PDA

View Full Version : Τι γίνεται με το FC-moto.de?



Σελίδες : [1] 2

VANDA
28/05/2012, 14:19
Έχω πια ξεχάσει πότε έκανα την παραγγελία.. μου ήρθε ένα λάθος νούμερο, το έστειλα πίσω και από τότε μου στέλνουν το σωστό.
Στο τελευταίο μέιλ τους μου ζητούσαν συγγνώμη για το λάθος (το tracking number αντιστοιχούσε σε κάτι που δεν είχε παραλάβει ποτέ η ups) και έλεγαν ότι η παραγγελία μου θα φύγει σε μερικές μέρες. Πέρασαν άλλες 15-20 από τότε και απάντηση δεν παίρνω.. :confused:

Στη σελίδα τους στο fb βλέπω πολλά παράπονα, από διάφορες χώρες, για το ότι καθυστερούν τρελά και δεν απαντάνε σε μέιλ και τηλέφωνα.
Ξέρει κανείς κάτι;

devil's animal
28/05/2012, 14:25
ωχ...ελπιζω να μην ετοιμαζονται να βαρεσουν κανονι...:hunter:

tzoelass
28/05/2012, 16:03
Εγώ πάντως τέλη του προηγούμενο μήνα παρήγγειλα μπότες κ μου ήρθαν μεσα σε 7 εργασιμες μέρες κανονικοτατα!!!
Πολύ ευχαριστημένος!!!
Ελπίζω να πανε όλα καλα!!!!

SVX
28/05/2012, 17:10
ωχ...ελπιζω να μην ετοιμαζονται να βαρεσουν κανονι...:hunter:

ριξε μια ματια στο FB .... ουτε η Μερκελ δε τρωει τοσο μπινελικωμα.......

dimzab
28/05/2012, 17:32
Παρήγγειλα και παρέλαβα κράνος απ΄το fc moto πριν ένα μήνα περίπου.
Πριν το παραγγείλω, τους έστειλα τρία email μέχρι να μου απαντήσουν για διαθεσιμότητα χρώματος-μεγέθους.
Το παρήγγειλα Σάββατο, έγινε viewed την Κυριακή, και για τις επόμενες μέρες είχε κολλήσει στο 'in process'
Τους έστειλα mail την Πέμπτη, ρωτώντας γιατί καθυστερούν και το στείλανε τότε.
Το παρέλαβα μετά από μια εβδομάδα.

mankam
28/05/2012, 17:48
εκανα παραγγελια κρανος πριν 20 μερες,στις 3 μερες πηρα μαιλ επιβαβαιωσης παραγγελιας και στην εβδομαδα πανω μου εστελαν νεο μαιλ οτι δεν εχουν διαθεσιμοτητα στο νουμερο που παρειγγειλα (εννοειται οτι στη φορμα παραγγελιας ηταν διαθεσιμο το νουμερο στο βγαζει αμεσως)
σε παλιοτερη παραγγελια παντως δεν ειχα θεμα.

devil's animal
28/05/2012, 18:16
ριξε μια ματια στο FB .... ουτε η Μερκελ δε τρωει τοσο μπινελικωμα.......

ντεν εκω fb καρντια μου...:pipila:

peter86
29/05/2012, 13:31
'Exω να πω τα χειρότερα για αυτούς.....Με ειχαν ταλαιπωρήσει πάρα πολύ με ένα κράνος και κάτι μπότες.Τι μειλ έστειλα, τι παράπονα στο fb έκανα.Δ έχω ξανασύναντησει τέτοια συμπεριφόρα σε e-shop.
Oλα τους κάνουν λαθη και είναι λογικο (μέχρι ένα βαθμό) αλλά αυτοί δεν παλεύονται.........

sniper
29/05/2012, 13:47
'Exω να πω τα χειρότερα για αυτούς.....Με ειχαν ταλαιπωρήσει πάρα πολύ με ένα κράνος και κάτι μπότες.Τι μειλ έστειλα, τι παράπονα στο fb έκανα.Δ έχω ξανασύναντησει τέτοια συμπεριφόρα σε e-shop.
Oλα τους κάνουν λαθη και είναι λογικο (μέχρι ένα βαθμό) αλλά αυτοί δεν παλεύονται.........

Τελικά; Κατέληξες πουθενά;

BLiTzER
29/05/2012, 14:30
Έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από κει και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μάλιστα δέχονται και αντικαταβολή που βοηθάει πολύ. Αλλά η τελευταία μου παραγγελία (κάπου αρχές Απρίλη) είναι ακόμα "in process". Όταν τους ρώτησα, μου απάντησαν ότι έχουν το μπουφάν, αλλά τα μποτάκια δεν υπάρχουν σε στοκ και περιμένουν. Μάλλον θα την ακυρώσω μέσα στη βδομάδα και θα ψάξω να ψωνίσω από αλλού.

peter86
29/05/2012, 15:03
Τελικά; Κατέληξες πουθενά;

ναι, μετά από 2 μήνες.....

Vstrommer71
29/05/2012, 17:34
Κι εγω ειχα την ιδια εντυπωση απο αυτους,καλες τιμες αλλα απο εξυπηρετηση αστα να πανε και κατεληξα οτι αν παραγγελνεις κατι απο εκει παρε κανα τηλεφωνο να δεις αν εχουνε στοκ.Αλλιως καλο τριμηνο η παραγγελια,τοσο εκαναν να μου ερθουν οι μποτες Sidi που ειχα παραγγειλει μια φορα κι ενα καιρο.Οποτε προσοχη σε αυτο το θεμα!

VANDA
31/05/2012, 12:35
Η ελπίδα μου είναι ότι συνήθως κάαααποια στιγμή τα στέλνουν, οπότε περιμένω. Είναι όμως πολύ βόδια στην εξυπηρέτηση.

MikeG
31/05/2012, 12:36
Η ελπίδα μου είναι ότι συνήθως κάαααποια στιγμή τα στέλνουν, οπότε περιμένω. Είναι όμως πολύ βόδια στην εξυπηρέτηση.


Γιατί δε δοκιμάζεις να τους πάρεις ένα τηλ?

matmat
01/06/2012, 08:32
Καιρος για Μποτες
Ξεκίνησε από matmat‎, 31/03/2012

Και ηρθαν την περασμενη παρασκευή !!!

στο μεταξύ τις κοιταξα μην τυχών και ηρθαν περπατώντας αλλά ηταν απάτητες :Ρ

σάλιαγκες βρε παιδί μου σάλιαγκες ...

flickbat
01/06/2012, 12:06
Order was received 25/05/2012
Viewed 26/05/2012
In process 29/05/2012
Dispatched 01/06/2012
Invoiced 01/06/2012

μάλλον τα είχαν σε στοκ, ελπίζω να έστειλαν αυτά που παρήγγειλα :)

BLiTzER
01/06/2012, 15:45
Μόλις με ενημέρωσαν ότι στέλνουν μόνο το ένα από τα δύο πράγματα της παραγγελίας μου. Σε λίγο θα τους ενημερώσω ότι δε μου αρκεί.

SVX
02/06/2012, 15:15
Τελικά δεν αξίζει να παραγγείλει κάποιος από εκεί; Ήθελα ένα κράνος να πάρω αλλά δεν με αυτά που διάβασα.

παρτο εσυ πρωτα, και μετα ελα εδω να μας πεις ...

PortisHead
02/06/2012, 18:34
Μα τι αφελεις που ειστε ολοι σας.
FC Moto.DE
Hello ?
.de λεμε....και στελνουν Ελλαδα ε ?
Με εκλογες δικες μας στις 17/6.....και πιθανοτητα να βγουμε εκτος ευρω...

Εhm....does it now ring some bells ???

Φυλάγονται οι καψεροι.....

:lol:

MikeG
02/06/2012, 18:37
Μα τι αφελεις που ειστε ολοι σας.
FC Moto.DE
Hello ?
.de λεμε....και στελνουν Ελλαδα ε ?
Με εκλογες δικες μας στις 17/6.....και πιθανοτητα να βγουμε εκτος ευρω...

Εhm....does it now ring some bells ???

Φυλάγονται οι καψεροι.....

:lol:


Γιατί, με paypal δεν έχουν πληρωθεί? Ποιο το πρόβλημα βγούμε δε βγούμε..

PortisHead
02/06/2012, 18:39
Γιατί, με paypal δεν έχουν πληρωθεί? Ποιο το πρόβλημα βγούμε δε βγούμε..

just kidding....

latris mixanis
02/06/2012, 20:47
Γιατί, με paypal δεν έχουν πληρωθεί? Ποιο το πρόβλημα βγούμε δε βγούμε..

Η αλήθεια είναι ότι απ' όλα αυτά έχουν επηρεαστεί πάρα πολύ κι έχουμε φάει κόκκινη και στα αποδυτήρια από αρκετά site...

Οπότε μάλλον έχει την σημασία του :wave2:

SVX
02/06/2012, 21:04
Η αλήθεια είναι ότι απ' όλα αυτά έχουν επηρεαστεί πάρα πολύ κι έχουμε φάει κόκκινη και στα αποδυτήρια από αρκετά site...

Οπότε μάλλον έχει την σημασία του :wave2:


Βασικα και στο Ebay το " Not available to Greece" γινεται ολο και πιο συχνο φαινομενο.... αντε να δουμε τωρα τα ARAI στα 190.000 δρχ με τους μισθους στα 145-165.000δρχ και τα Dainese στα 200 χιλιαρικα

SVX
03/06/2012, 09:00
Σας επηρεάζει η τηλεόραση καλό είναι να την "πετάξετε"!


η τηλιόραση εμένα δεν πιανει Ebay..... να πεταξω και το ιντερνέτ; ! μετα που θα σερφαρω; στις θεσσαλικες αγγελιες; :look:

VANDA
03/06/2012, 09:30
Τα παράπονα προέρχονται από πολλές χώρες λέμε. Δυο ενθουσιασμένους θυμάμαι να συνάντησα μόνο και ήταν και οι δυο αυστραλοί..

PortisHead
03/06/2012, 11:29
.....αντε να δουμε τωρα τα ARAI στα 190.000 δρχ με τους μισθους στα 145-165.000δρχ και τα Dainese στα 200 χιλιαρικα

Μα αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα...
Επειδη ζησαμε ενα παραμυθακι 20ετιας ?

SVX
03/06/2012, 11:44
Μα αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα...
Επειδη ζησαμε ενα παραμυθακι 20ετιας ?


Ποιοι ζησαμε παραμυθακι; αυτοι που ειχαν 11 ακινητα 2 σκαφη αναψυχης και 3 εξοχικα? οι μεγαλοπαραγοντες των καναλιων , των περιοδικων και της Βουλης/?

ή ζησαμε παραμυθακι εμεις που δωσαμε 6-7 χιλιαδες ευρω για να παρουμε ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο ωστε να μη περιμενουμε ποτε θα κληρονομησουμε το "πατρικο " ?

που βαλαμε ζαμπον κασερι και Cocacola στα ψυγεια μας ενω πιτσιρικαδες βλεπαμε μονο φετα και νερακι ?


για να επιστρεψβ στο θεμα... μαλλον το κρανος θα ξαναγινει "προαιρετικο" αφου η κατοχη του θα ειναι απιαστο ονειρο....

PortisHead
03/06/2012, 11:49
Ποιοι ζησαμε παραμυθακι;

Ολοι μας...στον αναλογο βαθμο.
Ας μην υπήρχαν πιστωτικες , 0%προκαταβολη και μισθοι δημοσίου...Κατάρ...
και θα σου ελεγα εγω αν το XT600 θα θεωρουνταν ακομα "μηχανή μεγάλου κυβισμού"

Τεσπα...συμφωνω να μην χαλασουμε το post.

θα αναβιώσει τουλαχιστον η Nolan παλι .... :lol:

devil's animal
04/06/2012, 23:47
Βασικα και στο Ebay το " Not available to Greece" γινεται ολο και πιο συχνο φαινομενο.... αντε να δουμε τωρα τα ARAI στα 190.000 δρχ με τους μισθους στα 145-165.000δρχ και τα Dainese στα 200 χιλιαρικα



μα και τωρα το rx-7 gp εχει 800€. ητοι 272.600 δρχ και οι μισθοι ειναι στα 650€ δλδ 221.487 δρχ

αν και πιστευω οτι θα ξεφυγουμε απο το "340,75" και τα 272χιλιαρικα θα γινουν 300 για πλακα...
:(

VANDA
25/06/2012, 13:31
update.

Μετά από 3 μήνες και κάτι μέρες, κατάφερα να... ακυρώσω την παραγγελία μου. Ούτε τηλέφωνα απαντούσαν, ούτε μέιλ.
Ταυτόχρονα βέβαια, έστελναν προσφορές και ενημερώσεις για τα προνόμια μέλους. :lol:
Άντε να δούμε πόσο θα πάρει για να επιστραφούν τα χρήματα τώρα..

Ασωτος
25/06/2012, 13:47
update.

Μετά από 3 μήνες και κάτι μέρες, κατάφερα να... ακυρώσω την παραγγελία μου. Ούτε τηλέφωνα απαντούσαν, ούτε μέιλ.
Ταυτόχρονα βέβαια, έστελναν προσφορές και ενημερώσεις για τα προνόμια μέλους. :lol:
Άντε να δούμε πόσο θα πάρει για να επιστραφούν τα χρήματα τώρα..


Μάλλον έχει να κάνει με το αν υπάρχει σε στοκ αυτό που ζητάς. Έδωσα παραγγελία Κυριακή βράδυ, 3/6, και το παρέλαβα Δευτέρα 18/6.

ΠΑΝΤΑ αντικαταβολή.....

VANDA
25/06/2012, 13:55
Μάλλον έχει να κάνει με το αν υπάρχει σε στοκ αυτό που ζητάς. Έδωσα παραγγελία Κυριακή βράδυ, 3/6, και το παρέλαβα Δευτέρα 18/6.

ΠΑΝΤΑ αντικαταβολή.....

Το θέμα είναι ότι δεν με ενημερώνουν για το τι συμβαίνει. Δεν μου είπε κανείς αν υπάρχει/δεν υπάρχει στοκ. Να μου λείπει το fc λοιπόν στο εξής..

BLiTzER
25/06/2012, 16:08
Μου ήρθε το ένα από τα 2 πράγματα που είχα παραγγείλει. Μου τηλεφώνησε ο κούριερ για ραντεβού και τον ενημέρωσα ότι δε θα το παραλάβω, επειδή τον παίζουν. Το έστειλε πίσω και, μια μέρα μετά, έλαβα email "γιατί επιστροφή? παρακαλώ απαντήστε". Τους απάντησα, ακύρωσα και την υπόλοιπη παραγγελία και δεν ξανασχολήθηκαν. Ούτε εγώ θα ξανασχοληθώ απ'ότι φαίνεται.

xaotikos
02/08/2012, 23:43
Φίλος παρήγγειλε πρόσφατα ρούχα με αντικαταβολή, του ήρθαν νορμάλ.
Εγώ παρήγγειλα μποτες επίσης με αντικαταβολή, κολημένο στο in process για 10 μέρες. Μετά από 3 mail μου είπαν ότι θα είναι διαθέσιμες μέσα Σεπτέμβρη (από το 1ο mail τους είχα πει ότι τις θέλω για ταξίδι τον Αύγουστο).
Με mail πάλι ακύρωσα την παραγγελία και όλα καλά.

ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ πάλι από εκεί!
Έδωσα 15 ευρώ παραπάνω και τις παρήγγειλα από ελληνικό μαγαζί που τις φέρνει απο Γερμανία.
Υ.Γ Και όλα αυτά γιατί η ελληνική αντιπροσωπία τον παίζει, μου πρότειναν να αγοράσω μπότες που δεν έχουν στο μαγαζί, κοστίζουν 50 ευρώ περισσότερο από την παραεισαγωγή και θα έρθουν μέσα Σεπτέμβρη αφού τις παραγγείλουν για μένα "φυσικά" χωρίς να τις δοκιμάσω. Να χαρώ αντιπρόσωπο!

Viper4
03/08/2012, 08:50
Από όλα όσα έχω ακούσει για το συγκεκριμένο κατάστημα χρόνια τώρα, έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι έχει σχετικά καλές τιμές, αλλά πάσχει ΤΡΟΜΕΡΑ σε θέματα επικοινωνίας (ζωτικό θέμα ενός e-shop) και σε χρόνους παράδοσης! (επίσης σημαντικότατο θέμα σε διαδικτυακές αγορές)...

Οπότε αν κάποις δεν βιάζεται να πάρει κάτι είναι μια καλή επιλογή να το παραγγείλει από εκεί. Αν το θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έστω και ένα-δυο μήνες μετά, είναι ρίσκο!

Viper4
03/08/2012, 08:50
(από το 1ο mail τους είχα πει ότι τις θέλω για ταξίδι τον Αύγουστο).



Που θα πας;;; :P

thePrince
03/08/2012, 09:47
Από όλα όσα έχω ακούσει για το συγκεκριμένο κατάστημα χρόνια τώρα, έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι έχει σχετικά καλές τιμές, αλλά πάσχει ΤΡΟΜΕΡΑ σε θέματα επικοινωνίας (ζωτικό θέμα ενός e-shop) και σε χρόνους παράδοσης! (επίσης σημαντικότατο θέμα σε διαδικτυακές αγορές)...

Οπότε αν κάποις δεν βιάζεται να πάρει κάτι είναι μια καλή επιλογή να το παραγγείλει από εκεί. Αν το θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έστω και ένα-δυο μήνες μετά, είναι ρίσκο!

Αυτό! Προχθές (1/8) παρέλαβα 3 πράγματα που είχα παραγγείλει στις 17/7. Έχω ξαναπάρει πράγματα από το FC-Moto και δεν είχα προβλήματα αλλά στην επικοινωνία πάσχουν και άμα κάτσει καμιά στραβή (λάθος νούμερο, out of stock) την πάτησες.

paranoid
04/09/2012, 14:53
Το ίδιο, έχω παραγγείλει 3 πράγματα εδώ και 2 εβδομάδες. Μετά από mail μου, μου είπαν ότι έχουν μόνο το ένα σε στοκ και τα υπόλοιπα τα έχουν παραγγείλει στον κατασκευαστή. Αν δε μου τα στείλουν μέχρι αύριο θα ακυρώσω την παραγγελία. Στην τελική αν δεν είναι σε στοκ πρέπει να το γράφουν. Έτσι κάνω και εγώ μαγαζί, μόλις πάρω παραγγελία την στέλνω στον κατασκευαστή και μου την φέρνει και εισπράττω την προμήθεια. Σε λίγο θα μας τα στέλνουν με direct delivery από τους κατασκευαστές.!!
Πάντως αν υπάρχουν τα πράγματα και οι τιμές καλές είναι και γρήγορα τα στέλνουν.

VANDA
07/09/2012, 09:09
Καλά, είναι τζιμάνια ε; Μου ξαναστείλανε τις μπότες! Έκανα άρνηση παραλαβής και πλακώσανε μετά από δυο μέρες 2-3 mail (από διαφορετικά άτομα μέσα στο fc, τέτοια συνεννόηση!) του στιλ "γιατί δεν τις παραλάβατε; Να τις ξαναστείλουμε; Please reply! :bawl:).
Τους έγραψα άλλη μία το στόρι, και τέλος πάντων να ψάξουν τα mail τους, έχω στείλει αμέτρητα από το.. Φλεβάρη που τραβάει το θέμα. Τώρα ξανα-αναμονή για refund..

VANDA
10/09/2012, 09:42
Refund received!! :a30: Επιτέλους!!

Τώρα μπορώ να τα δώσω για τη δόση της εφορίας.. :(

harris_x
05/01/2014, 08:06
ρε παιδιά, το fc-moto εξακολουθεί να καθυστερεί;
Να παραγγείλω ή καλύτερα να βρω άλλο site;

faraway
05/01/2014, 08:26
Άμα δεις να αργεί η παραγγελία σου να σταλεί ( με αντικαταβολή βέβαια ) απλά την ακυρώνεις μέσα από την αντίστοιχη φόρμα .
Εγώ έτσι έκανα πρόσφατα , όταν με αρχίσαν σε αναβολές άφιξης και προβήματα με το προμηθευτήκαι άλλες τέτοιες παρλαπίπες . ;)

harris_x
05/01/2014, 08:32
Άμα δεις να αργεί η παραγγελία σου να σταλεί ( με αντικαταβολή βέβαια ) απλά την ακυρώνεις μέσα από την αντίστοιχη φόρμα .
Εγώ έτσι έκανα πρόσφατα , όταν με αρχίσαν σε αναβολές άφιξης και προβήματα με το προμηθευτήκαι άλλες τέτοιες παρλαπίπες . ;)
αρα είναι ακόμα δύσκολα τα πράματα....

Thanks! :beer:

virus
05/01/2014, 08:38
υπαρχει και το motocard που εχει καλες τιμες. αλλα δεν εχω ψωνισει. προκειτε να ψωνισω. εχει κανεις ψωνισει;

nickald
05/01/2014, 10:00
Αρχες Νοεμβριου πηρα μπουφαν απο το FC. Ολα καλα.

xaotikos
05/01/2014, 10:08
υπαρχει και το motocard που εχει καλες τιμες. αλλα δεν εχω ψωνισει. προκειτε να ψωνισω. εχει κανεις ψωνισει;

Ναι εχω ψωνισει, άψογοι σε όλα.

Panoskl
05/01/2014, 10:57
Από fc-moto.de παράγγειλα ένα ζευγάρι μποτάκια.

Πήρε μια εβδομάδα να ξεκινήσει η αποστολή αλλά ήταν και τα Χριστούγεννα στη μέση οπότε το βρίσκω λογικό.

Θεωρητικά έρχονται την Τρίτη. Αν χρειαστεί αλλαγή, θα σας ενημερώσω.

Pan (dvs)
05/01/2014, 10:59
υπαρχει και το motocard που εχει καλες τιμες. αλλα δεν εχω ψωνισει. προκειτε να ψωνισω. εχει κανεις ψωνισει;

Ψωνησε φιλος.Αψογοι και γρηγοροι.

McTalas
06/01/2014, 07:19
υπαρχει και το motocard που εχει καλες τιμες. αλλα δεν εχω ψωνισει. προκειτε να ψωνισω. εχει κανεις ψωνισει;

αρκετα πραματακια, καποτε ηταν μια Δαφνη που μιλαγε και κατι ψιλα ελληνικα και συννενογιοσουνα δεν ξερω εαν ειναι ακομα εκει...

faraway
06/01/2014, 08:45
Μια χαρά και τιμές έχει και εξυπηρέτηση . ;)

Το πρόβλημα του είναι ότι πολλές φορές μερικά προιόντα του που φαίνονται διαθέσιμα στο online δεν υπάρχουν και σαν φυσικά εμπορεύματα , εξού και οι καθυστερήσεις τους .

Indianos 46
06/01/2014, 17:59
υπαρχει και το motocard που εχει καλες τιμες. αλλα δεν εχω ψωνισει. προκειτε να ψωνισω. εχει κανεις ψωνισει;
Απο εκει ψωνιζω συνεχεια!
Αψογοι!Και πολυ καλες τιμες!

kotsosre
08/01/2014, 01:52
Αγόρασα το GRID της AGV σήμερα,από το fc-moto.
Ίδωμεν.

Θα απαντήσω προς ενημέρωση,μετά την παραλαβή.

MikeG
12/01/2014, 19:36
Η συζήτηση για το Μαγαζί από Ελλάδα ή εξωτερικού μεταφέρθηκε εδώ. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139268)


Εδώ γράφουμε εμπειρίες και τα σχετικά, μόνο για το FC-Moto.de

soksok
26/01/2014, 15:53
Παιδιά και εγώ είχα ακούσει αρνητικές εμπειρίες από το fcmoto. Άλλα μεγέθη, καθυστέρηση, και γενικά χάλια εξυπηρέτηση. Έχουν αλλάξει τα πράγματα;

MikeG
26/01/2014, 16:08
Παιδιά και εγώ είχα ακούσει αρνητικές εμπειρίες από το fcmoto. Άλλα μεγέθη, καθυστέρηση, και γενικά χάλια εξυπηρέτηση. Έχουν αλλάξει τα πράγματα;

Διάβασε όλο το thread και θα καταλάβεις.

soksok
26/01/2014, 17:15
Το έχω διαβάσει... Από αυτά είναι 50-50 τα πράγματα. Έλεγα μήπως και υπάρχει περισσότερο νέο feedback.

nathair
12/02/2014, 19:23
Παραγγελία 31/12/2013, αποστολή σήμερα. Ναι, δεν ήτανε διαθέσιμο (το έλεγε), υποτίθεται χρειαζόντουσαν 5 μέρες. Περίπου στις 20/01, ενημέρωσαν για διαθεσιμότητα 20/02. Είπα να ακυρώσω, έψαξα να βρω αλλού αυτο που ήθελα να παραγγείλω, αλλά και ακριβότερο ήτανε και μη διαθέσιμο (ή ΤΟΣΟ ακριβότερο που δεν άξιζε). Οπότε περίμενα. Και τώρα περιμένω την UPS...

stelth1
23/02/2014, 10:14
Παραγγελια 12/2013 απο fcmoto.de κρανος 170 ευρο,προχθες μετα απο 2-3 email μου απαντησαν οτι το κρανος δεν ειναι διαθεσημο κ αν επιθυμω να αλλαξω την παραγγελια,κοιταζω στο σαιτ τους κ το βρισκω το ιδιο 190 ευρο,τους γραφω να την ακυρωσουν!
Πριν καποια χρονια αγορασα απο εκεινους ενα κρανος για την γυναικα shubert c3 400 euro κ μου ηρθε με ελατωματικο αυτοκόλλητο,νομιζω οτι μας εχουν για πελατες 3ης κατηγοριας.Μετα απο ψαξιμο βρηκα ελληνικο σαιτ με 30 ευρο πιο φτηνο κ δωρεαν μεταφορικα!Αποψη μου ειναι οτι μετα την κριση οι τιμες στην Ελλαδα εχουν πεση πολυ,προτιμω να δώσω τα χρηματα μου σε ενα τιμιο Ελληνα παρα στους Γερμανους!

Wisdover
28/02/2014, 12:11
Εγώ όσες φορές έχω παραγγείλει δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Έχω πάρει κράνος x2 γάντια το ίδιο. Όλα καλά με νούμερα κλπ. Προφανώς είναι να μην σου κάτσει λαχείο

nathair
28/02/2014, 12:58
Παραγγελία 31/12/2013, αποστολή σήμερα. Ναι, δεν ήτανε διαθέσιμο (το έλεγε), υποτίθεται χρειαζόντουσαν 5 μέρες. Περίπου στις 20/01, ενημέρωσαν για διαθεσιμότητα 20/02. Είπα να ακυρώσω, έψαξα να βρω αλλού αυτο που ήθελα να παραγγείλω, αλλά και ακριβότερο ήτανε και μη διαθέσιμο (ή ΤΟΣΟ ακριβότερο που δεν άξιζε). Οπότε περίμενα. Και τώρα περιμένω την UPS...

Update. To άλλαξα γιατι δε μου έκανε, βέβαια πρώτα παρήγγειλα το νέο και το πλήρωσα, και μετά έστειλα το παλιό (δική μου επιλογή αυτό, για να μην αργήσει και άλλο). Το στείλανε άμεσα - πλέον είχανε στόκ σε αυτά. Επίσης στείλανε mail επιβεβαίωσης παραλαβής του δικού μου πακέτου, και αναμένω εκκαθάριση του υπολοίπου, καμια δυο μέρες λένε.

Edit: και ήδη μου τα επιστρέψανε στην κάρτα μου.
Γενικά εγώ εκτός από καθυστερήσεις ορισμένες φορές σε διαθεσιμότητα, τους βρίσκω αρκετά αποτελεσματικούς.

Jo.Da.
27/05/2014, 15:12
Έκανα παραγγελία το AGV T2 Maori για ένα συνάδελφο στις 22/04/2014 και παρέλαβα χωρίς προβλήματα στις 02/05/2014...
Στις 19/05/2014 παρήγγειλα 2 AGV Grid Stigma για εμένα και τη γυναίκα και δεν έχω καμια ενημέρωση...ΣΤις 23/05/2014 έστειλα mail στο fcmoto και απάντηση στο αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την παραγγελία δεν έχω λάβει...Μάλλον εκατσε η κέντα...Είδωμεν...

έντιτ: όταν με το καλό (και αν) παραλάβω θα αφήσω ένα ωραιότατο ξεΧε$τήριο feedback στο site τους γιατί μόνο αυτό ''πονάει'' μάλλον...

Jo.Da.
28/05/2014, 12:02
Μετά τη συπλήρωση (σήμερα τα ξημερώματα) της φόρμας που έχουν στο site για επικοινωνία, έλαβα την παρακάτω απάντηση:

''we want to inform you, that your order is still in process. There are several reasons for a delayed delivery. Some items are meanwhile possibly already sold out again and we are waiting for the delivery of our suppliers.

The below given estimated delivery date can in certain circumstances not be the latest, e.g. if our suppliers didn't submit the latest data. Please contact our customer service if you have any questions. ''

Οπότε θα περιμένω (ελπίζω όχι για πάρα πολύ)...:lol::D:lol:

εντιτ: επειδή στο site τα βγαζει ακόμη σε status ''Available can be shipped within 2 - 5 days'', για τυχόν ενδιαφερόμενους έχω παραγγείλει τα: AGV Grid Stigma (Black/Blue, M) και AGV Grid Stigma (Black/Red, S)!

:wave2:

Jo.Da.
04/06/2014, 15:34
Πάντως σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, σε επίπεδο επικοινωνίας, πρέπει να έχουν βελτιωθεί αρκετά...Αν λέτε πχ πως δεν απαντούσαν καν στα email κλπ...!

Προχθές τους έστειλα:
''Dear Sir/Madam,

thank you for your response to my previous email. You mention a ''below given estimated delivery date'' in your text, but I cannot see any. Could you give me one please? When should I expect the package or when do you expect to have the helmets from your suppliers?

Best regards[...]!''

Για να λάβω πριν λίγο την παρακάτω απάντηση:
'' Hello [...],

we would like to apologize for the waiting time. We have receive the items and we will send your order as soon as possible.

Mit freundlichen Grüßen / with kind regards
[...]''


Άντε να δούμε τώρα πότε θα λάβω mail από την UPS με tracking number κλπ...:D

stam2
04/06/2014, 17:09
Μια απο τα ιδια κι εδω, παραγγελια πριν 10 μερες, και μολις σημερα εστειλαν μια απροσωπη ενημερωση οτι εχουν καθυστερησει κλπ και να τους συγχωρουμε... Φυσικα δεν αναφερεται ο χρονος παραδοσης πουθενα γιατι προφανως ΔΕΝ γνωριζουν ουτε οι ιδιοι... Επειδη μεχρι στιγμης ειδα να πεφτουν πολλα πιστολια στην αγορα ( οχι απο το fcmoto ακομα ) και ολοι ειχαν το ιδιο χαρακτηριστικο δηλαδη τεραστια καθυστερηση και μετα να σκαει το μπραφ, για μενα το fcmoto αποτελει ρισκο που δεν θα ξαναπαρω...

Jo.Da.
04/06/2014, 17:52
@stam2

Γι αυτό δίνεις παραγγελία με τρόπο πληρωμής την αντικαταβολή και ξενοιάζεις...;)

stam2
04/06/2014, 21:24
Δεν εχω θεμα, με PayPal εχω πληρωσει οποτε και παλι ασφαλισμενος ειμαι. Απλα ειναι το σπασιμο, η αναμονη και η κακη εξυπηρετηση....

drspeed
05/06/2014, 02:54
Εγώ οταν πήρα το κράνος μου απο εκει (Σεπτέμβρης 13) μια χαρά γρήγορα μου το στηλανε ! Σε 5 εργάσιμες όπως είχαν πει, ηταν στην πόρτα μου!

Jo.Da.
05/06/2014, 13:00
Βρε ναι, κι εγώ από το 2008 έχω κάνει 4 παραγγελίες, οι 3 κομπλέ σε μια βδομαδούλα στην πόρτα μου. Στην τελευταία έκατσε η κέντα...:cry:

Jo.Da.
11/06/2014, 14:13
Παρελήφθησαν σήμερα...:smokin:

stam2
11/06/2014, 15:33
κι από μένα...

συνολικά έκαναν 14 μέρες...

paramedic
12/06/2014, 14:38
Κάντε μια καλή έρευνα αγοράς προτού αγοράσετε πια απο το συγκεκριμένο κατάστημα και γενικά απο το εξωτερικό μιας και έχω δεί οτι σε αρκετές περιπτώσεις βρίσκω ακόμα και απο Ελλάδα πιο φτηνές τιμές απ'ότι παλιότερα. Και εγώ εχω τιμήσει το συγκεκριμένο μαγαζί παλιότερα αλλά τα δεδομένα πια έχουν αλλάξει άρδην.

Jo.Da.
12/06/2014, 19:17
Σ' αυτό που λές δίκιο έχεις, προσωπικά το εφαρμόζω...;)

PetranGR
12/06/2014, 19:49
φίλος παρήγγειλε ολόσωμη περίπου 1000€,με αντικαταβολή και ενώ την περίμενε ,περίμενε περίμενε, τελικά πέρασε ο καιρός έστειλε e-mail δεν απάντησαν,και του έστειλαν στα γερμανικά ούτε καν στα αγγλικά,απάντηση οτι το πακέτο πάει πίσω,χωρίς να τον ενημερώσουν και αυτός τόσο καιρό το περίμενε,τώρα ξανα έστειλε μύνημα να δεί τι θα γίνει.Πάντως αρνητική αξιολόγηση για εκείνον.

sv1000s
12/06/2014, 20:00
:beer:+1000..... πηρα κρανος απο αθηνα πρην λιγες μερες πολυ καλα το πηρα.10 ευρω πιο πανω απ εξω.να γυρναει το χρημα μεταξη μας.
για να εχουν δουλεια και τα παιδια που δουλευουν στα ελληνικα μαγαζια!που τον ξερω το καθε (φ σ μοτο)να του δωσω τα λεφτα μου!ουστ γερμαναραδες!
αποψη μου παντα.:beer:

PetranGR
12/06/2014, 20:36
:beer:+1000..... πηρα κρανος απο αθηνα πρην λιγες μερες πολυ καλα το πηρα.10 ευρω πιο πανω απ εξω.να γυρναει το χρημα μεταξη μας.
για να εχουν δουλεια και τα παιδια που δουλευουν στα ελληνικα μαγαζια!που τον ξερω το καθε (φ σ μοτο)να του δωσω τα λεφτα μου!ουστ γερμαναραδες!
αποψη μου παντα.:beer:

συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω απλά η στολή η συγκεκριμένη εδώ όταν είχε έρθει είχε περίπου 1400-1600€ και είπαν ξανά παραλαβή σε μερικούς μήνες.Οπότε το πήρε απο εκεί αλλά τελικά την έφαγε στον κώλο...

vaska
12/06/2014, 21:44
:beer:+1000..... πηρα κρανος απο αθηνα πρην λιγες μερες πολυ καλα το πηρα.10 ευρω πιο πανω απ εξω.να γυρναει το χρημα μεταξη μας.
για να εχουν δουλεια και τα παιδια που δουλευουν στα ελληνικα μαγαζια!που τον ξερω το καθε (φ σ μοτο)να του δωσω τα λεφτα μου!ουστ γερμαναραδες!
αποψη μου παντα.:beer:

+1200

Ψάχνω για Arai και οι Γερμαναράδες το έχουν 100 € + από τον Έλληνα. Ρε ούστ!

paramedic
12/06/2014, 22:57
Ψάχνω 2 κράνη. Shoei gt air και Schuberth c3 pro. Και τα 2 είναι πιο φτηνά Ελλάδα πια απ' ότι εξωτερικό. Πάνε οι καιροί που οι Ελληνάρες καταστηματάρχες βάζανε και 100-150 καπέλο στα προϊόντα έτσι γιατί τους βόλευε. Όσοι προσαρμόστηκαν στην σκληρή Ελληνική πραγματικότητα θα ζήσουν. Το λέγαμε παλιά και κάποιοι το έκαναν. Οι άλλοι πάνε για φούντο. Όσο για ους φρίτσηδες: Αν έχουν καλύτερες τιμές καλοδεχούμενοι. Αν όχι τον λοπού και αυτοί.

nathair
03/10/2016, 00:21
Btw, to FC Moto έχει έκπτωση 20% από 01/10 μέχρι 04/10 με τον κωδικό FCMOTO1016.
Εγώ δεν παω να δω αν έχει τίποτα που μου αρέσει, γιατί θα με πιάσει καταναλωτική μανία και θα ψωνίσω πάλι :p

basilis_k6
03/10/2016, 00:29
Btw, to FC Moto έχει έκπτωση 20% από 01/10 μέχρι 04/10 με τον κωδικό FCMOTO1016.
Εγώ δεν παω να δω αν έχει τίποτα που μου αρέσει, γιατί θα με πιάσει καταναλωτική μανία και θα ψωνίσω πάλι :p

ετσι κανω και εγω. σκανε μειλ στο κινητο και τα σβυνω γρηγορα πριν προλαβω να δω τις εικονες με τις μποτες και τα γαντια και και και....:a32:

lleonidas
03/10/2016, 00:35
Η έκπτωση δεν προστίθεται σε υπάρχουσα έκπτωση...αν π.χ. ένα ζευγάρι μπότες έχει ήδη 10% έκπτωση,τότε με το κουπόνι γίνεται άλλο ένα 10%.
Αν έχει ήδη 20%,δε μειώνεται και άλλο με το κουπόνι.

paramedic
04/10/2016, 11:34
Btw, to FC Moto έχει έκπτωση 20% από 01/10 μέχρι 04/10 με τον κωδικό FCMOTO1016.
Εγώ δεν παω να δω αν έχει τίποτα που μου αρέσει, γιατί θα με πιάσει καταναλωτική μανία και θα ψωνίσω πάλι :p

H μπινιά που κάνουν όμως είναι οτι στα περισσότερα έχουν ήδη έκπτωση(και καλά τώρα) οπότε είναι άχρηστος στην πλειοψηφία των προιόντων ο κωδικός.

nickald
04/10/2016, 11:50
Ασε που γενικα στις τιμες δε τους λες πλεον και πολύ οικονομικούς τους γερμανοι....

nathair
04/10/2016, 11:51
H μπινιά που κάνουν όμως είναι οτι στα περισσότερα έχουν ήδη έκπτωση(και καλά τώρα) οπότε είναι άχρηστος στην πλειοψηφία των προιόντων ο κωδικός.
Χμ, ενδιαφέρον. Με κάνετε τώρα να παω να το τσεκάρω, και κινδυνεύω να ψωνίσω όντως, χεχε...

nathair
04/10/2016, 12:02
H μπινιά που κάνουν όμως είναι οτι στα περισσότερα έχουν ήδη έκπτωση(και καλά τώρα) οπότε είναι άχρηστος στην πλειοψηφία των προιόντων ο κωδικός.

Πφφτ, πράγματι, άνθρακες ο θησαυρός :)

yes-u
01/11/2017, 18:13
Up!
Προσπαθώ να κάνω μια αγορά ενός δερμάτινου μπουφάν και ενώ ολοκληρώνω τη συναλλαγή χρησιμοποιώντας κάρτα revolut, εμφανίζει μήνυμα "The financial institution has declined the transaction. Please check the data you have entered." Σε επικοινωνία με την κάρτα μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από μεριά τους. Αγορές από άλλα σάιτς με την ίδια κάρτα κανονικά. Η κάρτα έχει τα χρήματα για τη συναλλαγή. Σε προσπάθεια επικοινωνίας με το fc-moto (δύο φορές), το επίπεδο βρίσκεται "- τι κάνεις Γιάννη? -κουκιά σπέρνω!". Επιμένω με τους μ..Γερμανούς γιατί η κοντινότερη τιμή που το βρίσκω είναι +70€.
Προτάσεις?

lleonidas
01/11/2017, 18:45
Αν το ποσό που έχεις στην κάρτα είναι οριακά πάνω από την αξία του προϊόντος, ίσως να μη σ'αφήσει να ολοκληρώσεις τη συναλλαγή.Δοκίμασε να τους μιλήσεις στο facebook μήπως και βρεις άκρη.
Το paypal ή το advance payment που δέχονται δε σε βολεύουν καθόλου για να πληρώσεις μέσω αυτών;

zannisvel
01/11/2017, 19:03
Μπορεις να βαλεις τη Revolout στο PayPal και να κάνεις τη συναλλαγή μέσω paypal.

lleonidas
14/09/2021, 01:42
To fcmoto γιορτάζει 25 έτη και προσφέρει έκπτωση 15% σε όλα(και εκπτωτικά) με το κουπόνι 25FCMOTO.

basilis_k6
14/09/2021, 01:52
To fcmoto γιορτάζει 25 έτη και προσφέρει έκπτωση 15% σε όλα(και εκπτωτικά) με το κουπόνι 25FCMOTO.

430655

sanctusan
14/09/2021, 06:55
Μας μάμησες πρωί πρωί
Πονάνε τα μάτια μου από το σκρολάρισμα και είναι μόλις 08:00

lleonidas
27/09/2021, 19:55
Έχουν στο deal of the week το HJC RPHA 11 Misano (https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectID=280879536&ViewAction=ViewProduct) στα 270€ σε δύο χρώματα.
Στην Ελλάδα ξεκινάει από 340€ το μονόχρωμο και 370€ όσα έχουν γραφικά.
Και οι δύο τιμές χωρίς μεταφορικά κόστη.
Ίσως να ενδιαφέρει κάποιους, είναι καλό κρανάκι.
Δοκιμάστε να ψάξετε και κουπόνι για επιπλέον 10%.
Έχει διαθέσιμα όλα τα μεγέθη αυτή τη στιγμή.

o_gavros
28/09/2021, 19:37
Το λουι δεν είναι που χει βουηξει η πιάτσα ότι πάνε οι μπιστολες σ'αλλα χέρια;

vassat
28/09/2021, 20:24
Το λουι δεν είναι που χει βουηξει η πιάτσα ότι πάνε οι μπιστολες σ'αλλα χέρια;
Κε Κε Αντμιν, λίγο πιο "λιανά" είναι δυνατό; δλδ να αποφεύγονται οι αγορές από louis;;;
/// B

o_gavros
28/09/2021, 22:43
ρε φίλε, τι να σου πω;
ως απλός παρατηρητής & υποψήφιος πελάτης των ιντερνετομάγαζων, εχω δει/διαβάσει ότι το συγκεκριμένο λοξοδρόμησε.
Απο εκεί που κάποτε μεσουρανούσε στην Ευρώπη, τα τελευταία χρόνια αρχισαν να φαίνονται καπνοί.
Το αν υπάρχει φωτιά δεν ξέρω να στο πω. Οφείλω όμως να σε πονηρέψω,δεν είναι έτσι;

div400
28/09/2021, 23:04
ρε φίλε, τι να σου πω;
ως απλός παρατηρητής & υποψήφιος πελάτης των ιντερνετομάγαζων, εχω δει/διαβάσει ότι το συγκεκριμένο λοξοδρόμησε.
Απο εκεί που κάποτε μεσουρανούσε στην Ευρώπη, τα τελευταία χρόνια αρχισαν να φαίνονται καπνοί.
Το αν υπάρχει φωτιά δεν ξέρω να στο πω. Οφείλω όμως να σε πονηρέψω,δεν είναι έτσι;

έχεις κάποια πηγή / link / παράδειγμα που σου έτυχε , για τις υποψίες σου;

εγώ όσες φορές έχω αγοράσει από εκεί δεν είχα κάποιο πρόβλημα ούτε με τα προϊόντα ή την αποστολή ή με κάτι άλλο....

doctoras
29/09/2021, 07:37
εγώ βρέθηκα πολύ πρόσφατα στο Luis Νυρεμβέργης όπου εντυπωσιάστηκα με την ποικιλία όλων των κορυφαίων brands αλλά και των τοπικών προμηθευτών του.
Ενώ η συνολική έκταση του καταστήματος συγκρίνεται μονο με κάποιες απο τις εκθέσεις μοτοσυκλετας που έχουμε εδώ

lospsi
29/09/2021, 10:15
Νομίζω πως κάποια κακά σχόλια είχα διαβάσει για το fc moto, όχι για το louis, δεν έχω όμως προσωπική εμπείρια από κανένα.

o_gavros
29/09/2021, 11:36
Να κάνω λάθος και να ήταν το εφσι;
Ένα μεγάλο γερμανικό ιντερνετομαγαζο θυμάμαι ότι είχε αρχίσει να παίρνει την κάτω βόλτα.
Μην πάρω κανένα στο λαιμό μου, κάντε την ψαχτικη σας.

DoctoR_k6
29/09/2021, 11:41
To ΦΣ ΜΟΤΟ χρονια τωρα μ@λακιζεται κ εχει ειπωθει εδω μεσα παρα πολλες φορες.
Εναλλακτικες πολλες...βαριεσαι να διαβαζεις.

Εγω απο ΛΟΥΙ ειχα ψωνισει κατι εργαλεια κ ολα ηταν σουπερ(παραδοση/τιμη/πακεταρισμα).

motojojo
29/09/2021, 17:58
Από λουι έχω πάρει σχεδόν όλα τα πραγματα που έχω αλλά από το κατάστημα απευθειας.
Μια φορά έκανα παραγγελία λόγω Lockdown, δεν θυμαμαι αν ηταν κλειστό ή βαρεθηκα το click away.

Γενικά κανένα παράπονο πέρα από το ότι δεν είναι και το πιο ανταγωνιστικό σε τιμές.