PDA

View Full Version : Αλλαγή εξάτμισης - Καυσανάλυση ;



Makedonia_Greek
18/05/2012, 20:57
Σε ένα αξιοπρεπέστατο μαγαζί στην Πάτρα ( συνεργείο ) - δεν θέλω να πω όνομα είτε μην το θίξω είτε φανεί σαν διαφήμιση .

Σήμερα που λέτε πήγα το πρωί γιατί πριν από 2 ημέρες ο υπεύθυνος ( ένα ευγενικό παλικάρι - γνώστης - κατά του φαίνεσθαι ) μου είπε να περάσω μια βόλτα για να δούμε αν μπορεί να βρει κανένα τελικό εξάτμισης .
Που λέτε σήμερα πήγα στο μαγαζί του και μου είπε πως βρήκε ένα τελικό μαζί με λαιμό ενός Akrapovic Hexagonal στην τιμή των 380 ( υπάρχει πιθανή μείωση της τιμής - από τον κάτοχο της εξάτμισης )

Στην ερώτηση μου αν χρειάζεται φίλτρο και ρύθμιση για το μείγμα της μηχανής μου απάντησε πως χρειάζεται .

Τα βάλαμε κάτω που λέτε και είπαμε :

i ) 380 Ευρώ ( τώρα αν υπάρξει μείωση στην τιμή - θα μάθουμε σε λίγες ημέρες ) Akrapovic - παραθέτω και φωτογραφία http://imageshack.us...dsc00059mw.jpg/ - http://imageshack.us...dsc00056uu.jpg/

ii ) Φίλτρο K & N 70 Ευρώ

iii) Εργασία Εξατμισά - ώστε να φτιάξει το σκελετό , την λεγόμενη πατέντα , γύρω στα 40 ευρώ

iv) Εργασία δική του 100 ( !!!!!!! !!!!!!!) . Και μου είπε θα πάρει 100 ευρώ για το ρύθμισμα καθώς θα μου κάνει λέει καυσανάλυση .

Και τώρα ερωτώ , είναι απαραίτητη η καυσανάλυση ; Κάπου διάβασα ότι μόνο αν βάλω power commander πρέπει να γίνει καυσανάλυση .

Τα φώτα σας παιδιά !!!

DrBig
18/05/2012, 21:07
με αλλαγη φιλτρου + τελικου το πιθανοτερο ειναι να χρειαζεσαι powercommander.
Με αλλαγη μονο τελικου το πιθανοτερο ειναι να μη χρειαζεσαι.
Θα προτεινα το δευτερο.

Makedonia_Greek
18/05/2012, 21:13
Γιατί να είναι απαραίτητη η χρήση Commander @DrBig ? Και γιατί δεν το ανέφερε καν ο μάστορας αυτό ; ( κέρδος θα είχε )

DrBig
18/05/2012, 21:30
Γιατί να είναι απαραίτητη η χρήση Commander @DrBig ? Και γιατί δεν το ανέφερε καν ο μάστορας αυτό ; ( κέρδος θα είχε )

Γενικα υπαρχει η περιρρεουσα δοξασια οτι ο ψεκασμος ανταπεξερχεται τετοιων αλλαγων.
Αν ομως κοιταξεις καλους χαρτες απο ψεκαστα που φορεσαν τα εν λογω περιφρειακα θα δεις το ελα να δεις ειδικα στα χαμηλομεσαια απο προσθαφαιρεσεις μιγματος. Εκει που χρειαζονται οι μικροτερες δυνατες αλλαγες ειναι σε τελικα με ταπα και αντε τελικα χωρις. Απο κει και περα εμφανιζονται τρυπες στην αποδοση εδω κι εκει που αλλου τις καταλαβαινεις, αλλου οχι και σε καποιες περιπτωσεις και καποιες μηχανες μπορει να ειναι και επικινδυνες.

Makedonia_Greek
18/05/2012, 21:33
Το μηχανάκι είναι καρμπυρατερ ! Μιλάμε για Honda hornet 02 . Μήπως αλλάζει τα δεδομένα αυτό ;

npat
18/05/2012, 21:40
Μήπως αλλάζει τα δεδομένα αυτό ;

Ναι τα αλλάζει. Καυσανάλυση θα χρειαστείς αν βάλεις εξάτμιση και φίλτρο.

Όπως και ο δόκτορας, θα σου έλεγα και εγώ να βάλεις μονάχα ένα τελικό και να το αφήσεις στην ησυχία του...

Από εκεί και πέρα, ότι γουστάρεις.

DrBig
18/05/2012, 21:42
Το μηχανάκι είναι καρμπυρατερ ! Μιλάμε για Honda hornet 02 . Μήπως αλλάζει τα δεδομένα αυτό ;

Ναι, τα αλλαζει! Τα καρμπυρατερ ειναι λιγο πιο ευπροσαρμοστα απο τον ψεκασμο. Θα προτεινα παντως να παρεις ενα κιτ dynojet αν αλλαξεις και φιλτρο και τελικο.

Makedonia_Greek
18/05/2012, 21:45
Dynojet τι είναι ; Κάτι σαν το PowerCommander ? Δηλαδή τα 100γιούρια για την καυσανάλυση δεν τα γλυτώνω ε ;

Και γιατί να μην βάλω φίλτρο ; Δεν είναι απαραίτητο ;

DrBig
18/05/2012, 21:50
Dynojet τι είναι ; Κάτι σαν το PowerCommander ? Δηλαδή τα 100γιούρια για την καυσανάλυση δεν τα γλυτώνω ε ;

Και γιατί να μην βάλω φίλτρο ; Δεν είναι απαραίτητο ;

Ειναι ενα κιτ που περιλαμβανει βελονες, ελατηρια για τις βελονες και ζιγκλερ. Σε τρεις μηχανες το εχω δοκιμασει και δουλευε πολυ καλα και στις τρεις, 'αουτ οφ δε μποξ'. Λογαριασε κανα 100-120 ευρω κοστος. Το φιλτρο που ρωτας, δεν ειναι απραιτητο σε καμια περιπτωση. Αν βγαζει η DNA για την μηχανη σου προτιμησε το αντι του Κ&Ν.

Makedonia_Greek
18/05/2012, 21:55
Αλήθεια ; Γιατί αυτή η προτίμηση στο DNA και όχι στο K&N ? Αν επιτρέπεις !

Makedonia_Greek
18/05/2012, 22:16
Μόλις πληροφορήθηκα ότι τα DNA είναι ελληνικό προϊόν . Επομένως , σαν λάτρης της χώρας μας φυσικά θα το προτιμήσω .... !!!!!

kostaspetrou
19/05/2012, 08:30
Ναι, τα αλλαζει! Τα καρμπυρατερ ειναι λιγο πιο ευπροσαρμοστα απο τον ψεκασμο. Θα προτεινα παντως να παρεις ενα κιτ dynojet αν αλλαξεις και φιλτρο και τελικο.
Απ'όσα έχω διαβάσει μακριά από κιτ Dynojet.Οι βελόνες τους φθείρονται πολύ.
Όσοι βάζουν κιτ προτιμούν factory pro.

Για μένα το καλύτερο είναι μη να μη βάλεις κανένα κιτ:στο 99% των περιπτώσεων θα κάνεις τη δουλειά σου παίζοντας με τη θέση της μαμά βελόνας και βρίσκοντας τα σωστά ζιγκλέρ.
Τώρα για φίλτρο:έχω δοκιμάσει σε διάφορα μηχανάκια BMC(πολύ καλό),K&N(μέτριο) και φυσικά το μαμά.
Πλέον η σειρά προτίμησής μου είναι μαμά,BMC,K&N.

DrBig
19/05/2012, 09:02
Μόλις πληροφορήθηκα ότι τα DNA είναι ελληνικό προϊόν . Επομένως , σαν λάτρης της χώρας μας φυσικά θα το προτιμήσω .... !!!!!

Εκτος απο ελληνικο προστατευει και καλλιτερα απο την σκονη, και ειναι το μονο φιλτρο του ειδους που εμπιστευονται οι ονοφαδες.
Για το dynojet δεν γνωριζα την πληροφορια για τις βελονες του φιλου απο πανω, αλλα συμφωνω μαζι του οτι μπορεις με θεση βελονας και #ζιγκλερ να το φερεις εκει που θελεις. Αλλα θα χρειαστει αυτο να το κανεις μονος σου (η να πληρωσεις καποιον να το κανει).

Makedonia_Greek
19/05/2012, 13:32
http://imageshack.us/photo/my-images/201/dsc00060ge.jpg/ παιδιά έτοιμο το akrapovic . Τώρα μου μένει η καυσανάλυση και η ρύθμιση ζιγκλέρ - καρμπιρατέρ .

Μου είπε το παλικάρι στο σέρβις ότι παίζει να μην χρειάζεται αλλαγή στα ζιγκλέρ , να παραμείνουν τα μαμά ...

DrBig
19/05/2012, 14:20
http://imageshack.us/photo/my-images/201/dsc00060ge.jpg/ παιδιά έτοιμο το akrapovic . Τώρα μου μένει η καυσανάλυση και η ρύθμιση ζιγκλέρ - καρμπιρατέρ .

Μου είπε το παλικάρι στο σέρβις ότι παίζει να μην χρειάζεται αλλαγή στα ζιγκλέρ , να παραμείνουν τα μαμά ...

Αν μπει στο δυναμομετρο αποφασισε εκ των πρωτερων αν θες ταπες η οχι και μετρησε/ρυθμισε το αναλογα. Με ταπες θα πηγαινει καλλιετρα στα χαμηλα και μεσαια, χωρις θα πηγαινει καλλιτερα ψηλα.

Makedonia_Greek
19/05/2012, 14:29
Τάπες; Τι τάπες εννοείς ;

DrBig
19/05/2012, 14:38
Τάπες; Τι τάπες εννοείς ;

Αυτα τα κοκοκοψα που βιδωνουνε πισω στο εβγα της εξατμισης και μειωνουνε το θορυβο?

http://www.google.gr/search?q=akrapovic+db+killer&hl=el&rlz=1C1GGGE_enGR348GR348&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=IpS3T97fB4TBtAb4srzuBw&ved=0CE8QsAQ&biw=1024&bih=537

Makedonia_Greek
19/05/2012, 14:46
Α τον σιγαστήρα εννοείς . Δεν έχω σιγαστήρα εγώ επάνω στην εξάτμιση !

kostaspetrou
19/05/2012, 16:36
Με ταπες θα πηγαινει καλλιετρα στα χαμηλα και μεσαια, χωρις θα πηγαινει καλλιτερα ψηλα.

Χμμμ...μεγάλη συζήτηση αυτή.Δεν ισχύει πάντα αυτό,όσα μηχανάκια έχω καβαλήσει ξετάπωτα πηγαίνανε παντού καλύτερα.
Για να πω την αλήθεια, βάζοντας τάπα τα μηχανάκια χάσανε ελάχιστα(πραγματικά ελάχιστα)μόνο στα ψηλά.

Η μόνη αλλαγή σε ζιγκλέρ ήταν της τάξης του 2,5(δηλαδή αν φόραγε πχ 130 ξετάπωτο,με την τάπα του βάζαμε 127,5),για να φτωχύνει ελάχιστα.
Όχι πως χάλασε ο κόσμος δηλαδή αν το αφήσεις όπως είναι,δε θα πάθει τίποτα.
Θα πρότεινα ξετάπωτο ρύθμισμα και αν κι'εφόσον πας για ΚΤΕΟ βάζεις το σιγαστήρα(τον οποίο προβλέπω να βγάζεις μετά ... :cool: ),ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο άνοιξε καρμπυρατέρ,άλλαζε ζιγκλέρ,η διαφορά είναι αμελητέα.

Εκτός και αν ο σιγαστήρας αλλάζει πολύ τον τρόπο που φεύγουν τα καυσαέρια(πχ πολύ μακρύς και αρκετά στενότερος απ'το ξετάπωτο τελικό).
Συνήθως οι περισσότεροι σιγαστήρες είναι 10-15 cm μήκος και ελάχιστα στενότεροι απ' το τελικό.

ΥΓ:Δυναμόμετρο δεν ανεβάσαμε ποτέ και κανένα,μόνο τρύπημα στην εξάτμιση,κόλλημα ποτηράκι μ'εσωτερικό σπείρωμα Μ18x1,5 και καυσανάλυση στο δρόμο με wideband . :D

DrBig
19/05/2012, 17:07
Χμμμ...μεγάλη συζήτηση αυτή.Δεν ισχύει πάντα αυτό,όσα μηχανάκια έχω καβαλήσει ξετάπωτα πηγαίνανε παντού καλύτερα.
Για να πω την αλήθεια, βάζοντας τάπα τα μηχανάκια χάσανε ελάχιστα(πραγματικά ελάχιστα)μόνο στα ψηλά.

Η μόνη αλλαγή σε ζιγκλέρ ήταν της τάξης του 2,5(δηλαδή αν φόραγε πχ 130 ξετάπωτο,με την τάπα του βάζαμε 127,5),για να φτωχύνει ελάχιστα.
Όχι πως χάλασε ο κόσμος δηλαδή αν το αφήσεις όπως είναι,δε θα πάθει τίποτα.
Θα πρότεινα ξετάπωτο ρύθμισμα και αν κι'εφόσον πας για ΚΤΕΟ βάζεις το σιγαστήρα(τον οποίο προβλέπω να βγάζεις μετά ... :cool: ),ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο άνοιξε καρμπυρατέρ,άλλαζε ζιγκλέρ,η διαφορά είναι αμελητέα.

Εκτός και αν ο σιγαστήρας αλλάζει πολύ τον τρόπο που φεύγουν τα καυσαέρια(πχ πολύ μακρύς και αρκετά στενότερος απ'το ξετάπωτο τελικό).
Συνήθως οι περισσότεροι σιγαστήρες είναι 10-15 cm μήκος και ελάχιστα στενότεροι απ' το τελικό.

ΥΓ:Δυναμόμετρο δεν ανεβάσαμε ποτέ και κανένα,μόνο τρύπημα στην εξάτμιση,κόλλημα ποτηράκι μ'εσωτερικό σπείρωμα Μ18x1,5 και καυσανάλυση στο δρόμο με wideband . :D

Η δικη μου εμπειρια ειναι λιγο (οχι πολυ) διαφορετικη. Προσφατο παραδειγμα το 950 που με ταπες εχει σαφως καλλιτερα μεσαια, αλλα χωρις εχει σαφως καλλιτερα πολυ χαμηλα (μολις πανω απο το ρελαντι). Αυτο (και ισως να συμφωνησεις) ισως τελικα εχει να κανει με το σε ποια εξατμιση και τι ανοιγμα γκαζιου η υπαρχουσα ρυθμιση του μειγματος αντιστοιχει καλλιτερα.

Για πες ποιο wideband θα προτεινες και σε ποση αποσταση απο τον κυλινδρο βαζεις τον αισθητηρα?

kostaspetrou
19/05/2012, 18:10
Η δικη μου εμπειρια ειναι λιγο (οχι πολυ) διαφορετικη. Προσφατο παραδειγμα το 950 που με ταπες εχει σαφως καλλιτερα μεσαια, αλλα χωρις εχει σαφως καλλιτερα πολυ χαμηλα (μολις πανω απο το ρελαντι). Αυτο (και ισως να συμφωνησεις) ισως τελικα εχει να κανει με το σε ποια εξατμιση και τι ανοιγμα γκαζιου η υπαρχουσα ρυθμιση του μειγματος αντιστοιχει καλλιτερα.

Για πες ποιο wideband θα προτεινες και σε ποση αποσταση απο τον κυλινδρο βαζεις τον αισθητηρα?
Πολύ πιθανό φίλε μου,στο κάτω κάτω κανένα μηχανάκι δεν είναι εντελώς ίδιο με κανένα άλλο.

Υπ'όψιν,όταν μιλάμε για ολόσωμη εξάτμιση με τελικό που'χει προσθαφαιρούμενη τάπα,τότε πάντα(τουλάχιστον η δικιά μου πείρα) λέει ότι το ξετάπωτο πάει καλύτερα παντού,απλά το παραθέτω.Ίσως σε κάποια slipοn να παρατηρείται αυτό που λες εσύ.


Τον λ τον βάζω τουλάχιστον μισό μέτρο απ'την εξαγωγή για να'χω το κεφάλι ήσυχο.Εννοείται πριν-ή τουλάχιστον στην αρχή-του midpipe.
Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα της Glowshift.Δε θα την πρότεινα πάντως γιατί όταν αλλάξαμε λ λόγω κλοπής(μη γελάτε,αλήθεια λέω!) αγοράσαμε τον ίδιο (ΒOSCH 4.9) από glowshift.Τον βάζουμε αλλά το όργανο δε δούλευε σωστά,η βελόνα ήθελε χρόνο για να δώσει αποτέλεσμα.Reset κλπ αλλά τίποτα.
Τα στέλνουμε όλα πίσω για test και μας λένε ότι φταίει ο λ.Ζητάμε να μας δώσουν άλλο δωρεάν(δεν είχε δουλέψει 1 ώρα)αλλά μας λένε
ότι δεν καλύπτεται ο λ απ'την εγγύηση! :evil::evil:
Γενικά επειδή το after sales service τους δε μ'άρεσε(μισόλογα κλπ) δε θα την πρότεινα.

Nα σου πω την αλήθεια με λίγο εξάσκηση δε τον πολυχρειάζεσαι,τουλάχιστον για καρμπυρατέρ υποπίεσης.Με διάβασμα μπουζί ή roll-off method μια χαρά βρίσκεις τα ζιγκλέρ και ό,τι άλλο γουστάρεις.
Άλλωστε παλιά που δεν είχανε καυσαναλυτές μια χαρά τα καταφέρνανε! :)