PDA

View Full Version : Φορτίο επαναφορτιζόμενου κατασαβιδιού



zanny
26/05/2012, 19:44
Μετά από 5 επαναφορτιζόμενα κατσαβίδια που έχω αλλάξει επειδή ξεμένουν οι μπαταρίες
και το κόστος τους είναι σχεδόν όσο η αγορά ενός νέου, βρίσκομαι με το τελευταίο που έχει παραδώσει πνεύμα, ένα Bosch στα 12volt.

Εκεί που κοίταζα για νέο, μου ήλθε η ιδέα να παρακάμψω τη μπαταρία, συνδέοντας ένα μετασχηματιστή συνεχούς.
Από δοκιμές με 5-6 που βρήκα στην ίδια τάση και φορτίο από 500mA ως 1,5Α
διαπίστωσα ότι η ιδέα χωλαίνει μάλλον λόγω ασθενούς φορτίου του μετασχηματιστή (
μπορεί να λέω και μπαρούφες αλλά λέμε) και το κατσαβίδι ψιλοξεκινάει αλλά σταματάει σχεδόν αμέσως.

Καμιά ιδέα λοιπόν?

DrBig
26/05/2012, 19:51
Μετά από 5 επαναφορτιζόμενα κατσαβίδια που έχω αλλάξει επειδή ξεμένουν οι μπαταρίες
και το κόστος τους είναι σχεδόν όσο η αγορά ενός νέου, βρίσκομαι με το τελευταίο που έχει παραδώσει πνεύμα, ένα Bosch στα 12volt.

Εκεί που κοίταζα για νέο, μου ήλθε η ιδέα να παρακάμψω τη μπαταρία, συνδέοντας ένα μετασχηματιστή συνεχούς.
Από δοκιμές με 5-6 που βρήκα στην ίδια τάση και φορτίο από 500mA ως 1,5Α
διαπίστωσα ότι η ιδέα χωλαίνει μάλλον λόγω ασθενούς φορτίου του μετασχηματιστή (
μπορεί να λέω και μπαρούφες αλλά λέμε) και το κατσαβίδι ψιλοξεκινάει αλλά σταματάει σχεδόν αμέσως.

Καμιά ιδέα λοιπόν?

Οδηγησε το απο μπαταρια αυτοκινητου η μοτοσυκλετας

zanny
26/05/2012, 19:57
Οδηγησε το απο μπαταρια αυτοκινητου η μοτοσυκλετας
Βασικά, αυτό που θέλω είναι να ξεγνοιάσω από το θέμα μπαταρίας, κάνω σχεδόν αποκλειστική χρήση σε εσωτερικούς χώρους και δεν θέλω να φορτίζω κάθε λίγο

DrBig
26/05/2012, 20:04
Βασικά, αυτό που θέλω είναι να ξεγνοιάσω από το θέμα μπαταρίας, κάνω σχεδόν αποκλειστική χρήση σε εσωτερικούς χώρους και δεν θέλω να φορτίζω κάθε λίγο

Ε τοτε παρε ενα μετασχηματιστη και ανορθωτη που να καλυπτει τις απαιτησεις ρευματος του κατσαβιδιου. Φανταζομαι θα ειναι το πολυ 100-150W οποτε θες κατι που να βγαζει καμια 15ρια ampere, to be sure, to be sure...

DrBig
26/05/2012, 20:07
Ε τοτε παρε ενα μετασχηματιστη και ανορθωτη που να καλυπτει τις απαιτησεις ρευματος του κατσαβιδιου. Φανταζομαι θα ειναι το πολυ 100-150W οποτε θες κατι που να βγαζει καμια 15ρια ampere, to be sure, to be sure...

βλακεια ειπα, το πολυ 5Α θες

jfx
26/05/2012, 20:29
βλακεια ειπα, το πολυ 5Α θες

150W/12V=12,5A.

γιατι λες τελικά μόνο 5?

karellen
26/05/2012, 20:44
Μετά από 5 επαναφορτιζόμενα κατσαβίδια που έχω αλλάξει επειδή ξεμένουν οι μπαταρίες
και το κόστος τους είναι σχεδόν όσο η αγορά ενός νέου, βρίσκομαι με το τελευταίο που έχει παραδώσει πνεύμα, ένα Bosch στα 12volt.

Εκεί που κοίταζα για νέο, μου ήλθε η ιδέα να παρακάμψω τη μπαταρία, συνδέοντας ένα μετασχηματιστή συνεχούς.
Από δοκιμές με 5-6 που βρήκα στην ίδια τάση και φορτίο από 500mA ως 1,5Α
διαπίστωσα ότι η ιδέα χωλαίνει μάλλον λόγω ασθενούς φορτίου του μετασχηματιστή (
μπορεί να λέω και μπαρούφες αλλά λέμε) και το κατσαβίδι ψιλοξεκινάει αλλά σταματάει σχεδόν αμέσως.

Καμιά ιδέα λοιπόν?
Επειδή το είχα κάνει στο παρελθόν και είμαι ''παθώς και μαθώς'' :
Χρειάζεσαι ΜΕΓΑΛΟ μετασχηματιστή πολλών βατ και κατά συνέπεια και αμπέρ για να υποκαταστήσεις το μεγάλο ατού της μπαταρίας: τα φορτία.
Η μπαταρία και μισοψόφια να είναι μπορεί να γυρνάει αργά το κατσαβίδι αλλά τη βίδα τη βιδώνει όση κόντρα και νάχει.
Το ρεύμα με το παραμικρό κολώνει.

Επίσης να προσέξεις, αν δουλεύει κάμποση ωρίτσα το κατσαβίδι, να μη σου λιώσει τα κυκλώματα του μετασχηματιστή! Το χω πάθει.

zanny
26/05/2012, 20:54
κατάλαβα..
με βλέπω τελικά να πηγαίνω για κάτι τέτοιο για να ησυχάσω http://www.eshopcy.com.cy/show.phtml?id=TLS.090013

DrBig
26/05/2012, 21:25
150W/12V=12,5A.

γιατι λες τελικά μόνο 5?

Γιατι θεωρησα οτι αποκλειεται το κατσαβιδι να ειναι 150W Υποθετω καμια 50ρια το πολυ θα ειναι.
Αν παλι ειναι τοσο μεγαλο, τοτε προφανως θες τα 10-15Α.
Επισης ο karellen εχει δικιο, παντα ειναι καλο να εχεις περισσεια απο watt.

Acacius
27/05/2012, 04:30
Αν η μπαταρία είναι NiCd μπορείς λέει να την "αναζωογονήσεις" περνώντας μεγαλύτερο σε βολτάζ ρεύμα "κατά ριπάς". Παράδειγμα εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=1e8hHLyXAyQ), ή ψάξε για rejuvenate cordless battery στο ΣυΣωλήνα.

Άλλη ιδέα:
(έντιτ: διόρθωση συνδέσμου)
http://www.youtube.com/watch?v=hGCUb2oHTnY

MPAMPoULAs_FMX
27/05/2012, 21:47
Η μπαταρια του κατσαβιδιού σου δεν έχει στοιχεια πάνω της?
Αν όχι πες το μοντέλο του κατσαβιδιού.

Υπάρχει και μια “σίγουρη” λύση για να δουλεύει καλά το κατσαβίδι (αν δουλεύει, ανάλογα με το κύκλωμα του φορτιστή). Να καλωδιώσεις την μπαταρία πάνω στο κατσαβίδι (δλδ να βάλεις καλώδια στους πόλους της μπαταρίας και να την τοποθετήσεις στο κατσαβίδι) και τα καλώδια να τα συνδέσεις στην έξοδο του φορτιστή (εκεί που έχει τις επαφές οταν βάζεις την μπαταριά).
Έτσι
α) Θα φορτίζει συνεχεία την μπαταρία (μέχρι να τα φτύσει τελείως η μπαταρία)
β) Θα φορτίζει όταν δεν δουλεύει το κατσαβίδι (μέχρι να τα φτύσει τελείως η μπαταρία)
γ) Δεν θα δουλέψει (και μάλλον θα καεί και ο φορτιστής, αλλα δεν σε νοιάζει αφού δεν θα πάρεις μπαταρία)

stefanos
28/05/2012, 15:10
Καμιά ιδέα λοιπόν?

Ενα τροφοδοτικό από PC θα σε καλύψει

Anty12
28/05/2012, 15:43
Για πετάξου μέχρι την Bosch της γειτονιάς σου και ρώτα τους αν έχουν τίποτε restored μπαταρίες...

Σίγουρα είναι 12v το εργαλείο...??? Μήπως είναι 14,4v ....???
Το κάθε κατσαβίδι το έπαιρνες μαζί με τον φορτιστή του ?? ή είχες έναν για όλα???...και αυτός ο φορτιστής είναι ΟΚ???

Οι μπαταρίες της Bosch γράφουν επάνω τύπο και αμπερόρια ...οι περισσότερες είναι NiMH και γύρω στα 3Ah....

zanny
28/05/2012, 17:10
Σίγουρα είναι 12v το εργαλείο...??? NAI
Μήπως είναι 14,4v ....??? OXI
Το κάθε κατσαβίδι το έπαιρνες μαζί με τον φορτιστή του ?? NAI
ή είχες έναν για όλα??? OXI
και αυτός ο φορτιστής είναι ΟΚ? NAI

θα τσεκάρω τα Ah, αλλά τι σημασία έχουν?

vaska
28/05/2012, 17:48
Ενα τροφοδοτικό από PC θα σε καλύψει

Δεν νομίζω κανένα switching τροφοδοτικό να τον καλύψει και σαφώς όχι ο ίδιος ο φορτιστής του κατσαβιδιού. Χρειάζεται μετασχηματιστή και σχετικά γαϊδούρι για να τον καλύψει στα αμπέρ που ζητάει. Οι μπαταρίες έχουν αυτή τη δυνατότητα και οι καινούριες μάλιστα αντέχουν μεγάλους ρυθμούς εκφόρτισης. Τα παλμοτροφοδοτικά θα κλατάρουν γρήγορα αν τελικά καταφέρουν να γυρίσουν το κατσαβίδι αξιοπρεπώς.

zanny
28/05/2012, 19:34
Δεν νομίζω κανένα switching τροφοδοτικό να τον καλύψει και σαφώς όχι ο ίδιος ο φορτιστής του κατσαβιδιού. Χρειάζεται μετασχηματιστή και σχετικά γαϊδούρι για να τον καλύψει στα αμπέρ που ζητάει. Οι μπαταρίες έχουν αυτή τη δυνατότητα και οι καινούριες μάλιστα αντέχουν μεγάλους ρυθμούς εκφόρτισης. Τα παλμοτροφοδοτικά θα κλατάρουν γρήγορα αν τελικά καταφέρουν να γυρίσουν το κατσαβίδι αξιοπρεπώς.

Ακριβώς, έχω δοκιμάσει άλλωστε αρκετά τέτοια χωρίς αποτέλεσμα. ΤΟ να πάω από την άλλη σε γαϊδούρι μτσχ δεν νομίζω ότι και πρακτικά θα βολέψει, άσε και το κόστος τη στιγμή που μπορώ με 50€-60€ να πάρω ένα αντίστοιχο ηλεκτρικό δραπανοκατσάβιδο και να ξεμπερδεύω. Έχω δει αυτό που μου φαίνεται οκ http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3741

DrBig
28/05/2012, 20:16
Ακριβώς, έχω δοκιμάσει άλλωστε αρκετά τέτοια χωρίς αποτέλεσμα. ΤΟ να πάω από την άλλη σε γαϊδούρι μτσχ δεν νομίζω ότι και πρακτικά θα βολέψει, άσε και το κόστος τη στιγμή που μπορώ με 50€-60€ να πάρω ένα αντίστοιχο ηλεκτρικό δραπανοκατσάβιδο και να ξεμπερδεύω. Έχω δει αυτό που μου φαίνεται οκ http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3741

Το 'ΟΚ' που εγκειται?
Δεν σου φαινονται πολλα τα 50ε για μια κινεζικη παπαρια?

vaska
28/05/2012, 20:36
Ακριβώς, έχω δοκιμάσει άλλωστε αρκετά τέτοια χωρίς αποτέλεσμα. ΤΟ να πάω από την άλλη σε γαϊδούρι μτσχ δεν νομίζω ότι και πρακτικά θα βολέψει, άσε και το κόστος τη στιγμή που μπορώ με 50€-60€ να πάρω ένα αντίστοιχο ηλεκτρικό δραπανοκατσάβιδο και να ξεμπερδεύω. Έχω δει αυτό που μου φαίνεται οκ http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3741

Τα Skil δεν τα ξέρω καθόλου, από την άλλη σήμερα χαζεύοντας την ανακατασκευή του lspyros είδα ότι έχει skil. Εγώ αγαπάω Μακίτα Χίλτι Μπος Χιτάτσι. Τι να σου πω, ρώτα και άλλους που ίσως τα έχουν δουλέψει.

karellen
28/05/2012, 20:42
Τα Skil δεν τα ξέρω καθόλου, από την άλλη σήμερα χαζεύοντας την ανακατασκευή του lspyros είδα ότι έχει skil. Εγώ αγαπάω Μακίτα Χίλτι Μπος Χιτάτσι. Τι να σου πω, ρώτα και άλλους που ίσως τα έχουν δουλέψει.
Τα Skil είναι αμερικάνικα ορίτζιναλ και είναι σκΙλιά.Έφερνε ο πατέρας μου από την Αμερική κάθε φορά και τάχω ακόμα.
Εκτός κι αν τα κατάντησαν κι αυτά σαν τα black & decker που κάποτε ήσαν συνώνυμα της αξιοπιστίας και τώρα είναι για τα μπάζα.

MPAMPoULAs_FMX
28/05/2012, 20:57
Εγω πάντως η πατέντα που προτείνω είναι για να φορτίζει την μπαταριά επάνω στο κατσαβίδι και η μπαταριά να τροφοδοτεί το κατσαβίδι
και οχι ο φορτιστής να τροφοδοτεί το κατσαβίδι. ;)

Δοκίμασε το μωρε δυο καλώδια χρειάζεσαι και βλέπεις.:beer:

Anty12
29/05/2012, 08:22
θα τσεκάρω τα Ah, αλλά τι σημασία έχουν?

Τα Αh sε μια μπαταρία μας λένε πόσα αμπέρ μπορεί να μας δώσει μια μπαταρία , είτε στιγμιαία (όπως συμβαίνει στις μπαταρίες εκκίνησης των αυτοκινήτων μας) είτε σε ένα βάθος χρόνου (συνήθως 8 ή 10 ώρες) όπως συμβαίνει στις μπαταρίες deep cycle που έχουμε στα UPS.

Μην μπερδεύεται τα αμπέρ του τροφοδοτικού, με τα αμπέρ που χρειάζεται το κατσαβίδι (δηλαδή τα αμπέρ που μπορεί να δώσει η μπαταρία του) για να δουλέψει σωστά..

την καλύτερη λύση στην έδωσε ο stefanos ...=τροφοδοτικό από PC ...εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.Κόστος 15-20 Ε


259947

zanny
29/05/2012, 11:04
την καλύτερη λύση στην έδωσε ο stefanos ...=τροφοδοτικό από PC ...εγώ το χρησιμοποιώ εδώ και 1.5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.Κόστος 15-20 Ε
259947

Έχω 2-3 παλιά τροφοδοτικά από PC, θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα σας πω!

OldMan
29/05/2012, 11:32
Τα τροφοδοτικά από PC για να δουλέψουν θέλουν να "βλέπουν" κάποιο φορτίο...

Αν δεν ξέρεις που να βάλεις βαττική αντίσταση, άστο καλύτερα..


Υ.Γ.
Οι μπαταρίες των επαναφορτιζόμενων δραπανοκατσάβιδων ΔΕΝ τα φτύνουν από την χρήση αλλά από την κακή φόρτιση..;)

OldMan
29/05/2012, 11:36
κατάλαβα..
με βλέπω τελικά να πηγαίνω για κάτι τέτοιο για να ησυχάσω http://www.eshopcy.com.cy/show.phtml?id=TLS.090013
Μόνο εμέναΝΕ μΕ φαίνεται περίεργο αυτό το 0.45Α - 12V ..?? :uplate:

Anty12
29/05/2012, 11:46
Τα τροφοδοτικά από PC για να δουλέψουν θέλουν να "βλέπουν" κάποιο φορτίο...



Θα βλέπει ρε μάστορα...το κατσαβίδι...

vaska
29/05/2012, 12:08
Θα βλέπει ρε μάστορα...το κατσαβίδι...

Και φαντάζομαι με βραχυκυκλωμένη την εντολή (πράσινο - μαύρο)??????

OldMan
29/05/2012, 12:18
Θα βλέπει ρε μάστορα...το κατσαβίδι...
Switching είναι ρε μάστορα και αν δεν πάρουν "παλμό" οι πύλες των triac, πάπαλα...

Το ρεύμα του τυλίγματος του κατσαβιδιού στην εκκίνησή του είναι μεγάλο και δεν θα το δώσει κατευθείαν το τροφοδοτικό αν δεν του πει κάποιος ότι πρέπει να το κάνει ..

Εκτός αν δουλεύεις το τσοκ στυλ μανιβέλας..;)


edit: Με πρόλαβε ο καλλίγραμος..

Anty12
29/05/2012, 12:23
Switching είναι ρε μάστορα και αν δεν πάρουν "παλμό" οι πύλες των triac, πάπαλα...

Το ρεύμα του τυλίγματος του κατσαβιδιού στην εκκίνησή του είναι μεγάλο και δεν θα το δώσει κατευθείαν το τροφοδοτικό αν δεν του πει κάποιος ότι πρέπει να το κάνει ..

Εκτός αν δουλεύεις το τσοκ στυλ μανιβέλας..;)


edit: Με πρόλαβε ο καλλίγραμος..

Γιατί, την μπαταρία θα την έχει βγαλμένη ?

vaska
29/05/2012, 12:29
Γιατί, την μπαταρία θα την έχει βγαλμένη ?


Ερωτήσεις μπας και βγάλουμε άκρη:

α) τα 12 βόλτ του τροφοδοτικού που τα δίνεις??
β) έχεις και την μπαταρία του επάνω ώστε να δώσει τις πρώτες στροφές και μετά ν΄αναλάβει το τροφοδοτικό?

vaska
29/05/2012, 12:37
Πάντως υπάρχει σοβαρή πιθανότητα οι μπαταρίες να μην τα έχουν παίξει απλά λόγω κακής και συνεχούς φόρτισης να μην κρατάνε ρεύμα. Μια ιδέα θα πω και μπορεί να έχει αποτέλεσμα μπορεί και όχι. Πρόσφατα πήρα τον optimate 4 ο οποίος μπορεί ν' αναζωογονείσει νεκρές μπαταρίες αν αυτές έχουν ψωμί ακόμα, ακόμα κι αν έχουν πάθει θειίκωση, με τη μέθοδο της φόρτισης με πολλά αμπέρ κατά ριπάς όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Αυτός βέβαια ο φορτιστής δεν κάνει για NiMH,Li-lon,NiCd. Ας κάνει πρώτα μια προσπάθεια μερικών τέτοιων φορτίσεων και αποφορτίσεων, μπορεί να δει αποτέλεσμα.

Anty12
29/05/2012, 12:56
Ερωτήσεις μπας και βγάλουμε άκρη:

α) τα 12 βόλτ του τροφοδοτικού που τα δίνεις??

Στο + και το - εκεί που κουμπώνει η μπαταρία



β) έχεις και την μπαταρία του επάνω ώστε να δώσει τις πρώτες στροφές και μετά ν΄αναλάβει το τροφοδοτικό?

Το τροφοδοτικό δίνει στην μπαταρία, και η μπαταρία στο κατσαβίδι

OldMan
29/05/2012, 13:05
Ρε τι τραβάμε με τους τεμπέληδες..

Λοιπόν:
Μαύρα -> Γείωση
Κοκκινα -> +5V
Μωβ -> +5V Standby
Άσπρα -> -5V
Κίτρινα -> +12V
Mπλέ -> -12V
Πρασινο -> DC On (θέλει βραχυκύκλωμα με την γείωση)
Πορτοκαλί -> +3.3V (θέλει βραχυκύκλωμα με το καφέ)
Καφέ -> Sense
Λεπτό πορτοκαλί -> -3.3V (θέλει βραχυκύκλωμα με τα άλλα πορτοκαλί ή τα κόκκινα)
Επίσης θέλει αντίσταση γύρω στα 10Ω 15W μεταξύ μαύρου και κόκκινου (για να κάνει το "εικονικό" φορτίο και να αδειάζει τους πυκνωτές της χαμηλής τάσης)

OldMan
29/05/2012, 13:08
Το τροφοδοτικό δίνει στην μπαταρία, και η μπαταρία στο κατσαβίδι
Μάλιστααα...

Οπότε:

Αν έχουμε βραχυκυκλωμένη μπαταρία μαμάμε το τροφοδοτικό..

Αν έχουμε άδεια μπαταρία (που δεν φορτίζει ποτέ ικανοποιητικά), τσάμπα καίει η λάμπα..

sniper
29/05/2012, 13:16
να ρωτήσω εδώ για μια μηχανή του γκαζόν ή ν' ανοιξω άλλο θρεντ;

OldMan
29/05/2012, 13:21
να ρωτήσω εδώ για μια μηχανή του γκαζόν ή ν' ανοιξω άλλο θρεντ;
Αν είναι επαναφορτιζόμενη, άραξε εδώ..

Για χειροκίνητη με ντίζα απελευθέρωσης του κοπτικού, στα Στραβά και Ανάποδα..

karellen
30/05/2012, 16:02
Αν η μπαταρία είναι NiCd μπορείς λέει να την "αναζωογονήσεις" περνώντας μεγαλύτερο σε βολτάζ ρεύμα "κατά ριπάς". Παράδειγμα εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=1e8hHLyXAyQ), ή ψάξε για rejuvenate cordless battery στο ΣυΣωλήνα.


Να σαι καλά ρε φίλε με το λινκ σου!
Επανέφερα 2 ψόφιες από χρόνια Ryobi και είχε αχρηστευτεί και το δράπανο γιατί δεν έβρισκα ανταλλακτικές. :beer::beer:

stefanos
30/05/2012, 16:18
δεν έβρισκα ανταλλακτικές. :beer::beer:
Δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις όλο το pack μπορεί να βάλεις νέες μπαταρίες σε αυτό που είδη έχεις.

karellen
30/05/2012, 16:27
Δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις όλο το pack μπορεί να βάλεις νέες μπαταρίες σε αυτό που είδη έχεις.
Με 6 ευρώ Χ 5 στήλες =30 ευρώ !
Κάπου το σκεφτόμουν...:wave2:

stefanos
30/05/2012, 18:05
Με 6 ευρώ Χ 5 στήλες =30 ευρώ !
Κάπου το σκεφτόμουν...:wave2:

12/1,2=10 στοιχεία αλλά αν αγοράσεις καλή μπαταρία πχ sanyo cadnica θα βγάλεις χρόνια χωρίς να αγοράζεις καινούργιο εργαλείο (που συνήθως όταν το αγοράζουμε είναι είδη με ληγμένη μπαταρία)

Acacius
01/06/2012, 04:32
Να σαι καλά ρε φίλε με το λινκ σου!
Επανέφερα 2 ψόφιες από χρόνια Ryobi και είχε αχρηστευτεί και το δράπανο γιατί δεν έβρισκα ανταλλακτικές. :beer::beer:
Πολύ χαίρομαι. Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει, σου κρατάει αρκετή φόρτιση σε σύγκριση με όταν ήταν σχετικά καινούργια;

karellen
01/06/2012, 16:09
Πολύ χαίρομαι. Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει, σου κρατάει αρκετή φόρτιση σε σύγκριση με όταν ήταν σχετικά καινούργια;
Τα βολτ τα δίνει ακριβώς όσο το ονομαστικό βολτάζ της μπαταρίας.
Για χρόνο εκφόρτισης πιστεύω να αντέχει το ίδιο, 2-3 μέρες τώρα που το χρησιμοποιώ το φορτίο της φεύγει κανονικά-αργά.