PDA

View Full Version : επιλογη μηχανης



mitsos larisa
20/05/2012, 04:40
καλημερα παιδια μολις εγινα μελος στο φορουμ και θα ηθελα να παραθεσω αμεσως ενα θεμα προσ συζητηση.ειμαι 20 στα 21 και δεν εχω ιδεα απο μηχανακια κ πιστευω πως ηρθε η ωρα να αποκτησω ενα.αρχικα σκεφτομουν για 50cc μιας και ειμαι νεος στο χωρο των μηχανων και συγκεκριμενα ειχα βαλει στο ματι την aprilia rs 50.αξιζει το μηχανακι και γενικα να βγαλω διπλωμα για 50αρι(θα ηθελα τη γνωμη σας)?
Επειτα ψανχωντας στα φορουμ εβλεπα γενικα οτι δεν αξιζει να παρει κανεισ 50αρι και αρχισα να σκεφτομαι για 125 και συγκεκριμενα το rs125 αλλα εχω διαβασει οτι ειναι σκωτοστρα.γενικα θα ηθελα μηχανακι σε στυλ μοτοσυκλετας γιατι μ αρεσουν παρα πολυ.ποια ειναι η δικια σας αποψη?να παρω 50αρι η 125 και αν ναι πιο θα μου προτεινατε?αν οχι τ rs125 πιο αλλο ειναι αξιολογω?μετα σκεφτηκα και για ninja250 αλλα ειδη απο τα 50cc πηγα στα 125 και σκεφτηκα και τα 250 και το θεωρω λιγο βιαστικο ολο αυτο ειμαι της αποψης οτι πρωτα πρεπει να μαθω να οδηγω καλα και μετα να ανεβαινω κυβικα!!Θα εκτημισω ολεσ της απαντησεις αρνητικες και μη.
Φιλικα δημητρης:D

dim_rac
20/05/2012, 06:37
Καλωσηρθες Δημητρη!:wave2:

To βασικο στην επιλογη μηχανακ-ι-ου ειναι το τι θες να κανεις μ αυτο..(?)Πιστα,πολη,χωμα,βολτες πιο μακρινες....??Μολις απαντησεις σ αυτο, βλεπεις σε τι κατηγοριες θα κινηθεις...

Απο τα μηχανακια που λες, το 50αρι θεωρω πως παραειναι μικρο και κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει το κοπο.
Αν το δυομισι σου φαινεται πολυ απο αποψη γκαζιου, να σου πω οτι εχει περιπου την ιδια υποδυναμη με το απριλια125,μονο που το καβασακι ειναι πιο φιλικο.
Αν θες ν ανεβαζεις και καμια γκομενα συνεπιβατη και να μη μυριζει ολοκληρη καμενο λαδι μετα, προτεινω το 250.Και γενικοτερα προτεινω το 250 γιατι "κανει τα παντα" και συμφερει και θα εισαι πιο κυριλε απ οτι με τα διχρονα.

Ο,τι κι αν ειν' αυτο που θα παρεις, να εχεις το μυαλο μεσα στο κεφαλι και το κεφαλι μεσα στο κρανος!!

harris_x
20/05/2012, 07:29
ninja250, εξοπλισμός (κρανος μπουφαν γαντια μποτες) και είσαι πένα :winka:

mitsos larisa
20/05/2012, 10:39
φιλε dim_rac θα το ηθελα αρχικα για πολη μιας και σπουδαζω στη θεσσαλονικη και θα με βοηθουσε στη μετακινηση και στη πορεια μαθαινοντας να οδηγω εχω σκοπο να πηγαινω βολτες πιο μακρινες οπως για μπανακι στη χαλκιδικη.απλα σας ξανα αναφερω οτι δεν εχω οδηγησει ποτε μηχανακι μπορω να μπω κατευθειαν στον κοσμο της μοτοσυκλετας η ειναι πιο δυσκολο στην οδηγηση?μηπως ειναι επιπολαια η επιλογη μου για αγορα τετοιας μηχανης κατευθειαν θα επρεπε να "ωριμασω" πρωτα?επισης οι στροφες με τη μοτοσυκλετα παιρνονται γερνοντας το σωμα η και με το τιμονι κανονικα?αν επερνε ας πουμε την ninja θα επρεπε να μαθω και αυτη την τεχνικη?

8avos
20/05/2012, 13:38
οτιδήποτε πάρεις,ΚΡΑΝΟΣ απαραίτητο και τα υπόλοιπα βέβαια.
θα σε παρακαλούσα να μην μπείς στην λογική ας πάρω το εργαλείο και μόλις μαζέψω φράγγα
θα πάρω και το κράνος!

στα της μηχανής,το 250 είναι τετράχρονο και πιο "φιλικό" όπως προείπαν και θα το δείς και με το καύσιμο αυτό.
τα κυβικά δεν είναι πολλά.το 50 θα σε ξενερώσει αμέσως.
αλλά με το δίπλωμα δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις:confused:

mitsos larisa
20/05/2012, 14:13
εννοειται φιλε θανο η ασφαλεια προεχει πρωτα κρανος και εξοπλισμος και μετα η μηχανη.τετοιου ειδους μηχανες ειναι πιο δυσκολες στην οδηγηση?με το διπλωμα δημιουργειται ενα ζητηματακι:rolleyes:

dim_rac
21/05/2012, 02:57
Παγαινε βγαλε διπλωμα πρωτα να μαθεις τα βασικα,γραψε και λιγα χιλιομετρα και μετα εδω ειμαστε να μιλησουμε και για τεχνικες οδηγησης...Δες και τα παρακατω που πιστευω πως ειναι ιδανικα γι' αρχαριο και δε θα χεις και προβλημα με το διπλωμα:


ybr250
cb250
cbr250

TROOPER
21/05/2012, 11:33
+1 στον dim_rac

Kleman
21/05/2012, 12:25
Παγαινε βγαλε διπλωμα πρωτα να μαθεις τα βασικα,γραψε και λιγα χιλιομετρα και μετα εδω ειμαστε να μιλησουμε και για τεχνικες οδηγησης...Δες και τα παρακατω που πιστευω πως ειναι ιδανικα γι' αρχαριο και δε θα χεις και προβλημα με το διπλωμα:


ybr250
cb250
cbr250


:a013:



βαλε στην λιστα και το ninja 250

mitsos larisa
21/05/2012, 12:34
δηλαδη παιδια μου προτεινετε να παρω 250cc και ας μην εχω εμπειρια απο μηχανακια??

paulopoulos
21/05/2012, 12:51
Το θέμα φίλε μου είναι τι τρέλα κουβαλάς στο κεφάλι σου.. Άμα πηγαίνεις χαλαρά και προσεκτικά για αρχή και ένα 650 μια χαρά θα το πας.. Τώρα άμα γλυκαίνεσε με το γκάζι, σου αρέσει η ταχύτητα και η νευρική οδήγηση πάρε ένα 50αρακι, γιατί σίγουρα θα πέσεις, οπότε θα έχεις χαζό χτύπημα.
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα 125 αυτόματο ή κανα παπάκι, να πηγαίνεις στο πανεπιστήμιο. Για χαλκιδική ξέχνα τα ταξίδια ώσπου να οδηγήσεις κανα χρόνο να αποκτήσεις λίγο εμπερία, που και πάλι θέλει μεγάααααααααααλη προσοχη και φυσικά με μεγάλη μηχανη..

Kleman
21/05/2012, 12:51
Ακριβως.Ναι μεν χρειαζεται λιγο παραπανω εμπειρια αλλα με ρεγουλα,ορεξη για χιλιομετρα και βεβαια καλο εξοπλισμο
θα το χαρεις πιο ευκολα ενα 250.:)

Kleman
21/05/2012, 12:55
δεν προλαβα να ποσταρω πρωτος αλλα οντως αν νιωθεις περα απο ολα αυτα οτι θα εισαι νευρικος κτλ
καλυτερα ξεκινα απο 125.Αλλιως οτι και να παρεις με ρεγουλα.

mitsos larisa
21/05/2012, 13:03
αυτοματο το αποκλειω φιλε μου γιατι κολλαει τ γκαζι και ενα φιλος μου ειχε ενα πολυ σοβαρο ατυχημα απο αυτον το λογο και προτιμω με ταχυτητες γιατι το ελεγχεις καλυτερα.δεν εχω σκοπο να τρεχω ουτε να κανω μαλακιες στο δρομο σουζες και τετοια ουτε με ποδηλατο δεν κανω σουζες να φανταστεις.και γω για 125 ελεγα απο 125 πιο μου προτεινετε?:)

npat
21/05/2012, 14:03
Αν θες ντε και καλά 125 πάρε το CBF 125. Αλλά μην. Πολύ γρήγορα θα σου φανεί πολύ λίγο.

Μην φοβάσαι τα 250. Είναι ιδανικός κυβισμός για να ξεκινήσεις και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο και σε μικρά ταξιδάκια (και μεγάλα αν έχει όρεξη). Κάθε αρχή είναι δύσκολη και θέλει προσοχή, αλλά η διαφορά δεν έχει να κάνει με το 125 έναντι 250. Οι διαφορές τους, από αυτή τη σκοπιά, είναι αμελητέες.

Μοναδική εξαίρεση: Αν σκοπεύεις να κινείσαι σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην πόλη, τότε το 125 θα είναι φθηνότερο (κατανάλωση και κόστος απόκτησης). Για οτιδήποτε άλλο, 250 και μην το σκέφτεσαι.

Κοίτα για:

YBR 250
CBF 250
CBR 250
Ninja 250

Αν σε παίρνει οικονομικώς το CBR 250 βγαίνει και με ABS. Αυτό από μόνο του το κάνει πιο ασφαλές από όλα τα 125αρια.

Φυσικά πρώτα από όλα: Δίπλωμα, ασφάλεια και εξοπλισμός (κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες). Υπολόγιζέ τα μέσα στο κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας.

:wave2:

mitsos larisa
21/05/2012, 14:17
ευχαριστω για την απαντηση npat αν κ εχω να πω οτι στο φορουμ περιμενα μεγαλυτερη κινητικοτητα και πιο πολλες απαντησεις:confused:ευχαριστω για τις απαντησεις σας οταν θα φτασει η ωρα(σε κανα μηνα περιπου!!!!:D) για να αγορασω θα επανελθω με αλλο θεμα και ελπιζω αυτη τη φορα να μπουν περρισοτεροι για να απαντησουν.ευχαριστω και παλι:D

chr1s_86
21/05/2012, 14:28
Να απαντήσουν περισσότεροι για να πουν πάνω κάτω τα ίδια ; Δεν έχει νόημα νομίζω... :)

p_sapelas
21/05/2012, 15:35
Να απαντήσουν περισσότεροι για να πουν πάνω κάτω τα ίδια ; Δεν έχει νόημα νομίζω... :) ++++

Δημητράκι όπως λέει κ ο συμφορουμίτης παραπάνω τί περισσότερο μπορούμε να σου πούμε όταν ήδη τα παιδιά έχουν αναφέρει όλες σου τις επιλογές? Στο κάτω κάτω μιλαμε για ένα θέμα που γενικά δεν χωρά κ πολύ συζήτηση καθώς η τελική απόφαση είναι δική σου και αναφέρονται ήδη και όλες οι παράμετροι προκειμένου να κάνεις την επιλογή σου. Μην ξεχνάς ότι αναφέρεσαι σε μια κατηγορία που λίγο πολύ είναι μεταβατική και πάνω από όλα σημασία έχει να πάρεις κάτι που να σε εξυπηρετεί, να είναι αξιόπιστο και να διασφαλίζει την ασφάλειά σου. Οι επιλογές αν σου φαίνονται περιορισμένες είναι για τον παραπάνω ακριβώς λόγο. Ότι χρειαστείς στην πορεία θα δείς πολλά ενδιαφέροντα θέματα σχετικά.. Ήδη οι απαντήσεις που σου δώσανε τα παιδιά μόνο μέσα στο ΣΚ.. δόθηκαν και σε άλλα 3 άτομα που άνοιξαν το ίδιο θέμα με εσένα οπότε πόσα διαφορετικά πράγματα θα μπορούσες να δείς σε ένα φορουμ?
Κ αφού έγραψα τόσα να πώ και τη γνώμη μου.. Αγόρασε ένα 250ρι και επένδυσε στον εξοπλισμό.. Μην δώσεις λεφτά για πολυτέλειες αν δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ένα καλοκαιρινό μπουφάν μηχανής (ναι φοράμε κ τέτοια :D ), ένα φθηνό ζευγάρι καλοκαιρινά γαντάκια και ένα κράνος της προκοπής. Το μηχανάκι θα σου εξασφαλίσει όμορφες στιγμές, ο εξοπλισμός όμως εάν έρθουν εκπλήξεις θα κάνει τη διαφορά.. Καλή συνέχεια κ καλοτάξιδο ότι και να πάρεις!

mitsos larisa
21/05/2012, 19:09
εχεις δικιο φιλε συγνωμη αν ειπα κατι που σας πειραξε δεν το ειπα με κακια:)

TROOPER
22/05/2012, 07:30
εχεις δικιο φιλε συγνωμη αν ειπα κατι που σας πειραξε δεν το ειπα με κακια:)

σωπα αδερφε!:beer:

απλα σου εξηγησε γιατι δεν ειδες μεγαλη κινητικοτητα ;)

οτι θες εδω ειμαστε :wave2:

DUKASII
22/05/2012, 08:11
σωπα αδερφε!:beer:

απλα σου εξηγησε γιατι δεν ειδες μεγαλη κινητικοτητα ;)

οτι θες εδω ειμαστε :wave2:
grapse oti eisai 22 eton..mikri kai anoiti...omorfi me megala vyza kai thes ena mixanaki na pigeneis voltes me ta xekola tis files soy.
ekei tha deis kinitikotita..kai polles apopseis...mi soy xarisoyne kai kana mixanaki...:p

na k o trooper etsi vrike parea kai moto.meta emfanistike me to olomalo poylover kai tzasan oles.

TROOPER
22/05/2012, 08:14
grapse oti eisai 22 eton..mikri kai anoiti...omorfi me megala vyza kai thes ena mixanaki na pigeneis voltes me ta xekola tis files soy.
ekei tha deis kinitikotita..kai polles apopseis...mi soy xarisoyne kai kana mixanaki...:p

na k o trooper etsi vrike parea kai moto.meta emfanistike me to olomalo poylover kai tzasan oles.

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

ρε μλκ σπυρακο που εισαι εσυ???το μηχανακι σου το βλεπω παρκαρισμενο στο γραφειο αρα υποθετω οτι ζεις αλλα χαθηκες ρε παπαρα...!

DUKASII
22/05/2012, 08:17
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

ρε μλκ σπυρακο που εισαι εσυ???το μηχανακι σου το βλεπω παρκαρισμενο στο γραφειο αρα υποθετω οτι ζεις αλλα χαθηκες ρε παπαρα...!trexo re poysti moy(giati mporo..esy mi to dokimaseis..) k genikotera pizoyme.

teogtp
22/05/2012, 08:44
Αν σε παίρνει οικονομικώς το CBR 250 βγαίνει και με ABS. Αυτό από μόνο του το κάνει πιο ασφαλές από όλα τα 125αρια.

Φυσικά πρώτα από όλα: Δίπλωμα, ασφάλεια και εξοπλισμός (κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες). Υπολόγιζέ τα μέσα στο κόστος αγοράς της μοτοσυκλέτας.

:wave2:


+1000!!
Απο την στιγμη που δεν εχεις εμπειρια σε δικυκλο παρε ABS θα σε γλυτωσει μεσα στην πολη και που'σε εξοπλισμο απαραιτητα....

mitsos larisa
22/05/2012, 16:33
χαχαχα ψωλαρας σαν ολους τους αλλους ειμαι δυστυχως:p

Corvo
22/05/2012, 16:42
χαχαχα ψωλαρας σαν ολους τους αλλους ειμαι δυστυχως:p

δυστυχως; αλλοι κανουν προσθετικες γκουχ γκουχ ονοματα δεν λεμε εσυ στεναχωριεσαι κιολας; :lol:

+1 στο cbr

Joyrider
22/05/2012, 18:07
Να απαντήσουν περισσότεροι για να πουν πάνω κάτω τα ίδια ; Δεν έχει νόημα νομίζω... :)
Μην το λες, μην το λες :lol:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128565

Εξαρτάται τι δηλώνεις

grapse oti eisai 22 eton..mikri kai anoiti...omorfi me megala vyza
:rotflmao:

smooth criminal
22/05/2012, 19:01
grapse oti eisai 22 eton..mikri kai anoiti...omorfi me megala vyza kai thes ena mixanaki na pigeneis voltes me ta xekola tis files soy.
ekei tha deis kinitikotita..kai polles apopseis...mi soy xarisoyne kai kana mixanaki...:p

na k o trooper etsi vrike parea kai moto.meta emfanistike me to olomalo poylover kai tzasan oles.

Xαχαχαχαχαχα,αυτο μαρεσε ταμαλα,λαλακισμενη αρχη εκανα στο moto.gr,ετσι επρεπε να μπω και γω:PPPPPPPPPPPPPPPPPPPP.
Mητσε απο την Λαρισα που δεν την εχω δει ακομα αλλα μαλλον θα λαχταρησω αμα την δω,τσιμπα το νιντζακι για μενα,απο τα υπολοιπα ειναι το καλυτερο απο καθε αποψη,απλα ντεν εxει abs καρντια μου.Αλλα απο την αλλη αμα εισαι συντηριτικος στην αρχη,ηρεμος με το γκαζι και το φρενο,και βλεπεις και μερικα αυτοκινητα μπροστα σου τι παιζει,κατα πασα πιθανοτητα αχρειαστο θα σου ναι.Τα περι εξοπλισμου τα διαβασες,οποτε με το καλο,να καμνεις την αγορα σου,και καλα χιλιομετρα!

TROOPER
23/05/2012, 09:09
trexo re poysti moy(giati mporo..esy mi to dokimaseis..) k genikotera pizoyme.

εγω αγορινα αργα βαδιζω-ζωη κερδιζω :lol:

p_sapelas
23/05/2012, 15:34
Μην το λες, μην το λες :lol:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128565

Εξαρτάται τι δηλώνεις

:rotflmao:



Πώπω κακίες!!! Το post αφορούσε μηχανές μεγάλου κυβισμού κ γι'αυτό η κινητικότητα... Τώρα το γεγονός ότι αφορούσε και κοπέλα με ύψος 1,73 αφορά απλή σύμπτωση... στο κάτω κάτω η ίδια η κοπέλα στη 2ρη σελίδα πρώτο post κάνει και εξομολόγηση των φόβων της για όλα όσα έχει ακούσει.. Εδώ όμως μιλάμε με το Mήτσο που σαν άντρας όπως και εμείς δεν φοβάται τίποτα.. άσε που δεν μας εξομολογήθηκε και τίποτα και ήδη ήμαστε στα τέλη της 2ρης σελίδας του θέματος.

Joyrider
23/05/2012, 15:39
Πώπω κακίες!!! Το post αφορούσε μηχανές μεγάλου κυβισμού κ γι'αυτό η κινητικότητα... Τώρα το γεγονός ότι αφορούσε και κοπέλα με ύψος 1,73 αφορά απλή σύμπτωση... στο κάτω κάτω η ίδια η κοπέλα στη 2ρη σελίδα πρώτο post κάνει και εξομολόγηση των φόβων της για όλα όσα έχει ακούσει.. Εδώ όμως μιλάμε με το Mήτσο που σαν άντρας όπως και εμείς δεν φοβάται τίποτα.. άσε που δεν μας εξομολογήθηκε και τίποτα και ήδη ήμαστε στα τέλη της 2ρης σελίδας του θέματος.
Έλα ρε συ τι κακία, πλάκα έκανα.
Πάντως, είναι στατιστικά αποδεδειγμένο ότι τα γυναικεία θρεντ κάνουν ρεκόρ.

p_sapelas
23/05/2012, 15:48
Ναι μα εκεί πρέπει να επενδύσουμε.. Δεν θα ήθελες να είσαι σε μοτο παρέα εσύ κ 3 γυναίκες με μηχανές?? Αργά αργά κάνουμε βήματα για να βάλουμε για τα καλά τις γυναίκες στον δίκυκλο κόσμο... Μέχρι τότε πρέπει να δείξουμε τον καλύτερό μας εαυτό.. Μήτσο και εσένα σε θέλουμε στην παρέα αλλά ούτε ύψος δεν μας είπες ρε φίλεε!!!! :bawl:

Joyrider
23/05/2012, 15:58
Αν είναι θέμα προσηλυτισμού οκ :lol:

Μωρέ ας έχει η παρέα όσες θέλει, εγώ δεν παίζει να μείνω ζωντανός από την ζήλεια της μιας που θα κάθεται πίσω μου :rotflmao:

Ο συνονόματος μήτσος εδώ δήλωσε παντελώς άσχετος και ούτε μια συμβουλή οδήγησης, πεσίματος κτλ. Ντροπή :p

p_sapelas
23/05/2012, 16:12
.......

εγώ δεν παίζει να μείνω ζωντανός από την ζήλεια της μιας που θα κάθεται πίσω μου :rotflmao:


Ξαφνικά αλλάζεις τον τρόπο οδήγησης γίνεσαι πιό άτσαλος και λίιιιγο πιο τρομακτικός στις στροφές και το θέμα του συνοδηγού λύνεται... Εγώ πάτησα και κανά 2 απότομα φρένα :rolleyes: τσουγκρίσανε τα κράνη... έριξα και την σχετική ΧριστοΠαναγία και στο CBF παρήγγειλα κ μονόσελο.. ΧΑΧΑΧΑ

Moto.gr: απάντηση στο πρόβλημα κάθε αναβάτη

mitsos larisa
24/05/2012, 10:36
δυστυχως; αλλοι κανουν προσθετικες γκουχ γκουχ ονοματα δεν λεμε εσυ στεναχωριεσαι κιολας; :lol:

+1 στο cbr

δυστυχως για σας οχι για μενα το να εισαι αντρας μετραει ασχημα!!:p:D οσο για το υψος γυρω στο 1,83.το abs τ ακριβως ειναι?

paulopoulos
24/05/2012, 10:47
Ρε παίδες.. το σκίσατε λίγο το θέμα του παιδιου ή είναι η ιδέα μου :P

nikos_abel
24/05/2012, 10:56
το abs τ ακριβως ειναι?

Ώχ!!!!

κάνε κλικ με το μάους εδω -> ABS (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE %B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82_%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8E%CE%BD)

Corvo
24/05/2012, 10:57
δυστυχως για σας οχι για μενα το να εισαι αντρας μετραει ασχημα!!:p:D οσο για το υψος γυρω στο 1,83.το abs τ ακριβως ειναι?

Anti-lock Braking System σημαινει
http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-lock_braking_system
http://bikeadvice.in/anti-lock-braking-system-abs/
και μια στα Ελληνικα
http://www.vstromhellasforum.com/t183-topic


Ρε παίδες.. το σκίσατε λίγο το θέμα του παιδιου ή είναι η ιδέα μου :P
το πρωτο νομιζεις ειναι; :bawl:

Kleman
24/05/2012, 11:31
ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ?


NINJA 250
CBR 250


χτυπα το :beer:

mitsos larisa
25/05/2012, 15:18
ευχαριστω για τις διευκρινησεις μαγκες λογικα αν ολα παν καλα ninja λεω να παρω ελπιζω στην τελικη να μν καταληξω με κανα παπι:p