PDA

View Full Version : Εξάτμιση σε 400αρι



gaitan
23/05/2012, 19:31
καλησπερα ειμαι νεος στο φορουμ σας κ απο δω και περα θα ειμαι ενεργο μελλος μιας και ειμαι κατοχος μονο του μοτερ ενος gsxr 400cc μοντελο 96-98,και οχι ολοκλυρης μοτοσηκλετας.
Για να καταλαβετε εχω παρει το μοτερ και το εχω ριξει πανω σε ενα Buggy!!
Αυτο που θελω να ροτησω ειναι εαν θα εχω καπιο προβλημα να βαλω τελικο απο 1000αρι τις φοτο?

nihristo
23/05/2012, 22:33
Είσαι ωραίος. Όχι, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα βάζοντας μόνο το τελικό. Βάλτο και βγάλε και μια συνολική φωτό να δούμε τι έφτιαξες

yiannis172
23/05/2012, 23:00
Ασχετο με το θεμα,αλλα μηπως δινεις τις ντιζες ξεχωριστα;

gaitan
24/05/2012, 09:00
Ασχετο με το θεμα,αλλα μηπως δινεις τις ντιζες ξεχωριστα;

ευχαριστω για τις απαντήσεις βάζω σε λιγο φώτο. φίλε Γιαννης η φώτο τις εξατμισεις ειναι τυχαία, αυτή που θα παρω δεν ξέρω εαν εχει πάνω τα καλώδια,την περιμένω σε μια εβδομάδα,εαν τα εχει πολυ ευχαρίστως να σου τα δωρίσω..

gaitan
24/05/2012, 09:15
υπο κατασκευη,σε δυο βδομαδες πιστευω να ειναι ετοιμο για να δείξω βιντεακι

259321259322

259323

sernodas2
24/05/2012, 11:14
ωραιος:beer::beer::beer:

αν ολα τα αλλα σου εκατσαν καλα στην ανακατασκευη η εξατμιση απ το 1000 θα ειναι το μικροτερο σου προβλημα

απλα ρύθμισε σωστα την καυση κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα....

sapila racing
24/05/2012, 11:31
Εμένα δεν θα με απασχολούσε τόσο η εξάτμιση, αν και ενα τελικό από 1000 δεν θα το βοηθήσει.
Το σημαντικότερο ειναι οτι με αυτό το μοτερ θα πρέπει να βάλεις πολυ κοντό γρανάζωμα για να ξεκινάει αξιοπρεπώς και να μην τρώει τους δίσκους με τη μια.
Λογικά θα ηταν καλύτερη επιλογή ενας κινητήρας με περισσότερα κυβικά και με έμφαση στις χαμηλομεσαίες. Άυτός που έχεις ειναι πολύ ψόφιος χαμηλές και μεσαίες και ψηλά τρελλαίνεται.
Τωρα βεβαια αυτόν έχεις οπότε καλή τύχη!

gaitan
24/05/2012, 11:36
Εμένα δεν θα με απασχολούσε τόσο η εξάτμιση, αν και ενα τελικό από 1000 δεν θα το βοηθήσει.
Το σημαντικότερο ειναι οτι με αυτό το μοτερ θα πρέπει να βάλεις πολυ κοντό γρανάζωμα για να ξεκινάει αξιοπρεπώς και να μην τρώει τους δίσκους με τη μια.
Λογικά θα ηταν καλύτερη επιλογή ενας κινητήρας με περισσότερα κυβικά και με έμφαση στις χαμηλομεσαίες. Άυτός που έχεις ειναι πολύ ψόφιος χαμηλές και μεσαίες και ψηλά τρελλαίνεται.
Τωρα βεβαια αυτόν έχεις οπότε καλή τύχη!

όπως το πες τορα αυτον εχω αυτον έβαλα..απο τα 15 αλογα που ειχα πριν μαμα τορα θα λεω και ευχαριστω.. πληροφοριακά,το γραναζια που θα μπουν θα ειναι 14 μπροστα και 60 πισω..

sapila racing
24/05/2012, 12:37
όπως το πες τορα αυτον εχω αυτον έβαλα..απο τα 15 αλογα που ειχα πριν μαμα τορα θα λεω και ευχαριστω.. πληροφοριακά,το γραναζια που θα μπουν θα ειναι 14 μπροστα και 60 πισω..

Aν δεν κάνω λάθος το στάνταρ ειναι 16/37 οπότε εντάξει θα ξεκινάει σφαίρα.
Εφ όσον μαμμα ειχε τοσο χαμηλή ιπποδύναμη, μια χαρά θα εισαι με αυτο το μοτέρ, και πολύ είναι.
Με αλλο θα σου διάλαγε κατ ευθείαν διάφορα αλλά ανταλλακτικά στο σύστημα μετάδοσης. Και με ευατό θα πρέπει να προσέχεις και να το χειρίζεσαι μαλακά το μοτερ μην παρεις τους άξονες στο χέρι. :wave2:

gaitan
21/06/2012, 09:20
Για πάρτε ενα μάτι σε αυτό που σας υποσχέθηκα.. http://www.youtube.com/watch?v=hwWL8ti_4Mc


262020

262021

262022

gaitan
21/06/2012, 09:23
262023

262024

262025

gaitan
21/06/2012, 09:27
και μια φώτο απο το γρανάζι


262026

262027

GIXXERAKIAS
21/06/2012, 10:32
Ωραίος!Καλά γούστα από εδώ και μπρός!:beer:

@ngelos
21/06/2012, 11:59
Ωραίος...Καλή δουλειά κάνατε!!!


Εμένα δεν θα με απασχολούσε τόσο η εξάτμιση, αν και ενα τελικό από 1000 δεν θα το βοηθήσει.
Το σημαντικότερο ειναι οτι με αυτό το μοτερ θα πρέπει να βάλεις πολυ κοντό γρανάζωμα για να ξεκινάει αξιοπρεπώς και να μην τρώει τους δίσκους με τη μια.
Λογικά θα ηταν καλύτερη επιλογή ενας κινητήρας με περισσότερα κυβικά και με έμφαση στις χαμηλομεσαίες. Άυτός που έχεις ειναι πολύ ψόφιος χαμηλές και μεσαίες και ψηλά τρελλαίνεται.
Τωρα βεβαια αυτόν έχεις οπότε καλή τύχη!

Sapila,δν θα έχει πρόβλημα.Σε μια ιδιοκατασκευή δικό μας,έχουμε βάλει μοτέρ από γυμνό 500άρι εποχής 90' Kawasaki.Δεν είναι και το καλύτερο δυνατόν,αλλά ξεκινάει άνετα και με το γρανάζωμα που επέλεξαν τα παιδιά θα είναι και το δικό του μια χαρά...
Αν δν έχει δε και μεγάλες βλέψεις για εκτός δρόμου διαδρομές στην άσφαλτο θα είναι παραπάνω από άρχοντας!

gaitan
27/06/2012, 13:04
παίδες ερωτήσει.
εχω ενα προβληματάκι, αν γεμίσω ολες τις ταχύτητες δουλεύει μια χαρά το μοτέρ,στα χαμηλά μπερδεύει κ αν αφήσω ενα κλικ το γκάζι τοτε στροφαρη.
φοράει φιλτροκουτι χυροποιείτο κομμένο ραμμένο για να χωρέσει εκεί που ειναι χωμένο.

GIXXERAKIAS
27/06/2012, 13:09
Η θές καθάρισμα στα ζιγκλέρ η υπερβολικά μεγάλα ζιγκλέρ στα carbs που το μπουκώνουν στιγμιαία γι'αυτό και όταν αφήνεις το γκάζι στροφάρει.Γενικό σέρβις έχεις κάνει?(λαδάκια,μπουζί φίλτρα κτλ )Το φιλτροκούτι δίνει επαρκή αέρα?

SoulGR
27/06/2012, 13:12
θα παιζει μπαντιλικια τουτο ε? :p

gaitan
27/06/2012, 13:17
Η θές καθάρισμα στα ζιγκλέρ η υπερβολικά μεγάλα ζιγκλέρ στα carbs που το μπουκώνουν στιγμιαία γι'αυτό και όταν αφήνεις το γκάζι στροφάρει.Γενικό σέρβις έχεις κάνει?(λαδάκια,μπουζί φίλτρα κτλ )Το φιλτροκούτι δίνει επαρκή αέρα?

ζιγλερ εχουν μπει καινούρια,μπουζια λαδια καινουρια.εχω μπλέξει με κατι μαστοριά και προσπαθώ να βρω άκρη μονος μου τώρα αν μπορω να κανω κατι.βλεπω οτι το φιλτροκουτι εχει μεγαλι μπουκα για εισοδο αερα,μιπος περνει υπορβολικο αερα και πρεπει να μικρύνω τιν τρυπα? χωρις το φιλτροκουτι δεν μπορει να δουλεψει ουτε με νεκρο δλδ να μαρσαρο,το μπουκονι κατευθιαν. Με το φιλτροκουτι στα ρελαντι και στο μαρσαρισμα με νεκρο δουλευει μια χαρα,στις χαμηλες με κουμπομενες ταχυτητες δημιουργιτε το προβλημα.

GIXXERAKIAS
27/06/2012, 13:19
Τα ζιγκλέρ τα καινούρια είναι στα ίδια νούμερα με τα μαμά η μεγαλύτερα?

gaitan
27/06/2012, 13:28
Τα ζιγκλέρ τα καινούρια είναι στα ίδια νούμερα με τα μαμά η μεγαλύτερα?

υποτιθετε στα ιδια αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια,τα έβαλε αλλος.μπερδεμα η υποθέσει και να δω πως θα βγαλω ακρη. μένω σε επαρχεια τα μαστορια λιγοστά και για ενα τετιο μηχάνημα δύσκολα ασχολουντε. πρεπει να παρω την δουλεια στα χερια μου,οτι κινήσεις γνωρίζετε που μπορώ να τις κανω θα σας ήμουν ευγνώμων.

GIXXERAKIAS
27/06/2012, 13:50
Καταρχήν αν έχεις τα πάλια ζιγκλέρ βαλτά επάνω να δείς πώς θα δουλέψει με αυτά.Ριξτους ένα καθάρισμα πριν τα βάλεις.Μετά βλέπουμε.;)

astroman76
27/06/2012, 14:09
και εσυ βρηκες το χιροτερο 400 μοτερ απο ολλα τα ιαπωνεζικα πραγματικα.. (ιδιο με το βαντιτ) αυτα ειχανε τρελα προβληματα με τα καρβς εχω ενα 400SP καλητερα να πας με ενα CBR400 η CB400... σκηλια και με 0 προβληματα αλλα τετοια ωρα τετοια λογια..

kostaspetrou
27/06/2012, 14:38
Η θές καθάρισμα στα ζιγκλέρ η υπερβολικά μεγάλα ζιγκλέρ στα carbs που το μπουκώνουν στιγμιαία γι'αυτό και όταν αφήνεις το γκάζι στροφάρει.Γενικό σέρβις έχεις κάνει?(λαδάκια,μπουζί φίλτρα κτλ )Το φιλτροκούτι δίνει επαρκή αέρα?
Ανάποδα τα λες:αν κλείσεις το γκάζι λίγο(ένα κλικ) και στροφάρει τότε τα ζιγκλέρ είναι μικρά.
Ο λόγος:κλείνοντας απότομα ένα κλικ το γκάζι δημιουργείται εμπλουτισμός,οπότε αν ο εμπλουτισμός είναι ικανός να στροφάρει το μοτέρ τότε τα ζιγκλέρ είναι μικρά.
Αν είναι σωστά τότε οι στροφές θα πέφτουν ομαλά.
Αν είναι μεγάλα τότε θα μπερδεύει.
Χοντρικά αυτό το κλικ είναι περίπου στα 7/8 του γκαζιού.

gaitan
27/06/2012, 22:08
παιδες μικρυνα την διατομη στη εισοδο του φιλτρου και ειδα πολυ μεγαλη βελτιοση ενα 90% σιγουρα..

kostaspetrou
28/06/2012, 12:18
παιδες μικρυνα την διατομη στη εισοδο του φιλτρου και ειδα πολυ μεγαλη βελτιοση ενα 90% σιγουρα..
Άρα είχες μικρά ζιγκλέρ(αυτό που έγραψα παραπάνω δηλαδή).
Κάνε μεγάλη ξανά τη διατομή και ανέβα ένα νούμερο.

gaitan
28/06/2012, 13:57
ευχαριστω θα κοιταξω να βρω ζιγκλερ.
κατι ακομα τώρα,εχω βαλει την εξατμισει τις που λέγαμε αλλα μου βγαζει πολυ θορυβο,οχι καγκουριστικο,μπασατο αλλα δυνατο,την εχω ακουση την εξατμιση σε μηχανη και εχει τρελη διαφορα..εχουν βγει τα κλαπετα γιαυτο πιστευω τοσο θορυβος..μπορει να μπει καποιος σιγαστηρας?

OldMan
28/06/2012, 15:34
Καλύτερα να μην πειράξεις τα διαφράγματα, γιατί μάλλον κακό θα του κάνεις...

Προσπαθησε να το πήξεις στον πετροβάμαβακα γύρω από την φλογέρα, αλλά με μικρό αποτέλεσμα..

vaska
28/06/2012, 17:15
:beer::beer::beer::beer:

Ωραίος λέμε!

Στο βιντεάκι όλα τα λεφτά ο μάστορας "εεε να σας γ@μήσω για τηλέφωνα".

Ότι πιο σπαστικό, να δουλεύεις και να γουστάρεις και να χτυπάει το τηλέφωνο.

gaitan
28/06/2012, 18:05
:beer::beer::beer::beer:

Ωραίος λέμε!

Στο βιντεάκι όλα τα λεφτά ο μάστορας "εεε να σας γ@μήσω για τηλέφωνα".

Ότι πιο σπαστικό, να δουλεύεις και να γουστάρεις και να χτυπάει το τηλέφωνο.


χαχαχαχα..ναι ο μάστορας τσατίστηκε αλλα μαλλον ηταν η γκόμενα και ηρέμησε μετα :p

gaitan
28/06/2012, 18:07
Καλύτερα να μην πειράξεις τα διαφράγματα, γιατί μάλλον κακό θα του κάνεις...

Προσπαθησε να το πήξεις στον πετροβάμαβακα γύρω από την φλογέρα, αλλά με μικρό αποτέλεσμα..

Και πως γεμίζεις πετροβαβμακο?απο παντου ειναι σφαγιασμένη :(

OldMan
28/06/2012, 18:22
απο παντου ειναι σφαγιασμένη :(
Ακόμη καλύτερα...

Αν ήταν σφραγισμένη, θα υπήρχε όντως πρόβλημα..

gaitan
28/06/2012, 18:57
αυτο λετε να κανει δουλεια?

http://www.ebay.co.uk/itm/EXHAUST-SILENCER-BAFFLE-47mm-CHROME-4-STROKE-DB-KILLER-TRACK-DAY-BAFFLE-/390433740251?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item5ae7aa15db#ht_578wt_952

OldMan
29/06/2012, 11:26
Πιθανόν να κάνει, αλλά πάλι θα χρειαστεί να ξεκοιλιάσεις την εξάτμιση...

Δεν ξερω τι παίζει με τα διαφράγματα του σιλανσιέ σου, αλλά όπως βλέπω την φλογέρα που θέλεις:

1. Μικρή μείωση στην ιπποδύναμη είναι σίγουρη..

2. Παίζει να γίνει μπέρδεμα με το backpressure στον λαιμό, οπότε πάς σίγουρα για καμμένες βαλβίδες εξαγωγής..