PDA

View Full Version : Ταπεινο srx 400 με ψυχη



Σελίδες : [1] 2

karolos SRX 400
31/05/2012, 00:13
πηρα την αποφαση κι εγω να ανεβασω τα καμωματα μου :ninja:

αγορασα τον αυγουστο του 2011 ενα yamaha srx 400
ΚΑΤΟΠΙΝ ΩΡΙΜΟΥ ΣΚΕΨΕΩΣ
με πιεση χρονου
με δουλεια
με μια κοπελα τσατισμενη με τον κοσμο
με ενα κουφαρι στο μπαλκονι απο vtr 1000
σε μια πολη που δεν ηξερα (αθηνα)


spam off



οταν το αντυκρισα γδυμενο απο περιτα πραγματα
κατω απο τον καυτο ηλιο της αθηνας
μου εκλεισε το ματι
πολλα υποσχομενο
δεν αντισταθηκα
του χαμογελασα:D

απο αυριο φωτο

Shiatman
31/05/2012, 00:16
Μα καλά όλοι οι ρεστοράδες του ντουνιά σε ετούτο το φόρουμ γράφουν; Θα χάσουμε το εξάμηνο λέμε... (πλάκα κάνω)

Περιμένουμε φίλε να δούμε και τα δικά σου καμμώματα...:a014:

demk6
31/05/2012, 00:24
ρε τι σας επιασε και κανετε ολοι σας αφηγησεις??? βαλε φωτο :a014:

karolos SRX 400
31/05/2012, 15:39
βαζω φωτο
260234

karolos SRX 400
31/05/2012, 15:42
και απο την αλλη
260235

karolos SRX 400
31/05/2012, 15:46
απο μπροστα
260236
260237
260236

karolos SRX 400
31/05/2012, 15:49
απο πιθω
260238



drivers seat
260239

karolos SRX 400
31/05/2012, 15:51
και αλλα πολλα στα νεα του...

τεσπα υπαρχει πολυ μπλα μπλα και πολυ υλικο ακομα

stay tuned

srxakias junior
31/05/2012, 16:15
μια χαρα η srxara!!!
περιμενουμε και αλλο υλικο!:beer:

byron
31/05/2012, 18:17
Διάφορα περίεργα έχει αυτό το srx...

karolos SRX 400
31/05/2012, 19:40
ολα ξεκινησαν απο το car.gr
ολη την ημερα εβγαζα τα ματακια μου :uplate:
περιορισμενο το badget οποτε ή παπακι θα επαιρνα ή το srx
πηγα λοιπον για test ride σε ενα μαγαζι που λεγετε speed house
η πρωτη κουβεντα ηταν φοραει επανω fcr 39ρια και θελω 300€ επιπλεον :evil:

ΔΕΝ ΕΧΩ :moutza:

καλα μου λενε καντο μια βολτα και θα σου βαλω απο xt 600:alien:
το μηχανακι δεν εχει φωτα στοπ φλασακια πινακιδες σκριπ στα κλιπ ον ανορθωτη συνεχη ρευματα τιποτα, γυμνο
απειρη συμπιεση η μανιβελα αρρυθμο ρελαντι και φασαρια

ξαφνικα εμφανιζετε ενα διαολακι που ψιθυριζε στο αυτι μου ανοιξε το ανοιξε το ανοιξε το
ξεκιναω κι εγω δειλα δειλα
μετα λιγο παραπανω
λιγο ακομα
ΚΑΙ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΥΖΑΡΕΙ ΑΤΕΛΙΩΤΑ ΔΙΧΩΣ ΑΥΡΙΟ


ανοιγεις λιγο αποτομα χωρις συμπλεκτη και κραταει τον μπροστινο τροχο 20 ποντους απο το εδαφος μεχρι να κλεισεις το γκαζι

η αληθεια ειναι ομως οτι το βολταρα την επομενη μερα με τα καρμπς απο xt
η μερα με τη νυχτα
260261
260262

Shiatman
31/05/2012, 19:42
Βγάλε τη σιδεριά της πινακίδας και είναι κούκλα!!!

:beer::beer:

karolos SRX 400
31/05/2012, 22:43
σύμφωνει να τη βγαλω τη σιδερια αλλα εχω πονηρο σκοπο

εξηγουμαι

θελω να κανω πισω σελα-cafe racer πιο μικρη και πιο ψηλα
και η πινακιδα?
κατω απο τη σελα μου φενεται ασχημη

Τo gourouni
31/05/2012, 23:26
Διάφορα περίεργα έχει αυτό το srx...


...και διάφορα άλλα δεν έχει. Καλή αρχή, δώσε φωτό. Σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον. :beer:

buckley
31/05/2012, 23:52
Γειά σου φίλε μου οπλίσου με όρεξη και υπομονή αρετές που θα τις χρειαστείς και τις δύο.
Καταρχήν τα fcr τα κράτησαν είπες και σου άφησαν carbs από ΧΤ (λες να σκέφτηκαν για την ασφάλειά σου ...).
Το πλαίσιό σου είναι από 400ρι και έχει μοτέρ ΧΤ (600 φαντάζομαι ένεκα και οι σούζες) γιατί βλέπω ότι λείπουν οι "αναμονές" στα δεξιά κάτω από το φίλτρο λαδιού όπου συνδεόταν το ψυγείο λαδιού του srx.(Στα λίγα ΧΤ που είχαν Tenere αν δεν κάνω λάθος συνδεόταν αλλού).
Για πες άλλα συμπτώματα τα καρμπς είναι ρυθμισμένα σκασίματα παρατηρείς από ηλεκτρικά πως είσαι ,θες όργανα και ένα αξιοπρεπές στρογγυλό (κατά Sapila) φανάρι και αν αυτά τα δύο όχι ένα ψυγειάκι λαδιού σίγουρα ! (θα το συνδέσεις στο εξωτερικό δοχείο λαδιού).
Καλή αρχή το σίγουρο είναι ότι εδώ μέσα υπάρχει πολύ σχετικός κόσμος να βοηθήσει.

karolos SRX 400
01/06/2012, 00:33
να σαι καλα φιλε buckley
για τα fcr ηθελαν επιπλεον χρηματα οποτε!
το μοτερ ειναι srx 400 ή ηταν καλυτερα
γιατι το ετοιμασαν για dragster εχει ελαφρωμενο στροφαλο αλλη μπιελα μαλλον carrillo πιστονι wossner 102 χιλ.
η κεφαλη πρεπει να ειναι απο xt 550 εκκεντροφορο 3ο ή 4ο σταδιο ελατηρια και βαλβιδες τιτανιου ροικη εξελιξη και ξεχιλωμα εισαγωγες στα 39 χιλ

α και ολοσωμη raceteck

το srx μαλλον ειναι εισαγωγης απο ιαπωνια στη yamaha που πηγα και πηρα δισκους συμπλεκτη μου ειπαν πως ειναι 85 μοντελο
και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχαν ψυγειο λαδιου
η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται ενα

το μηχανακι το αγορασα αστρωτο οποτε επρεπε να το στρωσω πρωτα και μετα δυναμομετρο για να ρυθμιστει
στην αθηνα ομως δεν το κυκλοφορησα καθολου (χωρις χρηματα)
οταν γυρισα θεσσαλονικη του εβαλα φαναρι στοπακι και αλωνιζα στους δρομους κυνηγοντας xt ttr και αλλα

τωρα που το εστρωσα λοιπον γυρισα μερικους με δυναμομετρο με λιγακι απαγορευτικες τιμες για εμενα απο 200 με 250 ζητουσαν οι περισσοτεροι

ναι εχω σκασιματα, αρρυθμιες οχι στο ρελαντι σε χαμηλες στροφες ειναι ομως κατι εχω

τελος τα ηλεκτρικα τα επιμεληθηκα ο ιδιος μεχρι στιγμης καλα

buckley
01/06/2012, 01:46
να σαι καλα φιλε buckley
για τα fcr ηθελαν επιπλεον χρηματα οποτε!
το μοτερ ειναι srx 400 ή ηταν καλυτερα
γιατι το ετοιμασαν για dragster εχει ελαφρωμενο στροφαλο αλλη μπιελα μαλλον carrillo πιστονι wossner 102 χιλ.
η κεφαλη πρεπει να ειναι απο xt 550 εκκεντροφορο 3ο ή 4ο σταδιο ελατηρια και βαλβιδες τιτανιου ροικη εξελιξη και ξεχιλωμα εισαγωγες στα 39 χιλ

α και ολοσωμη raceteck

το srx μαλλον ειναι εισαγωγης απο ιαπωνια στη yamaha που πηγα και πηρα δισκους συμπλεκτη μου ειπαν πως ειναι 85 μοντελο
και δεν ειμαι σιγουρος οτι ειχαν ψυγειο λαδιου
η αληθεια ειναι οτι χρειαζεται ενα

το μηχανακι το αγορασα αστρωτο οποτε επρεπε να το στρωσω πρωτα και μετα δυναμομετρο για να ρυθμιστει
στην αθηνα ομως δεν το κυκλοφορησα καθολου (χωρις χρηματα)
οταν γυρισα θεσσαλονικη του εβαλα φαναρι στοπακι και αλωνιζα στους δρομους κυνηγοντας xt ttr και αλλα

τωρα που το εστρωσα λοιπον γυρισα μερικους με δυναμομετρο με λιγακι απαγορευτικες τιμες για εμενα απο 200 με 250 ζητουσαν οι περισσοτεροι

ναι εχω σκασιματα, αρρυθμιες οχι στο ρελαντι σε χαμηλες στροφες ειναι ομως κατι εχω

τελος τα ηλεκτρικα τα επιμεληθηκα ο ιδιος μεχρι στιγμης καλα

Πουτ@να αυπνία.
Τι γράφουν οι κάσες στην αριστερή πλευρά 399 ή 595 cc μακάρι το δεύτερο και να είναι το μοτέρ από ΧΤ ή ΤΤ 600 και όχι 400 SRX γιατί τα +7mm στα 95 του 600 που φτάναν σε 102 που λες ήταν "οροφή" υπερκυβισμού για την wossner.Αν οι κάσες είναι 400ριού κλάψε την αξιοπιστία....
Δες στην φωτό τι εννοούσα λέγοντας "αναμονές" όλα τα srx νομίζω τις είχαν.
Όπου λαθεύω διορθώστε με οι σχετικότεροι μην παρασύρω το παληκάρι...
Δεν κατάλαβα 200-250 σου ζητούσαν για τι πράγμα ?

Δεν τα είδα στο δικό σου260334

byron
01/06/2012, 05:48
To srx σου κρίνοντας απ΄την κόντρα του πίσω φρένου είναι 86 εισαγωγή από Japan μιας και τα 400ρια μόνο εκεί κυκλοφόρησαν. Το σημείο που μπαίνουν τα ρακόρ για το ψυγείο λαδιού που είχαν μόνο τα Japan 600άρια υπάρχει και φαίνονται στην φωτό με τις εξαγωγές της εξάτμισης.

Πόσο το πήρες το srx φίλε μου? :rolleyes:

buckley
01/06/2012, 08:43
To srx σου κρίνοντας απ΄την κόντρα του πίσω φρένου είναι 86 εισαγωγή από Japan μιας και τα 400ρια μόνο εκεί κυκλοφόρησαν. Το σημείο που μπαίνουν τα ρακόρ για το ψυγείο λαδιού που είχαν μόνο τα Japan 600άρια υπάρχει και φαίνονται στην φωτό με τις εξαγωγές της εξάτμισης.

Πόσο το πήρες το srx φίλε μου? :rolleyes:

Καλημέρα καταρχήν ας ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάμε μόνο για την 1η σειρά srx με την μανιβέλα όχι την 2η με μίζα, μονό πίσω άλλες συνδέσεις του ψυγείου λαδιού κλπ.
Τα 400ρια όντως ήταν όλα για Ιαπωνία και φτάσαν εδώ σαν grey imports που λεν και οι Εγγλέζοι.Η ημερομηνία κατασκευής μπορεί να βρεθεί μέσω αριθμού πλαισίου αλλά συνήθως είναι και ανάγλυφη σ' ένα σημείο της ζάντας.Τώρα στο μοτέρ 399cc 595cc & 608cc.Το 608 είναι σίγουρα από SRX , το 595 από ΧΤ ΤΤ ή ακόμα και SRX !Το παληκάρι μας λέει ότι είναι 400ρι δηλαδή 399cc.Δηλαδή μοτέρ από SRX ή XT 400.Τώρα φυσικά να έκανε κάποιος μετατροπή σε SRX 4 μόνο προς τα πάνω σε κυβικά θα πήγαινε.Όταν του είπα ότι δεν βλέπω "αναμονές" μιλούσα για τις βίδες που αναμένουν τα ρακόρ των μαρκουτσιών που στο δικό του δεν τις βλέπω δεν μιλάω για απλώς το σημείο που θα ήταν.Βίδες υπάρχουν σ' ολα τα SRX τουλάχιστον αυτά που έχουν περάσει από τα χέρια μου 400 & 600ρια αλλά και σε όλα αυτά που έχω δει στο δρόμο αυτή την στιγμή έχω και 400ρι και 600ρι και έχουν και τα δύο.Φαντάσου επίσης ότι και η φωτό που ανάρτησα από 400ρι δεν είναι από τα δικά μου είναι ένα που είχα βρει στα Άνω Πατήσια και το ήθελα τότε και έχει κι αυτό τις βίδες.

Εδώ260335

byron
01/06/2012, 10:09
Καλημέρα καταρχήν ας ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάμε μόνο για την 1η σειρά srx με την μανιβέλα όχι την 2η με μίζα, μονό πίσω άλλες συνδέσεις του ψυγείου λαδιού κλπ.
Τα 400ρια όντως ήταν όλα για Ιαπωνία και φτάσαν εδώ σαν grey imports που λεν και οι Εγγλέζοι.Η ημερομηνία κατασκευής μπορεί να βρεθεί μέσω αριθμού πλαισίου αλλά συνήθως είναι και ανάγλυφη σ' ένα σημείο της ζάντας.Τώρα στο μοτέρ 399cc 595cc & 608cc.Το 608 είναι σίγουρα από SRX , το 595 από ΧΤ ΤΤ ή ακόμα και SRX !Το παληκάρι μας λέει ότι είναι 400ρι δηλαδή 399cc.Δηλαδή μοτέρ από SRX ή XT 400.Τώρα φυσικά να έκανε κάποιος μετατροπή σε SRX 4 μόνο προς τα πάνω σε κυβικά θα πήγαινε.Όταν του είπα ότι δεν βλέπω "αναμονές" μιλούσα για τις βίδες που αναμένουν τα ρακόρ των μαρκουτσιών που στο δικό του δεν τις βλέπω δεν μιλάω για απλώς το σημείο που θα ήταν.Βίδες υπάρχουν σ' ολα τα SRX τουλάχιστον αυτά που έχουν περάσει από τα χέρια μου 400 & 600ρια αλλά και σε όλα αυτά που έχω δει στο δρόμο αυτή την στιγμή έχω και 400ρι και 600ρι και έχουν και τα δύο.Φαντάσου επίσης ότι και η φωτό που ανάρτησα από 400ρι δεν είναι από τα δικά μου είναι ένα που είχα βρει στα Άνω Πατήσια και το ήθελα τότε και έχει κι αυτό τις βίδες.


To συγκεκριμένο μηχανάκι είναι 86άρι και φαίνεται απ΄την κόντρα του ψαλιδιού που είναι στρογγυλή. Τα 87άρια ήταν ίδια ακριβώς με τετράγωνη τρυπητή κόντρα στο ψαλίδι. 85 δεν παίζει να είναι γιατί φθινόπωρο του 1985 παρουσιάστηκε στις εκθέσεις.
Το μηχανάκι που έχεις στην φωτό σου, είναι 88άρι και οι διαφορές εντοπίζονται στους 17άρηδες τροχούς, μονό δισκόφρενο με 4πίστονες και διαφορετικά μαρσπιέ συνεπιβάτη. Το τάπωμα των αναμονών του ψυγείου λαδιού είτε με τον τρόπο που δείχνει το δικό σου, είτε σφραγισμένο όπως του φίλου είναι σε όλα τα 400άρια (που κυκλοφόρησαν μονο Japan) και σε όσα 600άρια ήρθαν Ευρώπη ως επίσημη εισαγωγή και όχι ως gray import. Ουσιαστικά μόνο τα Japan 600 είχαν ψυγείο λαδιού.

Srx 600 με διαφορετικό κυβισμό από 608 δεν υπάρχει. Τα srx φόραγαν το τελευταίο ρεκτιφιέ των ΧΤ-ΤΤ και ο λόγος ήταν το οτι η Yamaha δεν επιθυμούσε την εμπλοκή του πτωχού srx σε SOS αγώνες που έθεταν ως όριο τα 599cc.
Αντίστοιχα το μοτέρ του συγκεκριμένου 400αριού είναι σίγουρα SRX μιας και 400άρι ΧΤ Artesia βρήκε απ΄το 89 και μετά ως μιζάτο για την Ιαπωνία.

Στο συγκεκριμένο srx του φίλου, κρατάω μια πισινή για το αν το μηχανάκι φοράει αυτά που του είπαν...

buckley
01/06/2012, 10:57
To συγκεκριμένο μηχανάκι είναι 86άρι και φαίνεται απ΄την κόντρα του ψαλιδιού που είναι στρογγυλή. Τα 87άρια ήταν ίδια ακριβώς με τετράγωνη τρυπητή κόντρα στο ψαλίδι. 85 δεν παίζει να είναι γιατί φθινόπωρο του 1985 παρουσιάστηκε στις εκθέσεις.
Το μηχανάκι που έχεις στην φωτό σου, είναι 88άρι και οι διαφορές εντοπίζονται στους 17άρηδες τροχούς, μονό δισκόφρενο με 4πίστονες και διαφορετικά μαρσπιέ συνεπιβάτη. Το τάπωμα των αναμονών του ψυγείου λαδιού είτε με τον τρόπο που δείχνει το δικό σου, είτε σφραγισμένο όπως του φίλου είναι σε όλα τα 400άρια (που κυκλοφόρησαν μονο Japan) και σε όσα 600άρια ήρθαν Ευρώπη ως επίσημη εισαγωγή και όχι ως gray import. Ουσιαστικά μόνο τα Japan 600 είχαν ψυγείο λαδιού.

Srx 600 με διαφορετικό κυβισμό από 608 δεν υπάρχει. Τα srx φόραγαν το τελευταίο ρεκτιφιέ των ΧΤ-ΤΤ και ο λόγος ήταν το οτι η Yamaha δεν επιθυμούσε την εμπλοκή του πτωχού srx σε SOS αγώνες που έθεταν ως όριο τα 599cc.
Αντίστοιχα το μοτέρ του συγκεκριμένου 400αριού είναι σίγουρα SRX μιας και 400άρι ΧΤ Artesia βρήκε απ΄το 89 και μετά ως μιζάτο για την Ιαπωνία.

Στο συγκεκριμένο srx του φίλου, κρατάω μια πισινή για το αν το μηχανάκι φοράει αυτά που του είπαν...

Τα έχεις ψάξει και εσύ οπότε οι παρατηρήσεις μου θα είναι λίγες :
Καταρχήν κάτι επιπλέον των FCR πρέπει να παίζει σίγουρα όχι όλα αυτά που του είπαν (καλά αυτό που είπαν του ανθρώπου για ντράγκστερ ας μην το σχολιάσω όπως και το ότι ετοιμάστηκε και δεν το δούλεψαν οπότε είναι και άστρωτο.. χα χα τα έχουμε ακούσει ξανά) δυστυχώς όμως σίγουρα σε βάρος της αξιοπιστίας.Πιστεύεις ότι μόνο από υπερκυβισμό καρμπς και εξάτμιση (που σημαίνει ανολοκλήρωτο πουσάρισμα) η μπροστινή ρόδα θα σηκώνεται έτσι για πλάκα χωρίς συμπλέκτη ? Τώρα από 87X67,2 που ξεκίνησε το 400ρι του έχουν βάλει 102 ! +15mm στο πιστόνι και με τι διαδρομή άραγε ? Ξεχείλωμα άσχημο.
Δυστυχώς πιο καλά θα βολεύεται αυτό το μηχανάκι σε track day παρά για καθημερινή χρήση τι να πω...
Για τους αγώνες στα singles ok αλλά στο ότι δεν υπάρχει SRX 600 παρά μόνο στα 608cc μάλλον θα επαναθεωρήσεις όπως έκανα και εγώ (χάνοντας και στοίχημα) αφού συμβουλευτείς το service manual (όχι το owners) του 600.
Καλημέρα.

lspiros
01/06/2012, 11:01
ετσι οπως το βλεπω με αυτη την ουρα και το μπροστινο φτερακι,φωναζει για cafe racer.η γενικοτερη κατασταση δειχνει καλη,καλη συνεχεια:beer:

buckley
01/06/2012, 11:10
ετσι οπως το βλεπω με αυτη την ουρα και το μπροστινο φτερακι,φωναζει για cafe racer.η γενικοτερη κατασταση δειχνει καλη,καλη συνεχεια:beer:

Περίμενα ρε μάστορα ότι θα σχολίαζες και την βάση της πινακίδας οεο.
Είμαι και εγώ περίεργος όπως και ο Βαρώνος πόσο το πήρε πάντως ???

byron
01/06/2012, 11:11
Για τους αγώνες στα singles ok αλλά στο ότι δεν υπάρχει SRX 600 παρά μόνο στα 608cc μάλλον θα επαναθεωρήσεις όπως έκανα και εγώ (χάνοντας και στοίχημα) αφού συμβουλευτείς το service manual (όχι το owners) του 600.
Καλημέρα.

Μιας και είμαι κάτοχος απ΄το 1992 και έχω ψαχτεί αρκετά με δαύτο, προσωπικά δεν έχω δει stock srx (μανιβελλάτο) με άλλο κυβισμό πέραν του 608. Μπορεί και να παίζει για λόγους που μόνο η Yamaha γνωρίζει.

Τα περί σούζας με γκάζι κλπ ΔΞ/ΔΑ. Μόνο μια δυναμομέτρηση θα δείξει τι έχει το μηχανάκι, αρκεί να βρεί ο φίλος δυναμόμετρο και όχι μαγνητικό τομογράφο :lol:

byron
01/06/2012, 11:13
ετσι οπως το βλεπω με αυτη την ουρα και το μπροστινο φτερακι,φωναζει για cafe racer.η γενικοτερη κατασταση δειχνει καλη,καλη συνεχεια:beer:

Η ουρά είναι η μαμά, το φαναράκι όμως από XT400-TT κλπ δεν κολλάει. Το φτερό είναι κομμένο bobber κιετς...:D

karolos SRX 400
01/06/2012, 14:18
νομιζω οτι ξεφυγαμε λιγο απο το προτζεκτ


οντως μπορει να εκρυψαν την αληθεια και να μου πουλησαν φουμαρα
η τιμη αγορας 600€
εγω ο ιδιος ζητησα καρμπς υποπιεσης
και γιατι δεν ειχα χρηματα και γιατι στο μυαλο μου ειχα cafe racer και οχι dragster εστω και ψευτικο

δεν βρικα πουθενα κυβισμο στις κασες του κινητηρα μονο στο πιστονι γραφει κατι αλλα ειναι καπως


260350

260351

Shiatman
01/06/2012, 15:06
σύμφωνει να τη βγαλω τη σιδερια αλλα εχω πονηρο σκοπο

εξηγουμαι

θελω να κανω πισω σελα-cafe racer πιο μικρη και πιο ψηλα
και η πινακιδα?
κατω απο τη σελα μου φενεται ασχημη


Τώρα μιλάς σωστά. Την πινακίδα για λασπωτήρα στον κώλο. Δώσε πόνο...και καύλα :a014:

karolos SRX 400
01/06/2012, 15:35
η πρωτη δουλεια που εκανα ηταν ο ανορθωτης
ελειπαν ομως αρκετα πραγματα (φιλτροκουτια βασεις μπαταριας πλαστικα κατω απο το φτερο κτλ)
βρηκα ανορθωτη απο virago τον εβαλα σε κουτι απο τροφοδοτικο υπολογιστη κρατησα το 12v βεντιλατερ και οτι περισεψε το εκοψα
τελος το στηριξα προχειρα με tyre up-δεματικα


260356


260357

karolos SRX 400
01/06/2012, 15:44
και να μην ξεχασουμε και τον χορηγο απο το πλαστικο κατω απο τη σελα
ηταν προσφορα του motomaniac

επειδη ειχα θεμα με τις βροχες (εσβηνε) και δεν εχω ουτε χοανες οτι πετουσε ο πισω τροχος το ρουφουσαν τα καρμπ
δοκιμασα βεβαια και χοανες αλλα εσβηνε στο ρελαντι και γενικα μια κριση ασθματος


260358

karolos SRX 400
01/06/2012, 16:00
τελικα δε δειχνει τιποτα η φωτο

και εφοσον ειχα συνεχες ρευμα εκλεψα και μια μικρη ιδεα καποιου απο το φορουμ:sick:
εβαλα πυκνωτη αντι για μπαταρια
μια 20αρα ασφαλεια
και εψαχνα για ρευματα μπροστα
οι διακοπτες δεν υπαρχουν
οποτε πηρα το πιο χοντρο κοκκινο και το εδωσα στο φαναρι


καπου εκει ειχα κολησει μια βαση στο λαιμο για να κοιταει το φαναρι παντα ευθεια ασχετα με το που κοιτουσε το τιμονι
το φαναρι ηταν απο hornet στρογγυλο και μεγαλο τοσο μεγαλο που προεξειχε απο τις μπουκαλες:eek:

τρατζικ

οποτε εβαλα ενα κινεζο, μικρο, νικελ και αληθωρο

260359

260360

karolos SRX 400
01/06/2012, 16:14
δε φτανει που δεν εβλεπα :hypnotize:hypnotize

μεσα σε ενα μηνα καηκε η λαμπα
το κακο ηταν οτι ο γλομπος της λαμπας δεν εβγαινε :confused:

260362


εσπασα τη λαμπα και τοποθετησα αυτη απο το hornet για δοκιμη
και το κατοπτρο δουλεψε και εκανε τη νυχτα μερα

ανοιξα και μια τρυπα ακομη για ψυξη εβγαλα και την ψειρα
αυτες τις μερες θα βαλω και ανεμιστηρακι στο φαναρι (ο υποχονδριος)

karolos SRX 400
02/06/2012, 12:20
ηρθε και η σειρα για ενα στοπ
πηρα λοιπον ενα συμπαθητικο σε καλη τιμη (12€)
το συνδεσα με το διακοπτη του μπροστινου και για πισω επιστρατευτικε ενας διακοπτης απο vtr


χαρουμενος πλεον συναντηθηκαμε μια κυριακη για βολτα:)

διαπιστωσα ομως πολλα
1. η μια η μπουκαλα ξερναει λαδια συνεχεια και λουζουνε τη μια δαγκανα απο το φρενο
2. τα φρενα περαν τουτου ειναι χαλια
3. τα πισω αμορτισερ ειναι σκληρα με ξυλινη αισθηση και καθε φορα που πλαγιαζα γλιστρουσε αρχικα το πισω και μετα οσο και να το εριχνα κρατουσε "καπως"
4. με πεμπτη ταχυτητα κυνηγοντας τελικη πατιναριζε
5. εχει τοσους κραδασμους οπου μετα απο πορεια 80 χιλ. ειχα μουδιασει σα να ηπια 1 μπουκαλι ουισκη

karolos SRX 400
02/06/2012, 12:31
την επομενη μερα ενω ειχα κι αλλα πραγματα στο κεφαλι μου πηγαινα για καφε με ενα φιλο
περνοντας απο μια λακουβα ακουστηκε ενα κρακ:confused:
και συνεχιζε να τσουλαει φυσιολογικα:look:
την ιδια μερα και ενω ημουν μονος επανω ακουγετε ενας ηχος χρακ χρακ χρακ

ανεβαινω σπιτι με το γρυλο του αυτοκινητου σηκωνω τον πισω τροχο και εχει τζογο
οποτε ρουλεμαν
260425

260426

αυτο ηθελε να με δυσκολεψει λιγο αλλα δεν τα καταφερε
260427

karolos SRX 400
02/06/2012, 12:36
ΑΧΑ!

260429

260430

260431

karolos SRX 400
02/06/2012, 12:42
για 3 ρουλεμαν αμερικανικα ομως δεν βρηκα ιαπωνικα εδωσα 11€

μου μπηκαν κατι ιδεες για καθαρισμα γυαλισμα αλλα ειχα κατι δουλιτσες να τρεχουν και το αμελησα
το γραναζι ? πως σας φανηκε? πεταμα?

motomaniac
02/06/2012, 21:50
χωρις δεκαρα.. πως θα παντρευτειτε δημητρο μου? τεσπα.. το γραναζι τρωγεται. αν ειναι κι η αλυσιδα στην ιδια κατασταση (μαλλον ειναι) αστο μεχρι να τα φαει ολα κι αλλαξε τα σετ.τωρα σελα φτιαχνω μια (αμα βρω που στο διαολο εβαλα την ακριβη δερματίνη) βεβαι την φτιαχνω εδω και πολυ καιροοοο... αυτο το φαναρι σου ειπα ειναι χαλια. γενικως με την εμφανιση εχει ενα θεμα το μηχανακι. αλλα περι ορεξεος.. διορθωσε με ανα κανω λαθος αλλα ο μαστορας σου ειχε πει οτι φοραει ρυθμιζομενα γραναζια εκκειντροφορων και γι'αυτο δεν γινετε να ρυθμιστουν οι βαλβιδες και γι'αυτο βαρρανε? το λεω μπας και ξερει κανενας εδω μεσα να μας διαφωτισει. α ρε τυχερε.. εσυ δεν εχεις φιλτροκουτι... χαχαχαχαα

να ενημερωσω τον κοσμο οτι ο εν λογω κυριος εχει ενα VTR firestorm χωρις μοτερ κι αρνειται πεισματικα να εφαρμοσουμε μπουκαλες και εμπρος ροδα κομπλε στο srx. πισινη αναγκαστικα θα χρειαστει 160αρα το πολυ. αυτη δοκιμασμενα χωραει στο ψαλιδι απο το srx. τουλαχιστον ετσι ειχες φρενα ρε μητσο..

karolos SRX 400
02/06/2012, 23:36
καλα τα λες για το vtr αλλα πουληθηκαν οι μπουκαλες και η κατω πλακα με τα ρουλεμαν
για 100€

ναι το γραναζι του εκκεντροφορου μου ειχε πει οτι ειναι ρυθμιζομενο
να σου πω την αληθεια μπορει να εχουν και τα παιδια στο φορουμ δικιο
ειναι δυνατον να εχεις τοσο πουσαρισμενο κινητηρα με κοστος χοντρα-χοντρα να ξεπερναει τα 1000€
και να το πουλησεις ολοκληρο 600€? και ας λειπουν φωτα οργανα ανορθωτες κλπ?


αν ειναι να παντρευτω δε θα ζητησω δωρα γαμου
θα δωσω το λογαριασμο της τραπεζας
τι διολο κατι θα μεινει στην ακρη:D

με τις βαλβιδες οντως θα χρειαστω ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

motomaniac
03/06/2012, 00:16
οι βαλβιδες αν δεν εχουν κανει μαλακιες ειναι κατι το ευκολο.

karolos SRX 400
05/06/2012, 15:27
ρε γαμωτο αυτο το φαναρι εμενα με αρεσει πολυ


καθισα και εκοψα το μπροστινο φτερακι, καλο δε εγινε?

καπου απο το φορουμ ακουσα πως τα δισκακια συμπλεκτη της yamaha ειναι τα πιο φθηνα
ισχυει μου ζητησε 45€ και αλλα 12 για τη φλαντζα
3 L λαδακι περιπου 35€ φιλτρο λαδιου δεν αλλαξα γιατι ο μηχανικος μου ειπε πως ειναι καινουργιο
ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ για να βγαλω την παλια φλατζα
μεσα στα νευρα μου την κουραση τα πασαλειψα ολα και οταν λεμε ολα εννοουμε ολα
ετσι δεν υπαρχουν φωτο
τελος καλο ολα καλα

στη συνεχεια πηρα τσιμουχες για το πιρουνι 6€
λαδια wp 1L 15αρι κοστος 12€
και στη συνεχεια πηρα ελατηρια της wp επισης 100€
στηριξα λοιπον το μηχανακι με 2 γρυλους αυτοκινητου και

260626

εβγαλα την ταπα τα ελατηρια και εχυσα τα λαδια
στη συνεχεια εκανα καποιες ακαρπες προσπαθειες να λυσω την αλεν
260629

εννοειτε οτι χαλασα τη βιδα χωρις να την βγαλω και πηγα σε βουλκανιζατερ να τις βγαλω με αεροκλειδο
βγηκανε χωρις παρατραγουδα αλλα τετοιες ρουφιανες αλεν δεν υπαρχουν στο εμποριο
οποτε πηρα καποιες παρομιες και τις εκοψα στον τορνο κοστος 10€
260630

επεσε καθαρισμα με αυτοσχεδιο σχοινοκαθαριστηρα
και για να τοποθετησω τις φλαντζες χωρις να κανω ζημια χρησιμοποιησα πλαστικο σωληνα αποχετευσης (καινουργιο :lol:) φ 40
και με ενα σφυρακι μπηκανε γρηγορα και χωρις ζημια

karolos SRX 400
05/06/2012, 15:38
και το καλυτερο για το τελος
τα ελατηρια ηταν πιο χοντρα και δεν εμπαιναν στα καλαμια :confused:
τα επεστρεψα πισω και ανακαλυψαμε πως ειναι για 90 μοντελο και μετα ενω το δικο μου ειναι 86 (εχεις δικιο baron)
και μπραβο στο motostyl που επεστρεψε τα χρηματα χωρις κουβεντα


η επωνυμια του μαγαζιου ελπιζω να μη δημιουργηση καποιο προβλημα

motomaniac
05/06/2012, 16:26
πιο μετα ειχανε καλαμια 41χιλιοστα? κι εγω θελω να κανω σερβις στις μπουκαλες εμπρος να τις βαλω στο μικρο. πιρουνολαδα σαλονικη τιμες δες αν δεν βαριεσαι.. βεροια εντελως φιλικα βρηκα τα μοτουλ 15ε βρηκα χθες καταλαθος αγγελια απο αγγλια TZR2502ΧΤ 100 λιρες.μονο τα λειτουργικα μερη, δηλαδη σασι αναρτησεις ζαντες φρενα. κατι τετοιο θες.. αλλα καλυτερα πισω 17αρα..

motomaniac
05/06/2012, 17:06
παρτου ζανρτολαστιχα με δισκοπλακες. http://www.car.gr/parts/view/2528015/

motomaniac
05/06/2012, 17:27
http://www.car.gr/parts/view/2364567/

http://www.car.gr/parts/view/2008801/

http://www.car.gr/parts/view/2436416/

http://www.car.gr/parts/photos/2441363/

http://www.car.gr/parts/view/2541504/

επιλογες υπαρχουν.. λεφτα δεν υπαρχουν γαμωτο..

karolos SRX 400
06/06/2012, 11:03
τα δικα μου τα καλαμια ειναι 36 χιλ. και η καθε μπουκαλα θελει 310ml λαδι

για το δικο σου καλαμι το μονο πουξερω ειναι υπαρχουν ελατηρια wp με 100€

λαδακι αγορασα με 12€ το λιτρο wp και το motul το ζητουσε στα ιδια €


και η αληθεια ειναι πως οι ζαντες του ειναι βαριες και δεν βρισκω λαστιχα:cry:
αλλα μ αρεσουν :p
δε θυμαμαι αν σε ειπα βρικα λαστιχα με ρετρο χαραξη dunlop 175€ ειναι με σαμπρελα ομως
ειδε το μηχανακι και λεει πως δεν υπαρχει προβλημα


και παλι ομως ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ....ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΑΜΩΤΟ...

karolos SRX 400
06/06/2012, 11:10
αν αποφασισεις να κανεις το πιρουνι πες μου να
παρω λαδι και να ερθω βραδυ:lol:

χωρις πλακα ερχομαι βολτα βεροια με λιγο λαδακι για να πιω καφε
απο τριτη ομως και μετα
ψησου

motomaniac
06/06/2012, 20:30
3 ζευγη πιρουνια εχω να σερβιρισω.. να δουμε ποτε. βρηκα και δοθλεια και οι ανακατασκευες θα γινονται πλεον ακομα πιο αργα αλλα πιο ποιοτικα. παρε ζαντολαστιχα κι ασε τα χαζα. να βρισκεις και σε μια συχρονη διασταση λαστιχα. κι οι δικες μου μπουκαλες ειναι 36χιλιοστα. 12ε το μοτουλ ε? κατι τετοιο θα παιξει.. λαστιχα απο δω πηρα εγω αλλα πλεον οι τιμες συμφερουν κι ελλαδα.. α αθηνα ηθελα να πω σαλονικη δεν ξυπνησαν ακομη.. http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cfm/ActiveTab/shopping/ActiveLink/1/Search/2/motorcycle/156/motorcycle_ccm_group/4/motorcycle_model/5797/StartRow/0/motorradreifen.html
κι ενας οδηγος για λαστιχα εδω μπορεις να δεις και σαν μοντελα που παει τι αφου επειμενεις να κρατησεις τα παλιοσεδρα για ροδες.. http://www.motorbiketyresguide.com/tyre/e.g.+Yamaha+125

motomaniac
13/06/2012, 20:43
δημητρη κανε εναν κοπο και δες αμα η ηλεκτρονικη σου ειναι ιδια με αυτην.

261273

universalgr1
16/06/2012, 14:51
Καλή συνέχεια!!! :beer:

KostasV2
16/06/2012, 17:32
νομιζω οτι ξεφυγαμε λιγο απο το προτζεκτ


οντως μπορει να εκρυψαν την αληθεια και να μου πουλησαν φουμαρα
η τιμη αγορας 600€
εγω ο ιδιος ζητησα καρμπς υποπιεσης
και γιατι δεν ειχα χρηματα και γιατι στο μυαλο μου ειχα cafe racer και οχι dragster εστω και ψευτικο

δεν βρικα πουθενα κυβισμο στις κασες του κινητηρα μονο στο πιστονι γραφει κατι αλλα ειναι καπως


260350

260351

595 γράφει ο κύλινδρος, ο οποίος είναι πλανισμένος. Άρα μάλλον έβαλαν από XT600...

Καλή συνέχεια!

karolos SRX 400
16/06/2012, 17:52
η ηλεκτρονικη που εχω ειναι ακριβως η ιδια 1jk 50

τι εχεις στο πονηρο μυαλο σου?

karolos SRX 400
16/06/2012, 20:08
γεια σας και παλι τρελλλλο καρναβαλι???

:confused:

ενω ολος ο κοσμος παρακολουθει τα περι κυβερνησης
και οτον λεω ολος εννοω ολος
εγω τους βαρεθηκα και πιαστικα σημερα με τα ηλεκτρικα

και σαν ΧΑΖΩ ΜΕΛΟΣ που ειμαι εβγαλα ολη τη μακαροναδα με σκοπο να συμαζεψω οποια κρεμονται
καταργησα το δεξι σκριπ γεφυρωσα το kill switch το μηχανακι λειτουργει αλλα δεν εχω φωτα :mad:

και δεν εχω ρευματα γιατι ο ανορθωτης παιρνει μονο 4v εναλλασομενο απο τα πηνια
ενω πριν ειχα 33v εναλλασομενο στο ρελαντι μεχρι αρκετα οταν ανοιγα το γκαζι 80-90 περιπου
πειτε μου σας παρακαλω την εκανα εγω τη μ@λ@κια ή τα πραγματα ειναι πιο σοβαρα

:cry:
:cry:

karolos SRX 400
16/06/2012, 20:43
υπαρχει μια πιθανοτητα απ οτι εβλεπα να εχω κοψει το κυκλωμα απο το πρωτευον ή το δευτερευον μεσω της ηλεκτρονικης στα πηνια
γεφυρωνοντας καποια και καταργοντας καποια αλλα
με αποτελεσμα να μην εχω ταση στον ανορθωτη
να εχω ομως ταση στο αλλο πηνιο που δινει στον πολλαπλασιαστη

και η δευτερη περιπτωση ειναι να λεω μ@λακιες
προσπαθοντας να ευλογησω τα γενια μου

απο δευτερα τα υπολοιπα

καλη ψηφο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:cry:

motomaniac
16/06/2012, 20:44
τιποτε δεν εχω απλα παρατηρησα οτι πλεξουδα srx και ηλεκτρονικη ειναι αυμβατες εντελως. αρα κατι επαιξε.. παντως η αλλη ηλεκτονικη απο το μηχναακι που πουλησα ηταν συμβατη με την πλεξουδα που ξεμεινε. δεν εξρω τι να πω.. αμα κανεις χοντρες μαλακιες να σε δωσω την πλεξουδα μου μπας και τα διορθωσεις. αλλα μαλλον δεν ταιριαζει.

motomaniac
16/06/2012, 20:49
μητσο στο μανουαλ διαβασα οτι θελει 321 ml λαδι η καθε μπουκαλα.. θα κανω κι εγω του srx να τις βαλω στο μικρο αφου φτιαξουμε αποστατες να τις κοντενουμε.. γδυσε τηνπλεξουδα εντελως απλωσε την στο πατωμα του σπιτιου και δες τι εχει.. το μαυρο κοκκινο ειναι το ρευμα που θα καταληξει στον πολλαπλασιαστη. το ασπροκοκκινο ειναι του πικαπ που δινει ενδειξη στην ηλεκτρονικη. μαυρο το σωμα. τα αλλα δεν τα θυμαμαι.

karolos SRX 400
19/06/2012, 17:26
τελικα καθησα και ξεκοιλιαξα την πλεξουδα
μπροστα πλεον ερχονται 2 καλωδια για την κλειδαρια αναβει και σβηνει κανονικα
δυο καλωδια απο το διακοπτη του μπροστινου φρενου
και αλλα δυο για το φαναρι
τιποτε αλλο

πισω εφερα τα καλωδια απο μπροστα και προσθεσα
διακοπτη για πισω φρενο
και απευθειας δυο καλωδια για το πισω φαναρι πορειας


και ετσι ανακαλυψα πως ρευμα εναλλασομενο μου φερνει κανονικα
εκτος αν βαλω τον ανορθωτη ο οποιος ειναι βραχυκυκλωμενος
μαλλον αυριο θα τα αλλαξω ολα και θα βγαλω φωτο



ανορθωτη τιμες?
φιλε μητσο περισεψε κανενας
αν ναι πες μου και τιμη να ξερω

στη yamaha που ρωτησα θελουν 80€
αυτα:cool:

motomaniac
19/06/2012, 23:02
απο παπι εχω αν θες. απο σρχ εχει πουληθει. για cbr αγορασα γιαπωνεζικο ιμιτασιον 60ε. αλλα κι ο προηγουμενος που αντικατασταθηκε ηταν ολοιδιος. τωρα τι να σε πω.. οτι σε φωτισει ο θεος.. (εγω εχω τον soichiro).. παντως χωρις μπαταρια η πυκνωτη θα σε καιει τις λαμπες.. εγγυημενο!!

karolos SRX 400
20/06/2012, 17:50
ιμιτασιον ιαπωνιας ειχα αγορασει πριν 4 μηνες καινουργιο τον εβαλα σε κουτι απο τροφοδοτικο η/υ
μαζι με το βεντιλατερ για ψυξη
και παρολαυτα καηκε:confused:

50€ ειχα δωσει

πυκνωτη εχω απο την αρχη και ασφαλεια 20Α
εδω και 4 μηνες ειχα φωτα και στοπ πισω κανονικοτατα
απλα καηκε ο ανορθωτης:mad:

motomaniac
20/06/2012, 20:39
στειλτον βεροια να σου βρω εναν. μονο να μου πεις ποιο χρωμα καλωδιο παει που. ηταν παρεξηγησιαρικα τα σρχ..

karolos SRX 400
22/06/2012, 08:08
ερχονται 2 ασπρα καλωδια απο το βολαν με εναλλασομενο
και φευγουν ενα μαυρο (γειωση) και ενα κοκκινο που πηγαινει μπαταρια και ασφαλεια
συνολο 4 καλωδια εχει η φισα

υπαρχει περιπτωση να βρω πολλα πραγματακια απο ενα φιλο
δεν εχει srx εχει ομως 2 suzuki katana 750 87 μοντελο
εχει τρελαθει να παρει αλλη τις εβαλε αγγελια και βρεθηκε καποιος να τις παρει για παλιοσιδερα
ή ετσι μου το παρουσιασε :
εγω τα μηχανακια δεν τα δινω για παλιοσιδερα προτιμω να στα χαρισω
με την προυποθεση πως θα φτιαξεις το ενα τουλαχιστον.

karolos SRX 400
22/06/2012, 08:14
το λιγοτερο που εχω να κανω ειναι να καβαζτωσω εναν ανορθωτη απο το δευτερο katana
και το περισσοτερο να βρω δουλεια να τελιωσω το srx και να πιασω τα αλλα:smokin:

δεν μπορεσα να κοιμηθω το βραδυ :a8: ειναι και η ζεστη (ασπρομαυρη με χρυσο πλαισιο:lol:)

262125

buckley
22/06/2012, 08:39
το λιγοτερο που εχω να κανω ειναι να καβαζτωσω εναν ανορθωτη απο το δευτερο katana
και το περισσοτερο να βρω δουλεια να τελιωσω το srx και να πιασω τα αλλα:smokin:

δεν μπορεσα να κοιμηθω το βραδυ :a8: ειναι και η ζεστη (ασπρομαυρη με χρυσο πλαισιο:lol:)

262125

Γεια σου παληκάρι μου για πες τίποτα παραπάνω για τα Katana δεν εννοείς φαντάζομαι αυτόν από κάτω ???


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2475852/

sv9cvk
22/06/2012, 17:39
Γεια σου παληκάρι μου για πες τίποτα παραπάνω για τα Katana δεν εννοείς φαντάζομαι αυτόν από κάτω ???


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2475852/


:eek::sad::sick::cry::cry::cry: Γ@@@ την κριση μου γ@@@ :a7::a35::a018:

karolos SRX 400
23/06/2012, 09:02
Γεια σου παληκάρι μου για πες τίποτα παραπάνω για τα Katana δεν εννοείς φαντάζομαι αυτόν από κάτω ???


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2475852/



οχι φυσικα αυτο ειναι κουκλα και πιστευω τα αξιζει τα € του
το συγκεκριμενο δεν ειναι σε καλη κατασταση εξωτερικα το φαναρι ειναι μονιμα ανοιχτο
τα πλαστικα του δεν ειναι σπασμενα αλλα φαινονται σαπια
ειναι ομως λειτουργικο οσο μπορει βεβαια
το παραπονο του ειναι η μεγαλη καταναλωση και τα εξοδα συντηρησης
το κυκλοφορουσε μεχρι προσφατα αλλα σταματησε να το περπαταει πριν 3 - 4 μηνες αν θυμαμαι καλα
γιατι σαπισε το ματακι απο την τρομπα φρενου και εσπασε ή βγηκε οποτε δεν το ασφαλισε και το παρατησε
εχει ομως την τρομπα απο το δευτερο και του προτεινα να καθισουμε μαζι να το δουμε


και η απαντηση :δε θελω να ασχοληθω αλλο
αλλα δε θελω και να το πεταξω

οποτε μαλλον θα ερθει στα βρωμικα χερακια μου
απο δευτερα τα υπολοιπα νεα

buckley
24/06/2012, 19:47
οχι φυσικα αυτο ειναι κουκλα και πιστευω τα αξιζει τα € του
το συγκεκριμενο δεν ειναι σε καλη κατασταση εξωτερικα το φαναρι ειναι μονιμα ανοιχτο
τα πλαστικα του δεν ειναι σπασμενα αλλα φαινονται σαπια
ειναι ομως λειτουργικο οσο μπορει βεβαια
το παραπονο του ειναι η μεγαλη καταναλωση και τα εξοδα συντηρησης
το κυκλοφορουσε μεχρι προσφατα αλλα σταματησε να το περπαταει πριν 3 - 4 μηνες αν θυμαμαι καλα
γιατι σαπισε το ματακι απο την τρομπα φρενου και εσπασε ή βγηκε οποτε δεν το ασφαλισε και το παρατησε
εχει ομως την τρομπα απο το δευτερο και του προτεινα να καθισουμε μαζι να το δουμε


και η απαντηση :δε θελω να ασχοληθω αλλο
αλλα δε θελω και να το πεταξω

οποτε μαλλον θα ερθει στα βρωμικα χερακια μου
απο δευτερα τα υπολοιπα νεα

Επειδή εσύ τουλάχιστον επιτρέπεται να σπαμάρεις στο δικό σου thread με το srx δώσε φώτο από το Kat μέχρι ν΄ανοίξεις (ελπίζω) το thread που δικαιούται ...
ΥΓ Μήπως ο άνθρωπος που το έχει σχετίζεται με Ιστιαία Βορείου Ευβοίας ???

buckley
24/06/2012, 19:53
:eek::sad::sick::cry::cry::cry: Γ@@@ την κριση μου γ@@@ :a7::a35::a018:

Αδερφέ έχει και πιο κοντά σου και μάλιστα 11ρι (παντόφλας επιτρέπουσας !) Φαντάζομαι τι λουλούδι θα έβγαινε αυτό από τα χέρια σου...

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2496487/

the who
24/06/2012, 21:17
Ταπεινο srx δεν υπαρχει.Με ψυχη ειναι ολα (τα srx).Για προχωρα νεος.:beer:

karolos SRX 400
24/06/2012, 23:27
καμια σχεση με ευβοια
θεσσαλονικιος ειναι οπως και εγω :cool:

εχω καποιες δουλιτσες αυτες τις μερες και το εχω παρατησει λιγο το θεμα
και ελπιζω να προλαβω να κανω κατι γιατι κατεβαινω αθηνα την παρασκευη
μετα θεσσαλονικη με βλεπω 7 ιουλιου
σπαμ οφ


βρηκα σχεδιο στο διαδυκτιον για ανορθωτη αν δεν ταιριαξει απο το katana

262380

karolos SRX 400
28/06/2012, 00:40
λοιπον παιδες ελληνων πηρα την αποφαση να σπαμαρω

τελικα τους εχει τους τσαμπουκαδες του στα πλαστικα


262744


262745



262746

karolos SRX 400
28/06/2012, 00:43
το πιρουνι του θελει πεταμα τα καλαμια ειναι σε αθλια κατασταση


262747



262748

karolos SRX 400
28/06/2012, 00:52
δουλευει τρικιλινδρα για καποιο λογο
τα καρμπιρατερ του θελουν δουλιτσα


262749


θελει αρκετα μαζεματα σε σχεση με αυτο που ειχα στο μυαλο μου
το δευτερο δεν το εβγαλα φωτο αλλα δεν εχει καρμπιρατερ πλαστικα
και τα καλαμια του ετσι προχειρα που τα ειδα εχουν και αυτα τα σημαδακια τους
δεν ξερω ομως αν ειναι επιφανειακα ή οχι
τελοσπαντων μου τα χαριζει και τα δυο και βλεπουμε


αυτα προς το παρων

buckley
28/06/2012, 08:15
δουλευει τρικιλινδρα για καποιο λογο
τα καρμπιρατερ του θελουν δουλιτσα


262749


θελει αρκετα μαζεματα σε σχεση με αυτο που ειχα στο μυαλο μου
το δευτερο δεν το εβγαλα φωτο αλλα δεν εχει καρμπιρατερ πλαστικα
και τα καλαμια του ετσι προχειρα που τα ειδα εχουν και αυτα τα σημαδακια τους
δεν ξερω ομως αν ειναι επιφανειακα ή οχι
τελοσπαντων μου τα χαριζει και τα δυο και βλεπουμε


αυτα προς το παρων

"Στα χαρίζει" πόσο large είστε τελικά βρε καρντάσια ? Στην πρώτη φωτό το srxάκι από απέναντι κοιτάει σαν κλαμένο μάλλον έχει καταλάβει που πάει η δουλειά...
Άνοιξε thread για τα katana και ας μην κάνεις ακόμα δουλειά !!!

bulmont
28/06/2012, 09:15
"Στα χαρίζει" πόσο large είστε τελικά βρε καρντάσια ? Στην πρώτη φωτό το srxάκι από απέναντι κοιτάει σαν κλαμένο μάλλον έχει καταλάβει που πάει η δουλειά...
Άνοιξε thread για τα katana και ας μην κάνεις ακόμα δουλειά !!!

Το πρόσεξες όμως ''κλιπόνια'' που έχει;;;; (το κλασμένο)

karolos SRX 400
28/06/2012, 15:04
αν με τα καλαμια του katana δε βγαλω ακρη
τι κανουμε?

το αντινταιβ συστημα μπροστα δε δουλεψε ποτε
ακομη και σαν καινουργιο
φοραει 16αρες ζαντες

τι λετε για μια μοντιφα
του στυλ
πιρουνι-ζαντα-φρενα απο vtr firestorm?
και πισω ψαλιδι και ζαντα επισης απο vtr (εφοσον βολεψει το ψαλιδι σε μηκος το μοχλικο του αμορτισερ κτλ)

αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι οι ζαντες του vtr τριακτινες και στρογγυλεμενες
ασε που ειναι και κιτρινες απο μαμα






:a014:
:a014:

θα δουμε

ακομη δε το ειδαμε γιαννακη το βαφτισαμε:a4:


και για να κλεισω το θεμα εδω
για να ξεκινησω το katana και τη ζωη μου γενικα
θα μετακομισω αθηνα για μονιμα απο σεπτεμβρη οκτωβρη
καινουργια κοπελα με δικο της σπιτι και ΑΠΟΘΗΚΗ
εχουμε ομως μελλον μεχρι να κατεβουν 3 μηχανακια και το κουφαρι απο το vtr κατω:a16:

motomaniac
28/06/2012, 17:43
ρε μαλακα το χεις ενα θεμα να γινεσαι σωγαμπρος ετσι??? κι αμα στραβωσει η δουλεια θα κουβαλας παλι στο χωριο 3 μηχανακι κι ενα κουφαρι? εγω λεω να παρεις μονο το σρχ να προσπαθησεις να το μαζεψεις για να εχεις και μηχανη για τις μετακινησεις και τα αλλα βαλτα στην ακρη για οταν στεριωσουν τα πραγματα. το πιρουνι απο το vtr δεν ειπες οτι το πουλησες? καλως η κακως αυτο το μηχανακι (κατανα) πρεπει να μεινει μαμα πιστευω.. τολαχιστον το ενα απο τα δυο. με το αλλο κανε οτι θες.. αλλα πρωτα να βρεις δουλεια.. για να φτιαχνεις μηχανη χωρις δουλεια θες γκαραζ με εργαλεια (ξες που εχει ενα στην βεροια... ;) ) θες φιλους καλους (τορναδΩρους πολυεστεραδες και τετοια..) και παλι στο τελος θα μεινεις απο κασε-ρι..

karolos SRX 400
28/06/2012, 22:08
καλα τα λες πρεπει να στρωθω πρωτα και μετα να κατεβασω τα katana
και να εχω και δουλεια


το πιρουνι το πουλησα σ ενα φιλο αλλα μπορω να παρω το δικο του
το οποιο μαλλον στραβωσε τα αυτακια που συγκρατουν κατι εξαπιστονες δαγκανες
με αποτελεσμα να μην εχει αρχικο δαγκωμα
εβαλε τις δικες μου δαγκανες (τετραπιστονες) και συμπεριφεροταν ακριβως το ιδιο
ετσι αγορασε το πιρουνι μονο οχι τις δαγκανες

αν δε θα μ ενοχλει το αρχικο δαγκωμα
τα βαζω στο δευτερο στο katana που δε θα παραμεινει μαμα

argiris34
29/06/2012, 09:12
η μοναδικη ζαντα που μοιαζει με αυτες τις 16αρες suzuki (με τα διπλα μπράτσα) σε 17αρα ειναι απο καποια παλια triumph ΑΡΧΩΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑς 90 ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ gsxr 400 που ειναι ιδια σε 17 αλλα δεν θυμαμαι ποιας ακριβως χρονιας 87-88?

karolos SRX 400
29/06/2012, 18:12
οχι και κλαμενο το srx τα κλιπονια κατω απο την πλακα τα σπανε!!!

:smokin:

motomaniac
29/06/2012, 20:32
το srx παρακαλει για usd μπροστινο.. αχ μου αρεσε τοσο πολυ αυτο το μηχανακι που καποια στγμη θα ξαναπαρω ενα. και θα το κανω τουμπανο σαν του dkirkos..

karolos SRX 400
18/10/2012, 09:51
εγω λεω να το κανεις σα το beckham :rotflmao:

spam off

karolos SRX 400
18/10/2012, 10:13
λοιπον καιρο ειχαμε να τα πουμε

ειχα τραβηγματα με δουλειες και γυναικες και τελικα ξεμεινα και απο τα δυο :lol:

εκανα ομως μερικες αγορες
η πρωτη αγορα ενα ζευγαρι λαστιχα για τις μαμα ζαντες (sorry motomaniac)

πηγα τις ξεζανταρα με σκοπο να τις βαψω μονος μου με σπρει
προσπαθησα να κανω αμμοβολη στην ταρατσα με χαλαζια και 2 μικρα κοφλερ
δεν τα καταφερα γιατι αδειαζαν για πλακα
απλωσα το ασταρι που μου συστησαν (σπρει) ουτε αυτο το καταφερα
γιατι μετα ηθελε τριψιμο και δεν το ετριψα
ετσι γιατι βιαζομουν πριν στεγνωση το ασταρι περασα το χρωμα σε εξωτερικο χωρο με αερα

και να φανταστειτε οταν εκανα αμμοβολη ειχε απνοια και γεμισε η ταρατσα χαλαζια
μετα ομως που φυσηξε ο βαρδαρης γεμισε το συμπαν χαλαζια
και οταν τελιωσα πηγα να σκουπισω
ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΣΩΣΤΑ

πηγα τις ζαντες ετσι οπως ηταν και περασαν λαστιχα
271825

dunlop

271826

τις βρωμιες μη τις κοιτατε αν γινετε εβρεχε 3 μερες και δεν καθησα να το πλυνω

karolos SRX 400
18/10/2012, 10:19
δεν τελιωσα ομως (συνηθως αργω να τελιωσω :bawl: )

παρηγγειλα ρετρο γκριπ μπαλονατα και νικελ γκαζιερα

271827

271828

και ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΑ

271829

karolos SRX 400
18/10/2012, 10:24
και τελος περιμενω κοντερακι smiths νομιζω ρετρο και αυτο

νικελ κλιπ ονς

και πισω αναρτησεις

Α! το χρωμα τις ζαντας ειναι μαυρο σατινε οι φωτο το αδικουν :look:

lspiros
18/10/2012, 13:15
ωραια πραματα:beer:
τα γκριπακια απο που τα πηρες?

motomaniac
18/10/2012, 20:46
ρε μλκ εχεις πολυ περιεργο γουστο... ουτε θα θλεα να φαντστω τι τσοντες βλεπεις...

karolos SRX 400
18/10/2012, 23:32
τα πραγματακια τα πηρα απο e bay
αυτοι λεγονται the classc bike shop εχουν και σελιδα στο ιντερνετ

φιλε motomaniac οι τσοντες αργα ή γρηγορα τελιωνουν
τις γκομενες που περναν απο το κρεβατι μου ρωτα:rolleyes:

αλλωστε η ομορφια ειναι αντικειμενικη

και οπως λεει ο σοφος λαος

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

Πολυμήχανος
19/10/2012, 01:15
''Περί ορέξεως, ουδείς λόγος'' έλεγε ο σοφός λαός...

motomaniac
19/10/2012, 02:22
κι οι γκομενες δημητρη τελιωνουν.. θελει τροπο δεν θελει κοπο!! χαχαχαχαχα αντε να πιουμε καφε εχω να σου πω.. ασε που πρεπει να ρθεις κι απο το γκαραζ μια βολτα.. γινεται χαμος..

notakos600
19/10/2012, 07:07
Πολύ καλά το πας.:a014:
Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Στο πλαίσιο του SRX 400 μπαίνει μοτέρ από ΧΤ 600 στις ίδιες βάσεις χωρίς μετατροπές;

motomaniac
19/10/2012, 10:40
ναι ειναι το ιδιο ακριβως απλα πιο αργο... αν εχεις πλαισιο srx εχω μοτερ...

buckley
19/10/2012, 10:52
Πολύ καλά το πας.:a014:
Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Στο πλαίσιο του SRX 400 μπαίνει μοτέρ από ΧΤ 600 στις ίδιες βάσεις χωρίς μετατροπές;

Έχουν πέσει τόσο οι τιμές τους που πιθανότατα να μην αξίζει μετατροπή και άσε μετά και ΚΤΕΟ κλπ...Δες πάντως και το λινκ.

http://www.srx600.net/faq/faq.php&heading=FAQ

sapila racing
19/10/2012, 12:57
Περί ορέξεως ουδείς λόγος, καταλαβαίνω οτι θες κλασσικό look και μαλλον γι αυτο έβαλες τα Κ82.
Oμως ακόμα και σε μοτο του 70 και του 80 βαζουμε άλλα λάστιχα γιατί αυτα τα Dunlop δεν είναι και τα καλύτερα. Τα βαζουν βέβαια καποιοι σε Commando, Βoneville κλπ για το look αλλά εχοντας γνώση του τι κάνουν.
Για το SRX ενα σετ Bridgestone BT45 θα ηταν πολύ καλύτερη επιλογή.

Οσο για όργανα Smiths, φαντάζομαι οτι εννοείς ρεπλικα και οχι original, αλλιώς ειναι πανάκριβα καινούρια και χαλασμένα τα μεταχειρισμένα.

Παντωςσ το μηχανακι σου σίγουρα ειναι διαφορετικό απο τα αλλα.
:wave2:

motomaniac
19/10/2012, 14:25
εχεις σπασει το φτερο?? ειχα αλλα αν θυμαμαι καλα το πουλησα.. εχω απο τζρ θες να δω αν ακανει? παντως στανταρ θα σου χαλασει το στυλ...

karolos SRX 400
19/10/2012, 15:06
τα λαστιχα τοποθετηθηκαν με 160 euro
και απο την αρχη δεν ειχα απαιτησεις απο την ιδια μοτοσυκλετα για φρενα στριψιματα κτλ
οποτε και στα λαστιχα θα κοιτουσα, κατι φθηνο αν γινεται, αλλα με ρετρο λουκ

τα οργανα εννοειτε ρεπλικα

ευχαριστω για το "διαφορετικο" αυτο ηθελα εξ αρχης:sun:

notakos600
20/10/2012, 07:40
Δεν ξέρω για ορέξεις ούτε με ενδιαφέρει από τη στιγμή που το μηχανάκι εμένα προσωπικά μου αρέσει.
Κάρολε, είναι πολύ καλό.:beer:

karolos SRX 400
20/10/2012, 20:04
σ ευχαριστω πολυ:beer:

εχουμε και συνεχεια ομως

και ο δρομος ειναι μακρυς αλλα ομορφος

motomaniac
23/10/2012, 11:12
τα ειπαμε στον καφε... παρε τις μπουκαλες σου απο το VTR να ξεκινησουμε σωστες δουλειες.... και ξεκινα να ψαχνεις για ψαλιδι πισω...

motomaniac
24/10/2012, 09:36
μητσο!!!! http://www.car.gr/parts/view/2564395/ εδω εισαι... σου ειπα παιζουν σε καλες τιμες...

karolos SRX 400
24/10/2012, 15:24
καλη φαση και καλη τιμη
αλλα γιατι να σκορπισω 500 ευρω το λιγοτερο και να μου μεινουν ενα ζευγαρι ζαντες με καινουργια λαστιχα
να καθονται μεχρι να σαπισουν?

και το χειροτερο ειναι πως δε θα μου χρειαστουν ουτε τα κρατηματα ουτε τα φρενα και τα στριψιματα

ξεχνα και αυτο ομως. ενας φιλος χθες το βραδυ καθως εβαζε το αmaxi του στην πυλωτη
ειχα κι εγω το μηχανακι εκει
δεν το προσεξε μου πηρε την ουρα εσπασε ολες τις βασεις και μου εσκισε και τα γκριπ τα καινουργια
οταν εσκασε κατω

τωρα τι κανω μου λες?

και ειναι φιλος καλος και πρωην συγκατοικος

KostasV2
24/10/2012, 16:48
Πολύ απλά τον βάζεις να πληρώσει τις επισκευές. Ούτε φασαρίες, ούτε τίποτα...

motomaniac
25/10/2012, 10:52
φιλικη δηλωση. σε παιρνω τηλ να τα πουμε.