PDA

View Full Version : Παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο(?)



Komisths
20/05/2012, 01:05
Παιδιά γεια σε όλους.Πρόσφατα καθώς πήγαινα να πάρω το μηχανάκι έχοντας παρκάρει,ως συνήθως κάθετα με το πεζοδρόμιο,συνειδητοποιώ ότι κάποιο ζώο,στην προσπάθειά του να παρκάρει ή να ξεπαρκάρει την είχε ρίξει κατάχαμα.Στα 3 χρόνια που οδηγώ στην Αθήνα είναι η δεύτερη φορά οπότε λέω"δεν πάει άλλο,δε γίνεται όποτε ο άλλος ή η άλλη δεν καταφέρνει να ξεπαρκάρει το κουτί του να πληρώνω 50άρια για να φτιάχνω εξατμίσεις και να ισιώνω πλαστικά".Οπότε,λέω, θα κάνω ό,τι κάνουν οι περισσότεροι στη γειτονιά,θα την ανεβάζω στο πεζοδρόμιο(είναι αρκετά φαρδύ) και θα τη δένω εκεί.Την άλλη μέρα όμως βρίσκω χαρτάκι από τον υπεύθυνο ενός μαγαζιού μπροστά από το οποίο είχα παρκάρει ότι η μηχανή ενΩχλεί και να μην την παρκάρω εκεί.Η ερώτηση λοιπόν είναι:έχει δίκιο ο τύπος να μου ζητάει κάτι τέτοιο?Θέλω να πω,δε νομίζω να του ανήκει το πεζοδρόμιο μπροστά από το μαγαζί του.Υποθέτω βέβαια ότι ούτε εγώ είμαι νόμιμος παρκάροντας στο πεζοδρόμιο.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?

devil's animal
20/05/2012, 07:11
αλλαζεις πεζοδρομιο γιατι μπορει να φωναξει τροχαια και να σε γραψει...

εναλλακτικα μπορεις να το συζητησεις μαζι του και να του εξηγησεις το προβλημα βρισκοντας μια κοινη λυση και για τους 2...

:beer:

Bowleno
20/05/2012, 12:55
αλλαζεις πεζοδρομιο γιατι μπορει να φωναξει τροχαια και να σε γραψει...

εναλλακτικα μπορεις να το συζητησεις μαζι του και να του εξηγησεις το προβλημα βρισκοντας μια κοινη λυση και για τους 2...

:beer:


+660

Komisths
20/05/2012, 13:15
Oκ παιδιά,θενξ...

Panoskl
20/05/2012, 16:14
Μην ποντάρεις στην "ασφάλεια" του πεζοδρομίου.

Είχα παρκάρει την μηχανή στο πεζοδρόμιο και την βρήκα πεσμένη το πρωί όπως και ένα άλλο μηχανάκι 10 μέτρα πιο κάτω.

Κάποιος με ψυχολογικά προβλήματα προφανώς είχε τα νεύρα του.

Μιλάμε για πεζοδρόμιο με στοά και τα μηχανάκια ήταν παρκαρισμένα στο κομμάτι από τις κολώνες της πολυκατοικίας μέχρι το ρείθρο, εκτός της πορείας των πεζών που είχαν τουλάχιστον 3 μέτρα πλάτος χωρίς εμπόδιο.


258370

Bowleno
21/05/2012, 13:38
Μην ποντάρεις στην "ασφάλεια" του πεζοδρομίου.

Είχα παρκάρει την μηχανή στο πεζοδρόμιο και την βρήκα πεσμένη το πρωί όπως και ένα άλλο μηχανάκι 10 μέτρα πιο κάτω.

Κάποιος με ψυχολογικά προβλήματα προφανώς είχε τα νεύρα του.

Μιλάμε για πεζοδρόμιο με στοά και τα μηχανάκια ήταν παρκαρισμένα στο κομμάτι από τις κολώνες της πολυκατοικίας μέχρι το ρείθρο, εκτός της πορείας των πεζών που είχαν τουλάχιστον 3 μέτρα πλάτος χωρίς εμπόδιο.


258370


Σόρρυ φίλε αλλά αν είναι έτσι όπως τα δείχνει το διάγραμμα κι εγώ θα τα έριχνα.... ΔΕΝ είναι εκτός της πορείας των πεζών όπως λες ;)

taskon
21/05/2012, 15:28
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. η ερωτηση ειναι μαλακες αυτοί και αντικοινωνικος εγώ με την μηχανη στο πεζοδρομιο και σχετικα πιο σιγουρη? καταλαβαινω το βιδωμα σου που στην εριξαν αλλα και η κακή συνήθεια του να παρκάρουμε στο πεζοδρόμιο λογικό ειναι να ενοχλεί κάποιους. Ας προσπαθουμε όσο μπορούμε να μην ενοχλούμε, αλλα πάλι λάθος ειμαστε.

p_sapelas
21/05/2012, 16:11
Δε βγαίνει άκρη παίδες.. και εγώ όταν δεν είμαι σπίτι κάνω αμάν για να το παρκάρω κάπου με ασφάλεια αλλά και αυτό είναι σχετικό.. Από την μία έχεις να κάνεις με το βλάκα τον κουτάκια που στο πετάει και δεν αφήνει ένα σημείωμα για να πληρώσει τουλάχιστον η ασφαλιστική (τα 50 ευρώ που λές είναι λίγα καθώς εμένα η μοναδική μου πτώση παρκαρισμένος μου βγήκε 1000ρικο :uplate: δίπλα από την καφετέρια που έπινα καφεδάκι παρακαλώ), από την άλλη τους ταλαίπωρους πεζούς που είτε δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στα πεζοδρόμια από πουθενά, είτε η πορεία τους πάνω σε αυτά γίνεται μετ' εμποδίων.. Τώρα να στο πετάξει ο πεζός είναι πολύ τραβηγμένο... αλλά..

peter86
21/05/2012, 23:33
Πόσο δύσκολο είναι το να υπάρχουν διαγραμμισμένες θέσεις πάρκινγκ για μοτο όπως στο εξωτερικό πανω σε κάθε δρόμο (που να τις σέβονται τα κουτια ε!!)
Μπανανία!!!!!!!!!!

Cpt. Haddock
22/05/2012, 07:22
Να είχαμε και τα πεζοδρόμια του εξωτερικου....

moutoulos
23/05/2012, 12:11
Το ότι είμαστε μηχανοβιοι, δεν μας δίνει κανένα δικαίωμα να παρκαρουμε
πάνω σε πεζοδρόμιο. Έχω τρεις μηχανές (2 μεγάλες, 1 scooter), αλλα μερικές
φορές μου έρχεται και μένα να πετάξω όχι κάτω ..., αλλα μέσα στο δρόμο την
μηχανή κάποιου, γιατι θα πρέπει να στριμώχνονται οι περαστικοί, μαζί και
εγώ, καθημερινα σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο.

Εσυ μπορείς απλα να αναλάβεις/υποστείς της ευθύνες σου, χωρίς να απορείς
για το αν ανήκει η όχι το πεζοδρόμιο στον καταστηματάρχη. Το σίγουρο είναι
ότι δεν ανήκει ούτε σε σένα.

Δεν υπάρχει το ... θα κανόνισω με τον καταστηματάρχη, είναι καθαρά θέμα
παιδείας, και μόνο.

Το ότι δεν υπάρχουν χώροι στάθμευσης ..., σωστό, και σεβαστό. Αλλα είναι
άλλο θέμα ...

paulopoulos
23/05/2012, 12:32
Κανονικά δεν πρέπει να παρκάρουμε στο πεζοδρόμιο.. Τα πεζοδρόμια είναι για τους πεζούς.. Όμως δυστυχώς αφου δεν υπάρχουν πάρκιγκ ειδικά για μηχανές είμαστε αναγκασμένοι να τα ανεβάζουμε στο πεζοδρόμιο.. Μια πτώση της μηχανής στατική απο τον άλλον που παει να παρκάρει μπορεί να αποβεί σε κόστος άνω των 1500 € αναλογα με την κάθε μοτο..
Εγώ πχ μέσα στην πόλη πάντοτε βάζω την μοτο πανω σε πεζοδρόμιο με την προυπόθεση φυσικά να μην ενοχλώ την διέλευση των πεζών.. Άμα δεν βολεύει πάω 10-20 μετρα παραδίπλα.. σίγουρα κάπου θα υπάρχει κενό.
Μπροστά σε καταστήματα δεν είναι ότι καλύτερο, ούτε σε σχολεία.
Θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο πεζοδρόμιο.. Έχω πετύχει σκηνικό ο κάγκουρας να έχει βάλει κάθετα την μοτοσυκλετα στο πεζοδρόμιο και ένας τυφλός δεν καταλάβαινε απο που να περάσει.

cosgili
23/05/2012, 15:40
Το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους. ΤΕΛΟΣ. Απο εκει και περα...καταλαβαινω το προβλημα μιας και ειναικατι που ολοι το εχουμε αντιμετωπισει. Η λυση σου δινεται απο το ΚΟΚ, οσο και αν δεν αρεσει στους κουτακηδες...παρκαρεις παραλληλα με το πεζοδρομιο καταλαμβανοντας θεση αυτοκινητου γιατι ετσι λεει ο νομος, γιατι κανενας δεν μπορει να στην πει, και γιατι προφυλασσεις και το μοτορι σου. End of story.

ΥΓ απο τοτε που εγινα πατερας και κυκλοφορω με το καροτσι, ειμαι αναγκασμενος να κατεβαζω το παιδι στο δρομο με κινδυνο της σωματικης του ακεραιοτητας επειδη καποιος αρχιμ@λ@κας αποφασισε πως το πεζοδρομιο ειναι τσιφλικι για τη μηχανη ή το αυτοκινητο του. Μπειτε για λιγο στη θεση αυτου που πραγματικα του ανηκει το πεζοδρομιο και θα αναθεωρησετε περι παρκαρισματος πανω σε αυτο!

p_sapelas
23/05/2012, 17:09
Και το οριζόντιο παρκάρισμα ρε γμτ.. Ξέρω εγώ τώρα νομίζω πως είναι προκλητικό... όχι τπτ άλλο αλλά στη γειτονιά μου όσοι το κάνουν είναι για να φέρουν το βράδυ το κουτάκι τους και να μην χάνουν την θέση του parking...άλλη μαλακία και αυτή αλλά από όπου και να το πιάσεις βρωμάει το θέμα παρκαρίσματος.. Μέχρι λίγο πριν όταν έβλεπα μηχανή να παρκάρει έτσι στη γειτονιά πήγαινα και άφηνα το scooter δίπλα μόνο κ μόνο από σπάσιμο για να μην φέρουν μετά το αμάξι τους.. (Κανα 2 έξυπνοι το κάνουν συστηματικά στη γειτονιά)

Panoskl
23/05/2012, 22:54
Σόρρυ φίλε αλλά αν είναι έτσι όπως τα δείχνει το διάγραμμα κι εγώ θα τα έριχνα.... ΔΕΝ είναι εκτός της πορείας των πεζών όπως λες ;)

Εσύ δηλ. ως πεζός θα θελήσεις να εξασκήσεις το δικαίωμά σου να περάσεις αποκλειστικά στο 1 μέτρο ανάμεσα στις κολώνες της πολυκατοικίας και στο δρόμο, και όχι στα 3 μέτρα που υπάρχουν ανάμεσα στις κολώνες της πολυκατοικίας και στα μαγαζιά;

Και εκεί ακριβώς λοιπόν, θα σε εμποδίσω εγώ με την μηχανή μου και όχι οι κάδοι σκουπιδιών που είναι στις εσοχές, τα κολωνάκια του δημάρχου, τα δέντρα, τα σκυλόσκατα κλπ κλπ?

:confused:

Πάω πάσο! Τί να πώ;

Υ.Γ. Τα γκρίζα τετράγωνα είναι οι κολώνες της πολυκατοικίας σε κάτοψη.

spyrakos35
23/05/2012, 22:56
Το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους. ΤΕΛΟΣ. Απο εκει και περα...καταλαβαινω το προβλημα μιας και ειναικατι που ολοι το εχουμε αντιμετωπισει. Η λυση σου δινεται απο το ΚΟΚ, οσο και αν δεν αρεσει στους κουτακηδες...παρκαρεις παραλληλα με το πεζοδρομιο καταλαμβανοντας θεση αυτοκινητου γιατι ετσι λεει ο νομος, γιατι κανενας δεν μπορει να στην πει, και γιατι προφυλασσεις και το μοτορι σου. End of story.

ΥΓ απο τοτε που εγινα πατερας και κυκλοφορω με το καροτσι, ειμαι αναγκασμενος να κατεβαζω το παιδι στο δρομο με κινδυνο της σωματικης του ακεραιοτητας επειδη καποιος αρχιμ@λ@κας αποφασισε πως το πεζοδρομιο ειναι τσιφλικι για τη μηχανη ή το αυτοκινητο του. Μπειτε για λιγο στη θεση αυτου που πραγματικα του ανηκει το πεζοδρομιο και θα αναθεωρησετε περι παρκαρισματος πανω σε αυτο!

+ 2300

AUFGEBRACHT
23/05/2012, 23:00
Η ελληνική είναι μια πλούσια γλώσσα που δεν αφήνει περιθώρια για παρερμηνείες... ΠΕΖΟδρόμιο, απλή ετυμολογία, ΠΕΖΟΣ+ΔΡΟΜΟΣ, δε λέγεται ούτε μοτοσυκλετοδρόμιο, ούτε αυτοκινητοδρόμιο, είναι όπως τα λέει παραπάνω κι ο cosgili... Κατανοητό το πρόβλημα της στάθμευσης, αλλά παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο είναι σα να λέμε πεζοπορία στην πίστα των Σερρών...

Cpt. Haddock
24/05/2012, 06:41
[....]Και εκεί ακριβώς λοιπόν, θα σε εμποδίσω εγώ με την μηχανή μου και όχι οι κάδοι σκουπιδιών που είναι στις εσοχές, τα κολωνάκια του δημάρχου, τα δέντρα, τα σκυλόσκατα κλπ κλπ?
[...]

Εκει θα εμποδίσεις εσυ με τη μηχανη, ΜΑΖΙ με τους καδους, τα κολωνάκια, τα δέντρα, τα σκατα κλπ

Εαν ειναι δυσκολα για τους πεζους τα πράγματα, δε χρειάζεται να τα κάνουμε εμεις δυσκολότερα.

Bowleno
24/05/2012, 07:28
Εσύ δηλ. ως πεζός θα θελήσεις να εξασκήσεις το δικαίωμά σου να περάσεις αποκλειστικά στο 1 μέτρο ανάμεσα στις κολώνες της πολυκατοικίας και στο δρόμο, και όχι στα 3 μέτρα που υπάρχουν ανάμεσα στις κολώνες της πολυκατοικίας και στα μαγαζιά;

Και εκεί ακριβώς λοιπόν, θα σε εμποδίσω εγώ με την μηχανή μου και όχι οι κάδοι σκουπιδιών που είναι στις εσοχές, τα κολωνάκια του δημάρχου, τα δέντρα, τα σκυλόσκατα κλπ κλπ?

:confused:

Πάω πάσο! Τί να πώ;

Υ.Γ. Τα γκρίζα τετράγωνα είναι οι κολώνες της πολυκατοικίας σε κάτοψη.

φίλε μου γιατί εγώ ως πεζος πρέπει να ΑΛΛΑΞΩ πορεία επειδή εσυ έκλεισες το πεζοδρόμιο; το πιο απλό θα ήταν να παρκάρεις μπροστά στην κολώνα παράλληλα με το πεζοδρόμιο και απο την μέσα μεριά, την φαρδιά έτσι θα ενοχλούσες πολύ λιγότερο (χωρίς να είναι όμως και η ενδεδειγμένη λύση καθώς λέμε το πεζοδρόμιο είναι για τους ΠΕΖΟΥΣ και για ΚΑΝΕΝΑ τροχοφόρο, των ποδηλάτων περιλαμβανομένων);)

teogtp
24/05/2012, 09:05
Παντως ετσι οπως εχει γινει η κατασταση ο πεζος τη σημερινη εποχη μου θυμιζει αυτο.....http://www.youtube.com/watch?v=aZphWf-duAc

:mad:

Panoskl
24/05/2012, 09:25
Εγκαταλείπω την προσπάθεια να σας δώσω να καταλάβετε ότι η στοά είναι ενιαία σε μήκος ενός οικοδομικού τετραγώνου και όλοι οι πεζοί προτιμούν (λογικά) το φαρδύ σκεπασμένο κομμάτι και όχι το άλλο προς το δρόμο.

Το έβαλα επίτηδες εκεί όταν δεν έβρισκα στο συνηθισμένο μέρος επειδή ξέρω ότι δεν εμπόδιζε κανένα και επιμένω σε αυτό. Ελπίζω μόνο ο οργισμένος ακτιβιστής που έριξε τα δύο μηχανάκια γιατί ήθελε να περάσει μόνο από εκεί, να είναι υπόδειγμα σωστής συμπεριφοράς καθημερινά ... Μόνο έτσι αποκτά το δικαίωμα να αυτοδικεί κιόλας εκτός από το να διαμαρτύρεται και να υποδεικνύει το σωστό.

spyrakos35
24/05/2012, 09:40
Εγκαταλείπω την προσπάθεια να σας δώσω να καταλάβετε ότι η στοά είναι ενιαία σε μήκος ενός οικοδομικού τετραγώνου και όλοι οι πεζοί προτιμούν (λογικά) το φαρδύ σκεπασμένο κομμάτι και όχι το άλλο προς το δρόμο.

Το έβαλα επίτηδες εκεί όταν δεν έβρισκα στο συνηθισμένο μέρος επειδή ξέρω ότι δεν εμπόδιζε κανένα και επιμένω σε αυτό. Ελπίζω μόνο ο οργισμένος ακτιβιστής που έριξε τα δύο μηχανάκια γιατί ήθελε να περάσει μόνο από εκεί, να είναι υπόδειγμα σωστής συμπεριφοράς καθημερινά ... Μόνο έτσι αποκτά το δικαίωμα να αυτοδικεί κιόλας εκτός από το να διαμαρτύρεται και να υποδεικνύει το σωστό.


να αυτοδικήσει δικαίωμα δεν έχει κανένας ας είναι και άγιος.... κανείς δεν έδωσε δίκιο στον ακτιβιστή....

πριν όμως πιάσουμε να κρίνουμε αυτόν, πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να αναρωτηθούμε αν ορθώς παρκάραμε εκεί που παρκάραμε ΑΣΧΕΤΩΣ αν ουσιαστικά ενοχλούσαμε ή όχι....

αν η απάντηση είναι ναι, πάμε παρακάτω.... αν είναι όχι..... :look:

το έγραψαν και πιο πάνω αλλά το αγνοήσατε..... όταν με το καλό γίνετε γονείς και κυκλοφορήσετε με καροτσάκι, θα έρθει δυστυχώς η ώρα που όχι θα τα ρίχνετε, φωτιά θα τους βάζετε....

Panoskl
24/05/2012, 09:55
το έγραψαν και πιο πάνω αλλά το αγνοήσατε..... όταν με το καλό γίνετε γονείς και κυκλοφορήσετε με καροτσάκι, θα έρθει δυστυχώς η ώρα που όχι θα τα ρίχνετε, φωτιά θα τους βάζετε....

Από τότε που έγινα γονιός έμαθα να προσέχω ακόμα περισσότερο από πριν ώστε να μην ενοχλώ.

moutoulos
24/05/2012, 09:56
... δεν εμπόδιζε κανένα και επιμένω σε αυτό. Ελπίζω μόνο ο οργισμένος ακτιβιστής που έριξε τα δύο μηχανάκια γιατί
ήθελε να περάσει μόνο από εκεί, να είναι υπόδειγμα σωστής συμπεριφοράς καθημερινά ...

Σου επισυνάπτω μια φωτό και πέσμου (με το δικό σου μυαλό), σε τι διαφέρει απο αυτό
που έκανες εσύ ...

Μην μου πείς οτι το αυτοκίνητο καταλαμβάνει μέρος του δρόμου. Γιατί αν σκεφτείς κάτι
τέτοιο (που είμαι σιγουρος), βγάλε τα αυτοκίνητα και βάλε "μηχανές" όπως την είχες εσύ,
σε όλα τα "κενά".

Panoskl
24/05/2012, 10:26
Μην μου πείς οτι το αυτοκίνητο καταλαμβάνει μέρος του δρόμου. Γιατί αν σκεφτείς κάτι
τέτοιο (που είμαι σιγουρος), βγάλε τα αυτοκίνητα και βάλε "μηχανές" όπως την είχες εσύ,
σε όλα τα "κενά".


Αφού είσαι σίγουρος, γιατί ρωτάς;

Αν το ερώτημά σου δεν είναι ρητορικό, η διαφορά είναι ότι τα αυτοκίνητα έχουν κλείσει και τις κάθετες προσβάσεις στο πεζοδρόμιο.

Βασικά, αν θέλεις να δεις την πραγματικότητα στο σημείο αυτό, βάλε τα αυτοκίνητα παρκαρισμένα όπως τα έχεις αλλά χωρίς να καβαλάνε το πεζοδρόμιο επειδή απλά υπάρχουν ΚΑΙ κολωνάκια παράλληλα στο δρόμο.

Εγώ έκλεισα την κατά μήκος πρόσβαση σε σημείο που κανένας πεζός δεν χρησιμοποιεί στην πράξη.
Το μονοπάτι που μένει μεταξύ της γραμμής που κάνουν οι κολώνες της στοάς και τα κολωνάκια του δημάρχου φτάνει μόνο για τις γάτες.

Επαναλαμβάνω, όλοι περνάνε μπροστά από τα καταστήματα όπου το πεζοδρόμιο είναι φαρδύ και άνετο χωρίς εμπόδια.

Και αν θέλεις να δεις την άποψή μου για το παρκάρισμα επί του πεζοδρομίου (μόνο ως λύση ανάγκης με τρόπο που δεν ενοχλεί τους πεζούς) διάβασε αυτό το post μου:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122279&page=23&p=2119882&highlight=#post2119882

paulopoulos
24/05/2012, 10:53
Συγνώμη ρε παίδες, όλοι έχετε πάρκιγκ στην οικοδομή σας ή γκαραζ? ή μένετε σε πλούσιες περιοχές??.. Αλλιώς δεν είναι δυνατόν να παρκάρετε όλοι την μοτο στο δρόμο ανάμεσα απο παρκαρισμένα αυτοκίνητα..

TROOPER
24/05/2012, 12:08
πω-πω τα ιδια και τα ιδια καθε φορα...δε βαριεστε?

ειπαμε.το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους.τελεια και παυλα.παρ' ολα αυτα το να αφησεις τη μοτο αναμεσα στα αυτοκινητα ειναι επιφοβο να σου τη ριξουνε κατω.οποτε τι κανεις?προφανως την ανεβαζεις επανω στο πεζοδρομιο φροντιζοντας να ειναι αορατη!κολημενη σε καγκελα,διπλα σε παρτερια κλπ φροντιζοντας παντοτε να εχει απλετο χωρο ο πεζος,η μητερα με το καροτσακι,ο γερος με το π,τα αμεα.και φυσικα σε περιπτωση που σε γραψουνε ειναι εν γνωση σου οτι εχεις κανει λαθος (υποχρεωνεσαι βεβαια αλλα το λαθος παραμενει) και δεν μιλας.

αντε παμε για αλλα.

nikos_abel
24/05/2012, 12:15
πω-πω τα ιδια και τα ιδια καθε φορα...δε βαριεστε?

ειπαμε.το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους.τελεια και παυλα.παρ' ολα αυτα το να αφησεις τη μοτο αναμεσα στα αυτοκινητα ειναι επιφοβο να σου τη ριξουνε κατω.οποτε τι κανεις?προφανως την ανεβαζεις επανω στο πεζοδρομιο φροντιζοντας να ειναι αορατη!κολημενη σε καγκελα,διπλα σε παρτερια κλπ φροντιζοντας παντοτε να εχει απλετο χωρο ο πεζος,η μητερα με το καροτσακι,ο γερος με το π,τα αμεα.και φυσικα σε περιπτωση που σε γραψουνε ειναι εν γνωση σου οτι εχεις κανει λαθος (υποχρεωνεσαι βεβαια αλλα το λαθος παραμενει) και δεν μιλας.

αντε παμε για αλλα.

Ct. Trooper μίλησε.:smokin:













(όχι ότι έχεις άδικο αλλά αυτόν μου θύμισες :lol: )

sapila racing
24/05/2012, 12:15
Μην ποντάρεις στην "ασφάλεια" του πεζοδρομίου.

Είχα παρκάρει την μηχανή στο πεζοδρόμιο και την βρήκα πεσμένη το πρωί όπως και ένα άλλο μηχανάκι 10 μέτρα πιο κάτω.

Κάποιος με ψυχολογικά προβλήματα προφανώς είχε τα νεύρα του.

Μιλάμε για πεζοδρόμιο με στοά και τα μηχανάκια ήταν παρκαρισμένα στο κομμάτι από τις κολώνες της πολυκατοικίας μέχρι το ρείθρο, εκτός της πορείας των πεζών που είχαν τουλάχιστον 3 μέτρα πλάτος χωρίς εμπόδιο.


258370

Δεν πάρκαρες εκτός της πορείας των πεζων, όσο κι αν επιμένεις. Ισα ισα που έκανες το αντίθετο.
Κατι εχεις μπερδέψει...

Panoskl
24/05/2012, 12:30
Δεν πάρκαρες εκτός της πορείας των πεζων, όσο κι αν επιμένεις. Ισα ισα που έκανες το αντίθετο.
Κατι εχεις μπερδέψει...

Θα βγάλω φωτό... και μετά θα μου πεις από πού θα προτιμούσες να περάσεις εσύ ως πεζός.

TROOPER
24/05/2012, 12:40
Θα βγάλω φωτό... και μετά θα μου πεις από πού θα προτιμούσες να περάσεις εσύ ως πεζός.

δεν εχει σημασια απο που πιστευεις εσυ οτι θα προτιμουσα εγω να περασω.σημασια εχει οτι η μηχανη σου δεν βρισκοταν σε ενα μερος απο το οποιο ΣΧΕΔΟΝ αποκλειεται να περασω ;)

ειπα και παραπανω οτι αφου το αφηνεις στο πεζοδρομιο καντο αορατο.ετσι οπως εισαι στο σχεδιο μονο αορατο δεν το λες...:wave2:

moutoulos
24/05/2012, 13:14
Πανό εξακολουθεις να υποστηρίζεις το "δικό" σου. Δέκα άτομα σου λένε
το αντίθετο, εσύ επιμένεις.

Έχεις δίκιο στο ότι μερικές φορές δεν υπάρχει χώρος ή δεν ρισκαρουμε
να αφήσουμε τις μηχανές ανάμεσα σε αυτοκίνητα, και εξαναγκαζομαστε
παντα με δικη μας ευθύνη, να την αφηνουμε σε πεζοδρομια, χωρίς να
ζητάμε και τα "ρέστα", αλλα να υποστηρίζεις το αντίθετο του αυτονόητου ...

Anyway ... παραιτούμαι :rolleyes:.

sapila racing
24/05/2012, 13:34
Θα βγάλω φωτό... και μετά θα μου πεις από πού θα προτιμούσες να περάσεις εσύ ως πεζός.

Ο πεζός δικαιούται να περάσει απ όπου θέλει. Δεν τίθεται θέμα προτίμησης. Ειναι σαν να μου λες οτι θα κινούμαι σε μια μονο λωρίδα στην Κηφησίας επειδή ετσι γουσταρεις εσυ.
Παει πχ μπροστα μια γιαγια στο πεζοδρόμιο με καρότσι κι απο πίσω νεαρός βγαίνει για προσπέραση και πέφτει πάνω στο μηχανάκι σου.
Αντί να συνεχίζεις το ίδιο τροπάρι μου εξηγείς σε παρακαλώ γιατί δεν το έβαζες παράλληλα με την κατευθυνση του πεζοδρομιου και του δρόμου αντί για κάθετα? :confused:

Panoskl
24/05/2012, 13:59
Όλοι το δικό μας υποστηρίζουμε οπότε ας κρατήσουμε όλοι τις απόψεις μας.

Ανακεφαλαίωση με την άποψή μου για τον φίλο που άνοιξε το thread.
1/ Είναι παράνομο να παρκάρεις στο πεζοδρόμιο (αυτό είναι αυτονόητο).
2/ Είναι απαράδεκτο να παρκάρεις εκεί που εμποδίζεις τους πεζούς ή τους μαγαζάτορες (επίσης αυτονόητο).
3/ Αν παρόλα αυτά παρανομήσεις, προστατεύεσαι μεν από αυτοκίνητα αλλά όχι από την τροχαία (λογικό) ή από κομπλεξικούς (παράλογο) ακόμα κι αν νομίζεις ότι δεν εμποδίζεις.
4/ Είσαι τυχερός που σου άφησαν σημείωμα πρώτα. Στο εξής, διάφοροι αυτόκλητοι τιμωροί - vigilante διατηρούν το δικαίωμα να σου το ρίχνουν κάτω. Αυτό σήμερα γιατί αύριο μεθαύριο ίσως να βάζουν φωτιά χωρίς άλλη ειδοποίηση.

Over and out.

sapila racing
24/05/2012, 14:18
Όλοι το δικό μας υποστηρίζουμε οπότε ας κρατήσουμε όλοι τις απόψεις μας.


Over and out.

Δεν απάντησες γιατί προφανώς δεν εχεις τι να πείς πλέον αλλά δεν παραδέχεσαι την μ@@@ια σου.

Eίσαι απο τις χειρότερες περιπτώσεις.
Δεν έχεις καν την ελάχιστη κοινή λογική για να παρκάρεις ενα μηχανάκι ωστε να μην εμποδίζει κι είσαι και ξεροκέφαλος οσο δεν παίρνει.

over and out.

Panoskl
24/05/2012, 14:30
...μ@@@ια σου.



Δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις και δεν περίμενα να τις δω γραμμένες από moderator...

Είμαι αλήθεια από τις χειρότερες περιπτώσεις;

Αφού ρίχνω το επίπεδο του φόρουμ, να διαγράψεις το account μου.

moutoulos
24/05/2012, 14:42
... αλλά δεν παραδέχεσαι την μ@@@ια σου.
Και να'ταν ο μόνος. Άρη, είναι (σχεδόν) γενικό το κακό ...

Δεν πειράζει βρε παιδιά ..., υγεία να υπάρχει, και λεφτά
για βενζίνη :lol:.

McGyver
24/05/2012, 14:47
Για να χαλαρώνουμε σιγά σιγά...

Panoskl
25/05/2012, 11:44
Δεν απάντησες γιατί προφανώς δεν εχεις τι να πείς πλέον αλλά δεν παραδέχεσαι την μ@@@ια σου.

Eίσαι απο τις χειρότερες περιπτώσεις.
Δεν έχεις καν την ελάχιστη κοινή λογική για να παρκάρεις ενα μηχανάκι ωστε να μην εμποδίζει κι είσαι και ξεροκέφαλος οσο δεν παίρνει.

over and out.

Ας απαντήσω λοιπόν... συνεχίζοντας να μην παραδέχομαι την μ@@@ια μου και για να αποδείξω την ξεροκεφαλιά μου. Τσάμπα θα τους έχω τους τίτλους τιμής που μου απένειμε ευγενικά και απλόχερα ο κ. Moderator;

Στην φωτό αυτή βλέπετε την διαδρομή των πεζών που μπλόκαρα εγώ ο ασυνείδητος παρκάροντας ακριβώς όπως το κάνουν και οι άλλοι ασυνείδητοι αλήτες μηχανόβιοι που βλέπετε στην φωτό, αριστερά από τις κολώνες.

Είναι προφανές ότι αυτή είναι η ιδανική διαδρομή για τους πεζούς. Ο κάδος και η γενικότερη στενοκοπιά της διαδρομής αυτής δεν παίζουν κανένα ρόλο.
http://img85.imageshack.us/img85/3500/dsc0170s.jpg

Στην επόμενη φωτό (δεξιά από τις κολώνες) είναι η εναλλακτική διαδρομή των πεζών που όμως ΔΕΝ αρέσει σε κανέναν πεζό γιατί είναι σχετικά φαρδιά και άνετη.
Όλοι για ένα περίεργο λόγο πασχίζουν να περάσουν αριστερά από τις κολώνες. Η κυρία στη φωτό είναι η εξαίρεση.

http://img401.imageshack.us/img401/6999/dsc0172nb.jpg

Επαναλαμβάνω ότι το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο δεν είναι σωστό και το αποδέχομαι.

Στην ουσία όμως, υπάρχει τρόπος να ενοχλείς ελάχιστα και δεν αξίζαμε (οι δύο που την εισπράξαμε) την τιμωρία του γκρεμίσματος των μηχανών μας.

McGyver
25/05/2012, 11:52
Γιατί όμως δεν κοιτάς το θέμα και από την οπτική (α) αυτού που θέλει να διασχίσει το δρόμο για να ανέβει στο πεζοδρόμιο και (β) αυτού που έχει παρκάρει και θέλει να βάλει τα ψώνια του στο αυτοκίνητό του;

Panoskl
25/05/2012, 12:02
Γιατί όμως δεν κοιτάς το θέμα και από την οπτική (α) αυτού που θέλει να διασχίσει το δρόμο για να ανέβει στο πεζοδρόμιο και (β) αυτού που έχει παρκάρει και θέλει να βάλει τα ψώνια του στο αυτοκίνητό του;

Γιαυτό ακριβώς γράφω ότι ενοχλώ αν και θεωρώ ελάχιστα.

Για την ενόχληση αυτή απαγορεύεται το παρκάρισμα πάνω στο πεζοδρόμιο.

McGyver
25/05/2012, 12:08
Γιαυτό ακριβώς γράφω ότι ενοχλώ αν και θεωρώ ελάχιστα.

Ελάχιστα ίσως αν όλοι όσοι ενοχλείς είναι αρτιμελείς, χωρίς ψώνια και σε κατάσταση που τους επιτρέπει να κάνουν μια παράκαμψη.

Αν προσωπικά ήμουν ο κάτοχος του μπορντώ FIAT και ήθελα να βάλω τη γυναίκα μου στο πίσω κάθισμα για να την πάω να γεννήσει ή τον παππού μου για να τον πάω στο γιατρό, θα σου πέταγα κάτω τη μηχανή και παίζει και να έβρισκες και το σκουπιδοτενεκέ από πάνω.


Για την ενόχληση αυτή απαγορεύεται το παρκάρισμα πάνω στο πεζοδρόμιο.

Δε νομίζω...

paulopoulos
25/05/2012, 12:38
Και μην ξαχνάμε τι έγινε σε δικαστήριο.. όχι βέβαια με μηχανή αλλα με αυτοκίνητο παρκαρισμένο πανω στο πεζοδρόμιο.
Είναι το σκηνικό που πεζός καβαλάει ένα αυτοκίνητο που τον εμπόδιζε για να περάσει και τον βλέπει ο ιδιοκτήτης. Πέφτει ξύλο κλπ και πάνε στα δικαστήρια.

Το δικαστήριο έκρινε ότι ο αποκλεισμός του πεζοδρομίου αποτελεί προσβολή της προσωπικότητας του πεζού και επιδίκασε αποζημίωση 600 ευρώ, ανά εμποδιζόμενο πεζό παρακαλώ.

http://streetpanthers.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=20:alla-opla&catid=1:2009-10-27-16-58-09&Itemid=5

μέχρι και τραγούδι γράφτηκε από τους B.D. Foxmoor
http://www.youtube.com/watch?v=PfcSDz9L25Q

Εχετλαίος
25/05/2012, 12:43
Το πεζοδρομιο ειναι για τους πεζους. ΤΕΛΟΣ.

Αυτό!

sniper
25/05/2012, 12:46
Και μην ξαχνάμε τι έγινε σε δικαστήριο.. όχι βέβαια με μηχανή αλλα με αυτοκίνητο παρκαρισμένο πανω στο πεζοδρόμιο.
Είναι το σκηνικό που πεζός καβαλάει ένα αυτοκίνητο που τον εμπόδιζε για να περάσει και τον βλέπει ο ιδιοκτήτης. Πέφτει ξύλο κλπ και πάνε στα δικαστήρια.

Το δικαστήριο έκρινε ότι ο αποκλεισμός του πεζοδρομίου αποτελεί προσβολή της προσωπικότητας του πεζού και επιδίκασε αποζημίωση 600 ευρώ, ανά εμποδιζόμενο πεζό παρακαλώ.

http://streetpanthers.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=20:alla-opla&catid=1:2009-10-27-16-58-09&Itemid=5

μέχρι και τραγούδι γράφτηκε από τους B.D. Foxmoor
http://www.youtube.com/watch?v=PfcSDz9L25Q

Και καλά έκανε αλλά
Δεν ενέκρινε όμως και τη ζημία που προκάλεσε αυτός στο αυτοκίνητο, γι αυτό του επιδίκασε στον πεζό να πληρώσει το κόστος της επισκευής.
Να τα γράφουμε όλα ε;

moutoulos
25/05/2012, 12:52
Πιστεύω φιλοσοφουμε αυτήν την στιγμή το "πεζοδρόμιο". Παναγιώτη απο την στιγμή
που απαγορεύεται, το παρκάρισμα πάνω σε αυτο, το να ψάχνουμε λύσεις του τύπου
"Ναι αλλα ενοχλεί λιγότερο", είναι πιστεύω περιττό, γιατι αν κανεις και μπλεξεις,
απ'ολα αυτά που λες, δεν ισχύει σε δικαστήριο τίποτα. Είπαμε το κάνουμε, με δική
μας ευθύνη, δεν προσπαθούμε να το τεκμηριωσουμε/δικαιολογησουμε κιόλας.

paulopoulos
25/05/2012, 12:56
Ναι αλλα άμα δεν του έκανε ζημιά θα έπαιρνε 600 ευρώπουλα :P


Και καλά έκανε αλλά
Να τα γράφουμε όλα ε;

sniper
25/05/2012, 12:57
Σε λιγο καιρό παίζει να είμαστε όλοι πεζοί..

:smokin:

sniper
25/05/2012, 12:58
Ναι αλλα άμα δεν του έκανε ζημιά θα έπαιρνε 600 ευρώπουλα :P

Σύμφωνοι αλλά επειδή η μαγκιά είναι νόμισμα με δύο όψεις, μπορεί αν ήταν εκεί ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου/μηχανής να τον έστελνε στο ΚΑΤ.. λέμε τώρα αν και δεν μας αρέσει η βια..

moutoulos
25/05/2012, 13:00
Σε λιγο καιρό παίζει να είμαστε όλοι πεζοί..

:smokin:
:bawl:

Panoskl
25/05/2012, 13:11
Αν προσωπικά ήμουν ο κάτοχος του μπορντώ FIAT και ήθελα να βάλω τη γυναίκα μου στο πίσω κάθισμα για να την πάω να γεννήσει ή τον παππού μου για να τον πάω στο γιατρό, θα σου πέταγα κάτω τη μηχανή και παίζει και να έβρισκες και το σκουπιδοτενεκέ από πάνω.


Τα αντίποινα σε περίπτωση διαφοράς είναι καταδικαστέα ακόμα και από τους κανονισμούς του forum (όπως και η εξύβριση και προσβολή μέλους, αλλά αυτό άστο).
Προτείνεται η αναφορά του θέματος στους admin (στις αρμόδιες αρχές δηλαδή) και πολύ σωστά.
Αν η χρήση αντιποίνων είναι καταδικαστέα συμπεριφορά σε ένα forum, πιστεύεις ειλικρινά ότι είναι επιτρεπτή στο δρόμο;

Φέρε την τροχαία για να μου κόψουν κλήση ή να μου το σηκώσουν.

Αλλά μην υποστηρίζεις την αυτοδικία. Είναι η αρχή της ζούγκλας.

McGyver
25/05/2012, 13:16
Για να μην ξεφύγουμε άλλο, σπάσουμε τα στομάχια μας και είναι και Παρασκευή απόγευμα το thread τελειώνει εδώ.

:beer::beer::beer::beer::beer: