PDA

View Full Version : Καρμπυρατερ-ντιζα-...



dota1
23/05/2012, 22:31
Χαιρετω μαγκες και παραθετω το προβλημα μου.Λοιπον εχω ενα παπι (daytona sprinter) και εσπασε ο διαολος το ποδαρι του και στα καλα καθουμενα μου πεταξε προβλημα.Οταν τραβαω το γκαζι μετα το συρματοσχοινο δεν επανερχεται με αποτελεσμα να ανεβαζει στροφες ανεξελεγκτα και να τις ριχνω τραβωντας το συρματοσχοινο με το χερι....Τι μπορει να φταιει??Τα πρωτα πραγματα που σκεφτηκα ηταν μηπως ειναι το αντιβαρο(που τελικα δεν ηταν) μετα μηπως οι τριχες απο το συρματοσχοινο εχουν ξεφλουδισει και φταιει αυτο(μου φαινεται απιθανο) και μετα μου ηρθε μηπως ειναι το ελατηριο μεσα στο καρμπυρατερ η η ντιζα....Τα φωτας σας μαγκες δεν ξερω πολλα πραγματα απο μηχανικα και για μαστορα ουτε συζητηση δεν παιζει φραγκο(γιατι και η μεταφορα καθως δεν κινειται ειναι 40+€) οποτε αμα ειναι κατι ευκολο που μπορει να το κανει καποιος ασχετος...
Ευχαριστω.
Στελιος 17

vaska
24/05/2012, 07:17
Χαιρετω μαγκες και παραθετω το προβλημα μου.Λοιπον εχω ενα παπι (daytona sprinter) και εσπασε ο διαολος το ποδαρι του και στα καλα καθουμενα μου πεταξε προβλημα.Οταν τραβαω το γκαζι μετα το συρματοσχοινο δεν επανερχεται με αποτελεσμα να ανεβαζει στροφες ανεξελεγκτα και να τις ριχνω τραβωντας το συρματοσχοινο με το χερι....Τι μπορει να φταιει??Τα πρωτα πραγματα που σκεφτηκα ηταν μηπως ειναι το αντιβαρο(που τελικα δεν ηταν) μετα μηπως οι τριχες απο το συρματοσχοινο εχουν ξεφλουδισει και φταιει αυτο(μου φαινεται απιθανο) και μετα μου ηρθε μηπως ειναι το ελατηριο μεσα στο καρμπυρατερ η η ντιζα....Τα φωτας σας μαγκες δεν ξερω πολλα πραγματα απο μηχανικα και για μαστορα ουτε συζητηση δεν παιζει φραγκο(γιατι και η μεταφορα καθως δεν κινειται ειναι 40+€) οποτε αμα ειναι κατι ευκολο που μπορει να το κανει καποιος ασχετος...
Ευχαριστω.
Στελιος 17

Όσα καρμπυρατέρ έχω δει δεν έχουν αντίβαρο.

Αν έχουν κοπεί συρματάκια από το συρματόσχοινο της ντίζας σημαίνει ότι είναι φθαρμένη και προφανέστατα στεγνή από λίπανση, που με τη σειρά του σημαίνει ότι σκαλώνει στην επαναφορά. Άλλαξε ντίζα, έτσι κι αλλιώς αν έχει αρχίσει να ξεφτίζει είναι λίγα τα ψωμιά της ακόμα και προφανώς γίνεται επικίνδυνη η χρήση της φθαρμένης. Κάποια στιγμή δεν θα προλάβεις να ρίξεις τις στροφές και θ' αγαπηθείς σφόδρα ή με τον προηγούμενο ή με την άσφαλτο.

:wave2:

teogtp
24/05/2012, 08:14
Τσεκαρε την διαδρομη της ντιζας απο το καρμπ μεχρι την γκαζιερα,μπορει να σου εχει τσακισει σε καποιο σημειο και γι'αυτο να κολλαει στην επαναφορα.Οντως κανενα καρμπ δεν εχει αντιβαρο!

OldMan
24/05/2012, 12:59
Βγάλε αρχικά το σύρμα της ντίζας από το γκριπ του γκαζιού (να είναι ελευθερο το βαρελάκι) και δες αν επαναφέρει..
(αν ναι, τότε φταίει το γκριπ του γκαζιού - βγάλτο, καθάρισέ το και λάδωσέ το)

Αν όχι, βγάλε την ντίζα από την κόντρα της στο χειριστήριο και προσπάθησε να την φέρεις όσο πιο ίσια γίνεται..
(αν επαναφέρει, κάπου υπάρχει τσακισμα/σκαλωμα στην κανονική της δρομολόγηση..)

Αν όχι, ξεβιδώνεις την κόντρα της από την πλευρά του καρμπυρατέρ και ξαναδοκιμάζεις (με μυτοτσίμπιδο ακριβώς πάνω απο το καρμπυρατέρ)..
(αν επαναφέρει, πας για άλλαγμα της ντιζας κομπλέ..)

Αν όχι, ξεβιδώνεις το καπάκι του καρμπυρατέρ και κοιτάς τι παίζει με το ελατήριο επαναφοράς..

dota1
24/05/2012, 15:30
Οταν λεω αντιβαρα εννοω στο τιμονι! πηρα καινουρια ντιζα θα παω να την βαλω ελμπιζω να ειναι κομπλε!

OldMan
24/05/2012, 15:52
Οταν λεω αντιβαρα εννοω στο τιμονι!
Θα μας ενδιέφερε πραγματικά να μας εξηγούσες λίγο την λογική με την οποία θεώρησες ότι μπορεί να φταίνε τα αντίβαρα για το σκάλωμα της ντίζας..



Υ.Γ.
Και σταμάτα το dota γιατί θα σε καταστρέψει..

MPAMPoULAs_FMX
24/05/2012, 21:26
χαχα... OldMan αν έχεις αντίβαρα στο παπί και έχεις αλλάξει grip (το 99% των 17χρονων είναι η δεύτερη μοντα μετα απο αλλαγή εξάτμισης) πιθανών να ακουμπάει στο αντίβαρο και να μην επανέρχεται...:p

Όσο για το πρόβλημα σου Στέλιο. Νομίζω οτι με την καινούρια ντίζα θα είσαι οκ. Άπλα όταν την περνάς πρόσεχε να μην τσακίζει πουθενά. Α και εννοείτε να βάλεις λαδάκι στη ντιζα πριν την τοποθετήσεις

OldMan
25/05/2012, 10:47
χαχα... OldMan αν έχεις αντίβαρα στο παπί και έχεις αλλάξει grip (το 99% των 17χρονων είναι η δεύτερη μοντα μετα απο αλλαγή εξάτμισης) πιθανών να ακουμπάει στο αντίβαρο και να μην επανέρχεται...:p
Αααα... τόσο καλά..??? :eek:


Α και εννοείτε να βάλεις λαδάκι στη ντιζα πριν την τοποθετήσεις
Αυτό είναι συζητήσιμο..;)

Αν κινείται σε περιβάλλον που έχει αρκετή σκόνη, καλύτερα να μην την λαδώσει..
(χώρια που αν βάλει πολύ λάδι θα καταλήξει στο καρμπυρατέρ..)

dota1
25/05/2012, 20:44
Dota εχω σταματησει:p
τελικα ηταν βουλωμενη η ντιζα...ολα κομπλε!
Εβαλα λιγο γρασο και ειναι κομπλε!