PDA

View Full Version : The BMW-MERC syndrome...



teogtp
02/06/2012, 10:18
Καλημέρα στην παρέα.Πιστεύω οτι σας εχει τύχει σε ταξίδι την ωρα που προσπερνάτε προπορευόμενο όχημα (προβλεπόμενα πάντα έλεγχος καθρέφτες,φλας)να εμφανίζετε ενας πίσω σας και να σας "παίζει" τα φώτα μανιοδώς για να σας προσπεράσει,ασχέτος αν στα 800 μέτρα θα σταματήσει για βενζίνη ή θα πέσει σε λιγότερα χλμ απο αυτα που πάτε εσείς!! ή στα φανάρια με το που ανάβει πράσινο σας κορνάρουν για να "πέσετε" στην άκρη να πέρασουν πρώτοι, καθώς και ότι γι'αυτους δεν τίθετε θέμα προτεραιότητας ΠΑΝΤΑ αύτοι έχουν ΕΣΥμε τον ματρακά σου ψόφα!!:moutza:

Cpt. Haddock
02/06/2012, 10:41
[...]να εμφανίζετε ενας πίσω σας και να σας "παίζει" τα φώτα μανιοδώς για να σας προσπεράσει,[...]

Με τη βενζινη στο 1.8 εχει αρχισει να σπανιζει αυτο το φαινομενο :D

DrBig
02/06/2012, 12:48
?
Καλημέρα στην παρέα.Πιστεύω οτι σας εχει τύχει σε ταξίδι την ωρα που προσπερνάτε προπορευόμενο όχημα (προβλεπόμενα πάντα έλεγχος καθρέφτες,φλας)να εμφανίζετε ενας πίσω σας και να σας "παίζει" τα φώτα μανιοδώς για να σας προσπεράσει,ασχέτος αν στα 800 μέτρα θα σταματήσει για βενζίνη ή θα πέσει σε λιγότερα χλμ απο αυτα που πάτε εσείς!! ή στα φανάρια με το που ανάβει πράσινο σας κορνάρουν για να "πέσετε" στην άκρη να πέρασουν πρώτοι, καθώς και ότι γι'αυτους δεν τίθετε θέμα προτεραιότητας ΠΑΝΤΑ αύτοι έχουν ΕΣΥμε τον ματρακά σου ψόφα!!:moutza:

Και εσυ με τον ματρακα τι γυρευεις στην αριστερη λωριδα?
Ξερεις τι εκνευριστικο ειναι να πηγαινεις με 180 και καθε 500 μετρα (δηλαδη καθε 10 δευτερολεπτα) να πρεπει να φρεναρεις για τον καθε παπαρα που προσπερναει με 130? :smokin:

gefr
08/06/2012, 07:41
Μμμμ η κουβέντα παίρνει ενδιαφέρουσα τροπή... κατ'αρχήν τα 130 είναι ήδη το νόμιμο όριο, κατά δεύτερο έχει και ο "ματρακάς" δικαίωμα να προσπερνάει (πληρώνει και αυτός τέλη κυκλοφορίας), κατά τρίτο όταν έχει ελεύθερη τη δεξιά λουρίδα υποχρεούται να παραμερίσει, πράγμα που θα γίνει μετά την προσπέραση, κατά τέταρτο φαντάσου πόσους εκνευριστικούς τύπους θα συναντάς αν πηγαίνεις με 280...
Υ.Γ. Ο ματρακάς δεν είναι ένα μεγάλο σφυρί; κοπάνα του μία στο κεφάλι και τέλος.

gefr
08/06/2012, 07:43
Με τη βενζινη στο 1.8 εχει αρχισει να σπανιζει αυτο το φαινομενο :D

Όταν πάει στα 5€ όλοι σα τον ματρακά θα οδηγούν...

teogtp
08/06/2012, 08:43
Και ο δικός μου ματρακάς , φαντάζομαι και άλλων, την 250αρα την πατάει,αλλα δεν γ@μ@μω τους συνοδιπόρους μου.Απλά αναφέρω οτι πρόκειτε για ένα φαινόμενο
που συναντώ στην συγκεκριμένη κατηγορία.

mikes
08/06/2012, 09:11
και τα αουντι επισης ετσι κανουν! εμενα παντως μου εχει τυχει στην εθνικη μερσεντες-μπεμβε-αουντι να με πανε προφυλακτηρα ντε και καλα να κανω
στην ακρη να περασουν σε δρομο με αρκετη κινηση (δεν θα μπορουσαν να πανε μακρυα δλδ, ουτε να ανοιξουν παραπανω), και σε δρομο με αρκετα αραιη
κινηση, πορσε 911 να περιμενει υπομονετικα πισω μου, ποτε θα μπορεσω να παραμερισω για να φυγει!

Joyrider
08/06/2012, 09:22
Πιστεύω οτι σας εχει τύχει σε ταξίδι

Και γαμώ τις φάσεις είναι. Κατεβάζεις δυο ταχύτητες κάνεις δεξιά και τον κοιτάς να προσπαθεί να σε προσπεράσει :lol:

DrBig
08/06/2012, 09:34
Και ο δικός μου ματρακάς , φαντάζομαι και άλλων, την 250αρα την πατάει,αλλα δεν γ@μ@μω τους συνοδιπόρους μου.Απλά αναφέρω οτι πρόκειτε για ένα φαινόμενο
που συναντώ στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Ειναι ενα παιχνιδι νευρων. Χανει αυτος που θα νευριασει πρωτος. Κανε ο,τι καλλιτερο μπορεις κι ας'τον να κορναρει απο πισω.

RaGe_Raptor
08/06/2012, 09:51
Κι εγώ BMW αυτοκίνητο εχω αλλά δεν κάνω έτσι:-)μην το περιορίζετε στις μάρκες...μη βάζετε ταμπέλες όπως δε θέλετε να σας βάζουν.

toyar
08/06/2012, 09:58
εγω στην εθνικη ολο ματρακαδες σαν τον δικο μου βλεπω
καγιεν, Χ5, range rover, slk, M3 και αλλα τετοια μονο παρκαρισμενα σε μπουζουκια, club κλπ
προχθες στο κιατο ενα volvo xc90 πηγαινε ολο το δρομο με 90 πισω απο το κτελ, μαλλον προσπαθουσε να φτασει αθηνα με το τελευταιο 50αρικο βενζινη:cry:

DrBig
08/06/2012, 10:03
εγω στην εθνικη ολο ματρακαδες σαν τον δικο μου βλεπω
καγιεν, Χ5, range rover, slk, M3 και αλλα τετοια μονο παρκαρισμενα σε μπουζουκια, club κλπ
προχθες στο κιατο ενα volvo xc90 πηγαινε ολο το δρομο με 90 πισω απο το κτελ, μαλλον προσπαθουσε να φτασει αθηνα με το τελευταιο 50αρικο βενζινη:cry:

slipstreaming :)

teogtp
08/06/2012, 10:52
Και γαμώ τις φάσεις είναι. Κατεβάζεις δυο ταχύτητες κάνεις δεξιά και τον κοιτάς να προσπαθεί να σε προσπεράσει :lol:

Έιναι και αυτός ενας τρόπος απάντησης.Θα ήθελα να έβλεπα όμως και την έκφραση του "γ@μ@μουα"με το 525 όταν θα αναρωτιόταν γιατί δεν έχει περάσει μπροστά ακόμη
και το κοντέρ να γράφει 230+.:a48:

chr1s_86
08/06/2012, 11:33
Και γαμώ τις φάσεις είναι. Κατεβάζεις δυο ταχύτητες κάνεις δεξιά και τον κοιτάς να προσπαθεί να σε προσπεράσει :lol:


Ακριβώς αυτό ! :cool: :lol:

thanos_s
08/06/2012, 12:00
Και γαμώ τις φάσεις είναι. Κατεβάζεις δυο ταχύτητες κάνεις δεξιά και τον κοιτάς να προσπαθεί να σε προσπεράσει :lol:

Το καλυτερο μου!! ειδικα αν ειμαι με το cupra δεν με βλεπουν καν :D

sapila racing
08/06/2012, 12:04
Το καλυτερο μου!! ειδικα αν ειμαι με το cupra δεν με βλεπουν καν :D

Τι ειναι αυτό τωρα γρήγορο? :rolleyes:

:lol:

Joyrider
08/06/2012, 12:14
Το καλυτερο μου!! ειδικα αν ειμαι με το cupra δεν με βλεπουν καν :D

Δεν θα πιάνεις και πολύ χώρο στον καθρέφτη τους μάλλον :a09:

teogtp
08/06/2012, 12:19
Οσο ποιό "φτηνομάρκα"είναι τόσο ποιό πολύ τσούζει.
Σε μαγαζί φίλου μου μπαίνει έξαλος ιδιοκτήτης Ε200 Brabus styleκαι βρίζει γιατί τόλμησε και τον τσάγιωσε C5 2.3.
-Ακούς εκεί τόσα χιλιάρικα αμάξι και να μην τον φτάνω!!!!

thanos_s
08/06/2012, 12:55
Τι ειναι αυτό τωρα γρήγορο? :rolleyes:

:lol:

Μπα μαμα ειναι :lol:

camen
08/06/2012, 15:26
Γυρνωντας Πατρα προχθες και λιγο πριν την εισοδο στην παρακαμψη Αγρινιου εχει ψιλοκινηση,προσπερναω 1-2 νταλικες και "πεφτω" πανω σε audi r8:D
Καθομαι λιγο πισω του αλλα εχει κολλησει και αυτος σε κατι νταλικες οποτε περναω και φευγω...

Μετα απο 3-4χλμ μπαινω παρακαμψη,ρολαρω με 130-140. Τσουπ νατος ο αρχοντας στον καθρεφτη μου! Δεν με πλησιαζει γρηγορα οποτε ρολαρει κ αυτος. Δεξια λωριδα εγω ,ερχεται διπλα μου αριστερη λωριδα.
Φανταστικος ηχος,υπεροχος! Η αληθεια ειναι πως ο Ντουκος δεν εχει καμια τεραστια τελικη,το χω κοντινει κ λιγο μεχρι 200-210 το χω παει γενικα...

Ωραια λεω ας χαβαλεδιασουμε λιγο να περασει η ωρα,ετσι κι αλλιως κινηση δεν ειχε... Αρχιζω να ανοιγω ανοιγει κ το παλικαρι,οχι σε φαση κοντρας με καρυδωμα.Απλα αυξανουμε.Ετσι κι αλλιως ηξερα οτι την εχει πιο μεγαλη...150-170-180-200...
Μας παιρνει κ λιγο η κατηφορα ,220 στο κοντερ ο Ντουκος...

Κ ξαφνικα ρε παιδια λες κ σταματησε ο χρονος για μενα(οχι πως περιμενα κ τπτ διαφορετικο!).Κανει ενα καθισμα στην ασφαλτο το r8 και πεταγεται λες και μολις ειχε κουμπωσει 3η...:uplate:
Αφου νομιζα οτι μου πατησαν pause... :cry:

Νταξει μετα τον προλαβα στην Παλιοβουνα ειχε κολλησει παλι σε νταλικες,του κορναρα,μου κορναρε και εξαφανιστηκα να φτασω Πατρα γτ περιμενε γκομενακι για καφε...;)