PDA

View Full Version : TRX Γυμναστικη με Ιμαντες.



Σελίδες : [1] 2

STOYBI
24/05/2012, 12:07
Για πειτε καμμια κουβεντα οι γνωστες......

http://wwww.menshealth.gr/fitness.general.6.9827.html

Αξιζει...???

Η τσαμπα λεφτα ..??

Η τοποθετηση τους στο σπιτι ειναι απλη οπως φαινετε η υπαρχουν αλλα προβληματα ( εκτος απο το να ειναι γερος ο τοιχος - ταβανι ..?)




:wave2:

VANDA
24/05/2012, 12:22
Τους θες έλληνες και μηχανόβιους τους γνώστες, ε? Δε νομίζω να έχει σχέση με to yamaha trx (ούτε με το honda) πάντως.. :D

skylaros
24/05/2012, 12:32
δεν είναι κάνα νέο και με μια πετσέτα θαλάσσης μπορείς να κάνεις γυμναστική, με ιμάντες και λάστιχα γυμνάζετε κόσμος εδώ και 40 χρόνια. Με 3-4 μέτρα σχοινί και ένα μονόζυγο του κώλου μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με τους ιμάντες που δείχνει, αν συνδυάσεις και ένα ζευγάρι λάστιχα (όχι με απότομη κορώνα :ppp) μπορείς να αποκτήσεις και έκρηξη.

STOYBI
24/05/2012, 12:36
Τους θες έλληνες και μηχανόβιους τους γνώστες, ε? Δε νομίζω να έχει σχέση με to yamaha trx (ούτε με το honda) πάντως.. :D

Οντως τους θελω ελληνες ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ τους γνωστες .....!!!

( Φυσικα το να σου απαντησω τι μπορει να εχει σχεση με μοτοσυκλετα στην....

Συγκεκριμενη ενοτητα του Φορουμ το θεωρω περιτο...

Η κανω λαθος...???? )

:D

VANDA
24/05/2012, 12:43
Η κανω λαθος...????
:D

Αλίμονο, παρακαλώ.. κάντε κουβέντα.

Joyrider
24/05/2012, 13:03
Όπως μου έλεγε φίλος γυμναστής ΚΑΙ μοτοσυκλετιστής :lol: πρόσφατα, αποτελεί πολύ καλή λύση για ποικιλία ασκήσεων με το βάρος του σώματος. Βασικό πλεονέκτημα ότι δουλεύει πολύ και την συναρμογή των μυών. Τζάμπα λεφτά δεν ξέρω αν είναι γιατί είναι πανεύκολο να το φτιάξεις μόνος σου. Έχει διάφορα για το πως στο ίντερνετ, ψάξε.

TROOPER
24/05/2012, 13:26
κωστα

αξιζει

καθε αλλο παρα τσαμπα τα λ7

η τοποθετηση ειναι απλη και δεν υπαρχουν αλλα προβληματα.

go for it.

Εχετλαίος
24/05/2012, 13:32
Χρόνο να πας κάπου να τρέξεις δεν έχεις καθόλου;
Καλοί οι ιμάντες αλλά έχεις τσεκάρει σε τι κατάσταση βρίσκεσαι μυοσκελετικά; Λεκάνη, ευθυγράμμιση ΣΣ, αυχένας κτλ;
Καλιά το τρέξιμο ή το γρήγορο περπάτημα.
My 2 cents
:wave2:

STOYBI
24/05/2012, 13:35
κωστα

αξιζει

καθε αλλο παρα τσαμπα τα λ7

η τοποθετηση ειναι απλη και δεν υπαρχουν αλλα προβληματα.

go for it.


Με καλυψες απολυτα !!!!!


Ευχαριστω !!! :beer::beer:


:wave2:

Julius
24/05/2012, 14:30
Με καλυψες απολυτα !!!!!


Ευχαριστω !!! :beer::beer:


:wave2:


Prosoxe monokakomiri pos tha to stereoseis. sthn periptosh soy prepei na vreis to kentriko dokari toy spitiou kai na valeis strifonia perasta mexri thn taratsa.

Episies gia imantes mporeis na xrisimopoihseis toy fortigoy re poy deneis tis mpaletes me ta ksila.



re pas na petakseis pali lefta???? 2 xronia exeis ton diadromo kai exei doulepsei 5 fores.

DrBig
24/05/2012, 14:37
Κοστιζει, αλλα αξιζει
http://www.concept2.com/us/indoorrowers/d_home.asp

SVX
24/05/2012, 14:47
Για πειτε καμμια κουβεντα οι γνωστες......

[url]

Η τοποθετηση τους στο σπιτι ειναι απλη οπως φαινετε η υπαρχουν αλλα προβληματα ( εκτος απο το να ειναι γερος ο τοιχος - ταβανι ..?)




:wave2:

λοιπον, καταρχην για αγορα σετ ιμαντες θα ψαξεις Ebay com & Ebay co uk γιατι ως συνηθως, οτι μοδα βγαινει , ερχεται με καναδυο χρονια καθυστερηση, οποτε θα τα βρεις πιο φτηνα εκει

για στηριξη θα βρεις μεταλλικα ουπα (Metallic Wall/Ground anchors ) και για στηριγματα φτηνα και γερα θα πας ειτε στα ναυτικα ειδη , ειτε στα ΙΚΕΑ και θα αγορασεις τα στηριγματα που εχουν για να κρεμουν τις κουνιες

Εχετλαίος
24/05/2012, 14:52
2 xronia exeis ton diadromo kai exei doulepsei 5 fores.

Kαι μακάρι να πα να τον πετάξει.
Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία.
:wave2:

STOYBI
24/05/2012, 15:11
Prosoxe monokakomiri pos tha to stereoseis. sthn periptosh soy prepei na vreis to kentriko dokari toy spitiou kai na valeis strifonia perasta mexri thn taratsa.

Episies gia imantes mporeis na xrisimopoihseis toy fortigoy re poy deneis tis mpaletes me ta ksila.



re pas na petakseis pali lefta???? 2 xronia exeis ton diadromo kai exei doulepsei 5 fores.




Τι να κανω ρε....??

Εχω απελπιστει μονο και μονο με την ιδεα οτι του χρονου στο βουνο θα με περνας μεχρι και εσυ....:(


Ασχετο.....

Ανταλαγη τον διαδρομο με το ΚΤΜ και την διαφορα....


Με τους παγγους....!!! :evil:


Σε περιμενω !!!! :smokin:

DrBig
24/05/2012, 15:16
Kαι μακάρι να πα να τον πετάξει.
Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία.
:wave2:

Γιατι το λες αυτο?

STOYBI
24/05/2012, 15:16
λοιπον, καταρχην για αγορα σετ ιμαντες θα ψαξεις Ebay com & Ebay co uk γιατι ως συνηθως, οτι μοδα βγαινει , ερχεται με καναδυο χρονια καθυστερηση, οποτε θα τα βρεις πιο φτηνα εκει

για στηριξη θα βρεις μεταλλικα ουπα (Metallic Wall/Ground anchors ) και για στηριγματα φτηνα και γερα θα πας ειτε στα ναυτικα ειδη , ειτε στα ΙΚΕΑ και θα αγορασεις τα στηριγματα που εχουν για να κρεμουν τις κουνιες


:beer::beer:

OldMan
24/05/2012, 15:18
Για τις σουβλακόπιτες δεν βλέπω να γίνεται κουβέντα.. :D

Julius
24/05/2012, 15:26
Τι να κανω ρε....??

Εχω απελπιστει μονο και μονο με την ιδεα οτι του χρονου στο βουνο θα με περνας μεχρι και εσυ....:(


Ασχετο.....

Ανταλαγη τον διαδρομο με το ΚΤΜ και την διαφορα....


Με τους παγγους....!!! :evil:


Σε περιμενω !!!! :smokin:

xaaxxa xa x xa xa x ax a x kaloooooooo :moutza:

STOYBI
24/05/2012, 15:27
Για τις σουβλακόπιτες δεν βλέπω να γίνεται κουβέντα.. :D

Aυτες τις αφηνουμε για αργοτερα...


( Ξερεις....Οταν πιασουμε τον διαδρομο δεξια και αριστερα με τα λαστιχα και το κανουμε αιωρα....;) )

Julius
24/05/2012, 15:27
Kαι μακάρι να πα να τον πετάξει.
Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία.
:wave2:

:tomates:

Julius
24/05/2012, 15:28
Για τις σουβλακόπιτες δεν βλέπω να γίνεται κουβέντα.. :D

Ekei tha kataliksoume mhn viazeseeeeee

peter86
24/05/2012, 15:34
Aρχικα, ναι μεν μπορει να αξιζει αλλα καλο θα ειναι να ξερεις τι το θες.

Πρωτον , δεν γνωριζουμε επισης σε τι κατασταση βρισκεσαι εσυ ο ιδιος μυοσκελετικα κ.τ.λ. Το ασκησιολογιο πως θα το κανεις μονος???Εχεις σχεση με κινησιολογια ,νευρομυικη συναρμογη και σωστη σταση σωματος???
Αν ναι go for it:wave2:

Δευτερον, επειδη το εχω δουλεψει το συγκεκριμμενο τα τελευταια 2 χρονια και σε προσωπικο επιπεδο αλλα και σε πελατες μου , θα σου ελεγα πως το ιδανικο για το συγκεκριμμενο συστημα προπονησης θα ηταν να το χρησιμοποιεις σαν 2ουσα προπονηση , ή σαν μερα ξεκουρασης.όλα αυτά εχουν βέβαια σχέση με το επίπεδο σου.Προσωπικά το δούλευα ως συμπληρωματικό μέσο προπόνησης

Τριτον, το παν σε οτι και αν κάνεις να ξέρεις ότι απαιτει απόλυτα σωστή τεχνική για την αποφυγή τραυματισμων κ.τ.λ.

Τέταρτον, τα βάρη δεν τα αντικαθιστά τίποτε...............:wave2:

OldMan
24/05/2012, 15:37
:tomates:
Μην κάνεις ετσι Bro γιατί ο Στέλιος έχει πολύ δίκιο ...;)

OldMan
24/05/2012, 15:41
τα βάρη δεν τα αντικαθιστά τίποτε...............:wave2:
Αν είσαι αναερόβια αμοιβάδα, σίγουρα.. :p




Υ.Γ.
Μαζί σου είμαι αλλά ο τροπος που το έγραψες ήταν "κάπως" ...;)

TROOPER
24/05/2012, 15:47
στο ''τα βαρη δεν τα αντικαθιστα τπτ'' η απαντηση ειναι ''εξαρταται τι θελς να κανεις'' (και μεσα σε αυτο συμπεριλαμβανεται και η απαντηση του ολντμαν με τον οποιο συμφωνω).

οσο για το treadmill ναι εχει αρκετα ''κακα'' αλλα κι αυτο ειναι λιγακι σχετικο.

liakaros
24/05/2012, 15:51
Τέταρτον, τα βάρη δεν τα αντικαθιστά τίποτε...............:wave2:


+1000

Παρε και μερικα τετοια στο σπιτι και δεν θες τιποτα αλλο...259349

STOYBI
24/05/2012, 15:51
QUOTE=peter86;2193307]Aρχικα, ναι μεν μπορει να αξιζει αλλα καλο θα ειναι να ξερεις τι το θες.

Πρωτον , δεν γνωριζουμε επισης σε τι κατασταση βρισκεσαι εσυ ο ιδιος μυοσκελετικα κ.τ.λ. Το ασκησιολογιο πως θα το κανεις μονος???Εχεις σχεση με κινησιολογια ,νευρομυικη συναρμογη και σωστη σταση σωματος???
Αν ναι go for it:wave2:

Δευτερον, επειδη το εχω δουλεψει το συγκεκριμμενο τα τελευταια 2 χρονια και σε προσωπικο επιπεδο αλλα και σε πελατες μου , θα σου ελεγα πως το ιδανικο για το συγκεκριμμενο συστημα προπονησης θα ηταν να το χρησιμοποιεις σαν 2ουσα προπονηση , ή σαν μερα ξεκουρασης.όλα αυτά εχουν βέβαια σχέση με το επίπεδο σου.Προσωπικά το δούλευα ως συμπληρωματικό μέσο προπόνησης

Τριτον, το παν σε οτι και αν κάνεις να ξέρεις ότι απαιτει απόλυτα σωστή τεχνική για την αποφυγή τραυματισμων κ.τ.λ.

Τέταρτον, τα βάρη δεν τα αντικαθιστά τίποτε...............:wave2:[/QUOTE]


1) Mυοσκελετικα δεν εχω προβλημα ....

Οντως εχω υποψιν να το κανω μονος ( με τις οδηγιες δηλ... )

Οχι δεν εχω σχεση με κινησιολογια ,νευρομυικη συναρμογη και σωστη σταση σωματος...

2) Το εχω υποψιν οτι ειναι 2ουσα προπονηση ( αλλα καθως δεν υπαρχει χρονος για γυμναστηρια και γενικα για μια σωστη προπονηση- ασκηση το ειδα και μου αρεσε σαν ιδεα...)

3) Το καταλαβαινω απολυτα αυτο.....!


:wave2:

peter86
24/05/2012, 15:54
Όταν μιλάς για αναερόβια άσκηση και μυική ενδυνάμωση , μύικη αντοχή, ταχυδύναμη , αλτικότητα , θα έλεγα και μυική συναρμογή τα βάρη (''αντίστασεις'' για πιο επιστημονικά) και ίδιως τα ελευθέρα δ τα ξεπερνάει τίποτε....
Δεν μίλησε ό φιλός για αερόβια ασκήση, άλλο κομμάτι αυτό (εμμεσα συνδέεται αλλα μην το αναλύσουμε απο εδώ, αναεροβίο -αερόβιο πλέον με τις σύγχρονες πρόπονήσεις μπορεί να πάνε και ''πακετο'' κάτι το όποιο όμως απαιτεί υπόβαθρο, εμπειρία, τεχνική,ικανοτητα, διάθεση... )
όλα έχουν σχέση με το τι θέλει ο καθένας να πετύχει και το πόσο σωστά μπορεί αυτό να γίνει.
Για τα TRX που μίλησε ο φίλος, προφανώς και επιθύμει καποια βέλτιωση στο μύικο κομμάτι , παρόλο που με το κατάλληλο τρόπο , μπορει καποιος να δουλέψει και το αερόβιο του :wave2:
Αυτά....

peter86
24/05/2012, 15:56
+1000

Παρε και μερικα τετοια στο σπιτι και δεν θες τιποτα αλλο...259349

kettelbells :wave2:
Super προπόνση με αυτά αλλά χρειάζεσαι καποιον να σε καθοδηγει....(κρίμα δεν είναι να μην παινέψουμε το σπίτι μας???)
Η αλήθεια είναι καπου εκεί όμως....

peter86
24/05/2012, 15:58
στο ''τα βαρη δεν τα αντικαθιστα τπτ'' η απαντηση ειναι ''εξαρταται τι θελς να κανεις'' (και μεσα σε αυτο συμπεριλαμβανεται και η απαντηση του ολντμαν με τον οποιο συμφωνω).

οσο για το treadmill ναι εχει αρκετα ''κακα'' αλλα κι αυτο ειναι λιγακι σχετικο.

Ξαναλέω, μιλάμε κυρίως για το κομμάτι της αναερόβιας προπόνησης και εννοείτια οπως είπα και παραπάνω ολά εχουν σχέση με το τι θες να κάνεις και να πετύχεις. Πάντα χρειάζεται προοδευτικοτητα ανάλογα τις ανάγκες σου και το επίπεδο σου.....

Julius
24/05/2012, 16:07
Μην κάνεις ετσι Bro γιατί ο Στέλιος έχει πολύ δίκιο ...;)

Το σχόλιο «Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία» είναι μίγμα υπερβολής, ανακρίβειας και ελλιπούς πληροφόρησης.

Μια χαρά είναι ο διάδρομος σαν εναλλακτική προπόνηση εάν δεν μπορείς να βγεις έξω. Καλύτερη απορρόφηση κραδασμών μπορείς να βρεις μόνο σε ταρταν ή σε χωμάτινες διαδρομές (δεν λεω για χόρτο γιατί απλά δέν βρίσκεις μέρος να τρέξεις) από την άσφαλτο έχει μεγαλύτερη απορρόφηση κραδασμών.

Μεγαλύτερη σημασία έχει να πάρεις σωστό παπούτσι για το πάτημα σου ή να μάθεις όταν τρέχεις να προσγειώνεσαι στις μύτες του πέλματος και όχι με την φτέρνα.

TROOPER
24/05/2012, 16:08
Ξαναλέω, μιλάμε κυρίως για το κομμάτι της αναερόβιας προπόνησης και εννοείτια οπως είπα και παραπάνω ολά εχουν σχέση με το τι θες να κάνεις και να πετύχεις. Πάντα χρειάζεται προοδευτικοτητα ανάλογα τις ανάγκες σου και το επίπεδο σου.....


........Υ.Γ.
Μαζί σου είμαι αλλά ο τροπος που το έγραψες ήταν "κάπως" ...;)

;) :wave2:

Julius
24/05/2012, 16:11
+1000

Παρε και μερικα τετοια στο σπιτι και δεν θες τιποτα αλλο...259349

τα Ketlebelts skizoyne alla dlen einai h gymnastiki poy xriazete o stu


Ειναι γερός σαν Βόδι, αλλά καπνίζει τον κώλο του και τρώει σαν αλίγάτορας.


πρέπει να ανέβει 5 σκαλία και σταματάει στο τρίτο για διάλειμα

peter86
24/05/2012, 16:11
Αν είσαι αναερόβια αμοιβάδα, σίγουρα.. :p

Υ.Γ.
Μαζί σου είμαι αλλά ο τροπος που το έγραψες ήταν "κάπως" ...;)

Κάπως δεν ξέρω αν ήταν. αν φάνηκε έτσι ζητώ συγνωμη.
Μιλάω για το κομμάτι της μυκής ενδυνάμωσης
Να έχετε πάντα κατα νου το πως προπονείται ένας αθλητής που κατά 95% σε όλα τα αθλήμτα προπονέιται με αντιστάσεις.Άρα ένας αθλητής ο όποίος πληρώνεται με εκατομμύρια , λογικά δεν είναι να προπονείται και με το καλύτερο , πιο αποδοτικό , πιο επιστημονικό τρόπο????
όλα τα άλλα είναι κατασκεύασματα του marketing των εταιτιών απλά για να πουλάνε μία μόδα κ.τ.λ.

παντως το ΤRX αξίζει αλλά κατά προσωπική μου εμπειρία όχι ως βάσικό μέσο προπόνσης.Το παν είναι η ποικιλία.
Τώρα, αν δεν έχεις άλλο χρόνο να διαθέσεις , χρήμα κτλ. το συγκεκριμμενο μέσο προπόνησης μάζι με τρέξιμο (προτιμάμε σε εξωτερικό χώρο) , ή ποδηλασία αποτέλει ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα:beer:


Ελπίζω να μην με παρεξηγείται.Προέρχομαι από το χώρο της φυσικής αγωγής και απλά παραθέτω την προσωπική μου άποψη και τα προσωπικά μου βιώματα!!!

Φεύγω για δουλειά, συνέχεια το απογέυμα - βραδάκι:wave2:

KaTaNaS
24/05/2012, 16:18
Κώστα, έχει ο Ηλίας junior το TRX, το βάλαμε σε 2-3 προπονήσεις του Μαρτίου, μιλάμε για πολύ πόνο.

Μην πάρεις ακόμα, θα σε το δανείσει να δοκιμάσεις. Ακομα καλύτερα , έλα να κανουμε μια προπονηση μαζί, μετα Καριδάκη για Εκμέκ!

STOYBI
24/05/2012, 16:18
Κάπως δεν ξέρω αν ήταν. αν φάνηκε έτσι ζητώ συγνωμη.
Μιλάω για το κομμάτι της μυκής ενδυνάμωσης
Να έχετε πάντα κατα νου το πως προπονείται ένας αθλητής που κατά 95% σε όλα τα αθλήμτα προπονέιται με αντιστάσεις.Άρα ένας αθλητής ο όποίος πληρώνεται με εκατομμύρια , λογικά δεν είναι να προπονείται και με το καλύτερο , πιο αποδοτικό , πιο επιστημονικό τρόπο????
όλα τα άλλα είναι κατασκεύασματα του marketing των εταιτιών απλά για να πουλάνε μία μόδα κ.τ.λ.

παντως το ΤRX αξίζει αλλά κατά προσωπική μου εμπειρία όχι ως βάσικό μέσο προπόνσης.Το παν είναι η ποικιλία.
Τώρα, αν δεν έχεις άλλο χρόνο να διαθέσεις , χρήμα κτλ. το συγκεκριμμενο μέσο προπόνησης μάζι με τρέξιμο (προτιμάμε σε εξωτερικό χώρο) , ή ποδηλασία αποτέλει ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα:beer:

:beer::beer:

:wave2:

peter86
24/05/2012, 16:21
τα Ketlebelts skizoyne alla dlen einai h gymnastiki poy xriazete o stu


Ειναι γερός σαν Βόδι, αλλά καπνίζει τον κώλο του και τρώει σαν αλίγάτορας.


πρέπει να ανέβει 5 σκαλία και σταματάει στο τρίτο για διάλειμα

Έτσι όπως τα λές ουτε το TRX του χρειάζεται αρχικά.Δεν το γνωρίζω το παλικάρι!!!

peter86
24/05/2012, 16:22
Κώστα, έχει ο Ηλίας junior το TRX, το βάλαμε σε 2-3 προπονήσεις του Μαρτίου, μιλάμε για πολύ πόνο.

Μην πάρεις ακόμα, θα σε το δανείσει να δοκιμάσεις. Ακομα καλύτερα , έλα να κανουμε μια προπονηση μαζί, μετα Καριδάκη για Εκμέκ!

+100000000000

STOYBI
24/05/2012, 16:22
τα Ketlebelts skizoyne alla dlen einai h gymnastiki poy xriazete o stu


Ειναι γερός σαν Βόδι, αλλά καπνίζει τον κώλο του και τρώει σαν αλίγάτορας.


πρέπει να ανέβει 5 σκαλία και σταματάει στο τρίτο για διάλειμα



Και εγω σε αγαπαω ρε......... :moutza:

STOYBI
24/05/2012, 16:24
Κώστα, έχει ο Ηλίας junior το TRX, το βάλαμε σε 2-3 προπονήσεις του Μαρτίου, μιλάμε για πολύ πόνο.

Μην πάρεις ακόμα, θα σε το δανείσει να δοκιμάσεις. Ακομα καλύτερα , έλα να κανουμε μια προπονηση μαζί, μετα Καριδάκη για Εκμέκ!


Ναι ... Αλλα θα παμε πρωτα... για το TRX...! ;)

Julius
24/05/2012, 16:25
Και εγω σε αγαπαω ρε......... :moutza:



:kiss:

TROOPER
24/05/2012, 16:26
...........Ελπίζω να μην με παρεξηγείται.Προέρχομαι από το χώρο της φυσικής αγωγής και απλά παραθέτω την προσωπική μου άποψη και τα προσωπικά μου βιώματα!!!

Φεύγω για δουλειά, συνέχεια το απογέυμα - βραδάκι:wave2:

δεν σε παρεξηγει κανενας.εγω καταλαβα οτι εισαι γυμναστης,απλα για να μην παρεξηγηθω κι εγω να σου πω οτι ερχομαι τοσο απο τον χωρο του αθλητισμου οσο και απο τον χωρο της φυσικοθεραπειας.καλη δουλεια :wave2:

Εχετλαίος
24/05/2012, 16:38
Το σχόλιο «Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία» είναι μίγμα υπερβολής, ανακρίβειας και ελλιπούς πληροφόρησης.

Ότι πεις. Αυτά γνωρίζεις, αυτά λες. Δεν πειράζει...
Τους δικούς σου ασθενείς (ή ανθρώπους που προπονείς) λυπάμαι.
Οι δικοί μου πάντως είναι όλοι μια χαρά.
:wave2:

Εχετλαίος
24/05/2012, 16:39
Γιατι το λες αυτο?

Θα σου πω/δείξω από κοντά.
:wave2:

Joyrider
24/05/2012, 16:58
Θα σου πω/δείξω από κοντά.
:wave2:
Θα σε πείραζε να πεις και εδώ δυο λόγια; Έχει σχέση με το ότι κάνεις πιο περιορισμένα και μικρά βήματα, γέρνεις λιγότερο και καταλήγεις να κοπανιέσαι πάνω κάτω; Γενικά ότι δεν είναι σαν το φυσιολογικό τρέξιμο που σπρώχνεις το σώμα μπροστά αλλά σου τραβάει τα πόδια πίσω;

Julius
24/05/2012, 16:59
Ότι πεις. Αυτά γνωρίζεις, αυτά λες. Δεν πειράζει...
Τους δικούς σου ασθενείς (ή ανθρώπους που προπονείς) λυπάμαι.
Οι δικοί μου πάντως είναι όλοι μια χαρά.
:wave2:


Ετσι να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας, πες τα στον Big να μου τα πει (απο αυτί σε αυτί να μην μαθευτεί παραέξω)

Δρομέας είμαι και τρέχω βουνά και υπεραποστάσεις.

Είμαι εφέτος #3 στην Ελλάδα και 100 (just!) στην παγκόσμια κατάταξη

http://statistik.d-u-v.org/getintbestlist.php?year=2012&dist=24h&gender=M&cat=all&nat=GRE&label=&hili=none&tt=netto&Submit.x=18&Submit.y=15

το 2011 έκλεισα περίπου 1600 χιλιόμετρα σε διάδρομο και λίγο περισσότερα εκτός

Επέτρεψε μου να έχω μια σχετικά εμπεριστατωμένη άποψη για την χρήση του διαδρόμου τα + και τα -

Εχετλαίος
24/05/2012, 17:05
Ετσι να τεκμηριώνουμε τις απόψεις μας, πες τα στον Big να μου τα πει (απο αυτί σε αυτί να μην μαθευτεί παραέξω)

Δρομέας είμαι και τρέχω βουνά και υπεραποστάσεις.

Είμαι εφέτος #3 στην Ελλάδα και 100 (just!) στην παγκόσμια κατάταξη

http://statistik.d-u-v.org/getintbestlist.php?year=2012&dist=24h&gender=M&cat=all&nat=GRE&label=&hili=none&tt=netto&Submit.x=18&Submit.y=15

το 2011 έκλεισα περίπου 1600 χιλιόμετρα σε διάδρομο και λίγο περισσότερα εκτός

Επέτρεψε μου να έχω μια σχετικά εμπεριστατωμένη άποψη για την χρήση του διαδρόμου τα + και τα -

Γουατέβα
:wave2:

Julius
24/05/2012, 17:35
Θα σε πείραζε να πεις και εδώ δυο λόγια; Έχει σχέση με το ότι κάνεις πιο περιορισμένα και μικρά βήματα, γέρνεις λιγότερο και καταλήγεις να κοπανιέσαι πάνω κάτω; Γενικά ότι δεν είναι σαν το φυσιολογικό τρέξιμο που σπρώχνεις το σώμα μπροστά αλλά σου τραβάει τα πόδια πίσω;

Είναι φυσιολογικό τρέξιμο αλλά σε κινούμενη ταινία, απαιτεί ελαφριά λιγότερη προσπάθεια από το να τρέχεις έξω αλλά overall είναι ποιο δύσκολο και θέλει προσαρμογή για να τρέξεις σωστά και να μην τραυματιστείς.

Υπάρχουν 100αδες σχετικά άρθρα στο νετ με τα + & -

Όσο αφορά τα βήματα σου, σε γενικές γραμμές υπάρχει ένας κανόνας που ισχύει για το τρέξιμο από τις μεσαίες αποστάσεις και επάνω(5κ<), τα 180 βήματα το λεπτό.
Είναι η ιδανική συχνότητα, μένεις λιγότερη ώρα στον αέρα, έχεις μικρότερη μετατόπιση και τελικά ηπιότερη προσγείωση..... δές εδώ εάν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα http://books.google.gr/books?id=a-fBpM3ACj8C&pg=PA93&dq=Daniels+formula+180+steps&hl=en&ei=o0a-T5aVNJGcOr2_kDY&sa=X&oi=book_result&ct=book-thumbnail&resnum=1&ved=0CDUQ6wEwAA#v=onepage&q&f=false

Εχετλαίος
24/05/2012, 17:44
Είναι φυσιολογικό τρέξιμο

:cry:
:lol::cry::cry:
:cry::rotflmao::rotflmao::cry:

sniper
24/05/2012, 17:47
... κι εγω να σου πω οτι ερχομαι τοσο απο τον χωρο του αθλητισμου ...


Τον ποιο είπατε;

Cpt. Haddock
24/05/2012, 17:49
Τον ποιο είπατε;

Ξεχασε το "μηχανοκίνητου"

Julius
24/05/2012, 17:59
Ξεχασε το "μηχανοκίνητου"

Thlekateythinomena??? :lol:

Julius
24/05/2012, 18:03
:cry:
:lol::cry::cry:
:cry::rotflmao::rotflmao::cry:

Akoma perimeno na akouso thn diki soy tekmiriomeni apopsi. Alla mallon eixes diavasei mono thn epikefalida e???


Filikotata kai me mpoliki katanoisi

:beer:

dmf
24/05/2012, 18:22
Καλό θα είναι να ανοιχτεί ένα θρεντ και να γίνει και στίκυ στο οποίο να πει όποιος
θέλει τί επαγγέλεται. Δεν το λέω με καμία ειρωνία, αλλά έχω δει κάμποσες φορές
σε συζητήσεις να αφήνεται να εννοηθεί ότι κάποιος είναι μηχανικός/γιατρός/αγρότης/αστροναύτης/ζιγκολό (το ίδιο πρόσωπο).
Δεν απευθύνομαι, ούτε πετάω μπηχτή για κάποιον σε αυτό το θρεντ, αλλά καιρό ήθελα να το πω και βρήκα την ευκαιρία :D

Joyrider
24/05/2012, 18:24
Είναι φυσιολογικό τρέξιμο αλλά σε κινούμενη ταινία, απαιτεί ελαφριά λιγότερη προσπάθεια από το να τρέχεις έξω αλλά overall είναι ποιο δύσκολο και θέλει προσαρμογή για να τρέξεις σωστά και να μην τραυματιστείς.

Υπάρχουν 100αδες σχετικά άρθρα στο νετ με τα + & -

Όσο αφορά τα βήματα σου, σε γενικές γραμμές υπάρχει ένας κανόνας που ισχύει για το τρέξιμο από τις μεσαίες αποστάσεις και επάνω(5κ<), τα 180 βήματα το λεπτό.
Είναι η ιδανική συχνότητα, μένεις λιγότερη ώρα στον αέρα, έχεις μικρότερη μετατόπιση και τελικά ηπιότερη προσγείωση..... δές εδώ εάν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα http://books.google.gr/books?id=a-fBpM3ACj8C&pg=PA93&dq=Daniels+formula+180+steps&hl=en&ei=o0a-T5aVNJGcOr2_kDY&sa=X&oi=book_result&ct=book-thumbnail&resnum=1&ved=0CDUQ6wEwAA#v=onepage&q&f=false

Δεν λαμβάνει υπόψη την ταχύτητα βέβαια σε αυτά που λέει. Ίσως το λέει παρακάτω στις κρυμμένες σελίδες.
Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/957936

Δεν συμφωνείς ότι στον διάδρομο δεν χρησιμοποιείς τα πόδια προωθητικά αλλά στα τραβάει προς τα πίσω; Ή ιδέα μου είναι;
Πχ αυτά τα ευρήματα αυτό δείχνουν:http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0268003398000126

peter86
24/05/2012, 19:12
Μεγαλύτερη σημασία έχει να πάρεις σωστό παπούτσι για το πάτημα σου ή να μάθεις όταν τρέχεις να προσγειώνεσαι στις μύτες του πέλματος και όχι με την φτέρνα.


Συνεχίζοντας τα πέρι άσκησης
+10000000 στο φίλο JULIUS. Πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για τρέξιμο ανεξαρτήτου επιφάνειας είναι και το σωστό παπούτσι.
Θα συμπλήρωνα , πως ανάλογα με τον τρόπο που πατας (προς τα ''μέσα'' , προς τα ''έξω'', ή ''ουδέτερα'', αντίστοιχα το φαινόμενο ονόμαζεται υπερπρηνισμός , υποπρηνισμός, ουδέτερο πάτημα ή αλλιώς κανονική καμάρα) θα πρέπει να αγοράσεις και αντίστοιχο παπούτσι.Σχέδον όλες οι μεγάλες εταιρίες παπουτσιών έχουν και αντίστοιχους τύπους παπουτσιών (προσωπικά προτιμώ ASICS και MIZUNO).
Μπορεί να φαίνεται λεπτομέρεια, αλλά πραγματικά με ένα σωστό παπούτσι προλαμβάνεις μελλοντικούς τραυματισμούς....

LOUKILOUK
24/05/2012, 20:14
Συνεχίζοντας τα πέρι άσκησης
+10000000 στο φίλο JULIUS. Πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας για τρέξιμο ανεξαρτήτου επιφάνειας είναι και το σωστό παπούτσι.
Θα συμπλήρωνα , πως ανάλογα με τον τρόπο που πατας (προς τα ''μέσα'' , προς τα ''έξω'', ή ''ουδέτερα'', αντίστοιχα το φαινόμενο ονόμαζεται υπερπρηνισμός , υποπρηνισμός, ουδέτερο πάτημα ή αλλιώς κανονική καμάρα) θα πρέπει να αγοράσεις και αντίστοιχο παπούτσι.Σχέδον όλες οι μεγάλες εταιρίες παπουτσιών έχουν και αντίστοιχους τύπους παπουτσιών (προσωπικά προτιμώ ASICS και MIZUNO).
Μπορεί να φαίνεται λεπτομέρεια, αλλά πραγματικά με ένα σωστό παπούτσι προλαμβάνεις μελλοντικούς τραυματισμούς....

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω...(παπούτσι... ΚΑΙ κάλτσα θα συμπλήρωνα όσο και αν φαίνετε λεπτομέρεια)

Συνάδερφος γυμναστής (με πτυχίο κτλ...)
Πρώην αθλητής (δρομέας) και νην ερασιτέχνης δρομέας αλλά και με ποικίλες δραστηριότητες (ποδήλατο, κολύμπι, κ.α). Με τον Γιώργη (Julious) τα έχουμε πει και σε Όλυμπο και σε Πάρνηθα και σε άλλα βουνά νομίζω, σαν λάτρεις των ορεινών αγώνων τρεξίματος...:wave2:
Σχετικά με το θέμα θα πω ότι αφού προφανώς μιλάμε για κάποιον αρχάριο που θέλει αρχικά να βελτιώσει την φυσική του κατάσταση σε βασικό επίπεδο, είναι πολύ εύκολο να το πετύχει εφόσον μπορεί να αφιερώσει 3-4 φορές την εβδομάδα 30-40 λεπτά κάθε φορά και χωρίς να πληρώσει τιπότε...(εφόσον έχει ένα αξιοπρεπές ζευγάρι αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο...).
Και εξηγούμε, 20 -25 λεπτάκια αερόβια άσκηση μέτριας έντασης (55-65% ΜΚΣ) και 10-15 λεπτά ασκήσεις ενδυνάμωσεις με βασική αντίσταση το σωματικό του βάρος, συν 5 λεπτά αποθεραπεία με διατάσεις και είναι μια χαρά για αρχή... (Επεξηγήσεις, λεπτομέριες και παραλλαγές άπειρες για όποιον τις έχει ανάγκη...). Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις με αυτά τα βασικά και πάνω σε αυτά να χτίσεις σιγά σιγά μια βάση...Από εκεί και πέρα όρεξη να έχεις και χρόνο...
Στην ουσία το πρόβλημα πάντα, σε πελάτες αλλά και φίλους, που ήθελαν να επενδύσουν σε όργανα γυμναστικής ήταν ότι ΔΕΝ γυμνάζονταν τελικά...Εφόσον κάνουμε την άθληση τρόπο ζωής ίσως τότε αξίζει να επενδύσουμε και παραπάνω χρήμα...(η αρχή της προοδευτηκότητας βρίσκετε παντού...). Μαγικά όργανα, ασκήσεις, προγράμμτα, "ζουμιά"... δεν υπάρχουν δυστυχώς... Γρήγορα, εύκολα, ανώδυνα βελτίωση δεν υπάρχει...(πουθενά μάλλον...). Συνέπεια, υπομονή και επιμονή.
Σχετικά με τα όργανα γυμναστικής γενικά θα πω ότι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ/ΑΠΟΛΥΤΟ δεν υπάρχει...αν υπήρχε δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης όλα τα άλλα...Όλα χρήσιμα είναι, εφόσον γνωρίζουμε την τεχνική και τον τρόπο λειτουργίας τους. Ταυτόχρονα όλα έχουν τα + και τα - τους ανάλογα και τον σκοπό και το αποτέλεσμα που επιζητούμε για τον καθενα ξεχωριστά αθλούμενο...
Απόλυτες, υπερβολικές και ατεκμηρίωτες απόψεις του στυλ "Τίποτε χειρότερο για την ανθρώπινη κινησιολογία" νομίζω ότι δεν συνισφέρουν στην κουβέντα... Οι διάδρομοι είναι μηχανήματα που παρόλα τα μειονεκτήματά τους τελικά προσφέρουν υπηρεσίες άθλησης αλλά και αποκατάστασης και αποτελούν σοβαρά εργαλεία στα χέρια επαγγελματιών...
Πάω για ποδήλατο τώρα...:wave2:

liakaros
24/05/2012, 20:22
Για παμε μια κοντρα διαδρομο vs ελειπτικου... Ακουω γνωμες...

peter86
24/05/2012, 20:27
Kόντρα οσον αφορά πιο θέμα???Καύση θερμιδών??Κραδασμοί???

liakaros
24/05/2012, 20:32
Βασικα απο αποψη κραδασμων πιο ηπιο ειναι το ελειπτικο θεωρω,απο αποψη θερμιδων και γενικοτερα δημιουργια περισσοτερης αντοχης δεν ξερω τι γινεται...

bogart
24/05/2012, 20:38
Έχω κάνει πολλές φορές airfit, το οποίο απ'όσο γνωρίζω είναι η εξέλιξη του TRX.
Λόγω του ελατηρίου και της περιστρεφόμενης ροδέλας.

http://www.youtube.com/watch?v=VMhIzx58Hfw

LOUKILOUK
24/05/2012, 20:52
Βασικα απο αποψη κραδασμων πιο ηπιο ειναι το ελειπτικο θεωρω,απο αποψη θερμιδων και γενικοτερα δημιουργια περισσοτερης αντοχης δεν ξερω τι γινεται...

Οι θερμίδες είναι μονάδα μέτρησης έργου...άρα όταν παράγεις το ίδιο έργο σε διαφορετικό μηχάνημα οι θερμίδες που καταναλώνεις είναι οι ίδιες...
Σημασία έχει η ένταση και ο χρόνος της άσκησης...
Η ένταση μπορεί να μετρηθεί εύκολα με βάση την ΜΚΣ (Μεγιστη Καρδιακή Συχνότητα) και το ποσοστό της %ΜΚΣ στο οποίο δουλεύουμε...
Καρδιαναπνευστικά λοιπόν δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης...
Οι μυς που λειτουργούν (βιομηχανική...) ειναι διαφορετικοί...
Για απλούς αθλούμενους με στόχο την υγεία οι διαφορετικές μορφές άσκησης και η ποικιλία είναι θετικά και χρήσιμα στοιχεία...

peter86
24/05/2012, 20:53
Στο ελλειπτικό οι κραδασμοί είναι μηδενικοί καθώς δεν υπάρχει προσκρουση.Αρα εάν εχουμε μυοσκελετικα θεματα (απο φτέρνες μεχρι και αυχενικο) θα προτιμούσαμε το ελλειπτικο.

Όσον αφορά την καύση θερμιδων ,σχετίζεται πάντα με την ένταση στην οποία κινείσαι.Θεωρητικά στο ελλειπτικό επειδή δραστηριοποιείται μεγαλύτερο μέρος του σώματος, έχεις μεγαλύτερη καύση θερμιδών.

Συγχρόνως όμως σαν άσκηση λόγο της μεγαλύτερης σωματικής δρστηριότητας είναι και πιο δυσκολη, με αποτέλεσμα να μειώνεται ο χρόνος άσκησης. Εκεί είναι που χρειάζεται μία ισορροπια....

Με το διάδρομο μπορεί ένας αρχάριος σιγα σιγά να κάνει δουλειά πράγμα που στο ελλειπτικό θα ήταν πολύ δύσκολο.

Προσωπικά θα συμβούλευα έναν αρχάριο να ξεκινήσει με διάδρομο όπου μπορεί πιο σταδιακά να παίξει με την ένταση χώρις να απαιτεί καποιο επίπεδο αντοχής, ενώ κάποιος ο όποιος είναι πιο προχωρήμενος θα τον συμβουλευα να ασχοληθεί περισσότερο με το ελλεπτικο (όλα έχουν σχέση με την αρχή της προοδευτικότητας).

Εφόσον όμως (για τον προχωρήμενο μιλάω) υπάρχει η δυνατότητα για τρεξιμο σε εξωτερικό χώρο , προσωπικα το προτιμώ (εχω και μία προτίμηση στην πρόπονηση με σπριντ) .

Επίσης φαντάστικό μηχάνημα για προπόνηση αερόβια( και αναέροβια προσθέτω), που σπανίζει, είναι το μηχάνημα κωπηλατικής (όχι με τα ''βαρη'').:wave2:

peter86
24/05/2012, 20:55
Οι θερμίδες είναι μονάδα μέτρησης έργου...άρα όταν παράγεις το ίδιο έργο σε διαφορετικό μηχάνημα οι θερμίδες που καταναλώνεις είναι οι ίδιες...
Σημασία έχει η ένταση και ο χρόνος της άσκησης...
Η ένταση μπορεί να μετρηθεί εύκολα με βάση την ΜΚΣ (Μεγιστη Καρδιακή Συχνότητα) και το ποσοστό της %ΜΚΣ στο οποίο δουλεύουμε...
Καρδιαναπνευστικά λοιπόν δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης...
Οι μυς που λειτουργούν (βιομηχανική...) ειναι διαφορετικοί...
Για απλούς αθλούμενους με στόχο την υγεία οι διαφορετικές μορφές άσκησης και η ποικιλία είναι θετικά και χρήσιμα στοιχεία...

+100000000000000000000

ποια χρονιά τελείωσες φίλε μου??? ΤΕΦΑΑ Αθηνών???

LOUKILOUK
24/05/2012, 21:03
+100000000000000000000

ποια χρονιά τελείωσες φίλε μου??? ΤΕΦΑΑ Αθηνών???

Αθήνα 1998....εσύ;

peter86
24/05/2012, 21:07
και γώ Αθήνα , αλλά το 2008 (δεν νομίζω πάντως να έχουν αλλάξει και πολλά στην σχολή...δυστυχώς....)

TROOPER
24/05/2012, 22:46
να υποθεσω οτι και οι 2 φαγατε στον πωπο τον αθανασοπουλο ε?:lol:

TROOPER
24/05/2012, 22:48
Τον ποιο είπατε;

γιατι νομιζεις οτι τα ξερεις ολα νικο? ;)

SVX
24/05/2012, 23:35
:cool: χοντρυνε το πραμα ... πα να βγαλω τα lycra απτη ντουλαπα κι ερχομαι να μιλησουμε ......


259467

peter86
24/05/2012, 23:40
να υποθεσω οτι και οι 2 φαγατε στον πωπο τον αθανασοπουλο ε?:lol:
Δ μπορώ να θυμηθώ αν τον είχα καθηγητη.Ξερεις τι μάθημα εκανε???
Εγω έναν Μπαλτόπουλο θύμαμαι που έσκιζε @@@@@ακια.....

TROOPER
24/05/2012, 23:50
λογικα αθλητικη φυσικοθεραπεια (5ο εξαμηνο)

peter86
24/05/2012, 23:56
λογικα αθλητικη φυσικοθεραπεια (5ο εξαμηνο)

Δεν τον είχα , ήταν ο υπεύθυνος του μαθήματος σίγουρα!!!

LOUKILOUK
25/05/2012, 03:04
λογικα αθλητικη φυσικοθεραπεια (5ο εξαμηνο)


Και αθλητιατρική αν θυμάμε καλά...καλός δάσκαλος...και οι βοηθοί του αξιόλογοι

5 φυσικοθεραπεία 7 αθλητιατρική,
10!!!! Βιομηχανική...(Μπαλτόπουλος...)

Τι μου θύμησες τώρα;

Λοιπόν...30χλμ με το ΚΤΜάκι σήμερα...50-50 άσφαλτο-χώμα...20χλμ/ώρα μέση ωριαία...139 μέση ΚΣ...
διαδρομή με μικρές κλίσεις ...καλά μας ήτανε... για αερόβια άσκηση...΄


υ.γ.ΤΡούπη καποια στιγμή ίσως σε ενοχλήσω για θέμα μου,σχετικό με την επαγγελματική σου ιδιότητα...

Εχετλαίος
25/05/2012, 07:14
Filikotata kai me mpoliki katanoisi

Eυχαριστώ για την κατανόηση.
Πολύ θα χαρώ να σε έχω θεραπευόμενο στο μέλλον.
:wave2:
:beer:

Α, και pm

8avos
25/05/2012, 09:03
γράψανε γράψανε,το σημαντικότερο όμως είναι οτι δεν διευκρίνησες τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις
φίλε στουμπι με τους στόχους σου στο θέμα γυμναστική.θα βοηθιόσουνα πολύ περισσότερο
με τις απαντήσεις,το λεω γιατί 5 σελίδες τώρα κοντεύεις να μάθεις όλα τα συστήματα προπόνησης
αλλά απάντηση στο θέμα σου δεν ξέρω αν πήρες ακόμη.

byron
25/05/2012, 10:06
Για τις σουβλακόπιτες δεν βλέπω να γίνεται κουβέντα.. :D

Κάτσε και τον έφτιαξα τον STUBI....

Κώστα, είσαι γάτα που γράφεις στο moto.gr γιατί τα φιλαράκια έχουν λύση για όλα. Και σουβλάκια μπορείς να τρώς, και φέτες μπορείς να γίνεις (για κανά 2λεπτο) για ποζεριά καιτς.

AB Hancer και άσε τον Julius να τρέχει στα κορφοβούνια. :p :tooth:














259474

Julius
25/05/2012, 10:44
Δεν λαμβάνει υπόψη την ταχύτητα βέβαια σε αυτά που λέει. Ίσως το λέει παρακάτω στις κρυμμένες σελίδες.
Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/957936

Δεν συμφωνείς ότι στον διάδρομο δεν χρησιμοποιείς τα πόδια προωθητικά αλλά στα τραβάει προς τα πίσω; Ή ιδέα μου είναι;
Πχ αυτά τα ευρήματα αυτό δείχνουν:http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0268003398000126

Καλημέρα, στον διάδρομο το πόδι σου μένει περισσότερη ώρα επάνω στην ταινία απ’οτι στον δρόμο (είναι αποτέλεσμα της κίνησης της ταινίας). Το τελικό αποτέλεσμα είναι τελικά να διαφοροποιείτε ελαφρά η κίνηση σου σε σχέση με την κίνηση σε σταθερό έδαφος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε επιβαρύνει η άσκηση σε αυτόν.

Δέν είναι άρθρο είναι απόσπασμα από βιβλίο (Daniels' Running Formula), εάν διαβάσεις προσεκτικά αυτό που να διαφοροποιεί την ταχύτητα είναι ο δρασκελισμός και όχι η συχνότητα (για να μην παρεξηγηθώ σου ξαναγράφω ότι αναφέρεται σε δρομείς από μεσαίες αποστάσει και επάνω).

Ο Dr Daniels είναι γκουρού στις μεγάλες αποστάσεις, προπονητής αρκετών πρωταθλητών καθώς και της κατόχου του παγκοσμίου ρεκόρ στον Μαραθώνιο.

STOYBI
25/05/2012, 10:47
γράψανε γράψανε,το σημαντικότερο όμως είναι οτι δεν διευκρίνησες τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις
φίλε στουμπι με τους στόχους σου στο θέμα γυμναστική.θα βοηθιόσουνα πολύ περισσότερο
με τις απαντήσεις,το λεω γιατί 5 σελίδες τώρα κοντεύεις να μάθεις όλα τα συστήματα προπόνησης
αλλά απάντηση στο θέμα σου δεν ξέρω αν πήρες ακόμη.



Με εχουν καλυψει πληρως οι απαντησεις των φιλων παραπανω....!!


:wave2:

Julius
25/05/2012, 10:51
Με εχουν καλυψει πληρως οι απαντησεις των φιλων παραπανω....!!


:wave2:

Πές Αλήθεια, στην απάντηση του Βύρωνα αναφέρεσαι έτσι??? :lol:

Εχετλαίος
25/05/2012, 10:51
Με εχουν καλυψει πληρως οι απαντησεις των φιλων παραπανω....!!


:wave2:

Δηλαδή θα αρχίσεις να κάνεις μανιωδώς διάδρομο, ενώ ταυτόχρονα θα τραβάς τους ιμάντες με το ένα χέρι, με το άλλο θα κάνεις βαράκια και ταυτόχρονα θα φοράς τσίτα την κοιλιακομηχανή του Βύρωνα. Σωστά;
:confused:

STOYBI
25/05/2012, 11:03
Κάτσε και τον έφτιαξα τον STUBI....

Κώστα, είσαι γάτα που γράφεις στο moto.gr γιατί τα φιλαράκια έχουν λύση για όλα. Και σουβλάκια μπορείς να τρώς, και φέτες μπορείς να γίνεις (για κανά 2λεπτο) για ποζεριά καιτς.

AB Hancer και άσε τον Julius να τρέχει στα κορφοβούνια. :p :tooth:


259474



Το εψαξα ρε φιλε ( αλλα δεν το βγαζουν σε ανθρακονημα......:( )

Julius
25/05/2012, 11:11
Το εψαξα ρε φιλε ( αλλα δεν το βγαζουν σε ανθρακονημα......:( )

Κοτετσόσυρμα ρε man!!!, θα τρελάνεις και κόσμο με τους κοιλιακους σε ρόμβους.......

Πέρα από την πλάκα εσύ ειδικά πρέπει ΠΡΩΤΑ απ’ολα να κόψεις το κάπνισμα.
Μετά ξεκίνα να κάνεις ότι θέλεις παράλληλα με μια ελαφριά αερόβια άσκηση (πχ χαλαρό ποδήλατο, γρήγορο περπάτημα.

Μετά στην ειδική θα προλαβαίνουμε να βλέπουμε μόνο την σκόνη σου.

STOYBI
25/05/2012, 11:12
Δηλαδή θα αρχίσεις να κάνεις μανιωδώς διάδρομο, ενώ ταυτόχρονα θα τραβάς τους ιμάντες με το ένα χέρι, με το άλλο θα κάνεις βαράκια και ταυτόχρονα θα φοράς τσίτα την κοιλιακομηχανή του Βύρωνα. Σωστά;
:confused:


Λαθος.....


Στον οποιο χρονο μπορω να διαθεσω ...

Χωρις καψιματα και γενικα υπερβολες ...

Θα κανω διαδρομο για ζεσταμα ...

Τις τιραντες-ιμαντες οσο μπορω στο χρονο που μου μενει με σκοπο την την ασκηση στην αντοχη του μυικου συστηματος αυτος ειναι ο σκοπος ( αν το λεω λαθος με διορθωνετε... )

DrBig
25/05/2012, 11:27
Λαθος.....


Στον οποιο χρονο μπορω να διαθεσω ...

Χωρις καψιματα και γενικα υπερβολες ...

Θα κανω διαδρομο για ζεσταμα ...

Τις τιραντες-ιμαντες οσο μπορω στο χρονο που μου μενει με σκοπο την την ασκηση στην αντοχη του μυικου συστηματος αυτος ειναι ο σκοπος ( αν το λεω λαθος με διορθωνετε... )

Για τον διαδρομο δεν εχω κατι να πω, αν και τον χρησιμοποιω χρονια χωρις καποιο προβλημα. Πολυ καλο οργανο ειναι και το κωπηλατικο εργομετρο αν υπαρχουν τα $.
Για μυικη δυναμη, δεν μπορω να σκεφτω καλλιτερες ασκησεις απο ελξεις, πουσαψ (sic), κοιλιακους και ασκησεις για core strength.
Τελος, επισημαινω την αναγκαιοτητα για τις καταλληλες ασκησεις αποθεραπειας μετα την ασκηση, ιδανικα απο το χωρο της γιογκα.

Joyrider
25/05/2012, 11:29
Καλημέρα, στον διάδρομο το πόδι σου μένει περισσότερη ώρα επάνω στην ταινία απ’οτι στον δρόμο (είναι αποτέλεσμα της κίνησης της ταινίας). Το τελικό αποτέλεσμα είναι τελικά να διαφοροποιείτε ελαφρά η κίνηση σου σε σχέση με την κίνηση σε σταθερό έδαφος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε επιβαρύνει η άσκηση σε αυτόν.

Δέν είναι άρθρο είναι απόσπασμα από βιβλίο (Daniels' Running Formula), εάν διαβάσεις προσεκτικά αυτό που να διαφοροποιεί την ταχύτητα είναι ο δρασκελισμός και όχι η συχνότητα (για να μην παρεξηγηθώ σου ξαναγράφω ότι αναφέρεται σε δρομείς από μεσαίες αποστάσει και επάνω).

Ο Dr Daniels είναι γκουρού στις μεγάλες αποστάσεις, προπονητής αρκετών πρωταθλητών καθώς και της κατόχου του παγκοσμίου ρεκόρ στον Μαραθώνιο.

Καλημέρα, ναι αυτό στο βιβλίο εννοούσα ότι διάβασα. Κατάλαβα τι λες. Η κίνηση πάντως εμένα μου φαινεται διαφορετική. Για το αν επιβαρύνει δεν ξέρω γιαυτό ρώτησα πιο πριν. Αλλά πολλές μελέτες δείχνουν θετική επίδραση σε αποκατάσταση, ειδικά σε ηλικιωμένους, αλλά αφορά περπάτημα που δεν είχε διαφορές από το εξωτερικό.

Τέλος πάντων, εγώ το είχα ψάξει παλιότερα γιατί με ενδιέφερε ως διαιτολόγο η διαφορά στη θερμιδική κατανάλωση μεταξύ διαδρόμου και εξωτερικού τρεξίματος, αλλά είχα πέσει και πάνω σε αυτά.

LOUKILOUK
25/05/2012, 16:56
Για τον διαδρομο δεν εχω κατι να πω, αν και τον χρησιμοποιω χρονια χωρις καποιο προβλημα. Πολυ καλο οργανο ειναι και το κωπηλατικο εργομετρο αν υπαρχουν τα $.
Για μυικη δυναμη, δεν μπορω να σκεφτω καλλιτερες ασκησεις απο ελξεις, πουσαψ (sic), κοιλιακους και ασκησεις για core strength.
Τελος, επισημαινω την αναγκαιοτητα για τις καταλληλες ασκησεις αποθεραπειας μετα την ασκηση, ιδανικα απο το χωρο της γιογκα.

Άγι οι ασκήσεις που αναφέρεις είναι αυτές που χρησημοποιούν το σωματικό μας βάρος ώς αντίσταση, που προανέφερα...όντως βασικές και αποτελεσματικές...
Το κωπηλατικό είναι πολύ χρήσιμο μιας και δουλευουν σχεδόν όλες οι βασικές μυικές ομάδες παράλληλα με την καρδιαναπνευστική άσκηση...Το μόνο θέμα είναι το οικονομικό και για τον λόγο αυτό η πρότασή μου περιορίστικε στα απολύτος βασικά και χωρίς κανένα κόστος, για αρχή τουλάχιστον.

Σχετικά με το θέμα...η σωστότερη πρόταση για βελτίωση της φυσικής κατάστασης σε αθλητές του εντούρο είναι το ποδήλατο και μάλιστα χώμάτινες διαδρομές...αυτού του είδους την προπόνηση κάνουν πολλοί αθλητές επιπέδου, μαζί και με πολλά άλλα φυσικά...
Για να φτάσει όμως κάποιος εκεί πρέπει να ξεκινήσει από αυτά που είπαμε... την βάση πάνω στην οποία θα χτίσει...
Είναι αδύνατον να δοθεί ένα πρόγραμμα γυμναστικής σε κάποιον που δεν γνωρίζουμε το αθλητικό του προφίλ και το ιατρικό ιστορικό του...Μετά από αυτά πρέπει να καθοριστούν οι στόχοι του αθλούμενου... Εφόσον γίνουν αυτά ξεκινάμε να χτίζουμε ένα πρόγραμμα που πατάει στις αρχή της προοδευτικότητας...
Γνώμη μου πάντως είναι ότι πριν από όλα αυτά (που πολλές φορές απλά αποτελούν δικαιολογία για αδράνεια...) δεν είναι κακό να φορέσει τα αθλητικά του κάποιος και να βγει σε ένα πάρκο να γυμναστεί σε χαλαρούς ρυθμούς γιατί απλά έτσι γουστάρει...
Η θεωρία καλή και χρήσιμη αλλά αν δεν δράσεις (ιδρώσεις), δουλειά δεν...

Μου θυμίζει καμιά φορά το ερώτημα περί "ιδανικής μορφής άσκησης", καταστάσεις οπου κάποιοι ψάχνουν εξονιχιστικά ποιο είναι το καλύτερο μηχανάκι πίστας/εντούρο/ταξίδια, διαβάζουν άρθρα/φόρουμ/ειδικούς, μαθαίνουν απέξω νούμερα, λεπτομέρειες κτλ αλλά τελικά αποκαλύπτετε ότι ούτε ξέρουν να οδηγάνε αλλά δεν ασχολούνται και να μάθουν...
Πολύ ντεμέκ αθλητές/ μηχανόβιοι και λοιπές συνομοταξίες που αναλόνονται σε συζητήσεις επιπέδου καφενείου/ψησταριάς...
ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
Στην τελική "δείτε το έργο" πρώτα και μετά σχολιάστε το...

υ.γ Τα τελευταία σχόλια δεν έχουν σαν αφορμή ή αποδέκετη κάποιον από εδώ μέσα συγκεκριμένα...

sniper
25/05/2012, 17:09
...........

Πολύ ντεμέκ αθλητές/ μηχανόβιοι και λοιπές συνομοταξίες που αναλόνονται σε συζητήσεις επιπέδου καφενείου/ψησταριάς...
ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
Στην τελική "δείτε το έργο" πρώτα και μετά σχολιάστε το...

υ.γ Τα τελευταία σχόλια δεν έχουν σαν αφορμή ή αποδέκετη κάποιον από εδώ μέσα συγκεκριμένα...

+954 :beer:(έχουμε αλκοολικούς αντμίνς οπότε αντί για κανένα νεράκι βάζουν μπύρες)

Cpt. Haddock
25/05/2012, 17:11
[...]ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
[...]

:a18:

STOYBI
25/05/2012, 17:12
.

Σχετικά με το θέμα...η σωστότερη πρόταση για βελτίωση της φυσικής κατάστασης σε αθλητές του εντούρο είναι το ποδήλατο και μάλιστα χώμάτινες διαδρομές...



Kαι ομως .... Δεν ηταν αυτο το θεμα.....

Εχω να σας παραθεσω ενα σωρο βιντεο με την προετοιμασια και ασκηση για το εντουρο καθως και εξεδικευμενους γυμναστες σε αυτο το ειδος αθλησης ( εαν καποιον ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα...)


Ενα συγκεκριμενο οργανο γυμναστικης ηταν το θεμα.......!!!


:wave2:

Corvo
25/05/2012, 21:26
Kαι ομως .... Δεν ηταν αυτο το θεμα.....

Εχω να σας παραθεσω ενα σωρο βιντεο με την προετοιμασια και ασκηση για το εντουρο καθως και εξεδικευμενους γυμναστες σε αυτο το ειδος αθλησης ( εαν καποιον ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα...)


Ενα συγκεκριμενο οργανο γυμναστικης ηταν το θεμα.......!!!


:wave2:

επειδη πηρε ωραια στροφη το θεματακι με καλες πληροφοριες και υπαρχουν ανθρωποι με γνωσεις και στα δυο κομμματια(γυμναστικη μηχανες) γιατι δεν ανοιγουμε ενα θεμα που να ασχολειται με γυμναστικη που βοηθαει σε ερασιτεχνικο επιπεδο την κατασταση μας σε αγωνες; απο trial, enduro μεχρι sm και supersport;
μια προταση απλα :wave2:

DrBig
25/05/2012, 21:36
ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
Στην τελική "δείτε το έργο" πρώτα και μετά σχολιάστε το...


Σωστοοοοοοος
Αλλα εδω ειναι φορουμ, δηλαδη μπλα μπλα :D

LOUKILOUK
26/05/2012, 01:05
Kαι ομως .... Δεν ηταν αυτο το θεμα.....

Εχω να σας παραθεσω ενα σωρο βιντεο με την προετοιμασια και ασκηση για το εντουρο καθως και εξεδικευμενους γυμναστες σε αυτο το ειδος αθλησης ( εαν καποιον ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα...)


Ενα συγκεκριμενο οργανο γυμναστικης ηταν το θεμα.......!!!


:wave2:

Δίκιο έχεις...
παρασύρθηκα...
δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα σου είναι ήδη γνωστά τα του εντούρο και η απάντηση δεν πήγαινε σε εσένα. Νομίζω ότι απάντηση στο ερώτημα σου έχω δώσει παραπάνω. Μια χαρά το μηχάνημα το οποίο σου τράβηξε την προσοχή αλλά τίποτε ξεχωριστό...όλα δουλευουν όταν τα δουλεύεις... όρεξη και κόπο χρειάζεται...
Να στο πω και στη δική σου γλώσσα... το καλύτερο μηχανάκι να αγοράσω για το βουνό αν δεν πάτήσω στο βουνό άχρηστο θα πάει και χαρά δεν θα μου δώσει ...;)
Κατά τα άλλα ευτυχής που κάποιοι συμφωνούν με τα λεγόμενά μου..
:beer::wave2:

Shiatman
26/05/2012, 01:15
Η θεωρία καλή και χρήσιμη αλλά αν δεν δράσεις (ιδρώσεις), δουλειά δεν...

Μου θυμίζει καμιά φορά το ερώτημα περί "ιδανικής μορφής άσκησης", καταστάσεις οπου κάποιοι ψάχνουν εξονιχιστικά ποιο είναι το καλύτερο μηχανάκι πίστας/εντούρο/ταξίδια, διαβάζουν άρθρα/φόρουμ/ειδικούς, μαθαίνουν απέξω νούμερα, λεπτομέρειες κτλ αλλά τελικά αποκαλύπτετε ότι ούτε ξέρουν να οδηγάνε αλλά δεν ασχολούνται και να μάθουν...
Πολύ ντεμέκ αθλητές/ μηχανόβιοι και λοιπές συνομοταξίες που αναλόνονται σε συζητήσεις επιπέδου καφενείου/ψησταριάς...
ΦΤΑΝΕΙ ρε παίδες η κουβέντα...περάστε στην πράξη, εκεί είναι η πραγματική ομορφιά και το ζόρι ταυτόχρονα...
Στην τελική "δείτε το έργο" πρώτα και μετά σχολιάστε το...

υ.γ Τα τελευταία σχόλια δεν έχουν σαν αφορμή ή αποδέκετη κάποιον από εδώ μέσα συγκεκριμένα...

+640 (lc4) :lol:


επειδη πηρε ωραια στροφη το θεματακι με καλες πληροφοριες και υπαρχουν ανθρωποι με γνωσεις και στα δυο κομμματια(γυμναστικη μηχανες) γιατι δεν ανοιγουμε ενα θεμα που να ασχολειται με γυμναστικη που βοηθαει σε ερασιτεχνικο επιπεδο την κατασταση μας σε αγωνες; απο trial, enduro μεχρι sm και supersport;
μια προταση απλα :wave2:

+ πολλα, άντε γυμναστές γράψτε κανά άρθρο...

Allst@rf
26/05/2012, 03:13
this thread is worthless without panopticon...

STOYBI
26/05/2012, 11:04
Δίκιο έχεις...
παρασύρθηκα...
δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα σου είναι ήδη γνωστά τα του εντούρο και η απάντηση δεν πήγαινε σε εσένα. Νομίζω ότι απάντηση στο ερώτημα σου έχω δώσει παραπάνω. Μια χαρά το μηχάνημα το οποίο σου τράβηξε την προσοχή αλλά τίποτε ξεχωριστό...όλα δουλευουν όταν τα δουλεύεις... όρεξη και κόπο χρειάζεται...
Να στο πω και στη δική σου γλώσσα... το καλύτερο μηχανάκι να αγοράσω για το βουνό αν δεν πάτήσω στο βουνό άχρηστο θα πάει και χαρά δεν θα μου δώσει ...;)
Κατά τα άλλα ευτυχής που κάποιοι συμφωνούν με τα λεγόμενά μου..
:beer::wave2:


Παρασυρμενος ισως απο καποιους φιλους (διαδυκτιακους και μη ) απο την ευσπροδεκτη απο εμενα καζουρα τους ισως καπου μπερδευτηκαμε ....

Καθως δεν ζητησα οργανο γυμναστικης το οποιο να σου προσφερει χωρις να δουλεψεις ( η στην δικη μου γλωσσα οπως λες , μηχανακι που να πηγαινει μονο του στο βουνο ωστε να κανω εντουρο ξεκουραστα ..) πολυ περισσοτερο δεν ζητησα προγραμα γυμναστικης απο moto.gr !

Αλλα επετρεψε μου επειδη ακριβως εισαι ειδικος επι του θεματος φυσικης καταστασης

Να εχω την μυγα ( αν και ξερω οτι αναφερεσαι γενικα ) μιας και ανοιξα το σχετικο θρεντ.....

Δεν νομιζω να υπαρχει φυσιολογικος ανθρωπος που να διαφωνει με τα λεγομενα σου αλλα αυτα δεν αφορουν το παρον θρεντ.....

Εκτος απο τις ευχαριστιες σε οσους απαντησαν......

:beer::beer: στον φιλο VANDA γιατι ενα δικιο το ειχε !!!


:wave2:

zephyr1
26/05/2012, 11:53
Προσωπικα το συγκεκριμενο οργανο μαζι με φυσιοθεραπεια με γλυτωσε απο ενα σοβαρο προβλημα που ειχα στο σωμα μου.
Τροπος να το φταιξεις μονος σου.
http://www.youtube.com/watch?v=ES5GN9k7BZw
Εγω πηρα ενα σκετο ιμαντα 6 μετρα και το φτιαξα.
Μια καλη κινηση για να παρεις μια καλη γευση για το πως δουλευει και να μην κανεις λαθος στο τροπο που χρησιμοποιειται το TRX , ειναι να πας εδω http://www.pliometrica.gr/ ,εχει γκρουπακια 3-4 ατομων και το κοστος ειναι χαμηλο,περνεις μια ιδεα για το πως γινοντε οι ασκησεις και μετα συνεχιζεις μονος σου αμα σ'αρεσει.
Την πρωτη φορα παντως ειναι τοσο το πρηξιμο που νομιζεις οτι εισαι ο τουμπανος.

Εχετλαίος
26/05/2012, 13:46
πολυ περισσοτερο δεν ζητησα προγραμα γυμναστικης απο moto.gr !



Γιατί, νομίζεις ότι δε μπορούμε να σου βγάλουμε;
:mad:

TROOPER
27/05/2012, 15:29
γενικα +1000 στον λουκι.

SoulGR
01/06/2012, 13:00
επειδη πηρε ωραια στροφη το θεματακι με καλες πληροφοριες και υπαρχουν ανθρωποι με γνωσεις και στα δυο κομμματια(γυμναστικη μηχανες) γιατι δεν ανοιγουμε ενα θεμα που να ασχολειται με γυμναστικη που βοηθαει σε ερασιτεχνικο επιπεδο την κατασταση μας σε αγωνες; απο trial, enduro μεχρι sm και supersport;
μια προταση απλα :wave2:
θα σε πω εγω εσενα ειδικα τι να κανεις :P κοψε τις μλκιες που τρως απ εξω το αλκοολ και αν θυμηθεις πανε για κανα τρεξιμο :p

asilver
01/06/2012, 22:33
Γεια σας παιδιά, σαν γυμναστής και παλιός κωπηλάτης σας προτρέπω να κάνετε φυσικές δραστηριότητες όπως λέει και ο φίλος Λουκι Λούκ, καλό το εργόμετρο της consept2 το οποίο μεταχειρισμένο μπορείτε να το βρείτε και 1000 Ε, ειδικά μετά από μεγάλες διοργανώσεις κλειστής κωπηλασίας σε Ελλάδα ή εξωτερικό αλλά θέλει και την κατάλληλη τεχνική, το ίδιο και τα ελευθερα βάρη κ.τ.λ. Φυσικές, κατά βαση, αερόβιες δραστηριότητες όπως το τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι, το σκι (λανγκ-λαουφ) το καγιάκ (και όχι κανό) η κωπηλασία θαλάσσης σχετικά μεγάλης διάρκειας και μέσης έντασης βοηθούν τα μέγιστα λειτουργικά τον οργανισμό μας και είναι must σε όλες τις εργοφυσιλογικές έρευνες,πρώτα σε έναν καρδιολόγο και μετά αγοράστε και ένα σφυγμόμετρο των 60Ε και είστε jet, τώρα καθαρά αναερόβιες - γαλακτικές δραστηριότητες πρέπει να αποφεύγονται σε ανθρώπους που αθλούνται για χόμπι ή έστω να καταλαμβάνουν μικρό ποσοστό στο εβδομαδιαίο προγραματισμό τους.