PDA

View Full Version : μαυρα λαδια σε 15 λεπτα?



mankam
29/05/2012, 20:25
καλησπερα στην παρεα
Εκανα αλλαγη λαδιων πριν λιγες μερες μαζι με φιλτρο και αφου αδειασε καλα το μοτερ απο τις 2 ταπες αποστραγγισης που εχει.
εβαλα συνθετικης βασης ELF MOTO 4 HP ECO 15W50.
3,4 λιτρα μου πηρε ενω το μανουαλ δινει 3,5 .
εβαλα την μηχανη εμπρος για 15 λεπτα εκανα μια μικρη βολτα να γυρισει το λαδι στο μοτερ,αυτο που μου εκανε εντυπωση μετα την βολτα ειναι οτι το λαδι εγινε μαυρο στο τζαμακι που εχει για να ελενχεται η σταθμη,δικαιολογηται να μαυρισει το λαδι τοσο γρηγορα?
φυσικα τα λαδια θα παρουνε τον πουλο μια και ξυπνησαν τις κακιες συνηθειες του συμπλεκτη με την πρωτη ταχυτητα (κλωτσημα) ,επισης σκεφτομαι να βγαλω και το ψυγειο λαδιου για καθαρισμα σε περιπτωση που κραταει λαδι.
το μοτερ που αναφερομαι ειναι zzr1100D.
ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να μαυριζουν σε 15 λεπτα τα λαδια και αν εχει τυχει και σε αλλον το ιδιο προβλημα.

spyrakos35
29/05/2012, 20:33
οχι φυσιολογικό δεν είναι....
δεν τα ξέρω τα λάδια σου αλλα και μουρουνέλαιο να έβαζες κατι τέτοιο δεν θα συνέβαινε.... τώρα σε ότι αφορά στα του συμπλέκτη, ε, δωσ' τους λίγο χρόνο να δουλέψουν πριν τα θάψεις....

μήπως όμως το πρόβλημα είναι στο τζαμάκι?

mankam
29/05/2012, 20:37
οχι φυσιολογικό δεν είναι....
δεν τα ξέρω τα λάδια σου αλλα και μουρουνέλαιο να έβαζες κατι τέτοιο δεν θα συνέβαινε.... τώρα σε ότι αφορά στα του συμπλέκτη, ε, δωσ' τους λίγο χρόνο να δουλέψουν πριν τα θάψεις....

μήπως όμως το πρόβλημα είναι στο τζαμάκι?
στο τζαμακι πριν βαλω μπροστα μετα την αλλαγη λαδιων που εκανα ειχαν μια χαρα χρωμα...

spyrakos35
29/05/2012, 20:39
τότε κάνε μια λίγο την τάπα από κάτω να δεις τι θα σου τρέξει σε ένα πλαστικό ποτηράκι.....

mankam
29/05/2012, 21:06
κατι ποιο ευκολο,τραβηξα λαδι με την συριγγα και το εβαλα σε ποτηρι,στην φωτογραφια αριστερα ειναι το λαδι αχρησιμοποιητο και δεξια αυτο που τραβηξα απο το μοτερ.260061

stefanos
29/05/2012, 21:16
Ενδεχομένως να είναι φυσιολογικό για το συγκεκριμένο λάδι , πάρε κουταλάκι καμινέτο και ζέστανε το για λίγο να δείς τι παίζει.
Ενδεχομένως να είναι πολύ βρώμικος ο κινητήρας και να περιέχει πολλά καθαριστικά το λάδι οπότε φυσικά μαύρισε.
Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Πάντως αλλάζουν χρώμα τα λάδια πάντα.

toyar
29/05/2012, 21:19
προφανως το μοτερ ειναι πολυ βρωμικο
το λαδι κραταει τη βρωμαει γιατι και αυτη ειναι δουλεια του
πιστευω πως θα ηταν καλο να μπει καινουριο φιλτρο και να γινουν 2-3 απανωτες αλλαγες λαδιων με φθηνο ορυκτελαιο σε μικρα διαστηματα (π.χ 500 χλμ) ηρεμης λειτουργιας

vaska
29/05/2012, 21:36
Το χρώμα του λαδιού από μόνο του δε λέει τπτ. Μπορεί όπως σου είπαν να έχει πολλά απορρυπαντικά το νέο σου λάδι και να καθαρίζει υπολείμματα καύσης. Πιθανότατα να δεις και καπνό στις πρώτες εκκινήσεις από την εξάτμιση. Μη σε ανησυχεί. Κράτησέ τα περίπου 1000 χλμ και άλλαξέ τα πάλι με τα ίδια. Κάνε συγκρίσεις και θα καταλάβεις ότι πιθανά χρησιμοποιούσες σκατόλαδο και τώρα αυτό κάνει απορρύπανση. Μου έχει συμβεί όταν πέρασα από τα Motul στα Torco.

:wave2:

mankam
29/05/2012, 21:47
Το χρώμα του λαδιού από μόνο του δε λέει τπτ. Μπορεί όπως σου είπαν να έχει πολλά απορρυπαντικά το νέο σου λάδι και να καθαρίζει υπολείμματα καύσης. Πιθανότατα να δεις και καπνό στις πρώτες εκκινήσεις από την εξάτμιση. Μη σε ανησυχεί. Κράτησέ τα περίπου 1000 χλμ και άλλαξέ τα πάλι με τα ίδια. Κάνε συγκρίσεις και θα καταλάβεις ότι πιθανά χρησιμοποιούσες σκατόλαδο και τώρα αυτό κάνει απορρύπανση. Μου έχει συμβεί όταν πέρασα από τα Motul στα Torco.

:wave2:
με βαζεις σε υποψιες,motul 5100 ηταν τα προηγουμενα λαδια που ειχε μεσα.
θα τα κρατησω λιγο ακομα οπως ειπες και θα κανω 1-2 ξεπλυματα με απλο ορυκτελαιο πριν βαλω καλο λαδι.

sernodas2
29/05/2012, 23:02
καλησπερα στην παρεα
Εκανα αλλαγη λαδιων πριν λιγες μερες μαζι με φιλτρο και αφου αδειασε καλα το μοτερ απο τις 2 ταπες αποστραγγισης που εχει.
εβαλα συνθετικης βασης ELF MOTO 4 HP ECO 15W50.
3,4 λιτρα μου πηρε ενω το μανουαλ δινει 3,5 .
εβαλα την μηχανη εμπρος για 15 λεπτα εκανα μια μικρη βολτα να γυρισει το λαδι στο μοτερ,αυτο που μου εκανε εντυπωση μετα την βολτα ειναι οτι το λαδι εγινε μαυρο στο τζαμακι που εχει για να ελενχεται η σταθμη,δικαιολογηται να μαυρισει το λαδι τοσο γρηγορα?
φυσικα τα λαδια θα παρουνε τον πουλο μια και ξυπνησαν τις κακιες συνηθειες του συμπλεκτη με την πρωτη ταχυτητα (κλωτσημα) ,επισης σκεφτομαι να βγαλω και το ψυγειο λαδιου για καθαρισμα σε περιπτωση που κραταει λαδι.
το μοτερ που αναφερομαι ειναι zzr1100D.
ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο να μαυριζουν σε 15 λεπτα τα λαδια και αν εχει τυχει και σε αλλον το ιδιο προβλημα.


μήπως το μοτο το έχεις μεγάλα διαστήματα παρκαρισμένο΄; δλδ το καβαλάς καλοκαιριά κατά κύριο λόγο,και οχι και συχνά


Αν μενει καιρό το λαδί μέσα στο μοτέρ, σχετικά μαύρο σε ακινησία κ χαμηλή θερμοκρασια' για αυτο
τοτε κατακάθονται τα καταλυπα που εχει μαζεψει απ την καυση και ετσι φτιαχνουν ενα στρωμα στην βαση του μοτερ.

βάζοντας λαδιά , απλα σηκώνετε αυτη η μάκα με αποτέλεσμα να γίνονται μαύρα




:confused::confused:

GIXXERAKIAS
30/05/2012, 08:12
με βαζεις σε υποψιες,motul 5100 ηταν τα προηγουμενα λαδια που ειχε μεσα.
θα τα κρατησω λιγο ακομα οπως ειπες και θα κανω 1-2 ξεπλυματα με απλο ορυκτελαιο πριν βαλω καλο λαδι.

Οι υποψίες σου είναι βάσιμες για το 5100 λάδια με το κιλό....:rolleyes:

Δεν χρειαζεται ξέπλυμα το μοτέρ,δούλεψε τα λάδια αυτά για 1000χιλ και βάλε τα ίδια ξανά και θα είσαι κομπλέ.Αν δείς ότι μετά από 100χιλ δεν στρώνει το κοπάνημα των ταχυτήτων που έγραψες δεν ταιριάζει το λάδι (ιξώδες) αυτό στον κινητήρα σου.:wave2:

Sapadak
30/05/2012, 08:22
Οι υποψίες σου είναι βάσιμες για το 5100 λάδια με το κιλό....:rolleyes:


Γιατι ρε μαν?
Φοραω 5100 παρα πολλα χρονια σε οτι μοτο ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
Ξερεις κατι παραπανω?

GIXXERAKIAS
30/05/2012, 08:29
Γιατι ρε μαν?
Φοραω 5100 παρα πολλα χρονια σε οτι μοτο ειχα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα.
Ξερεις κατι παραπανω?

Βάλε ένα καλό λαδάκι να καθαρίσει ο κινητήρας σου από την μάκα που έχει μαζέψει πολλά χρόνια (όπως λές) και τις καθιζήσεις σε πιστόνια και αν δείς ότι με το καλό λάδι σου καίει λιγάκι δεν θα φταίει αυτό,η ζημιά που θα έχει γινει στον κινητήρα από το 5100 θα είναι.Έχουν ανοιχτεί θρέντ εδώ μέσα,αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε τα.:beer:

Sapadak
30/05/2012, 08:34
Βάλε ένα καλό λαδάκι να καθαρίσει ο κινητήρας σου από την μάκα που έχει μαζέψει πολλά χρόνια (όπως λές) και τις καθιζήσεις σε πιστόνια και αν δείς ότι με το καλό λάδι σου καίει λιγάκι δεν θα φταίει αυτό,η ζημιά που θα έχει γινει στον κινητήρα από το 5100 θα είναι.Έχουν ανοιχτεί θρέντ εδώ μέσα,αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε τα.:beer:

Με μπερδεψες δεν εχω εγω θεματακι με το κινητηρα αλλα ο φιλος mankam.
Εγω δεν εχω παρατησει ποτες κανενα προβλημα γιαυτο και ρωτησα.
Εχει θρεντς για το 5100 εδωμεσα???
Κατσε να ριξω ενα βλεφαρο...θενξ

GIXXERAKIAS
30/05/2012, 08:38
Με μπερδεψες δεν εχω εγω θεματακι με το κινητηρα αλλα ο φιλος mankam.
Εγω δεν εχω παρατησει ποτες κανενα προβλημα γιαυτο και ρωτησα.
Εχει θρεντς για το 5100 εδωμεσα???
Κατσε να ριξω ενα βλεφαρο...θενξ

Μέχρι και εδώ μέσα πιό πάνω απάντησε ο Vaska για το συγκεκριμένο λάδι.;)


Κάνε συγκρίσεις και θα καταλάβεις ότι πιθανά χρησιμοποιούσες σκατόλαδο και τώρα αυτό κάνει απορρύπανση. Μου έχει συμβεί όταν πέρασα από τα Motul στα Torco.

:wave2: