PDA

View Full Version : Ρυθμισεις αναρτησεων hayabusa gen1



DrBig
24/05/2012, 21:54
Αν ειστε ευχαριστημενοι απο το πως δουλευουν οι αναρτησεις στο μπουσα σας, τοτε εχει καλως, αν οχι, εχω να προτεινω τα εξης για αναβατες 90-100kg. Κοστος περιπου 200-250 ευρω.

Κατ' αρχην, τοσο τα ελατηρια οσο και το valving ειναι πολυ μαλακα για αναβατες απο κατηγορια φτερου και πανω. Εχω βρει τις ακολουθες λυσεις οι οποιες λειτουργουν πολυ καλα και αφορουν γρηγορη οδηγηση στο δρομο, ειτε στα κλειστα ειτε στα ανοικτα. 'Θεμα' κοπανηματων υπαρχει μονο σε χαλια οδοστρωματα, αλλα εκει δεν εχει λογο υπαρξης το μπουσα ετσι κι αλλιως.
Εχουμε και λεμε:

Για πισω.
Ταιριαζει κουτι το αμορτισερ του μπουσα gen2 το οποιο εχει και σκληροτερο ελατηριο (14.6 αντι 13.1, η κατι τετοιο τελος παντων) και πιο σφιχτο valving. Επισης ειναι ελαφρα μακρυτερο οποτε σηκωνει λιγο τον ποπο της μηχανης. Δεν εχω μετρησει ποσο ακριβως, αλλα θα ελεγα γυρω στο 1 εκατοστο. Τοποθετησα ενα απο μοντελο 09 το οποιο αγορασα απο το car.gr για 100 ευρω.
Ρυθμισεις:
Προφορτιση: Τοση ωστε το sag χωρις αναβατη να ειναι 5mm. Με μενα πανω πρεπει να ειναι περιπου 25mm.
Αποσβεση επαναφορας: -5
Aποσβεση συμπιεσης -3


Μπροστα.
Ελατηρια 100ρια (απο 85 μαμα). Αυτα που εβαλα εγω ειναι WP. Λαδια 10ρια, πιθανοτατα hyperpro αλλα δεν γνωριζω σιγουρα.
Ρυθμισεις:
Προφορτιση: Μια στροφη. To sag ειναι περιπου 50-55mm με μενανε πανωνε.
Αποσβεση επαναφορας: -4
Αποσβεση συμπιεσης: +4 απο τερμα μαλακο. Δεν θυμαμαι σε ποσα κλικ (-) αυτο αντιστοιχει.
Κοστος 140ευρω με τοποθετηση στον γνωστο στου γκυζη.

Πιεσεις 42/42, στοκ διαστασεις ελαστικων.

Οδηγικα, η μερα με την νυχτα (για το βαρος μου) σε σχεση με στοκ. Θυμιζει καλοστημενο 1000ρι (με τα παραπανω κιλα βεβαια) χωρις να ειναι δυσλειτουργικο σε καθημερινες συνθηκες, εκτος κι αν μιλαμε για τρικυμιωδη οδοστρωματα, βεβαιως, βεβαιως. Στριβει ωραιοτατα με ελαφρια αισθηση, ειναι βραχος στα πολλα και (χωρις να εχω την ικανοτητα της δημοσιογραφικου τυπου αναλυσης) θα ελεγα οτι εχει πλεον εξαιρετικη συμπεριφορα, απολυτα προβλεψιμη και συμπαγη. Δεν κανει αλλα το μπρος και αλλα το πισω οταν πιεζεις. Επισης, δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι η πισω αναρτηση, αλλα υποτιθεται οτι ειχε 22,000κμ και αν κρινω απο το πως δουλευει θα ελεγα οτι ειναι ok. Ενδεχωμενως αν ηταν πιο καινουργια, οι ρυθμισεις πισω να ηταν ελαφρως μαλακοτερες, αλλα αυτο προφανως δεν μπορω να το ξερω. Τελος, η μηχανη μου εχει μαμα εξατμισεις, με ο,τι αυτο συνεπαγεται για την κατανομη βαρους.

Τες πα, ισως καποιος να βρει τις πληροφοριες αυτες χρησιμες....

Ληστης
13/08/2012, 08:34
Το sag στα πιρουνια δεν ειναι πολυ στα 50-55μμ;

peter86
13/08/2012, 12:17
Το sag στα πιρουνια δεν ειναι πολυ στα 50-55μμ;

Γιατί όχι, η WP στο site της αναφέρει 35%-50% της διαδρομής.http://www.wpsuspension.co.uk/setup.php

DrBig
13/08/2012, 14:15
Απ 'οταν εγραψα το ποστ εχω βρει καλλιτερες ρυθμισεις για καθημερινη χρηση με μπροστινο sag (laden) πιο κοντα στα 40mm και πισω στα 10mm (unladen). Me 50-55 μπρος και 5 πισω η γεωμετρια ειναι αρκετα οξεια, το μπροστινο δουλευει μια χαρα, αλλα χρειαζεται περισσοτερο παιχνιδι πανω στη σελα με το σωμα για να πεσει στη στροφη και για καθημερινες συνθηκες γινεται λιγο κουραστικο. Ασε που θελει και καλη ασφαλτο γιατι οι πλαγιολισθησεις ερχονται πιο αποτομα. Για γρηγορη οδηγηση παντως σε καλη ασφαλτο το 50-55 δουλευει μια χαρα.