PDA

View Full Version : ΤΕΛΟΣ Η COCA COLA



πυξιδας990
23/05/2012, 21:07
259264
To τσιμπισα απο καπου αλλου,τα σχολια δικα σας

KAGOURO
23/05/2012, 21:17
ΜΠΥΡΑΛ "ΓΕΡΑΝΙ" κοπέλια....! Αφήστε καβάντζα καμιά "χοντροκόλα" για να ξεβιδώσει καμιά νταμαρωμένη βίδα !

zisisx
23/05/2012, 21:32
τελικα οντως κλεινει?
κατι πηρε το αυτι μου οτι ανεσταλλει το κλεισιμο....
κ αυτο λογω φοβου για το χασιμο απο την μειωση της καταναλωσης στην χωρας μας.....

Ichigo
23/05/2012, 21:43
http://www.vap.gr/greek/company.html
http://www.nektar.gr/
http://www.temenia.gr/
http://www.gerani-softdrinks.gr/
http://www.loux.gr/
http://www.epsa.gr/

;)

Εχετλαίος
23/05/2012, 21:44
μειωση της καταναλωσης στην χωρας μας.....

Θα σωζόντουσαν πάντως τα νεφρά και τα στομάχια και τα σκώθια πολλών αθρώπων.

zisisx
23/05/2012, 21:49
καλα σιγουρα...
η αληθεια παντως ειναι οτι σαν χωρα εχουμε τρομερα μεγαλη καταναλωση σε αυτο το αναψυκτικο....
κ αυτο οφειλεται κυριως στο γεγονος οτι χασαμε τον μεσογειακο τροπο διατροφης...
το νεο μοντελο ωραριου 9-5 δεν δινει το περιθωριο.....

κριμα εαν ισχυει κατι τετοιο τετοια στιγμη...
μαλλον οχι κριμα αλλα ντροπη κ για την εταιρια κ για το κρατος αν δε μπορει να την κρατησει......

Acacius
23/05/2012, 21:50
Λίγη ψυχραιμία ρε παιδιά (κι είναι και λίγο μπαγιάτικη είδηση (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=445929)).

Δε λέω ότι δε θα χάσουν άνθρωποι τις δουλειές τους (μακάρι να είναι μόνο 30), αλλά παραμένουν ανοικτές τρεις στις πέντε μονάδες στην ίδια χώρα, γιατί τέτοια οργή; Η 3Ε μάλιστα αν δεν κάνω λάθος έχει επεκταθεί ως θυγατρική της Coca Cola σε πάνω από 20 άλλες χώρες, οπότε λογικά φέρνει πλούτο στη χώρα και θέλω να ελπίζω ότι προσφέρει δουλειές σε Έλληνες και έξω από την Ελλάδα.

Προσωπικά όταν έχω επιλογή διαλέγω αναψυκτικά μικρότερων παραγωγών ούτως ή άλλως, εκτός κι αν θέλω Coca Cola (καμία σχέση η γεύση).

jimmis5
23/05/2012, 21:54
Παιδες να λουξαρεται και λιγο μιας και ειναι Πατρινη επιχειρηση και παει και καλα.Οσο για κολα δεν πινω αρκετα χρονια:beer:

Anritsu
23/05/2012, 21:58
Έχει 2-3 χρόνια η ιστορία αυτή με τα εμφιαλωτήρια σε Κρήτη και Αθήνα που κλείνουν και δεν κλείνουν . Κατά μία έννοια , δικαίωμα της Κολα να πάει τα εργοστάσια της στην Βουλγαρία με μισθούς 200 € . Να τα πουλάει στους Βούλγαρους μετά όμως . Προσωπικά από καιρό έχω αποκηρύξει όσες μπορώ εισαγόμενες μάρκες . Δυστυχώς στην Ελλάδα , και είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό , δεν υπήρχε ,αν και τώρα σιγά σιγά αναπτύσσεται , αυτό που λέμε καταναλωτική συνείδηση .Για παράδειγμα , εγώ που μένω Μύκονο , παρατήρησα σήμερα πως το σετ 2 ξαπλώστρες και μία ομπρελά σε γνώστη παραλία του νησιού από 12€ πέρυσι , πήγε 15 € εφέτος . 25 % αύξηση . Και όμως πάλι γεμάτες θα είναι , με τους μισούς να είναι Έλληνες και μάλιστα ντόπιοι ή εργαζόμενοι στο νησί δημ . υπάλληλοι και λοιπά .
Αλλά για να λέμε και στραβά , πόσοι από εδώ μέσα δεν παραγγέλνουν κράνη απ' απέξω για να γλιτώσουνε πολλές 40 -50 εβρώ ? Αν είναι να είμαστε πατριωτες καταναλωτές να είμαστε παντού και όχι όπου μας βολεύει ...

Και η Λουξ κόλα μια χαρά είναι , αν και πολύ γλυκιά πανάθεμα την :yuck::yuck:

Cpt. Haddock
23/05/2012, 22:36
Λίγη ψυχραιμία ρε παιδιά (κι είναι και λίγο μπαγιάτικη είδηση (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=445929)).[...]


στο εργοστάσιο της θεσσαλονίκης απεργούσαν από τις 2 Φεβρουαρίου ενάντια στο επικείμενο λουκέτο της μονάδος.

Οπως έγραψα και αλλου, η ιστορία της Pirelli επαναλαμβάνεται :wave2:

siraxanz
23/05/2012, 23:13
ποιος πινει κοκα κολα?:confused:

AUFGEBRACHT
23/05/2012, 23:20
ποιος πινει κοκα κολα?:confused:

Δυστυχώς εάν ρώταγες ποιός ΔΕΝ πίνει θα ήταν ευκολότερη η απάντηση... Πάω στο super market και τους βλέπω να τις αγοράσουν δωδεκάδες δωδεκάδες λες κι είναι είδος πρώτης ανάγκης στο τραπέζι...

Shiatman
23/05/2012, 23:27
ΓΚΑΖΟΖΑ ΕΨΑ...... ΤΟ Νο 1 ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ....

COCA COLES και αηδίες :a06:

teogtp
23/05/2012, 23:50
Βυσσιναδα ΕΨΑ

LOUKILOUK
23/05/2012, 23:56
Οπως έγραψα και αλλου, η ιστορία της Pirelli επαναλαμβάνεται :wave2:

Έχεις σκεφτεί να πολιτευτείς με Δημιουργία Ξανά κ Μάνο κ Βαλιανάτο; Σοβαρά ρωτάω και χωρίς ίχνος ειρωνίας...Απλά πάντα αυτό σκέφτομαι όταν σε διαβάζω...
Σχετικά με κόλα τώρα... μικρό το κακό νομίζω...:wave2:

imitrelos
24/05/2012, 02:35
Δεν ξέρω αν. θα κλήση. τα εργοστάσια.,αυτό. που ξέρω ότι καπιοι θα χάσουν τις δουλειές. τους. όπως. ότι θα αποδυναμωθεί. η δεύτερη. σε ισχύ. ελληνική. εταιρία κατά. τών κατάλογο. του Forbes. και ναι. τότε θα λέμε. για νέα. pireli

Νικος χρ.
24/05/2012, 05:06
γιατι νεα pirelli?

spyrakos35
24/05/2012, 05:18
Οπως έγραψα και αλλου, η ιστορία της Pirelli επαναλαμβάνεται :wave2:

Πειραική Πατραική

Θεοχαράκης (στο Βόλο)

Χαλυβουργία Ελλάδος (οσονούπω)

Νικος χρ.
24/05/2012, 05:41
απο που και ως που επαναλαμβανεται? δεν ειναι το ιδιο.

skylaros
24/05/2012, 06:20
και η λύση ποια είναι ? να τα κατεβάσουν οι εργαζόμενοι και να τους "γλεντάνε" τα αφεντικά γιατί αλλιώς θα κλείσουν τα μπουρδέλα τους?

Νικος χρ.
24/05/2012, 06:22
στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι καν οι εργαζομενοι το θεμα.

Cpt. Haddock
24/05/2012, 06:32
Έχεις σκεφτεί να πολιτευτείς με Δημιουργία Ξανά κ Μάνο κ Βαλιανάτο; Σοβαρά ρωτάω και χωρίς ίχνος ειρωνίας...Απλά πάντα αυτό σκέφτομαι όταν σε διαβάζω...
[...]

Οχι, προτιμώ να κυκλοφορώ στο δρόμο και να μη με αναγνωρίζουν ;)

8avos
24/05/2012, 07:27
κάτι γενικότερο και μάλλον οφ τοπικ
η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη στατιστικά τώρα με την κρίση,έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα
λόγω του οτι κάποιες "τοπικές"επιχειρήσεις έχουν πυροβληθεί στο πυρ το εξώτερον και
ο κόσμος εμπιστεύεται πολύ περισσότερο εμπορικά κέντρα,πολυεθνικές παρά ντόπιες επιχ/σεις.
λογικό και επόμενο είναι να δημιουργούν αυτοί τότε τα μοντέλα εργασίας.
on topic:
ότι λέγεται για τα προιόντα της 3ε αν ισχύσουν και γι άλλες πολυεθνικές(η καταναλωτική μας συνείδηση εννοώ)
τότε θα καυχηθούμε οτι συμβάλουμε με κάποιο τρόπο και εμείς.τες πα σας ζάλισα:eek:

zisisx
24/05/2012, 08:25
πιστευω πως ειναι λαθος να μιλαμε για τακτικη πολυεθνικων κ το πως εχουν παραγκωνισει τις τοπικες επιχειρισεις....
δεν συμφερει κανεναν μας γιατι λιγο πολυ ολο εχουμε πεσει θυμα της δυναμης τους...
απλα το θεμα ειναι η πολιτεια κ τα δηθεν μετρα που περνει για να σωσει την χωρα απο την κριση...
καποτε οποια επιχειρηση ηταν δυνατη εγινε κρατικη κ με τα χρονια εκλεισε....
τωρα οι ιδιωτικες την κανουν απο εδω λογω φορολογιας κ το κρατος απλα κοιτα γιατι πρεπει να ασχοληθει με τις επιχχειρησεις που εχει οι οποιες το καταστρεφουν...
σε γενικες γραμμες πιστευω δηλαδη οτι την πληρη ευθυνη την εχει το κρατος......
εμεις καποτε θα πρεπει να καταλβουμε οτι μονο αν αφηνουμε τα χρηματα μας στη τοπικη αγορα θα κανουμε κατι καλο για τον τοπο...
αλλα μεχρι να πεσει η φορολογια δυσκολα μπορει καποιος να πιστει κ να αλλαξει τακτικη......

DAYMAN
24/05/2012, 08:41
Κλεινουν τα παντα και θελω να δω που θα δουλεψουμε για να μεγαλωσουμε τα παιδια μας.Συμφωνω με τον Καπετανιο για την Pirelli.

Εχετλαίος
24/05/2012, 08:49
Κλεινουν τα παντα και θελω να δω που θα δουλεψουμε για να μεγαλωσουμε τα παιδια μας.

Tα χωράφια και οι μαδάρες είναι άδειες και χέρσες.
Τα πορτακάλια τα πετάμε και το λάδι δεν το μαζεύουμε γιατί "δεν πωλούνται". Ντάξ...
Κατά τα λοιπά ισπανικό λάδι και πορτακάλια ισραήλ στα lidl, σκόρδα κίνας ( ! ) μονάχα στα σούπερ μάρκετ. Εισαγωγή μοσχαρίσιου κρέατος από γαλλία, προβάτων από βουλγαρία, λεμόνια από τουρκία, αχλάδια ισπανίας, μήλα ιταλίας ! Γ@μήθηκα να βρω ντόπιο φρούτο σε 4 φρουταρίες των Χανίων χθες. Το μόνο εγχώριο ήταν τα κεράσια...
Τα έχουμε ξαναπεί και ξαναπεί και ξαναπεί...

Bowleno
24/05/2012, 08:56
Tα χωράφια και οι μαδάρες είναι άδειες και χέρσες.
Τα πορτακάλια τα πετάμε και το λάδι δεν το μαζεύουμε γιατί "δεν πωλούνται". Ντάξ...
Κατά τα λοιπά ισπανικό λάδι και πορτακάλια ισραήλ στα lidl, σκόρδα κίνας ( ! ) μονάχα στα σούπερ μάρκετ. Εισαγωγή μοσχαρίσιου κρέατος από γαλλία, προβάτων από βουλγαρία, λεμόνια από τουρκία, αχλάδια ισπανίας, μήλα ιταλίας ! Γ@μήθηκα να βρω ντόπιο φρούτο σε 4 φρουταρίες των Χανίων χθες. Το μόνο εγχώριο ήταν τα κεράσια...
Τα έχουμε ξαναπεί και ξαναπεί και ξαναπεί...


Εσύ ΠΟΛΥ καλά τα λες Στέλιο, ποιός σε ακούει είναι το γμτ....:(

SVX
24/05/2012, 08:59
Κλεινουν τα παντα και θελω να δω που θα δουλεψουμε για να μεγαλωσουμε τα παιδια μας.Συμφωνω με τον Καπετανιο για την Pirelli.

ποιος τη γαμει τη ΚΟκαΚολα ...... μονο μη φυγει η Μάλμπουρο

DAYMAN
24/05/2012, 09:01
Ειμαι μακρυα απο Κρητη και επισης δεν διαθετω γη για να ασχοληθω.Παρολα ταυτα παω 15 μερες το χρονο και μαζευω μηλα σε φιλο με 50 ευρω μεροκαματο.Βεβαια ειμαι ο μοναδικος ελληνας σε συνεργειο 8 ατομων.Εχεις τιποτα να μου προτεινεις;

πυξιδας990
24/05/2012, 09:36
ελληνικα παιδια, καποιοι σαν εμας δουλευουν,προσωπικα χτες δοκιμασα λουξ βυσιναδα και ηταν πολυ καλη.:wave2:

nikos_abel
24/05/2012, 09:39
Ειμαι μακρυα απο Κρητη και επισης δεν διαθετω γη για να ασχοληθω.Παρολα ταυτα παω 15 μερες το χρονο και μαζευω μηλα σε φιλο με 50 ευρω μεροκαματο.Βεβαια ειμαι ο μοναδικος ελληνας σε συνεργειο 8 ατομων.Εχεις τιποτα να μου προτεινεις;

Σε ασφαλίζει;

skylaros
24/05/2012, 10:57
Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Ειμαι μακρυα απο Κρητη και επισης δεν διαθετω γη για να ασχοληθω.Παρολα ταυτα παω 15 μερες το χρονο και μαζευω μηλα σε φιλο με 50 ευρω μεροκαματο.Βεβαια ειμαι ο μοναδικος ελληνας σε συνεργειο 8 ατομων.Εχεις τιποτα να μου προτεινεις;
Σε ασφαλίζει;

Όταν ξαναπάς και θέλουν χέρια (αν δεν είναι Νοέμβριο που έχω κλείσει να πάω για ελιές) ρίξε κάνα σφύριγμα...

Corvo
24/05/2012, 11:03
ελληνικα παιδια, καποιοι σαν εμας δουλευουν,προσωπικα χτες δοκιμασα λουξ βυσιναδα και ηταν πολυ καλη.:wave2:

η εξ Αθηνας δεν την ξερετε λογικα αλλα δοκιμαστε αναψυκτικα απο Κλιαφα.
η πορτοκαλαδα του και η βυσιναδα του ειναι γ@μηστερες.
επισης η εψα μου αρεσει πολυ.

nikos_abel
24/05/2012, 11:18
η εξ Αθηνας δεν την ξερετε λογικα αλλα δοκιμαστε αναψυκτικα απο Κλιαφα.
η πορτοκαλαδα του και η βυσιναδα του ειναι γ@μηστερες.
επισης η εψα μου αρεσει πολυ.

Κλιάφας ρουλς :beer:

Εχετλαίος
24/05/2012, 12:07
Ειμαι μακρυα απο Κρητη και επισης δεν διαθετω γη για να ασχοληθω.Παρολα ταυτα παω 15 μερες το χρονο και μαζευω μηλα σε φιλο με 50 ευρω μεροκαματο.Βεβαια ειμαι ο μοναδικος ελληνας σε συνεργειο 8 ατομων.Εχεις τιποτα να μου προτεινεις;

Ναι, έχω να προτείνω. Αλλά θα χρειαστεί να φύγεις από πόλη. Με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αντέχεις; Κοινωνικά, οικονομικά, ψυχολογικά;
Μιλάμε για άλλη ζωή εντελώς! Για χωράφια και καλλιέργειες και κτηνοτροφία. Για πρωτογ. παραγωγή.
Και χωράφια να μην έχεις δικά σου, σου βρίσκω εγώ όλα θέλεις (που τώρα κάθονται) να τα νοικιάσεις. Και εδώ Κρήτη και Καλάβρυτα μεριά.
:wave2:

HERCAKOS
24/05/2012, 12:17
Ναι, έχω να προτείνω. Αλλά θα χρειαστεί να φύγεις από πόλη. Με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αντέχεις; Κοινωνικά, οικονομικά, ψυχολογικά;
Μιλάμε για άλλη ζωή εντελώς! Για χωράφια και καλλιέργειες και κτηνοτροφία. Για πρωτογ. παραγωγή.
Και χωράφια να μην έχεις δικά σου, σου βρίσκω εγώ όλα θέλεις (που τώρα κάθονται) να τα νοικιάσεις. Και εδώ Κρήτη και Καλάβρυτα μεριά.
:wave2:

το θεμα ειναι οτι οσοι ειμαστε απο αθηνα η καποια αλλη μεγαλη πολη και δεν ειχαμε ποτε σχεση με γεωργια κτηνοτροφια κλπ πως θα καταφερουμε να επιβιωσουμε στην επαρχια τουλαχιστον μεχρι να μαθουμε υποθετοντας παντα οτι αρχικο κεφαλαιο δεν υπαρχει η ειναι μικρο.πρωσοπικα ειμαι νεος επειχηρηματιας με πολλες πιθανοτητες λουκετου και σκεφτομαι οτι αν γινει κατι τετοιο να παω στο χωριο μου (μανη) αλλα και εκει πως θα ζησω και τι θα κανω και εγω και η γυναικα

nikos_abel
24/05/2012, 12:33
το θεμα ειναι οτι οσοι ειμαστε απο αθηνα η καποια αλλη μεγαλη πολη και δεν ειχαμε ποτε σχεση με γεωργια κτηνοτροφια κλπ πως θα καταφερουμε να επιβιωσουμε στην επαρχια τουλαχιστον μεχρι να μαθουμε υποθετοντας παντα οτι αρχικο κεφαλαιο δεν υπαρχει η ειναι μικρο.πρωσοπικα ειμαι νεος επειχηρηματιας με πολλες πιθανοτητες λουκετου και σκεφτομαι οτι αν γινει κατι τετοιο να παω στο χωριο μου (μανη) αλλα και εκει πως θα ζησω και τι θα κανω και εγω και η γυναικα

Το ζητούμενο για πολλούς πάντως δεν είναι η αλλαγή εργασίας, μια χαρούλα όλοι θα μάθουμε να τσαπίζουμε, και μάλιστα με ντοκτορά.

Αν όμως το χρέος - χρέη σε κυνηγάνε ακόμη και εκεί, θα φτάσει το βαλάντιο για να αποτινάξεις το ζυγό τους;
Η σκληρή δουλειά δεν φοβίζει (αρκετούς), η ανταμοιβή της όμως ναι.

Εχετλαίος
24/05/2012, 12:36
Το ζητούμενο για πολλούς πάντως δεν είναι η αλλαγή εργασίας, μια χαρούλα όλοι θα μάθουμε να τσαπίζουμε, και μάλιστα με ντοκτορά.

Αν όμως το χρέος - χρέη σε κυνηγάνε ακόμη και εκεί, θα φτάσει το βαλάντιο για να αποτινάξεις το ζυγό τους;
Η σκληρή δουλειά δεν φοβίζει (αρκετούς), η ανταμοιβή της όμως ναι.

Ανταμοιβή θα είναι ένας άλλος (ίσως δύσκολος) τρόπος ζωής. Αν το κάνεις για τα λ7 απέτυχες από την ημέρα number one.
Θα έλθει και η στιγμή που πέρα απο την αυτοσυντήρηση θα μπορείς να βάλεις κάτι στην άκρη.
Ψάξιμο και κόπο θέλει. Και αλλαγή σκεπτικού. Μα 100% αλλαγή σκεπτικού, μιλάμε...

HERCAKOS
24/05/2012, 12:42
Το ζητούμενο για πολλούς πάντως δεν είναι η αλλαγή εργασίας, μια χαρούλα όλοι θα μάθουμε να τσαπίζουμε, και μάλιστα με ντοκτορά.

Αν όμως το χρέος - χρέη σε κυνηγάνε ακόμη και εκεί, θα φτάσει το βαλάντιο για να αποτινάξεις το ζυγό τους;
Η σκληρή δουλειά δεν φοβίζει (αρκετούς), η ανταμοιβή της όμως ναι.


ακριβως δεν ειναι θεμα η δουλεια η το ποσο δυσκολη ειναι το θεμα ειναι αν θα καταφερεις κατι

nikos_abel
24/05/2012, 12:54
Ανταμοιβή θα είναι ένας άλλος (ίσως δύσκολος) τρόπος ζωής. Αν το κάνεις για τα λ7 απέτυχες από την ημέρα number one.
Θα έλθει και η στιγμή που πέρα απο την αυτοσυντήρηση θα μπορείς να βάλεις κάτι στην άκρη.
Ψάξιμο και κόπο θέλει. Και αλλαγή σκεπτικού. Μα 100% αλλαγή σκεπτικού, μιλάμε...

Εγώ μασάζ στα ραπανάκια δε κάνω για τη ψυχή της μάνας μου ρε φίλε :lol:.




Δεν εννοούσα να το κάνεις για να βγάλεις κέρδος, όχι όχι. Η αποταμίευση δεν είναι το ζήτημα.
Για τη μεταβατική περίοδο που χρειάζεται για να ξεχρεώσεις τα χρωστούμενα της παρούσας φάσης (χαράτσια, παραχαράτσια, νέα χαράτσια πάνω στα παλιά κλπ,
σπίτια, αυτοκίνητα, μοτοσακά) μιλούσα.
Δε μπορείς να πεις "αη σιχτήρ, φεύγω και κόψτε το λαιμό σας". Τα λαγωνικά θα σε ξετρυπώσουν και θα ανακαλύψουν
τα χρέη που άφησες. Δεν λέμε για μετανάστευση σε άλλο πλανήτη.
Και όλα να τα πουλήσεις (κοψοχρονιά πια) μπορεί να μην φτάσει να τα αποπληρώσεις.
Αλλά χέστο αυτό, δεν είναι το σημαντικότερο.

Δεν είμαστε πια μόνοι σε αυτή τη ζωή. Ξεχνάς ότι δεν θα υπάρχει ούτε κτηνίατρος σε απόσταση
ικανη να πας το παιδί σου. Θα είσαι εντελώς μόνος ενάντια στα πάντα. Αν δεν βρεθείς σε μια
άλλη οργανωμένη αυτόνομη κοινωνία, θα κινδυνεύεις να πας από μια ίωση. Με συμπαθάτε
αλλά 6000 χρόνια ιστορίας που περάσανε, πίστευα ότι το ζώον άνθρωπος θα μπορούσε να
είναι λίγο πιο κοινωνικός.

tsompanis
24/05/2012, 22:13
Αλλά χέστο αυτό, δεν είναι το σημαντικότερο.

Δεν είμαστε πια μόνοι σε αυτή τη ζωή. Ξεχνάς ότι δεν θα υπάρχει ούτε κτηνίατρος σε απόσταση
ικανη να πας το παιδί σου. Θα είσαι εντελώς μόνος ενάντια στα πάντα. Αν δεν βρεθείς σε μια
άλλη οργανωμένη αυτόνομη κοινωνία, θα κινδυνεύεις να πας από μια ίωση. Με συμπαθάτε
αλλά 6000 χρόνια ιστορίας που περάσανε, πίστευα ότι το ζώον άνθρωπος θα μπορούσε να
είναι λίγο πιο κοινωνικός.


Οσο αναφορά αυτό που χέζεις......χέστο κανονικά....
εξάλλου τι θα σου πάρουν ....τα λάχανα και τα μαρούλια?? ας τα πάρουν!:lol:

Το υπόλοιπο κείμενο σου είναι άκυρο και είναι λογικό απο την στιγμή που δεν ξέρεις την επαρχία

Τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ (σύνορα Ιωαννίνων-θεσπρωτίας) και σχετικά κοντά στα σύνορα,υπάρχει κέντρο υγείας,βγάζεις ακόμα και ακτινογραφία και αν είναι κάτι σοβαρό,παίρνεις κατευθείαν παραπεμπτικό για νοσοκομείο χωρίς ραντεβού κ.λ.π
ακόμα και η συνταγογράφηση είναι παιχνιδάκι!
Το ΚΕΠ είναι πάντα άδειο και έτοιμο να σε εξυπηρετήσει και στον Δήμο εύκολα παίρνεις σειρά για κάποιο έγγραφο.Τους γνωρίζεις σε γνωρίζουν και η δουλειές γίνονται όμορφα και μπορείς να ενημερώνεσαι για προγράμματα και άλλα πολλά που σου διαφεύγουν σε έναν μεγάλο και απρόσωπο Δήμο...

Να μην μιλήσω για τα παιδιά που πάνε πραγματικό σχολείο σε ανθρώπινες αίθουσες με λίγα παιδιά (10-14) χωρίς να είναι στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο όπως στις μεγαλουπόλεις...άσε που με το χορευτικό τα καλοκαίρια έχουν ταξιδέψει μέχρι και Αμερική στους ομογενείς για να χορέψουν.
Μια διαφορετική Ελλάδα λοιπόν απο αυτήν που έχεις συνηθίσει.
Προσωπικά δεν το αλλάζω με την καμία και πολύ χαίρομαι που θα πάει εδώ σχολείο ο γιός μου και όχι στην Γκράβα που έμενα μέχρι το 94...

tsompanis
24/05/2012, 22:24
Tα χωράφια και οι μαδάρες είναι άδειες και χέρσες.
Τα πορτακάλια τα πετάμε και το λάδι δεν το μαζεύουμε γιατί "δεν πωλούνται". Ντάξ...
Κατά τα λοιπά ισπανικό λάδι και πορτακάλια ισραήλ στα lidl, σκόρδα κίνας ( ! ) μονάχα στα σούπερ μάρκετ. Εισαγωγή μοσχαρίσιου κρέατος από γαλλία, προβάτων από βουλγαρία, λεμόνια από τουρκία, αχλάδια ισπανίας, μήλα ιταλίας ! Γ@μήθηκα να βρω ντόπιο φρούτο σε 4 φρουταρίες των Χανίων χθες. Το μόνο εγχώριο ήταν τα κεράσια...
Τα έχουμε ξαναπεί και ξαναπεί και ξαναπεί...


Θα συμφωνήσω στάνταρ!
με μια μικρή διαφορά...ότι είναι η μισή αλήθεια
Η άλλη μισή είναι ότι αυτοί οι Τραγικοί που μας κυβερνούν τόσα χρόνια κατάφεραν το ακατόρθωτο!! να μην συμφέρει η εντατική καλλιέργεια λόγω κόστους!
Βέβαια αυτοί ακολουθούν τις εντολές τους αλλά είναι μια άλλη ιστορία αυτή...
Είναι και ο λόγος που βλέπουμε τόσα πολλά χέρσα χωράφια.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν έξυπνες κινήσεις στον πρωτογενή τομέα και μάλιστα με αρκετά λεφτά.
Δεν θέλει πολύ χρήμα....θέλει ψάξιμο και τρόπο που λέει και ο εχετλαίος

MG-KTiNoS
24/05/2012, 23:00
Οπως έγραψα και αλλου, η ιστορία της Pirelli επαναλαμβάνεται :wave2:

Εγώ δεν την ξέρω έτσι αυτή την ιστορία

Εγώ ξέρω ότι πέρσι με τους έκτακτους φόρους η κόκα κόλα τους είπε ότι αν μας φορολογήσετε ξανά έτσι και του χρόνου, εμείς αγαπούλες άντε γεια !
Και μάντεψε τι έγινε ?

Για την πιρέλι φυσικά άκυρος είσαι αλλά δεν πραζ… Αφού θέλεις για όλα να φταίνε οι εργαζόμενοι πάσο.
Για καλή σου πληροφόρηση όμως στην κοκα κόλα οι υπάλληλοι απαγορεύεται να παντρεύονται μεταξύ τους ή καλλίτερα δεν προσλαμβάνουν ανδρόγυνα…
Παροιμιώδης είναι και η ευκολία με την οποία απολύουν, όπως το μάρκετινγκ που διδάσκουν στους πωλητές (πείτε ψέματα, κάντε ότι θέλετε αρκεί να πιαστούν οι στόχοι και να μείνετε στη δουλειά)

Αυτή την εταιρία έπρεπε να την έχουμε κόψει προ πολλού, όπως και στην Ιταλία.

:wave2:

MG-KTiNoS
24/05/2012, 23:03
Tα χωράφια και οι μαδάρες είναι άδειες και χέρσες.
Τα πορτακάλια τα πετάμε και το λάδι δεν το μαζεύουμε γιατί "δεν πωλούνται". Ντάξ...
Κατά τα λοιπά ισπανικό λάδι και πορτακάλια ισραήλ στα lidl, σκόρδα κίνας ( ! ) μονάχα στα σούπερ μάρκετ. Εισαγωγή μοσχαρίσιου κρέατος από γαλλία, προβάτων από βουλγαρία, λεμόνια από τουρκία, αχλάδια ισπανίας, μήλα ιταλίας ! Γ@μήθηκα να βρω ντόπιο φρούτο σε 4 φρουταρίες των Χανίων χθες. Το μόνο εγχώριο ήταν τα κεράσια...
Τα έχουμε ξαναπεί και ξαναπεί και ξαναπεί...


Ααααα φίλε ελεύθερη αγορά
Όλα κι όλα !
:cry:

MG-KTiNoS
24/05/2012, 23:13
Θα συμφωνήσω στάνταρ!
με μια μικρή διαφορά...ότι είναι η μισή αλήθεια
Η άλλη μισή είναι ότι αυτοί οι Τραγικοί που μας κυβερνούν τόσα χρόνια κατάφεραν το ακατόρθωτο!! να μην συμφέρει η εντατική καλλιέργεια λόγω κόστους!
Βέβαια αυτοί ακολουθούν τις εντολές τους αλλά είναι μια άλλη ιστορία αυτή...
Είναι και ο λόγος που βλέπουμε τόσα πολλά χέρσα χωράφια.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν έξυπνες κινήσεις στον πρωτογενή τομέα και μάλιστα με αρκετά λεφτά.
Δεν θέλει πολύ χρήμα....θέλει ψάξιμο και τρόπο που λέει και ο εχετλαίος

Μόνο χέρσα χωράφια βλέπεις ?
Κλειστά μαγαζιά δε βλέπεις ?
Κλειστά ξενοδοχεία?
Κλειστές φάμπρικες ?
Ναυπηγεία ?

Εν κατακλείδι όλα κλειστά είναι.

Και ξέρεις πως γίνεται?
Άκου

Έχουμε μια εταιρία που πάει καλά…
Το μετρό πχ
Της χώνουμε 1 000 000ε φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας για τους σταθμούς.
Ύστερα λέμε πως δε βγαίνει και αρχίζουμε απολύσεις, περικοπές, και αύξηση στο εισητήριο.
Φυσικά δεν βγαίνει άκρη και οι εργαζόμενοι το ρίχνουν στις απεργίες
Τους ενοχοποιούμε φυσικά και βαφτίζουμε πια την εταιρία προβληματική

Ύστερα βρίσκουμε το Χι Ψι ξένο ή Έλληνα ιδιοκτήτη τηλεοπτικού σταθμού κλπ κλπ
Κάνουμε μια συμφωνία πάρτο τσάμπα και σώσε την πατρίδα από τα χρέη…
Αφού φυσικά, μέσω κάποιας οφ σορ, εξασφαλίσουμε ένα ποσοστό μετοχών για πάρτι μας.

Ε σε άλλες χώρες με ελεύθερη οικονομία, όπως οι ΗΠΑ πχ για αυτά πας φυλακή.
Εδώ είσαι ΣΩΤΗΡΑΣ




:D

spyrakos35
25/05/2012, 05:04
εμένα μπορούν να μου εξηγήσουν το εξής οι φίλοι της επαρχίας?

γιατί χτες που πήγα σούπερ μάρκετ, η ντομάτα ισπανίας ήταν ένα ευρώ φτηνότερη από αυτή της κρήτης (1,45 vs 2.48).......

Νικος χρ.
25/05/2012, 05:34
Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock
Οπως έγραψα και αλλου, η ιστορία της Pirelli επαναλαμβάνεται
Εγώ δεν την ξέρω έτσι αυτή την ιστορία

Εγώ ξέρω ότι πέρσι με τους έκτακτους φόρους η κόκα κόλα τους είπε ότι αν μας φορολογήσετε ξανά έτσι και του χρόνου, εμείς αγαπούλες άντε γεια !
Και μάντεψε τι έγινε ?

Για την πιρέλι φυσικά άκυρος είσαι αλλά δεν πραζ… Αφού θέλεις για όλα να φταίνε οι εργαζόμενοι πάσο.
Για καλή σου πληροφόρηση όμως στην κοκα κόλα οι υπάλληλοι απαγορεύεται να παντρεύονται μεταξύ τους ή καλλίτερα δεν προσλαμβάνουν ανδρόγυνα…
Παροιμιώδης είναι και η ευκολία με την οποία απολύουν, όπως το μάρκετινγκ που διδάσκουν στους πωλητές (πείτε ψέματα, κάντε ότι θέλετε αρκεί να πιαστούν οι στόχοι και να μείνετε στη δουλειά)

Αυτή την εταιρία έπρεπε να την έχουμε κόψει προ πολλού, όπως και στην Ιταλία.











+ οσα θες! και αλλα πολλα...

Cpt. Haddock
25/05/2012, 05:46
Εγώ δεν την ξέρω έτσι αυτή την ιστορία [...]
:wave2:

Πες πώς την ξέρεις εσυ, να βγάλουμε μια άκρη

SVX
25/05/2012, 06:59
Εγώ δεν την ξέρω έτσι αυτή την ιστορία

Εγώ ξέρω ότι πέρσι με τους έκτακτους φόρους η κόκα κόλα τους είπε ότι αν μας φορολογήσετε ξανά έτσι και του χρόνου, εμείς αγαπούλες άντε γεια !
Και μάντεψε τι έγινε ?


η Coca Cola ειχε αρκετα χρονια να αποδωσει στο κρατος, γιατι παρουσιαζε ζημιες... μετα απο απανωτα "φοροαπαλλαγμενα" ετη , θα την βαρουσαν στο κεφαλι (εδω παιρνουν απο αλλες χειροτερες εταιρειες) ...και ετσι τραβηξε τον μοχλο "Eject from Greece"

ολα τα αλλα (εργαζομενοι,απεργιες, αμοιβες, δικαιωματα,ωραρια) ειναι αμελητεες ποσοτητες

teogtp
25/05/2012, 07:58
εμένα μπορούν να μου εξηγήσουν το εξής οι φίλοι της επαρχίας?

γιατί χτες που πήγα σούπερ μάρκετ, η ντομάτα ισπανίας ήταν ένα ευρώ φτηνότερη από αυτή της κρήτης (1,45 vs 2.48).......

Τους μεσαζοντες τους ξερεις?:wave2:

irinia
25/05/2012, 08:04
εμένα μπορούν να μου εξηγήσουν το εξής οι φίλοι της επαρχίας?

γιατί χτες που πήγα σούπερ μάρκετ, η ντομάτα ισπανίας ήταν ένα ευρώ φτηνότερη από αυτή της κρήτης (1,45 vs 2.48).......



ΠΡΟΦΑΝΩΣ............ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ



Τό τί έγινε πρίν μερικά χρόνια μέ τίς ντομάτες Ίσπανίας.
Μεταλλαγμένες,ήταν ύπεύθυνες γιά τό θάνατο πολλών άνθρώπων.
Τεράστιο σκάνδαλο...!!
Δεύτερον οί Ίσπανοί είσάγουν άπό Βόρρειο Άφρική καί βαφτίζουν τά
προιόντα Ίσπανικά σέ έξεφτελιστικές τιμές.
Τρίτον άλλαξε σουπερμάρκετ διότι κυκλοφοράνε ντομάτες ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ
καί μέ 1,20 ίσως καί πιό κάτω.
μέ περίπου στά 2,70-2,80 άγοράζεις τήν καλύτερη ντομάτα τής Έλληνικής άγοράς.
Καί ή ντομάτα έχει ποιότητες.
Τό μάρκετ λοιπόν πού πήγες είχε κάποια άκριβή δική μας καί τά
Ίσπανικά σκουπίδια στήν τιμή πού τά βρήκες..!!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ...!!
Μή τρώμε συνέχεια τό παραμύθι μέ τούς κακούς μεσάζοντες,
παίζουν καί άλλα κόλπα...!!!
Τό μόνο πού θά άγόραζα άπό Ίσπανία θά ήταν καμμιά πενθήμερη
έκδρομή σέ Άνδαλουσία,ή Βαρκελώνη...!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Είδικά τρόφιμα..??
Μακρυά............τελευταίο σκάνδαλο ή ίστορία μέ τά άγγουράκια
όπου κακώς βέβαια κατηγορήθηκαν ότι φταίνε ένώ τό θέμα
προερχόταν άπό τά χοιρινά στίς Γερμανικές φάρμες.
Είδες όμως μέ πόση εύκολία οί Γερμανοί τούς έβγαλαν
άχρηστα τά λαχανικά.....
Καί μιά συμβουλή ,άσε τό σούπερμαρκετ καί τράβα
ΛΑΙΚΗ..............μπάς καί φάς κανένα λαχανικό
τής προκοπής..!!

MG-KTiNoS
25/05/2012, 08:07
Πες πώς την ξέρεις εσυ, να βγάλουμε μια άκρη

Η Γκουντ γίαρ που ήταν Θεσ/κη γιατί έφυγε ?
Εκεί οι εργάτες είχαν δεχτεί όλες τις περικοπές.


Και εν τέλει γιατί ήρθαν Ελλάδα εξ αρχής ?

Φυσικά για το κέρδος ήρθαν και για το κέρδος έφυγαν για να πάνε Αλβανία, Β Αφρική, Πολωνία κλπ


(και έχει πολύ ψωμί αυτή η κουβέντα)


Με λίγα λόγια όμως είναι αυτό


ολα τα αλλα (εργαζομενοι,απεργιες, αμοιβες, δικαιωματα,ωραρια) ειναι αμελητεες ποσοτητες

irinia
25/05/2012, 08:27
Η Γκουντ γίαρ που ήταν Θεσ/κη γιατί έφυγε ?
Εκεί οι εργάτες είχαν δεχτεί όλες τις περικοπές.


Και εν τέλει γιατί ήρθαν Ελλάδα εξ αρχής ?

Φυσικά για το κέρδος ήρθαν και για το κέρδος έφυγαν για να πάνε Αλβανία, Β Αφρική, Πολωνία κλπ


(και έχει πολύ ψωμί αυτή η κουβέντα)


Με λίγα λόγια όμως είναι αυτό



H ΓΚΟΥΤΓΥΑΡ.............



Είναι μιά πονεμένη ίστορία πού έχει πολλές πλευρές κρυφές.
Π.χ. σέ κάποια φάση είχαμε φτάσει μιά μέρα νά είναι άνοιχτή
καί δύο άπεργία.....
Κάποιοι άγανάχτισαν,παρομοίως ή ΣΤΑΓΙΕΡ στή Θεσσαλονίκη.
Έπίσης ή ΝΙΣΣΑΝ στό Βόλο.
Ή γυναίκα μου κάποια έποχή πιτσιρίκα δούλεψε στήν ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ
γιά ένα μήνα σε κάποιο σούπερμαρκετ γιά προώθηση προιόντος.
Σάς πληροφορώ ότι μετά άπό 1-1,5 χρόνο τής έρχόταν κατάσταση
νά περάσει νά πληρωθεί δώρα καί έπιδόματα...!!
Πολύ όργανωμένη έπιχείρηση.
Τώρα πώς είναι δυνατόν νά έχουν τόσο μεγάλα χρέη πρός
τήν πολιτεία καί φεύγουν έξ αίτίας των...??
Πάντως ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ άπό Κύπρο καί Βουλγαρία
ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΝΩ...!!
Κύριο συστατικό της είναι τό νερό,καί στήν μέν Κύπρο
άπλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ,τό κουβαλάνε μέ καράβια,
στή δέ Βουλγαρία ή ποιότητα του είναι ΚΟΖΛΟΝΤΟΥΙ..!!
Όλες οί είσαγώμενες άντί γιά τό έργοστάσιο έμφιάλωσης
τής Έλλάδας,π.χ. Μαρούσι,ή Ραιδεστός Θεσσαλονίκης,
γράφουν Ε.Ε. εύρωπαική ένωση δηλαδή χέστηκα
κι ή βάρκα βούλιαξε...!!
ΦΕΥΓΟΥΝ...??
Άς τούς τιμωρήσουμε κι έμείς........ΠΕΠΣΙ,τό νούμερο 1
στήν Άμερική,σόδα,λεμονάδα ΕΨΑ,κρητικές πορτοκαλάδες κ.λ.π..

MG-KTiNoS
25/05/2012, 10:21
Πλευρές κρυφές ?

Εμένα μου προκύπτει μόνο μία.
Πάνε όσο πιο τριτοκοσμικά μπορούν.
Όσο πιο χαμηλοί φόροι γίνεται (βασικό) όσο πιο φτηνή γη, όσο πιο καλοί σκλάβοι κλπ κλπ
Στην Αυστρία σου προκύπτει ότι έγινε καμία απεργία ?
Κι όμως η ΚΤΜ φτιάχνει μηχανάκια στην Ινδία.
Η Νίκον έχει εργοστάσια στη Κίνα κλπ κλπ
Και κάπου εδώ μέσα είναι και η αλήθεια για την κρίση.
Πάει να πει ότι έχουμε μια γενική μεταφορά των εργοστασίων στην Ασία.

Λύση υπάρχει?
Μα φυσικά
Ή γινόμαστε κι εμείς Ασία
Ή τους ξεσκίζουμε στους φόρους


Υγ
Ξέρεις ποιος είναι ο Νο 3 κατασκευαστής μοτοσικλετών στο κόσμο?
Η Μπαζαζ !!!!!

http://static.blogo.it/motoblog/BajajAutoLogo.jpg

κουφ'ο ε ?

Εχετλαίος
25/05/2012, 10:26
Πλευρές κρυφές ?

Εμένα μου προκύπτει μόνο μία.
Πάνε όσο πιο τριτοκοσμικά μπορούν.
Όσο πιο χαμηλοί φόροι γίνεται (βασικό) όσο πιο φτηνή γη, όσο πιο καλοί σκλάβοι κλπ κλπ
Στην Αυστρία σου προκύπτει ότι έγινε καμία απεργία ?
Κι όμως η ΚΤΜ φτιάχνει μηχανάκια στην Ινδία.
Η Νίκον έχει εργοστάσια στη Κίνα κλπ κλπ
Και κάπου εδώ μέσα είναι και η αλήθεια για την κρίση.
Πάει να πει ότι έχουμε μια γενική μεταφορά των εργοστασίων στην Ασία.

Λύση υπάρχει?
Μα φυσικά
Ή γινόμαστε κι εμείς Ασία
Ή τους ξεσκίζουμε στους φόρους

Παιδί μου, αυτά τα λένε αι κουμουνισταί!
http://www.youtube.com/watch?v=0UAas5r5Pl4

irinia
26/05/2012, 08:00
Πλευρές κρυφές ?

Εμένα μου προκύπτει μόνο μία.
Πάνε όσο πιο τριτοκοσμικά μπορούν.
Όσο πιο χαμηλοί φόροι γίνεται (βασικό) όσο πιο φτηνή γη, όσο πιο καλοί σκλάβοι κλπ κλπ
Στην Αυστρία σου προκύπτει ότι έγινε καμία απεργία ?
Κι όμως η ΚΤΜ φτιάχνει μηχανάκια στην Ινδία.
Η Νίκον έχει εργοστάσια στη Κίνα κλπ κλπ
Και κάπου εδώ μέσα είναι και η αλήθεια για την κρίση.
Πάει να πει ότι έχουμε μια γενική μεταφορά των εργοστασίων στην Ασία.

Λύση υπάρχει?
Μα φυσικά
Ή γινόμαστε κι εμείς Ασία
Ή τους ξεσκίζουμε στους φόρους


Υγ
Ξέρεις ποιος είναι ο Νο 3 κατασκευαστής μοτοσικλετών στο κόσμο?
Η Μπαζαζ !!!!!

http://static.blogo.it/motoblog/BajajAutoLogo.jpg

κουφ'ο ε ?




ME TA TΡΟΦΙΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ..............




Άλλο μηχανάκι καί άλλο διατροφή.
Ναί έχεις δίκαιο στό ότι ή άπληστία αύτών πού κυβερνούν τόν πλανήτη
καί ή σκοτούρα τους νά έχουν τόν άπόλυτο έλεγχο άκόμα καί τών ψυχών
τών άνθρώπων,όδήγησε τήν παραγωγή άπό τήν Εύρώπη στίς τριτοκοσμικές
περιοχές τής γής μέ άποτέλεσμα όμως αύτό νά γίνει μπούμεραγκ διότι,
άφαιρώντας τήν άγοραστική δύναμη τού Εύρωπαίου μέ τό νά κλείνει έργοστάσια κ.λ.π...
δημιουργώντας άνεργία καί πιέζοντας τίς άμοιβές τών έργαζόμενων πρός τά κάτω
ψάχνονται πλέον οί άπληστοι γιά νέες άγορές.
Είναι όμως δυνατόν νά λειτουργήσουν νέες άγορές όταν ή παραδοσιακή δύναμη
ή Εύρώπη πάει κατά διαόλου..??
Ήδη στήν πόλη μου έχουν κλείσει πολλά μαγαζιά μέ κινέζικα,τή νέα άνερχόμενη
δύναμη,χτυπώντας τή νέα άγορά τής Κίνας πού άριθμεί περίπου 300 μύρρια ψυχές
μέ μέσο όρο πάνω άπό τό μέσο όρο ζωής τού Εύρωπαίου πολίτη..!!
Φαντάσου τί γίνονται τά ύπόλοιπα 1200000 τής Κίνας..!!
Όλα αύτά πού γράφω όμως είναι δύσκολο νά ίσχύσουν γιά τά τρόφιμα.
Ό Έλληνας δέν γουστάρει σαρδέλλα Μαρόκου,ούτε ντομάτα Άφρικής πού βαφτίζεται
Ίσπανική....!!
Ή ΚΟΚΑ-ΚΟΛΑ λοιπόν φεύγοντας άπό τή χώρα καί κυνηγώντας τό κέρδος όπως λέτε
χάνει μεγάλη μερίδα τού άγοραστικού της κοινού.
Προσωπικά καταναλώνω πάνω άπό 1 λίτρο τήν ήμέρα,μόλις είδα όμως τά μπουκαλάκια
μέ τό ριγέ κόκκινο καπάκι,καί τό πιό κοντό πλαστικό μπουκάλι τού 1,5 λίτρου
ΕΙΠΑ ΣΤΟΠ..............Βουλγάρικη δέν πίνω.
Έπειδή λοιπόν τό κέρδος όπως λέτε είναι τό πρωταρχικό ζητούμενο γιά αύτούς,
θά πρέπει νά σκεφούν τήν κίνηση τους.
Έξάλλου ύπάρχουν πολλά άναψυκτικά παρόμοια,όπότε τρώγοντας τή δυσφήμιση
μάλλον έχουν νά χάσουν παρά νά κερδίσουν φεύγοντας άπό τή χώρα..!!
Όσο γιά τίς σκοτεινές πλευρές κάποιων μεγάλων έργοστασίων πού έφυγαν..??
Τό μέλλον θά δείξει,τό 90 κατέρρευσε τό σοσιαλιστικό πρότυπο τύπου Σοβιετικής Ένωσης,
έ..........20 χρόνια μετά καταρρέει τό καπιταλιστικό σύστημα,έφόσον οί άπληστοι
δέ σταματήσουν νά πιέζουν τούς λαούς στήν έξαθλίωση άποζητώντας όχι μόνο τό χρήμα
διότι τόσο πού έχουν δέν έχει πιά πρακτική άξία άλλά ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ...!!
ΟΡΓΟΥΕΛ...................τά έγραψε ,μάλλον ήρθε ή ώρα νά τά ζήσουμε,
έπισπεύδονται δέ άπό τό ότι όλα αύτά τά καθίκια στό μόνο πού συμφωνούν είναι στό ότι
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ,διότι μετά άπό αύτόν άν γινόταν δέν
θά ύπήρχε καί πλανητης γή..!!Τό μείον τής ύπόθεσης είναι ότι οί ρυθμοί παραγωγής είναι πλέον τρελλοί,
ότι δέν έγινε πόλεμος γιά νά τά ξαναφτιάξουμε όλα άπό τήν άρχή καί ότι
δέν μπορεί νά μέ πείσει κάποιος πλέον νά άλλάξω τό αύτοκίνητο μου στά 5 χρόνια γιά νά δουλεύει
τό έργοστάσιο παραγωγής άφού καί αύτό πού έχω πάει άλλά δέκα καί πρωτεύον γιά μένα
είναι πιά καί γιά όλον τόν κόσμο ή έπιβίωση.
Μπορώ νά πάω βόλτα καί μέ τό παλιό μου αύτοκίνητο,ή μηχανάκι όπότε άντιλαμβάνεσαι
πόσο στοιβάζονται τά έτοιμα.
Έστειλαν τήν παραγωγή λοιπόν στήν άνατολή,άποδυνάμωσαν τήν τσέπη τού Εύρωπαίου,
χαμηλώνουν τίς άμοιβές,ύπάρχει ύπερπαραγωγή,ή τεχνολογία τρέχει τρελλά...........
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΠΑΡΡΗΓΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ Κ.Κ.Ε.
Πόσες χώρες έμειναν έπάνω στή γή νά άσπάζονται τίς θέσεις τού ΚΚΕ..??
Ή μισή Κορέα....??
Πού τούς βλέπαμε νά κλαίνε όμαδικά..??
ΓΕΛΟΙΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ.....
Μέχρι κι ή Κούβα πάει πιά.............βαρέθηκε τήν άπομόνωση και τή φτώχεια...!!
Άς φροντίσουν λοιπόν οί νέοι άνθρωποι τώρα στίς 17 ΙΟΥΝΙΟΥ ,νά δώσουν ψήφο
έκεί πού πρέπει χωρίς νά μασσάνε τά παραμύθια τρόμου.
60 χρόνια μάς κυβερνούσαν οί ένοικιαστές ψηφοφόρων πού είπε καί κάποιος.
ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ...............ΜΗ ΚΟΛΩΝΕΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ
ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ..............
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ...!!

MG-KTiNoS
26/05/2012, 10:48
μια παρένθεση μόνο.
Η Κούβα ουδεμία σχέση -είχε- με τις άλλες χώρες του Μπλογκ.
Οι Κουβάνοι πίστευαν, οι άλλοι όχι.
Μπορεί η Κούβα να ήταν φτωχή αλλά το Μεξικό ήταν ο Θεός να σε φυλάει.

Αυτά τα είδα δεν μου τα παν.
Κρατάω την Κούβα στη καρδιά μου για αυτά που είδα και έζησα εκεί.

(ξαναλέω καμία σχέση με Βουλγαρίες και τα ρέστα)

Τέσπα μακάρι να ήταν όλοι σαν κι εσένα αλλά εδώ στην Αθήνα οι άνθρωποι τρέχουν στα Λίντλ ενώ κάποιοι άλλοι ψάχνουν στα σκουπίδια των σούπερ μάρκερτ καθημερινά.
(και δε μιλάμε για ξένους πια)

Shiatman
26/05/2012, 13:44
259543
...

bulmont
26/05/2012, 13:53
259543
...


Διευκρίνηση : τα ανωτέρω 70 ευρώ ειναι μηνιάτικο........

Shiatman
26/05/2012, 13:55
Διευκρίνηση : τα ανωτέρω 70 ευρώ ειναι μηνιάτικο........

Μή σου πώ και 2μηνιάτικο...(παίζει από χώρα σε χώρα)

granazi
26/05/2012, 16:27
η λουξ εχει προιοντα πολυ καλα
η εψα το ιδιο
το μπυραλ ειναι απαιχτο σαν γευση για τα δικα μου κριτηρια
σιγουρα θα υπαρχουν και αλλες Ελληνικες εταιριες που πρεπει να αρχισουμε να τις ανακαλυπτουμε

AUFGEBRACHT
26/05/2012, 17:47
η λουξ εχει προιοντα πολυ καλα
η εψα το ιδιο
το μπυραλ ειναι απαιχτο σαν γευση για τα δικα μου κριτηρια
σιγουρα θα υπαρχουν και αλλες Ελληνικες εταιριες που πρεπει να αρχισουμε να τις ανακαλυπτουμε


...Και λούξαρε κιόλας και το MotoGP. Άσε που η Coca Cola έχει μακράν τις πιο μαλακία διαφημίσεις.

byron
26/05/2012, 19:34
η Coca Cola ειχε αρκετα χρονια να αποδωσει στο κρατος, γιατι παρουσιαζε ζημιες... μετα απο απανωτα "φοροαπαλλαγμενα" ετη , θα την βαρουσαν στο κεφαλι (εδω παιρνουν απο αλλες χειροτερες εταιρειες) ...και ετσι τραβηξε τον μοχλο "Eject from Greece"


Το στηρίζεις από κάπου αυτό? Εχεις δει αποτελέσματα τελευταίων ετων?

DAYMAN
27/05/2012, 14:31
Σε ασφαλίζει;
Οχι φιλε μου.

nikos_abel
27/05/2012, 16:44
Οχι φιλε μου.
Your witness.

SoulGR
27/05/2012, 19:40
Ανταμοιβή θα είναι ένας άλλος (ίσως δύσκολος) τρόπος ζωής. Αν το κάνεις για τα λ7 απέτυχες από την ημέρα number one.
Θα έλθει και η στιγμή που πέρα απο την αυτοσυντήρηση θα μπορείς να βάλεις κάτι στην άκρη.
Ψάξιμο και κόπο θέλει. Και αλλαγή σκεπτικού. Μα 100% αλλαγή σκεπτικού, μιλάμε...

δυστυχως ειναι πολυ δυσκολη αποφαση....ειμαι 20 χρονων,παιδια γατια σκυλια δεν εχω ,κατάγομαι απο επαρχιακη πολη,η οικογενεια εχει καμποσα χωραφια δουλευουμε μερικα και παραγουμε για μας(αμπελι-ελιες-κηπο)ο πατερας μου με περνε απ τα 13-14 και πλεον ξερω σχεδον ολες τις δουλιες,ξερω επισης οτι θα με βοηθησει οσο μπορει το σκεφτομαι αρκετα δυστυχως ομως ειναι δυσκολη αποφαση να αφησεις το πανεπιστημιο και να γυρησεις πισω ως αγροτης,ποσο μαλλον για καποιον αλλο που εχει ζησει ολη του τη ζωη σε αστικα κεντρα...

zisisx
27/05/2012, 20:54
σιγουρα ειναι πολυ δυσκολο.....
κ πιστευω πραγματικα οτι οι πιο πολλοι που θα αναγκαστουμε να γυρισουμε στα χωρια μας
λογω οικονομικης δυσχερειας θα περασουμε πολυ δυσκολα....εως καταθλιπτικα τολμω να πω.....
αλλα τι να κανεις.....
πρεπει να επιβιωσεις.....

PortisHead
27/05/2012, 21:02
Ρε αφηστε τ'αυτα....και κοιταξτε αν εχετε καμια γιαγια καναν παππου να τον φυλατε ως κορη οφθαλμου
μιας και απο την συνταξη τους θα ζουμε....
:P

AUFGEBRACHT
27/05/2012, 21:14
Ρε αφηστε τ'αυτα....και κοιταξτε αν εχετε καμια γιαγια καναν παππου να τον φυλατε ως κορη οφθαλμου
μιας και απο την συνταξη τους θα ζουμε....
:P

Δεν παίζει αυτό το σενάριο, γιατί να έχουν σύνταξη πρέπει να τους την καταβάλει το κράτος. Είπαμε, μέχρι Ιούνιο φτάνουν τα λεφτά...

PortisHead
27/05/2012, 21:40
Δεν παίζει αυτό το σενάριο, γιατί να έχουν σύνταξη πρέπει να τους την καταβάλει το κράτος. Είπαμε, μέχρι Ιούνιο φτάνουν τα λεφτά...
Σωστα...αλλα τι φοβασαι ?
Μη βγει ο Τσιπρας και δεν παρουμε αλλο δανειο ?
Η δανειοδότηση ζει , αυτη μας οδηγει :)

AUFGEBRACHT
27/05/2012, 21:48
Σωστα...αλλα τι φοβασαι ?
Μη βγει ο Τσιπρας και δεν παρουμε αλλο δανειο ?
Η δανειοδότηση ζει , αυτη μας οδηγει :)

Δεν φοβάμαι, είμαι σίγουρος ότι ο πατέρας μου δούλεψε σαν σκυλί 38 χρόνια, 12.500 ένσημα βαρέα και ανθυγιεινά, κρατήσεις επί κρατήσεων και κάποια στιγμή θα σταματήσει να παίρνει ό,τι έχει μείνει από τις περικοπές που του κάνουν κάθε μήνα...Είτε είναι ο Τσίπρας πάνω, είτε ο Αντώνης, είτε όποιος άλλος γ@μημένος βγει...