PDA

View Full Version : Zxr 636 ή Cbr 600 Rr



kufojohn
18/09/2005, 17:56
Κύριοι Σάς χαιρετώ.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω, και μάλιστα με μεγάλη μου χαρά αφού πραγματικά πιστεύω ότι η ομάδα σας (ελπίζω και "μας" πλέον) είναι από τις καλύτερες στις οποίες έχω συμμετάσχει. Στο θέμα μας:

Αποφάσισα να εκπληρώσω όνειρο ζωής και να πάρω μία supersport μηχανή. Και ρωτώ: zxr 636 ή cbr 600 rr.
Σας παρακαλώ βοηθάτε. Εμπιστεύομαι την μακρόχρονη πείρα σας.

Συνεχίστε ενωμένοι.
Kufojohn

anco
18/09/2005, 19:47
ZX

n1k3man
18/09/2005, 19:53
636 '05 αλλιως RR '06

κριμα, αλλα περιμενα κατι καλυτερο απο τη kawa για το μοντ. '06

same goes και για το R6 '06 μεχρι να το δω με aftermarket ε3ατμιση και την πινακιδα απο κατω..

...........

Noela
18/09/2005, 19:56
CBR 600 RR, αν χωράς.

Είναι πιο ευέλικτο και με καλύτερη προστασία από το αέρα. Νομίζεις ότι τα πάντα γίνονται μαγικά όταν είσαι εκεί πάνω.
Απαγορευτικό για δικάβαλο, αν σε ενδιαφέρει.

To 636 είναι πιο γρήγορο βέβαια και σου δίνει την αίσθηση μεγάλης μοτοσυκλέτας.


Ερωτεύσιμα μηχανάκια και τα 2. Δυσκολεύτηκα πολύ να διαλέξω ανάμεσα στα 2 αλλά η απόφασή μου είναι Honda.

DrIoannis
18/09/2005, 21:42
636 δαγκωτο

vassilis88
18/09/2005, 21:59
to 636 einai monoxromo kai pio entyposiako
to cbr einai tricolor me fterouges k.o.k.
a mou xoune pei oti to 636 exei kai pio oreo ixo

kufojohn
18/09/2005, 23:40
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι μάλλον για το 636 τη βλέπω τη δουλειά, απλά από ό,τι ξέρω οι HONDA γενικότερα λένε ότι είναι πιο ευκολοδήγητες.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ψηλός (1,88) και μάλλον λίγο βοϊδάκι, οπότε αν το CBR θέλει μικρές διαστάσεις μάλλον την πατάω.
Για το R6 μου είπαν μάλλον να το αποφύγω γιατί αν και πολύ καλό είναι πολύ απόλυτο στον έλεγχο και μάλλον δεν θα με συγχωρέσει αν κάνω καμία πατατιά.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Kufojohn

Tigas
19/09/2005, 07:19
ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12847&perpage=15&pagenumber=2

ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΨΗΛΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ 636 ΠΟΥ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ

DimST
19/09/2005, 08:05
Είμαι 1.92 και είχα την ευκαιρία να οδηγήσω το CBR.... όταν το οδήγησα μάλιστα ήμουν και με φόρμα κάπου στο Γαλαξίδι :D.... ε λοιπόν το μηχανάκι το ερωτεύθηκα. Δεν ξέρω πόσο άσχημο είναι στα δικάβαλα (ότι japan600 και να πάρεις χάλια είναι) αλλα για την δουλειά που βγήκε είναι εκπληκτικό, άνετο για τον αναβάτη (τουλάχιστων εμένα έτσι μου φάνηκε) με φοβερής αίσθησης μπροστινό και εκπληκτικά φρένα.
Για τις ευθείες βάλε μία ζελατίνα, με 160-200 και ξάπλα θα είσαι μια χαρα.

ΖΧ έχω οδηγήσει προηγούμενης γενιάς οπότε δεν έχω άποψη (αίσθηση μου είχε κάνει πόσο άβολο ήταν)..


:beer: :beer:

Ghostwalker
19/09/2005, 15:42
Φιλε DimST pws voleutikes epanw sto cbr?

Tuxainei na eimai kai egw sto idio dilima vasika. Sto upsos (1,88 78 kila) elpizw na mhn exw provlima me to cbr.

Exei akousei kaneis gia kammia allagi pou 8a ginei sto cbr tou 06'? Apelusan epitelous tous vlakes iapwnes pou dialegoun ta xrwmata? Giati htan aisxos tou 05' :( :cry:

DrIoannis
19/09/2005, 16:05
Υπομονη 1 μηνα οπου θα εχουμε πληρη εικονα.

DimST
20/09/2005, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ghostwalker
Φιλε DimST pws voleutikes epanw sto cbr?

Tuxainei na eimai kai egw sto idio dilima vasika. Sto upsos (1,88 78 kila) elpizw na mhn exw provlima me to cbr....



Ειλικρινά είναι κάτι που και 'γω δεν το περίμενα, ειδικά μετά την κρυάδα απο ένα zx6 '03-04. Αν δεν το δοκιμάσεις δεν το πιστεύεις, αλλά έτσι φάνηκε σε 'μένα...
Αν ενδιαφέρεσαι για αγορά πρίν προχωρίσεις σίγουρα πρέπει το λιγότερο να ανέβεις πάνω και να δείς πως νοιώθεις πάνω στο μηχανάκι, μην το αγοράσεις έτσι...

:beer:

sporky
20/09/2005, 12:27
Είναι θέμα γούστου και αισθητικών καθαρά κριτηρίων, γιατί απο θέμα απόδοσης - αίσθησης - ποιότητας κύλησης, είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Πλέον τα σύγχρονα ss έχουν ικανότητες που ξεπερνάνε κατά πολύ τα όρια του μέσου αναβάτη, με μοναδικό πραγματικό πεδίο δοκιμών για αντικειμενικά συμπεράσματα...την πίστα.
Όσο αφορά το θέμα "πως χωράω"....χμ.....1.90.....περί τα 98 κιλά μπριζόλα....και το 954 αν και μικροσκοπικό με χωράει, άρα μάλλον χωράνε με λίγη διάθεση όλοι.
s..


PS: +1 για το RR (το οποίο παρεπιπτόντως θα πρέπει να συγκρίνεται με το ΖΧ6-RR και όχι το 636....όσοι κατάλαβαν)

Ghostwalker
20/09/2005, 14:52
Se auto exeis dikio sporky. An kai prosopika den me endiaferoun oi epidoseis otan tis sugrinw omws einai pio logiko na sugrineis to 636 me to 600RR an den xreiazesai mia mhxanh kuriws gia agwnistiki xrhsh. Pou sto katw katw gia auto evgale to 600 ths h kawasaki. Exei ksanaeipo8ei apeires fores oti pleon oi diafores einai toso apeiroelaxistes pou mono se pista fainontai kai meta vias. Oi leptomereies pleon pou vriskoume einai se styl "Den mou aresei to polu-organo tou cbr, h sela den einai suede kai me ton barny to deinosauro epanw ktl".

Telos pantwn einai poia 8a sou kanei auto to click parapanw. Kai mexri stigmis to cbraki exei kanei ta perissotera clicks :) Apla gia dokimi mallon se kammia 8essaloniki giati Kavala den kukloforoun kai polla :( :cry:

An kai texnologika ofeilw na omologisw pws mou arese pou to 636 exei monodromo sumblekth...Alla to vazeis kai meta opote no worries :):wave2:

Kai alh8eia giati den aresei se pollous auto to panemorfo mini polu-organo? Panemorfo. Polu cockpit paliou aeroplanou mou 8umizei to cbr :eyepop:

idi
20/09/2005, 14:57
TO RR ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΨΟΦΙΟ 600 ΣΤΙΣ ΜΕΣΑΙΕΣ...

αμα τρεχεις σε πρωταθλημα 600cc MH παρεις 636 .... :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=6546&perpage=15&highlight=zx636&pagenumber=2

οσο για το αν ειναι αβολο.....

εκανα βολτα και τα δυο (rr 2004- 636 2004) Και μου φανηκαν ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΒΟΛΑ!!!

γι'αυτο και δε πηρα κανενα απο τα δυο...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Polifer
20/09/2005, 17:26
Ρε μλκα δε πηρες 636 γιατι ειναι αβολο?!?!

ΤΙΙΙΙΙ? ΔΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΟ 636 ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΒΟΛΟ!!! ΛΟΛ

DrIoannis
20/09/2005, 19:47
Το CBR ειναι μεχρι τις 10000 πιο υποτονικο αλλα μετα τις 10000 λυσαει κυριολεκτικα.Σε μια πιστα ισως να ειναι πιο γρηγορο στο ελαχιστο το CBR,αλλα το 636 ειναι πολυ πιο χρηστικο.