PDA

View Full Version : CB1300 SERVICE - ΑΠΟΡΙΕΣ



CHRISTOF
23/05/2011, 18:37
Λοιπόν παρελήφθη :)
Κάποιες απορίες (ίσως μερικές χαζές) από τα πρώτα 200 ΧΛΜ στις τρεις πρώτες ημέρες :

1. Θα ήθελα να με ενημερώσετε για κάποιον μάστορα που ξέρει το μηχανάκι. Αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό, καθώς είναι σίγουρο ότι δεν κυκλοφορούν πολλά.

2. Το μηχανάκι, είναι μοντέλο 2008, ολοκαίνουργιο (με μηδέν ΧΛΜ) και ήταν το μοναδικό που βρήκα όπως ήθελα (άσπρο - κόκκινο, χρυσές ζάντες, γυμνό, ABS). Το γκάζι βέβαια με προσοχή, δεν έχω ανεβάσει πάνω από 4000 RPM. Θα ήθελα συμβουλές από φίλους για την περίοδο και τον τρόπο του στρωσίματος.

3. Γύρω στις 2.500 - 3.000 RPM, νοιώθω ότι το μοτέρ ψιλομπερδεύει - σκορτσάρει. Βέβαια, με ανεπαίσθητο γκάζι φεύγει από εκεί και συνεχίζει όμορφα. Τυχαίος μηχανικός (όχι αυτός που ψάχνω μέσω του forum) μου είπε ότι αυτό είναι λογικό, καθώς το μοτέρ είναι εντελώς κλειστό ακόμα. Θα ήθελα τις (έμπειρες) γνώμες σας.

4.Τα λάδια που είχε το μοτέρ από την Ιαπωνία, μου τα άλλαξαν (έτσι μου είπαν). Έκανα καλά που τους άφησα? Εννοώ, ναι μεν μπορεί να είναι ειδικά λάδια αλλά ήταν μέσα τουλάχιστον 2 χρόνια (μάλλον 2,5).

5. Εκτός της περίπτωσης όπου εκτός από τυφλός είμαι και χαζός, CHOKE δεν έχει. Σωστά? Γιατί άλλα λέει το manual.

6. Μου έβαλαν συναγερμό PATROL (449). Το αναφέρω, διότι εχθές στο Μαρκόπουλο, ενώ οδηγούσα (σαν κότα) άναψαν τα πράσινα φωτάκια των φλας 2 - 3 φορές. Κοίταξα μήπως ενεργοποίησα κατά λάθος τα alarm, αλλά όχι. Εξ'άλλου, ο ρυθμός που αναβόσβησαν ήταν πιο αργός. Σηκώνοντας το κεφάλι μου είδα μπλόκο της τροχαίας. Δεν το είχα δει, διότι με τις ταχύτητες που πάω μάλλον για παρακώλυση κυκλοφορίας θα με γράψουν. Μήπως είχαν ραντάρ και βραχυκύκλωσε με τον συναγερμό? Ή μήπως το αστέρι μου έχει ενσωματομένο ανιχνευτή ραντάρ :rotflmao: Σας έχει τύχει?

7. Μετά από 30 - 45 λεπτά οδήγησης, το δεξί μου χέρι μουδιάζει. Πολύ. Η γνώμη σας?

Αυτά τα πρώτα, χρωστάω και φωτό.
Συγνώμη εαν σας κούρασα και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :wave2:

scotty
23/05/2011, 19:49
Καλοριζικο λοιπον και με πολλα ασφαλη κμ..αναμενουμε φωτο..
Καταρχας ...να σκεφτεις το θεμα ζελατινας ,γιατι αν το προοριζεις για ταξιδια ..ο αερας στο γυμνο δεν παλευεται ..θα σου φυγει ο σβερκος :smilea:

1.Εγω το πηγαινω στα καμινια ειναι εξουσιοδοτημενο χοντα και το ξερει το μηχανακι πολυ καλα , αν σε ενδιαφερει μπορω να σου πω ..

2. Κοιτα τα λαστιχα τι ετος ειναι ..αν ειναι 2007 και κατω αλαξετα χωρις δευτερη σκεψη ..τωρα για το στρωσιμο ..χαλαρα το γκαζι και οχι αποτομα ανοιγματα μεχρι 4000 στροφες το πολυ και μεχρι τα τα πρωτα 1000 κμ και μετα αλλαγη λαδακια φιλτρακι και εισαι μια χαρα ..ανεβασε + 1000 στροφες , (δηλαδη μεχρι 5000 το μεγιστο )μεχρι και τα 3000κμ και μετα το ανοιγεις σταδιακα αλλα οχι κοκινα..ο κινητηρας μεχρι και τα 5000 κμ θα ανοιγει , και ισως η καταναλωση σου ειναι λιγο τσιμπημενη ..Μολις περασεις τα 3000 κμ πας εθνικη και το ξεκαπνιζεις το εργαλειο μεχρι και 7000 στροφες που εχεις περιπου 200κμ ..μετα κανονικα , οπως σου ειπα ...Τωρα και να ξεπερασεις αυτα τα ορια δεν προκειται το μηχανακι να παθει τιποτα ,αλλα λεμε τωρα ..
Επισης μεχρι και τα 160 κμ που θα πατησουν τα λαστιχα , καλο ειναι να μην βαλεις δευτερο ατομα ..μετα δεν εχεις θεμα ...

3. Αυτο δεν το ξερω γιατι το κανει και αν το κανει , ισως ειναι η ιδεα σου δεν ξερω ..

4. Συνηθως τα πρωτα λαδια ειναι λαδια ρονταρισματος και τα αλλαζεις στα 1000 , αν στα αλλαξανε οκ , αλλα και να μην στα αλλαξαν δεν νομιζω να εχεις προβλημα για τα πρωτα κμ

5. και βεβαια εχει τσοκ .."χειρογκαζο" οπως το λενε μερικοι , αλλα δεν το χρησιμοποιεις ποτε ..σπανια εως καθολου και βρισκεται στην αριστερη μερια πανω απο την μιζα

http://img860.imageshack.us/img860/8808/tsok.jpg

6 . Δεν ξερω

7. Και εμενα μερικες φοερες και ειδικα μεσα στην πολη , γιατι ριχνεις το βαρος σου ολο στα χερια ..πρεπει να σφιγεις λιγο τα ποδια στο τεποζιτο για να μοιραζεται το βαρος ..στην εθνικη δεν θα εχεις προβλημα μια και θα εισαι πιο ανετα

Αυτα τα λιγα , οτι θες ρωτας

CHRISTOF
24/05/2011, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Καλοριζικο λοιπον και με πολλα ασφαλη κμ..αναμενουμε φωτο..
Καταρχας ...να σκεφτεις το θεμα ζελατινας ,γιατι αν το προοριζεις για ταξιδια ..ο αερας στο γυμνο δεν παλευεται ..θα σου φυγει ο σβερκος :smilea:

1.Εγω το πηγαινω στα καμινια ειναι εξουσιοδοτημενο χοντα και το ξερει το μηχανακι πολυ καλα , αν σε ενδιαφερει μπορω να σου πω ..

2. Κοιτα τα λαστιχα τι ετος ειναι ..αν ειναι 2007 και κατω αλαξετα χωρις δευτερη σκεψη ..τωρα για το στρωσιμο ..χαλαρα το γκαζι και οχι αποτομα ανοιγματα μεχρι 4000 στροφες το πολυ και μεχρι τα τα πρωτα 1000 κμ και μετα αλλαγη λαδακια φιλτρακι και εισαι μια χαρα ..ανεβασε + 1000 στροφες , (δηλαδη μεχρι 5000 το μεγιστο )μεχρι και τα 3000κμ και μετα το ανοιγεις σταδιακα αλλα οχι κοκινα..ο κινητηρας μεχρι και τα 5000 κμ θα ανοιγει , και ισως η καταναλωση σου ειναι λιγο τσιμπημενη ..Μολις περασεις τα 3000 κμ πας εθνικη και το ξεκαπνιζεις το εργαλειο μεχρι και 7000 στροφες που εχεις περιπου 200κμ ..μετα κανονικα , οπως σου ειπα ...Τωρα και να ξεπερασεις αυτα τα ορια δεν προκειται το μηχανακι να παθει τιποτα ,αλλα λεμε τωρα ..
Επισης μεχρι και τα 160 κμ που θα πατησουν τα λαστιχα , καλο ειναι να μην βαλεις δευτερο ατομα ..μετα δεν εχεις θεμα ...

3. Αυτο δεν το ξερω γιατι το κανει και αν το κανει , ισως ειναι η ιδεα σου δεν ξερω ..

4. Συνηθως τα πρωτα λαδια ειναι λαδια ρονταρισματος και τα αλλαζεις στα 1000 , αν στα αλλαξανε οκ , αλλα και να μην στα αλλαξαν δεν νομιζω να εχεις προβλημα για τα πρωτα κμ

5. και βεβαια εχει τσοκ .."χειρογκαζο" οπως το λενε μερικοι , αλλα δεν το χρησιμοποιεις ποτε ..σπανια εως καθολου και βρισκεται στην αριστερη μερια πανω απο την μιζα

http://img860.imageshack.us/img860/8808/tsok.jpg

6 . Δεν ξερω

7. Και εμενα μερικες φοερες και ειδικα μεσα στην πολη , γιατι ριχνεις το βαρος σου ολο στα χερια ..πρεπει να σφιγεις λιγο τα ποδια στο τεποζιτο για να μοιραζεται το βαρος ..στην εθνικη δεν θα εχεις προβλημα μια και θα εισαι πιο ανετα

Αυτα τα λιγα , οτι θες ρωτας

Ευχαριστώ φίλε scotty για την βοήθεια και τις ευχές σου. Ανταποδίδω.
Κατατοπιστικός και μου αφιέρωσες χρόνο. Ευχαριστώ .
Όσον αφορά το choke, η εικόνα που μου έστειλες, μου έλυσε όλες τις απορίες.
Λοιπόν, ΔΕΝ έχω choke . To χρώμα των κυλινδρων στη φωτό που μου έστειλες, είναι γκρι. Το δικό μου είναι μαύρο και στο σημείο αυτό δεν έχει choke. Η φωτο που μου έστειλες πρέπει να είναι από μοντέλο 2007 και πίσω.
Όσον αφορά το συνεργείο, μένω βόρεια προάστια και κάποιος φίλος με ενημέρωσε για κάποιον καλό στην Πεύκη (Λεωφόρος Πλαπούτα). Ξέρεις - ξέρετε κάτι για αυτόν?

Με μοτοσυκλετιστικούς χαιρετισμούς :wave2:

scotty
24/05/2011, 21:11
Η φωτο που σου εστειλα , ειναι απο το δικο μου και ειναι μοντελο 2009 :confused:

viper1
24/05/2011, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Η φωτο που σου εστειλα , ειναι απο το δικο μου και ειναι μοντελο 2009 :confused:

gia 2009 diskolo to vlepo.vale 1 foto apo to tampelaki dexia kato ston skeleto pou leei ton ari8mo plaisiou na sou po to etos kataskevis

scotty
24/05/2011, 21:43
2009 ειναι το μηχανακι μου , ξερω τι λεω ..TOn αριθμο πλαισιου στο στελνω με πμ για ευνοητους λογους

CHRISTOF
25/05/2011, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
2009 ειναι το μηχανακι μου , ξερω τι λεω ..TOn αριθμο πλαισιου στο στελνω με πμ για ευνοητους λογους

Τελικά τι έγινε?
Πάντως από το VIN θα πρέπει το 10ο ψηφίο να είναι 9 εφ'όσον είναι μοντέλο του 2009.
Το δικό μου είναι 8 επειδή είναι μοντέλο του 2008.
Ψάχνοντας στο Internet πάντως, δυο από τις αλλαγές του μοντέλου του 2008 από του 2007, είναι το μαύρο χρώμα των κυλίνδρων και η κατάργηση του CHOKE.
Τώρα, υπάρχει περίπτωση να έβγαλαν και μοντέλα του 2009 με CHOKE?
Δεν μπορώ να γνωρίζω.

Scotty, κάποιος, για ενημερώστε :wave2:

scotty
25/05/2011, 11:50
τελικα , συμφωνα με το vip ειναι του 2005 μοντελο , με πρωτη αδεια του 2009 , μα και εγω λεω ..2009 μοντελο με τσοκ??
Οχι το δικο σου πρεπι να ειναι μετα το 2007 ..βαλε το vip και δες το

CHRISTOF
25/05/2011, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
τελικα , συμφωνα με το vip ειναι του 2005 μοντελο , με πρωτη αδεια του 2009 , μα και εγω λεω ..2009 μοντελο με τσοκ??
Οχι το δικο σου πρεπι να ειναι μετα το 2007 ..βαλε το vip και δες το

Μα στο είπα ήδη ότι το δέκατο ψηφίο μου είναι το 8 άρα είναι μοντέλο 2008.
Αυτά τα μηχανάκια δεν έφευγαν εύκολα και έμεναν σε στοκ.
Σαφώς και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, άσε που εαν το ψάξεις πρέπει να έχεις και μερικά άλογα παραπάνω ;)
Ο λόγος είναι ότι το μοντέλο 2008 και μετά συμμορφώθηκε με εκπομπές ρύπων κατά EURO3 και κατά συνέπεια έχασε μερικά άλογα.

Οπότε εαν κατάλαβα καλά, καλώς εγώ δεν έχω τσοκ :smilea:

Για το συνεργείο στην Πλαπούτα κανένα σχόλιο ? :wave2:

scotty
25/05/2011, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTOF
Μα στο είπα ήδη ότι το δέκατο ψηφίο μου είναι το 8 άρα είναι μοντέλο 2008.



Και εγω νομισα οτι τα 2 τελευταια δηλωνουν το ετος , που ειναι 09 , αλλα τελικα ειναι αυτο που λες , το δεκατο

CHRISTOF
25/05/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από scotty
Και εγω νομισα οτι τα 2 τελευταια δηλωνουν το ετος , που ειναι 09 , αλλα τελικα ειναι αυτο που λες , το δεκατο

Φαντάσου να νόμιζα και εγώ ότι τα δυο τελευταία είναι το έτος κατασκευής.

Τα δικά μου τελευταία νούμερα είναι 27 :eyepop: :rotflmao: