PDA

View Full Version : XT660X - ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!



Chrisad
02/06/2012, 12:15
Καλησπέρα, έχω ένα XT660X 2004', εχθές γυρνώντας από τη δουλειά (ευτυχώς κοντά στο σπίτι μου) έσβησε η μηχανή μόλις σταμάτησα σε φανάρι. Η μηχανή έπαιρνε αμέσως μπροστά αλλά μόλις έβαζα ταχύτητα έσβηνε. Τελικά κατάφερα και έφτασα στο σπίτι κρατώντας πολύ ψηλές στροφές και ουσιαστικά μη αφήνοντας το μηχανάκι να σβήσει διάνυσα ακόμα 300 μέτρα προκειμένου να φτάσω στο σπίτι μου. Πήρα τηλέφωνο το συνεργείο και μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότατα είναι ο διακόπτης του σταντ (ο οποίος όταν είναι κατεβασμένο το σταντ και βάλεις ταχύτητα σβήνει η μηχανή) ο διακόπτης δείχνει να λειτουργεί οκ (το έμβολο μπαίνει και βγαίνει άνετα χωρίς να κολλάει) παρόλο λοιπόν που έριξα και spay λιπαντικό για να "ξεκολλήσει" αν ήταν κολλημένος... το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Η μόνη λύση ήταν να παρακάμψω τον διακόπτη για να μη σβήνει η μηχανή, έτσι και έκανα έκοψα τα 2 καλώδια που πάνε στο διακόπτη, κάπου στη μέση και τα ένωσα μεταξύ τους, προκειμένου να παρακαμφθεί ο διακόπτης..... το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Η μηχανή παίρνει αμέσως μπροστά και κρατάει μια χαρά ρελαντί, μόλις βάλω ταχύτητα όμως σβήνει.

Κάθε βοήθεια - ιδέα ευπρόσδεκτη

charlie says
02/06/2012, 13:07
tps μαλλον

nikolas1709
02/06/2012, 13:18
tps μαλλον

+950

Chrisad
02/06/2012, 13:50
Με ιδιαίτερη ευαισθησία στα θέματα ασφάλειας και σεβασμό στους τελικούς καταναλωτές, η YAMAHA MOTOR CO. σε συνεργασία με τη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ πραγματοποιούν διαδικασία ανάκλησης για τον έλεγχο καλής λειτουργίας του αισθητήρα θέσης γκαζιού TPS για τα ακόλουθα μοντέλα δικύκλων :
YAMAHA XT660R, XT660X, YZF R1 (΄04-΄05), FZ6N/S, FJR1300 / 1300A, TDM900 / 900A, MT01 και XV1700, έτους κατασκευής μέχρι και το 2005.

"Συγκεκριμένα λόγω υπερευαισθησίας, το ηλεκτρονικό εξάρτημα που ονομάζεται «αισθητήρας θέσης γκαζιού» (TPS), μπορεί να οδηγήσει σε σβήσιμο τον κινητήρα όταν αυτός δουλεύει στο ρελαντί."

Το σύμπτωμα το δικό μου δεν έχει να κάνει με το γκάζι ή με το ρελαντί αλλά μόλις βάζω ταχύτητα

gregogti
02/06/2012, 14:43
δλδ στο ρελαντι αν το γκαζωσεις ανεβαζει ανετα ????

Chrisad
02/06/2012, 15:58
παιδιά αν μαρσάρω με νεκρά δεν υπάρχει πρόβλημα ο κινητήρας δουλεύει και ανεβάζει στροφές κανονικά, μόλις συμπλεκτάρω και βάλω ταχύτητα αμέσως σβήνει...

karellen
03/06/2012, 09:29
ΔΕΝ είναι σταντ.
Αν ήταν δεν θα δούλευε καν το μοτέρ και όχι μόνο σε υψηλές στροφές.
Εντόπισε το TPS είναι ένα στρογγυλό μαύρο πράγμα σαν 2ευρο,δεξιά της μηχανής,πίσω από τον κύλινδρο.
Αν το πρώτο ψηφίο είναι μέχρι 3 θέλεις αλλαγή,αν είναι από 4 και πάνω είσαι εντάξει.

Chrisad
04/06/2012, 12:25
Τώρα δεν δουλεύει ούτε σε υψηλές στροφές έτσι και αλλιώς, μόνο εκείνη τη στιγμή ίσα ίσα για να μη σπρώχνω και να φτάσω σπίτι. Το tps δεν το έχω εντοπίσει για να δω τι γράφει... όπως και να έχει ψάχνω να βρω τρόπο μεταφοράς στο συνεργείο και βλέπουμε....

Chrisad
05/06/2012, 16:01
Σήμερα το πρωί φόρτωσα το μηχανάκι με μοτο οδική (40 € για την ιστορία) και το πήγα στο συνεργείο. Το άφησα μιας και εκ πρώτης όψεως ο μάστορας (Σταθακόπουλος Στάθης, Μαυρομιχάλη για την ιστορία) προβληματίστικε γιατί παρόλο που είδε ότι είχα απομονώσει σωστά τον διακόπτη του στάντ τα συμπτώματα παρέμεναν τα ίδια.... όπως περιέγραψα πιο πάνω. Τελικά μετά από ψάξιμο που έκανε βρέθηκε ο υπεύθυνος.... ένα καλωδιάκι κομμένο στην αρχή της φύσας που οδηγεί στον διακόπτη του στάντ. Με αποτέλεσμα παρόλο που το "παρέκαμπτα" εγώ χαμηλά ενώνοντας τα καλώδια μεταξύ τους τελικά ήταν ανούσιο μιας και ήταν κομμένο ψηλότερα όπου δεν είχα ούτε καν οπτική πρόσβαση.

Κόστος ζημιάς 20 €

Λοιπόν μάγκες ευχαριστώ πραγματικά όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν, άσχετα με το αν "έπεσαν" μέσα ή όχι :)

υ.γ) Θα δώσω +1 στο συγκεκριμένο συνεργείο που εμπιστεύομαι από το 2004 όπου για ακόμα μια φορά μου αποδεικνύει ότι υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες που δεν προσπαθούν να παραμυθιάσουν και να βγάλουν "τζάμπα" χρήμα στην πλάτη μας. sorry παιδιά δεν είναι διαφήμιση απλά νομίζω ότι στις μέρες μας πρέπει να επιβραβεύουμε το σωστό όπως ....κράζουμε το λάθος.