PDA

View Full Version : wr 200,δεν παιρνη ευκολα μπροστα



balakia
02/06/2012, 18:30
βγαζω το καρμπ και στεγανοποιω μια μικρο διαροη στη λεκανη του,2 μερες μετα αλλαζω την αριστερη τσιμουχα του στροφαλου,ε απο τοτε οταν ειναι κρυο και εχω λιγες μερες να το κυκλοφορησω θελει τεμεναδες για να παρη μπροστα,με τσοκ και χωρις,αλλαξα και μπουζι αλλα τιποτα.
παιζει επειδη αλλαξα την τσιμουχα να εγινε πιο φτωχο το μειγμα?(επειδη δεν τραβαει αερα)
πριν απο απο 2 και κατι(φεβροuαριο) μου ειχε πει το παληκαρι που το αγορασα,κατα το καλοκαιρι να το αλλαξω ελατηρια αλλα δεν τα καταφερα για οικονομικους λογους.
στο δρομο ξυριζη το μηχανακι γ@μαει.
τι στο διαολο επαθε?


υ.γ. πριν απ ολα αυτα με την δευτερη μανιβελα επαιρνε παντα ακομα και με κανα μηνα καθισιο μες στην παγωνια!!!(και στο βουνο στα μονοπατια ολοι ειχαν να λενε για την γιαγια που παιρνη με την μια μπροστα ακομα και μετα απο τουμπα)

MikeG
02/06/2012, 18:44
Κάνε το μείγμα πιο πλούσιο.

Δες το μπουζί.

balakia
02/06/2012, 19:31
το αλλαξα το μπουζι και για το μειγμα επιφυλασομαι.

GiannisBlessed
03/06/2012, 12:41
αν επερνε αερα και τωρα δεν παιρνει τοτε το μειγμα ειναι πιο πλουσιο.
κατι που θα ευνοουσε την εκκινηση με κρυο μοτερ.

OldMan
05/06/2012, 11:49
στο δρομο ξυριζη το μηχανακι γ@μαει.
Μήπως γ@μάει περισσότερο από πριν ..??

(γιατί τότε θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ κολλήματος και τρύπιου πιστονιού - όποιο έρθει πρώτο..)

balakia
05/06/2012, 11:55
μπα δεν θα το λεγα περισουερο απο πριν,το ιδιο παει και δουλευη αψογα
μηπως πρεπη να το ανοιξω για ελατηρια και οτι αλλο προκυψει εκει μεσα?

OldMan
05/06/2012, 13:10
μπα δεν θα το λεγα περισουερο απο πριν,το ιδιο παει και δουλευη αψογα
μηπως πρεπη να το ανοιξω για ελατηρια και οτι αλλο προκυψει εκει μεσα?
Λογικά δεν θα προκύψουν τερατα..

balakia
22/07/2012, 13:16
επιτελους καταφερα ν ασχοληθω και να το βρω το προβλημα,στεγανοποιωντας τη λεκανη του καρμπ ανεβαινε πολυ η σταθμη της βενζινης απο κακη ρυθμιση φλοτερ(απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη)και ετσι πνιγοταν το μοτερ στο καυσιμο,μολις κατεβασα την σταθμη του πηρε με την δευτερη μανιβελα,οπως πρωτα,τωρα μενει να το πλακωσο για να δω μηπως κανει καμια ατροφια στα ψηλα.

kawazoyras
22/07/2012, 19:38
αυτό θα σου έλεγα κ γώ αλλά το ανάποδο ότι δηλ δε μένει αρκετή βενζίνη στο κάρμπ μετά το λύσιμο που είπες, τώρα οτι γέμιζε πολύ κ δεν έκανε υπερχύληση...:hmm:

balakia
23/07/2012, 01:18
την εριχνε μεσα την επιπλεον και μενα μου εκανε εντυπωση!τεσπα θα δειξη.

vaggosk7
20/02/2013, 19:23
Καλησπερα παιδια εχω ενα θεμα.. Αγορασα ενα wr gia enduro fasi prin 2 βδομαδες και μετα απο 5 μερες ακινησια το μηχανακι δεν επαιρνε μπροστα με τιποτε ουτε και στην κατηφορα...
Εβγαλα το μπουζι και ειχε λαδια - βενζινες πανω. Το αλλαζω και παιρνει με την πρωτη μανιβελια!! Ωραια λεω παω μια βοτα στο αλσος βεικου και μετα απο μια πτωση σε ενα ανηφορικο νεροφαγωμα παλι τα ιδια.... μανιβελιαζα μια ωρα και τιποτε. Ευτυχως στα 20 μετρα ειχε κατηφορα οποτε εκει πηρε.
Ξερει κανεις τι παιζει; Μπορω να κανω κατι να παιρνει πιο ευκολα; Καποιο κολπο;
Αυτο που ειπε ο balakia ξερει κανεις αν μπορω να το κανω και πως γινεται η ποιος μπορει να το κανει;

daz
20/02/2013, 20:31
Εβγαλα το μπουζι και ειχε λαδια - βενζινες πανω.

Βενζίνες δεν γίνεται να είχε, κατάλοιπα καύσης μπορεί αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι τα λάδια. Βγάλε το καινούριο μπουζί και δες αν είναι στην ίδια κατάσταση με το παλιό.

balakia
22/02/2013, 06:48
Βενζίνες δεν γίνεται να είχε, κατάλοιπα καύσης μπορεί αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι τα λάδια. Βγάλε το καινούριο μπουζί και δες αν είναι στην ίδια κατάσταση με το παλιό.

κανεις λαθος,μια χαρα μπορει,αν δεν κλεινουν καλα τα ρηντ του η γεμιζη ασταματητα η λεκανη του καρμπ με αποτελεσμα να την ριχνη μεσα και να πνιγεται.
κλεινε το ρουμπινετο της βενζινας μισο λεπτο πριν το παρκαρης και δες οταν το παρεις αν θα παρη πιο ευκολα μπροστα.

OldMan
22/02/2013, 15:31
κλεινε το ρουμπινετο της βενζινας μισο λεπτο πριν το παρκαρης και δες οταν το παρεις αν θα παρη πιο ευκολα μπροστα.
Λες ότι οι μανιβελιές που χρειάζονται μέχρι να ξεμπουκώσει είναι περισσότερες από αυτές που χρειάζονται μέχρι να ξαναγεμίσει το άδειο λεκανάκι του καρμπυρατερ..?? ;)

balakia
22/02/2013, 15:41
Λες ότι οι μανιβελιές που χρειάζονται μέχρι να ξεμπουκώσει είναι περισσότερες από αυτές που χρειάζονται μέχρι να ξαναγεμίσει το άδειο λεκανάκι του καρμπυρατερ..?? ;)


δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι λες,το δικο μου παντως επαιρνε με 7000 μανιβελιες η σκαστο στα 10 μετρα το πολυ(ασχετο,επειδη ακομα εχω σχεδον το ιδιο προβλημα εχω στο προγραμμα μολις βρω λιγο χρονο να το περασω ενα πιστονακι-ελατηρια και οτι θελει απ τον στροφαλο και πανω)

OldMan
22/02/2013, 16:28
δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι λες,
Λέω ότι, επειδή υπάρχει το ρίσκο να αδειάσει το λεκανάκι της βενζίνης κλείνοντας το ρουμπινέτο όσο ακόμη δουλεύει το μηχανακι και επειδή δεν έχει αντλία επιτάχυνσης, είναι πολύ πιθανό να δυσκολευτεί το ίδιο ή περισσότερο να το βάλει μπροστά, οπότε ΔΕΝ θα βγάλει άκρη αν έφταιγε ή όχι η υπερχείλιση...

jj okocha
22/02/2013, 18:16
μπα, το κλεισιμο του ρακορ στα διχρονα πριν το σβησεις ειναι παραδοσιακη μεθοδος αποφυγης μπουκωματος.,πιθανοτατα η βαζεις πολυ λαδι (αν εχεις 4bf),η εχεις πλουσια ρυθμισμενη την αντλια (3xp),αν ο προηγουμενος πηγαινε πολυ ασφαλτο λογικα την εχει ρυθμισει ετσι ,πηγαινε σε καποιο μαστορα που να κατεχει το θεμα και θα ξεχασεις να αλλαζεις μπουζι.:beer:

daz
23/02/2013, 11:27
κανεις λαθος,μια χαρα μπορει,αν δεν κλεινουν καλα τα ρηντ του η γεμιζη ασταματητα η λεκανη του καρμπ με αποτελεσμα να την ριχνη μεσα και να πνιγεται.


Δεκτό. :)

balakia
08/01/2014, 06:54
την τελευταια κυριακη του 2013 βρηκα λιγο χρονο για μια βρωμερη βολτα αλλα το μωρο με πουλησε,δεν επαιρνε με τιποτα,απο τον απριλιο καθοτανε.
το λυνω μετα που επανηλθε το ποδι μου στη θεση του και ειδα κολημενο το πανω ελατηριο(ελαφρως).
πιστονακι γνησιο c απο μαμα yamaha και 2 φλαντζουλες γνησιες,πειρος ασφαλειες πιστονιου απο αλλο μαγαζι,συνολο 105 euro με το φπα και η γιαγια ξαναπεταξε στα χωματα και της κορφες!!!

OldMan
08/01/2014, 13:24
Άλλαξες πιστόνι, πείρο, ασφάλειες, κ.λ.π. επειδή το ελατήριο της συμπίεσης ηταν ψιλοκολλημένο ..??:confused:

Bowleno
08/01/2014, 14:24
Άλλαξες πιστόνι, πείρο, ασφάλειες, κ.λ.π. επειδή το ελατήριο της συμπίεσης ηταν ψιλοκολλημένο ..??:confused:


Έτσι φαίνονται οι λεφτάδες :p

SHOOTER045
08/01/2014, 14:48
Καποτε οταν ειχα το ΙΤκαι παθαινε το ιδιο ανοιγα κυλινδρο ετριβα με γυαλοχαρτο το εκλεινα μανιβελα και δρομο...

OldMan
08/01/2014, 14:52
και πλάκα στην πλάκα το 250 έγινε 490 ...

SHOOTER045
08/01/2014, 14:55
Σσσσσσστ δεν τα λεμε αυτα
Παντως βρηκα η μαλλον φιλος απο δω μεσα μου βρηκε και δευτερο για αντ/κα οποτε μολις το παρω και εκεινο θα το βαλω μπρος

balakia
08/01/2014, 15:49
ε δεν ηταν μονο το κολημενο ελατηριο,C πιστονι εβαλα,ενα ψιλοφαγωμα το ειχε ο κυλινδρος,εβαλα τα ελατηρια σκετα στον κυλινδρο και αφηναν μεγαλο κενο οι ακρες τους,ο πειρος ειχε ενα ψιλοφαγωμα αν και δεν τον μετρησα αλλα δεν γαμησ...ο πειρος και οι ασφαλειες ας πουμε οτι ηταν δωρο.(τουλαχιστον ετσι μου ειπε αυτος που τα πηρα.

balakia
08/01/2014, 15:51
Έτσι φαίνονται οι λεφτάδες :p
με καταλαβες,εχει κανα 2 χρονια που επρεπε να εχω κανει αυτην την δουλεια και τωρα αξιωθηκα:cry:

balakia
02/11/2014, 12:49
τελικα τωρα βρηκα τι ειχε και δεν επαιρνε μπροστα(ο μαστορας δλδ,το πηγα συνεργειο).
η εγω πεταξα ενα ψιλο σωληνακι που μπαινει στην υπερχιληση της λεκανης του καρμπ και ακριβως πισω απο την εισαγωγη αερα αυτου η ο πιτσιρικας γιος μου το κλωτσησε-πεταξε βοηθωντας με:cry:.
το αποτελεσμα ηταν να μην εχει τσοκ στην ουσια και γι αυτο δεν επαιρνε.326139326140

daz
06/11/2014, 00:54
Και αισίως μετά από δυο χρόνια το πρόβλημα βρέθηκε. Ήταν ένα σωληνάκι 0,50 ευρώ.

:cry::beer:

balakia
06/11/2014, 08:05
Και αισίως μετά από δυο χρόνια το πρόβλημα βρέθηκε. Ήταν ένα σωληνάκι 0,50 ευρώ.

:cry::beer:

τι να κανω τωρα βρηκα χρονο ν ασχοληθω με την μοτο.