχω κάνει το μισό KTM που έχω για πούλημα βίδες.

Έχω βγάλει εξάτμιση από λαιμό, τελικό, υποπλαίσιο & όλα τα πλαστικά. Τους λαιμούς τους έχω τρίψει με scotchbright ώστε να φύγει η σκουριά, θα μπουν τώρα σε μπάνιο με ξύδι & μετά θα τους περάσω βούρτσα με σαπούνι Metal Brill.

Με βούρτσα περνάω & αρκετά από τα αλούμινια, όπως side stand, μανιβέλα, ποδόφρενο.

Θα γίνει καλό πλύσιμο σε όλο το μηχανάκι, με πινελάκι & τα σχετικά. Πάμε τώρα στις ερωτήσεις.

α) Στα αλουμίνια κυρίως μετά το πέρασμα με βούρτσα μένουν μαυρίλες σε μερικά σημεία, τρίβοντας τες με ένα απλό πανάκι φεύγουν. Είναι η πάστα του σαπουνιού. Υπάρχει κάποιο υλικό ή κάποια διαδικασία που πρέπει να κάνω αφότου τα περάσω με τη βούρτσα ώστε να φεύγουν όλες οι μαυρίλες?

β) Τα καπάκια του μοτέρ μπορώ να τα τρίψω με κάποιο ντουκόχαρτο-γιαλόχαρτο ώστε να καθαριστούς από διάφορες μαυρίλες που έχουν? Αν ναι σας παρακαλώ γράψτε μου ακριβώς τι νούμερο & πως δουλεύετε. Υποθέτω θέλω κάποιο ντουκάρτο νερού πολύ ψιλό, σωστά?

γ) Το ίδιο με τα πλαστικά. Δεν έχω σκοπό να τα βάψω. Θέλω απλά να τα τρίψω ώστε οι τσαμπουκάδες που έχουν & τα σημάδια να φύγουν. Τι νούμερο & είδος ντουκόχαρτο χρησιμοποιώ?

Μιλάμε για KTM 400 exc.


& μετά βέβαια από όλα αυτά, η καρδιά μου σπαράζει να το δώσω..

Μόλις έχω απαντήσεις, θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα στη κατηγορία με photos.

Πάω τώρα να πάρω πολύ ξύδι :D


Σας ευχαριστώ!

MikeG
18/05/2012, 20:16
Όσον αφορά το ερώτημα γ) μάλλον δε πρέπει να τα περάσω ντουκόχαρτο από ότι διαβάζω, ίσως μόνο το πολύ πολύ λεπτό 3000. Ψάχνοντας διαβάζω για διάφορες αλοιφές όπως είναι η Plast X ( http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=9 ). Βλέπω όμως ότι υπάρχουν και σαπούνια που κάνουν αυτή τη δουλειά.
( http://www.esslinger.com/re-new-all-watch-crystal-scratch-remover.aspx )

Έχω μπερδευτεί.

jimmis5
19/05/2012, 01:34
Πρεπει να κααθαριζεις την πανοβουρτσα συχνα βρες ενα καθαρο κομματι ξυλου κατα προτιμηση τετραγωνο και καθαριζε συχνα την βουρτσα
Οσο για τα καπακια νερογυαλοχαρτο 2000 και ενα σφουγγαρι και εισαι μια χαρα
Για τα πλαστικα με οτι και να το τριψεις θα ματαρι μια ιδεα ειναι να τριψεις με 2000 νερου και μετα με ενα πιστολακι θερμου αερα να τα συνεφερεις αλλιως βερνικι
Καλη δυναμη

MikeG
19/05/2012, 17:08
Anybody else?

Kotselakos
19/05/2012, 17:32
Για το ερώτημα γ δεν έχω να σου πω τίποτα παραπάνω.

Σε μηχανάκι χώματος γιατί βουρτσίζεις αλουμίνια; Ότι και να κάνεις θα μαυρίσουν και κάθε τόσο θα πρέπει να είσαι με πανιά και αλοιφές.

Εν πάση περιπτώσει καλό πλύσιμο με ζεστό νερό και Tide είναι αρκετό για να φεύγουν τα κατάλοιπα από το βούρτσισμα, εγώ δεν έχω χρειαστεί ποτέ τίποτα παραπάνω.

Τα καπάκια του μοτέρ δεν ξέρω αν μπορείς να τα τρίψεις για να βγάλεις τις μαυρίλες χωρίς να αφαιρέσεις το χρώμα τους (βαμμένα δεν είναι; )

Όπως και να έχει για μένα καλύτερα να τα βάψεις (αστάρι αλουμινίου και ακρυλικό μονής).

Για νούμερο γυαλόχαρτου εξαρτάται σε τι κατάσταση βρίσκεται η επιφάνεια που θες να τρίψεις. Εγώ στα αλουμίνια που προορίζονται για βαφή παίζω από 240 μέχρι 600 νερού.

karellen
19/05/2012, 21:16
Για τα πλαστικά σου δοκίμασε σύρμα για τις κατσαρόλες, το ψιλό.

lspiros
19/05/2012, 23:23
Για τα πλαστικά σου δοκίμασε σύρμα για τις κατσαρόλες, το ψιλό.

για το θεο,οχι:nono:

8avos
20/05/2012, 14:54
α)το μπράσο,νικελοαλοιφή αν τίποτα απ τα δυο τότε η οδοντόπαστα και βαμβάκι θα σου βελτιώσουν το αποτέλεσμα
β)με ένα πολύ ψιλό,οτι προείπαν τα παιδιά,γυαλόχαρτο θα δεις δουλείτσα που θα γίνει
γ) με πιστολάκι μαλλιών και σφουγγαράκι δικίμασε,όχι το συρμάτινο μέρος.

sapila racing
20/05/2012, 20:16
Mike τι ακριβως θέλεις να κάνεις? Να το φρεσκαρεις για να δείχνει σχεδόν σαν καινουριο για να πωληθεί?
Ρωταω γιατί όλα αυτα που περιγράφεις ειναι λίγο αδικος κόπος, αφού μόλις κανεις 2-3 βόλτες θα γίνει πάλι οπως είναι τωρα.
Τα πλαστικά μπορεία να τα κάνεις με Jif, δοκίμασε πρωτα σε ενα μερος που να ειναι απο μέσα η να μην φαίνεται για να δείς το αποτέλεσμα.
Οι αλοιφες για εξατμίσεις κλπ κρατάνε λίγο και μετα ειναι παλι όπως ήταν.
Εγω δεν θα έβαζα ντουκόχαρτα στα καπάκια του κινητήρα, μονο αλοιφή.
:wave2:

MikeG
20/05/2012, 22:20
Mike τι ακριβως θέλεις να κάνεις? Να το φρεσκαρεις για να δείχνει σχεδόν σαν καινουριο για να πωληθεί?
Ρωταω γιατί όλα αυτα που περιγράφεις ειναι λίγο αδικος κόπος, αφού μόλις κανεις 2-3 βόλτες θα γίνει πάλι οπως είναι τωρα.
Τα πλαστικά μπορεία να τα κάνεις με Jif, δοκίμασε πρωτα σε ενα μερος που να ειναι απο μέσα η να μην φαίνεται για να δείς το αποτέλεσμα.
Οι αλοιφες για εξατμίσεις κλπ κρατάνε λίγο και μετα ειναι παλι όπως ήταν.
Εγω δεν θα έβαζα ντουκόχαρτα στα καπάκια του κινητήρα, μονο αλοιφή.
:wave2:


Δε τα κάνω όλα αυτά για να δείξει πιο όμορφο λόγο πώλησης. Δε ξέρω, απλά με έπιασε να ασχοληθώ. Ίσως εξάλλου εν τέλη δε το πουλήσω με όλα αυτά που κάνω. Σε τι αλοιφή αναφέρεσαι για τα καπάκια του κινητήρα?

motomaniac
21/05/2012, 13:24
τα πλαστικα μου τα περασα πολλα γυαλοχαρτα αναλογως με το ποσο αγριο τσαμπουκα ειχαν. κατεληξα σε 1500αρι νερου. εχοντας περασει ΟΛΑ τα ενδιαμεσα νουμερα. και τελος τα εκανα και πιστολι θερμου αερα για γυαλισουν κι αλλο. το αποτελεσμα αν και καλο παλι μαυριζει ευκολα. τα πιανεις με τα βρωμοχερα (μου) και κανει λεκε που θελει γ@μησι για να βγει.. παρε μια ιδεα. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125699

OldMan
21/05/2012, 13:45
Λιγο προσοχή με το πιστόλι του ζεστού αέρα (αν το χρησιμοποιήσεις τελικά..)

Θα κάνουν εσωτερικά τσακίσματα (ασπρίλες) και μόλις φορτωθούν λάσπη τα φτερά θα "πετάξουν" ...