PDA

View Full Version : Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έναν αρχάριο οδηγό σκουτερ....



Marathos
24/05/2012, 10:55
Παιδιά αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και εμένα......έχω ένα 50 pegeut της κοπέλας μου ( το πρώτο μηχανάκι μου ), αλλά επείδή δεν αισθάνομαι άνετα που το έχω (ευθύνη κλπ) θέλω να πάρω κάτι άλλο.....κοιταξα για μεταχειρισμένα 50 αρια και οι τιμες ειναι γύρω στα 5-600....έπεσε στην αντίληψή μου το daytona miro 130 και μου είπαν καινούργιο με το κλειδί στο χέρι 1250 Ευρω....είναι στο μπατζετ που θέλω....το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι έχει 10αρι τροχο...κάποιος φίλος λεει οτι πρέπει να έχουν τροχό πάνω απο 15αρι για να είναι ασφαλή κλπ...είδα βέβεαια και έναν φίλο στο φορουμ που λεει ότι με 10αρι και 12αρι τροχό δεν έιχε πρόβλημα.....σημειώνω ότι δεν τα πάω καλά με τις μηχανές....τις θέλω μόνο για να κινούμαι στην πόλη σε ώρες αιχμής....ούτε τρέχω, ούτε τίποτα...το μόνο που θέλω έιναι να μπορώ να κινούμαι μέσα από τα αυτοκίνητα......με το 50αρι που έχει 12αρι τροχό μόνο σε κάτι κατηφόρες στην κηφισίας έπιανα τα 80, στις στροφές σε ανοικτές φουρκέτες συντηριτικά40-60

Corvo
24/05/2012, 11:04
γιατι δεν κοιτας για κανενα παπακι 100-125?
μεταχειρισμενα παιζουν εκει στα 600
για σκουτερ δεν ξερω τιποτα και δεν μπορω να πω αποψη :beer:

Marathos
24/05/2012, 11:08
για καθαρά πρακτικούς λόγους, οι οποίοι έχουν να κάνουν με το θέμα ευρυχωρίας,

mikes
24/05/2012, 11:12
βασικα το θεμα με τους τροχους στα σκουτερ εχει να κανει με τις λακουβες! ο μικρος σε διαμετρο τροχος μπορει να τον καταπιει η λακουβα και να πεσεις, ενω με
εναν μεγαλυτερο εχεις σαφως περισσοτερες πιθανοτητες να γλυτωσεις την πτωση! αν εχεις διπλωμα υπουργειου ψαξε για κανενα 125-150 κυβικα που θα σε βολεψει
περισσοτερο! αν τα 1250 ευρω ειναι εντως του μπατζετ σου, τοτε με αυτα τα λεφτα βρισκεις αρκετα μεταχειρισμενα σκουτερ σε πολυ καλη κατασταση!

Kleman
24/05/2012, 11:22
τσεκαρε και σκουτερακια στα 125.καλο το οτι εχεις βολευτει αλλα αν χρειαστει να ανεβεις ανηφορα με ενα ατομο δεν σε βλεπω ουτε τα 40 να φτανεις.
Δεν σου προτεινω κατι πολυ απλα γιατι υπαρχουν αρκετα σε αυτην την κατηγορια αναλογα με το στυλ οδηγησης που εχεις.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥς ΤΡΟΧΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
Δηλ. μην το βλεπεις απαραιτητα σαν προβλημα.:wave2:

Kleman
24/05/2012, 11:24
βασικα το θεμα με τους τροχους στα σκουτερ εχει να κανει με τις λακουβες! ο μικρος σε διαμετρο τροχος μπορει να τον καταπιει η λακουβα και να πεσεις, ενω με
εναν μεγαλυτερο εχεις σαφως περισσοτερες πιθανοτητες να γλυτωσεις την πτωση! αν εχεις διπλωμα υπουργειου ψαξε για κανενα 125-150 κυβικα που θα σε βολεψει
περισσοτερο! αν τα 1250 ευρω ειναι εντως του μπατζετ σου, τοτε με αυτα τα λεφτα βρισκεις αρκετα μεταχειρισμενα σκουτερ σε πολυ καλη κατασταση!





:beer:

Marathos
24/05/2012, 11:43
Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις....το miro 130 είναι σκουτεράκι στα 129 κυβικά.....για αυτό τον λόγο το "κοιταω" σε επίπεδο τιμής.....μόνο ο τροχός με προβληματίζει αν ΌΝΤΩΣ είναι τόσο σημαντικό για το στυλ της οδήγησης-χρήσης που θέλω να του κάνω

mikes
24/05/2012, 11:50
η αληθεια ειναι οτι 10ρης τροχος ειναι μικρος για 130 κυβικα παντως! (αλλα και η κλασικη βεσπα με 200 διχρονα κυβικα παλι 10ρη ειχε)

TheFace
24/05/2012, 15:07
βασικα το θεμα με τους τροχους στα σκουτερ εχει να κανει με τις λακουβες! ο μικρος σε διαμετρο τροχος μπορει να τον καταπιει η λακουβα και να πεσεις,

Ακομα πιο σοβαρος λογος ειναι οι στροφες... με τον μικρο τροχο φευγεις για πλακα!

mikes
24/05/2012, 20:44
Ακομα πιο σοβαρος λογος ειναι οι στροφες... με τον μικρο τροχο φευγεις για πλακα!ε καλα δεν θα πας και για "ξυσιμο" με μικρο σκουτερ!!!

Marathos
25/05/2012, 12:17
Αυτό είναι το θέμα motomike......το θέλω για να πηγαίνω στην δουλειά μου και να έρχομαι.....σήμερα ρώτησα εναν οδηγό στο φανάρι και μου είπε όταν του είπα ότι σκέφτομαι να πάρω΄ένα με 10αρι τροχό και μου είπε να το οδηγήσω πρώτα.Η αίσθηση λεει του κάθε οδηγού είναι διαφορετική.....έχω τόσο μπερδευτεί....ένας φίλος εντουρας μου είπε ότι πρέπει να πα΄ρω μεγάλο τροχό, ένας άλλος μου λεει δεν παίζει τόσο ρόλο....εσεις έχετε τις απόψεις σας και εγώ ένα κόλλημα με τα μεταχειρισμένα.....επειδή είμαι ανήδεος και δεν ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω σε μια μηχανή (σκουτερ) και αν είναι γυρισμένα ή όχι τα χλμ + ένα σωρό άλλα....έχω και πρόσφατο παράδειγμα από έναν γνωστό μου που πούλησε 50αρακι με κολλημενη μηχανή γιατί του είχε χαλάσει το λαμπάκι λαδιου.........πήγε σε έναν μηχανικό του το ξεκόλλησε του έβαλε λαδια και του λεει σε 500χλμ φέρτο μου πάλι να του αλλάξω τα λάδια και μόλις το έκανε του λεει τωρα πουλατο όπως ειναι.....και έτσι και έκανε με την βεβαιότητα ότι σε 2000-3000 χλμ αυτός που το αγόρασε θα έχει τρελό θέμα με την μηχανή.....άρα αν μπορεί να την πατήσει κάποιος που ξέρει φανταστέιτε εγώ που δεν ξέρω.....για αυτό και ΄"κοιτω" αυτό που είναι καινούργιο τουλαχιστον να ξέρω ότι δεν θα έχω θέμα......και όπως λεει ένα άλλος φίλος μου με ktm, τα σκουτεράκια έχουν μόνο ένα θέμα....πρέπει να τα πηγαίνεις για σερβις όταν πρεπει και όχι όταν θέλεις.....για αυτό μου λεει γκρινιάζουν όσοι έχουν σκουτερακια ότι χαλανε κλπ γιατί υπερβαίνουν τα χλμ που πρεπει.......ΜΠΕΡΔΕΜΑ!!!!!!!! από την άλλη αν είναι τόσο επικύνδινος ο 10αρις τροχός φυσικά και το σκέφτομαι.....

mikes
25/05/2012, 13:24
αν το μεταχειρισμενο το παρεις απο μαγαζι με ενα χρονο γραπτη εγγυηση, δε νομιζω να εχεις κανα θεμα! αν ο 10αρης τροχος ηταν επικυνδυνος,
δεν θα τον χρησιμοποιουσεκαμια εταιρεια στα μηχανακια της! ωστοσο ενας μεγαλυτεροε τροχος ειναι πιο ασφαλης για τους δρομους τους δικους μας!!
μη σε αγχωνει το θεμα με τους τροχους! απλα να εχεις το νου σου οτι με τον 10αρη πρεπει να εισαι πιο προσεκτικος με τις λακουβες, και επισης δεν ειναι
για πολλα φορτωματα!!!

harris_x
25/05/2012, 14:14
για καθαρά πρακτικούς λόγους, οι οποίοι έχουν να κάνουν με το θέμα ευρυχωρίας,
αν αυτός είναι ο λόγος που δεν προτιμάς ένα παπάκι, λύνετε εύκολα με μια μπαγκαζιέρα.

To παπί αν είναι προσεγμένο δε θα σου ζητήσει τπτ εκτός από το service του και τα λαστιχάκια του.
Από την άλλη, ακόμα κι αν ζητήσει κάτι είναι αρκετά πιο οικονομικό από το σκούτερ.

Ό,τι και να επιλέξεις φρόντισε να έχεις σωστό, πλήρη και ποιοτικό εξοπλισμό.
:wave2:

ΑΝΕΟΡΟΖ
06/10/2012, 11:56
Τελικά το πηρές το Daytona Miro 130.?

Ενδιαφέρομαι και εγώ.Έχω κάποια πείρα με δίκυκλα.

Είχα 5 παπάκια 1 KLE 500 Kawasaki και ένα αρκετά καλό και αξιόπιστο SYM HD 200i Evo το όποιο μου το ‘’ σήκωσαν’’ , αφού έσπασαν την κουλούρα, από πακτωμένο σίδερο σε δρόμο με συνεχή φωτισμό, πριν 10 μέρες.

Έχω μεν ψιλοφρικάρει, άλλα, ότι έγινε έγινε.

Κοίταξα ξανά τα οικονομικά και αξιοπρεπή scooter της SYM και ενώ για βόλτες εκτός πόλης Β. Εύβοια, Χαλκίδα, Ναύπλιο σίγουρα θα πήγαινα σε κάτι στα 300cc και το έχω κατά νου ειδικά όταν το Citycom 300i CBS έρθει γύρω στον Απρίλη του 2013 σε Ελλάδα με ABS.

Τώρα έχοντας μείνει μόνο με τα αμάξι και έχω πρόβλημα μετακίνησης μεσ' στην πόλη.

Σκέφτηκα να ξανάπαιρνα κάτι σε 200cc άλλα με την βενζίνη το τελευταίο καιρό να τρέχει στα 2 ευρώ ακόμα και στο παλιό μου SYM HD 200i Evo καταλάβαινα τη διαφορά στην κατανάλωση και είχα προβληματιστεί λίγο.

θα πήγαινα σε κάτι μεταχειρισμένο άλλα ξέρω ότι ειδικά στα μικρότερα σκούτερ
’’ παίζει’’ οι πρώην κάτοχοι να ήταν από 16χρονα μέχρι 26χρονα...με ότι αυτό συνεπάγεται για την αξιοπιστία του στρωσίματος που του έκαναν, πόσες...καγκουριές επιχείρησαν, πόσα ''τελικιάσματα’’ και τέλος πάντων ποσό σεβάστηκαν τα χρήματα τα δικά τους η των γονιών τους που τους το αγόρασαν.

Ενδιαφέρον βρήκα σε σχέση κόστος-αξιοπιστία οικονομία στο Daytona Miro 130.
Εκτός σύγκρισης τιμής με τα αναλόγου κυβισμού σκουτεροειδή.

Όμως και εγώ ‘’τρομάζω’’ μόνο στους 10ριδες τροχούς που φοράει το Miro 130 και στο πώς θα αντιμετωπίσει τις λακκούβες των ελληνικών δρόμων.

Δεν είχα ποτέ κάτι κάτω από 16' δε διάμετρο τροχού.


Υ.Γ Δεν υπάρχουν και συν-φορουμίτες (ούτε σε άλλα σχετικά φόρουμ ) που να το έχουν οδηγήσει, για να υπάρξει κάποιο συμπέρασμα.

eagleye101
06/10/2012, 14:43
Παρε το Kymco agility 150αρι
με ενα χιλιαρικο το βρησκεις "χαρτι"

αξιοπιστια, οικονομια, ευκολια, ολα τα εχει
και μετα δες αυτο http://www.youtube.com/watch?v=VO6XEQIsCoM για να καταλαβεις τις "επιλογες" οταν ειναι πολλες

mreza
05/08/2015, 22:28
;) το ξεθάβω για να μην ανοίγω άλλο θέμα και ρωτάω:

ξέρει κανείς το Daytona miro 130 τι πιέσεις ελαστικών παίρνει;

7Tolis
06/08/2015, 05:20
Συνήθως κάθε ελαστικό γράφει τι πίεση χρειάζεται.

mreza
06/08/2015, 08:10
Συνήθως κάθε ελαστικό γράφει τι πίεση χρειάζεται.36 psi γράφουν, αλλά την ίδια πίεση παίρνουν και μονός και διπλός; ή δεν έχει σημασία αυτό (?)

Pan (dvs)
06/08/2015, 08:33
36 psi γράφουν, αλλά την ίδια πίεση παίρνουν και μονός και διπλός; ή δεν έχει σημασία αυτό (?)

Συνηθως αυτο το γραφει στο μανουαλ.Τις περισσοτερες φορες ειναι +3 για διπλος.

mreza
06/08/2015, 12:52
Συνηθως αυτο το γραφει στο μανουαλ.Τις περισσοτερες φορες ειναι +3 για διπλος.Ρε Πάνο δεν γράφει τίποτα στο μάνιουαλ για πιέσεις αλλά μάλλον θα κάνω αυτό που λες.

mreza
08/08/2015, 16:38
...

ξέρει κανείς το Daytona miro 130 τι πιέσεις ελαστικών παίρνει;
Παραθέτω την επίσημη απάντηση της ΓΚΟΡΚΟΛΗΣ ΑΕ για κάθε ενδιαφερόμενο.

________________________________________________________________________


339345

Pan (dvs)
10/08/2015, 14:18
Ρε Πάνο δεν γράφει τίποτα στο μάνιουαλ για πιέσεις αλλά μάλλον θα κάνω αυτό που λες.

Καλοβολτο Αιμιλιε.

mreza
10/08/2015, 16:29
Καλοβολτο Αιμιλιε.
Θενκς Πάνο!