PDA

View Full Version : Θεμα με το ΚΤΜ μου



emix24
24/05/2012, 11:37
Παιδια να ρωτησω κατι, οσους ξερουν.

Οπως ξερετε φυσικα εχω ενα ΚΤΜ 950SE. Επειδη το μηχανακι το ειχα λιγο καιρο να καθεται (καμια 20αρια μερες δηλαδη), προχθες που πηγα να το βαλω μπρος μου εκανε τα εξης:

Ανοιγα το τσοκ, εβαζα μπρος, αλλα η μηχανη ηταν σαν να ψοφολογουσε. Απο την εξατμιση ακουγοτανε λιγο περιεργος θορυβος, πετουσε και κατι φλογες, αλλα οταν εκλεινα το τσοκ (ακομα και με 4 μπαρες στην θερμοκρασια) η μηχανη εσβηνε. Επισης εσβηνε και με την παραμικρη προσπαθεια ν ανοιξω το γκαζι.

Πειραξα και λιγο το ρυθμιστη του ρελαντι τωρα και δεν ξερω ακριβως σε τι θεση ειναι και μηπως απ αυτο δεν κραταει τωρα το ρελαντι.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι αντλια βενζινης; Και πως γενεν αυτο; Μονο και μονο απο την ακινησια; Γιατι πριν τις 20 μερες δεν μου εδειχνε τετοια σημαδια.

Μπορειτε απ αυτα που εγραψα να βγαλετε κανενα συμπερασμα και αν υπαρχει κανενας τροπος να την κανω να δουλεψει, εστω και για να την παω στο συνεργειο; Γιατι αλλιως μονο με τρειλερ θα μπορει να παει.

Ευχαριστω

STOYBI
24/05/2012, 11:47
Αν και μου φερνει σε ρευμα ......

Δοκιμασε να αδειασεις βενζινη απο την υπερχυληση ( αρκετη ) μπας και εχει μεινει αρκετο νερακι μεσα στα καρμπ απο την ακινησια ....

:wave2:

bogart
24/05/2012, 11:48
Εννοείς ότι μπερδεύει ???

emix24
24/05/2012, 11:51
Αν και μου φερνει σε ρευμα ......

Δοκιμασε να αδειασεις βενζινη απο την υπερχυληση ( αρκετη ) μπας και εχει μεινει αρκετο νερακι μεσα στα καρμπ απο την ακινησια ....

:wave2:

Σε ρευμα παει και σε μενα το μυαλο μου. Μερικες φορες, στην προσπαθεια μου να ξαναβαλω μπρος, οι ενδειξεις στο καντραν κανουν reset.

Αρκετο νερακι στα καρμπ απο τι; Πως μαζευτηκε το νερο απο την ακινησια;

GIXXERAKIAS
24/05/2012, 11:53
Πολλαπλασιαστής?Μπουζί?Ηλεκτρολογικό μου ακούγεται περισσότερο.Αν είχε θέμα η αντλία δεν θα έκανε σκασίματα.Αν έχεις τρέηλερ ξεκίνα να το πάς σε έναν μηχανικό γιατί από εδώ θα ακούσεις πολλά χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα τι είναι.:wave2:

emix24
24/05/2012, 11:55
Πολλαπλασιαστής?Μπουζί?Ηλεκτρολογικό μου ακούγεται περισσότερο.Αν είχε θέμα η αντλία δεν θα έκανε σκασίματα.Αν έχεις τρέηλερ ξεκίνα να το πάς σε έναν μηχανικό γιατί από εδώ θα ακούσεις πολλά χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα τι είναι.:wave2:

Ναι εχεις δικιο. Το ξερω αυτο που λες. Ελεγα μηπως εχετε καμια ιδεα να μπορουσε να μπει μπρος για να το παω στο συνεργειο. Γιατι τρειλερ δεν εχω και πρεπει ν αγγαρεψω αλλον.

bogart
24/05/2012, 12:00
Εμένα πρόσφατα που μπέρδευε άλλαξα τα μπουζάκια γιατί ήταν σε κακό χάλι και όλα οκ.
Μπορείς να τα ελέγξεις ? :wave2:

STOYBI
24/05/2012, 12:00
Σε ρευμα παει και σε μενα το μυαλο μου. Μερικες φορες, στην προσπαθεια μου να ξαναβαλω μπρος, οι ενδειξεις στο καντραν κανουν reset.

Αρκετο νερακι στα καρμπ απο τι; Πως μαζευτηκε το νερο απο την ακινησια;


Εξατμιστικε η βενζινη απο τα καρμπ. και εχει μενει πια σε αρκετη ποσοτητα παραπανω, το νερο του καθε πρατηριουχου που την νοθευε.....

Εαν ειναι ρευμα πας με τρευλερ ...

Εγω απλα σου ειπα και μια αλλη πιθανοτητα με εναν πολυ απλο τροπο λυσης μιας και μιλησες για ακινησια.....

:wave2:

emix24
24/05/2012, 12:12
Εξατμιστικε η βενζινη απο τα καρμπ. και εχει μενει πια σε αρκετη ποσοτητα παραπανω, το νερο του καθε πρατηριουχου που την νοθευε.....

Εαν ειναι ρευμα πας με τρευλερ ...

Εγω απλα σου ειπα και μια αλλη πιθανοτητα με εναν πολυ απλο τροπο λυσης μιας και μιλησες για ακινησια.....

:wave2:

Οκ, σ ευχαριστω. Για το θεμα του ρευματος, αν ηταν θεμα τετοιο, θ αναβαν οι ενδειξεις στο καντραν ή αλλο ειναι αυτο κι αλλο αν μπορει να δωσει αρκετο ρευμα για να δουλεψει η μηχανη;

Αντρεα θα κοιταξω και τα μπουζι, αν και ειναι λιγο δυσκολο να βαλω χερι εκει που ειναι.

Σ ευχαριστω παντως για τις συμβουλες.

OldMan
24/05/2012, 13:25
Βγάλε τις μπουζόπιπες (καθάρισέ τες αν δεν βαριέσαι..), βεβαιώσου ότι τα "κεφαλάκια" σύνδεσης των μπουζί είναι καλά βιδωμένα στο σώμα και ξαναβάλε ΚΑΛΑ τις μπουζόπιπες...
(κάτι μου λέει ότι δεν θα χρειαστεί να πας στο συνεργείο..) ;)

emix24
24/05/2012, 13:28
Βγάλε τις μπουζόπιπες (καθάρισέ τες αν δεν βαριέσαι..), βεβαιώσου ότι τα "κεφαλάκια" σύνδεσης των μπουζί είναι καλά βιδωμένα στο σώμα και ξαναβάλε ΚΑΛΑ τις μπουζόπιπες...
(κάτι μου λέει ότι δεν θα χρειαστεί να πας στο συνεργείο..) ;)

Θα το κανω κι αυτο. Βεβαια μιλαμε για ΚΤΜ, οπου αν δεν κανω λαθος, για να φθασεις στα μπουζι θα πρεπει να λυσεις το μισο μηχανακι, αλλα θα το προσπαθησω.

DrBig
24/05/2012, 13:43
Θα το κανω κι αυτο. Βεβαια μιλαμε για ΚΤΜ, οπου αν δεν κανω λαθος, για να φθασεις στα μπουζι θα πρεπει να λυσεις το μισο μηχανακι, αλλα θα το προσπαθησω.

Θα πονταρα σε κακη βενζινη η κολλημενα φλοτερ.
Για να ελεγξεις μπουζι ετσι κι αλλιως πρεπει να βγαλεις τα καρμπυρατερ, οποτε ξεκινα απο κει.

Allst@rf
24/05/2012, 13:43
Θα το κανω κι αυτο. Βεβαια μιλαμε για ΚΤΜ, οπου αν δεν κανω λαθος, για να φθασεις στα μπουζι θα πρεπει να λυσεις το μισο μηχανακι, αλλα θα το προσπαθησω.

:owned:

costas81
24/05/2012, 13:56
το περίεργο θα ήταν να το έβαζες μπροστά και να δούλευε κανονικά......:p

emix24
24/05/2012, 13:58
το περίεργο θα ήταν να το έβαζες μπροστά και να δούλευε κανονικά......:p

Παντως σταματησε να παιρνει μπρος την προηγουμενη Τριτη...!

Αυτο δεν ειναι περιεργο, καθοτι ΚΤΜ σημαινει Κ-αθε Τ-ριτη Μ-αστορα!!!!!


:D:D:D

DrBig
24/05/2012, 14:14
Emix
Μπορεις να καταλαβεις αν το προβλημα υπαρχει και στους δυο κυλινδρους?
Δες θερμοκρασια λαιμων μετα απο 2-3 δευτερολεπτα λειτουργιας.

emix24
24/05/2012, 14:18
Emix
Μπορεις να καταλαβεις αν το προβλημα υπαρχει και στους δυο κυλινδρους?
Δες θερμοκρασια λαιμων μετα απο 2-3 δευτερολεπτα λειτουργιας.

Θα το κοιταξω κι αυτο.
Μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο αν ενας απο τους δυο λαιμους ειναι κρυος;

Εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση (αν εξαιρεσουμε το θεμα της κατακαθισης νερου απο την βενζινη και της πτωσης της μπαταριας απο το καθησιο), ειναι πως εγιναν ολα αυτα μετα απο 15-20 μερες ακινησιας.

Τεσπα. Θα τα κοιταξω ολα αυτα και βλεπουμε, πριν φυγει για συνεργειο.

DrBig
24/05/2012, 14:21
Θα το κοιταξω κι αυτο.
Μπορεις να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτο αν ενας απο τους δυο λαιμους ειναι κρυος;

Εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση (αν εξαιρεσουμε το θεμα της κατακαθισης νερου απο την βενζινη και της πτωσης της μπαταριας απο το καθησιο), ειναι πως εγιναν ολα αυτα μετα απο 15-20 μερες ακινησιας.

Τεσπα. Θα τα κοιταξω ολα αυτα και βλεπουμε, πριν φυγει για συνεργειο.

Γιατι ο πιο κρυος απο τους δυο λαιμους καταδεικνυει και τον κυλινδρο που εχει το προβλημα, ειτε αυτο ειναι ηλεκτρικο, ειτε βενζινης, ειτε καρμπυρατερ.

Αν και οι δυο ειναι εξισου ζεστοι, τοτε δεν θα ειναι ηλεκτρικο, αλλα βενζινη/τρομπα βενζινης.

DrBig
24/05/2012, 14:27
Αν το ρεζερβουαρ σου ειναι γεματο, μπορεις να παρακαμψεις την τρομπα και να τροφοδοτησεις κατευθειαν απο βαρυτητα. Αν δεν ειναι, τοτε απλα σηκωσε το πιο ψηλα. Ετσι θα καταλαβεις αν ειναι θεμα τρομπας.

edit
Την τρομπα βεβαια μπορεις και να την ακουσεις

emix24
24/05/2012, 14:38
Αν το ρεζερβουαρ σου ειναι γεματο, μπορεις να παρακαμψεις την τρομπα και να τροφοδοτησεις κατευθειαν απο βαρυτητα. Αν δεν ειναι, τοτε απλα σηκωσε το πιο ψηλα. Ετσι θα καταλαβεις αν ειναι θεμα τρομπας.

edit
Την τρομπα βεβαια μπορεις και να την ακουσεις

Παντως οταν ανοιγω το κλειδι της μιζας ακουω ενα γρυλισμα, που απ οσο ξερω ειναι σημειο καλης λειτουργιας της τρομπας. Μιλαω σωστα ή οχι;

DrBig
24/05/2012, 17:26
Παντως οταν ανοιγω το κλειδι της μιζας ακουω ενα γρυλισμα, που απ οσο ξερω ειναι σημειο καλης λειτουργιας της τρομπας. Μιλαω σωστα ή οχι;

Γρυλισμα?
Τακ τακ τακ ακουγεται κανονικα, απο πιστονι που ανεβοκατεβαινει γρηγορα στην αρχη και οσο γεμιζουν τα λεκανακια τοσο η συχνοτητα πεφτει.

emix24
25/05/2012, 09:33
Γρυλισμα?
Τακ τακ τακ ακουγεται κανονικα, απο πιστονι που ανεβοκατεβαινει γρηγορα στην αρχη και οσο γεμιζουν τα λεκανακια τοσο η συχνοτητα πεφτει.

Ε, τωρα περιμενεις μεσα απο τον γραπτο λογο να μπορεσω ν αποδοσω ακριβως τον θορυβο; Τακ τακ το λες εσυ, γρυλισμα εγω. Νομιζω ομως οτι το ιδιο πραγμα λεμε και οι δυο.
:)

emix24
28/05/2012, 14:01
Λοιπον, καθαρισα χθες φιλτρο αερα (το οποιο ηταν μες την μπιχλα) και τιποτα δεν εγινε.
Καρπυρατερ δεν ξερω ακριβως να πειραξω, οποτε δεν το εκανα. Μπουζι δεν εχω τροπο να ξεβιδωσω την μπουζοπιπα (νομιζω οτι θελει ειδικο κλειδι, επιβεβαιωστε μου παρακαλω). Το ενα μπουζι ηταν κατω απο το κουτι με τα καρμπυρατερ και πραγματικα και να μπορουσα να το βγαλω δεν ξερω πως θα γινοταν αυτο. Επρεπε να βγει το κουτι; Το αλλο που φαινεται δεν ξεβιδωνε με τιποτα.

Τρομπα βενζινης δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι για να την συντηρησω.
Οποτε και για να μην τα πολυσκαλιζω τα πραγματα θα το παω στον Χελιωτη να ξεμπερδευουμε, πριν κανω τιποτα και χειροτερεψω τα πραγματα.

GIXXERAKIAS
28/05/2012, 14:45
.... θα το παω στον Χελιωτη να ξεμπερδευουμε, πριν κανω τιποτα και χειροτερεψω τα πραγματα.

Wise choice φίλε μου.;)

emix24
07/06/2012, 14:49
Σημερα εμαθα απο το συνεργειο οτι το προβλημα ειναι οτι τα καπελοτα των βαλβιδων ειχαν την μακα της αρκουδας!!!!

Οι τεχνικες μου γνωσεις δεν φθανουν τοσο μακρια, ωστε να ξερω τι ειναι τα καπελοτα, αλλα ξερω χοντρικα οτι ειναι οι βασεις που εδραζονται οι βαλβιδες. Ωραια πραγματα, τσιλικα!!!!

:) :)

Πιθανη αιτια η νοθευμενη βενζινη. Γαμω το σπιτι τους, γαμω!!!!

Τα εχει παει ο μηχανικος σ εναν να τα βαλει σ ενα υγρο να καθαρισουν.

Ωραια πραγματα. Απο νοθευμενη βενζινη να πηδηχτει η μηχανη. Πρωτη φορα το αντιμετωπιζω αυτο το πραγμα.

Ακομα κοστος δεν ξερω. Θα σας πω οταν μαθω για να ξερετε.

OldMan
07/06/2012, 15:36
Οι τεχνικες μου γνωσεις δεν φθανουν τοσο μακρια, ωστε να ξερω τι ειναι τα καπελοτα, αλλα ξερω χοντρικα οτι ειναι οι βασεις που εδραζονται οι βαλβιδες.
Καμία σχέση..

Δεν θέλω να αμφισβητήσω τον μάστορα (και δεν έχω καμιά όρεξη να το κάνω...) αλλά αν θέλεις ρώτησέ τον ΠΩΣ ακριβώς το έκανε αυτό το πράγμα η νοθευμένη βενζίνη..??

DrBig
07/06/2012, 15:39
Μπεριεργα πραματα....

emix24
07/06/2012, 15:42
Καμία σχέση..

Δεν θέλω να αμφισβητήσω τον μάστορα (και δεν έχω καμιά όρεξη να το κάνω...) αλλά αν θέλεις ρώτησέ τον ΠΩΣ ακριβώς το έκανε αυτό το πράγμα η νοθευμένη βενζίνη..??

Οταν παω θα τον ρωτησω, για να καταλαβω και γω καλυτερα.
Εσεις εχετε καμια ιδεα απο την εμπειρια σας να μου πειτε απο τι γινεται αυτο; Αυτος ειπε οτι τα καπελοτα ηταν μεσα στην μακα και οτι τα πηγε σ εναν να τα βαλει σ ενα υγρο για καθαρισμα.


Αντρεα,φιλε μου καλε, σ ευχαριστω πολυ. Την μηχανη δεν την κινουσα και πολυ και εγινε αυτο που εγινε. Σκεψου να την κινουσα και καθε μερα δηλαδη!!!!

Παντως να πω επισης οτι την μηχανη την πηρα με 23000χλμ. Φανταζομαι οτι θα ηθελα ρυθμιση βαλβιδων στα 30000 και γενικα σερβις, αλλα δεν της ειχα κανει. Τωρα ειναι στα 35000χιλ και ειχα σκοπο να της αλλαζα λαδια/φιλτρα απλα. Ισως να ειναι και απ αυτο.

Για πειτε καμια ιδεα και σεις.

DrBig
07/06/2012, 15:45
Οταν παω θα τον ρωτησω, για να καταλαβω και γω καλυτερα.
Εσεις εχετε καμια ιδεα απο την εμπειρια σας να μου πειτε απο τι γινεται αυτο; Αυτος ειπε οτι τα καπελοτα ηταν μεσα στην μακα και οτι τα πηγε σ εναν να τα βαλει σ ενα υγρο για καθαρισμα.


Αντρεα,φιλε μου καλε, σ ευχαριστω πολυ. Την μηχανη δεν την κινουσα και πολυ και εγινε αυτο που εγινε. Σκεψου να την κινουσα και καθε μερα δηλαδη!!!!

Παντως να πω επισης οτι την μηχανη την πηρα με 23000χλμ. Φανταζομαι οτι θα ηθελα ρυθμιση βαλβιδων στα 30000 και γενικα σερβις, αλλα δεν της ειχα κανει. Τωρα ειναι στα 35000χιλ και ειχα σκοπο να της αλλαζα λαδια/φιλτρα απλα. Ισως να ειναι και απ αυτο.

Για πειτε καμια ιδεα και σεις.

Την αφησες για 12000 κμ με τα ιδια λαδια και φιλτρο???

sapila racing
07/06/2012, 15:45
Τα καπελότα δεν εχουν καμμία σχέση με την βενζίνη.
Η κατι αλλο σου είπε και εσυ καταλαβες αλλο η κατι αλλο παίζει.

emix24
07/06/2012, 15:45
Την αφησες για 12000 κμ με τα ιδια λαδια και φιλτρο???

Οχι φυσικα. Ειμαστε καλα; Στα 27000χιλ της αλλαξα φιλτρα/λαδια.
Αν ειναι δυνατον...!

emix24
07/06/2012, 15:48
Αχ αυτή η πουτ@ν@ η νοθευμένη.........

''Μεχρι και μουστακι θα σε βάλει να ξυρίσεις''........


(αφου καταφέρνει και φτάνει στην κεφαλή....)


Παιδια, εγω ζητησα μια γνωμη αν υπαρχει για το πως μπορει να εγινε αυτο απο εσας που ειστε πιο εμπειροι. Αφου λοιπον πιστευετε οτι ο μηχανικος μου λεει αλλα ντ αλλων, θα ηθελα μια γνωμη δικη σας, απ οσους ξερουν.

Δεν ζητησα ν αρχισουν οι ειρωνειες και οι κοροιδιες. Με κουραζει πολυ οταν ανοιγεται ενα θεμα και μετα και αφου ο καθενας λεει οτι ναναι, ξεφευγει αυτο.

Οποιος εχει μια γνωμη ας την πει, για να ξερω και γω τι θα πω στον μηχανικο.

Σας ευχαριστω πολυ και ζηταω συγνωμη για το υφος μου, αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο. Γενικα, οχι σε δικα μου ποσταρισματα.

DrBig
07/06/2012, 15:50
Οχι φυσικα. Ειμαστε καλα; Στα 27000χιλ της αλλαξα φιλτρα/λαδια.
Αν ειναι δυνατον...!

Ουφ!

Κοιτα, στα καπελοτα πανε λαδια. Μπορει να πανε και προιοντα καυσης αν κατι δεν παει καλα με τις βαλβιδες, η με τον χρονισμο των εκκεντροφορων (sensei διορθωστε με αν κανω λαθος). Παιζει να εβαλε κανας ασχετος το χερι του πριν την παρεις και να επανατοποθετησε καποιον εκκεντροφορο λαθος?

emix24
07/06/2012, 15:50
Τα καπελότα δεν εχουν καμμία σχέση με την βενζίνη.
Η κατι αλλο σου είπε και εσυ καταλαβες αλλο η κατι αλλο παίζει.

Μπορει να μην καταλαβα καλα. Απλα μου ειπε οτι τα καπελοτα ειχαν μια μακα πανω τους. Τον ρωταω απο τι μπορει να εγινε αυτο και μου ειπε μαλλον απο νοθευμενη βενζινη.

OldMan
07/06/2012, 15:50
Την αφησες για 12000 κμ με τα ιδια λαδια και φιλτρο???
Με πρόλαβες Δόκτωρ...!!!
(ετοιμαζόμουν να του το φέρω πιο γλυκά - σε στυλ "μήπως βρε παιδί μου τα λαδάκια σου είχαν κάποιο θεματάκι" ??" )


Τελικά είσαι "ωμός" (και αρέσεις στις γυναίκες..)

emix24
07/06/2012, 15:52
Ουφ!

Κοιτα, στα καπελοτα πανε λαδια. Μπορει να πανε και προιοντα καυσης αν κατι δεν παει καλα με τις βαλβιδες, η με τον χρονισμο των εκκεντροφορων (sensei διορθωστε με αν κανω λαθος). Παιζει να εβαλε κανας ασχετος το χερι του πριν την παρεις και να επανατοποθετησε καποιον εκκεντροφορο λαθος?

Δεν τον γνωριζω αυτο φιλε μου. Την μηχανη παντως την πηρα πριν απο εναμιση χρονο. Τωρα το εβγαλε αυτο;
Και την αγορασα απο την επισημη ΚΤΜ.

DrBig
07/06/2012, 15:55
Δεν τον γνωριζω αυτο φιλε μου. Την μηχανη παντως την πηρα πριν απο εναμιση χρονο. Τωρα το εβγαλε αυτο;
Και την αγορασα απο την επισημη ΚΤΜ.

Αν εχω δικιο, τοτε ειναι λογικο να εκανε καποιο χρονο το αιτιο να καταληξει να γινει προβλημα.
(Ακομα κι αν δεν εχω δικιο, παλι ισχυει το παραπανω, γιατι ειναι φυσικος νομος, βλεπε πχ Ελλαδα)

DrBig
07/06/2012, 15:56
Τελικά είσαι "ωμός" (και αρέσεις στις γυναίκες..)

Και οχι μονο :D

bulmont
07/06/2012, 15:57
Παιδια, εγω ζητησα μια γνωμη αν υπαρχει για το πως μπορει να εγινε αυτο απο εσας που ειστε πιο εμπειροι. Αφου λοιπον πιστευετε οτι ο μηχανικος μου λεει αλλα ντ αλλων, θα ηθελα μια γνωμη δικη σας, απ οσους ξερουν.

Δεν ζητησα ν αρχισουν οι ειρωνειες και οι κοροιδιες. Με κουραζει πολυ οταν ανοιγεται ενα θεμα και μετα και αφου ο καθενας λεει οτι ναναι, ξεφευγει αυτο.

Οποιος εχει μια γνωμη ας την πει, για να ξερω και γω τι θα πω στον μηχανικο.

Σας ευχαριστω πολυ και ζηταω συγνωμη για το υφος μου, αλλα δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο. Γενικα, οχι σε δικα μου ποσταρισματα.

Ζητώ συγνώμη αν φάνηκα ειρωνικός γιατί δεν ήταν αυτός
ο σκοπός μου. Απλώς ήθελα να επισημάνω ότι εύκολα βρίσκουν
''ενόχους'' κάποιοι μάστοροι.

Δεν αναφερόμουν στις δικές σου γνώσεις.

emix24
07/06/2012, 15:58
Και για να σας πω κι αυτο, ειχα σκοπο ν αλλαζα λαδια/φιλτρο πριν γινει αυτο και σερβις μαλιστα.Αλλα με προλαβε αυτο.

emix24
07/06/2012, 16:00
Ζητώ συγνώμη αν φάνηκα ειρωνικός γιατί δεν ήταν αυτός
ο σκοπός μου. Απλώς ήθελα να επισημάνω ότι εύκολα βρίσκουν
''ενόχους'' κάποιοι μάστοροι.

Δεν αναφερόμουν στις δικές σου γνώσεις.

Οχι φιλε μου, δεν υπαρχει θεμα προσωπικο. Απλα δεν ηθελα να ξεφυγει το θεμα. Θελω τις πολυτιμες γνωμες σας, για να ξερω και γω τι αντιμετωπιζω. Εμπιστευομαι το φορουμ αυτο σε θεματα τεχνικων γνωσεων, γι αυτο και ζηταω απο δω μεσα μια βοηθεια.

Οι δικες μου γνωσεις ειναι ελαχιστες και επιφανειακες, θα ελεγα. Βαθυτερα θεματα μηχανολογικα δεν γνωριζω.

Τεσπα, σ ευχαριστω παντως.

emix24
07/06/2012, 16:04
Αν εχω δικιο, τοτε ειναι λογικο να εκανε καποιο χρονο το αιτιο να καταληξει να γινει προβλημα.
(Ακομα κι αν δεν εχω δικιο, παλι ισχυει το παραπανω, γιατι ειναι φυσικος νομος, βλεπε πχ Ελλαδα)

Σ ευχαριστω. Θα τα εχω υποψιν μου οταν παω να την παρω

OldMan
07/06/2012, 16:09
Δεν ζητησα ν αρχισουν οι ειρωνειες και οι κοροιδιες.
Δεν νομίζω ότι σε ειρωνευτηκε ούτε σε κοροϊδεψε κανενας..
(ο αξιότιμος συν-διαχειριστής βεβαια έχει αντίθετη γνώμη και την σέβομαι απόλυτα..)

Όύτε η ευχή ήταν ειρωνεία (εκτός αν θεωρείς ότι το να μην ξαναπάθεις τίποτε με το ΚΤΜ είναι όντως ειρωνεία) ούτε και τα σχετικά περί Λάσκαρη και Γεωργίτση γιατί ήταν εντελώς on topic (εκτος αν δεν το καταλαβες..)



Anyway, καταλαβαίνω απόλυτα το ζόρι σου αλλά ακριβώς εκεί είναι που φαίνεται η ύπαρξη αίσθησης του χιούμορ..
(αλλιώς πολύ κακώς πήρες ΚΤΜ..) :beer:

DrBig
07/06/2012, 16:19
Αλες Γκουτ.

Ως 'αξιοτιμος συνδιαχειριστης' ζητω την κατανοηση σας για τα κουρεματα, πολυ πιθανο να ημουν υπερβολικος.

Mea culpa :wave2:

OldMan
07/06/2012, 16:27
Mea culpa :wave2:
Βρε Casus belli είναι αλλά είσαι καλός άνθρωπος... :beer:

Και εδώ που τα λέμε (γιατί δεν έχουμε καπου αλλού να τα πούμε..), πάλι καλή αντιμετώπιση είχε κάποιος που ανοίγει thread γραφοντας "Οπως ξερετε φυσικα εχω ενα ΚΤΜ 950SE" θαρρείς και έχει βγει περισσότερες φορές από τον Πάπα στο μπαλκόνι του ...:p

emix24
07/06/2012, 21:29
Λοιπον, ωραια, με στησατε στο τοιχο, επειδη πολυ απλα δεν μ αρεσουν καποια πραγματα.
Δεκτα αλλα τα αντιπαρερχομαι.
Το "φυσικα" που εβαλα δε σημαινει ουτε οτι ειμαι ο Παπας, ουτε ο οποιοσδηποτε που βγαινει καθε τρεις και λιγο να γραφει ειτε ωραια και σωστα πραγματα, ειτε οτι μπουρδα του ερθει.
Το εβαλα απλα για να ξαναθυμησω σε καποιους που δεν θυμουνται (και καλα κανουν) τι μηχανη εχω, για να μη με ρωτανε.

Οταν βαζω ενα τετοιου ειδους θεμα, ζηταω μια συμβουλη, μια γνωμη για κατι. Μπορει να πω μια μπουρδα τεχνικης φυσεως και γω. Δεν ειμαι μηχανικος, ουτε motorcycle freak, που να καθομαι με τις ωρες να λυνω και να δενω την μηχανη μου. Εχω βαρεθει ομως να βλεπω threads, που ξεκινανε μ ενα συγκεκριμενα θεμα και μετα, επειδη καποιος λεει κατι ασχετο, να πηδιεται τελειως αυτο. Σορυ, αλλα εγω δεν εχω ορεξη για τετοια. Αν αυτο ενοχλει καποιους, τοτε καλυτερα να αποχωρησω (και απο δω) απ αυτο το φορουμ. Αν ηθελα να κανω ενα αστειο θα το εκανα στην κατηγορια "ανεκδοτα".

Το οτι εχω ΚΤΜ ειμαι πληρης γνωστης των συνεπειων και δεχομαι οποιαδηποτε κριτικη και χλευασμο. Το οτι δεν ξερω ομως οτι καπου δεν παει η βενζινη και οτι καπου δεν παει το λαδι, αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να δεχτω και την κοροιδια. Οπως επισης μπορει να μετεφερα κατι λαθος απο τον μηχανικο (που ετσι εγινε). Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει ν αρχισουν παλι να με πυροβολουν.Ποτε δεν το επαιξα γκουρου σε κατι και ποτε δεν αρνηθηκα να με συμβουλεψει καποιος.

Οσο αναφορα για την βλαβη, τελικα οντως, ακουσα λαθος. Το προβλημα ειναι στο καρπυρατερ. Ηταν παρα πολυ λερωμενο. Βγηκε και πηγε για καθαρισμα. Μπορει η λεξη "καθαρισμα" ν ακουγεται αστεια για καποιους μηχανικαρες, αλλα αν ηξερα πως λεγεται τεχνικα θα το ελεγα.

Σορυ παιδια, αλλα εγω το θεμα με τον bulmont το ελυσα.

DrBig
07/06/2012, 21:44
Ολα καλα emix24 κανενας δε σε χλευασε αλλα οπως εχεις καταλαβει το φορουμ μας γινεται ρινγκ οταν ακουγονται οι λεξεις 'KTM' η 'buruh..' εμμμ :lipssealed: συγνωμη, 'bmw'.

Στο θεμα μας. Βαλε ενα φιλτρο βενζινης στην εισοδο της τρομπας, αν δεν εχεις ηδη και καθαρισε το ρεζερβουαρ γιατι θα εχει πιασει μακα :wave2:

emix24
07/06/2012, 21:51
Ολα καλα emix24 κανενας δε σε χλευασε αλλα οπως εχεις καταλαβει το φορουμ μας γινεται ρινγκ οταν ακουγονται οι λεξεις 'KTM' η 'buruh..' εμμμ :lipssealed: συγνωμη, 'bmw'.

Στο θεμα μας. Βαλε ενα φιλτρο βενζινης στην εισοδο της τρομπας, αν δεν εχεις ηδη και καθαρισε το ρεζερβουαρ γιατι θα εχει πιασει μακα :wave2:

Ναι σαι καλα φιλε μου. Και με την ευκαιρια, μιας και ειναι λυμενο το μηχανακι, θα του τραβηξω και ενα γενικο σερβις, βαλβιδες,φιλτρα,λαδια, ξυδια να τελειωνουμε. Οικονομικα ειμαστε που ειμαστε τελειωμενοι, δεν τρεχει και τιποτα αν τελειωσουμε λιγο περισσοτερο!!

Καλη καρδια παιδια και ευχαριστω οσους ειπαν εστω και μια μικρη ιδεα για το θεμα. Το εκτιμω!

:beer: :beer: