PDA

View Full Version : Γυναικείο κράνος



stavros_athens
27/05/2012, 22:33
Καλησπέρα σε όλους τους δικυκλιστες.Όντας καινούριο μέλος όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στην οικογένεια των δύο τροχών θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας.Μόλις πριν λίγο καιρό αγόρασα το πρώτο μου δίκυκλο,ένα innova , και θέλω να πάρω ένα full face κράνος στην κοπέλα μου που να έχει τουλάχιστον την στοιχειώδη ασφάλεια.Απο κάτι γύρες σε διάφορα μαγαζιά που έχουμε κανει εχουμε δυσκολευτεί πάρα πολύ γιατί η περίμετρός της ειναι 53,8 και ψάχνουμε για xxs μέγεθος,το οποίο απ'ότι κατάλαβα ειναι λιγο δυσεύρετο.Αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιο κράνος και μαγαζί.Το οικονομικο εύρος μου είναι γύρω στα 100€.Ευχαριστώ.

(Συγνώμη από τους mods αν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα και ανοίγω καινουριο):wave2:

AUFGEBRACHT
27/05/2012, 22:53
Kαλώς τον...ρίξε μια ματιά εδώ, στο budget σου είναι μέσα, επώνυμο είναι, κι είναι και XS, δε νομίζω να θέλει XXS η κοπέλα σου...
http://www.stelpet.gr/held-fiore.html

Joyrider
27/05/2012, 22:59
Καλησπέρα.
Στους πίνακες τα xxs είναι 51-52cm και τα xs 53-54cm Έχε το υπόψη σου. Και να είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει καλή μέτρηση. Όπως και να' χει πρέπει να δοκιμάσει για σιγουριά γιατί διαφέρουν και τα καλούπια οπότε το μέγεθος δεν είναι τόσο απόλυτο.

Σε κάποιες μάρκες μπορείς να παίξεις με το φάρδος των μαξιλαριών στα μάγουλα για καλύτερη εφαρμογή.

Αν όντως είστε στο xxs όντως είναι δύσκολο να βρεις ακόμα και για δοκιμή.

McTalas
27/05/2012, 23:03
xxs ξερω πως βγαζει η arai και η shoei, αλλα το κοστος ξεφευγει.

stavros_athens
27/05/2012, 23:07
Το ξέρω ότι κανονικά σύμφωνα με τους πίνακες το μέγεθός της είναι xs, αλλά σε κάποιες μάρκες που δοκιμάσαμε π.χ. agv και mt έπαιζε πολύ το κράνος και της ήταν μεγαλούτσικο.Κράνος σε xxs δεν βρήκαμε για να σας πω αν της ήταν μικρό.Μετά το xs μας παρέπεμπαν σε παιδικό κράνος όλοι...Να ψάχνουμε και σε παιδικό κράνος ή όχι?

AUFGEBRACHT
27/05/2012, 23:13
Κοίτα εξωτερικό τότε ΕΑΝ δεν βρεις κάτι Ελλάδα...
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-CL-Y-Razz-Junior-Helmet/SubProducts/%22HJC%20CL-Y%20Razz%20Juniorhelmet-0001%22

MikeG
28/05/2012, 00:21
www.louis.de

Iamthagod
19/08/2014, 23:00
καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιο κράνος θα με συμβουλεύατε να πάρω για την κοπέλα μου σε εύρος τιμής μέχρι 150 ευρώ. Σας ευχαριστώ.

panavour
19/08/2014, 23:12
Καλησπέρα σε όλους τους δικυκλιστες.Όντας καινούριο μέλος όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στην οικογένεια των δύο τροχών θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας.Μόλις πριν λίγο καιρό αγόρασα το πρώτο μου δίκυκλο,ένα innova , και θέλω να πάρω ένα full face κράνος στην κοπέλα μου που να έχει τουλάχιστον την στοιχειώδη ασφάλεια.Απο κάτι γύρες σε διάφορα μαγαζιά που έχουμε κανει εχουμε δυσκολευτεί πάρα πολύ γιατί η περίμετρός της ειναι 53,8 και ψάχνουμε για xxs μέγεθος,το οποίο απ'ότι κατάλαβα ειναι λιγο δυσεύρετο.Αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιο κράνος και μαγαζί.Το οικονομικο εύρος μου είναι γύρω στα 100€.Ευχαριστώ.

(Συγνώμη από τους mods αν υπάρχει ήδη τέτοιο θέμα και ανοίγω καινουριο):wave2:

εγω απο κει πηρα φθηνα ,με πολλα νουμερα και προσφορες

http://53moto.it/

Iamthagod
19/08/2014, 23:24
το θέμα δεν είναι από που αλλά ποιο κράνος ! Εκεί προβληματιζόμαστε! Στη μάρκα! Να είναι ασφαλές!

Lioulios
20/08/2014, 00:53
Αν είναι για συχνή χρίση , να έχει αφαιρούμενα εσωτερικά για πλύσιμο (makeup)