PDA

View Full Version : Σιλικόνη και πλαστικά!



gRim
17/09/2005, 20:12
Καλησπέρα!

Είναι κάμποσος καιρός που παρατήρησα στα πλαστικά της μηχανής κάτι σαν ψιλές γρατζουνιές οι οποίες σχηματίζουν κύκλους. Σκέφτηκα ότι από σφουγγάρι στο πλύσιμο την έπαθα και επειδή δεν υπήρχε μέρος του πλαστικού χωρίς αυτά τα σημάδια είπα να αγοράσω μία αλοιφή γιαλύσματος της 3M.
Όσο και να προσπάθησα με την αλοιφή δεν κατάφερα τίποτα με αυτά τα σημάδια ενώ κατάφερα να βγάλω μεγαλύτερες γρατζουνίες που είχα δημιουργήσει παλιότερα(!?!).

Αφού είδα ότι δε γινόταν τπτ με την αλοιφή είπα να πάω 2 καταστάματα με spray και αλοιφές για πλαστικά να δω πως θα βγάλω αυτά τα σημάδια.
Ο ένας μου είπε ότι έγινε από το σφουγγάρι και πήγε να μου πουλήσει αλοιφή γιαλύσματος οπότε σηκώθηκα και έφυγα ενώ ο άλλος μου είπε ότι μάλλον φταίνε τα spray που βάζω. Τότε του είπα ότι βάζω πολύ καιρό spray σιλικόνης στα πλαστικά και μου είπε με σιγουριά ότι η σιλικόνη έκανε τη ζημιά, αυτά που βλέπω δεν είναι γρατζουνιές(?) και ίσως δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο από το να ξαναβάψω τα πλαστικά.

Μετά από αυτό γύρισα σπίτι απογοητευμένος και νευριασμένος με τις μ@λκς μου και ψάχνοντας στο google βρήκα ότι το πρόβλημα μου λέγεται fish eye και συνήθως προκαλείται από τη σιλικόνη.

Βοήθεια!!! Θα αλλάξω κάποια πλαστικά επειδή τα έχω σπάσει και θα φαίνεται ακόμα περισσότερο! Μπορώ να κάνω κάτι εκτός από το βάψιμο; :bawl: :bigcry: :bawl: :bawl:

GTZ750
17/09/2005, 20:28
ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΕΙΣΑΙ????

ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΒΑΦΕΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΕΣ ΑΛΟΙΦΕΣ!!!!ΑΛΛΑ............

gRim
17/09/2005, 21:38
Ναι από Κρήτη είμαι.. Αν τύχει και περάσεις από τον βαφέα ρώτα τον αν γνωρίζει καμιά αλοιφή για αυτό το πρόβλημα ή αν έχει ακούσει κάτι σχετικό με τη σιλικόνη και το χρώμα.
Εγώ θα περάσω τη δευτέρα από ένα κατάστημα με χρώματα για να μου πουν αν μπορώ να κάνω τίποτα πέρα από το βάψιμο.

Έψαξα λίγο παραπάνω στο google και είδα ότι το fish eye που αναφέρω δεν έχει τελικά σχέση με το πρόβλημα μου.