PDA

View Full Version : Νέα Οδηγός-Τι να οδηγήσω βρε παιδια;;;



EphieK
22/05/2012, 12:16
Λοιπον... Σε μία εβδομάδα θα έχω την διπλωματάρα μου για απεριόριστα cc. Προηγούμενη εμπειρία "0". Ελαχιστη δλδ με μία vespa. Δεν ξέρω με τι θα ήταν φρόνιμο να ξεκινήσω. Σκοπός μου είναι να οδηγώ μεγάλα κυβικά και όχι scooter... Είμαι πολύ συνετή οδηγος (όπως έχει δείξει κ η ιστορία). Έχω πολύ καλή αντιληψη και μαθαινω εύκολα.

Μου αρέσουν μηχανές τύπου KTM Duke ή TDM. Χμμμ... λιγο προχωρημενα εε..; (ή αντρικά όπως λεεί και ένας φίλος μου χιχι)
Ε για πείτε μου εσείς που ξέρετε τα πολλά... Τι;

Α.. υψος 1.73 ...

Cpt. Haddock
22/05/2012, 12:17
ΒΜW F650GS

:wave2:


:a014:

Kleman
22/05/2012, 12:25
Kαλως ορισες στην παρεα και με το καλο οτι και να παρεις.
Τσεκαρε:
bmw 650 gs
transalp 650
versys 650
v strom
Oι on-off εκδοχες

:wave2:

EphieK
22/05/2012, 12:26
Χμμ... Κάπου διαβασα πως είναι αρκετα βαριά συγκριτικα μιλώντας παντα... Είμαι "δυνατο" κοριτσι αλλα θα το παλέψω?
Καινουριο ή μεταχειρισμένο;

Επιπλεον να προσθεσω πως το θελω για χρηση κυριως εντος (επαρχια) και λιγοτερο εκτος...

Kleman
22/05/2012, 12:31
Eιναι καλα ζυγισμενα μηχανακια.Δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
Υπαρχουν πολλες ευκαιριες σε μτχ και τα λεφτα που θα γλυτωσεις παρε κανεναν εξοπλισμο.
Τα on-off γενικοτερα εξυπηρετουν τον σκοπο για τον οποιο θες το μηχανακι

Cpt. Haddock
22/05/2012, 12:31
To bmw ειναι το πιο ελαφρυ, χαμηλόβαρο κι ευκολοδηγητο μηχανακι απ' ολα τα παραπανω. Θεωρείται αρκετα "γυναικείο". Στα συν ειναι οτι εχει αρκετα καλη αξιοπιστία και οτι υπάρχουν πολλα μεταχειρισμένα (συνισταται σε νεο οδηγό να αγοραζει μεταχειρισμένο).

Βρες καποιο και ανεβα πανω να το δεις.

Εναλλακτικά και για πιο χαμηλα μηχανακια, υπάρχουν τα CB1 και Bros

Kleman
22/05/2012, 12:33
:a013:

garfieldmaria
22/05/2012, 13:01
Kαλησπέρα και από μένα και καλή αρχή και πολλάααα χιλιόμετρα! Εγώ δεν είχα οδηγήσει ποτέ μηχανή - ούτε καν παπάκι -και κατευθείαν ξεκίνησα από ninja zx6. Εξαρτάται νομίζω από το τι τραβάει η καρδούλα του καθενός! Αν όταν ανεβαίνεις πάνω στη μηχανή που θα διαλέξεις η καρδιά σου φτερουγίζει και εσύ πετάς στον έβδομο ουρανό, αν κάθε φορά που β λέπεις μερικά σύννεφα και ολοφάνερα το πάει για βροχή λες μέσα σου "και αν όμως δεν βρέξει?να την πάρω?...χμμμ..." και τέλος αν παρακαλάς να έρθει Σαββατοκύριακο για να φύγεις εκδρομή με το ηλιοβασίλεμα συνεπιβάτη και τα ζουζούνια να σου σκιτσάρουν το κράνος...νομίζω έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή μηχανής :) Μην φοβηθείς και επέλεξε αυτό που σε τραβάει περισσότερο και το επιτρέπει φυσικά και το οικονομικό :) Για μεταχειρισμένη ή καινούρια χμμμ αν έχεις κάποιον καλό γνώστη πάρτον μαζί και βγείτε στην γύρα, αν όχι μην το διακινδυνεύεις γιατί πολλά λαμόγια υπάρχουν και σε μας τις γυναίκες ως αγοραστές μηχανής νομίζω ότι πολ/ζονται!
Καλή επιλογή και πολλά καλά γερά χιλιόμετρα!

Kleman
22/05/2012, 13:06
:a013:

npat
22/05/2012, 13:19
Με ύψος 1.73 και πρώτο μηχανάκι και θες να είναι και κάτι σαν ον-οφ...

Μονάχα το BMW F650 GS (το παλιό, το μονοκύλινδρο) ή το G650 GS (το αντίστοιχο καινούριο). Ίιισως και κανά transalp (αν και δεν νομίζω να το φτάνεις άνετα).

Σε πιο street (γυμνό) υπάρχουν και άλλες επιλογές.

OldMan
22/05/2012, 13:21
Μου αρέσουν μηχανές τύπου KTM Duke ή TDM.
Αξιοθαύμαστα ώριμο και εμπεριστατωμένο δίλλημα..:uplate:

Εχετλαίος
22/05/2012, 13:22
Αξιοθαύμαστα ώριμο και εμπεριστατωμένο δίλλημα..:uplate:

Και έλεγα θα γράψει δε θα γράψει...
:alien:

kef
22/05/2012, 13:32
Αν πας σε street naked προτείνω χωρίς καμία επιφύλαξη ducati monster.
Εύκολο στην οδήγηση, συγχωρεί λάθει και το σημαντικότερο για νέο οδηγό είναι πολύ ελαφρύ.

Ότι και να πάρεις θα με θυμηθείς όταν χρειαστεί να το ξεπαρκάρεις ή να το μετακινήσεις χωρίς ταχύτητα.

Έτσι και αλλιώς ότι και να πάρεις σου εύχομαι ασφαλή χιλιόμετρα.

gianniscyprus
22/05/2012, 13:37
Ducati monster κ από μένα.

nikolas1709
22/05/2012, 14:06
duke iii 690 καλοριζικο

EphieK
22/05/2012, 14:14
Χμμμ.... Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μου λέτε... Σας ευχαριστώ πολύ. Θα κάνω μια επισκεψούλα αυριο να δω και να ανέβω σε μερικές... Αν κ ετσι χωρις "λόγο" με ψήνει πολύ το BmW G650 GS... το οποίο το είχα ερωτευθει τυχαία πριν καν ακόμη γεννηθεί η υποψία να οδηγώ μηχανή που λέει ο λόγος.Κατά τα άλλα μου την έχουν σπάσει όλοι όμως... Με τρομοκρατούν πως θα πάθω τα 1000 μύρια... θα πέσω, θα χάσω την γυναικεία μου φύση κι 1 σωρό μλκιες... Πφφφφφ (συγχωρέστε μου την εξομολόγηση...)
:)

Kleman
22/05/2012, 14:19
;) Ηδη εβαλες στοχο ενα μηχανακι.Ειναι μια αρχη.Ειναι και καλη επιλογη.

Μην ακους κανεναν.Το δικο σου καλο το ξερεις καλυτερα απο ολους.
Με προσοχη και θα δεις την ανεση και την ελευθερια που προσφερει η μοτο

Καλες αγορες :beer:

HERCAKOS
22/05/2012, 14:24
;) Ηδη εβαλες στοχο ενα μηχανακι.Ειναι μια αρχη.Ειναι και καλη επιλογη.

Μην ακους κανεναν.Το δικο σου καλο το ξερεις καλυτερα απο ολους.
Με προσοχη και θα δεις την ανεση και την ελευθερια που προσφερει η μοτο

Καλες αγορες :beer:



σωστος.δες και το scarver της μπε εμ βε πολυ χαμηλο με τιμη γυρω στα 2-2.5 χιλιαρικα και με abs

sniper
22/05/2012, 14:24
Πάρε κανένα ΧR250 ή KLX250 κι άσε τις μαλ@κίες που σου λένε οι άλλοι..

ΧR250 να πάρεις δλδ..

EphieK
22/05/2012, 14:29
;) Ηδη εβαλες στοχο ενα μηχανακι.Ειναι μια αρχη.Ειναι και καλη επιλογη.

Μην ακους κανεναν.Το δικο σου καλο το ξερεις καλυτερα απο ολους.
Με προσοχη και θα δεις την ανεση και την ελευθερια που προσφερει η μοτο

Καλες αγορες :beer:


Ναι.. κι εηώ έτσι νομίζω... Θα το ψάξω για μεταχειρισμένο... Πως μπορώ να τσεκάρω όμως αν είναι εντάξει η μηχανή; (μιας και ο περιγυρος μου δεν θα βοηθήσει κ πολύ τελικα...)

sniper
22/05/2012, 14:31
Ναι.. κι εηώ έτσι νομίζω... Θα το ψάξω για μεταχειρισμένο... Πως μπορώ να τσεκάρω όμως αν είναι εντάξει η μηχανή; (μιας και ο περιγυρος μου δεν θα βοηθήσει κ πολύ τελικα...)

Αν δεν εισαι μηχανικός ή δεν εχεις κανένα έμπιστο μηχανικό, με την βοήθεια του μεγαλοδύναμου αν πιστεύεις. Αν όχι, δύσκολο.

HERCAKOS
22/05/2012, 14:32
Ναι.. κι εηώ έτσι νομίζω... Θα το ψάξω για μεταχειρισμένο... Πως μπορώ να τσεκάρω όμως αν είναι εντάξει η μηχανή; (μιας και ο περιγυρος μου δεν θα βοηθήσει κ πολύ τελικα...)

μηχανικο οπωσδηποτε αν δεν ξερεις τι να κοιταξεις

VANDA
22/05/2012, 14:35
Θα έλεγα να προτιμήσεις ένα που να πατάς καλά τα πόδια σου κάτω, σαν πρώτο σου μηχανάκι. Εκτός αν πάρεις τελικά κανένα ψηλό αλλά πούπουλο (που δεν το βλέπω)..

Welcome aboard και εξοπλισμό πάντα.

Kleman
22/05/2012, 14:36
βρες καποιον που εχει τουλαχιστον καποιες βασικες γνωσεις που θα βοηθησουν στην επιλογη.
Τα πολλα χιλιομετρα πολλες φορες ειναι παγιδες.Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια αλλα......
Aν ξερεις η μπορουν να σου πουν για κανενα μηχανικο οτι και να βρεις προσπαθησε να το πας για καποιον ελεγχο

EphieK
22/05/2012, 14:38
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2465528/

Καλό;

HERCAKOS
22/05/2012, 14:40
βασικα απο ποια περιοχη εισαι μηπως ξερει καποιος εδω καποιον μηχανικο

Kleman
22/05/2012, 14:43
βρικες και ακριβως το μοντελο που λεγαμε.
θεματακι μπορει να ειναι η συννενοηση με τον κατοχο.Αν λειπει ο "ανιψιος" θα παρει τον ρολο του μεσολαβητη.
Πηγαινε δεστο.Αν δεν ψηνονται και πολυ στα παζαρια προχωρα σε απομενο.
Τετοια μοντελα ειναι ιδανικα.
Και παντα μια βολτα σεναν μαστορα.

Kleman
22/05/2012, 14:44
βασικα απο ποια περιοχη εισαι μηπως ξερει καποιος εδω καποιον μηχανικο


:beer:

npat
22/05/2012, 15:19
Ναι.. κι εηώ έτσι νομίζω... Θα το ψάξω για μεταχειρισμένο... Πως μπορώ να τσεκάρω όμως αν είναι εντάξει η μηχανή; (μιας και ο περιγυρος μου δεν θα βοηθήσει κ πολύ τελικα...)

1. Διάλεξε σχετικά καινούριο μηχανάκι. Μπορεί, μεν, κάποιο παλιότερο και σωστά συντηρημένο να είναι καλύτερη ευκαιρία, αλλά όσο λιγότερη πείρα έχεις, τόσο μεγαλύτερο ρίσκο παίρνεις. Μπορεί να μην πετύχεις την απολύτως καλύτερη τιμή, αλλά τουλάχιστον ελαττώνεις τα ρίσκα.

2. Στην πρώτη επαφή, τσέκαρε γενική εικόνα. Αν σου φαίνεται παραμελημένο, άστο.

3. Βεβαιώσου ότι ο πωλητής δηλώνει ρεαλιστικό αριθμό χιλιομέτρων. Λιγότερα από 6-7 χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο, μάλλον είναι φούμαρα---εκτός αν υπάρχει λόγος (στην κρίση σου αν θα τον πιστέψεις ή όχι).

4. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: Βρες έναν μηχανικό που γνωρίζεις / εμπιστεύεσαι ή τουλάχιστον που γνωρίζει / εμπιστεύεται κάποιος γνωστός σου. Καλό είναι ο μηχανικός να ξέρει λίγο το συγκεκριμένο μοντέλο (όχι απολύτως απαραίτητο, αλλά καλό). Απολύτως απαραίτητο είναι ο μηχανικός (αν δεν τον ξέρεις πολύ καλά) να μην έχει σχέση με τον πωλητή. Πήγαινε του το υποψήφιο μηχανάκι για έλεγχο. Όσο πιο λεπτομερής ο έλεγχος, τόσο το καλύτερο (την δουλειά του κάνει, πληρώνεται γι' αυτό). Πες του, πέρα απ' όλα τα άλλα, να ρίξει μια ματιά και στην κατάσταση των αναλωσίμων (αλυσίδα / γρανάζια, λάστιχα, τακάκια, κ.λπ.)---δεν είναι κακό να είναι φθαρμένα (αναλώσιμα είναι), αλλά αυξάνουν το κόστος γιατί θα χρειαστεί να τα αλλάξεις. Αν ο πωλητής έχει τον παραμικρό δισταγμό στον έλεγχο, μακριά!

Γενικά να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει κάποιο ρίσκο, απλά κοιτάς να το περιορίσεις όσο γίνεται (και αν προκύψει κάτι να μην είναι τραγικό).

Καλό ψάξιμο!

sniper
22/05/2012, 15:23
Ναι.. κι εηώ έτσι νομίζω... Θα το ψάξω για μεταχειρισμένο... Πως μπορώ να τσεκάρω όμως αν είναι εντάξει η μηχανή; (μιας και ο περιγυρος μου δεν θα βοηθήσει κ πολύ τελικα...)


....Αν κ ετσι χωρις "λόγο" με ψήνει πολύ το BmW G650 GS... το οποίο το είχα ερωτευθει τυχαία πριν καν ακόμη γεννηθεί η υποψία να οδηγώ μηχανή που λέει ο λόγος.Κατά τα άλλα μου την έχουν σπάσει όλοι όμως...

Σόρρυ, τώρα το πρόσεξα. Δεν είναι απαραίτητος ο μηχανικός..

gianniscyprus
22/05/2012, 15:57
Θα επιμείνω!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1542115/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2448353/

Cpt. Haddock
22/05/2012, 16:01
Θα επιμείνω!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1542115/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2448353/

90 αλογα σε νεο οδηγό, χωρις καμια πειρα σε μηχανες....

Μηπως ειναι δικό σου αυτο στις αγγελιες; :smokin:

sniper
22/05/2012, 16:06
Θα επιμείνω!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1542115/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2448353/

Δεν θες σοβαρή απάντηση έτσι;

npat
22/05/2012, 16:07
Θα επιμείνω!
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1542115/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2448353/

Ρε παιδιά, μην προτείνουμε ducati έτσι για πλάκα. Να την έχεις την πετριά, να το καταλάβω. Αλλά νέος οδηγός ψάχνει για ένα απλό, αξιόπιστο, πρακτικό μηχανάκι---μην το παρατήσει το σπορ, πριν καλά-καλά το ξεκινήσει. :lol:

HERCAKOS
22/05/2012, 16:26
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1301162/

αυτο ειναι καλυτερο πιστευω για νεο εχει και ωραιο χρωμα!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/450100/

και αυτο αμα πας κανα ταξιδακι (ωραιο χρωμα και αυτο)

georgio
22/05/2012, 16:26
Νόμιζα το προσπεράσαμε το θέμα Monster γι' αυτό και δεν σχολίασα. 90 άλογα δεν έχει, είπαμε, αλλά εμένα πιο πολύ με φοβίζουν οι διπλές τετραπίστονες με τους 320 δίσκους, την έχει στο τσεπάκι την πτώση από μπροστινό τη δεύτερη μέρα.

Κατά τα άλλα το Monster δεν είναι μηχανή να κάνεις τη δουλειά σου. Τιμόνι μπορεί να έχει αλλά έχει αρκετά σκυφτή θέση οδήγησης, είναι στημένο για σπορ οδήγηση, κάει, έχει ακριβή συντήρηση και ανταλλακτικά. Το πιο απλό, είναι μοντέλο το '08 κανονικά πρέπει να έχει αλλάξει τουλάχιστον μια φορά ιμάντες και τώρα να είναι η δεύτερη (η Ducati λέει κάθε δύο χρόνια ή 20.000χλμ, μπορεί να κάνω λάθος στα χιλιόμετρα). Με το που το πάρει δηλαδή πρέπει να αλλάξει ιμάντες αλλιώς το ρισκάρει να πάρει πιστόνι και βαλβίδες στο χέρι. Σε μια οποιαδήποτε άλλη μηχανή δεν έχει το κόστος αλλαγής ιμάντων (δεν είναι και λίγο).

Μην συζητήσουμε για την οποιαδήποτε ζημιά μπορεί να βγάλει. Να ξεκαθαρίσω δεν είμαι κολημένος, γουστάρω Ducati και το Monster είναι dream bike για μένα (το παλιό όχι αυτό) αλλά δεν θα το πρότεινα επ' ουδενί σε κάποιον για πρώτη επαφή.

gianniscyprus
22/05/2012, 16:41
Παιδιά ηρεμήστε λίγο.Μια γνώμη είπα να εκφέρω λόγω του ότι πριν 2 χρόνια, δική μου φίλη (1.64 ύψος) βρισκόταν ακριβώς στην ίδια κατάσταση κ τώρα είναι κάτοχος τ 696 χωρίς κανένα πρόβλημα με πτώσεις κτλ εκτός από τα σέρβις στην ώρα του.80 άλογα έχει το μηχανάκι, όχι 90. Έχει τοπ περιφερειακά π μπορεί να χρειαστούν στη δύσκολη στιγμή κ γενικά είναι πιο μαζεμένο κ πιο ελαφρύ από τν μαούνα το gs. Σχετικά με τα προβλήματα π λέτε, ό,τι θα έβγαζε το gs θα βγάλει κ ο ντούκος φτάνει να γίνουν όλα στην ώρα τους.Οι φρενάρες μπορεί να αποβούν μοιραίες στον πανικό ενός νέου οδηγού, μπορούν όμως κ να λειτουργήσουν θετικά(γ αυτό προορίζονται άλλωστε) όταν μάθεις καλά το μηχανάκι.Όπως κ η ροπή του το ίδιο.Αυτά διαχειρίζονται τέλεια κάνοντας ένα σχολείο.

Γενικά, δν ήθελα να μπω στην διαδικασία της λογομαχίας γ ένα μηχανάκι π θα πάρει κάποιος άλλος κ γι αυτό δν ανταποδίδω τς ειρωνίες. Απλά σ έβαλα στο τραπέζι άλλη μια πρόταση π φυσικά μπορείς κ να κράξεις κ ο,τι γουστάρεις. Πολλάκις έχουμε δει φίλους, γνωστούς κτλ να ξεκινάνε κατευθείαν με 600, 1000 ακόμα κ 1200cc που έτυχε να γνωρίσω ένα παλλικάρι πρόσφατα κιόλας.Αν το σεβαστείς το μηχανάκι θα σε σεβαστεί κ αυτό. Μυαλό στο κεφάλι χρειάζεται.

garfieldmaria
22/05/2012, 17:39
μηχανικο οπωσδηποτε αν δεν ξερεις τι να κοιταξεις


:a013:

Kαι κάτι ακόμη: τα κυβικά δεν παίζουν ρόλο εάν το θες πολύ. Και αν δεν πέσεις στην αρχή λιγάκι δεν θα μάθεις. Και μπορεί να πέσεις και με μεγάλη και με μικρή! Από προσωπική εμπειρία, ένα έχω να πω στην κοπέλα! Πάρε ότι λέει η καρδούλα σου και προχώρα πάντοτε με σύνεση και προσεκτικά! :0)

motor12
22/05/2012, 17:44
για να μάθεις να πιλοτάρεις ένα αεροπλάνο ξεκινάς με τα μονοκινητηρια και στο τέλος πας στα F 16
ομοίως και στα μηχανάκια ξεκίνα με κάτι που να έχει μικρό βάρος , μικρό όγκο, μικρό ύψος σέλας
για παράδειγμα χοντα crf230
θα είναι και οικονομικό σε τυχόν μικροπτώσεις και θα μπορείς να οδηγείς και σε χώμα που ως γνωστόν το χώμα είναι σχολείο
όταν πήγε ο Μπούστας στην Αμερική , ενώ ήδη έτρεχε πανελλήνιο στη μεγάλη κατηγορία , ο Κένυ Ρόμπερτς τον έβαλε να καβαλήσει xr100
για να του μάθει τα μυστικά της οδήγησης
νομίζω οτι πολλοί νέοι οδηγοι που πάνε κατευθείαν σε κάτι μεγάλο μετανοιώνουν που έχασαν τα ενδιάμεσα σκαλοπάτια

MikeG
22/05/2012, 17:44
Ψάξε για BMW F650GS το μονοκίλυνδρο. Μη δώσεις πάνω από 3500 για αυτό. Επίσης καπάκια ψάχνεις κράνος, μπουφάν, γάντια το minimum.

vaska
22/05/2012, 17:45
Αν ήμουν στη θέση σου θα ξεκινούσα σίγουρα από κάποιο ον οφ. Δεν θα έπαιρνα με την πρώτη σκυφτό μηχανάκι, τα ον οφ μπορείς να τα διαχειριστείς πολύ καλύτερα μέσα στην πόλη απ' ότι τα σκυφτά. Θα ήθελα να είναι ήπιο για αρχή να μη με τρομάζει τόσο η ισχύς του όσο και ο όγκος του. Μπορεί ένα μηχανάκι να μην είναι βαρύ αλλά να δείχνει βαρύ λόγω του όγκου του και σε μια άπειρη οδηγό αποτελεί αρνητικό. Κινήσου λοιπόν ανάμεσα σε αυτά που σου είπε ο κάπτεν πιο πάνω έχοντας κατά νου αυτά που έγραψε ο npat όσον αφορά το πως θα ξεχωρίσεις ένα καλο συντηρημένο μηχανάκι. Θα έβαζα και το XTZ στο τραπέζι για συζήτηση. Γνώμη μου να καβαλήσεις όσα περισσότερα γίνεται και να καταλήξεις σε κείνο που θα νιώσεις πιο άνετα, πιο βολικά.

Να έχεις πάντα στο νου σου ότι για πρώτο μηχανάκι ιδανικό είναι ένα καλό μεταχειρισμένο, μιας και στατιστικά μια τουλάχιστον στατική θα την φας (εκτός κι αν έχεις άνεση με τον παρά και δεν σε νοιάζει), και για πολλούς άλλους λόγους.

Επίσης ότι όταν πας το μηχανάκι σου για πούλημα σε έμπορο θα κοιτάξει να στο βγάλει σαπίμι, ενώ το ίδιο μηχανάκι αν στο πουλήσει έμπορος θα είναι καλύτερο κι από αυτό της βιτρίνας. Γενικά κινούνται οι περισσότεροι σε αυτό το μήκος κύματος.

Τα χιλιόμετρα του χιλιομετρητή από μόνα τους δεν λένε τπτ. Όπως σου είπε και ο npat κοιτάς τη γενικότερη εικόνα της μηχανής γιατί στα κοντέρ υπάρχει τρόπος να εμφανιστούν πλασματικές ενδείξεις. Αλλά πάλι το 6-7000 το χρόνο δεν είναι κανόνας, κάποιοι έχουν άλλο μηχανάκι για κύριο που τρώει τη χρήση της πόλης και άλλο για βόλτα (έχω μηχανάκι του 06 αγορασμένο καινούριο και μόλις χθες το κοντέρ μου έγραψε 14500).

Καλή τύχη εύχομαι στην αγορά σου, καλά χιλιόμετρα και σύντομα να σε δούμε μαζί μας στις βόλτες μας.

:wave2:

EphieK
23/05/2012, 07:07
Σόρρυ, τώρα το πρόσεξα. Δεν είναι απαραίτητος ο μηχανικός..

Χα χα χα χα... Sniper θεός! χαχα

Για τους υπόλοιπους που μιλάμε πιο σοβαρά... Βρήκα τον πλέον κατάλληλο ανθρωπο! Θα παω μαζί του για να δω και είναι και μηχανικός... Ενταξει (Sniper); xixi Θα σας πω νέα μου απόψε. Είμαι σίγουρη πως θα βρω την θεική μηχανή που θα μου ταιριάζει πένα!!! Καλημερααααααααααααα (και σε εσενα Sniper)

Kleman
23/05/2012, 08:41
:beer:

sniper
23/05/2012, 09:13
Χα χα χα χα... Sniper θεός! χαχα

Για τους υπόλοιπους που μιλάμε πιο σοβαρά... ...

Πολύ αμφιβάλλω.. για τους άλλους..

TROOPER
23/05/2012, 09:39
+1 στο μπεμβε

EphieK
23/05/2012, 11:09
Χμμμ... Δηλ εσυ garfieldmaria και οι υπόλοιποι τις φύγατε τις τουμπιτσες σας σαν νεοι οδηγοι; Σκοπεύω να πω στον φιλο μου να μου κάνει μερικές προσομοιώσεις πτώσης... Καλό να ξέρεις να σηκώνεσαι αλλά βασικό και να ξέρεις να πέφτεις... Σωστός;
Να πω την αλήθεια μου τό εχω λίγο άγχος αυτό με την πτώση... Πφφφ

sniper
23/05/2012, 11:17
Χμμμ... Δηλ εσυ τις έφαγες τις τουρίστες σου σαν νέα οδηγός;

Αν μιλάς στον vaska, αυτός έχει φάει τα πάντα.. :tooth:


Σκοπεύω να πω στον φιλο μου να μου κάνει μερικές προσομοιώσεις πτώσης...

:tooth:


Καλό να ξέρεις να σηκώνεσαι αλλά βασικό και να ξέρεις να πέφτεις... Σωστός;

Δεν μαθαίνεται η πτώση.


Να πω την αλήθεια μου τό εχω λίγο σγψος στο με την πτώση... Πφφφ

Όλοι μας, και τις αποφεύγουμε..

TROOPER
23/05/2012, 11:21
Χμμμ... Δηλ εσυ garfieldmaria και οι υπόλοιποι τις φύγατε τις τουμπιτσες σας σαν νεοι οδηγοι; ........

ναι.

και να σου πω κατι το σιγουρο για οποιον καβαλαει ειναι οτι θα πεσει.δυστυχως δεν ειναι το ιδιο σιγουρο για οποιον πεφτει οτι θα ξανασηκωθει.αυτο καλο θα ειναι να εχεις βαλει καλα μεσα στο κεφαλι σου πριν κανεις την κινηση και μπεις σε αυτον τον κατα τα αλλα ομορφο χωρο.καλη αγορα ευχομαι και παντα εξοπλισμο!

EphieK
23/05/2012, 11:23
Ελα βρεεεε παιδί μου... Μίκα λίγο σοβαρά. Έχεις ωραία πράγματα να πείς. Μην τα κρατάς μέσα σου (είμαι λίγο επιφυλακτική σε αυτή την προτροπή χιχιχι)
Κι εγώ σκοπεύω να τις αποφύγω... Ωστόσο πάντα υπάρχει ο καλυτεροςτροπος να πέφτεις και καλό είναι να τον γνωρίζει κανείς(αχρείαστος να ναι) sniper δεν σηκώνω κουβέντα σε αυτό! Πφφφ

EphieK
23/05/2012, 11:28
ναι.

και να σου πω κατι το σιγουρο για οποιον καβαλαει ειναι οτι θα πεσει.δυστυχως δεν ειναι το ιδιο σιγουρο για οποιον πεφτει οτι θα ξανασηκωθει.αυτο καλο θα ειναι να εχεις βαλει καλα μεσα στο κεφαλι σου πριν κανεις την κινηση και μπεις σε αυτον τον κατα τα αλλα ομορφο χωρο.καλη αγορα ευχομαι και παντα εξοπλισμο!

Χμμμ... Κοίτα δεν είναι πως θα χω με την ιδέα πως η πτώση έρχεται ούτε κ πως αν έρθει Δεν θα ξανασηκωθω... Νομίζω κανείς δεν τό κάνει αυτό. Ωστόσο εχω επίγνωση της ιστορίας που θα μπω... Όσο μου επιτρέπει η εμπειρία μου να πω. Κατά τα αλλά εξοπλισμός 100%!!!

sniper
23/05/2012, 11:30
... sniper δεν σηκώνω κουβέντα σε αυτό! Πφφφ

like we care..

TROOPER
23/05/2012, 11:32
Χμμμ... Κοίτα δεν είναι πως θα χω με την ιδέα πως η πτώση έρχεται ούτε κ πως αν έρθει Δεν θα ξανασηκωθω... Νομίζω κανείς δεν τό κάνει αυτό. Ωστόσο εχω επίγνωση της ιστορίας που θα μπω... Όσο μου επιτρέπει η εμπειρία μου να πω. Κατά τα αλλά εξοπλισμός 100%!!!

μαλλον δεν εγινα κατανοητος.
δεν ειπα οτι πρεπει να καβαλαει κανεις εχοντας στο νου του οτι παει να σκοτωθει.αλλα καλο ειναι να το εχει συνειδητοποιησει.προφανως και αν σκεφτεσαι το χειροτερο αυτο ειναι που θα σε βρει,και προφανως δεν κοιτας στο στραβο γιατι εκει θα βγεις.αλλα το ξερεις οτι παραμονευει και φροντιζεις να το αποφευγεις.δυστυχως δεν τα καταφερνεις παντα.

και ενα ρητο λεει οτι υπαρχουν δυο ειδων αναβατες.αυτοι που επεσαν και αυτοι που θα πεσουν.

my 2 cents και καλη τυχη στην αναζητηση :wave2:

EphieK
23/05/2012, 11:33
Χαχαχχα αν είμασταν στο Φεισμπουκ θα σου έκανα λαϊκ 100% χοχοχο

nikos_abel
23/05/2012, 11:38
Μίκα λίγο σοβαρά. ...
πάντα υπάρχει ο καλυτεροςτροπος

Καταρχήν, μην μας προσβάλεις με αυτή την ορθογραφία. Το επίπεδο εδώ είναι τρισδιάστατο, ανα μη σου πω τετρασδιάστατο και βάλε
(επ αυτού επιφυλάσσομαι σε άλλα νήματα).

Κατα δεύτερον, η 1η, 2η.....ν πτώση που όλοι φοβόμαστε, δεν γίνεται με προσομοιώσεις. Για να αποκτήσεις εμπειρία επί του ζητήματος,
θα πρέπει να φας πολλέεεεεεες τούμπες σε ελεγχόμενο χώρο, κάτι που σίγουρα δε θα θες με το ολοκαίνουργιό σου μεταχειρισμένο
μηχανάκι.
Τώρα, συμβουλές για το τι μπορείς να κάνεις κατά τη "σαβούρδα" ώστε να ελαχιστοποιήσεις τα άσχημα αποτελέσματα, φαντάζομαι
ότι εδώ υπάρχουν πολλοί άλλοι σαφώς εμπειρότεροι από εμένα.
Να έχεις όμως στο μυαλό σου ότι ποτέ δε θα είσαι έτοιμη για τη πτώση, γιατί αν είσαι απλά δε θα συμβεί.
Πιθανόν να μην προλάβεις δε ούτε να καταλάβεις τι έγινε, οπότε οι κανόνες είναι δύο και απλοί :

1. Να περιμένεις ανά πάσα στιγμή ότι κάποιος κακόβουλος έχει βάλει σκοπό του να
κάνει αυτό που ΔΕΝ περιμένεις ώστε να σε σακατέψει.

2. Υπάρχουν δύο κατηγορίες αναβατών. Αυτοί που έχουν πέσει και αυτοί που θα πέσουνε (έντιτ, με πρόλαβε ο TROOPER)



Μετά, μπορείς να σαβουριαστείς άνετα εκεί που δε θα το περιμένεις:lol:

Kleman
23/05/2012, 11:40
To παν ειναι να το εχεις στην ακρη του μυαλου ετσι ωστε να προσεχεις παραπανω.
ισχυει και το no pain no gain αλλα δεν χρειαζεται να πηγαινεις με αυτο το σκεπτικο.

TROOPER
23/05/2012, 11:41
............

και 3.οταν πεφτουμε μετραμε μεχρι το 10 απο τη στιγμη που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι σταματησαμε τις κουτρουβαλες και μετα σηκωνομαστε. ;)

nikos_abel
23/05/2012, 11:43
259150



Φεισμπουκ θα σου έκανα λαϊκ

Kleman
23/05/2012, 11:45
βλεπω αν συνεχισουμε ετσι να μην ασχοληθει με το αθλημα.................:lol:

EphieK
23/05/2012, 11:47
μαλλον δεν εγινα κατανοητος.
δεν ειπα οτι πρεπει να καβαλαει κανεις εχοντας στο νου του οτι παει να σκοτωθει.αλλα καλο ειναι να το εχει συνειδητοποιησει.προφανως και αν σκεφτεσαι το χειροτερο αυτο ειναι που θα σε βρει,και προφανως δεν κοιτας στο στραβο γιατι εκει θα βγεις.αλλα το ξερεις οτι παραμονευει και φροντιζεις να το αποφευγεις.δυστυχως δεν τα καταφερνεις παντα.

και ενα ρητο λεει οτι υπαρχουν δυο ειδων αναβατες.αυτοι που επεσαν και αυτοι που θα πεσουν.

my 2 cents και καλη τυχη στην αναζητηση :wave2:

Μ αρέσεις!

georgio
23/05/2012, 11:47
και 3.οταν πεφτουμε μετραμε μεχρι το 10 απο τη στιγμη που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι σταματησαμε τις κουτρουβαλες και μετα σηκωνομαστε. ;)

χεράκια ποδαράκια μέσα, καλό είναι να ακολουθήσουμε διαφορετική πορεία από τη μηχανή μην μας στριμώξει κάτω από κανένα αμάξι/πεζοδρόμιο, δεν σκεφτόμαστε εκείνη την ώρα τη ζημιά που κάναμε στη μηχανή κλπ

Θυμάσαι αν υπάρχουν πουθενά εδώ αυτά που λέει ο Χούντρας στα σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης στην πόλη; Για τα 200,5 κλπ λέω. Καλό θα ήταν να τα διαβάσει. Όπως και το γυροσκοπικό μιας και φαντάζομαι δεν θα το έμαθε από τη σχολή οδηγών... :evil:

edit: το βρήκα, EphieK κατέβασε και διάβασε ΑΥΤΟ (http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889.pdf)

vaska
23/05/2012, 11:49
259150


Ρε abel καθάριζε που και που τα νύχια σου, μέσα στη μπίχλα είσαι
:yuck::yuck::yuck:

OldMan
23/05/2012, 11:54
Τι έγινε ρε μάγκες..?? :uplate:

Αρχίσαν οι τούμπες και τα μπιστίδια πριν πάρουμε μηχανάκι ..??

(σαν ένα θειό μου που αγόραζε κομπολόγια και σκυλάκια με κινούμενο κεφάλι πριν πάρει αμάξι..)

sniper
23/05/2012, 11:55
Τι έγινε ρε μάγκες..?? :uplate:

Αρχίσαν οι τούμπες και τα μπιστίδια πριν πάρουμε μηχανάκι ..??

(σαν ένα θειό μου που αγόραζε κομπολόγια και σκυλάκια με κινούμενο κεφάλι πριν πάρει αμάξι..)

Pimp or gypsy?

SoulGR
23/05/2012, 12:03
συμφωνώ με το σκοπευτή καλύτερα πάρε κάνα xr250 να μάθεις να οδηγείς και μετά σκέψου για παραπάνω. Όχι πως άμα πέσεις στην αρχή θα σκοτωθείς, αλλά όσο να 'ναι τα εγκαύματα είναι άσχημα ιδιαιτέρα στις γυναίκες...

SoulGR
23/05/2012, 12:03
Pimp or gypsy?
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

sniper
23/05/2012, 12:03
συμφωνώ με το σκοπευτή καλύτερα πάρε κάνα xr250 να μάθεις να οδηγείς και μετά σκέψου για παραπάνω. Όχι πως άμα πέσεις στην αρχή θα σκοτωθείς, αλλά όσο να 'ναι τα εγκαύματα είναι άσχημα ιδιαιτέρα στις γυναίκες...

Στους gay να δεις..

nikos_abel
23/05/2012, 12:12
και 3.οταν πεφτουμε μετραμε μεχρι το 10 απο τη στιγμη που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι σταματησαμε τις κουτρουβαλες και μετα σηκωνομαστε. ;)

Βλέπετε ο έμπειρος; :lol:

SoulGR
23/05/2012, 12:17
Στους gay να δεις..
βρε πες με οπως θες...μια φορα εγω με γυναικα που ο κωλος της ειναι σαν του τσιου ΔΕΝ πηγαινα :bawl::bawl:

nikos_abel
23/05/2012, 12:17
Ρε abel καθάριζε που και που τα νύχια σου, μέσα στη μπίχλα είσαι
:yuck::yuck::yuck:

Άσε ρε, είναι από το συνάχι διότι τα γάντια μου έχουν φθαρεί στα άκρα







Υ.Γ. Αν και ματά από αυτό δεν εξαφανιστείς Εφάκι, εγώ νίπτω τας χείρας μου....

..λογοπαίγνιο, νύχια... νίπτω χείρας.... το καταλάβατε ε; :ninja:

HERCAKOS
23/05/2012, 12:53
για μενα υπαρχει μονο ενας κανονας ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ:a9::a9::a9:!Σταματα σε οποιαδηποτε διασταυρωση ειτε στενο ειτε λεοφορος ειτε εχεις στοπ ειτε οχι η μηχανη επιβραδυνει και επιταχυνει γρηγορα οποτε μπετερ σειφ δεν σορρυ.ριξε και καμια κορνα σε περιεργα στενα και αποστασεις απο τους αλλους.

sniper
23/05/2012, 13:04
Δηλαδή τώρα πήρε μοτοσακό και περάσαμε στο στάδιο των συμβουλών οδήγησης; :tooth:

Kleman
23/05/2012, 13:07
κατσε να παρει η κοπελα και ανοιγουμε αλλο θεμα ;)

sniper
23/05/2012, 13:10
κατσε να παρει η κοπελα και ανοιγουμε αλλο θεμα ;)

Αισιόδοξος..

Kleman
23/05/2012, 13:13
:p.........................:a014:

vaska
23/05/2012, 13:13
Αυτά κάνουν ο sniper και η παρέα του (σκοτεινοί τύποι ρε πστ μου) και δεν στεριώνει γυναίκα εδώ μέσα.

Μην τους ακούς κοπελιά, πάρε μηχανάκι και όλα θα έρθουν με την ώρα τους, και οι τούμπες και όλα.

HERCAKOS
23/05/2012, 14:37
Δηλαδή τώρα πήρε μοτοσακό και περάσαμε στο στάδιο των συμβουλών οδήγησης; :tooth:

εδω φτασαμε να λεμε οτι την ωρα που νομιζεις οτι σταματησες τις κολοτουμπες μετρα ως το 10 και σηκω το δικο μου σε πειραξε?:a018:

garfieldmaria
23/05/2012, 15:47
για μενα υπαρχει μονο ενας κανονας ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ:a9::a9::a9:!Σταματα σε οποιαδηποτε διασταυρωση ειτε στενο ειτε λεοφορος ειτε εχεις στοπ ειτε οχι η μηχανη επιβραδυνει και επιταχυνει γρηγορα οποτε μπετερ σειφ δεν σορρυ.ριξε και καμια κορνα σε περιεργα στενα και αποστασεις απο τους αλλους.


:a18:

devil's animal
23/05/2012, 16:18
για μενα υπαρχει μονο ενας κανονας ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ:a9::a9::a9:!Σταματα σε οποιαδηποτε διασταυρωση ειτε στενο ειτε λεοφορος ειτε εχεις στοπ ειτε οχι η μηχανη επιβραδυνει και επιταχυνει γρηγορα οποτε μπετερ σειφ δεν σορρυ.ριξε και καμια κορνα σε περιεργα στενα και αποστασεις απο τους αλλους.

οτι να'ναι...:rolleyes:

sniper
23/05/2012, 16:20
εδω φτασαμε να λεμε οτι την ωρα που νομιζεις οτι σταματησες τις κολοτουμπες μετρα ως το 10 και σηκω το δικο μου σε πειραξε?:a018:

Δεν έκανα quote εσένα.

HERCAKOS
23/05/2012, 16:35
οτι να'ναι...:rolleyes:

θες κατ?:a014:

nic mor
23/05/2012, 18:31
20 χιλιαδε δισκοι:a014::a014:

devil's animal
23/05/2012, 22:33
θες κατ?:a014:

τιποτα...
ειπες την γνωμη σου. ειπα την δικη μου.
:wave2:

Shiatman
23/05/2012, 23:38
Έχετε καταλάβει πως 23 πόστ μετά από αυτό:

Μ αρέσεις!

έπεσε σιγή ασυρμάτου; :a13::a13:

DAYMAN
24/05/2012, 08:49
versys 650 αλλα και BMW F650 GS ιδανικα για ξεκινημα νεας οδηγου.

HERCAKOS
24/05/2012, 12:04
τιποτα...
ειπες την γνωμη σου. ειπα την δικη μου.
:wave2:

α νομιζα να'ουμε
:beer::beer::beer:

EphieK
24/05/2012, 18:44
Ένα θα σας πω!

KTM DUKE 200


Η υπέρτατη επιλογή! Ευχαριστωωωωωωω

Corki
24/05/2012, 19:06
Ένα θα σας πω!

KTM DUKE 200


Η υπέρτατη επιλογή! Ευχαριστωωωωωωω


Πούντο ομως? Απο μηνα σε μηνα παει...

EphieK
24/05/2012, 19:37
Αρχές ιουλίου εδώ φίλε μου

vaska
24/05/2012, 20:31
Αρχές ιουλίου εδώ φίλε μου

Καλορίζικο και καλές βόλτες

:wave2:

TROOPER
24/05/2012, 21:50
:plaf:

καλη τυχη

taisteal
24/05/2012, 22:16
:lol::lol::priest:

EphieK
25/05/2012, 01:18
:lol::lol::priest:

Προσπαθεις να μου πεις κατι...; χιχι

TROOPER
25/05/2012, 01:39
Προσπαθεις να μου πεις κατι...; χιχι

οτι θα πληρωσεις πολλα στο τελωνειο μαλλον :lol::lol:

Μικρή Λουλού
25/05/2012, 10:45
7 σελιδες μονο..??
τι διαολο,αδερφες γραφουν εδω μεσα????

ευτυχως που σας εμεινε ενας Sniper και ενας Trooper,αλλοιως θα ητανε ενα καθαροαιμο gay site...:cool:
για τον Oldman δεν συζηταω μια και ειναι ακινδυνος πλεον,αλλα του εχουν μεινει τουλαχιστον τα χαρακτηριστικα του αρσενικου.. :p

sniper
25/05/2012, 11:14
7 σελιδες μονο..??
τι διαολο,αδερφες γραφουν εδω μεσα????

ευτυχως που σας εμεινε ενας Sniper και ενας Trooper,αλλοιως θα ητανε ενα καθαροαιμο gay site...:cool:
για τον Oldman δεν συζηταω μια και ειναι ακινδυνος πλεον,αλλα του εχουν μεινει τουλαχιστον τα χαρακτηριστικα του αρσενικου.. :p

Eγώ πάντως είμαι επιφυλακτικός.. :tooth:

TROOPER
25/05/2012, 11:35
Eγώ πάντως είμαι επιφυλακτικός.. :tooth:

κι εγω αλλου :D

για να μη ξεχνιομαστε.

TROOPER
25/05/2012, 11:36
7 σελιδες μονο..??
τι διαολο,αδερφες γραφουν εδω μεσα????

ευτυχως που σας εμεινε ενας Sniper και ενας Trooper,αλλοιως θα ητανε ενα καθαροαιμο gay site...:cool:
για τον Oldman δεν συζηταω μια και ειναι ακινδυνος πλεον,αλλα του εχουν μεινει τουλαχιστον τα χαρακτηριστικα του αρσενικου.. :p

κριση τανασ'.....:lol: