PDA

View Full Version : Βοήθεια.. :/ (50cc)



padelis69
25/05/2012, 21:13
Καλησπέρα..:) Συγνώμη αν φανώ άσχετος μα τα έχω μπερδέψει λιγάκι στο κεφάλι μου και για αυτό ζητώ συμβουλές πιο έμπειρων..
Τεσπά...
Σε 2 μήνες γίνομαι 16 και θα βγάλω δίπλομα για 50άρι....Το θέμα είναι ότι το 50άρι σαν 50άρι έχει πολύ περιορισμένη χρήση...Αλλά αν του αλλάξω μοτέρ και το κάνω π.χ 110cc άκουσα πως αν με πιάσουν θα με γράψουν για οδήγηση χωρίς δίπλομα άρα δικαστήριο και αν δεν έχω βγάλει μέχρι τότε φυλάκιση με αναστολή εάν έχω λευκό μητρώο,και σκεύτομαι πως δεν αξίζει να μπλέξω για Μ@λ@κίες...


Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω τα cc χωρίς να μπορεί να το καταλάβει κάποιος αστυνομικός σε κάποιον τυπικό έλενχο τι μου προτείνετε κτλ...


Ευχαριστώ... :)

teogtp
25/05/2012, 21:21
Ας απαντήσουν οι μοντς παρακαλώ !!

padelis69
25/05/2012, 21:32
Ας απαντήσουν οι μοντς παρακαλώ !!


Γιατί? :Ρ

poiu
25/05/2012, 21:38
φίλε δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος για να πειραξεις το 50αρι.
Αστο μανισιο, κ θα σε παει παντου. Το 80αρι ή το 100αρι δε θα σου δώσει κάτι παραπάνω πέρα απο άγχος.

Εισαι νέος οδηγός, κάνε συνετές επιλογές.

padelis69
25/05/2012, 21:41
φίλε δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος για να πειραξεις το 50αρι.
Αστο μανισιο, κ θα σε παει παντου. Το 80αρι ή το 100αρι δε θα σου δώσει κάτι παραπάνω πέρα απο άγχος.

Εισαι νέος οδηγός, κάνε συνετές επιλογές.

Και εγώ εκεί καταλείγω αδερφέ όσο το σκέφτομαι...δεν αξίζει να μπλεχτώ ή να έχω αυτό το άγχος για τόσο μικρή διαφορά...
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου... :)

MG-KTiNoS
25/05/2012, 23:01
Φυσικά και υπάρχει λόγος να το πειράξεις.
ΑΝ δε του βγάλεις τα μάτια που θα μάθεις ???

Λεφτά να έχεις (για πέταμα) και όλα γίνονται !
Και ποιος αστυνομικός θα ασχοληθεί μαζί σου αν δεν τον προκαλέσεις?
ΚΑΝΕΝΑΣ !
(τώρα άμα κάνεις σούζα και σε βλέπει τα κόζα αλλάζουν)
Άσε τώρα τι σου λένε.
Άλλο 2, άλλο 5, άλλο 10, άλλο 35 άλογα !
Όμως να μπει χέρι που ξέρει και να το δει συνολικά το μηχανάκι.
Όχι μόνο μοτέρ αλλά και φρένα και αναρτήσεις.
Ποιος είχε ποτέ 50άρι σκέτο?
Κανένας !



:lol:


Άστους να λένε !
:a014:

padelis69
26/05/2012, 00:06
Φυσικά και υπάρχει λόγος να το πειράξεις.
ΑΝ δε του βγάλεις τα μάτια που θα μάθεις ???

Λεφτά να έχεις (για πέταμα) και όλα γίνονται !
Και ποιος αστυνομικός θα ασχοληθεί μαζί σου αν δεν τον προκαλέσεις?
ΚΑΝΕΝΑΣ !
(τώρα άμα κάνεις σούζα και σε βλέπει τα κόζα αλλάζουν)
Άσε τώρα τι σου λένε.
Άλλο 2, άλλο 5, άλλο 10, άλλο 35 άλογα !
Όμως να μπει χέρι που ξέρει και να το δει συνολικά το μηχανάκι.
Όχι μόνο μοτέρ αλλά και φρένα και αναρτήσεις.
Ποιος είχε ποτέ 50άρι σκέτο?
Κανένας !



:lol:


Άστους να λένε !
:a014:

ναι οκ το ξέρω πως δεν θα ασχοληθούν αν δεν προκαλέσω απλά επειδή μία στο εκατομμύριο να με ελένξουν θέλω να είμαι καλλημένος 100%....:)

Shiatman
26/05/2012, 03:06
Σκέψου και την περίπτωση ατυχύματος. Αν γίνει κάτι και σε πάρουν μυρωδιά δεν θα σε καλύπτει η ασφάλεια σου.

teogtp
26/05/2012, 09:45
Καλησπέρα..:) Συγνώμη αν φανώ άσχετος μα τα έχω μπερδέψει λιγάκι στο κεφάλι μου και για αυτό ζητώ συμβουλές πιο έμπειρων..
Τεσπά...
Σε 2 μήνες γίνομαι 16 και θα βγάλω δίπλομα για 50άρι....Το θέμα είναι ότι το 50άρι σαν 50άρι έχει πολύ περιορισμένη χρήση...Αλλά αν του αλλάξω μοτέρ και το κάνω π.χ 110cc άκουσα πως αν με πιάσουν θα με γράψουν για οδήγηση χωρίς δίπλομα άρα δικαστήριο και αν δεν έχω βγάλει μέχρι τότε φυλάκιση με αναστολή εάν έχω λευκό μητρώο,και σκεύτομαι πως δεν αξίζει να μπλέξω για Μ@λ@κίες...


Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω τα cc χωρίς να μπορεί να το καταλάβει κάποιος αστυνομικός σε κάποιον τυπικό έλενχο τι μου προτείνετε κτλ...


Ευχαριστώ... :)


Χωρις να θελω να το παιξω ο τελειος και νομοταγης πολιτης αυτου του φορουμ(καθοτι και εγω οπως και αλλοι πολλοι πριν απο εμενα,περασαν απο αυτο το σταδιο
της "ανυσηχιας" )θα σου πω οτι εφοσον γνωριζεις οτι αυτο που θελεις να κανεις ειναι παρανομοκαι οτι θα εχει σοβαρες επιπτωσεις,μην προσπαθεις να βρεις
"συνενοχους"στο εγχείρημα σου.Αναλαμβανεις τις ευθυνες σου και τελος.

GiannisBlessed
26/05/2012, 10:10
edit by TROOPER

το να αλλαξεις μοτερ ειναι το χειροτερο γιατι εχει αλλους αριθμους πανω και κανει κρα.
οι περισοτεροι αν οχι ολοι που ειχαμε 50ρι τα ειχαμε κανει 70ρια 80ρια κτλ.
το 50ρι γενικα ειναι πολυ αδυναμο.
τα τετραχρονα 50ρια συνηθως στα κατακκοκινα εχουν 60 κμ την ωρα!!
δλδ αν πηγαινεις με 60 παιζει και καποια στιγμη να το διαλυσεις.(το επαθε φιλος μου.)
η μετατροπη σε 70-80 κυβικα γινεται με μια αλλαγη στο εσωτερικο του κινητηρα και δεν φαινεται απο εξω.
οποτε στους ελεγχους αν εισαι με κρανος κτλ δεν θα εχεις προβλημα.τωρα στο ατυχημα δεν ξερω τι παιζει....
λογικα θα κανουν τα παντα να σε βγαλουν παρανομο.
γνωμη μου παρε διχρονο 50ρι που πανε σχεδον σαν 100ρια τετραχρονα.
και ειναι μοτοσυκλετακια με πολυ καλα φρενα και πολυ πολυ καλυτερη συμπεριφορα στον δρομο.
κοιτα για derbi gpr
derbi drd
aprilia rs
ktl

padelis69
26/05/2012, 10:28
Χωρις να θελω να το παιξω ο τελειος και νομοταγης πολιτης αυτου του φορουμ(καθοτι και εγω οπως και αλλοι πολλοι πριν απο εμενα,περασαν απο αυτο το σταδιο
της "ανυσηχιας" )θα σου πω οτι εφοσον γνωριζεις οτι αυτο που θελεις να κανεις ειναι παρανομοκαι οτι θα εχει σοβαρες επιπτωσεις,μην προσπαθεις να βρεις
"συνενοχους"στο εγχείρημα σου.Αναλαμβανεις τις ευθυνες σου και τελος.


Τι λες ρε φίλε σοβαρέψου...ψάχνω συνένοχους....Υπάρχουν άλλα 2.000 παρόμοια θέματα στο forum τα ίδια λες σε όλους?
Ότι κάνω ευθύνομαι εγώ και μόνο εγώ απλός το συζητάω εδώ με τους πιο έμπειρους ακριβώς γιατί έχουν περάσει από το στάδιο της "ανυσηχίας"
όπως λες....

Φιλικά πάντα :)

MG-KTiNoS
26/05/2012, 10:54
Σκέψου και την περίπτωση ατυχύματος. Αν γίνει κάτι και σε πάρουν μυρωδιά δεν θα σε καλύπτει η ασφάλεια σου.

Σκέψου την περίπτωση ατυχήματος και κάτσε σπίτι σου !!!!
:lol:



και σκέψου την περίπτωση να είσαι σε ανηφοράκι και να σκας γκαζιά γκααααα και σούζα το μηχανάκι...
Εκτώς αν το θες για μεταφορές, οπότε αλλάζει...
:smokin:

MG-KTiNoS
26/05/2012, 10:56
Τι λες ρε φίλε σοβαρέψου...ψάχνω συνένοχους....Υπάρχουν άλλα 2.000 παρόμοια θέματα στο forum τα ίδια λες σε όλους?
Ότι κάνω ευθύνομαι εγώ και μόνο εγώ απλός το συζητάω εδώ με τους πιο έμπειρους ακριβώς γιατί έχουν περάσει από το στάδιο της "ανυσηχίας"
όπως λες....

Φιλικά πάντα :)



Εγώ Εδώ συνένοχος.... !!!!
Ρέισ γιορ λάιφ ρε !
Μην τη χαραμίζεις στα πισιά

ΝΤΟΥ ! !! ! !
Οι άλλοι λένε
εσύ ΚΑΝΕ !
:lol:


Μην είσαι και φιλικός...
Δεν τους κάνεις καλό !
Άστους στο πολιτικαλι κορεκτ και στην ασφάλεια τους !
:lol:

teogtp
26/05/2012, 11:05
Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω τα cc χωρίς να μπορεί να το καταλάβει κάποιος αστυνομικός σε κάποιον τυπικό έλενχο τι μου προτείνετε κτλ...


Ευχαριστώ... :)

Επειδη ειμαι σοβαρος σε αυτα που σου γραφω,αν σου προτεινω ενα τροπο να κανεις την κουτουραδα σου,αυτο τοτε δεν με κανει συνενοχο?
Παρε ενα διχρονο που σου προτεινε και ο συνφορουμητης και ολα καλα.Συγνωμη αν σου χαλαω τη διαθεση αλλα νοιωθω την υποχρεωση να σου τα αναφερω τα αυτονοητα.

padelis69
26/05/2012, 20:30
Εγώ Εδώ συνένοχος.... !!!!
Ρέισ γιορ λάιφ ρε !
Μην τη χαραμίζεις στα πισιά

ΝΤΟΥ ! !! ! !
Οι άλλοι λένε
εσύ ΚΑΝΕ !
:lol:


Μην είσαι και φιλικός...
Δεν τους κάνεις καλό !
Άστους στο πολιτικαλι κορεκτ και στην ασφάλεια τους !
:lol:


χαχαχαχαχ Να είσαι καλά αδερφέ..:) μου έφτιαξες την διάθεση :) Θα το έχω στο μυαλό μου αυτό που μου είπες.:)))

padelis69
26/05/2012, 20:34
Επειδη ειμαι σοβαρος σε αυτα που σου γραφω,αν σου προτεινω ενα τροπο να κανεις την κουτουραδα σου,αυτο τοτε δεν με κανει συνενοχο?
Παρε ενα διχρονο που σου προτεινε και ο συνφορουμητης και ολα καλα.Συγνωμη αν σου χαλαω τη διαθεση αλλα νοιωθω την υποχρεωση να σου τα αναφερω τα αυτονοητα.

Δεν είναι ότι μου χαλάς την διάθεση...Θέλω να ακούσω και τις κακές πλευρές της υπόθεσης για να ξέρω τι με περιμένει σε κάθε περίπτωση απλά η αντίδρασή σου του style "Να απαντήσουν οι mods παρακαλώ!"

Ε εντάξει ήταν κάπως λες και είπα κάτι παράλογο....Είμαι σίγουρος πως όποιος έχει πάρει μηχανάκι έχει σκευτεί αυτά που έχω γράψει παραπάνω....
Αυτά...:)

padelis69
26/05/2012, 20:37
αααα....
και προσπαθω να καταλαβω γιατι απο χθες παει γ@μιWnt@s το moto!!!:lol:

το να αλλαξεις μοτερ ειναι το χειροτερο γιατι εχει αλλους αριθμους πανω και κανει κρα.
οι περισοτεροι αν οχι ολοι που ειχαμε 50ρι τα ειχαμε κανει 70ρια 80ρια κτλ.
το 50ρι γενικα ειναι πολυ αδυναμο.
τα τετραχρονα 50ρια συνηθως στα κατακκοκινα εχουν 60 κμ την ωρα!!
δλδ αν πηγαινεις με 60 παιζει και καποια στιγμη να το διαλυσεις.(το επαθε φιλος μου.)
η μετατροπη σε 70-80 κυβικα γινεται με μια αλλαγη στο εσωτερικο του κινητηρα και δεν φαινεται απο εξω.
οποτε στους ελεγχους αν εισαι με κρανος κτλ δεν θα εχεις προβλημα.τωρα στο ατυχημα δεν ξερω τι παιζει....
λογικα θα κανουν τα παντα να σε βγαλουν παρανομο.
γνωμη μου παρε διχρονο 50ρι που πανε σχεδον σαν 100ρια τετραχρονα.
και ειναι μοτοσυκλετακια με πολυ καλα φρενα και πολυ πολυ καλυτερη συμπεριφορα στον δρομο.
κοιτα για derbi gpr
derbi drd
aprilia rs
ktl

Αδερφέ σε ευχαριστώ με κάλειψε απολύτως η απάντησή σου...1000 thanx για τον χρόνο σου :)

Shiatman
27/05/2012, 00:44
Είμαι σίγουρος πως όποιος έχει πάρει μηχανάκι έχει σκευτεί αυτά που έχω γράψει παραπάνω....

Το ότι το σκέφτεσαι είναι καλό γιατί θα γνωρίζεις τις συνέπειες των πράξεών σου ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Από εκεί και πέρα σίγουρα το 50άρι είναι ψώφιο :rolleyes:

Νομίζω ότι δείχνει καλά δείγματα η νέα γενιά...:beer::beer:

padelis69
27/05/2012, 00:50
Το ότι το σκέφτεσαι είναι καλό γιατί θα γνωρίζεις τις συνέπειες των πράξεών σου ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις. Από εκεί και πέρα σίγουρα το 50άρι είναι ψώφιο :rolleyes:

Νομίζω ότι δείχνει καλά δείγματα η νέα γενιά...:beer::beer:
Ναι...έχω σκευτεί να πάρω ένα kymco 50άρι να του ρίξω μερικά ευρώ να του βάλω καμιά εξάτμιση κανένα φίλτρο και να το φτιάξω εξωτερικά και να περιμένω 2 χρονάκια να πάρω ένα 125άρι.....θα αρκεστώ να βγάλω τις κ@υλες μου στο 50άρι από το τίποτα είναι πολύ καλήτερο...και επίσης είναι πολύ καλήτερο από το να πάρω ένα δηλομένο 50άρι που να είναι 100άρι και να με πιάσουν και να τρέχω με τα δικαστήρια...:)
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και εσένα :)

GiannisBlessed
27/05/2012, 01:33
φιλε τι κυμκο??
εδω εισαι...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=&variant=gpr+50&price-from=&price-to=&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=

padelis69
27/05/2012, 04:58
φιλε τι κυμκο??
εδω εισαι...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=&variant=gpr+50&price-from=&price-to=&so=dm&or=d®istration-from=®istration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=

Πο πο πο με έψησες τα σπάνε..:) Με συμπλέκτη δεν είναι αυτό? Με τον συμπλέκτη είναι δύσκολο? :Ρ

toyar
27/05/2012, 08:21
χωρο για πιπινια δεν βλεπω ναχει;)

GiannisBlessed
27/05/2012, 09:31
emena mou phre mia bolta na ton ma8w....

SoulGR
28/05/2012, 00:54
Πο πο πο με έψησες τα σπάνε..:) Με συμπλέκτη δεν είναι αυτό? Με τον συμπλέκτη είναι δύσκολο? :Ρ

εγω θα σου λεγα παρε κανα μεταχειρισμενο 50ρακι και μασε λεφτα για τα 18
ορεξη να χεις και κανουν τα παντα :D
259851

GIXXERAKIAS
28/05/2012, 07:58
Πάρε έναν Ιάπωνα 50cc (c50,GLX) μεταχείρω και ρίξτου ένα κυλινδροπίστονο 72cc και γκάζι θα έχεις και αξιοπρεπώς θα σταματάς στον έλεγχο.(εκτός αν φοράς κανένα μπουρί από σκαραβαίο :p)

Άν πέσεις σε κολλημένο και φούλ προβλεπόμενος να είσαι πάλι θα σου βρεί κάτι να σε γράψει.:beer: