PDA

View Full Version : Τροπος για να γινουν οι μηχανες μας πιο οικονομικες.



GiannisBlessed
29/05/2012, 22:39
αν σε μια μηχανη μειωσουμε το διαθεσιμο μειγμα και μειωσουμε την αποδοση του κινητηρα μειωνουμε και την καταναλωση.σωστα?
αν για παραδειγμα περιοριστει η εισαγωγη αερα κατα 30% και ρυθμιστει αναλογα η παροχη καυσιμου.
σιγουρα οσο περιοριζεται το μειγμα μειωνεται και η δυναμικη συμπιεση.αν μειωθει υπερβολικα πολυ δεν θα ειναι δυνατη η καυση απο ενα οριο και κατω.περα απο αυτο υπαρχει καποιο προβλημα με τον να δουλευει ενας κυλινδρος με λιγοτερο η πολυ λιγοτερο μειγμα??

στοχος ειναι να μπορει με ενα προγραμα με power commander η κατι τετοιο να αλλαζει το μειγμα με ενα κουμπι και ενας σερβομηχανισμος να περιοριζει την εισαγωγη αερα ωστε η μηχανη να γινεται πιο οικονομικη οταν δεν υπαρχει απαιτηση σε ιπποδυναμη.

vaska
29/05/2012, 22:47
ελαφρύ χέρι και μειώνεις κατανάλωση ασφαλώς χωρίς σερβομηχανισμούς κλπ

:wave2:

GiannisBlessed
30/05/2012, 01:00
εγω δεν μιλαω μονο για ελαφρυ χερι κτλ αυτα ειναι για ψιλικατζιδες...μιλαω για μεχρι 50% μειωση της καταναλωσης καυσιμου.

bulmont
30/05/2012, 01:50
εγω δεν μιλαω μονο για ελαφρυ χερι κτλ αυτα ειναι για ψιλικατζιδες.. =.


Xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

VANDA
30/05/2012, 09:34
ελαφρύ χέρι και μειώνεις κατανάλωση ασφαλώς χωρίς σερβομηχανισμούς κλπ

:wave2:

Ε, αντ' αυτού, θέλουμε να στίβουμε εμείς το γκάζι και απλά να μας ρίχνει μια μούτζα ο κινητήρας..

GiannisBlessed
30/05/2012, 10:38
αυτο!
περιπου.....
θα μπορουσε να γινει και το ιδιο με περιορισμο τις διαδρομης στην πεταλουδα του γκαζιου.
δλδ να ρυθμιζεται να ανοιγει μονο μεχρι 25% πχ.
σε μια κατασταση που το γκαζι ανοιγει μεχρι 25% αν πηγαινουμε πορεια με την μεγιστη ταχυτητα που μπορει να μας δωσει θα ειναι σαν να πηγαινουμε με σταθερο γκαζι.
εγω δεν μιλαω για κατι τετοιο.
εγω λεω ν μειωθει σε ολο το φασμα λειτουργειας το μειγμα.
δλδ αν τωρα στις 5.000 στροφες χρησιμοποιει η μηχανη ας πουμε 5 λιτρα ανα ωρα λειτουργειας και τον αναλογο αερα να την κανουμε να χρησημοποιει 25% λειγοτερο αερα και καυσιμο.
αυτο ειναι εφικτο??
ας πουμε οτι ειμαι πανω στην μηχανη και με ενα πραγματακι εχω ελεγχο σε ολες τις παραμετρους.
αν εκανα την μειωση απλα θα ηταν σαν να κλεινω το γκαζι....
σκατουλες...λαθος το σκεφτηκα...
μονο με ενα economic mode που απλα οταν θες να κανεις οικονομια να κανει το μειγμα φτωχο θα γινει καποια δουλεια.

STOYBI
30/05/2012, 10:39
1) Βγαζεις το ενα μπουζι εφοσον εχεις πανω απο ενα κυλιδρο ( αν και αυτο δεν ειναι απαραιτητο εφοσον θελεις να κανεις πολυ οικονομια...)

2) Βαζεις αναδιπλουμενα πεταλια ( κανεις και την γυμναστικη σου...)

3) Σβυνεις το μηχανακι οποτε συναντας κατηφορα....!!!!


:wave2:

sniper
30/05/2012, 11:05
αν σε μια μηχανη μειωσουμε το διαθεσιμο μειγμα και μειωσουμε την αποδοση του κινητηρα μειωνουμε και την καταναλωση.σωστα?
αν για παραδειγμα περιοριστει η εισαγωγη αερα κατα 30% και ρυθμιστει αναλογα η παροχη καυσιμου.
σιγουρα οσο περιοριζεται το μειγμα μειωνεται και η δυναμικη συμπιεση.αν μειωθει υπερβολικα πολυ δεν θα ειναι δυνατη η καυση απο ενα οριο και κατω.περα απο αυτο υπαρχει καποιο προβλημα με τον να δουλευει ενας κυλινδρος με λιγοτερο η πολυ λιγοτερο μειγμα??

στοχος ειναι να μπορει με ενα προγραμα με power commander η κατι τετοιο να αλλαζει το μειγμα με ενα κουμπι και ενας σερβομηχανισμος να περιοριζει την εισαγωγη αερα ωστε η μηχανη να γινεται πιο οικονομικη οταν δεν υπαρχει απαιτηση σε ιπποδυναμη.

Τι μηχανάκι έχεις ρε φίλε;

alex14
30/05/2012, 11:37
Τι μηχανάκι έχεις ρε φίλε;

αεικινητο :lol:

Μπορει να ειμαι εκτος θεματος αλλα για πειτε την γνωμη σας για της συσκευες με υδρογονο.
Εγω προσωπικα δεν τα πιστευα αυτα μεχρι που διαβασα ενα τεστ στους 4τροχους. Εαν θυμαμαι καλα
το δοκιμασαν για περιπου 7000 χλμ και ειδαν μια μειωση καταναλωσης περιπου 25%.:look:

toyar
30/05/2012, 11:44
καμμια απολυτως συσκευη δεν μπορει να προσφερει μειωση της καταναλωσης και ειδικα 25%
με δεδομενο οτι το μιγμα δεν πρεπει να γινεται φτωχοτερο για οικονομια το μονο που μενει ειναι η μειωση της ποσοτητας του δηλαδη εκτεταμενες αλλαγες σε τροφοδοσια και εκκεντροφορους δηλ ουσιαστικα φιμωμα του κινητηρα κατι πρακτικα ανεφικτο
εναλλακτικα προσοχη στην οδηγηση ή αλλαγη μοτο με μικροτερη

byron
30/05/2012, 11:53
100.000 δίσκοι :tooth:

alex14
30/05/2012, 11:59
100.000 δίσκοι :tooth:

Μπα. Θα μπει το αφεντικο και θα το στειλει αδιαβαστο :(


:lol:

vaska
30/05/2012, 12:10
καμμια απολυτως συσκευη δεν μπορει να προσφερει μειωση της καταναλωσης και ειδικα 25%
με δεδομενο οτι το μιγμα δεν πρεπει να γινεται φτωχοτερο για οικονομια το μονο που μενει ειναι η μειωση της ποσοτητας του δηλαδη εκτεταμενες αλλαγες σε τροφοδοσια και εκκεντροφορους δηλ ουσιαστικα φιμωμα του κινητηρα κατι πρακτικα ανεφικτο
εναλλακτικα προσοχη στην οδηγηση ή αλλαγη μοτο με μικροτερη

δηλαδή να μην ανοίγεις το γκάζι πολύ, δλδ αυτό που είπα στην αρχή. Αφήστε τα περί φίμωσης και αλλαγών εκκεντροφόρων που έχει πολύ μηχανολογία μέσα και κάντε το προφανές. Μη στύβετε το γκάζι σας και θα δείτε αρκετή μείωση στην κατανάλωση.

Joyrider
30/05/2012, 12:12
Τα κιτ περιορισμού ιπποδύναμης που χρησιμοποιούνται για λόγους διπλώματος πως λειτουργούν; Δεν μπορούν να βοηθήσουν και σε αυτήν την περίπτωση με κάποια μετατροπή; Να είναι και απενεργοποιήσιμα βέβαια.

byron
30/05/2012, 13:02
Τα κιτ περιορισμού ιπποδύναμης που χρησιμοποιούνται για λόγους διπλώματος πως λειτουργούν; Δεν μπορούν να βοηθήσουν και σε αυτήν την περίπτωση με κάποια μετατροπή; Να είναι και απενεργοποιήσιμα βέβαια.

Προϋποθέτουν ride by wire

sapila racing
30/05/2012, 14:00
Προϋποθέτουν ride by wire

Οχι απαραιτητα. Μπορεί να γινει και οπως ειπωθηκε παραπανω.
πχ να μην ανοίγει η ντιζα ολο το γκάζι, να μπούν ροδέλλες στους λαιμούς της εξάτμισης κλπ.
Το ανάποδο απ οτι κανεις για να ανοίξεις ενα κλειστό μηχανάκι.

Βαζεις και εναν κοφτη στις 3000 στροφές και γινεται μια χαρά οικονομικό...

Ρε θα τρελλαθούμε τελείως εδω μέσα... οποιος θεωρεί οτι του καιει πολύ ας μην ανοίγει το γκάζι, η ας παρει αλλο μηχανάκι.
Επίσης υπάρχουν και τα ποδήλατα κι αυτα 2 ρόδες εχουν. ;)

devil's animal
30/05/2012, 14:33
δεν ξερω αν η καταναλωση του gixxer πεφτει οταν το εχεις στο προγραμμα C που εχει μειωμενη ιπποδυναμη, αλλα αν γινεται κατι αντιστοιχο και με τους αλλους εγκεφαλους, θα ηταν χρησιμο για εναν τσιγκουνακο...:tooth:

επισης μεγαλη καταναλωση βλεπεις και οταν ανοιγεις ΒΙΑΙΑ το γκαζι...
η αποτομη περιστροφη του γκριπ που κανεις, ανεξαρτητως σχεσης και ταχυτητας παει την καταναλωση στα ουρανια λογω του οτι δινεις εντολη ΓΡΗΓΟΡΑ να παρει τα ποδια του ο κινητηρας...

οσο πιο απαλες και μετρημενες ειναι οι κινησεις του δεξιου καρπου (οχι αυτο ρε μλκες-->:a31: , αυτο-->:vroum: ) τοσο πιο μεγαλη οικονομια σε καυσιμο κανεις...

αυτο το βλεπω ακομα και με το 125 που για μια προσπεραση το στιβω αποτομα και γενικοτερα μεσα στην πολη που χρειαζεται την εκρηξη η καταναλωση ειναι αυξημενη...

:a024:

byron
30/05/2012, 14:33
Οχι απαραιτητα. Μπορεί να γινει και οπως ειπωθηκε παραπανω.
πχ να μην ανοίγει η ντιζα ολο το γκάζι, να μπούν ροδέλλες στους λαιμούς της εξάτμισης κλπ.
Το ανάποδο απ οτι κανεις για να ανοίξεις ενα κλειστό μηχανάκι.

Βαζεις και εναν κοφτη στις 3000 στροφές και γινεται μια χαρά οικονομικό...

Ρε θα τρελλαθούμε τελείως εδω μέσα... οποιος θεωρεί οτι του καιει πολύ ας μην ανοίγει το γκάζι, η ας παρει αλλο μηχανάκι.
Επίσης υπάρχουν και τα ποδήλατα κι αυτα 2 ρόδες εχουν. ;)

Ρωτησε για μηχανακια που βγαζουν αδεια ως κλειστα και είναι νόμιμα μέχρι να πάρει ο κάτοχος δίπλωμα για να τα κάνει open. Toυλάχιστον για αυτά κατάλαβα.

DrBig
30/05/2012, 14:44
σορρυ που το σοβαρευω, αλλα με 'φιμωσι' δεν γινεται πιο οικονομικο ενα μηχανακι, αλλα το ακριβως αντιθετο. Για μεγιστη οικονομια, θες σε καθε περιοχη στροφων να χωνεις οσο πιο πολυ αερα (και το αναλογο καυσιμο) γινεται. Κατοπιν, το δουλευεις σε οσο χαμηλοτερες στροφες σηκωνει.

sapila racing
30/05/2012, 14:44
Ρωτησε για μηχανακια που βγαζουν αδεια ως κλειστα και είναι νόμιμα μέχρι να πάρει ο κάτοχος δίπλωμα για να τα κάνει open. Toυλάχιστον για αυτά κατάλαβα.

To κατάλαβα. Δεν ειναι τωρινό φαινόμενο αυτό που το κανουν με ride by wire.

Και πριν 10 χρόνια στην Γερμανία μπορούσες να παρεις R1 κλειστό αν ηθελες.

Και πριν 30 χρόνια τα περιόριζαν με ροδέλλες στις εξατμίσεις, στους λαιμούς των καρμπυρατέρ κι αλλα πολλά κόλπα για τους learner στην Αγγλία.

Σιγουρα ειναι πιο οικονομικά ετσι, αλλά αν καποιος προσέχει πως ανοίγει το γκάζι παλι τα ιδια αποτελεσματα θα καταφέρει.

Joyrider
30/05/2012, 14:59
Δημιούργησα διένεξη άθελά μου, αλλά γιαυτό ρώτησα και πως λειτουργούν στην αρχή και αν μπορεί κάτι παρόμοιο να εφαρμοστεί και στο ερώτημα του θρεντ. Αφού δεν γίνεται, δεν γίνεται, οκ.

jpsplus
30/05/2012, 15:07
αεικινητο :lol:

Μπορει να ειμαι εκτος θεματος αλλα για πειτε την γνωμη σας για της συσκευες με υδρογονο.
Εγω προσωπικα δεν τα πιστευα αυτα μεχρι που διαβασα ενα τεστ στους 4τροχους. Εαν θυμαμαι καλα
το δοκιμασαν για περιπου 7000 χλμ και ειδαν μια μειωση καταναλωσης περιπου 25%.:look:

θεωρητικα ειναι καλη ιδεα αν μπορεις να βολεψεις τρια μπουκαλια (σε χωρο) το 1.5 λιτρου και κανενα μετρο σωληνα φ12 στη μηχανη χωρις να μετατραπει σε "τζιπ" και εχεις καπου 400ευρω για να το δοκιμασεις (τοσο ακουγεται οτι παει τωρα το συστημα). Εχει καταναλωση περιπου 8Α ρευμα.

stefanos
30/05/2012, 15:14
Δημιούργησα διένεξη άθελά μου, αλλά γιαυτό ρώτησα και πως λειτουργούν στην αρχή και αν μπορεί κάτι παρόμοιο να εφαρμοστεί και στο ερώτημα του θρεντ. Αφού δεν γίνεται, δεν γίνεται, οκ.

γίνεται.
Απλά χρειάζεται α) Εκτεταμένη δίαιτα για μείωση τού βάρους, ταυτόχρονα έχουμε και μείωση της μετωπικής επιφάνειας οπότε κερδίζουμε και σε αεροδυναμική.
β)Στενά δερμάτινα ή latex ρούχα για μείωση του αεροδυναμικού συντελεστή.
γ)Σκληρά ληγμένα και κατά προτίμηση κινέζικα ελαστικά για μείωση των τριβών κύλισης.
δ)Ως προείπε ο mod οδήγηση WOT.
Βλέπω αλλαγή συμπεριφοράς των μηχανόβιων στο φανάρι αντί "πόσο πάει ρε φίλε" θα ρωτάμε "πόσο καίει ρε φίλε":D

Joyrider
30/05/2012, 15:22
α) Εκτεταμένη δίαιτα για μείωση τού βάρους

Πελάαατες μου :lol:

dmf
30/05/2012, 16:26
γ)Σκληρά ληγμένα και κατά προτίμηση κινέζικα ελαστικά για μείωση των τριβών κύλισης.

Το αντίθετο εννοείς φαντάζομαι :P

stefanos
30/05/2012, 18:21
Το αντίθετο εννοείς φαντάζομαι :P

Επειδή δεν πιάνεις το λεπτό χιούμορ μου:lol:

BLiTzER
30/05/2012, 18:39
Σκληρά ληγμένα

Το διάβασα τουλάχιστον 3 φορές για να καταλάβω ότι εννοούσες ελαστικά. Προσπαθούσα να κατανοήσω τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά με την οικονομική οδήγηση...

DrBig
30/05/2012, 19:41
Το διάβασα τουλάχιστον 3 φορές για να καταλάβω ότι εννοούσες ελαστικά. Προσπαθούσα να κατανοήσω τι σχέση έχουν τα ναρκωτικά με την οικονομική οδήγηση...

Αν θες να μπορεις ν' αγοραζεις σκληρα ναρκωτικα, πρεπει να οδηγεις οικονομικα.

gregogti
31/05/2012, 10:17
Αν θες να μπορεις ν' αγοραζεις σκληρα ναρκωτικα, πρεπει να οδηγεις οικονομικα.

xaxaxaxaaa
σκεφτειτε και την λυση να πεταμε και ενα λασο σε αμαξια με κοτσαδορους.....

sapila racing
31/05/2012, 10:23
xaxaxaxaaa
σκεφτειτε και την λυση να πεταμε και ενα λασο σε αμαξια με κοτσαδορους.....

Αυτό είναι επικίνδυνο ρε φίλε. :bawl:

Οποιος θέλει super οικονομία όμως μπορεί να κάνει κολλητήρι στα πούλμαν που πανε καλά στην Εθνική και να την βγαζει πολύ φτηνά.
Οχι νταλίκες γιατί πεφτουν πράγματα καμμια φορά. :nono:

Με τα πούλμαν προσοχή μόνο μην βγεί καμμια κοτρώνα απο κάτω, και μην τρεχουν τίποτα τσίσα από καμμια τουαλέτα. :D

OldMan
31/05/2012, 12:49
Ρε μαμιόληδες....!!! :eek:


Ένα πούτσιρο είπα να πιω χθες και θα μΕ το βγάλετε από την μύτη ..?? :D

MikeG
31/05/2012, 12:51
Ρε μαμιόληδες....!!! :eek:


Ένα πούτσιρο είπα να πιω χθες και θα μΕ το βγάλετε από την μύτη ..?? :D


Ώπα μάστορα!! & αναγραμματισμός & διπλό post... ω ρε μάνα μου...


:beer: :beer: :beer:


p.s ΣΚ Μπορεί να πάω στο χωριό σου να τη πέσω στην αυλή σου

ego_o_idios
31/05/2012, 14:28
αν σε μια μηχανη μειωσουμε το διαθεσιμο μειγμα και μειωσουμε την αποδοση του κινητηρα μειωνουμε και την καταναλωση.σωστα?
αν για παραδειγμα περιοριστει η εισαγωγη αερα κατα 30% και ρυθμιστει αναλογα η παροχη καυσιμου.
σιγουρα οσο περιοριζεται το μειγμα μειωνεται και η δυναμικη συμπιεση.αν μειωθει υπερβολικα πολυ δεν θα ειναι δυνατη η καυση απο ενα οριο και κατω.περα απο αυτο υπαρχει καποιο προβλημα με τον να δουλευει ενας κυλινδρος με λιγοτερο η πολυ λιγοτερο μειγμα??

στοχος ειναι να μπορει με ενα προγραμα με power commander η κατι τετοιο να αλλαζει το μειγμα με ενα κουμπι και ενας σερβομηχανισμος να περιοριζει την εισαγωγη αερα ωστε η μηχανη να γινεται πιο οικονομικη οταν δεν υπαρχει απαιτηση σε ιπποδυναμη.


agapite talirofonouli ama 8es ikonomia poulato ke pare isitiria gia to leoforio me to podi olo ke kana santouits apo astego 8a tros na sou kovi tin pina 8a ma8is pou exi ke dorean fagito na pigenis ke na elatosis ke to xesimo giati lene ama den xezis den pinas...ka8os ke gia to sex 8a xrisimopiois sakoula super market pou ine ftini megali ke 8a tis alazis ke 8esi na min f8irete ke iparxoun sistimata gia ikonomia se polous tomis oti 8elis edo imaste..:lol::lol::lol:

STOYBI
31/05/2012, 14:56
xaxaxaxaaa
σκεφτειτε και την λυση να πεταμε και ενα λασο σε αμαξια με κοτσαδορους.....


:lol::lol:

Ωραιος !!! Και αν ξεχαστουμε και σε καμμια διασταυρωση, θα εχουμε στην ακρη του ματιου μας και τον τροχονομο ευκαιρο.....;)

byron
31/05/2012, 15:19
Πάντως το θέμα με την κατανάλωση έχει συζητηθεί και σε άλλα φόρα. Παράδειγμα ο κάτοχος Tuono που βρήκε τρόπο να μην καίει πολύ. :tooth:

Παιδιά επειδή έχω μπουχτίσει με την Ελλαδαρα μας και δεν μπορώ να έχω το tuono και να το κοιτώ επειδή η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη είπα να βρω έναν τρόπο να την κάνω να καίει λιγότερο από αυτά που καίει τώρα γιατί τα 9 λίτρα στα 100 είναι σκότωμα, έτσι την έκανα να καίει περίπου 6 λίτρα στα 100 μέσα στην πόλη , Πως?? Απλά σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ τον Lamda της μηχανής για να μου κόψει την βενζίνη, έτσι πρώτα το έκανα πολύ πλούσιο, έκλισα με ένα χαρτόνι το φίλτρο κατά 80% και έτσι μπέρδεψα τον MAF που έχει το φιλτροκουτι μόνο με αυτό έπεσε στα 8 λίτρα στα 100 αλλά δεν μου έφταναν, μετά έκλισα και τις πεταλούδες κατά 60-70% έτσι το μίγμα έγινε πολύ πολύ πλούσιο σε βενζίνη, τότε ο LAMDA έκανε το θαύμα του, για να ομαλύνει την κατάσταση και το μίγμα αέρα-βενζίνης έπρεπε να κόψει βενζίνη και έτσι και έγινε άρχισε να ψεκάζει λιγότερο, τώρα δεν ξέρω πόσο βγάζει ένα ρεζερβουάρ, σήμερα το γέμισα θα σας ενημερώσω μόλις το εξαντλήσω ολο+ρεζερβα ελπίζω να αργήσω

Μείνετε στο πρώτο post μόνο, γιατί οι σελίδες κρύβουν πολύ πόνο :tooth: :tooth:
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=13841.0

byron
31/05/2012, 15:26
Και επειδή τα χαρτόνια μας άφησαν χρόνους, η πατέντα έγινε πιο σοβαρή :owned:

φιλε zachs να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε γιατι οντος παιζει πολυ δουλεμα εδω, anyway, να σας πω τι κανω μεχρι τωρα, οντος το χαρτονακι ηταν λιγο μαλακια και εβαλα κατι πιο σκηρο σε αντοχι γιατι στραβωσε με το ρουφιγμα και εκαιγε παλυ τα ιδια, οκ το εφταξα αυτο, και ναι με περασε ενα z750 και ειχε ενα χαλογελο μεχρη τα αφτια γιατι νομιζει οτι εχει τωρα και γαμω τισ μηχανες η μηχανι πανω απο τις 9000 στροφες δεν ανεβαζει αλλα παει καλα, παταει μεχρη 220-230 αλλα δεν με χαλαει, και δεν μπορω να παρω ενα παπι να κυκλοφωρισω γιατι γουσταρω tuono, το αμαξι μου καιει 4,7 αλλα δεν το περνεις για να πας στην πολη γιατι κανεις ταμα για να παρκαρεις, για να κυκλοφωρω στην πολη τα 6 λιτρα στα 100 μια χαρα ειναι, υπολογιζω οτι τωρα εχω 80κατι αλογα στον τροχο

:tooth: :tooth:

sapila racing
31/05/2012, 16:22
Και επειδή τα χαρτόνια μας άφησαν χρόνους, η πατέντα έγινε πιο σοβαρή :owned:

φιλε zachs να πιουμε ενα καφεδακι να τα πουμε γιατι οντος παιζει πολυ δουλεμα εδω, anyway, να σας πω τι κανω μεχρι τωρα, οντος το χαρτονακι ηταν λιγο μαλακια και εβαλα κατι πιο σκηρο σε αντοχι γιατι στραβωσε με το ρουφιγμα και εκαιγε παλυ τα ιδια, οκ το εφταξα αυτο, και ναι με περασε ενα z750 και ειχε ενα χαλογελο μεχρη τα αφτια γιατι νομιζει οτι εχει τωρα και γαμω τισ μηχανες η μηχανι πανω απο τις 9000 στροφες δεν ανεβαζει αλλα παει καλα, παταει μεχρη 220-230 αλλα δεν με χαλαει, και δεν μπορω να παρω ενα παπι να κυκλοφωρισω γιατι γουσταρω tuono, το αμαξι μου καιει 4,7 αλλα δεν το περνεις για να πας στην πολη γιατι κανεις ταμα για να παρκαρεις, για να κυκλοφωρω στην πολη τα 6 λιτρα στα 100 μια χαρα ειναι, υπολογιζω οτι τωρα εχω 80κατι αλογα στον τροχο

:tooth: :tooth:

:bawl:
Αναρωτιέμαι γιατί δεν εβγαζε απλά το ενα μπουζί. :lol:

sniper
31/05/2012, 16:34
:bawl:
Αναρωτιέμαι γιατί δεν εβγαζε απλά το ενα μπουζί. :lol:

ή να μείωνε τη διατομή του σωληνακίου τροφοδοσίας βενζίνης στο μισό.. :bawl: :lol:

georgio
31/05/2012, 17:09
Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό με το να κλείσουμε την εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι. Μάλλον κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Ούτως ή άλλως το μόνο χειριστήριο που έχουμε για τον κινητήρα είναι το γκάζι το οποίο αυτό που ρυθμίζει είναι ο αέρας που μπαίνει στο μοτέρ! Άρα με το να κλείσουμε την μισή εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι για δεδομένη θέση γκαζιού σημαίνει ότι είναι το ίδιο με το να είχαμε λίγο πιο κλειστό το γκάζι. Δεν έγινε κανένα μηχανάκι οικονομικότερο. Το ίδιο είναι, ίσως και χειρότερο γιατί μπερδεύεις το εγκέφαλο που βλέπει λιγότερο αέρα σε σχέση με τη θέση του γκαζιού και δεν νομίζω ότι έχει πολλά περιθώρια να παίξει με το πόσο καύσιμο ψεκάζει.

Πιο καλό μου φαίνεται να κολήσει κάποιος μια ταινία στο γκριπ του γκαζιού και να σημειώσει τις θέσεις κλειστό και τέρμα ανοιχτό ώστε κατα την οδήγηση να προσέχει ακριβώς πόσο το ανοίγει.

DrBig
31/05/2012, 18:14
Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό με το να κλείσουμε την εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι. Μάλλον κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.

Ούτως ή άλλως το μόνο χειριστήριο που έχουμε για τον κινητήρα είναι το γκάζι το οποίο αυτό που ρυθμίζει είναι ο αέρας που μπαίνει στο μοτέρ! Άρα με το να κλείσουμε την μισή εισαγωγή αέρα στο φιλτροκούτι για δεδομένη θέση γκαζιού σημαίνει ότι είναι το ίδιο με το να είχαμε λίγο πιο κλειστό το γκάζι. Δεν έγινε κανένα μηχανάκι οικονομικότερο. Το ίδιο είναι, ίσως και χειρότερο γιατί μπερδεύεις το εγκέφαλο που βλέπει λιγότερο αέρα σε σχέση με τη θέση του γκαζιού και δεν νομίζω ότι έχει πολλά περιθώρια να παίξει με το πόσο καύσιμο ψεκάζει.

Πιο καλό μου φαίνεται να κολήσει κάποιος μια ταινία στο γκριπ του γκαζιού και να σημειώσει τις θέσεις κλειστό και τέρμα ανοιχτό ώστε κατα την οδήγηση να προσέχει ακριβώς πόσο το ανοίγει.

Προφανως και εχεις δικιο. Ισα ισα που εγινε λιγοτερο οικονομικο γιατι την ροπη που ειχες πριν στις 3000 τωρα θα την εχεις στις 4000.
Μια πατεντα τυπου θροτλ στοπ (που θα σταματαει το γκαζι πχ στο 50%) για την πολη ομως ειναι καλη ιδεα.

dim_rac
01/06/2012, 03:33
.περα απο αυτο υπαρχει καποιο προβλημα με τον να δουλευει ενας κυλινδρος με λιγοτερο η πολυ λιγοτερο μειγμα??


Υπαρχει μεγαλο προβλημα καθως το μιγμα ψυχει τον κινητηρα.Αν μειωσεις το μιγμα θα μειωθει κι η ψυξη.Αν μειωθει η ψυξη αυξανονται οι φθορες και μειωνεται η ζωη και η αξιοπιστια του κινητηρα.Πιθανοτατα θα εχεις και προβληματα καυσης.....

OldMan
01/06/2012, 11:57
.Αν μειωσεις το μιγμα θα μειωθει κι η ψυξη.
Δεν μας πειράζει, γιατί η ανάγκη ψύξης θα είναι και αυτή μειωμένη...

Μικρότερη ποσότητα μίγματος -> Μικρότερο έργο ανά κύκλο -> Μικρότερο ποσό παραγόμενης θερμότητας -> Μικρότερη ανάγκη ψύξης


Υ.Γ.
Επειδή συνεχίζετε να λαλακίζεστε και επειδή είναι Παρασκευή (ως συνήθως..), θα συνιστούσα να μην βάλει κανείς stop στη γκαζιέρα του γιατί όταν χρειαστεί το παραπάνω γκάζι, μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει και πρέπει να κατεβάσει/ανεβάσει ταχύτητα, θα έχει γίνει χαλκομανία κατάλληλη για το υπερ-αυγό του Πάσχα..!! :D

STOYBI
01/06/2012, 12:46
Δεν μας πειράζει, γιατί η ανάγκη ψύξης θα είναι και αυτή μειωμένη...

Μικρότερη ποσότητα μίγματος -> Μικρότερο έργο ανά κύκλο -> Μικρότερο ποσό παραγόμενης θερμότητας -> Μικρότερη ανάγκη ψύξης


Υ.Γ.
Επειδή συνεχίζετε να λαλακίζεστε και επειδή είναι Παρασκευή (ως συνήθως..), θα συνιστούσα να μην βάλει κανείς stop στη γκαζιέρα του γιατί όταν χρειαστεί το παραπάνω γκάζι, μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχει και πρέπει να κατεβάσει/ανεβάσει ταχύτητα, θα έχει γίνει χαλκομανία κατάλληλη για το υπερ-αυγό του Πάσχα..!! :D


Aσε τα σαπια.........


Σε ειδαμε και εσενα...... http://www.ktmhellasclub.gr/phpBB3/viewtopic.php?p=5345



:cool:

chr1s_86
01/06/2012, 20:27
οποιος θεωρεί οτι του καιει πολύ ας μην ανοίγει το γκάζι, η ας παρει αλλο μηχανάκι.


+1 well said :)

dim_rac
02/06/2012, 05:19
Δεν μας πειράζει, γιατί η ανάγκη ψύξης θα είναι και αυτή μειωμένη...

Μικρότερη ποσότητα μίγματος -> Μικρότερο έργο ανά κύκλο -> Μικρότερο ποσό παραγόμενης θερμότητας -> Μικρότερη ανάγκη ψύξης



Λογικο εαν η θερμοτητα που ειχαμε ν αντιμετωπισουμε οφειλοταν μονο στη καυση του εργαζομενου μεσου.Η θερμοτητα του κινητηρα ομως οφειλεται και σε τριβες μεταλλων και ρευστων.Ισως σε ακρετα μικροτερο ποσοστο αλλα νομιζω οτι ειναι υπολογισιμες.Διορθωστε με εαν κανω λαθος..

anco
02/06/2012, 08:18
εγω παντος στο FMX 650 ειμαι πλεον στα 5,5 ανα 100 με + δοντια πισω κοντυτερη μεταδωση.

Ο rein ελεγε οτι του εκαιγε 8+.

Παρολα αυτα η καταναλωση με +3 δοντια γραναζια πισω εγινε καλητερη.

Στο FMX η κλιμακωση της Honda ειναι μακρια.

STOYBI
02/06/2012, 08:26
εγω παντος στο FMX 650 ειμαι πλεον στα 5,5 ανα 100 με + δοντια πισω κοντυτερη μεταδωση.

Ο rein ελεγε οτι του εκαιγε 8+.

Παρολα αυτα η καταναλωση με +3 δοντια γραναζια πισω εγινε καλητερη.

Στο FMX η κλιμακωση της Honda ειναι μακρια.


Οντως ... Βοηθας το μοτερ στις χαμηλες στροφες ( κινηση στην πολη - δεν κρεμαει ευκολα κλπ...)

Τα αποτελεσματα ομως σε μακρινες βολτες - ταξιδια θα ειναι το αντιθετο...!!


:wave2:

anco
02/06/2012, 13:32
Οντως ... Βοηθας το μοτερ στις χαμηλες στροφες ( κινηση στην πολη - δεν κρεμαει ευκολα κλπ...)

Τα αποτελεσματα ομως σε μακρινες βολτες - ταξιδια θα ειναι το αντιθετο...!!


:wave2:

Οχι και τοσο πολυ γιατι η 5η του ειναι μακρια αρκετα.

Αλλη μια διαφορα ειναι και οι πιεσεις στα λαστιχα, αν βαζεις τυπου track-day που βαζουν γνωστοι μου παει η καταναλωση αλλου.

Και αλλη μια ειναι οταν εβαλα εξατμιση ολοκληρη μαζι με φιλτρο αερα, και εκει κατεβηκε η καταναλωση.

Ειναι και τι μηχανη ειναι απο εργοστασιο, αν παρουμε για παραδειγμα VFR 800 vs Hayabusa, το Hayabusa γελαει με τις καταναλωσεις του VFR που ειναι βενζινοφαγανα..... και εχει 500 κυβικα κατω και 60 αλογα.

xitogeo
04/06/2012, 16:20
αεικινητο :lol:

Μπορει να ειμαι εκτος θεματος αλλα για πειτε την γνωμη σας για της συσκευες με υδρογονο.
Εγω προσωπικα δεν τα πιστευα αυτα μεχρι που διαβασα ενα τεστ στους 4τροχους. Εαν θυμαμαι καλα
το δοκιμασαν για περιπου 7000 χλμ και ειδαν μια μειωση καταναλωσης περιπου 25%.:look:

μια φορα ειχα δοκιμασει μια τετοια συσκευη στο βεσπακι μου 10% μπορει να εκανε και ειχα (νομιζω ποιο πολυ δυναμη) τωρα να τελειωσω την εξεταστικη και θα δοκιμασω ενα που εχω φτιαξει κιτ σε διαδρομη σαλονικη μαυροβουνιο. Μεχρι τοτε βλεπουμε.

OldMan
05/06/2012, 12:09
Λογικο εαν η θερμοτητα που ειχαμε ν αντιμετωπισουμε οφειλοταν μονο στη καυση του εργαζομενου μεσου.Η θερμοτητα του κινητηρα ομως οφειλεται και σε τριβες μεταλλων και ρευστων.Ισως σε ακρετα μικροτερο ποσοστο αλλα νομιζω οτι ειναι υπολογισιμες.Διορθωστε με εαν κανω λαθος..
Εννοείς ότι το μίγμα που μπαίνει στον θάλαμο καύσης έχει υπολογιστεί για να ψύχει την κυλινδροκεφαλή από την θερμότητα που ανεβαίνει εκεί λόγω τριβής των ρουλεμάν του στροφάλου ..??

GiannisBlessed
05/06/2012, 16:45
Εννοείς ότι το μίγμα που μπαίνει στον θάλαμο καύσης έχει υπολογιστεί για να ψύχει την κυλινδροκεφαλή από την θερμότητα που ανεβαίνει εκεί λόγω τριβής των ρουλεμάν του στροφάλου ..??
μην σου πω εχουν υπολογισει και την τριβη απο τα απαυτα μας καθως και τις κλανιτσες που μεταφερουν θερμοτητα προς τα κατω!!:lol:

GiannisBlessed
05/06/2012, 16:52
περα απο την πλακα ψαξτε για ενα mpguino.
ψαχνω αυτες τις μερες...
θα το κατασκευασω.πιστευω ειναι ωραιο μαραφετακι και μπορεις να μειωσεις την καταναλωση σου.

MG-KTiNoS
05/06/2012, 19:32
ΈΓΩ ξέρω ένα τρόπο γ...

Να κόψουν τους φόρους στη βενζίνη !

μισά μισά τα πάνε...
:lol:

dim_rac
05/06/2012, 22:45
Εννοείς ότι το μίγμα που μπαίνει στον θάλαμο καύσης έχει υπολογιστεί για να ψύχει την κυλινδροκεφαλή από την θερμότητα που ανεβαίνει εκεί λόγω τριβής των ρουλεμάν του στροφάλου ..??

Αγνοωντας τις συνθηκες περιβαλλοντος,
εννοω οτι το μιγμα που μπαινει στο θαλαμο καυσης ψυχει τον κινητηρα απο τη θερμοτητα.Η θερμοτητα αυτη οφειλεται στη καυση του μιγματος και στις τριβες των μεταλλων(π.χ.ελατηρια εμβολων με χιτωνια κυλινδρων) ....

dim_rac
05/06/2012, 23:12
Το παω μακρυα και δεν χρειαζεται.Πιθανοτατα εχεις δικιο.
Απλα σε δικο μου μηχανακι δε θα μειωνα το μιγμα, κι αν το εκανα, θα το εκανα σε συνδιασμο με αρκετες μετατροπες που στη τελικη δε θ' αξιζε και το κοπο.Αν θες μικροτερη καταναλωση οδηγας πιο οικονομικα ή παιρνεις οικονομικοτερο μηχανακι.