PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά Capo από κατόχους και γνώστες



dimmie_72
03/06/2012, 01:43
Συνφορουμίτες καλησπέρα

Συναντήθηκα με ιδιοκτήτη στη Λάρισα με μηχανάκι του 05 και 28.000 χλμ (πραγματικά κατά δήλωση και του μηχανικού που το συντηρεί ο οποίος είναι στο Βόλο). Αγγελία δεν κυκλφορεί.

Το μηχανάκι αγοράστηκε από τον Μπολασίκη ο οποίος ήταν φίλος του ιδιοκτήτη και του είχε πει ότι ήταν «εκθεσιακό». Φοράει μεταλλικές βαλίτσες Aprilia και τα μεγάλα κάγκελα από τη μάνα του.

Θέλω τη γνώμη σας στα παρακάτω:

- Έχει ABS. Φορούσαν τα μοντέλα του 05;

- Το μπροστινό φτερό και τα πλαϊνά πίσω πλαστικά ρώτησα αν τα ξανάβαψε γιατί είχαν έντονα «μέταλα» σα χρυσόσκονη και απάντησε αρνητικά λέγοντας ότι πιθανόν να συμβαίνει γιατί ήταν εκθεσιακό και φάνηκαν τα «μέταλλα» τώρα που άρχισε να κόβει το χρώμα. Εγώ όσα Capo έχω δει τα συγκεκριμένα κομμάτια είναι βαμμένα με ματ βαφή. Ξέχασα να πω ότι το μηχανάκι είναι μαύρο ματ.

- Όταν κάναμε μια βόλτα οι μπροστινοί δίσκοι κουδούνιζαν έντονα και όταν τον ρώτησα μου είπε ότι συμβαίνει γιατί είναι πλευστοί. Επειδή όσα μηχανάκια είχα απ το 96 και μετά φορούσαν πλευστούς ή ημίπλευστους δίσκους και ποτέ δεν είχα αυτό το πρόβλημα, θέλω να μάθω αν μπορώ να το διορθώσω και πως.

- Κατά δήλωση μηχανικού και ιδιοκτήτη φοράει μεταλλικούς ταχυσυνδέσμους από τη μάνα του και έχει αλλάξει ανορθωτές.

- Με μέση ωριαία 150-160χλμ/ώρα καίει 8l/100 km και δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση στην ECU γιατί δεν γνωρίζει περί catfish κλπ αλλά άμα το πάρω το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να κλείσω κανένα ραντεβού στον Bill για πρόγραμμα και όχι μόνο.

- Το δίνει €5.500 με τις βαλίτσες και bagster (λόγω αυτού δεν μπόρεσα να δω και το τεπόζιτο). Φυσικά και δεν πρόκειται να δεχτώ σαυτά τα λεφτά αλλά που παίζει μια τίμια συναλλαγή;

Πέρα απ τα παραπάνω στα οποία παρακαλώ να ακούσω τις γνώμες σας έχω τρελαθεί με το μηχανάκι γιατί εμφανισιακά είναι «χαρτί». Χαρακτηριστικό είναι ότι όταν παρατήρησα ότι δεν έχει ίχνος λαδιού στο πίσω γρανάζι από την αλυσίδα παρότι αυτή φαινόταν λαδωμένη, μου είπε πως δεν χρησιμοποιεί ειδικό μίγμα με βάση τη βαλβολίνη που φτιάχνει μόνος του αντί για σπρέϊ και φυσικά σκουπίζει σχολαστικά.

Κοιμάμαι-ξυπνάω με την εικόνα της αλλά με χαλάει το κουδούνισμα των δίσκων.

Είναι πραγματικό ή μούφα;

Να το πάρω; Και πόσο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

paramedic
03/06/2012, 02:22
Λοιπόν σαν πρώην θα σου απαντήσω όσα μπορώ.
1. ABS είχαν από 2ο εξάμηνο του 04(ουσιαστικά του 05 ήταν που ήρθαν πιο νωρίς). Τα ξεχωρίζεις και απο την διαφορετική μούρη μιας και τα χωρίς ABS είχαν ενσωματωμένα τα φλας στην μάσκα και άλλη ζελατίνα και φυσικά δεν είχαν το κουμπάκι του ABS που απενεργοποιείται.
2. Μια ελαφριά απόχρωση χρυσόσκονης υπάρχει. Και το δικό μου ΜΑΤ ήταν υπήρχε.
3. Δεν κουδούνιζε τίποτα στο δικό μου. Ρώτα τον BILL οπωσδήποτε.
4. Οι μεταλλικοί ταχυσύνδεσμοι αν σηκώσεις το ντεπόζιτο φαίνονται οπότε σήκωσε το να το δεις. 2-3 βίδες είναι δεν είναι κάτι. Στα μοντέλα με ABS πάντως είχε αλλάξει ο σύνδεσμος που φεύγει απο το ντεπόζιτο σε μεταλλικό(εκεί ουσιαστικά υπήρχε το ζήτημα) οπότε είσαι αρχικά καλυμμένος από το πιο σοβαρό. Οι άλλοι 2 αλλάζουν εύκολα και φτηνά. Ο ανορθωτής επίσης φαίνεται αν βγάλεις το πλαϊνό πλαστικό(νομίζω αριστερά αλλά δεν παίρνω και όρκο φαίνεται από έξω πάντως). Αν δεν κυκλοφορείς πολύ στην πόλη και ο μαμά δεν παθαίνει τίποτα άντως. Στο δικό μου 55.000 χιλιόμετρα τον μαμά είχε. Κόστος αλλαγής με αυτόν της SX electronics κάπου 100€ να ξέρεις.
5. Η κατανάλωση στα 150- 160 8lt καλά είναι ρε συ. Και με catfish χάρτη πόσο να πέσει πια. Αν είναι και λίγο αρύθμιστο ειδικά. Με Catfish χάρτη είχα 6,5 σε ήπιες φάσεις και 6,8 σε καγκούρικες. Αλλά η καύλα με αυτόν τον χάρτη είναι στις ροπές στα χαμηλά και όσο ναναι το σκίζεις λίγο. Αν το πάρεις και τον βάλεις θα δείς άλλο μηχανάκι μιλάμε. Ειδικά με τις LEOVINCE που είχα βάραγε καλά...πολύ καλά.
6. Να δεις και λίγο την ανάρτηση αν τα χει παίξει.
Οι βαλίτσες του ανεβάζουν πολύ την τιμή μιας και έχουν 1000-1500 € αν δεν κάνω λάθος. Εγω πέρυσι την πήρα 4.500 με βαλίτσα(όχι μεταλλική) και κάγκελα.
Ρωτα τον BILL για τους δίσκους γιατί ίσως υπάρχει θεματάκι. Αυτός ξέρει τα πάντα.
Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό εργαλείο και θα σου χαρίσει χαμόγελα αν της συμπεριφερθείς σωστά. Ο κινητήρας είναι άσπαστος. Τα ηλεκτρικά λίγο πρόσεχε στο πλύσιμο αν την πάρεις με το καλό(οχι με πιεστικό στα όργανα). Εγω το χάρηκα πολύ και αν δεν μου είχε στερήσει την χαρά μια 19χρονη που με έστειλε να καβαλήσω πεζοδρόμιο και να χτυπήσω μετωπικά με δέντρο θα την χαιρόμουν ακομα. Δυστηχώς βγήκε ασύμφορη η επισκευη της και έφυγε απο τα χέρια μου.
Οτι θες εδώ είμαστε φιλαράκι. Μέχρι και δικό μου καλώδιο είχα φτιάξει να περνάω τους χαρτες οπότε καταλαβαίνεις είχα ασχοληθεί λίγο.

dimmie_72
03/06/2012, 02:35
Λοιπόν σαν πρώην θα σου απαντήσω όσα μπορώ.
............................................................


Φίλε μου σε υπέρ-υπέρ ευχαριστώ, πολύτιμες οι παρατηρήσεις σου!
Μετά τις απορίες που μου έλυσες, το μηχανάκι εξακολουθώ να το θέλω πολύ, αλλά αυτό που με χαλάει είναι:
1. Η τιμή του, που αν δεις που κυμαίνονται στο car.gr θα πάθεις πλάκα και
2. Το θέμα με τα δισκόφρενα που παραμένει μέχρι να μου απαντήσει ο Bill.
:beer:

thanos_s
03/06/2012, 03:08
"Κοιμάμαι-ξυπνάω με την εικόνα της"
Πολυ βασικο, εξ αιτιας του ψωνισα cb1300 στα 23:D:a07:

Κατα τα αλλα, το μηχανακι ειναι ασπαστο και ακουγεται καθαρο οπως τα λες.
Αν τα βρειτε στην τιμη (υπολογισε και τις βαλιτσες) χτυπα το!

Svan
29/11/2012, 02:41
Νεος στο forum δεν ξερω αν γραφω σωστα εδω...θελω τα φωτα σας...οπως επισης διαβασα πιο πανω κατι για κουμπακι ABS δηλαδη πριν το 2005 ειχαν παλι ABS απλα με επιλογη???
Κατοχος μιας βεσπας ΡΧ200 ... θελω ομως να ξεφυγω απο τη βεσπα πολλα χιλιομετρα σε πολη αλλα και σε ταξιδια!!!
Θελω να μαθω γνωμες για το Αprilia Caponord...Eχω ακουσει και συγκεκριμενα απο ατομο που δουλεψε σε αντιπροσωπια οτι μολις κυκλοφορουσαν αρχιζαν αυτα τα προβληματα με ηλεκτρικα και συνδεσμους των carbyrater...εχει καποιος μηχανη ειναι αληθεια αυτα???δεν εχω γνωσεις πρωτη φορα θα κοιταξω για τετοια μηχανη....
Επισης να τονισω πως θα χρησιμοποιω πολη και ταξιδια πολυ τακτικα...να καταλαβω τι ηταν αυτα περι το καυσιμο που ειδα...
Θα ηθελα να μου πειτε αν κοιταω για σωστο τυπο μηχανης...(εχω ταξιδεψει με V-STROM 650 του κολλητου μου και απο εκει ξεσικωθηκα και εφτασα στο CAPONORD λογο ομορφιας)

Ευχαριστω εκ των προτερον!!!

peskandritsos
11/07/2014, 10:51
Συγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο το θεώρησα καλύτερο να γράψω εδώ.
Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα το capo και θέλω να ελέγξω για τις παιδικές ασθένειες και να πάρω και μια υπεύθυνη γνώμη.
Διαβάζω συνέχεια για αυτόν τον bill, και θα ήθελα άν μπορεί κάποιος να μου στείλει με πμ διεύθυνση ή τηλέφωνο να τον επισκεφτώ.
Ευχαριστώ...:D

zisakos_1986
11/07/2014, 15:19
Συγνώμη που επαναφέρω ένα τόσο παλιό θέμα αλλά για να μην ανοίγω καινούργιο το θεώρησα καλύτερο να γράψω εδώ.
Λοιπόν πρόσφατα αγόρασα το capo και θέλω να ελέγξω για τις παιδικές ασθένειες και να πάρω και μια υπεύθυνη γνώμη.
Διαβάζω συνέχεια για αυτόν τον bill, και θα ήθελα άν μπορεί κάποιος να μου στείλει με πμ διεύθυνση ή τηλέφωνο να τον επισκεφτώ.
Ευχαριστώ...:D

Αρχικά καλοτάξιδο το μαμούθ σου και πάντα όρθιος! Είναι μια μηχανή που θα την ευχαριστηθείς, ειδικά αν ταξιδεύεις...
Για απορίες ρίξε μια ματια στο αντιστοιχο forum (http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?board=128.0) και θα βρείς πολλές απαντήσεις σε όλα τα θέματα που σε απασχολούν.
Σχετικα με τον bill είναι μέλος του forum εκει και μπορείς να τους στείλεις μήνυμα.Είναι απο τα πιο σωστά και τίμια παλικάρια σε αυτό που κάνει. Είναι μεγάλος γνώστης στα μηχανάκια της εταιρίας και πίστεψε με χωρίς αυτόν πολλοί θα ήταν εκείνοι που θα είχαν πουλήσει τα μηχανάκια τους με τους all around μαστορους που έμπλεκαν κατά καιρούς και δεν είχαν ιδέα που πονάνε για να διορθώσουν παιδικές ασθένειες!