PDA

View Full Version : Πρόβλημα μέ τήν ανάφλεξη σε daytona 50cc



nikpr64
25/05/2012, 05:32
Παιδιά καλημέρα,πώς μπορώ νά ελεγξώ τά πηνία αχει 4 καλώδια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.................

OldMan
25/05/2012, 11:15
Παιδί καλησπέρα, πρεπει να έχεις 3 καλωδια με ίδιο χρώμα και ενα με διαφορετικό μετρας την αντίσταση μεταξυ του διαφορετικου και του σασσί και αν παρεις κατω από 3 Ohm ή πάνω από 10 Ohm έχεις χαλασμενο τυλιγμα γεννήτριας ή χαλασμενα βουρτσάκια ρότορα αν δεν εχει βουρτσακια η γεννητρια πας για ολοκληρο στατορα αν παρεις μεταξυ 4 και 6 ohm και εχεις βουρτσακια είναι χαλασμενα αυτα η ή καλωδιωσή τους εκτος αν μιλας για πηνια φώτων οποτε δεν ισχύει τίποτε απο αυτα ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ..................

nikpr64
25/05/2012, 12:49
Φίλε μου τα χρώματα που βγάζει είναι κίτρινο, μαύρο-κόκκινο, άσπρο, μπλε-κίτρινο και 2 καλώδια για την ένδειξη της νεκράς ταχύτητας ροζ, πράσινο-κόκκινο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......

OldMan
25/05/2012, 12:55
Φίλε μου ασε ήσυχα το κιτρινο και το ασπρο και μετρα το μαύρο/κόκκινο με το σασσί και το μπλε/κιτρινο με το σασσί αλλά δεν κατάλαβα τι ψαχνεις ..

nikpr64
25/05/2012, 15:55
Ξέχασα να στο αναφέρω, το μηχανάκι πήρε μπροστά και έσβησε. Δεν βγάζει σπινθήρα στο μπουζί. Άλλαξα μπουζοκαλώδειο, πολλαπλασιαστή, ανορθωτή, ψάχνω να βρω ηλεκτρονική. Η μπαταρία είναι γεμάτη, ο διακόπτης λειτουργεί κανονικά. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

teo24
26/05/2012, 06:51
Eνημερωτικα σου λεω οτι αυτα τα μηχανακια πασχουν στα πηνια.Εχω αλλαξει 3 φορες πηνια σε 2 χρονια σε ιδιο μηχανακι του πατερα μου.Καηκαν τα δικα του,πηρα ASPIRA σαν του SUPRA τα εβαλα,τα ειχε 1,5 χρονο και τα εκαψε,παω περνω αλλη μαρκα τα κρατησε κανα 3μηνο και πριν μια βδομαδα εμεινε σ'ενα φαναρι στην Βουλιαγμενης και πηγα να τον μαζεψω.Μαντεψε αν εισαι καλος απο τι εμεινε.

nikpr64
27/05/2012, 18:31
Καλησπέρα... Αν ξέρει κάποιος με ανοικτό τον διακόπτη, φορτισμένη την μπαταρία ,στη φίσα της ηλεκτρονικής κάποιο καλώδιο πρέπει να φέρνει ρεύμα ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ......