PDA

View Full Version : γ*μώ τις βίδες της Βαυρίας γ*μω ...



road spirit
01/06/2012, 14:52
:lol:
πάω να ξεβιδώσω τις 2 βίδες που φαίνονται στη φωτό, στο πάνω μέρος της ουράς, πίσω απο το σηματάκι της έλικας και γυρνάνε τρελά χωρίς καμία αντίσταση, αλλά δεν βγαίνουν.
:a016::a015:
Δοκίμασα καθώς ξεβιδώνω να τραβάω και με μια πένσα προς τα πάνω αλλά τπτ.

260354

Η μια λύση είναι να βγάλω τα πλαστικά της ουράς μήπως και μου "δώσει" χέρι απο κάτω και να σπρώχνω τη βίδα προς τα πάνω. Αλλά για να βγούν τα πλαστικά πρέπει να φάω όλο το μεσημέρι και να λύσω και όλα τα κάγκελα (και το υπόλοιπο απόγευμα) και χωρίς να είναι σίγουρο ότι όντως χωρίς τα πλαστικά θα έχω πρόσβαση. Μπορεί να είναι τζάμπα κόπος δλδ ...

Το άλλο που σκέφτηκα είναι να τρυπηθούν οι βίδες απο πάνω με ένα λεπτό τρυπάνι και με ανάποδο κολαούζο να τις τραβήξω ... νομίζω θα είναι πιο γρήγορη και απλή λύση (τις βίδες δεν τις χρειάζομαι, θα μπούν άλλες με σχάρα). Η' θα κάνω μαλατσία ???

ρίξτε καμια ιδέα τώρα που δεν είναι μέσα ο όλντμαν γιατί θα αρχίσει τις σφαλιάρες ...:a38:

Cpt. Haddock
01/06/2012, 14:56
Μηπως ειναι ασφαλείας οποτε πρεπει γυρνωντας να τις πιεσεις και προς τα μεσα?

Σαν το καπακι της χλωρινης να πούμε :tooth:

sniper
01/06/2012, 14:58
1. Βγαίνουν;
2. Πιθανότατα έχουν φάει (κι οι 2 όμως; τέτοια σημασία στην ποιότητα; ) τις βόλτες στο πλαστικό και γυρνάνε..

MikeG
01/06/2012, 14:59
Ο Νίκος έχει δίκιο. Μάλλον έχουν φαγωθεί τα πάσα στο πλαστικό . Έχεις προσπαθήσει να τις ξαναβγάλεις και τις 2?

road spirit
01/06/2012, 15:02
1. Βγαίνουν;
2. Πιθανότατα έχουν φάει (κι οι 2 όμως; τέτοια σημασία στην ποιότητα; ) τις βόλτες στο πλαστικό και γυρνάνε..

1. βρε κιοφτέ, άμα έβγαιναν θα ζητούσα βοήθεια?
2. σώπα!! δε ψάχνω διάγνωση, λύση ψάχνω


@Κάπτεν: όχι δεν πρέπει να είναι ασφαλείας
@Μικε: ναι ρε απο παλιότερα είναι το πρόβλημα απλά τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ

sniper
01/06/2012, 15:03
Σύντροφε Ιωάννη, δοκίμασε μ' ενα κατσαβίδι να δεις αν μπορείς (ΑΠΑΛΑ βλάχο) να τις βγάλεις κάνωντας μοχλό από το πλάι.. αν δεν βγαίνουν μ' ευκολία... στον dealer της γειτονιάς για να μην πάρεις όλη την ουρά στα χέρια..

sniper
01/06/2012, 15:03
1. βρε κιοφτέ, άμα έβγαιναν θα ζητούσα βοήθεια?
2. σώπα!! δε ψάχνω διάγνωση, λύση ψάχνω


@Κάπτεν: όχι δεν πρέπει να είναι ασφαλείας
@Μικε: ναι ρε απο παλιότερα είναι το πρόβλημα απλά τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ

1. Εννοώ αν πρέπει να βγαίνουν ή είναι διακοσμητικές σαν τα φυσεκλίκια του Καιάδα.
2. Στα @@ μας.

McGyver
01/06/2012, 15:05
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=417836

:wave2:

MikeG
01/06/2012, 15:05
@Μικε: ναι ρε απο παλιότερα είναι το πρόβλημα απλά τώρα αποφάσισα να ασχοληθώ


Δες στο service manual τι σκατά έχει από κάτω από τις βίδες. Ίσως βγάζοντας το κάτω κομμάτι του πίσω φτερού να δεις τις βίδες & να τις "ξεβιδώσεις" από μέσα. Όπως και να έχει δες το διάγραμμα τι σκατά παίζει.

STOYBI
01/06/2012, 15:12
:lol:
πάω να ξεβιδώσω τις 2 βίδες που φαίνονται στη φωτό, στο πάνω μέρος της ουράς, πίσω απο το σηματάκι της έλικας και γυρνάνε τρελά χωρίς καμία αντίσταση, αλλά δεν βγαίνουν.
:a016::a015:
Δοκίμασα καθώς ξεβιδώνω να τραβάω και με μια πένσα προς τα πάνω αλλά τπτ.

260354

Η μια λύση είναι να βγάλω τα πλαστικά της ουράς μήπως και μου "δώσει" χέρι απο κάτω και να σπρώχνω τη βίδα προς τα πάνω. Αλλά για να βγούν τα πλαστικά πρέπει να φάω όλο το μεσημέρι και να λύσω και όλα τα κάγκελα (και το υπόλοιπο απόγευμα) και χωρίς να είναι σίγουρο ότι όντως χωρίς τα πλαστικά θα έχω πρόσβαση. Μπορεί να είναι τζάμπα κόπος δλδ ...

Το άλλο που σκέφτηκα είναι να τρυπηθούν οι βίδες απο πάνω με ένα λεπτό τρυπάνι και με ανάποδο κολαούζο να τις τραβήξω ... νομίζω θα είναι πιο γρήγορη και απλή λύση (τις βίδες δεν τις χρειάζομαι, θα μπούν άλλες με σχάρα). Η' θα κάνω μαλατσία ???

ρίξτε καμια ιδέα τώρα που δεν είναι μέσα ο όλντμαν γιατί θα αρχίσει τις σφαλιάρες ...:a38:


Μηπως ειναι απλα περαστες απο το πλαστικο και βιδωνουν σε παξιμαδια στην κατω πλευρα...???

road spirit
01/06/2012, 15:15
Σύντροφε Ιωάννη, δοκίμασε μ' ενα κατσαβίδι να δεις αν μπορείς (ΑΠΑΛΑ βλάχο) να τις βγάλεις κάνωντας μοχλό από το πλάι.. αν δεν βγαίνουν μ' ευκολία... στον dealer της γειτονιάς για να μην πάρεις όλη την ουρά στα χέρια..κατσαβίδι δεν μπαίνει, αν προσέξεις οι βίδες είναι μέσα σε πλαστική φωλιά... το δοκίμασα, θα σπάσει το πλαστικό...


1. Εννοώ αν πρέπει να βγαίνουν ή είναι διακοσμητικές σαν τα φυσεκλίκια του Καιάδα.
2. Στα @@ μας.1. ναι θεωρητικά βγαίνουν για να κουμπώνει εκεί σχάρα, μπαγκαζιέρα κλπ 2.x2


Δες στο service manual τι σκατά έχει από κάτω από τις βίδες. Ίσως βγάζοντας το κάτω κομμάτι του πίσω φτερού να δεις τις βίδες & να τις "ξεβιδώσεις" από μέσα. Όπως και να έχει δες το διάγραμμα τι σκατά παίζει.το κοίταξα το μάνιουαλ, δεν δείχνει τπτ...

sniper
01/06/2012, 15:17
Μηπως ειναι απλα περαστες απο το πλαστικο και βιδωνουν σε παξιμαδια στην κατω πλευρα...???

Τον έσκισες..

road spirit
01/06/2012, 15:19
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=417836

:wave2:εντάξει λοιπόν, την κάτσαμε ... γαμώ το #$%^&*((*&^^%$$##



Μηπως ειναι απλα περαστες απο το πλαστικο και βιδωνουν σε παξιμαδια στην κατω πλευρα...???μόλις λύθηκε η απορία μας, δες το λινκ που έβαλε ο μακγκάιβερ ...

STOYBI
01/06/2012, 15:19
Τον έσκισες..

Μ@λ@κι@ ειπα..... ???

road spirit
01/06/2012, 15:25
Δίκιο είχα..

δεν καταλαβαίνω που είχες δίκιο και πραγματικά με εκνευρίζεις ...
δεν κάνεις ένα καθάρισμα απο τις μαλακίες και να μείνει το θρεντ καθαρό και ήσυχο?

sniper
01/06/2012, 15:36
δεν καταλαβαίνω που είχες δίκιο και πραγματικά με εκνευρίζεις ...
δεν κάνεις ένα καθάρισμα απο τις μαλακίες και να μείνει το θρεντ καθαρό και ήσυχο?

Ειχα δίκιο ότι είναι διακοσμητικές γιατί αν ειναι να βγαίνουν για να μπαινοβγαίνουν σχάρες βαλίτσες κλπ τότε μάλλον δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους.. Συμφωνεις;

VASOS
01/06/2012, 15:47
μαγνήτης?
μυτοτσίμπιδο?
φρυδοτσίμπιδο?

Εχετλαίος
01/06/2012, 16:56
Aπο κάτω απ την ουρά, στο ίδιο σημείο, ίντα έχει;
Φαίνεται πράμα ή είναι τυφλές;

V-TEC
01/06/2012, 17:21
.. να προτεινω κατι κ εγω ;

- αν ειναι πλαστικες οι φωλιες κ εχουν φαγωθει
κ δεν εχεις χωρο να κανεις μοχλο με ενα ισιο κατσαδιδακι ξεδιδωνοντας ταυτοχρονα,
δοκιμασε με ενα λεπτο συρμα να κανεις μια μικρη θηλεια
Κ να την περασεις κατω απο την βιδα.
Αν περναει, τραβας ελαφρα κ ξεβιδωνεις ταυτοχρονα
κ μαλλον θα βγει ..

sniper
01/06/2012, 20:27
.. να προτεινω κατι κ εγω ;

- αν ειναι πλαστικες οι φωλιες κ εχουν φαγωθει
κ δεν εχεις χωρο να κανεις μοχλο με ενα ισιο κατσαδιδακι ξεδιδωνοντας ταυτοχρονα,
δοκιμασε με ενα λεπτο συρμα να κανεις μια μικρη θηλεια
Κ να την περασεις κατω απο την βιδα.
Αν περναει, τραβας ελαφρα κ ξεβιδωνεις ταυτοχρονα
κ μαλλον θα βγει ..

Aμα είσαι μάστορας!

Γεια σου George! :wave2:

antsoar
01/06/2012, 22:58
Μου ήρθε τώρα κάτι λίγο κουφό: παίρνεις δυο φτηνά κατσαβίδια παίρνεις και μια κατάλληλη και ισχυρή κόλλα.

Κολλάς το κάθε κατσαβίδι επάνω στη βίδα και όταν έχει κολλήσει καλά τραβάς ελαφρά προς τα επάνω και ξεβιδώνεις




Το είπα είναι κουφό... αλλά?

V-TEC
02/06/2012, 02:06
Aμα είσαι μάστορας!

Γεια σου George! :wave2:

:wave2::wave2::wave2:

road spirit
05/06/2012, 10:05
η ιδέα με το σύρμα είναι καλή, αλλά αφενός δεν χωράει αφετέρου για να βιδώσει η σχάρα πάνω θα έπρεπε να φτιαχτεί το σπείρωμα, διαφορετικά αν θελήσω να βγάλω κάποια στιγμή τη σχάρα πάλι τα ίδια θα έχουμε....

οπότε λύθηκε η ουρά όπως στο θρεντ του αντβράιντερ και φτιάχτηκε ... μόνο 3 ώρες μου πήρε και πολλά μπινελίκια

OldMan
05/06/2012, 12:52
δεν κάνεις ένα καθάρισμα απο τις μαλακίες και να μείνει το θρεντ καθαρό και ήσυχο?
Τελικά, από τότε που έγινες άντρας (εκεί στα Πυρηναία..) το πήρε ο κώλος σου παραμύθι και δεν μπορούμε να μαζέψουμε την μαγκιά σου ... :a07: