PDA

View Full Version : Ταξίδι με μπάλωμα?



Billymuse
01/06/2012, 21:12
Φίλοι του φορουμ έψαξα για παρόμοιο ποστ αλλά δε βρήκα και έτσι παίρνω το θάρος να κάνω την ερώτηση μου σαν νέος οδηγός,πρόσφατα με έπιασε λάστιχο(πρώτη φορά στη μηχανή) και συγκεκριμένα το πίσω, το πήγα για μπάλωμα (δε ξέρω κατα πόσο ασφαλές είναι το κορδόνι..!)η τρύπα απο τι μου είπε ο λαστιχάς ειναι νορμαλ και δεν έχει προβλημα το λάστιχο να σκιστεί...επίσης μου είπε οτι έχει υπο νορμαλ συνθηκες ακόμα ζωή για 4000 χιλιομετρα.
οπότε σας ρωτάω τώρα το καλοκαίρι που έχω υπολογίσει πρόχειρα θα κάνως πάνω κάτω 1500-1600 χιλίομετρα υπάρχει να έχω πρόβλημα με το λάστιχο(όχι αν το τρυπίσω πάλι:p) αλλά με το μπάλωμα η να βάζω λιγότερη πίεση στον αέρα,η επειδή θα καίει για τα καλά η ασφάλτος να προσέξω κάτι?:rolleyes: ρίξτε μου τα φώτα σας

Cpt. Haddock
01/06/2012, 21:15
Ουτε που θυμάμαι πόσα χλμ εχω κανει με μπαλωμένα λαστιχα.

taisteal
01/06/2012, 21:22
Ουτε που θυμάμαι πόσα χλμ εχω κανει με μπαλωμένα λαστιχα.

+1..

mikes
01/06/2012, 23:15
αν εχεις κανει εσωτερικο μπαλωμα τοτε ειναι σαν να μην εχει τρυπησει ποτε το λαστιχο!!!

grharris
01/06/2012, 23:31
Παιζει ρολο το ειδος του μπαλωματος αλλα και το σημειο.

Αν δηλαδη ειναι πολυ πλαι τοτε υπαρχει ρισκο στις μεγαλες ταχυτητες να το πεταξει η φυγοκεντρος.

Οπως και να εχει, καλο ειναι να εχεις το νου σου και να ελενχεις συχνα την πιεση.

mikes
01/06/2012, 23:36
Παιζει ρολο το ειδος του μπαλωματος αλλα και το σημειο.

Αν δηλαδη ειναι πολυ πλαι τοτε υπαρχει ρισκο στις μεγαλες ταχυτητες να το πεταξει η φυγοκεντρος.

. τοσα χρονια λαστιχας πρωτη φορα ακουω τετοια ανοησια!!!! :lol::lol::lol:

mikes
01/06/2012, 23:42
λοιπον αφου το θετεις τοσο επιστημονικα και βαζεις στο παιχνιδι τις δυναμεις να στο κανω λιγο λιανα:

πρωτον: η κολλα που χρησιμοποιουμε για τα μπαλωματα ειναι τοσο δυνατη που μετα το μπαλωμα δεν το ξεκολλας ουτε με εκρηξη!
δευτερον: η πιεση του αερα εχει την ταση να σπρωχνει το μπαλωμα ακομα περισσοτερο προς το ελαστικο
τριτον: μιας και ανεφερες τη φυγοκεντρο, βαση της εφαρμογης αυτης της δυναμης, προς τα που λες εσυ να πιεζεται το μπαλωμα περισσοτερο???
μαντεψε!! προς το λαστιχο!!!!
για να φυγει μπαλωμα απο τη θεση του πρεπει αυτος που θα το κολλησει να ειναι πραγματικα παπαρας μαστορας!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: μιλαμε για μπαλωμα και οχι για κορδονι!!! το κορδονι ειναι προσωρινη λυση και δεν προτεινεται!!!

Εχετλαίος
02/06/2012, 07:48
Ουτε που θυμάμαι πόσα χλμ εχω κανει με μπαλωμένα λαστιχα.

+1 :D

Billymuse
02/06/2012, 11:27
η τρυπα έγινε κανονικά στο κέντρο του ελαστικού και όχι σε κάποιο πλαινό σημείο αλλά και πάλι απο τι κατάλαβα δε έχω πρόβλημα αρκεί να κοιτάω συχνά την πίεση,ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :beer:

nikolas1709
02/06/2012, 12:10
μπαλωμα σωστο ειναι αυτο που γινετε απο μεσα απο το ελαστικο
τα λαστιχακια ειναι πατεντα γρηγορη ευκολη για να κανεισ την δουλεια σου μεχρι το πιο κοντινο λαστιχαδικο ωστε να φτιαχτει σωστα

OldMan
05/06/2012, 11:40
μιας και ανεφερες τη φυγοκεντρο,
Πράγμα που το περάσαμε στο ντούκου αλλά εσύ επιμένεις..:D

βαση της εφαρμογης αυτης της δυναμης, προς τα που λες εσυ να πιεζεται το μπαλωμα περισσοτερο???
μαντεψε!! προς το λαστιχο!!!!
Διάβασε τι έγραψε ο άνθρωπΑς πρώτα μάστορα..!!

Αν το μπάλωμα είναι πολύ πλάι, η "ακατονόμαστη" δύναμη το Ζμπρώχει κάθετα στην επιφάνεια του ελαστικού, άρα θελει να το ξεκολλήσει σε "διατμητικό style"..



Υ.Γ.
Μια χαρά τα λες και τίποτε δεν θα πάθει το μανιτάρι και το λαστιχο θα είναι ΟΚ και παπαρολογούμε μέχρι να γίνει ο καφές...;)

mikes
05/06/2012, 12:25
Διάβασε τι έγραψε ο άνθρωπΑς πρώτα μάστορα..!!

Αν το μπάλωμα είναι πολύ πλάι, η "ακατονόμαστη" δύναμη το Ζμπρώχει κάθετα στην επιφάνεια του ελαστικού, άρα θελει να το ξεκολλήσει σε "διατμητικό style"..

εεε ποσο πλαι να κοληθει πια?? αν ειναι στην επιφανεια που καλυπτει το πελμα δεν εχει προβλημα!! αμα κοληθει καλα δεν παιζει να ξεκολησει ουτε με εκρηξη λεμε!!!
στο πλαινο του λαστιχου ουτως η αλλως δε γινεται μπαλωμα! δεν πιανει εκει!

sniper
05/06/2012, 12:29
Πράγμα που το περάσαμε στο ντούκου αλλά εσύ επιμένεις..:D

Διάβασε τι έγραψε ο άνθρωπΑς πρώτα μάστορα..!!

Αν το μπάλωμα είναι πολύ πλάι, η "ακατονόμαστη" δύναμη το Ζμπρώχει κάθετα στην επιφάνεια του ελαστικού, άρα θελει να το ξεκολλήσει σε "διατμητικό style"..



Υ.Γ.
Μια χαρά τα λες και τίποτε δεν θα πάθει το μανιτάρι και το λαστιχο θα είναι ΟΚ και παπαρολογούμε μέχρι να γίνει ο καφές...;)

Έχω ανεβοκατέβει το Μπράλο με σχετικά μεγάλες ταχύτητες με μακαρόνι στο πίσω χωρίς να πάθει κιχ το λάστιχο.. Στην απουσία της Ακατανομάστου δυνάμεως βοηθούσε βέβαια κι η παρουσία του Μηδενιστή συντρόφου στην πίσω μου ρόδα. Η ψυχική μου ηρεμία την δεδομένη στιγμή είναι άλλο κεφάλαιο..