PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΡΙΑ ΜΟΥ



boldor900f
28/05/2012, 21:08
Καλοί μου φίλοι για τη CB 900F BOL DOR

Εχει καπελώτα η ρυθμίζεις βαλβίδες;
Αν έχει, που μπορώ να βρώ όλη τη σειρά
όπως επίσης και το λάστιχο του καπακιού;
O κωδικός κινητήρα είναι SC01
Το γα..βιβλίο δεν με διαφώτισε αρκετά.
Επίσης χρειάζεται και τέντωμα καδένας που
μάλλον εύκολο φαίνεται. Μια βαλβιδούλα ακούω
μόνο όταν είναι κρύα.

Ευχαριστώ

RENZ
29/05/2012, 08:11
Αγαπητέ boldor,
H moto σου έχει καπελώτα, τα οποία αλλάζεις για να ρυθμίσεις τις βαλβίδες.
Αρχικά μετράς τα διάκενα, και τα σημειώνεις σε πίνακα αναλυτικά. Δηλαδή κύλινδρος 1, εισαγωγή αριστερά, εισαγωγή δεξιά, εξαγωγή αρ. κ.τ.λ.
Αν διαπιστώσεις διάκενα εκτός ορίων, απαιτείται αντικατάσταση καπελώτων με άλλα διαφορετικού πάχους ώστε να καταλήξεις στο επιθυμητό διάκενο.
Η αντικατάστασή τους είναι δυνατή χωρίς την εξαγωγή των εκκεντροφόρων, αφού είναι τοποθετημένα πάνω από τις καπελοθήκες και όχι κάτω απ' αυτές όπως σε Kawa της αντίστοιχης εποχής. Απαιτείται όμως ειδικό εργαλείο (ή πατέντα).
Περιστρέφοντας το στρόφαλο και αφού φτάσεις σε σημείο που ο εκκεντροφόρος βυθίζει τις βαλβίδες (εισαγωγής ή εξαγωγής) του κυλίνδρου που ασχολείσαι τη συγκεκριμένη στιγμή, τοποθετείς το συγκεκριμένο εργαλείο και στη συνέχεια περιστρέφοντας ακόμα λίγο το στρόφαλο ώστε το έκκεντρο να απομακρυνθεί από το καπελώτο, η βαλβίδα παραμένει συμπιεσμένη και έτσι έχεις τη δυνατότητα να αφαιρέσεις το καπελώτο.
Διαβάζεις το πάχος του συγκεκριμένου καπελώτου (είναι τυπωμένο πάνω του) ή ακόμα καλύτερα το μετράς με μικρόμετρο (έχει παρατηρηθεί να γράφει λάθος νούμερο), και το σημειώνεις στον παραπάνω πίνακα. Μη περιστρέψεις το στρόφαλο χωρίς καπελώτα, γιατί μπορεί να γίνει ζημιά στους εκκεντροφόρους.
Αφού καταγράψεις τα πάχη των καπελώτων στις θέσεις των βαλβίδων που έχουν διάκενα εκτός ορίων, και αφού καταλήξεις τι καπελώτα απαιτούνται για τη διόρθωση των διακένων (συνήθως παχύτερα), θα καταλήξεις στο αν μπορείς να ανταλλάξεις καπελώτα ανάμεσα στις βαλβίδες που θέλουν ρύθμιση.
Το πιθανότερο είναι να χρειαστείς κάποια καπελώτα που μπορείς να βρεις στο Σαρακάκη, στο ebay, σε συνεργεία και αλλού ίσως.
Λάστιχο καπακιού δεν ξέρω αν έχει ακόμα ο Σαρακάκης, αλλά σίγουρα θα βρεις στο ebay.
Ο τεντωτήρας της αλυσίδας των εκκεντροφόρων δεν ξέρω αν είναι αυτόματος ή αν ρυθμίζεται. :beer:

Kotselakos
29/05/2012, 20:10
Πολύ καλό post φίλτατε RENZ. :a013:

boldor900f
01/06/2012, 19:50
:eek::beer:

RENZ
04/12/2012, 09:22
Τυχαία έπεσα πάνω στο παρακάτω βίντεο, το οποίο είναι κατατοπιστικότατο και περιγράφει ακριβώς τη διαδικασία:
http://www.youtube.com/watch?v=elKilUuKM8U
:beer: