PDA

View Full Version : Πρωτη μηχανη!



Constantinos33
30/05/2012, 14:50
Καλησπερα σε ολους!Με λενε Κωνσταντινο ειμαι 20 χρονων και ειμαι σε ενα πολυ μεγαλο δίλημμα!!Υστερα απο αρκετη ερευνα ειχα καταληξει οτι η καλυτερη μηχανη για να ξεκινησω ειναι to kawasaki ninja 250!Αλλα υστερα απο μια μεγαλη συζητηση με εναν φιλο γνωστη των διτροχων (μιας και ειναι πανελληνιος πρωταθλητης και 3ος στα βαλκανια) μου ειπε οτι η καλυτερη μηχανη για να ξεκινησω ειναι απο 600cc και πανω(δηλαδη ninja 636 και τετοια)!Ο λογος?Μου ειπε οτι ειναι πιο σταθερες πιο καλα στημενες με καλυτερες αναρτησεις φρενα κ.λ.π πραγμα που καθιστα τον αναβατη πιο σιγουρο για τις κινησεις του!Επισης μου ειπε αν παρω μεγαλου κυβισμου καλο ειναι για 1 με 2 μηνες να ειμαι μονο σε πιστα υπο την επιβλεψη του για να μαθω να οδηγαω με απολυτο ελεγχο την μηχανη!Θελω να ακουσω και εσας τις γνωμες σας για αυτο το θεμα!!Σας ευχαριστω εκ των προτερων Κωνσταντινος!!

Shiatman
30/05/2012, 14:55
Αν έχεις πίστα εύκαιρη και πανελλήνιο προπονητή, βούρ στον πατσά...

Constantinos33
30/05/2012, 15:19
Δηλαδη πιστευεις οτι ενα Νinja 636 ειναι καλη επιλογη?Να τονισω οτι δεν εχω καθολου εμπειρια απο διτροχα!

Sapadak
30/05/2012, 15:27
Δηλαδη πιστευεις οτι ενα Νinja 636 ειναι καλη επιλογη?Να τονισω οτι δεν εχω καθολου εμπειρια απο διτροχα!

:lol: :lol:

harris_x
30/05/2012, 15:27
Δηλαδη πιστευεις οτι ενα Νinja 636 ειναι καλη επιλογη?Να τονισω οτι δεν εχω καθολου εμπειρια απο διτροχα!
Δεν ρώτησες αυτό και δεν απάντησε σε αυτο :wave2:

HERCAKOS
30/05/2012, 15:31
κοιτα ενα μηχανακι δεν παει να ειναι και 54564351183 κυβικα οσο το πας θα παει αν νομιζεις οτι μπορεις να το καβαλησεις χωρις να κανεις καφριλικια και με την προυποθεση οτι εχεις τετοιο δασκαλο παρτο.
Εχει δικιο σε αυτα που σου ειπε αλλα μην ξεχνας οτι θα καβαλας ενα θηριο.
Υπομονη και προσοχη λοιπον και ολα θα ειναι οκ

Constantinos33
30/05/2012, 15:32
Εστω αν εκανα λαθος...Μου ειπε οτι αν υπαρχει πιστα και προπονητης βουρ!Με τι κυβικα ομως?

Constantinos33
30/05/2012, 15:34
Κοιτα εχεις δικιο σε αυτα που λες και σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!Θελω να πω οτι δεν μπορω να ορκιστω οτι θα ειμαι παναγια αλλα ουτε ο μεγαλυτερος καφρος ολα σε λογικα πλαισια!Απλα με τρομαζει λιγο το γεγονος των 600cc αυτο μονο τιποτα αλλο!Αν και πιστευω οτι ολα θεμα χρονου και υπομονης ειναι!

Shiatman
30/05/2012, 15:38
Δεν ρώτησες αυτό και δεν απάντησε σε αυτο :wave2:

Ακριβώς. Το Ninja 636 κατά την άποψη μου δεν είναι ιδανικό μηχανάκι για αχάριο. Αν έχεις όμως τη δυνατότητα να εκπαιδευτείς σε ελεγχόμενο χώρο από κάποιον γνώστη που έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου (και είναι και φίλος σου, ακόμα καλύτερα) τότε έχεις μια μοναδική ευκαιρία να μπείς στον κόσμο των δύο τροχών. Πάρα πολλοί θα "σκότωναν" για μια τέτοια ευκαιρία (συμπαριλαμβανομένου κι εμού του ιδίου ;)). Κι αφού διακρίνω μια ροπή στα SS νομίζω είναι μονόδρομος. Τώρα στο δρόμο είτε 250 ή 636 το ίδιο είναι από τη στιγμή που ξέρεις να διαχειρίζεσαι το γκάζι (εννοώ να καταλαβαίνεις που σε παίρνει να ανοίξεις). Από εκεί και πέρα είναι θέμα οδηγικής παιδείας και προσοχή στον υπόλοιπο πληθυσμό. :wave2:

HERCAKOS
30/05/2012, 15:41
να σου πω πως το βλεπω εγω.
αν πραγματι δεν εχεις καθολου εμπειρια ουτε καν σε παπακια
τοτε εισαι λευκο χαρτι.
και ενοω οτι με ενα τετοιο δασκαλο σε μια πιστα χωρις προηγουμενες εμπειριες θα μαθεις να οδηγεις σωστα .
στην πιστα κανε οσα καφριλικια θες εξω στο δρομο ομως να προσεχεις και να πηγαινεις συντηριτικα

HERCAKOS
30/05/2012, 15:42
Ακριβώς. Το Ninja 636 κατά την άποψη μου δεν είναι ιδανικό μηχανάκι για αχάριο. Αν έχεις όμως τη δυνατότητα να εκπαιδευτείς σε ελεγχόμενο χώρο από κάποιον γνώστη που έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου (και είναι και φίλος σου, ακόμα καλύτερα) τότε έχεις μια μοναδική ευκαιρία να μπείς στον κόσμο των δύο τροχών. Πάρα πολλοί θα "σκότωναν" για μια τέτοια ευκαιρία (συμπαριλαμβανομένου κι εμού του ιδίου ;)). Κι αφού διακρίνω μια ροπή στα SS νομίζω είναι μονόδρομος. Τώρα στο δρόμο είτε 250 ή 636 το ίδιο είναι από τη στιγμή που ξέρεις να διαχειρίζεσαι το γκάζι (εννοώ να καταλαβαίνεις που σε παίρνει να ανοίξεις). Από εκεί και πέρα είναι θέμα οδηγικής παιδείας και προσοχή στον υπόλοιπο πληθυσμό. :wave2:


σωστος σε ολα (και εγω θα σκοτωνα για να με μαθει ενας δασκαλος σαν αυτον)

sniper
30/05/2012, 15:44
20 χρονών δεν βγάζει δίπλωμα για 600ρι.

Όλα τα παραπάνω είναι άκυρα.

HERCAKOS
30/05/2012, 15:47
μπορει να ειναι 20χρονων 11 μηνων και 29 ημερων:evil:

Shiatman
30/05/2012, 15:51
20 χρονών δεν βγάζει δίπλωμα για 600ρι.

Όλα τα παραπάνω είναι άκυρα.

:a013:

Μεγειά το 250

Constantinos33
30/05/2012, 15:53
Οσον αφορα το θεμα του διπλωματος για μενα ειναι κατι το οποιο δεν με απασχολει αμεσα!Ο λογος δεν ειναι οτι ειμαι μαγκας και αξεστος απλα το βαζω σε δευτερη μοιρα διοτι την μηχανη την θελω για πιστα και ταξιδακια!Οποτε σαν Ελληνας εχω καποια βισματα τα οποια μπορουν να με ξελασπωσουν αρκετες φορες!Ομως για 250αρι θα παω να βγαλω ωστε να εχω κατι στα χερια μου!Τελος ο δρομος θα με υποδεχτει με το καλο σε 8-9 μηνες!

HERCAKOS
30/05/2012, 15:59
εδω να σου πω οτι επειδη και εγω οδηγουσα χωρις διπλωμα πολυς μπελας για το τιποτα (δες το μπλοκο απεφυγε το κλπ).
αλλα επειδη και εγω δεν ειμαι παναγια δεν θα σου πω τι να κανεις:a13::a13::a13:

sniper
30/05/2012, 16:09
Οσον αφορα το θεμα του διπλωματος για μενα ειναι κατι το οποιο δεν με απασχολει αμεσα!Ο λογος δεν ειναι οτι ειμαι μαγκας και αξεστος απλα το βαζω σε δευτερη μοιρα διοτι την μηχανη την θελω για πιστα και ταξιδακια!Οποτε σαν Ελληνας εχω καποια βισματα τα οποια μπορουν να με ξελασπωσουν αρκετες φορες!Ομως για 250αρι θα παω να βγαλω ωστε να εχω κατι στα χερια μου!Τελος ο δρομος θα με υποδεχτει με το καλο σε 8-9 μηνες!

Συγχαρητήρια.

Constantinos33
30/05/2012, 16:16
Δεν το λεω με υπερηφανεια!!Υπαρχει ενας εντονος σαρκασμος σε αυτη την προταση!Για να μην γινω ομως μπαναλ..ολοι κατι εχουμε και ολοι οταν το εχουμε αναγκη το χρησιοποιουμε!Το παν ειναι να χρησιμοποιουμε κατι το οποιο δεν εχει αντικτπο στον συνανθρωπο μας!Αν ειμαι λιωμα περασω 3 κοκκινα και τρεχω σαν παλαβος..ναι εκει να με γραψουν και να το βουλωσω..αν ομως με πιασουν κυριο με το κρανος μου το μπουφανακι μου να πηγαινω σαν σωστος οδηγος και με γραψουν ναι τοτε θα κανω οτι μπορω για να την σβησω!

Cpt. Haddock
30/05/2012, 16:19
Ελπίζω τουλάχιστον να μην ψηφίζεις...

Constantinos33
30/05/2012, 16:22
Οταν λες ψηφιζω?:)

Cpt. Haddock
30/05/2012, 16:23
Οταν λες ψηφιζω?:)

Στις εκλογές...
(με τέτοια μυαλα)

Constantinos33
30/05/2012, 16:25
Βεβαιως και ψηφιζω(δεν λεω ομως οτι κανω κατι με την ψηφο μου)!Εσυ ψηφιζεις?

Cpt. Haddock
30/05/2012, 16:27
Ασχετο. Τεσπα, πάρε οτι γουστάρεις και καλες βόλτες...

Μονο μη τρακαρεις με κανεναν απο μας, έχοντας γραψει τις παραπανω μαλακιες και προσπαθησεις να "σβησεις" το παραπτωμα... Θα γελάσουμε :wave2:

opeth
30/05/2012, 16:27
καλα με 600αρι για πρωτη μηχανη χωρις καμια εμπειρια απο 2τροχο δε πας πουθενα ο θεος ο ιδιος να σε μαθει να οδηγας.


υπαρχουν πραματα που οποιος και να στα πει δε τα μαθαινεις, αμα μαζεψεις χιλιομετρα με το 636 κ πρεπει να φρεναρεις νομιζεις θα ξερεις ποσο εντονα σε παιρνει να φρεναρεις χωρις να εχεις εμπειρια απο μικροτερο? Εγω σε βλεπω ή να κοκαλωνεις και να πεφτεις ή να τρομαζεις να αφηνεις φρενο κ να καρφωνεσαι.

εγω ξεκινησα με 250 πηγα σε 600 και τωρα 1000. με το 250 εμαθα ποτε το παρακανω και γλυστραν τα λαστιχα, πως ειναι να ανοιγεις το γκαζι τερμα βγαινοντας απο στροφη, πως κανει η μηχανη οταν το φρεναρισμα ειναι πολυ δυνατο και αλλα τετοια που οταν πηγα στο 600 ημουν πλεον υποψιασμενος και ημουν πιο ετοιμος για τα 100+ αλογα. Επισης λογω του αυξημενου βαρους στα 600αρια-1000αρια θα χρειαζεται πολλες φορες να ασκεις πολυ δυναμη που δεν εχεις καν την υποψια στο μυαλο σου οτι χρειαζεται.(πχ οταν στριβεις με πολλα χιλιομετρα και πρεπει να σηκωσεις τη μηχανη στην εξοδο).


εκτος αν εχεις απειρα λεφτα να πληρωνεις πτωσεις ετσι καποια στιγμη θα μαθεις. σε αυτη την περιπτωση αγνοησε οτι σου εγραψα και καλη τυχη!

Constantinos33
30/05/2012, 16:30
Σε ευχαριστω πολυ!! και πιστεψε με δεν ειμαι εγω ο αυτος που πρεπει να φοβαστε!Τα διπλωματα δεν κανουν τον οδηγο!Αποψη μου παντα!Και κατι ακομα δεν θελω να εχω ασχημες σχεσεις με κανεναν!!Ελπιζω η διαμαχη να ηταν στα πλαισια μιας φιλικης συζητησης!!!

Constantinos33
30/05/2012, 16:32
Καταλαβαινω απολυτα τι λες και θα τα λαβω υποψιν μου πριν παρω την τελικη αποφαση!

opeth
30/05/2012, 16:37
στη θεση σου θα επαιρνα ενα δυνατο μοταρντ αλλα χωρις χαρτια μονο για το αθλημα μεσα στην πιστα για να γινεις κ τρελο τιμονη με ελαχιστο κοστος ζημιων. και αργοτερα με το διπλωμα μου κυριος ενα νορμαλ μηχανακι για ταξιδια τυπου fazer-bandit-sv.

sniper
30/05/2012, 16:41
...Επισης λογω του αυξημενου βαρους στα 600αρια-1000αρια θα χρειαζεται πολλες φορες να ασκεις πολυ δυναμη που δεν εχεις καν την υποψια στο μυαλο σου οτι χρειαζεται.(πχ οταν στριβεις με πολλα χιλιομετρα και πρεπει να σηκωσεις τη μηχανη στην εξοδο).


...

Αν και δεν είναι το σωστό θρεντ, είσαι εντελώς λάθος.

opeth
30/05/2012, 16:49
συγνωμη αλλα εθνικη αμα στριψεις με 290~ σε καμια στροφουλα στην εξοδο πας για εσωτερικη μπαριερα. μονο με γυροσκοπικη κλωτσια σηκωνεται εκει περα. χρονια το ζω αυτο το πραγμα πως ειναι λαθος.

sniper
30/05/2012, 16:51
συγνωμη αλλα εθνικη αμα στριψεις με 290~ σε καμια στροφουλα ...

Σόρρυ Τσακ, νόμιζα ότι μιλούσα με άλλους θνητούς.

opeth
30/05/2012, 16:53
δεν υπερβαλω για να βγω σωστος αυτο εννουσα πριν. και μη μου πεις οτι ο αρχαριος δε θα πηγαινει με τοσα, πιο συχνα παν οι αρχαριοι παρα οι παλιοι με τελικες.

sniper
30/05/2012, 16:55
δεν υπερβαλω για να βγω σωστος αυτο εννουσα πριν. και μη μου πεις οτι ο αρχαριος δε θα πηγαινει με τοσα, πιο συχνα παν οι αρχαριοι παρα οι παλιοι με τελικες.

Ο αρχάριος κινδυνεύει και με 60 χαω. Με 290 δεν θα νοιώσει και τίποτα.

opeth
30/05/2012, 16:57
καλα εννοειται αλλα μαλλον ζει για να μαθει απο την εμπειρια, στην αλλη περιπτωση δεν :p

Constantinos33
30/05/2012, 22:51
Θα ηθελα να πω οτι ενδιαφερομαι για πιστα καθαρα αρχικα λογω συνθηκων και περισσοτερης ασφαλειας και για μενα αλλα και για τους γυρω μου!Διοτι δεν θελω να παρω κανενα στον λαιμο μου για αυτο και λεω για αρχη στην πιστα!Πιστευω ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω απο το να βγω στους δρομους σαν το χαρο!Παντως σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας!Θα τις λαβω σοβαρα υποψιν μου!!

Constantinos33
30/05/2012, 22:52
Ασχετο. Τεσπα, πάρε οτι γουστάρεις και καλες βόλτες...

Μονο μη τρακαρεις με κανεναν απο μας, έχοντας γραψει τις παραπανω μαλακιες και προσπαθησεις να "σβησεις" το παραπτωμα... Θα γελάσουμε :wave2:

Γιατι τετοια επιθετικοτητα ομως?

dmf
30/05/2012, 23:03
Γιατι τετοια επιθετικοτητα ομως?

Άσ'τον έχει κάτι νταλκάδες που δεν βγήκε πρώτο κόμμα ο σύριζα.

melowolem
30/05/2012, 23:13
εγω κωσταντινε θα σε συμβουλευα να παρεις κατι μικροτερο για να μαθεις αρχικα,μην ξεχναμε η πιστα δεν ειναι δρομοσ και ουτε ο δρομος πιστα.
επειδη οτι και να σου πουμε εμεις εδω μεσα η τελικη κουβεντα ειναι δικη σου,αν ειναι να παρεις το 636 δεν θα σου συνηστουσα να βγεις στον δρομο μετα απο 8-9 μηνες οπως λες παραπανω.
αφου εχεις φιλο που ξερει απο πιστες κλπ κλπ(δεν χρειαζετε να ειναι και πρωταθλητης)θα σε μαθει πολλα πραγματα εκτος πως να εχεις εμπειρια.πιστευω οτι οταν εισαι ετοιμος θα στο πει και εκεινος γιατι εσυ μπορει να νομιζεις οτι εισαι ετοιμος και απο το πρωτο μαθημα αλλα τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα....
πιστευω να σε βοηθησα...καλες βολτες και παντα εξοπλισμος(ή τουλαχιστον κρανος)

Shiatman
30/05/2012, 23:53
Φίλος η λύση είναι μία. Παίρνεις ότι γουστάρεις για την πίστα και ένα "παπί" για το δρόμο. Με τον τρόπο αυτό και να οδηγείς γρήγορα θα μάθεις και τα βρόμικα κόλπα του δρόμου ώστε να είσαι πανέτοιμος. Α και που είσαι το παπί είναι πάντα χρήσιμο ότι μοτό και να έχεις.

nikolas1709
31/05/2012, 00:14
δε ξεκινας με το αγωνιαρικο του φιλου σου και οταν μαθεισ παιρνεισ δικο σου

Constantinos33
31/05/2012, 02:56
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!Πιστευω οτι η αγορα ενος μικροτερου βεβαιως και θα με βαλει καλυτερα στον κοσμο των διτροχων αλλα πιστευω επισης οτι θα το βαρεθω γρηγορα ετσι και τσαμπα λεφτα και αλλα πολλα!!Επισης ειμαι διαθετημενος ο εξοπλισμος να ειναι πληρης ακομα και για τσιγαρα στο περιπτερο!ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΡΧΩΝ!!Ευχαριστω για τις συμβουλες και παλι!

Constantinos33
31/05/2012, 03:12
Φίλος η λύση είναι μία. Παίρνεις ότι γουστάρεις για την πίστα και ένα "παπί" για το δρόμο. Με τον τρόπο αυτό και να οδηγείς γρήγορα θα μάθεις και τα βρόμικα κόλπα του δρόμου ώστε να είσαι πανέτοιμος. Α και που είσαι το παπί είναι πάντα χρήσιμο ότι μοτό και να έχεις.

Πιστευω οτι αυτη ειναι η καλυτερη λυση!!!

Constantinos33
31/05/2012, 03:13
δε ξεκινας με το αγωνιαρικο του φιλου σου και οταν μαθεισ παιρνεισ δικο σου

Εχει παρατησει τις μηχανες στο γκαραζ διοτι ειπε αν συνεχιζα δεν με εβλεπα και πολυ καλα!!Τωρα απλα παρακολουθει!

Constantinos33
31/05/2012, 03:13
Άσ'τον έχει κάτι νταλκάδες που δεν βγήκε πρώτο κόμμα ο σύριζα.

χαχαχαχαχαχα λες?

SoulGR
31/05/2012, 03:53
παρε κανα παλιο 250 διχρονο η 400 τετραχρονο(υπαρχουν και μηχανακια που τα καλυβει το α1) μαθε εκει και σε ενα χρονο παρε οτι αλλο θες.
αν δεν εχεις ξαναοδηγησει δεν παιζει να το βαρεθεις τοσο γρηγορα ισως και να χεστεις τις πρωτες φορες χεχε

TROOPER
31/05/2012, 09:41
νοοτροπια:δυστυχως 0
παρ' ολα αυτα διαγωγη κοσμιοτατη και για αυτο και μονο μπαινω στον κοπο (με βαρια καρδια ομολογω) να απαντησω.

παρε 600 ΜΑΜΑ,πετα του επανω ενα κοστουμι και κανε california superbike school level 1.μετα κανε για κανα 3μηνο εντατικα προπονησεις ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ σε αυτα που εμαθες.
μετα περνα στο 2o level και συνεχισε να προπονεισαι για κανα 3μηνο ακομα.μετα κανε και το 3ο level και αφου περασεις αλλο ενα 3μηνο προπονησεων (συνολο 9 μηνες) παρε το διπλωματακι σου και βγες στον δρομο.τοτε ζητα και την βοηθεια του πρωταθλητη-φιλου σου για να βελτιωσεις πλεον τους χρονους σου μεσα στην πιστα.

σε καθε αλλη περιπτωση εισαι εκτεθημενος και δυστυχως η νοοτροπια σου δε μου επιτρεπει να βλεπω με καλο ματι το μελλον σου (μακαρι να πεσω εξω).

harris_x
31/05/2012, 10:47
νοοτροπια:δυστυχως 0
παρ' ολα αυτα διαγωγη κοσμιοτατη και για αυτο και μονο μπαινω στον κοπο (με βαρια καρδια ομολογω) να απαντησω.

παρε 600 ΜΑΜΑ,πετα του επανω ενα κοστουμι και κανε california superbike school level 1.μετα κανε για κανα 3μηνο εντατικα προπονησεις ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ σε αυτα που εμαθες.
μετα περνα στο 2o level και συνεχισε να προπονεισαι για κανα 3μηνο ακομα.μετα κανε και το 3ο level και αφου περασεις αλλο ενα 3μηνο προπονησεων (συνολο 9 μηνες) παρε το διπλωματακι σου και βγες στον δρομο.τοτε ζητα και την βοηθεια του πρωταθλητη-φιλου σου για να βελτιωσεις πλεον τους χρονους σου μεσα στην πιστα.

σε καθε αλλη περιπτωση εισαι εκτεθημενος και δυστυχως η νοοτροπια σου δε μου επιτρεπει να βλεπω με καλο ματι το μελλον σου (μακαρι να πεσω εξω).
+ όσα θες αλλά...

το CSS προϋποθέτει ύπαρξη διπλώματος και ο φίλος μας δεν διαθέτει και δεν μπορεί να βγάλει λόγω ηλικίας

TROOPER
31/05/2012, 10:54
+ όσα θες αλλά...

το CSS προϋποθέτει ύπαρξη διπλώματος και ο φίλος μας δεν διαθέτει και δεν μπορεί να βγάλει λόγω ηλικίας

εχεις δικιο χαρη.δεν το θυμομουνα.

ακυρο λοιπον.κανε υπομονη και οταν με το καλο πληρεις τις προυποθεσεις (δλδ παρεις διπλωμα) κανε τα παραπανω.διαφορετικα κανε οτι καταλαβαινεις και ετοιμασου να ερθεις αντιμετωπος με την ευθυνη των πραξεων σου.

Takata Dome
31/05/2012, 11:39
Ουσιαστικά αν κατάλαβα καλά,θέλεις το καλό πλαίσιο και τις αναρτήσεις του Ninja χωρίς όμως την υπερβολική για τα δεδομένα ενός αρχάριου οδηγού δύναμη.
Αν είναι έτσι,εμένα ένα τετρακύλινδρο 400 μου φαίνεται ιδανική λύση.Και παραπάνω δύναμη απο ένα Ninja 250 έχει,και καλό πλαίσιο και αναρτήσεις έχει.Αφου λες πως θα μαθεις στην πίστα υπο την επίβλεψη έμπειρου οδηγού,γιατί όχι;Για κυκλοφορία στο δρόμο χωρίς δίπλωμα στα είπαν και πιο πάνω.

Constantinos33
31/05/2012, 14:13
νοοτροπια:δυστυχως 0
παρ' ολα αυτα διαγωγη κοσμιοτατη και για αυτο και μονο μπαινω στον κοπο (με βαρια καρδια ομολογω) να απαντησω.

παρε 600 ΜΑΜΑ,πετα του επανω ενα κοστουμι και κανε california superbike school level 1.μετα κανε για κανα 3μηνο εντατικα προπονησεις ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ σε αυτα που εμαθες.
μετα περνα στο 2o level και συνεχισε να προπονεισαι για κανα 3μηνο ακομα.μετα κανε και το 3ο level και αφου περασεις αλλο ενα 3μηνο προπονησεων (συνολο 9 μηνες) παρε το διπλωματακι σου και βγες στον δρομο.τοτε ζητα και την βοηθεια του πρωταθλητη-φιλου σου για να βελτιωσεις πλεον τους χρονους σου μεσα στην πιστα.

σε καθε αλλη περιπτωση εισαι εκτεθημενος και δυστυχως η νοοτροπια σου δε μου επιτρεπει να βλεπω με καλο ματι το μελλον σου (μακαρι να πεσω εξω).

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,ακομα και για την νοοτροπια γιατι ξερω οτι δεν ειμαι και το καλυτερο παιδι και πολλες φορες σκεφτομαι ανωριμα και παρασυρομαι πιο ευκολα απο εναν που ειναι σε μια πιο μεγαλη ηλικια απο εμενα!Αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητο!Θελω να σου πω οτι πιστα δεν ενδιαφερομαι για τους χρονους η για να κανω αγωνες!Ενδιαφερομαι να μαθω να οδηγαω μια και εχει καλυτερες συνθηκες απο τους Ελληνικους δρομους!Ισως δεν το ειχα ξεκαθαρισει πιο πριν!Δηλαδη ειναι καλη επιλογη η πιστα?...και κατι ακομη..που πιστευεις οτι η νοοτροπια μου ξεπερναει το ορια του λογικου?Φιλικα Κωνσταντινος!

Constantinos33
31/05/2012, 14:14
Ουσιαστικά αν κατάλαβα καλά,θέλεις το καλό πλαίσιο και τις αναρτήσεις του Ninja χωρίς όμως την υπερβολική για τα δεδομένα ενός αρχάριου οδηγού δύναμη.
Αν είναι έτσι,εμένα ένα τετρακύλινδρο 400 μου φαίνεται ιδανική λύση.Και παραπάνω δύναμη απο ένα Ninja 250 έχει,και καλό πλαίσιο και αναρτήσεις έχει.Αφου λες πως θα μαθεις στην πίστα υπο την επίβλεψη έμπειρου οδηγού,γιατί όχι;Για κυκλοφορία στο δρόμο χωρίς δίπλωμα στα είπαν και πιο πάνω.

Βασικα θελω το ninja!!! :P

HERCAKOS
31/05/2012, 14:32
Βασικα θελω το ninja!!! :P


ε πανε παρτο και αφου το θες μονο για πιστα εισαι οκ βγαλε μετα και το διπλομα και τελειωνει η ιστορια

Constantinos33
31/05/2012, 17:17
ε πανε παρτο και αφου το θες μονο για πιστα εισαι οκ βγαλε μετα και το διπλομα και τελειωνει η ιστορια

Μαλλον αυτο θα κανω!!!Ευχαριστω παντως!

kostas777
31/05/2012, 18:13
φίλε πάρε αυτό που σου αρέσει, αλλά μέχρι να το μάθεις θέλει πολλή προσοχή. για το δικό σου καλό, των δικών σου και της μηχανής. όλες οι μηχανές μπορούν να πάνε και αργά, απλά οι μικρές δεν μπορούν να πάνε τόσο γρήγορα ώστε να σε παρασύρουν. όπως έχω ξαναπεί, αν θες να ξεκινήσεις με αυτοκίνητο θα μπεις κατ'ευθείαν σε φεράρι; αν είσαι όμως τυχερός, θα μπεις να μάθεις σε φεράρι και πιθανότατα θα σε τρομάξει. θα προτιμούσες όμως να ξεκινήσεις με ένα μικρό πριν μπεις στη φεράρι ή όχι; (για τη φεράρι ρε γαμώτο)

άλλο. η οδήγηση στην πίστα δεν έχει καμία σχέση με την οδήγηση στον δρόμο. καλό είναι να κάνεις το css όπως είπαν και να δεχθείς συμβουλές από άλλους, αλλά την πρακτική εξάσκηση (καθημερινή οδήγηση στην κίνηση) και την εμπειρία δεν την αντικαθιστά τίποτα. μην νομίζεις λοιπόν ότι αν μάθεις να οδηγείς στην πίστα, θα είσαι ασφαλής στους δημόσιους δρόμους, αυτό είναι τεράστιο λάθος. θα μάθεις μεν να οδηγείς τη μηχανή σου σωστά και γρήγορα, αλλά ο δημόσιος δρόμος είναι ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον, που είναι κατά κύριο λόγο άγνωστο. ενώ στην πίστα κάνεις συνέχεια τις ίδιες στροφές, τις μαθαίνεις, κάθε φορά είναι οι ίδιες, η άσφαλτος καμία σχέση, λακούβες δεν έχει ή ξέρεις ακρβώς που είναι, δεν έχει μπαριέρες, δέντρα, εμπόδια, πεζούς, κλπ. για αυτό, όπως σου είπαν ήδη, δεν είναι σοφό το να ξεκινάς με μεγάλη μηχανή στον δρόμο, γιατί οι χρόνοι και τα περιθώρια στενεύουν και χρειάζεται σιγουριά και αποφασιστικότητα. ένα μικρό λαθάκι μπορεί να σημαίνει αγκαλιά με μπαριέρα ή κολώνα. ας μη πω για τις λακούβες, την πρόσφυση, την ανύπαρκτη σήμανση και τους άπειρους μαλάκες οδηγούς. το αυτό ισχύει και για όποιον έκανε css ή άλλα μαθήματα και βγήκε νομίζοντας ότι έγινε σβάντζ. ξαναλέω, άλλο πίστα, άλλο δρόμος, το καθένα το μαθαίνεις διαφορετικά. όταν με το καλό βγάλεις δίπλωμα και μπεις για κυκλοφορία, να σκέφτεσαι ότι είσαι ακόμα αρχάριος.

όσο για τη νοοτροπία.. γηράσκω αεί διδασκόμενος, ποτέ μη νομίσεις ότι έμαθες, γιατί πάντα όσο ζεις θα μαθαίνεις. τη στιγμή που θα νομίσεις ότι «το'χεις» θα έρθει το σύμπαν να σου υπενθυμίσει ότι απλά το νομίζεις.

Constantinos33
31/05/2012, 19:08
φίλε πάρε αυτό που σου αρέσει, αλλά μέχρι να το μάθεις θέλει πολλή προσοχή. για το δικό σου καλό, των δικών σου και της μηχανής. όλες οι μηχανές μπορούν να πάνε και αργά, απλά οι μικρές δεν μπορούν να πάνε τόσο γρήγορα ώστε να σε παρασύρουν. όπως έχω ξαναπεί, αν θες να ξεκινήσεις με αυτοκίνητο θα μπεις κατ'ευθείαν σε φεράρι; αν είσαι όμως τυχερός, θα μπεις να μάθεις σε φεράρι και πιθανότατα θα σε τρομάξει. θα προτιμούσες όμως να ξεκινήσεις με ένα μικρό πριν μπεις στη φεράρι ή όχι; (για τη φεράρι ρε γαμώτο)

άλλο. η οδήγηση στην πίστα δεν έχει καμία σχέση με την οδήγηση στον δρόμο. καλό είναι να κάνεις το css όπως είπαν και να δεχθείς συμβουλές από άλλους, αλλά την πρακτική εξάσκηση (καθημερινή οδήγηση στην κίνηση) και την εμπειρία δεν την αντικαθιστά τίποτα. μην νομίζεις λοιπόν ότι αν μάθεις να οδηγείς στην πίστα, θα είσαι ασφαλής στους δημόσιους δρόμους, αυτό είναι τεράστιο λάθος. θα μάθεις μεν να οδηγείς τη μηχανή σου σωστά και γρήγορα, αλλά ο δημόσιος δρόμος είναι ένα εντελώς διαφορετικό περιβάλλον, που είναι κατά κύριο λόγο άγνωστο. ενώ στην πίστα κάνεις συνέχεια τις ίδιες στροφές, τις μαθαίνεις, κάθε φορά είναι οι ίδιες, η άσφαλτος καμία σχέση, λακούβες δεν έχει ή ξέρεις ακρβώς που είναι, δεν έχει μπαριέρες, δέντρα, εμπόδια, πεζούς, κλπ. για αυτό, όπως σου είπαν ήδη, δεν είναι σοφό το να ξεκινάς με μεγάλη μηχανή στον δρόμο, γιατί οι χρόνοι και τα περιθώρια στενεύουν και χρειάζεται σιγουριά και αποφασιστικότητα. ένα μικρό λαθάκι μπορεί να σημαίνει αγκαλιά με μπαριέρα ή κολώνα. ας μη πω για τις λακούβες, την πρόσφυση, την ανύπαρκτη σήμανση και τους άπειρους μαλάκες οδηγούς. το αυτό ισχύει και για όποιον έκανε css ή άλλα μαθήματα και βγήκε νομίζοντας ότι έγινε σβάντζ. ξαναλέω, άλλο πίστα, άλλο δρόμος, το καθένα το μαθαίνεις διαφορετικά. όταν με το καλό βγάλεις δίπλωμα και μπεις για κυκλοφορία, να σκέφτεσαι ότι είσαι ακόμα αρχάριος.

όσο για τη νοοτροπία.. γηράσκω αεί διδασκόμενος, ποτέ μη νομίσεις ότι έμαθες, γιατί πάντα όσο ζεις θα μαθαίνεις. τη στιγμή που θα νομίσεις ότι «το'χεις» θα έρθει το σύμπαν να σου υπενθυμίσει ότι απλά το νομίζεις.

Καταλαβαινω απολυτα τι λες και εχεις απολυτο δικιο!!Η αληθεια ειναι οτι αυτοκινητο οδηγαω κανονικα και επειδη τυχαινει ο αδερφος μου να εχει ενα καλο και γρηγορο αμαξι οταν αποφασισα να το οδηγησω μπορω να πω οτι δεν παρασυρθηκα καθολου στο θεμα του γκαζιου ουτε φοβομουνα απλα ημουνα πολυ πιο προσεκτικος και πολυ πιο περιορισμενος στη ελευθεροτητα και την ωμη δυναμη του αυτοκινητου για τα πρωτα 2-3 χιλιομετρα!Μετα απο αυτα τα χιλιομετρα δεν ειπα οτι εμαθα το αυτοκινητο απλα καταλαβα τον χαρακτηρα του και προσαρμοστικα σε αυτο με τις λιγοτερες δυνατες απαιτησεις απο εμενα προς αυτο!!Το ιδιο ακριβως σκοπευω να κανω και με την μηχανη!!Να τονισω οτι φοβος υπαρχει απο την πλευρα μου αλλα φοβος για να με κανει πιο αφοσιωμενο σε αυτο!!Οσο για την νοοτροπια μου αρεσει να ρουφαω εμπειριες αποψεις και γουστα να τα φιλτραρω με την δικη μου κριτικη σκεψη και ικανοτητα και μετα οσο μου κανουν να τα κραταω!Εχω πολλα να μαθω ακομα και ειμαι πολυ χαρουμενος για αυτο!!Βρισκω ενα νοημα ασ το πουμε και ετσι!!

TROOPER
04/06/2012, 10:51
..........Δηλαδη ειναι καλη επιλογη η πιστα?...και κατι ακομη..που πιστευεις οτι η νοοτροπια μου ξεπερναει το ορια του λογικου?Φιλικα Κωνσταντινος!

1.η πιστα ειναι η καλυτερη επιλογη για να μαθεις να χειριζεσαι τη μοτοσυκλετα σου.αν ξεκινησεις απο εκει εχεις αυξημενες πιθανοτητες να ανταπεξελθει σε τυχον δυσκολες καταστασεις που θα βρεθουν μεθαυριο στο δρομο.
2.ναι η νοοτροπια σου ξεπερναει τα ορια του λογικου και θα σου πω γιατι.ειναι παραλογο να παιζεις εν γνωση σου ρωσικη ρουλετα.το διπλωμα δεν λεει οτι ξερεις να οδηγας και ως επι τω πλειστον οσοι εχουν διπλωμα δεν ξερουν και να οδηγανε αλλα σιγουρα σε μια στραβη ειναι νομικα καλυμενοι.πρεπει να αντιληφθεις επισης οτι η λογικη ''σε μενα δεν θα συμβει'' ειναι μια παρορμηση που προερχεται απο την αγνοια και να συνειδητοποιησεις οτι το πιο επικυνδυνο πραγμα που κανουμε σε καθημερινη βαση ειναι να οδηγαμε.ειναι η στιγμη που εκθετουμε τον εαυτο μας σε θανατηφορο κινδυνο.κραταμε οπλα και πρεπει να τα χειριζομαστε με σεβασμο.αρα ναι ειναι παραλογο να παιξεις με τη ζωη σου και την αγαπη των δικων σου (δε μιλαω για το ενδεχομενο που θα φας εσυ το δικο σου κεφαλι αλλα για εκεινο που θα εισαι εσυ ο υπαιτιος ενος ατυχηματος).

εξ ισου φιλικα.

καλη τυχη οτι κι αν κανεις.

Constantinos33
05/06/2012, 00:12
1.η πιστα ειναι η καλυτερη επιλογη για να μαθεις να χειριζεσαι τη μοτοσυκλετα σου.αν ξεκινησεις απο εκει εχεις αυξημενες πιθανοτητες να ανταπεξελθει σε τυχον δυσκολες καταστασεις που θα βρεθουν μεθαυριο στο δρομο.
2.ναι η νοοτροπια σου ξεπερναει τα ορια του λογικου και θα σου πω γιατι.ειναι παραλογο να παιζεις εν γνωση σου ρωσικη ρουλετα.το διπλωμα δεν λεει οτι ξερεις να οδηγας και ως επι τω πλειστον οσοι εχουν διπλωμα δεν ξερουν και να οδηγανε αλλα σιγουρα σε μια στραβη ειναι νομικα καλυμενοι.πρεπει να αντιληφθεις επισης οτι η λογικη ''σε μενα δεν θα συμβει'' ειναι μια παρορμηση που προερχεται απο την αγνοια και να συνειδητοποιησεις οτι το πιο επικυνδυνο πραγμα που κανουμε σε καθημερινη βαση ειναι να οδηγαμε.ειναι η στιγμη που εκθετουμε τον εαυτο μας σε θανατηφορο κινδυνο.κραταμε οπλα και πρεπει να τα χειριζομαστε με σεβασμο.αρα ναι ειναι παραλογο να παιξεις με τη ζωη σου και την αγαπη των δικων σου (δε μιλαω για το ενδεχομενο που θα φας εσυ το δικο σου κεφαλι αλλα για εκεινο που θα εισαι εσυ ο υπαιτιος ενος ατυχηματος).

εξ ισου φιλικα.

καλη τυχη οτι κι αν κανεις.

Σε ευχαριστω για την συμβουλη σου η αληθεια ειναι οτι εχω μπει σε πολυ μεγαλες σκεψεις και μαλλον θα κανω υπομονη μεχρι να ηρεμησω λιγακι και σαν ανθρωπος και σας τρελαμενος με την μηχανοκινηση!!!ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ!!!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ FORUM ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΝΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑ!!!

thanos_s
05/06/2012, 05:47
Σόρρυ Τσακ, νόμιζα ότι μιλούσα με άλλους θνητούς.
:lol:
:rotflmao:

miaoulis1986
05/06/2012, 13:16
Καλημέρα σε ολους σας. ειμαι νεος στο φορουμ και κάνω το πρώτο μου ποστ. Ειμαι 26 χρόνων και εδω και μεγαλο διαστημα θελω να αγορασω μοτοσυκλέτα, διπλωμα ομως δεν εχω βγαλει ακομα και μπηκα εδω για να με διαφωτισετε. Επιτρέψτε μου ομως να σας δωσω λιγο το "προφιλ" μου μήπως σας βοηθησει στις απαντησεις σας. Δεν ειχα ποτε σχεση με μοτοσυκλετα, η μονη μου σχέση με τα διτροχα ειναι το ποδηλατο. τις μοτοσυκλέτες τις φοβαμαι πολύ κυριως οταν ανεβαινω ωςμ συνεπιβατης (και αυτες οι φορες ειναι απειροελαχιστες). Παρολα αυτα μου αρεσει η αισθηση της ελευθεριας που σου δινει και μπορεις να κανεις πιο ευκολα αποδρασεις τα σαβ/κα από το να ειχες αυτοκινητο. δεν ειμαι κανενας γκαζοφονιας, με το αμαξι δεν εχω κανει ποτε μαλακίες, ούτε το παταω τερμα. γενικά προσπαθω να ειμαι συνετος οδηγός. οποτε αν παρω μοτοσυκλετα παλι την ιδια οδικη συμπεριφορα θα εχω. δηλαδη ταχυτητες πάνω από 110-120 θα μου φαινονται παρα πολυ γρηγορες για να τις πιασω με τη μηχανη γιατι θα εχω την αισθηση οτι αν συμβει κατι δε θα μπορεω να σταματησω. Αν παρω μοτοσυκλετα το πολυ να φτανω μεχριι τα 110χλμ. πιστευετε οτι τελικα αξιζει καποιος να αγορασει μοτο και να πηγαινει με τετοια ταχυτητα ή πρεπει καποιος να το εχει στο αιμα του το γκάζι για ν παρει μοτο; επίσης η πρώτη μου μηχανη σκεφτομουνα να ηταν χαμηλου κυβισμου 125 κυβικα αφου εχει λιγο γκαζι αλλά χαζευοντας στο ιντερνετ για να παρω μια ιδεα οι περισσοτεροοι λενε οτι τη βαριεσαι ευκολα και ειναι καλυτερο να ξεκινησεις με κατι μεγσλυτερου κυβισμου. οπότε (θεωρητικα μιλώντας πάντα) λέω αν αξιωθω να αγορασω μοτοσυκλετα να παρω μια ninza 250. ειμαι κοντος (1,67) και 55 κιλα και εχω διαβασει οτι αυτη ειναι ιδανικη για τετοιυς αναβατες εκτος καποιων αλλων επιπλεον προτερηματων που ισχυριζονται αρκετοι. συγνωμη για τα πολλά που γράφω αλλά δεν εχω κανεναν να τα συζητησω και να ξερει από μοτο. τελικα αξιζει να παρω μοτο; αξιζει να παρω μοτο και να την πηγαινω με 100 χλμ ή θα ειμαι περιγελος; κυριως θα την ηθελα για μικροαποδρασεις. το θεμα ειναι οτι την κυριακη ειδα μπροστα στα ματια μου τροχαιο με μοτο στην αθηνων κορινθου στη ν. περαμο και σοκαριστηκα. η μηχανη κυριολεκτικα διαλυμενη και ο αναβατης στο δρομο. μακαρι να ειναι καλά το παλικαρι. ποιες μοτο θα προτεινατε εσεις για εναν αρχαριο αναβατη του δικου μου σωματοτυπου; ευχαριστω για το χρονο σας και συγνωμη αν σας κούρασα.

HERCAKOS
05/06/2012, 13:19
αμα δεν πατας 240 το πρωι να ξυπνησεις αστο μην ασχοληθεις καν :D

HERCAKOS
05/06/2012, 13:23
σοβαρα τωρα μια χαρα θα ειναι το ninja αρκει να εισαι να πηγαινεις χαλαρα γιατι δηλαδη τα 100-110 χλμ δεν ειναι ταχυτητα η νομιζεις οτι οσοι εχουν μηχανη κοιτανε ολη μερα πως θα πατησουν 200.η μηχανη ειναι ανεση και ευελιξια οπως και αισθηση ελευθεριας και οχι πατιλικια και ταχυτητα χωρις αυριο.αν γουσταρεις μηχανη ξεκινα κανεις δεν εχει κωδικοποιηση στο dna του ως οδηγος μοτοσυκλετας ολοι ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ.

chr1s_86
05/06/2012, 13:30
Αν παρω μοτοσυκλετα το πολυ να φτανω μεχριι τα 110χλμ. πιστευετε οτι τελικα αξιζει καποιος να αγορασει μοτο και να πηγαινει με τετοια ταχυτητα ή πρεπει καποιος να το εχει στο αιμα του το γκάζι για ν παρει μοτο;


Μια χαρά θα είσαι, μοτοσυκλέτα δεν σημαίνει μόνο τέρμα γκάζι αλλά και πολλά άλλα πράγματα. Προτείνω Honda CBF 250.

kostas777
05/06/2012, 17:57
Καλημέρα σε ολους σας. ειμαι νεος στο φορουμ και κάνω το πρώτο μου ποστ. Ειμαι 26 χρόνων και εδω και μεγαλο διαστημα θελω να αγορασω μοτοσυκλέτα, διπλωμα ομως δεν εχω βγαλει ακομα και μπηκα εδω για να με διαφωτισετε.

με 100-110 χ.α.ω θα σε προσπερνάνε τα παπάκια και όλα τα σκούτερ και θα σου φαίνεται ότι σέρνεσαι.

όπως έχουμε ξαναπεί σε άλλα θέματα, ο κίνδυνος δεν είναι ανάλογος της ταχύτητας με την οποία κινείσαι. το να κινείσαι με 200+ χ.α.ω. σε άδεια εθνική είναι πολύ πιο ασφαλές από το να κινείσαι με 80 χ.α.ω. στο κέντρο της Αθήνας. αναφέρουμε μόνο ταχύτητα χωρίς να αναφέρουμε συνθήκες δρόμου, κυκλοφορίας, περιβάλλοντος και πολλά άλλα, άρα ο συσχετισμός είναι εντελώς άκυρος (άμα ήταν έτσι, όλοι όσοι οδηγούν supersport θα είχαν αποδημήσει εις κύριον ένας ένας ή θα είχαμε 5 νεκρούς τη μέρα). το μόνο που κρατώ είναι ότι μετά τα 100 χ.α.ω. αρχίζεις να φοβάσαι λόγω μιας υποβόσκουσας φοβίας για το ότι δεν θα καταφέρεις να σταματήσεις. αλλά όταν ξεκινάς να μαθαίνεις, δεν θα πας κατευθείαν να δοκιμάσεις τελικές ταχύτητες, θα το κάνεις με αργά και σταθερά βήματα, όπως σε βολεύει. είναι θέμα ψυχολογίας καθαρά. αυτό φαίνεται και από την αναφορά σου στο ατύχημα. σίγουρα έχεις δει πολλά και με αυτοκίνητα, που οι άνθρωποι έχουν γίνει ένα με τις λαμαρίνες ή που καίγονται ζωντανοί, όμως το αυτοκίνητο συνεχίζει να φαντάζει ασφαλές.

το 250 δεν θα το βαρεθείς γρήγορα, ή αν το βαρεθείς, θα σημαίνει ότι έχεις ξεπεράσει τη φοβία και ότι σε αυτό σε βοήθησε το συγκεκεριμένο μηχανάκι. αν πάρεις π.χ. ένα γρήγορο 600άρι, μπορεί να μην το βαρεθείς καθόλου γιατί κάθε φορά θα σε τρομάζει και θα σου φαίνεται ότι θες πολλά χρόνια ακόμη για να εξοικειωθείς μαζί του, άρα δεν πετυχαίνεις τον σκοπό σου.

αν σκέφτεσαι τα λεφτά (το ότι ίσως σύντομα χρειαστεί να αλλάξεις μηχανάκι, επειδή θα έχεις μάθει και το 250 θα σου φαίνεται «λίγο»), μπορείς να ξεκινήσεις με ένα μεταχειρισμένο 250-400cc.

miaoulis1986
06/06/2012, 13:45
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και για το χρόνο σας.

basilis_k6
09/03/2018, 13:50
καλησπερα σε ολους. Με λενε θανο ειμαι 30 χρονων και αποφασισα να βγαλω το διπλωμα για απεριοριστο στην μηχανη. Και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο σκεφτομαι να παρω το kawasaki versys 650 καθαρα για ταξιδια. οδηγαω απο τα 18 μου αμαξι μεχρι και τωρα. Μηχανες οδηγουσα που κ που απο φιλους μονο γτ δν ειχα δικια μ. Και θα ηθελα να ακουσω τς γνωμες σας πανω σε αυτο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)

μια χαρα ειναι παρτο

Vice
09/03/2018, 13:58
καλησπερα σε ολους. Με λενε θανο ειμαι 30 χρονων και αποφασισα να βγαλω το διπλωμα για απεριοριστο στην μηχανη. Και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο σκεφτομαι να παρω το kawasaki versys 650 καθαρα για ταξιδια. οδηγαω απο τα 18 μου αμαξι μεχρι και τωρα. Μηχανες οδηγουσα που κ που απο φιλους μονο γτ δν ειχα δικια μ. Και θα ηθελα να ακουσω τς γνωμες σας πανω σε αυτο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Καλησπέρα Θάνο, καλως ήρθες. Νομίζω το Versys 650 είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να κάνει τα πάντα με μια μηχανη. Πάρτο με κλειστά τα μάτια

thanos30
09/03/2018, 15:58
καλησπερα Vice πιστευεις οτι ειναι αρκετα κυβικα για πρωτη μηχανη. επειδει οπως ειπα και ποιο πανω οδηγουσα που και που φιλων και τωρα εχω αρκετα χρονια να οδηγησω μηχανη και περιμενω να ξεκινησω στην σχολη για να οδηγησω ξανα.

atom_smasher
10/03/2018, 14:47
καλησπερα Vice πιστευεις οτι ειναι αρκετα κυβικα για πρωτη μηχανη. επειδει οπως ειπα και ποιο πανω οδηγουσα που και που φιλων και τωρα εχω αρκετα χρονια να οδηγησω μηχανη και περιμενω να ξεκινησω στην σχολη για να οδηγησω ξανα.

Στην ίδια περίπου φάση πήγα και εγώ για versys 650. Προσεκτική οδήγηση πάντα.

thanos30
10/03/2018, 17:07
Καλησπέρα Ναι σωστό αυτό που λες απλα εχω και την εμπειρία στον δρόμο με το αμάξι που ξερω οτι δν προσέχουν τς μηχανές οποτε νομιζω μου ειναι +αυτο.

Yingo
16/03/2018, 11:18
Δεν ήξερα που να γράψω για να πώ καλησπέρα και καλώς σας βρήκα χαχαχαχα.

Δημήτρης Κύριοι είμαι ήδη άντα, και καινούργιος αναβάτης με ¨δική μου" πλέον κ όχι δανεική όπως συνήθιζα παλαιότερα να παίρνω φίλων.

Η πορεία μου απο δικές μου είναι Beverly 125, Sym GTS 250, και τώρα είμαι υπερήφανος κάτοχος ενός mister all around CBF s 600 '08.

Καλές βόλτες σε όλους μας κ πάντα ορθοί.

YianPep
16/03/2018, 11:26
Καλωσόρισες Δημήτρη:beer:
Πάντα όρθιος

Yingo
16/03/2018, 11:49
Thanx Yian, επειδή βλέπω την πιο πάνω κουβέντα σχετικά με το Versys παιδιά να δηλώσω ότι έχει να κάνει κ με το πόση "ασφάλεια" νιώθεις και με το ύψος σου.

Το Versys Για εμένα που είμαι 1,69( μην ακούσω σχόλια :D ) είναι ψηλό το Cbf με 75cm σέλα με βολέυει παρα πολύ.