PDA

View Full Version : Τα Σαμουράι που δεν ήταν Σαμουράι...



buckley
22/05/2012, 19:47
Ας ξεκινήσουμε όμως από αυτά που ήταν γιατί χωρίς αυτά δεν θα υπήρχαν μάλλον ούτε αυτά του τίτλου.Για την ακρίβεια Samurai ήταν μόλις ένα το 250ρι Α1(άντε δύο μετρώντας και το “χωμάτινο” SS) και γεννήθηκαν κάπου εκεί στα μέσα της δεκαετίας του 60.
Πώς τώρα εμείς εδώ και καταφέραμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το όνομα για όλα τα δίχρονα street 3κύλινδρα Kawa ως τα τέλη της δεκαετίας του 70 ,υπάρχει μια πολύ απλή εξήγηση αλλά αυτή αργότερα όταν χρονικά έρθει η σειρά της.
Πάμε πίσω τώρα στα mid 60s και ας επικεντρωθούμε στην Kawasaki που από τότε έχτιζε σιγά σιγά τον μύθο της που την ήθελε να είναι η πιο “γρήγορη” από τους τέσσερεις Γιαπωνέζους μεγάλους. Ήταν η εποχή που οι Ιάπωνες (μην ξεχνάμε από τους ηττημένους του 2ου μεγάλου πολέμου) ρουφούσαν γνώση από παντού (ναι αντέγραφαν) αλλά επίσης σχεδίαζαν και κατασκεύαζαν μοτοσυκλέτες (και όχι μόνο) με στόχο την κορυφή. Είχαν άλλωστε αρχίσει να πρωταγωνιστούν και στα GP από το 66 παρ' όλο το προσωρινό διάλλειμα που θα έκαναν από τους τίτλους μετά την αλλαγή των κανονισμών του 68.
Αντίθετα άλλοι πιο κοντινοί μας θα έκλειναν σιγά σιγά τα εργοστάσιά τους και θα διάλεγαν άλλο ρόλο να καταλήξουν απλά καταναλωτές αλλά και δυστυχώς πικρόχολοι σχολιαστές των υπολοίπων.(ποιοί είναι αυτοί ? Χα ,αυτοί που μας “φυλάνε “ τα Μάρμαρα).
Συγγνώμη ας επανέρθουμε όμως στην Kawasaki. Το μάλλον αποτυχημένο 4χρονο δικύλινδρο 650 w1 που ήταν σχεδίασης της Meguro η οποία αντέγραφε τα παλιά BSA ήρθαν να πλαισιώσουν τα 2χρονα 2κύλινδρα που “βάφτισαν” αυτό το αρθράκι. Στα 250 και 350 cc , κυβισμοί παραδοσιακοί για την εποχή προερχόμενοι από τα GP ειδικά τα 350 που παραπέμπουν σε παλιές εποχές και έληξαν στα GP το 82 , ενώ στα μοντέλα δρόμου με την παρουσίαση του τελευταίου RD.
Λοιπόν 250ρι A1 Samurai street και SS το scramblerάκι και στα 350 cc A7 Avenger και SS αντίστοιχα. Διαβάστε τεχνικές προδιαγραφές και θυμηθείτε είμαστε λίγο μετά τα μέσα της δεκαετίας του 60.
Αερόψυκτα 2κύλινδρα δίχρονα με εισαγωγή με περιστροφικές βαλβίδες αυτόματη μίξη και καρμπυρατέρ στο πλάι τοποθετημένα εσωτερικά (βλέπε τελευταία φωτό) κατ' αρχήν πλατίνες έπειτα CDI. Ίπποι στο λίτρο 125 μόλις...

250ρι Διάμετρος Χ Διαδρομή 53Χ56 31 HP 100 mph
350ρι Διάμετρος Χ Διαδρομή 62Χ56 42 HP 110 mph

Όχι πως ήταν οι μοναδικοί Γιαπωνέζοι που είχαν φτάσει με τα δίχρονα τόσο ψηλά...

Εδώ οφείλω να κάνω μιά παρένθετη μνεία στον Ανατολικογερμανό δάσκαλο Kaaden (και όχι μόνο σ' αυτόν ) που έδωσε τα φώτα σ' όλον τον πλανήτη όσον αφορά τον δίχρονο κινητήρα και τις βελτιώσεις αυτού. Τα αγωνιστικά 125ρια των Ανατολικογερμανών είχαν φτάσει από την δεκαετία του 50 στους 200 HP/Lt μην κοιτάτε τώρα με τι έχει ταυτιστεί το όνομα MZ στην Ελλάδα , αλλά αυτά τα πολύ ωραία κάποια άλλη στιγμή...
Επανερχόμαστε λοιπόν , στα τέλη της δεκαετίας του 60 το σχέδιο ήταν να ανέβει ο κυβισμός των Kawa στα 500 cc ( το Honda 750 παραμόνευε εν τω μεταξύ).
Όλα αυτά όμως αλλά και η τελική επιλογή που έκαναν με τα 3κύλινδρα στο επόμενο

(Sapila αλλά και άλλα παιδιά , όπου βλέπετε και “κρεμάει” σπρώξτε! ).

ΥΓ 1 Πριν καιρό έπεσα πάνω σε Έλληνα μερακλή συλλέκτη που είχε παρακαλώ , εκτός των 3κυλίνδρων (οκ αυτά τα έχουν και άλλοι συμπατριώτες) και όλη την σειρά των original Samurai και Avenger , street και scrambler. Την συγκεκριμένη στιγμή αν ήθελες να βρεις όλα τα κομμάτια που είχε ο άνθρωπος μαζέψει έπρεπε να ψάξεις σ' όλα τα ευρωπαικά sites (mobile.de – moto.it – ebay.co.uk ) για να τα συγκεντρώσεις ! Αλλά δυστυχώς τα χρήματα ήταν πολλά για μένα ...
ΥΓ 2 Βιντεάκι με εμφάνιση έκπληξη !

http://www.youtube.com/watch?v=twaz1uCKob8

Samurai 250259016
Avenger 350259017
Carbs...259018

MG-KTiNoS
22/05/2012, 23:01
http://forum.motoguzziclub.gr/index.php/topic,6137.msg83318/topicseen.html#msg83318

Kotselakos
23/05/2012, 07:31
Ρίξε intermission φίλτατε buckley να πιάσω μπύρα και νάτσος... :a014:

buckley
24/05/2012, 21:03
Πριν λίγα χρόνια κόντεψα να πάρω ένα από δαύτα και βρέθηκα σ' ένα υπόγειο μιας όμορφης μονοκατοικίας με κήπο στο Χαλάνδρι ιδού τι βρήκα :

Kawa 500 & 259391Ducati 900 SS

Kawa Ducati & Katana259394

Guzzi imola & Bonny 750259395

buckley
24/05/2012, 21:19
Ο ιδιοκτήτης είχε 'ταξιδέψει" ο χρόνος είχε σταματήσει έχω φωτογραφίες και από το χειρόγραφο ημερολόγιο εργασιών που τηρούσε ευλαβικά αλλά φυσικά δεν τις βάζω.Πόσες φορές από τότε έχω σκεφτεί ότι και τα δικά μου σε μερικά χρόνια κάπως έτσι θα έρθει κάποιος να φωτογραφίσει...
Το κινητό ήταν παλιό και το φως λίγο ,τελικά δεν τα βρήκα με τους κληρονόμους και μείναν εκεί παρέα η μιά στην άλλη μπορεί καλύτερα...

500 μοτέρ259414

500 σκελετός259416

900 SS259417

Kotselakos
24/05/2012, 23:12
τελικά δεν τα βρήκα με τους κληρονόμους και μείναν εκεί παρέα η μιά στην άλλη μπορεί καλύτερα...

Έχω κομπρεσέρ βαρβάτο... Είσαι για ριφιφί; :smokin:

sapila racing
25/05/2012, 09:31
Ο ιδιοκτήτης είχε 'ταξιδέψει" ο χρόνος είχε σταματήσει έχω φωτογραφίες και από το χειρόγραφο ημερολόγιο εργασιών που τηρούσε ευλαβικά αλλά φυσικά δεν τις βάζω.Πόσες φορές από τότε έχω σκεφτεί ότι και τα δικά μου σε μερικά χρόνια κάπως έτσι θα έρθει κάποιος να φωτογραφίσει...
Το κινητό ήταν παλιό και το φως λίγο ,τελικά δεν τα βρήκα με τους κληρονόμους και μείναν εκεί παρέα η μιά στην άλλη μπορεί καλύτερα...

500 μοτέρ259414

500 σκελετός259416

900 SS259417

Το Ducati το πήρε ένας φίλος και το βλέπω συχνά. Ειναι πραγματικά άψογο. :wave2:

buckley
25/05/2012, 10:20
Το Ducati το πήρε ένας φίλος και το βλέπω συχνά. Ειναι πραγματικά άψογο. :wave2:

Που είσαι ρε sapila τόσες μέρες ανησύχησα ...O μακαρίτης είχε βρει το 900 σ' ένα Εγγλέζικο μαγαζί πριν χρόνια τηλ. προκαταβολή αεροπλάνο για Αγγλία και μετά επιστροφή οδικώς ,την είχε την τρέλλα του κι αυτός.Έτσι από περιέργεια στείλε π.μ. με τον αριθμό της πινακίδας να δούμε αν είναι όντως αυτό !
ΥΓ Αδερφέ επειδή βγήκαμε ρε συ απ΄το θέμα για τα Kawa κανένα σχόλιο τι έγινε όλα σωστά τα έγραψα ο μπαγάσας ???

mikes
25/05/2012, 10:34
Το Ducati το πήρε ένας φίλος και το βλέπω συχνά. Ειναι πραγματικά άψογο. :wave2:

ειναι αυτο που ηταν στην αντιπιτα παρκαρισμενο στην εισοδο του μαγαζιου μαζι με το κομαντο και το SR??

@buckley μας εχεις κανει μεγαλη ζημια ρε φιλε.....!!!! (δεν πειραζει ομως, συνεχισε ετσι δυναμικα!! μας αρεσει!!)

binisracing
25/05/2012, 11:00
τελικα ολοι ηξεραν αλλα κανενας δεν ελεγε για αυτα τα μοτο και φυσικα κανενας δεν τα πλειρωνε
εγω πονεσα για να το παρω το SS αλλα αξιζε
ευτυχως τα μοτο δεν εφυγαν εξωτερικο και τα πειραμε φιλοι του

sapila racing
25/05/2012, 11:07
Που είσαι ρε sapila τόσες μέρες ανησύχησα ...O μακαρίτης είχε βρει το 900 σ' ένα Εγγλέζικο μαγαζί πριν χρόνια τηλ. προκαταβολή αεροπλάνο για Αγγλία και μετά επιστροφή οδικώς ,την είχε την τρέλλα του κι αυτός.Έτσι από περιέργεια στείλε π.μ. με τον αριθμό της πινακίδας να δούμε αν είναι όντως αυτό !
ΥΓ Αδερφέ επειδή βγήκαμε ρε συ απ΄το θέμα για τα Kawa κανένα σχόλιο τι έγινε όλα σωστά τα έγραψα ο μπαγάσας ???

Σωστά τα έγραψες. :beer:
Tην πινακίδα καπου την εχω σε πιο παλιά φωτό, τωρα εχει πινακίδα λέσχης το Ducati.
Aυτό είναι, ο μακαρίτης ηταν μέλος της λέσχης και ηταν γνωστό το γκαράζ, εγω ψηνόμουν για το Katana. Το Ducati αρχικά είχε κυκλοφορήσει στην Αυστραλία.
Νατο σε ραλλυ με τον φιλο μου τον Μητσο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=117115&page=3
Δεν φταίω εγώ που απο samurai πηγαμε στα Ducati, εσυ το ξεκίνησες! :lol: :beer:

sapila racing
25/05/2012, 11:08
τελικα ολοι ηξεραν αλλα κανενας δεν ελεγε για αυτα τα μοτο και φυσικα κανενας δεν τα πλειρωνε
εγω πονεσα για να το παρω το SS αλλα αξιζε
ευτυχως τα μοτο δεν εφυγαν εξωτερικο και τα πειραμε φιλοι του

Πήγε στον κατάλληλο άνθρωπο το μηχανάκι. :beer:

buckley
25/05/2012, 11:27
Ρε μικρός που είναι ο κόσμος ...

ΥΓ Το Katana ε ? καλό αλλά μόνο 750 κ. εκ.
ΥΓ 2 Φίλε Binisracing αν είσαι από Χαλάνδρι πιθανότατα γνωριζόμαστε εμείς βρεθήκαμε εκεί στην αρχή της διαδικασίας και φίλος πήρε το κόκκινο 900ρι του 93-94 που είχε ο μακαρίτης.Τελικά φύγαν όλα ??? (και το veloce άραγε...)

binisracing
25/05/2012, 14:42
ολα τα πειρανε παιδια απο τη λεσχη

buckley
28/05/2012, 19:56
Μέρος δεύτερο Τα Τρικύλινδρα

Kawasaki mach III H1 & mach IV H2 , KH αργότερα σε 250-400-500 επίσης S1 250 & S2 350 και τέλος σειρές A B C D E F ανάλογα με την χρονιά ΕΛΕΟΣ. Σιγά μην καθόταν ο Έλληνας σε ερώτηση “τι μηχανάκι έχεις αδελφέ” να κάτσει να σου πει το mach ΙΙΙ H1 σειρά C της Kawasaki...
Για να μπορούσες να καβαλάς επάξια το συγκεκριμένο άτι θα έπρεπε η τεστοστερόνη σου να ήταν σχετικά υψηλή που σημαίνει υψηλότερη η τεστοστερόνη “βαρύτερη” η απάντηση ...Και αφού υπήρχε και έτοιμη από το προηγούμενο μοντέλο αυστηρά μονολεκτική “το Samurai” τέλος !
Τώρα θα μου πεις γιατί δεν τα είπαν Avengers ? (γιατί Avengers ήταν ο John Steed & η Emma Peel...χα χα).Άλλη λέξη ρε παιδί μου το Samurai για την μόνη που θα την θυσίαζα είναι το Καμικάζι...Πέρα απ’ την πλάκα νομίζω ότι το Samurai ήταν πολύ πιο εύκολο και εύηχο παρά η
« άγευστη» παράθεση ενός συνδυασμού γραμμάτων και αριθμών. Κάπως έτσι νομίζω ότι κουβαλήθηκε στο μυαλό του Έλληνα η ονομασία Samurai μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 70 με το αναιμικό πια KH 250.(Οποιεσδήποτε άλλες απόψεις ν'ακουστούν παρακαλώ).
Αλλά ας το πιάσουμε από εκεί που το αφήσαμε.
Δεκαετία 60 προς το τέλος και η Kawasaki όπως κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της έπρεπε να κάνει το κάτι παραπάνω.Το υποτιθέμενο δίλημμά της ήταν η αρχιτεκτονική του κινητήρα που θα υιοθετούσε για το μηχανάκι που θα την “κουβαλούσε” από τα 60s στα 70s.Είχε βέβαια την εύκολη διότι σχεδόν έτοιμη λύση με τον υπερκυβισμό στα 500 cc του κινητήρα του Avenger αλλά προφανώς και δεν της ήταν αρκετό καθότι δεν αποτελούσε ικανοποιητικό βήμα προς τα εμπρός.
Παραθέτω λοιπόν τα δεδομένα της εποχής.
Η Yamaha είχε το δικύλινδρο δίχρονο YR1 στα 350 cc. Η Honda πάλι είχε τραβήξει τον 4χρονο της δρόμο με το 450 Black bomber και οσονούπω το CB 750 την ομολογουμένως πρώτη προσιτή Super-bike (όχι της Ιστορίας διαφωνώ οι πρώτες της Ιστορίας φτιαχτήκαν στο“Νησί”).
Επανέρχομαι η Suzuki είχε παρουσιάσει το δικύλινδρο δίχρονο Titan στα 500 cc οπότε για την Kawasaki δεν ετίθετο κανένα δίλημμα πια.Δεν υπήρχε περίπτωση την εποχή που ο άνθρωπος όχι έκανε απλώς βήματα αλλά κυριολεκτικά “εκτοξευόταν” εμπρός , μην ξεχνάμε κατακτούσε την Σελήνη το 69, να δεχτεί και να έρθει δεύτερη μετά την Suzuki υπερκυβίζοντας απλώς το Avenger ,απεναντίας άδραξε την ευκαιρία να κατασκευάσει τον πρώτο 3κύλινδρο κινητήρα ευρείας παραγωγής για μοτοσυκλέτα.
Σωστό ή λάθος η Ιστορία το έχει κρίνει !
Τρικύλινδρα λοιπόν με εν σειρά και φυσικά εγκάρσια τοποθετημένο κινητήρα με στρόφαλο 120 μοιρών και 2Χ3 έξη ρουλεμάν σύνολο.Συμβατική σχεδίαση ,αερόψυξη με απ' ευθείας εισαγωγή και απούσες τις παντός είδους βαλβίδες ρηντ ή περιστροφικές.Πλατίνες για Ευρώπη και cdi για Αμερική με προβλήματα στην πρώτη γενιά τους και βελτιωμένη εικόνα στην δεύτερη που την φόρεσε και το 750 .Απόδοση ? Με 3Χ 28ρια Mikuni 60 άλογα στις 7500 στροφές.
Ο μεσαίος κύλινδρος όμως μοιραία είχε προβλήματα υπερθέρμανσης με μοναδικούς του συμμάχους τις πολλές ψύκτρες στο καπάκι και το παραδοσιακά πλούσιο μίγμα.
Στην σημερινή μποτιλιαρισμένη Αθήνα αλλά και στην κάθε πηγμένη από κυκλοφορία πόλη το 500 δεν θα είχε καμμιά πιθανότητα να ανταπεξέλθει.Σκεφτείτε με ωφέλιμη περιοχή λειτουργίας ούτε 2500 στροφές ,να μην μπορεί να δουλέψει χαμηλά και να λαδώνει μπουζί και να βασίζεται για την ψύξη του μόνο στην ροή του αέρα ,συμπέρασμα κλάφτα.Τουλάχιστον στις δόξες του στις αρχές της δεκαετίας του 70 η Αθήνα είχε το 1/10 της κίνησης που έχει τώρα.
Για το πλαίσιο τα φρένα και τα λάστιχα τι να πεις ? Τα έχουν πει άλλοι ,όπως και οι πολιτικοί μας πολύ πολύ κατώτερα των περιστάσεων.
Το αμορτισέρ τιμονιού ήταν μέσα στα έξτρα που μπορούσες να βάλεις αλλά το σετάκι μπουζί για αλλαγή μέσα στα σταντάρτ ! που έδινε η Kawasaki. Τι εποχές κι αυτές...
Καλά θα μου πεις μόνο προβλήματα ? Ναι αλλά όταν η βελόνα περνούσε τις 6000 στροφές ξεφτίλιζε οτιδήποτε εκινείτο πλάι ή απλά έκανε το λάθος να προσπαθήσει.
Όταν μάλιστα έφτασε και το 750 εκεί και η ίδια η Kawasaki ευτυχώς είχε την ωριμότητα να περιοριστεί κάπως και από τους 120hp/lt του 500 να αρκεστεί στους 98 περίπου. (Συνεχίζεται)

Δέστε μερικά video και μια αγγελία...

http://www.youtube.com/watch?v=c-BOxATL7Kk

http://www.youtube.com/watch?v=vhY3L3pxSSI

http://www.youtube.com/watch?v=PXJE0-Bs8tg


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2523717/ Μάλλον πολλά τα 5.000 Γύρω στα 3000-3500 πιο ρεαλιστικό...


Μερικές φωτό

Kawa 500259938
Racer259939
Sapila ποιός καβαλάει ???259940

Shiatman
29/05/2012, 01:57
:) Πολύ ωραία τα άρθρα σου, το είχα βάλει και στα cafe racer αλλά εδώ νομίζω ταιριάζει καλύτερα:

259945

Bowleno
30/05/2012, 08:16
:) Πολύ ωραία τα άρθρα σου, το είχα βάλει και στα cafe racer αλλά εδώ νομίζω ταιριάζει καλύτερα:

259945


Από το ΙΚΕΑ είναι αυτό; :p

sapila racing
30/05/2012, 16:23
Sapila ποιός καβαλάει ???

Ο Ναμνα ειναι αν δεν κανω λάθος. :wave2:
Εχει αυτό το ιδιαίτερο στυλ στα άλματα που ειχε και στους αγώνες.

Να πω εδω σχετικά με τα 3κύλινδρα της Kawasaki κατι που εχω σκεφτεί εδώ και καιρό.
Το 500 και μετα το 750 καλά κάνανε και τα φτιάξανε, ηταν οι άρχοντες της επιτάχυνσης και της αδρεναλίνης.

Στα μικρά κυβικα όμως ηταν λάθος που κατάργησαν εκείνα τα υπέροχα δικύλινδρα για να τα αντικαταστησουν με τα βαριά και τελικά και πιο αργά τρικύλινδρα.
Στην ίδια παγίδα έπεσε κι η Suzuki που ενώ είχε φτιάξει τον φονέα γιγάντων, το φανταστικό Τ20 super six και μετα το Τ500, έπεσε κι αυτη στη λούμπα με τα 3κυλινδρα 380 κλπ κυβικά.
Ββεβαια τα μικρά 3κύλινδρα Suzuki ηταν πιο ήσυχα και ροπάτα, αλλά δεν ηταν Τ20 η Τ500.
Πιστευω οτι 3κυλινδρα επρεπε να ειναι μόνο το Suzuki GT750 και τα Kawasaki H1 και H2.
:beer:

buckley
30/05/2012, 19:54
Ο Ναμνα ειναι αν δεν κανω λάθος. :wave2:
Εχει αυτό το ιδιαίτερο στυλ στα άλματα που ειχε και στους αγώνες.

Να πω εδω σχετικά με τα 3κύλινδρα της Kawasaki κατι που εχω σκεφτεί εδώ και καιρό.
Το 500 και μετα το 750 καλά κάνανε και τα φτιάξανε, ηταν οι άρχοντες της επιτάχυνσης και της αδρεναλίνης.

Στα μικρά κυβικα όμως ηταν λάθος που κατάργησαν εκείνα τα υπέροχα δικύλινδρα για να τα αντικαταστησουν με τα βαριά και τελικά και πιο αργά τρικύλινδρα.
Στην ίδια παγίδα έπεσε κι η Suzuki που ενώ είχε φτιάξει τον φονέα γιγάντων, το φανταστικό Τ20 super six και μετα το Τ500, έπεσε κι αυτη στη λούμπα με τα 3κυλινδρα 380 κλπ κυβικά.
Ββεβαια τα μικρά 3κύλινδρα Suzuki ηταν πιο ήσυχα και ροπάτα, αλλά δεν ηταν Τ20 η Τ500.
Πιστευω οτι 3κυλινδρα επρεπε να ειναι μόνο το Suzuki GT750 και τα Kawasaki H1 και H2.
:beer:

Συμφωνώ για τα λάθη , φυσικά εμείς τώρα εκ των υστέρων κρίνουμε.

Την Suzuki την χρεώνω χοντρά γιατί ενώ την δεκαετία του 60 την τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο βλέπε Titan , μετά στα 70s έβγαλε τα μάτια της.
Τα τρικύλινδρα της όλα υπολοίποντο των Kawa που ενώ τα μιμήθηκαν και τα ακολούθησαν δεν κατάφεραν ποτέ να τα βελτιώσουν-επισκιάσουν σε καμμιά κατηγορία κυβισμού.Έφτασαν να βαφτίσουν αναγκαστικά τουριστικό το 750 που τους βγήκε κομματάκι βαρύ ενώ λόγω προδιαγραφών (υδρόψυξης) θα έπρεπε να έχει ξεπεράσει το Η2 ,ενώ για τα μικρότερα κυβικά όπως είπες όλα ήταν για κλάματα.Σα να είχαν αποδεχτεί εκεί στο Hamamtsu ότι η Kawasaki θα είναι η "γρήγορη" από τους 4 Γιαπωνέζους.Ακολούθησαν ευλαβικά τον εναλλακτικό δρόμο των διχρόνων βάλαν σε παραγωγή ακόμα και Wankel αλλά τελικά συμβιβαστήκαν στο τέλος του 76 με τα GS αλλιώς πηγαίναν ολοταχώς για κλείσιμο!
Η Kawasaki όπως είπα όφειλε να κάνει το βήμα παραπάνω και το έκανε με τα 3κύλινδρα (συμφωνώ ότι μόνο τα μεγάλα 500 & 750 ρεαλιστικά δικαιολογούσαν την παρουσία τους) αλλά η Kawasaki δεν έμεινε εκεί όταν "κρέμασε" η δουλειά με τα δίχρονα λόγω ενεργειακής κρίσης τους πέταξε στα μούτρα και το Z και τους άφησε να ψάχνονται.
Η Yamaha πήγε με το να τους τελειώσει όλους με το GL 750 αλλά η κρίση στη Μέση Ανατολή το άφησε να ταξιδέψει μόνο μέχρι το Παρίσι στην έκθεση του 72...
Την Honda δεν θέλω να σχολιάσω (εταιρεία που αντιπαθεί τα 2χρονα έχει δικαιωματικά κερδίσει και την δικιά μου αντιπάθεια)ενώ τους έπιασε όλους στον ύπνο με το CB 750 επαναπαύτηκε σε αυτό για πολλά πολλά χρόνια.

Παραλίγο να το ξεχάσω δεν είναι ο Μυρογιάννης πάνω στο Η1 επειδή το ερώτημα απευθυνόταν μόνο σε σένα που ξέρω ότι με διαβάζεις ζητώ συγγνώμη από άλλα παιδιά που μπορεί να το ήξεραν.Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα αναγνώρισε την ξερακιανή φιγούρα του Φώτη Λέκκα.(Νομίζω ότι το πάει λίγο καλύτερα από τον Βοσκόπουλο δεν νομίζεις...)

ΥΓ περιμένω πμ με συμβουλές για την Γερμανίδα !

sapila racing
30/05/2012, 19:59
Συμφωνώ για τα λάθη , φυσικά εμείς τώρα εκ των υστέρων κρίνουμε.

Την Suzuki την χρεώνω χοντρά γιατί ενώ την δεκαετία του 60 την τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο βλέπε Titan , μετά στα 70s έβγαλε τα μάτια της.
Τα τρικύλινδρα της όλα υπολοίποντο των Kawa που ενώ τα μιμήθηκαν και τα ακολούθησαν δεν κατάφεραν ποτέ να τα βελτιώσουν-επισκιάσουν σε καμμιά κατηγορία κυβισμού.Έφτασαν να βαφτίσουν αναγκαστικά τουριστικό το 750 που τους βγήκε κομματάκι βαρύ ενώ λόγω προδιαγραφών (υδρόψυξης) θα έπρεπε να έχει ξεπεράσει το Η2 ,ενώ για τα μικρότερα κυβικά όπως είπες όλα ήταν για κλάματα.Σα να είχαν αποδεχτεί εκεί στο Hamamtsu ότι η Kawasaki θα είναι η "γρήγορη" από τους 4 Γιαπωνέζους.Ακολούθησαν ευλαβικά τον εναλλακτικό δρόμο των διχρόνων βάλαν σε παραγωγή ακόμα και Wankel αλλά τελικά συμβιβαστήκαν στο τέλος του 76 με τα GS αλλιώς πηγαίναν ολοταχώς για κλείσιμο!
Η Kawasaki όπως είπα όφειλε να κάνει το βήμα παραπάνω και το έκανε με τα 3κύλινδρα (συμφωνώ ότι μόνο τα μεγάλα 500 & 750 ρεαλιστικά δικαιολογούσαν την παρουσία τους) αλλά η Kawasaki δεν έμεινε εκεί όταν "κρέμασε" η δουλειά με τα δίχρονα λόγω ενεργειακής κρίσης τους πέταξε στα μούτρα και το Z και τους άφησε να ψάχνονται.
Η Yamaha πήγε με το να τους τελειώσει όλους με το GL 750 αλλά η κρίση στη Μέση Ανατολή το άφησε να ταξιδέψει μόνο μέχρι το Παρίσι στην έκθεση του 72...
Την Honda δεν θέλω να σχολιάσω (εταιρεία που αντιπαθεί τα 2χρονα έχει δικαιωματικά κερδίσει και την δικιά μου αντιπάθεια)ενώ τους έπιασε όλους στον ύπνο με το CB 750 επαναπαύτηκε σε αυτό για πολλά πολλά χρόνια.

Παραλίγο να το ξεχάσω δεν είναι ο Μυρογιάννης πάνω στο Η1 επειδή το ερώτημα απευθυνόταν μόνο σε σένα που ξέρω ότι με διαβάζεις ζητώ συγγνώμη από άλλα παιδιά που μπορεί να το ήξεραν.Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα αναγνώρισε την ξερακιανή φιγούρα του Φώτη Λέκκα.(Νομίζω ότι το πάει λίγο καλύτερα από τον Βοσκόπουλο δεν νομίζεις...)

ΥΓ περιμένω πμ με συμβουλές για την Γερμανίδα !

Μ αρέσεις όπως τα λές. :beer:
Φωτης Λέκκας λοιπόν, δικαιολογούμαι αφού ήμουν 4ων οταν βγηκε το τεύχος!
Επίσης το GL750 το είχα βαλει παλιά στο παιχνίδι γνώσεων.
Πρέπει να γίνει μια προσππαθεια να το αναβιώσουμε, αλλά είναι δύσκολο να μπεί πλέον μηχανάκι που δεν εχει ξαναμπεί.

DAYMAN
30/05/2012, 23:29
http://www.youtube.com/watch?v=5qROwMqCLAw Το αγαπημενο μου.:beer:

buckley
31/05/2012, 00:30
Καλησπέρα σ' όλους ή καλημέρα αναλόγως πότε με διαβάζετε οκ έχω λίγες αυπνίες ούτε ο πρώτος είμαι ούτε ο τελευταίος αυτήν την εποχή.Γουστάρω όταν βλέπω αρθράκια και σχόλια που ανέβηκαν πολύ προχωρημένες μεταμεσονύχτιες ώρες και προσπαθώ να φανταστώ τον συντάκτη παρέα με ένα ποτήρι ή ένα τσιγάρο ή και τα δύο να μοιράζεται τις σκέψεις του...Μερικοί ανέκαθεν λειτουργούσαν καλύτερα τη νύχτα !
Σε όσους αρέσει "η ιστορία και κλασσικές μοτοσυκλέτες" παρακαλώ γράψτε σχολιάστε στείλτε καμμιά φωτό να ζωντανέψουμε λίγο αυτό το section έχει καταντήσει να με σχολιάζει μόνο ο moderator ελπίζω και αυτός ο "άμοιρος" να μην είναι από υποχρέωση.
Από ιστορίες δόξα το θεό έχω ακόμα πολλές προσπαθώ να τις ταξινομήσω στο μυαλό μου.Επίσης στους επισκέπτες έχω να πω: τι περιμένετε ρε μάγκες για να γίνετε μέλη ούτε 15 λεπτά δεν θα σας πάρει η εγγραφή και αυτό ισχύει και για σένα Αλέκο και για σένα Άκη-Duc.

ΥΓ Έχω χάσει και τους φίλους απ' την Πάτρα τι κάνετε ρε παληκάρια ?
Ρε φίλε Bulmont το ψευδώνυμο βγαίνει από το (Bul)taco (Mont)esa καλό...

npat
31/05/2012, 02:01
Καλησπέρα σ' όλους ή καλημέρα αναλόγως πότε με διαβάζετε οκ έχω λίγες αυπνίες ούτε ο πρώτος είμαι ούτε ο τελευταίος αυτήν την εποχή...

Φίλε buckley. Αυπνίες κι εγώ αυτές τις μέρες. Να ξέρεις πάντως ότι ακόμη και αν δεν σχολιάζουμε (εγώ, τελος πάντων) σε διαβάζουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Μας τα χάλασες βέβαια λίγο με την αντιπάθεια για την Honda, αλλά τι να κάνουμε... κανείς δεν είναι τέλειος! (πλάκα κάνω :lol::lol: )

Συνέχισε δυνατά... :beer::beer:

taisteal
31/05/2012, 02:18
Να ξέρεις πάντως ότι ακόμη και αν δεν σχολιάζουμε (εγώ, τελος πάντων) σε διαβάζουμε με εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Συνέχισε δυνατά... :beer::beer:

+1 :wave2:

Shiatman
31/05/2012, 03:59
+2 Εγώ έχω βρικολακιάσει λόγω διαβάσματος (εντάξει είμαι και δυό ώρες πίσω). Συνέχισε σταθερά. Οι ιστορίες αυτές είναι άκρως ενδιαφέρουσες για εμάς τους νεότερους :D που δεν γνωρίσαμε το μοτοσυκλετισμό εκείνες τις εποχές. :a014:και:beer: για να μή στεγνώνουμε.

bulmont
31/05/2012, 07:10
Κι' εγώ ρε αρχηγέ παρακολουθώ ανελλιπώς τις δημοσιεύσεις σου. Και με ταξιδεύουν πολλά χρόνια
πίσω, με γυρίζουν σε εποχές και καταστάσεις όμορφες, περασμένες αλλά όχι και ξεχασμένες. Αν και
διαβάζω σχεδόν τα πάντα εδώ μέσα δεν ξεκινώ εύκολα να γράψω..........

Ασε που νιώθω σαν φτωχός συγγενής διαβάζοντας και βλέποντας τα οχήματα που κατέχουν
αρκετοί από εδώ μέσα. Να τα χαίρεσται παιδιά όσο μπορείται......... Απλώς κρατάω μιά πιό απόμακρη
στάση γιατι κάποιες φορές που ''ανοίχτηκα'' σε παρέες και λέσχες δεν μπορώ να πω ότι ήταν και
ευχάριστη η εμπειρία που αποκόμησα (πρίν από 15-20 χρόνια) Εκτοτε προτιμώ να ζω τους
δυό τροχούς μόνος μου......................


:wave2::wave2::wave2:

bulmont
31/05/2012, 07:17
Τσάκω και μιά φώτο............

Ακούω κάποιες ερωτήσεις του στύλ: ''με ένα 250 μπορώ να πάω μέχρι τον Ισθμό;""
και γελάω.

Αμα γουστάρεις με οτιδήποτε, πας παντού. Φτάνει να δουλεύει........


260173

buckley
31/05/2012, 08:33
Κι' εγώ ρε αρχηγέ παρακολουθώ ανελλιπώς τις δημοσιεύσεις σου. Και με ταξιδεύουν πολλά χρόνια
πίσω, με γυρίζουν σε εποχές και καταστάσεις όμορφες, περασμένες αλλά όχι και ξεχασμένες. Αν και
διαβάζω σχεδόν τα πάντα εδώ μέσα δεν ξεκινώ εύκολα να γράψω..........

Ασε που νιώθω σαν φτωχός συγγενής διαβάζοντας και βλέποντας τα οχήματα που κατέχουν
αρκετοί από εδώ μέσα. Να τα χαίρεσται παιδιά όσο μπορείται......... Απλώς κρατάω μιά πιό απόμακρη
στάση γιατι κάποιες φορές που ''ανοίχτηκα'' σε παρέες και λέσχες δεν μπορώ να πω ότι ήταν και
ευχάριστη η εμπειρία που αποκόμησα (πρίν από 15-20 χρόνια) Εκτοτε προτιμώ να ζω τους
δυό τροχούς μόνος μου......................


:wave2::wave2::wave2:

Καλημέρα η αποστασιοποίηση από κλίκες σεβαστή μη νομίζεις και εγώ κάπως έτσι είμαι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γράφεις καμμιά παλιά ιστορία φτάνει να υπάρχει ο χρόνος , η όρεξη το ξέρω έρχεται και φεύγει εμένα για την ώρα έρχεται καθότι φρέσκος στο forum.
Αναφορικά με τα ταξίδια με μικρά κυβικά νομίζω ότι ισχύει κάτι απλό.Στην εποχή μας αρχές δεκαετιάς 80 ένα 250 δεν θεωρείτο μικρή μοτοσυκλέτα οπότε τα έκανε όλα.Φαντάσου ότι ο ξάδερφος που με μύησε στα Villa στην δεκαετία του 70 είχε για ψωμοτύρι εκδρομές στην Πελοπόνησσο λόγω καταγωγής μας και έφτασε δικάβαλλος με την μετέπειτα γυναίκα του μέχρι Κέρκυρα με ένα King Scorpion παρέα με ένα Rapita φορτωμένοι με μπαγκάζια για καλοκαίρι !
Φυσικά αν "ταξιδεύαμε" ακόμα πιο πίσω χρονικά τα κυβικά θα έπεφταν τα κυβικά ακόμα πιο πολύ!

H6 δεν είναι αυτό και που είσαι Ήπειρο ? Στο ψευδώνυμο Bulmont μέσα έπεσα ???

bulmont
31/05/2012, 09:32
Στο ψευδώνυμο μέσα έπεσες. Αλλά ρε φίλε τραίνο στην Ηπειρο;;;;;;;; Εξω από Καλαμάτα
ειναι η φώτο και το μηχανάκι ειναι 125Η7 Τσάκα και μιά το BULTACO (ALPINE 250 '74)
Το μεσαιο έτσι;;; Μην μπερδευτουμε.......


260196

sapila racing
31/05/2012, 09:35
Στο ψευδώνυμο μέσα έπεσες. Αλλά ρε φίλε τραίνο στην Ηπειρο;;;;;;;; Εξω από Καλαμάτα
ειναι η φώτο και το μηχανάκι ειναι 125Η7 Τσάκα και μιά το BULTACO (ALPINE 250 '74)
Το μεσαιο έτσι;;; Μην μπερδευτουμε.......


260196

Να που βρεθηκε ο κατάλληλος να σε βαλει στην μπρίζα. :beer:

Το καλό με το moto ειναι οτι δεν ειναι λέσχη, δεν παίζουν κλίκες και τετοια, απλά μια ιντερνετική παρέα. :wave2:

buckley
31/05/2012, 09:41
Στο ψευδώνυμο μέσα έπεσες. Αλλά ρε φίλε τραίνο στην Ηπειρο;;;;;;;; Εξω από Καλαμάτα
ειναι η φώτο και το μηχανάκι ειναι 125Η7 Τσάκα και μιά το BULTACO (ALPINE 250 '74)
Το μεσαιο έτσι;;; Μην μπερδευτουμε.......


260196

Που να διακρίνω ρε συ ότι είναι γέφυρα τραίνου και όχι αυτοκινήτων σ' αυτή την ηλικία...

bulmont
31/05/2012, 09:53
Που να διακρίνω ρε συ ότι είναι γέφυρα τραίνου και όχι αυτοκινήτων σ' αυτή την ηλικία...

χα χα χα χα χα ...................................


:beer::beer::beer::beer:

buckley
31/05/2012, 23:06
Μέρος τρίτο το τέλος

Ο ανταγωνισμός δεν καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια το CB 750 έκανε ήδη καριέρα η Suzuki πειραματιζόταν πέρα από τα δίχρονα ακόμα και με Wankel προτού βάλει μυαλό και καταλήξει στα 4χρονα GS η Yamaha είχε μάλλον μείνει πίσω στα μεγάλα κυβικά , ενώ τα Kawasaki ήταν παραδοσιακά τα αγαπημένα κάθε γρήγορου της εποχής.
Για μερικά χρόνια πήγαν καλά πολλοί ήταν και οι κυβισμοί που ακολούθησαν. Σημειώνω ότι οι κυρίως σειρές των μοντέλων ήταν τρεις και οι κυβισμοί πέντε ,θα τα παραθέσω όλα στο τέλος.
Για τώρα μερικά άλλα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά .
Λοιπόν για αρχή : το κιβώτιο , στο οποίο κάτω ήταν η νεκρά και όχι η πρώτη μόνο από το 76 στο ΚΗ 500 άλλαξε προς το παραδοσιακό. Έπειτα ,είχες δυνατότητα να διαλέξεις την θέση των πεντάλ αριστερά ή δεξιά. Ελαστικά σινεμπλόκ στην στήριξη του κινητήρα δεν υπήρχαν παρά μόνο από το 74 και μετά μέχρι τότε οι κραδασμοί και δεν ήταν αμελητέοι σε συντρόφευαν ανελλιπώς. Λεπτομέρεια το οπτικά “γρήγορο” τεπόζιτο με το στενόμακρο φιλέτο και τα μεγάλα γράμματα μπήκε για πρώτη φορά το 73 (H1D) και έκτοτε καθιερώθηκε .Ένα τελευταίο ,η Kawasaki είχε βάλει στο λανσάρισμα του μοντέλου “οροφή” στην τιμή πώλησης τα 999 δολάρια , οπότε οι φίλοι μας οι σχιστομάτηδες πιθανότατα να έκαναν οικονομία από το μέταλλο του σκελετού...
Δυστυχώς το γλέντι δεν κράτησε πολύ. Από την μια η ενεργειακή κρίση του 73 και η εκτόξευση των τιμών των καυσίμων από την άλλη η θέσπιση αυστηρών προδιαγραφών ρύπων που ξεκίνησε η πολιτεία της Καλιφόρνια (βλέπε φωτό) και θανάτωσε τα δίχρονα στην ομολογουμένως μεγαλύτερή τους αγορά την Αμερικανική αλλά και η παρουσίαση από την ίδια την Kawasaki του Ζ1! οπότε το τέλος δεν θα αργούσε. Από τους 60 ίππους του 500 το 1969 φτάσαμε στους 52 το 1976 και από το 1977 ως το τέλος της δεκαετίας “ψυχορράγησε” η αναιμική σειρά ΚΗ με μόνο 250ρια και 400ρια μοντέλα.
Τα τρικύλινδρα σήμερα είναι όλα ανεξαιρέτως συλλεκτικά με ακριβότερο το 750 (10.000+ ευρώ) και μετά τα πρώτα 500ρια (7000+ ευρώ) σημείωση οι τιμές αυτές είναι οι ελάχιστες δυνατές για ένα αξιόλογο γιατί οι μέγιστες άστο, βασικά δεν θα με χάλαγε καθόλου έστω και ένα μαμά S2 με τα ταπεινά ...45 αλογάκια του.
Τέλος επειδή πολλοί θα τα έχετε σίγουρα δει , θα αφήσω ασχολίαστα τα πολυ-πολυκύλινδρα τέρατα που κάποιοι συναρμολόγησαν και τους αναγκαστικούς κανιβαλισμούς που υπέστησαν μηχανάκια για να επιτύχουν μερικοί το σκοπό τους.

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά μου με διάβασαν , θα τα ξαναπούμε.

Υ.Γ. Στα βίντεο του 3ου μέρους πρωταγωνιστεί το 750 μεταξύ άλλων και σε κλασσικές ευρωπαικές ταινίες των 70s ,κάποια στιγμή θα αφιερώσω ένα αρθράκι για τις ταινίες καταρχήν Ελληνικές που κάθε μηχανόβιος της γενιάς μου δεν πρέπει να έχει χάσει.
(Όποιος είδε τον Βοσκόπουλο με το 500 στο 2ο μέρος να ψάξει το “Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας “ 1972 και θα χαρεί αγώνες Τατόι-ΜΧ Μαραθώνα και τους Poll Live...)

http://www.youtube.com/watch?v=-e52mXDig8E
http://www.youtube.com/watch?v=8umkIyJVGKw
http://www.youtube.com/watch?v=bZbNr96kdBM

(Ακολουθεί κατάλογος με όλες τις σειρές που παρήχθησαν)

H1 500 κ.εκ. H1 1969 – H1 F 1975 Διάμ. Χ Διαδ. 60Χ58,8 60 ίπποι 7500 στρ.
Η2 750 κ.εκ. Η2 1972 – Η2 C 1975 “ “ 71X63 74 “ 6800 “

S1 250 κ.εκ. S1 1972 - S1C 1975 “ “ 45X52,3 32 “ 8500 “
S2 350 κ.εκ. S2 1972 - S2A 1973 “ “ 53X52,3 45 “ 8000 “
S3 400 κ.εκ S3 1974 - S3A 1975 “ “ 57X52,3 42 “ 7000 “

ΚΗ 250 κ.εκ. ΚΗ Β1 1976 – ΚΗ Β4 1979 “ “ 45Χ52,3 28 “ 7500 “
ΚΗ 400 κ.εκ. ΚΗ 1976 - ΚΗ 1979 “ “ 57Χ52,3 38 “ 7000 “
ΚΗ 500 κ.εκ. ΚΗ 1976 - ΚΗ 1977 “ “ 60Χ58,8 52 “ 8000 “

750 H2260327
750 H2 & Suzy GT 750260328
Το νέφος του LA (1972) που εξαφάνισε τα 2χρονα260329

SpeakeasyBlues
01/06/2012, 09:28
:a23:

Shiatman
01/06/2012, 14:43
:a013::vroum::a46:

sv9cvk
01/06/2012, 19:41
:beer:

npat
02/06/2012, 04:13
Ωραίος! :beer:

buckley
25/06/2012, 21:53
ΥΓ 1 Πριν καιρό έπεσα πάνω σε Έλληνα μερακλή συλλέκτη που είχε παρακαλώ , εκτός των 3κυλίνδρων (οκ αυτά τα έχουν και άλλοι συμπατριώτες) και όλη την σειρά των original Samurai και Avenger , street και scrambler. Την συγκεκριμένη στιγμή αν ήθελες να βρεις όλα τα κομμάτια που είχε ο άνθρωπος μαζέψει έπρεπε να ψάξεις σ' όλα τα ευρωπαικά sites (mobile.de – moto.it – ebay.co.uk ) για να τα συγκεντρώσεις ! Αλλά δυστυχώς τα χρήματα ήταν πολλά για μένα ...


Εμφανίστηκαν πάλι ! για όσους διαθέτουν άντερα...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2605338/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2604554/

sfigas
01/07/2012, 14:18
Απλα Respect.!! Εισαι εγκυκλοπαιδεια.!

motomaniac
08/12/2012, 21:48
τι τελιωσε? αυτο ηταν? ωραιο ηταν ομως!

Zpower
09/12/2012, 00:00
yeppp...

δεν το αντεξα να μην πω δυο λογια

ενα μεγαλο μπραβο για την παρουσιαση ,και τα υπολοιπα σχολια σας

αφου δεν ξεχασα και τον κωδικο μου προσβασης ..ειμαι σε καλο δρομο ακομη ...ελπιζω δλδ για επανοδο
σας εχασα τελειως ,περνανε και τα χρονια ,μπαινουμε στο καβουκι πιο βαθια ,σαν χελωνες


...μια ματια στα γρηγορα εριξα και υποσχομαι να το δω στα βαθια

οπως τοτε στο υπογειο του καμμενου λ.συγγρου .

Κουρος ο μεγας ο αρχωντας .ο βασιλιας της λιμας .και της θυριδας ..
τι να πουμε και τι να μολογησουμε ...

το S1 (250cc) μου παραμενει κλειδαμπαρομενο και σκονισμενο ...το S2 στο ραφι χυμα ...μαζι με τα υπολοιπα
ουτε αγγελιες για πουλημα δεν βαζω πια ...αρχιζω και ρεταρω

εδω που φθασαμε με βλεπω για ηρωικη εξοδο ..

τεσπα ..
καποια στιγμη θα πρεπει να γραφτει η ιστορια και για τα δυο καβα 500hr1 .... ναι τα δυο ρεισονια που ειχε φερει ο καμενος (σε μια ταινια με τον βουτσα ειναι πρωτη μουρη )
το ενα την γλυτωσε .... κοματι κοματι το εχει ο βασιλης (ελπιζω να το εχει ακομη δλδ)
το δευτερο σκορπισε τελειως
ισως να ηταν ετσι γραφτο ...
θα πρεπει να ημουν ο τελευταιος που ενδιαφερθηκε για αυτο το ρημαδι ..πριν το στειλει αδιαβαστο ο τελευτεος κατοχος του ,μετα απο κατι μηνες
εαν ηθελε μπορουσε να το δωσει τοτε ....

καμια φορα τα πραγματα ισως καταληγουν ετσι ,για καποιο λογο που τωρα δεν βλεπουμε ....ισως και να μην δουμε και ποτε



η λεσχη εχει κατασταση ... πλατεια ν.σμυρνης ... τα μηχανακια λεει

μαλιστα ..ενα ελσινορι που αλωνιζε τοτε στο παλουκι εχει λυσαξει να κατεβει ..
ξυπνησε απο το ληθαργο , και αρματωνεται
θα προσπαθησω να ελθω ...τουλαχιστον για αυτο μονο
του το χρωσταω

τελος .ο ιπταμενος ειναι ο λεκας ,δεν θα μπορουσε να ηταν και κανεις αλλος ..εαν θυμαμαι καλως καπου μαραθωνα ? στο σχοινια ? ειχαν τραβηξει τις φωτο και ο λεκας τις ορθιες

συγνωμη εαν εγινα κουραστικος ...και ειπα πολλα και ασχετα
μια φορα στα τοσα χρονια ...δεν χαλασε και ο κοσμος


καλη συνεχεια παιδες

sv9cvk
09/12/2012, 08:50
yeppp...

δεν το αντεξα να μην πω δυο λογια

ενα μεγαλο μπραβο για την παρουσιαση ,και τα υπολοιπα σχολια σας

αφου δεν ξεχασα και τον κωδικο μου προσβασης ..ειμαι σε καλο δρομο ακομη ...ελπιζω δλδ για επανοδο
σας εχασα τελειως ,περνανε και τα χρονια ,μπαινουμε στο καβουκι πιο βαθια ,σαν χελωνες


...μια ματια στα γρηγορα εριξα και υποσχομαι να το δω στα βαθια

οπως τοτε στο υπογειο του καμμενου λ.συγγρου .

Κουρος ο μεγας ο αρχωντας .ο βασιλιας της λιμας .και της θυριδας ..
τι να πουμε και τι να μολογησουμε ...

το S1 (250cc) μου παραμενει κλειδαμπαρομενο και σκονισμενο ...το S2 στο ραφι χυμα ...μαζι με τα υπολοιπα
ουτε αγγελιες για πουλημα δεν βαζω πια ...αρχιζω και ρεταρω

εδω που φθασαμε με βλεπω για ηρωικη εξοδο ..

τεσπα ..
καποια στιγμη θα πρεπει να γραφτει η ιστορια και για τα δυο καβα 500hr1 .... ναι τα δυο ρεισονια που ειχε φερει ο καμενος (σε μια ταινια με τον βουτσα ειναι πρωτη μουρη )
το ενα την γλυτωσε .... κοματι κοματι το εχει ο βασιλης (ελπιζω να το εχει ακομη δλδ)
το δευτερο σκορπισε τελειως
ισως να ηταν ετσι γραφτο ...
θα πρεπει να ημουν ο τελευταιος που ενδιαφερθηκε για αυτο το ρημαδι ..πριν το στειλει αδιαβαστο ο τελευτεος κατοχος του ,μετα απο κατι μηνες
εαν ηθελε μπορουσε να το δωσει τοτε ....

καμια φορα τα πραγματα ισως καταληγουν ετσι ,για καποιο λογο που τωρα δεν βλεπουμε ....ισως και να μην δουμε και ποτε



η λεσχη εχει κατασταση ... πλατεια ν.σμυρνης ... τα μηχανακια λεει

μαλιστα ..ενα ελσινορι που αλωνιζε τοτε στο παλουκι εχει λυσαξει να κατεβει ..
ξυπνησε απο το ληθαργο , και αρματωνεται
θα προσπαθησω να ελθω ...τουλαχιστον για αυτο μονο
του το χρωσταω

τελος .ο ιπταμενος ειναι ο λεκας ,δεν θα μπορουσε να ηταν και κανεις αλλος ..εαν θυμαμαι καλως καπου μαραθωνα ? στο σχοινια ? ειχαν τραβηξει τις φωτο και ο λεκας τις ορθιες

συγνωμη εαν εγινα κουραστικος ...και ειπα πολλα και ασχετα
μια φορα στα τοσα χρονια ...δεν χαλασε και ο κοσμος


καλη συνεχεια παιδες


Ελα!!! :uplate::welcome: τετοια θελεις για να εμφανιστεις ε??? :beer::a014:

_V_
09/12/2012, 09:19
εχει κατι γωνιτσες το φορουμ....:sun:
:a8:

byron
09/12/2012, 09:39
Πριν μερικές μέρες, είδα στο κέντρο της Αθήνας ένα άψογο μπλέ 250 (δεν ξέρω αν ήταν S1 ή ΚΗ) σε λειτουργική κατάσταση εννοείται.

Απλά υπέροχο :beer:

buckley
02/02/2014, 17:16
yeppp...

δεν το αντεξα να μην πω δυο λογια

ενα μεγαλο μπραβο για την παρουσιαση ,και τα υπολοιπα σχολια σας

αφου δεν ξεχασα και τον κωδικο μου προσβασης ..ειμαι σε καλο δρομο ακομη ...ελπιζω δλδ για επανοδο
σας εχασα τελειως ,περνανε και τα χρονια ,μπαινουμε στο καβουκι πιο βαθια ,σαν χελωνες


...μια ματια στα γρηγορα εριξα και υποσχομαι να το δω στα βαθια

οπως τοτε στο υπογειο του καμμενου λ.συγγρου .

Κουρος ο μεγας ο αρχωντας .ο βασιλιας της λιμας .και της θυριδας ..
τι να πουμε και τι να μολογησουμε ...

το S1 (250cc) μου παραμενει κλειδαμπαρομενο και σκονισμενο ...το S2 στο ραφι χυμα ...μαζι με τα υπολοιπα
ουτε αγγελιες για πουλημα δεν βαζω πια ...αρχιζω και ρεταρω

εδω που φθασαμε με βλεπω για ηρωικη εξοδο ..

τεσπα ..
καποια στιγμη θα πρεπει να γραφτει η ιστορια και για τα δυο καβα 500hr1 .... ναι τα δυο ρεισονια που ειχε φερει ο καμενος (σε μια ταινια με τον βουτσα ειναι πρωτη μουρη )
το ενα την γλυτωσε .... κοματι κοματι το εχει ο βασιλης (ελπιζω να το εχει ακομη δλδ)
το δευτερο σκορπισε τελειως
ισως να ηταν ετσι γραφτο ...
θα πρεπει να ημουν ο τελευταιος που ενδιαφερθηκε για αυτο το ρημαδι ..πριν το στειλει αδιαβαστο ο τελευτεος κατοχος του ,μετα απο κατι μηνες
εαν ηθελε μπορουσε να το δωσει τοτε ....

καμια φορα τα πραγματα ισως καταληγουν ετσι ,για καποιο λογο που τωρα δεν βλεπουμε ....ισως και να μην δουμε και ποτε



η λεσχη εχει κατασταση ... πλατεια ν.σμυρνης ... τα μηχανακια λεει

μαλιστα ..ενα ελσινορι που αλωνιζε τοτε στο παλουκι εχει λυσαξει να κατεβει ..
ξυπνησε απο το ληθαργο , και αρματωνεται
θα προσπαθησω να ελθω ...τουλαχιστον για αυτο μονο
του το χρωσταω

τελος .ο ιπταμενος ειναι ο λεκας ,δεν θα μπορουσε να ηταν και κανεις αλλος ..εαν θυμαμαι καλως καπου μαραθωνα ? στο σχοινια ? ειχαν τραβηξει τις φωτο και ο λεκας τις ορθιες

συγνωμη εαν εγινα κουραστικος ...και ειπα πολλα και ασχετα
μια φορα στα τοσα χρονια ...δεν χαλασε και ο κοσμος


καλη συνεχεια παιδες

Πριν καμμιά 40ριά χρόνια όταν κατηφόριζες στο 194 της Συγγρού στη χειρότερη άμα δεν έφθαναν τα φράγκα έφευγες από το κατάστημα με Lambretta .Μπορούσες όμως να τα πας λίγο καλύτερα και να χτυπήσεις ένα BSA ή κάποιο Triumph.Στο ισόγειο όμως στην Motor-Centre είχε το καλό πράμα ,Kawasaki & Ducati .Ενώ οι αντιπροσωπείες όλων των ευρωπαικών μοντέλων αλλάξανε χέρια πολλές φορές στην χώρα μας ,οι 4 Γιαπωνέζοι καβατζώθηκαν στα χέρια των 4 γνωστών οικογενειών για δεκαετίες.Honda-Σαρακάκης Yamaha-Ηλιόπουλοι Suzuki-Σφακιανάκης & Kawasaki που μας ενδιαφέρει Καμμένος.
Μιας και μνημονεύσαμε την κοινή αντιπροσωπεία των δύο και τα υβρίδια που προέκυψαν αλλά και τον Γιώργο τον Κούρο ,θυμήθηκα κάτι που είχε γράψει ο Γιώργος ο Ζ-Power για το αγωνιστικό Η1R της εποχής, οπότε αφιερωμένο…

308956

http://vintageracebike.com/race-bike-albums/vintage-kawasaki-race-bikes/kawasaki-h1-h1r-500-triple-vintage-racer/
http://www.ozebook.com/h1r.htm
http://www.motorsportretro.com/2011/06/1971-kawasaki-500-h1r/


(1973) http://www.youtube.com/watch?v=L71DzdTBwXU Δώστε βάση στο 12.30

stynikop
02/02/2014, 19:46
Απολαυση!!!
:a012:

Zpower
18/02/2014, 22:43
ναι ειναι ενα απο τα δυο ...και πριν απο 20 μερες ετυχε να βρεθουμε με τον Μπιλυ
περασε απο τα μερη μου και ειχαμε την κουβεντα με τα τα 500αρια ...
και το δευτερο οτι δλδ εχει σωθει ειναι στα χερια του

καποια στιγμη ισως πρεπει να γραφτει το στορυ με τις απιστευτες λεπτομερειες ...
οπως και το αλλο το κουφο με τα 4 πιστονια ...και το σταματαω εδω
εαν μου δωσει αδεια και βγαλω φωτο ..θα το δειτε ΚΑΙ ΑΥΤΟΟΟΟ !!!!!!

οσον αφορα τον Κουρο
παλια σας ειχα δειξει κατι απο την σαυρα του με ενα ? (δεν τσιμπισε τοτε κανεις ,και δικαιως ..)
ελπιζω καποια στιγμη σε ενα απο τα μελοντικα Τατογια .. να ξεχυθει ασυστολα

και με πλανισμενα καπακια .. Οχι να βρισκουν τα στροφαλα στην πρωτη βουτα ..γιαυτο ο μαστορας ειχε ανεβει στα δενδρα και μετραγε τους αλλους που γυρναγαν απο κατω του


Συγγρου 194 ....???
φιλαρακο εισαι λαθος
πολυ πιο κατω ηταν... στην γειτονια μου (τωρα ειναι γνωστο στριπτιτζαδικο ) στο υπογειο ο Κουρος εκτελουσε (συμπτωση εεε? ) στριπτιζ στα κυλινδρα και τις θυριδες ..το ξερω γιατι πιτσιρικας χανομουνα στην τζαμαρια με το ΙΜΟΛΑ ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ πρωτη μουρη και τα υπολοιπα διπλα του .. στην δε αυλη του σπιτιου μου τοτε παρκαρε ενα 3κυλινδρο καβα ..
καθε μερα στον κουρο ηταν ...μεχρι που το κλεψανε και ησυχασαμε ...

το 194 ... ηταν μετα

Μετα εφερε το NCR ( Ηailwood) ...και μετα εσκασε η σαυρα με κοστουμι NCR επανω της
αλλη πονεμενη ιστορια αυτη ..

και πιο πονεμενη ιστορια ο μαστρο κουρος

.....ενα μοτερ 1000 απο Ζ ψαχνω για την σαυρα ..οποιος δει κατι ας αφησει μηνυμα ... και ραντεβου τατοι

(.....................................
.................................
............................................................
....σβησμενα λογια ...αυτα ειναι για ζωντανα ,,οχι για γραψε ραψε ..δεν εχει αξια ετσι ...)

τελικα ο καφες θα ειναι κατσαρολατος ...κανονιστε οσοι εχετε ορεξη ενα πρωινο να βρεθουμε

Χαιρετω σας

sapila racing
19/02/2014, 09:19
Τελικά εσυ την έχεις τη σαύρα?
Πιστεύω οτι αξίζει με χίλια να μπεί παλι ενα μοτέρ και να την δεί αυτην την μοτο ο κόσμος σήμερα. :beer:

sv9cvk
19/02/2014, 18:43
ναι ειναι ενα απο τα δυο ...και πριν απο 20 μερες ετυχε να βρεθουμε με τον Μπιλυ
περασε απο τα μερη μου και ειχαμε την κουβεντα με τα τα 500αρια ...
και το δευτερο οτι δλδ εχει σωθει ειναι στα χερια του

καποια στιγμη ισως πρεπει να γραφτει το στορυ με τις απιστευτες λεπτομερειες ...
οπως και το αλλο το κουφο με τα 4 πιστονια ...και το σταματαω εδω
εαν μου δωσει αδεια και βγαλω φωτο ..θα το δειτε ΚΑΙ ΑΥΤΟΟΟΟ !!!!!!

οσον αφορα τον Κουρο
παλια σας ειχα δειξει κατι απο την σαυρα του με ενα ? (δεν τσιμπισε τοτε κανεις ,και δικαιως ..)
ελπιζω καποια στιγμη σε ενα απο τα μελοντικα Τατογια .. να ξεχυθει ασυστολα

και με πλανισμενα καπακια .. Οχι να βρισκουν τα στροφαλα στην πρωτη βουτα ..γιαυτο ο μαστορας ειχε ανεβει στα δενδρα και μετραγε τους αλλους που γυρναγαν απο κατω του


Συγγρου 194 ....???
φιλαρακο εισαι λαθος
πολυ πιο κατω ηταν... στην γειτονια μου (τωρα ειναι γνωστο στριπτιτζαδικο ) στο υπογειο ο Κουρος εκτελουσε (συμπτωση εεε? ) στριπτιζ στα κυλινδρα και τις θυριδες ..το ξερω γιατι πιτσιρικας χανομουνα στην τζαμαρια με το ΙΜΟΛΑ ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ πρωτη μουρη και τα υπολοιπα διπλα του .. στην δε αυλη του σπιτιου μου τοτε παρκαρε ενα 3κυλινδρο καβα ..
καθε μερα στον κουρο ηταν ...μεχρι που το κλεψανε και ησυχασαμε ...

το 194 ... ηταν μετα

Μετα εφερε το NCR ( Ηailwood) ...και μετα εσκασε η σαυρα με κοστουμι NCR επανω της
αλλη πονεμενη ιστορια αυτη ..

και πιο πονεμενη ιστορια ο μαστρο κουρος

.....ενα μοτερ 1000 απο Ζ ψαχνω για την σαυρα ..οποιος δει κατι ας αφησει μηνυμα ... και ραντεβου τατοι

(.....................................
.................................
............................................................
....σβησμενα λογια ...αυτα ειναι για ζωντανα ,,οχι για γραψε ραψε ..δεν εχει αξια ετσι ...)

τελικα ο καφες θα ειναι κατσαρολατος ...κανονιστε οσοι εχετε ορεξη ενα πρωινο να βρεθουμε

Χαιρετω σας

Γεια σου ρε Γιωργο!!! Αργεις αργεις αλλα οταν γραψεις ..............:eyepop:
:beer:

buckley
09/10/2014, 12:36
ναι ειναι ενα απο τα δυο ...και πριν απο 20 μερες ετυχε να βρεθουμε με τον Μπιλυ
περασε απο τα μερη μου και ειχαμε την κουβεντα με τα τα 500αρια ...
και το δευτερο οτι δλδ εχει σωθει ειναι στα χερια του

καποια στιγμη ισως πρεπει να γραφτει το στορυ με τις απιστευτες λεπτομερειες ...
οπως και το αλλο το κουφο με τα 4 πιστονια ...και το σταματαω εδω
εαν μου δωσει αδεια και βγαλω φωτο ..θα το δειτε ΚΑΙ ΑΥΤΟΟΟΟ !!!!!!

οσον αφορα τον Κουρο
παλια σας ειχα δειξει κατι απο την σαυρα του με ενα ? (δεν τσιμπισε τοτε κανεις ,και δικαιως ..)
ελπιζω καποια στιγμη σε ενα απο τα μελοντικα Τατογια .. να ξεχυθει ασυστολα

και με πλανισμενα καπακια .. Οχι να βρισκουν τα στροφαλα στην πρωτη βουτα ..γιαυτο ο μαστορας ειχε ανεβει στα δενδρα και μετραγε τους αλλους που γυρναγαν απο κατω του


Συγγρου 194 ....???
φιλαρακο εισαι λαθος
πολυ πιο κατω ηταν... στην γειτονια μου (τωρα ειναι γνωστο στριπτιτζαδικο ) στο υπογειο ο Κουρος εκτελουσε (συμπτωση εεε? ) στριπτιζ στα κυλινδρα και τις θυριδες ..το ξερω γιατι πιτσιρικας χανομουνα στην τζαμαρια με το ΙΜΟΛΑ ΤΟΥ ΣΜΑΡΤ πρωτη μουρη και τα υπολοιπα διπλα του .. στην δε αυλη του σπιτιου μου τοτε παρκαρε ενα 3κυλινδρο καβα ..
καθε μερα στον κουρο ηταν ...μεχρι που το κλεψανε και ησυχασαμε ...

το 194 ... ηταν μετα

Μετα εφερε το NCR ( Ηailwood) ...και μετα εσκασε η σαυρα με κοστουμι NCR επανω της
αλλη πονεμενη ιστορια αυτη ..

και πιο πονεμενη ιστορια ο μαστρο κουρος

.....ενα μοτερ 1000 απο Ζ ψαχνω για την σαυρα ..οποιος δει κατι ας αφησει μηνυμα ... και ραντεβου τατοι

(.....................................
.................................
............................................................
....σβησμενα λογια ...αυτα ειναι για ζωντανα ,,οχι για γραψε ραψε ..δεν εχει αξια ετσι ...)

τελικα ο καφες θα ειναι κατσαρολατος ...κανονιστε οσοι εχετε ορεξη ενα πρωινο να βρεθουμε

Χαιρετω σας

324511

324512

Για την Ελληνική πανίδα κανά νέο ???

324510

buckley
10/05/2019, 18:02
Και τα δύο Ελληνικά Η1-R ,για πάρτη σου Γιωργάκη...

https://www.youtube.com/watch?v=4aNo3wrDEys

karellen
10/05/2019, 19:22
Γουελκαμ μπακ σειρούλα,μας έλειψες :beer:

bulmont
10/05/2019, 19:44
Γουελκαμ μπακ σειρούλα,μας έλειψες :beer:



Ναι, δεν είχαμε ποιόν να τρολάρουμε...................:bawl:

karellen
10/05/2019, 19:52
:bawl:

Zpower
13/05/2019, 00:57
τι να σε κανω τωρα ?

https://www.youtube.com/watch?v=re8KayihrYY

buckley
26/10/2022, 22:02
Τελικά εσυ την έχεις τη σαύρα?
Πιστεύω οτι αξίζει με χίλια να μπεί παλι ενα μοτέρ και να την δεί αυτην την μοτο ο κόσμος σήμερα. :beer:

Για την ώρα δες την στις εποχές της δόξας της (από το προσωπικό αρχείο του Στ. Σαμαρά).
ΥΓ την χρωστούσα στο αρθράκι την φωτό ...

438950

telegonos
26/10/2022, 22:27
Για την ώρα δες την στις εποχές της δόξας της (από το προσωπικό αρχείο του Στ. Σαμαρά).
ΥΓ την χρωστούσα στο αρθράκι την φωτό ...

438950

Αυτό το άκρο στροφαλοφόρου, έτσι ακάλυπτο στον αέρα πρέπει να είναι ή κάτι έχει αφαιρεθεί;

Rac3rX
27/10/2022, 07:44
Αυτό το άκρο στροφαλοφόρου, έτσι ακάλυπτο στον αέρα πρέπει να είναι ή κάτι έχει αφαιρεθεί;

Total loss ignition...
Συνήθως έμπαινε ένα καπάκι εκεί:
438951

sapila racing
27/10/2022, 09:24
Για την ώρα δες την στις εποχές της δόξας της (από το προσωπικό αρχείο του Στ. Σαμαρά).
ΥΓ την χρωστούσα στο αρθράκι την φωτό ...



Γεια σου Πάνο με τα ωραία σου. :beer:

νεοσσός
27/10/2022, 09:31
Για την ώρα δες την στις εποχές της δόξας της (από το προσωπικό αρχείο του Στ. Σαμαρά).
ΥΓ την χρωστούσα στο αρθράκι την φωτό ...

438950
Καλώς ήρθες!

panavour
27/10/2022, 11:01
Για την ώρα δες την στις εποχές της δόξας της (από το προσωπικό αρχείο του Στ. Σαμαρά).
ΥΓ την χρωστούσα στο αρθράκι την φωτό ...

438950

η επιστροφη του ασωτου:beer:

Acacius
27/10/2022, 12:53
Πρώτον και βασικότερον, καλώς επανήλθες. Δεύτερον, η δαγκάνα μπροστά είναι λυμένη;

bulmont
27/10/2022, 21:00
......την χρωστούσα στο αρθράκι την φωτό ...

Mπα....μπα, η μουστόγρια επανέκαμψε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/10/2022, 02:54
Ρε παιδιά δεν είχε πάει πουθενά. Παρακολουθουσε αλλά δεν επερνε μέρος. Δηλαδή και να του τα εχωναν αυτός είχε μπόλικο χώρο να γράψει :D