PDA

View Full Version : Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός



Σελίδες : 1 [2] 3

nikos_abel
03/07/2012, 21:33
:D είσαι μεγάλο καθηκάΚΙ :D

Indeed I am

kostas777
04/07/2012, 17:27
και αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1217&id=9&sub=26

μόλις το παρήγγειλα από τον revzilla. μου βγαίνει 276.282 € μαζί με μεταφορικά :uplate:

στην colori μου είπαν 320 και όταν είπα της κοπελιάς ότι από έξω το βρίσκω πιο φθηνά, μου είπε ότι έχουν φέρει τις τιμές να είναι ίδιες με το αν το πάρεις από έξω και με ρώτησε σε ποιό site για να το τσεκάρει (αλλά το είχα δει σε άλλο site που δεν το θυμόμουν). αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είχαν σε medium και μου είπε σε κανα μήνα. για να δούμε κι ο revzillaς τι λέει..

ERRIKA
05/07/2012, 12:25
Εάν δε διανυκτερεύει έξω το μηχανάκι, ένας συναγερμός (άντε και κανά λουκέτο δισκόφρενου που και πάλι υπερβολή το βρίσκω) είναι αρκετός, νομίζω. (θα κλειδώνεις και το τιμόνι, δε βλάπτει).
Η μπαγκαζιέρα εξυπηρετεί πολύ γιατί πετάς το κράνος μέσα όταν πας σε δουλίτσες και δεν το σέρνεις μαζί σου. :wave2:


edit: Kαι ΝΑΙ, ο Νικος Άμπελ Νιμόυ ΕΙΝΑΙ μεγάλο καθηκάκι... :lol:

George_Sp
05/07/2012, 21:55
Εάν δε διανυκτερεύει έξω το μηχανάκι, ένας συναγερμός (άντε και κανά λουκέτο δισκόφρενου που και πάλι υπερβολή το βρίσκω) είναι αρκετός, νομίζω. (θα κλειδώνεις και το τιμόνι, δε βλάπτει).
Η μπαγκαζιέρα εξυπηρετεί πολύ γιατί πετάς το κράνος μέσα όταν πας σε δουλίτσες και δεν το σέρνεις μαζί σου. :wave2:


το wolf-ακι θα είναι κάτω από το μπαλκόνι μου (βρίσκομαι στον 1ο όροφο) οπότε θα διανυκτερεύει έξω.
σκέφτομαι να δώσω και ένα 50άρικο έξτρα για ένα μικρό εξωτερικό προβολάκι με αισθητήρα κίνησης που θα στοχεύει το μηχανάκι.
επίσης στο τσιμέντο υπάρχει ήδη κρίκος και θα αφήσω μόνιμα κάνα μικρό πέταλο εκεί.
ίσως να είναι too much για κάποιους αλλά στα Σεπόλια city ποτέ μη λες ποτέ.

npat
05/07/2012, 22:02
επίσης στο τσιμέντο υπάρχει ήδη κρίκος και θα αφήσω μόνιμα κάνα μικρό πέταλο εκεί.
ίσως να είναι too much για κάποιους αλλά στα Σεπόλια city ποτέ μη λες ποτέ.

Όχι για μόνιμη θέση παρκαρίσματος ΔΕΝ είναι καθόλου υπερβολή.
Άλλο να το αφήσεις κάπου για μερικές ώρες (ή για ένα βράδυ) και άλλο να το αφήνεις στο ίδιο σημείο κάθε νύχτα.

George_Sp
09/07/2012, 04:16
Μεταμεσονύκτιες ερωτήσεις μιας και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν.

Τα τζάκετ της Colori με τα αντίστοιχα Dainese Alpinestars, τί λένε από ποιότητα? Αν τα χετε δοκιμάσει πείτε καμιά γνώμη. προτιμώ να αγοράσω κάτι made in greece παρά να τα σκάσω στον revzilla στο αμέρικα και στο εργοστάσιό του στο βιετνάμ. (αν και οι τιμές του revzilla ειναι φανταστικές,...κολλάω λίγο στο τελωνείο μέσω usps). Κοζάρω επίσης γάντια και τζάκετ στις αγγελίες του mybike αν μου κάνουν σε μέγεθος.

Για κρανάκι με βλέπω να καταλήγω σε HJC RPHA-10 METAL PEARL
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1217&id=9&sub=26

Έλεγα να μην ξεφύγω τόσο σε λεφτά για κράνος αλλά βλέπω οτι οι επιλογές κοντά στα 200ευρώ δε λένε και τίποτα ιδιαίτερο σε σχέση με τα κράνη των 150....και για να ανέβω επίπεδο πρέπει να πάω στα 300. Υπερβάλλω ή είναι όντως έτσι?

harris_x
09/07/2012, 08:39
Μεταμεσονύκτιες ερωτήσεις μιας και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν.

Τα τζάκετ της Colori με τα αντίστοιχα Dainese Alpinestars, τί λένε από ποιότητα? Αν τα χετε δοκιμάσει πείτε καμιά γνώμη. προτιμώ να αγοράσω κάτι made in greece παρά να τα σκάσω στον revzilla στο αμέρικα και στο εργοστάσιό του στο βιετνάμ. (αν και οι τιμές του revzilla ειναι φανταστικές,...κολλάω λίγο στο τελωνείο μέσω usps). Κοζάρω επίσης γάντια και τζάκετ στις αγγελίες του mybike αν μου κάνουν σε μέγεθος.

Για κρανάκι με βλέπω να καταλήγω σε HJC RPHA-10 METAL PEARL
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1217&id=9&sub=26

Έλεγα να μην ξεφύγω τόσο σε λεφτά για κράνος αλλά βλέπω οτι οι επιλογές κοντά στα 200ευρώ δε λένε και τίποτα ιδιαίτερο σε σχέση με τα κράνη των 150....και για να ανέβω επίπεδο πρέπει να πάω στα 300. Υπερβάλλω ή είναι όντως έτσι?
Μπουφάν colori είχα, μια χαρά ήταν, όταν όμως δοκίμασα το dainese, έπαθα πλάκα από την εφαρμογή η οποία ήταν απίστευτη, βέβαια είναι και θέμα ποιο κόψιμο σου ταιριάζει. Τα προστατευτικά του colori ήταν ok, αλλά η υποτιθέμενη προστασία πλάτης δεν μου γέμισε το μάτι.

To HJC καλό, αλλα με 50 παραπάνω παίρνεις shoei qwest (http://www.bikersbargains.co.uk/helmets/shoei/shoei-qwest-helmet.html). Τα δύο κράνη απλά ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ.

Αν θέλεις να βρεις χαμηλότερη τιμή στα shoei μπορείς να πας στην αποθήκη στην Ηλιούπολη (αν δεν κάνω λάθος, έχω χρόνια να πάω)

paramedic
09/07/2012, 11:53
Μπουφάν colori είχα, μια χαρά ήταν, όταν όμως δοκίμασα το dainese, έπαθα πλάκα από την εφαρμογή η οποία ήταν απίστευτη, βέβαια είναι και θέμα ποιο κόψιμο σου ταιριάζει. Τα προστατευτικά του colori ήταν ok, αλλά η υποτιθέμενη προστασία πλάτης δεν μου γέμισε το μάτι.

To HJC καλό, αλλα με 50 παραπάνω παίρνεις shoei qwest (http://www.bikersbargains.co.uk/helmets/shoei/shoei-qwest-helmet.html). Τα δύο κράνη απλά ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ.

Αν θέλεις να βρεις χαμηλότερη τιμή στα shoei μπορείς να πας στην αποθήκη στην Ηλιούπολη (αν δεν κάνω λάθος, έχω χρόνια να πάω)

Καλή η Dainese αλλά η Alpinestars κατα την γνώμη μου καλύτερη και πιο πολύ value for money. Και εννοείται πως δεν αγοράζουμε απο αμέρικα πια αλλά απο όμορες κρισιάζουσες χώρες όπως η Ισπανία δηλαδή απο το Motocard που έχει πολύ καλές τιμές και δωρέαν έξοδα αποστολής.
Επίσης εννοείται οτι το Qwest δεν συγκρίνεται με το HJC μιας και το πρώτο είναι touring κράνος και το δεύτερο racing. Αν ψάχνεις για κατι καλό στο στύλ του HJC και απο Ελλάδα δες το ΝΕΧΧ XR1R στον Τζωρτζόπουλο με 250€ για να διαπιστώσεις οτι τα κορυφαία κράνη δεν είναι ανάγκη να κάνουν ένα σκασμό λεφτά.

George_Sp
09/07/2012, 15:42
Το λοιπόν......Επιστρέφω από κατάστημα Colori όπου είδα κράνη και τζάκετ.

Δοκίμασα το HJC FG15 και το R-PHA.Το FG15 δε μου φάνηκε τίποτα το ιδιαίτερο και το απέρριψα σχετικά γρήγορα. Οπότε και δοκίμασα το R-PHA. Σαν νούμερο καλύτερα μου έκατσε το XS (μιας και με τον καιρό ανοίγουνε ελαφρά από ότι διαβάζω). Το Small το ένιωθα πιο άνετο αλλά αν ανοίξει μάλλον θα είναι πολύ χαλαρό.
Εντυπώσεις λοιπόν από το κράνος. Πανάλαφρο και πολύ καλά ζυγισμένο. Αρκετά ποιοτικό στα κουμπώματα, τους αεραγωγούς και γενικά σαν αίσθηση στο κεφάλι. Όπως τα έλεγε και ο Revzilla στο βίντεο παρουσίασης.
Οι ενστάσεις μου είναι σε 2 πράγματα.
1) στο Sharp test σε χτύπημα στα πλαινά τοιχώματα πήρε μαύρο χρωματάκι (δηλαδή τη χειρότερη βαθμολογία)
2) ο Revzilla το κατατάσσει σε κράνος duck position και άρα είναι προτιμότερο για υψηλότερες ταχύτητες και όχι για χρήση σε λίγα χιλιόμετρα και εντός πόλης που χρησιμοποιείται περισσότερο όρθια/κατακόρυφη θέση.


Να πάω να κοιτάξω κι άλλα κράνη ε? :rolleyes:


Επίσης δοκίμασα το τζάκετ Wolf και Aeolus της Colori.
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=582&id=1&sub=89
Μου φάνηκαν σούπερ και σε ποιότητα κατασκευής αλλά και σε πρακτικότητα. Και με τιμές πολύ φιλικότερες από τα αντίστοιχα Dainese, Alpinestars. Σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά νομίζω οτι τα πολλά έξτρα που δίνει η Dainese και Alpinestars για τη χρήση που θα κάνω ίσως είναι τσάμπα λεφτά. Τί λέτε? :)

dimzan
09/07/2012, 17:20
για κρανος αμα μπορεις παρε καποιο δοκιμασμενο κι ας ξεφευγει στα χρηματα (πχ shoei 1100). Αλλιως παρε κανα πιο φτηνο και τα σκας μετα κανονικα. Βεβαια υπαρχει ο φοβοας αμα παρεις φτηνο να μην παρεις μετα ακριβο...

μπουφανακι colori αμα βρεις καποιο που σου καθεται καλα παρτο. Εχουν αρκετα καλη ποιοτητα και απο τιμες ειναι πολυ ανταγωνιστικα. Εχω καλη εμπειρια απο την εταιρεια και τη συνιστω.

George_Sp
09/07/2012, 17:30
Αύριο έχει βόλτα και από Stelpet Καλλιθέας για να δώ και το Nexx XR1R (ίσως κάνω την υπέρβαση να χτυπήσω το carbon μοντέλο). Είδα αρκετά καλά χαρακτηριστικά και το σημαντικότερο οτι έχει ένα σακουλάκι με pads για να το φέρεις περισσότερο στα μέτρα σου ανάλογα το πόσο στρογγυλό ή οβάλ κεφάλι έχεις. Ξέρουμε αν υπάρχει αλλού στην Αθήνα μαγαζί με Nexx κράνη? Μπας και πετύχω και καμιά καλύτερη τιμή. Για μετρητοίς πάω στον εξοπλισμό.

Ερώτηση για τις προστατευτικές επενδύσεις της Colori dimzan μιας και λες οτι έχεις εμπειρία.....Σε περίπτωση πτώσης μέχρι τα 100-120χλμ/ω (μακριά από μας αλλά ας το χω στο μυαλό μου), πιστεύεις οτι είναι αρκετές ή θα αποδειχθούν φτωχές σε σχέση με τις πιο τούμπανες των Dainesi?

harris_x
09/07/2012, 17:31
Καλή η Dainese αλλά η Alpinestars κατα την γνώμη μου καλύτερη και πιο πολύ value for money.
Πολύ καλή και η Alpinestars, όμως εμένα δεν μου καθόταν τόσο καλά όσο η dainese, ούτε στην κορντούρα ούτε στη φόρμα


Να πάω να κοιτάξω κι άλλα κράνη ε? :rolleyes:

Ναι, και όχι μόνο κράνη.

Cpt. Haddock
09/07/2012, 17:37
[...]

Γενικότερα για να σου φυγει και το άγχος δε χρειάεται τοσο σχολαστικο ψαξιμο, ουτε να τρως τις ώρες και τις μερες στα reviews και στα specs του καθε προϊόντος.

Σε περιπτωση πτωσης με 100-120 χλμ δεν ειναι τα προστατευτικα που πρέπει να σε απασχολούν, αλλα το πώς θα πέσεις, το πώς θα κινησεις το σώμα σου και - βασικο - εαν υπάρχει σταθερο εμπόδιο (εκει ειναι πάντα το πρόβλημα). Μην κολλας σε μαρκες και γενικότερα μη δωσεις ενα σκασμο λεφτα σε πράγματα που θα αποδειχθουν λαθος λογω απειρίας στην αγορά αυτη.

Μπουφαν καλοκαιρινο εχεις;

George_Sp
09/07/2012, 17:54
Λόγω ποδηλατικού εξοπλισμού έχω τα εξής:
Ισοθερμικό κοντομάνικο και μακρυμάνικο.
Μπουφάν αντιανεμικό αδιάβροχο (κάνει και για καλοκαίρι γιατί έχει φουλ φερμουάρ με αεραγωγούς), με έξτρα ανακλαστικά high visibility.

Αν εννοείς καλοκαιρινό μπουφάν μηχανής με προστασίες, όχι δεν έχω και γι αυτό κοιτάζω το Colori Eolos.


σχετικά με την τεχνική πεσίματος που λες...συμφωνώ.....προσπαθείς να μειώσεις την ορμή του σώματος όσο πιο σταδιακά γίνεται. Λόγω τούμπας στο βουνό με το hardtail έχω κάποια εμπειρία στα πεσίματα.
τώρα θα μου πεις άλλη η ταχύτητα και τα G πάνω στη μηχανή και άλλες στο ποδήλατο....αλλά τουλάχιστον δε πάμε στα τυφλά :D

Cpt. Haddock
09/07/2012, 18:50
Εννοώ καλοκαιρινο μπουφάν μηχανης προφανως. Τι νούμερο φοράς?

Για το πέσιμο αυτο που προσπαθα να σου πω ειναι οτι στα 100-120 χλμ πτωση σε οδηγούς απειρους σαν εμας, λιγη διαφορά θα κανουν οι προστασίες... Εαν πεσεις με 100-120 και συρθεις - ειδικα σε αστικο περιβαλλον με στατικα εμπόδια, το λιγοτερο που θα σε απασχολεί ειναι εαν εξαρθρωθηκε ο ώμος.

Γενικώς, απέβαλε λιγο το άγχος και το υπερσχολαστικό ψαξιμο. Όπως θα έχεις δει σ' αυτη τη χωρα οι περισσότεροι κυκλοφορούν γυμνοι πανω στις μηχανες, αλλα εμεις εχουμε χασει τους καλύτερους απο εδω μεσα κι ας φόραγαν εξοπλισμο...

kostas777
09/07/2012, 20:35
Σε περίπτωση πτώσης μέχρι τα 100-120χλμ/ω (μακριά από μας αλλά ας το χω στο μυαλό μου), πιστεύεις οτι είναι αρκετές ή θα αποδειχθούν φτωχές σε σχέση με τις πιο τούμπανες των Dainesi?

έχω αρχαίο colori daytona το οποίο φοράω ακόμα. το φορούσα σε κάποια ατυχήματα που είχα τόσον καιρό που το έχω, όπως και στο πιο πρόσφατο που έπεσα με 100-120 και το μόνο που έχει είναι λίγες γρατζουνιές ενώ εγώ δεν έπαθα τίποτα απολύτως. και εκτός από ένα μικρό πρόβλημα με το φερμουάρ που φτιάχνεται, είναι μια χαρά και πολύ ωραίο σε εμφάνιση.

George_Sp
09/07/2012, 21:13
στην Colori μου ταίριαζε το Medium. Είμαι 1.81 και 75κιλά.

μόλις γύρισα από καφεδάκι και με ένα φίλο με ίδιο σωματότυπο που είχε μηχανή και έχει εξοπλισμό που κάθεται. Θα μου δώσει αύριο να δοκιμάσω αυτό αν μου κάνει
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=1454&cat=41 (νομίζω δηλαδή οτι είναι αυτή...την περιέγραψε ως την ακριβή καλοκαιρινή dainese με τις χοντρές προστασίες)

Cpt. Haddock
09/07/2012, 21:38
Ρώταω γιατι έχω ένα καλοκαιρινό μπουφάν της Spyke που κάθεται. Μέγεθος 48.

Εάν νομίζεις ότι σου κάνει έρχεσαι και το δοκιμαζεις, στο δίνω 30 ευρω.

George_Sp
09/07/2012, 21:48
:D περιμένω πουμού με στοιχεία επικοινωνίας :beer:

dimzan
10/07/2012, 00:33
ποσο ειπαμε θα το παρεις το wolf? 3800 το δινουν καινουριο του κουτιου

να υπενθυμισω αυτο απλα για την ιστορια http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2561345/

George_Sp
10/07/2012, 05:48
Καινούριο θα πάω να το τσιμπήσω. Ξέρω οτι πολλοί συνεχίζουν να με κατηγορούν για την επιλογή μου για καινούριο στα 4.000ευρώ αλλά τα ζύγισα καλά τα + και τα - . Επειδή όμως έχω ήδη καεί με μεταχείρο στο παρελθόν και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και αρκετοί φίλοι, αυτή τη φορά θα αλλάξω λογική και θα το πάρω για να ικανοποιήσω και το ψυχολογικό αίσθημα της καινουργίλας, έχοντας βέβαια χωνέψει οτι θα χάσω πολλά λεφτά εξαρχής αλλά και όταν θα θελήσω να το δώσω για να πάω σε κάτι μεγαλύτερο έχοντας μαζέψει εμπειρία.

Cpt. Haddock
10/07/2012, 07:07
Το CBR250 της αγγελίας σε χαλάει;

Sapadak
10/07/2012, 07:09
Το CBR250 της αγγελίας σε χαλάει;

Ε για μεσα στη πολη καλυτερα τιμονι παρα κλιπ ον

dimzan
10/07/2012, 09:29
νταξει, ναι μεν καινουριο αλλα και το honda της αγγελιας καινουριο ειναι.

Επισης το honda το βαζεις σημερα το δινεις αυριο. Το sym περιμενεις.... Και φυσικα στο 2ο θα χασεις πολυ περισσοτερα χρηματα διοτι λογω αγνωστης μαρκας στις μηχανες και αντιεμπορικοτητας θα πρεπει να δελεασεις καποιον με ανταγωνιστικη (χαμηλη) τιμη


Για κλιπ ον το cbr ειναι αρκετα ξεκουραστο.

Τεσπα ξερω, γνωμη δεν αλλαζεις τωρα, απλα νομιζω οτι ειανι πιο σωστο να τα ξερεις κι αυτα

George_Sp
10/07/2012, 09:38
σε ευχαριστώ πολύ για τα έξτρα ίνφο. :)
ναι ξέρω οτι άλλη μεταπώληση έχει ένα honda και άλλη ένα sym.
δε ξέρω αν και με αυτό που θα πω θα πέσει φωτιά να με κάψει......:D.......αλλά το wolf το βρίσκω πιο όμορφο από το cbr....άν ήμουν κάνα 18χρονο ίσως να ήταν αλλιώς τα πράγματα :lol:

harris_x
10/07/2012, 11:58
:a018:

GiannisBlessed
10/07/2012, 12:08
αρε χοντα που επεσεεεες!!:cry:
να προτιμανε ες ουάι εμ αντι για εσενα!!:sick:

paramedic
10/07/2012, 15:24
Καινούριο θα πάω να το τσιμπήσω. Ξέρω οτι πολλοί συνεχίζουν να με κατηγορούν για την επιλογή μου για καινούριο στα 4.000ευρώ αλλά τα ζύγισα καλά τα + και τα - . Επειδή όμως έχω ήδη καεί με μεταχείρο στο παρελθόν και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και αρκετοί φίλοι, αυτή τη φορά θα αλλάξω λογική και θα το πάρω για να ικανοποιήσω και το ψυχολογικό αίσθημα της καινουργίλας, έχοντας βέβαια χωνέψει οτι θα χάσω πολλά λεφτά εξαρχής αλλά και όταν θα θελήσω να το δώσω για να πάω σε κάτι μεγαλύτερο έχοντας μαζέψει εμπειρία.
Δικα σου τα λεφτα, δικη σου και η καυλα αλλα μαλλον προκειται να κανεις χαζαμαρα αν δωσεις τοσα πολλα στην σημερινη εποχη για μικρο μηχανακι που γρηγορα θα βαρεθεις και δεν προκειται να σου προσφερει και οσα θες. Με ιδια και λιγοτερα παιρνεις ευκολοδηγητα μηχανακια που μπορεις να κρατησεις χρονια χωρις να σκεφτεις τι εχασες αν θελησεις αλλαγη. Αλλα αφου τα ζυγισες και γουσταρεις εμεις δεν μπορουμε να σου πουμε κατι. Απλα οι εποχες ειναι δυσκολες για τρελλες ρε γαμωτο.

George_Sp
13/07/2012, 06:21
Καλημέρα και από δώ. Επανέρχομαι γιατί σήμερα πάω για ψώνια. Κρανάκι για αρχή.

Έχω βάλει στο μάτι το NEXX XR1R Carbon Speed

http://formotorbikes.com/nexx-xr1r-carbon-speed-black.html

http://www.youtube.com/watch?v=6oadau9VLI8

http://www.youtube.com/watch?v=PzEF4d7l-qU

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο? Το επιλέγω λόγω του μικρού βάρους που έχει. Επειδή είμαι από εκείνους που δε θα το βγάζω ποτέ μου και μπορεί να το φοράω αρκετές ώρες μέσα στην πόλη, το θέλω να μην με κουράζει στον αυχένα....και πιστέψτε με τα 1250γραμμαρια με τα 1500 έχουν τεραστια διαφορά (έχω εμπειρίες από κράνη ποδηλάτου όπου εκεί μιλάμε για κλίμακα από 300-700γραμμάρια)
To άλλο σημαντικό για την επιλογή του είναι το τεράστιο πεδίο όρασης που επιτρέπει, που νομίζω για την πόλη το κάνει ιδανικό.
Μέχρι στιγμής δοκίμασα HJC RPHA-10 και AGV K4, Horizon, Stealth SV.
Τα AGV τα βρήκα άβολα και μιας και είναι καθαρά αγωνιστικά κράνη είχα κάπως θέμα με το οπτικό πεδίο σε duck position.
Το HJC RPHA-10 με άφησε πολύ πιο ευχαριστημένο. Έκατσε άψογα στο κεφάλι μου σε μέγεθος XS και το βρήκα αρκετά ποιοτικό. Λείπουν βέβαια κάποια χαρακτηριστικά που έχει το Nexx και ο μηχανισμός κουμπώματος ζελατίνας στο RPHA-10 δε μου άφησε και πολύ καλές εντυπώσεις.
Από λινκ στο ίντερνετ βλέπω οτι το Nexx παίρνει άριστες κριτικές και πιστοποιήσεις σε κρας τεστ.
Το απογευματάκι θα πάω να το δοκιμάσω και από κοντά στο stelpet.

Έχετε κάποια άλλη εναλλακτική για κράνος ή το παραζάλισα το θέμα και σας τα χω κάνει καρπούζια? :D

Sapadak
13/07/2012, 07:01
Έχετε κάποια άλλη εναλλακτική για κράνος ή το παραζάλισα το θέμα και σας τα χω κάνει καρπούζια? :D

Πηγαινε μια βολτα και σε μοτομαρκετ και δοκιμασε αν σου καθετε το Uvex

McGyver
13/07/2012, 07:10
Το επιλέγω λόγω του μικρού βάρους που έχει.

Μην κοιτάς μόνο το βάρος αλλά και το πώς είναι ζυγισμένο το κράνος, κάτι που θα το δεις μόνο αν το δοκιμάσεις και μάλιστα σε θέση οδήγησης.
Θυμάμαι την τεράστια διαφορά μεταξύ του πρώτου μου HJC και του Shoei που πήρα μετά από μερικούς μήνες.
Λίγο βαρύτερο το Shoei στη ζυγαριά αλλά τεράστια διαφορά στην αίσθηση πάνω στο κεφάλι.

Δες κι εδώ (http://www.araihelmet-europe.com/2010/arai-technology/weight-and-gravity/) για να καταλάβεις τι εννοώ...

Και μη χρησιμοποιείς την εμπειρία σου στα κράνη ποδηλάτου για να διαλέξεις κράνος για μηχανή.

George_Sp
13/07/2012, 07:28
@Sapadak
Σήμερα έχει βόλτα το απόγευμα περιμετρικά του Φιξ και της Θησέως.

@McGyver
σωστή η παρατήρηση για το ζύγισμα στο βάρος. Θα το έχω το νου μου αν και όσα δοκίμασα μέχρι στιγμής δε μου φάνηκαν ανομοιόμορφα.

Σορυ που γράφω και ξαναγράφω.....αλλά 1η μηχανή, 1ος εξοπλισμός...όσο και να διαβάσω είναι πολλές οι απορίες ανάλογα τα χούγια του καθένα μας.

Θα τα ξαναπούμε το βραδάκι που θα επιστρέψω από τεστάρισμα στα μαγαζιά.
Μέχρι τότε ρίχτε καμιά βοήθεια σχετικά με επιλογή ασφαλιστικής εταιρείας. Έχω φίλο ασφαλιστή στιν Ευρωπαϊκή Πίστη που έκανε και καλές τιμές και καλές παροχές, αλλά αυτά ίσχυαν για το αμάξι....και από ότι διαβάζω στο θέμα μηχανής παίζουν άλλες ασφαλιστικές μπάλα.

Την περίπτωση μικτής ασφάλισης πως την βλέπετε?

Sapadak
13/07/2012, 08:13
@Sapadak
Σήμερα έχει βόλτα το απόγευμα περιμετρικά του Φιξ και της Θησέως.

Θα πρεπε να καταλαβω κατι? :look:

McGyver
13/07/2012, 08:14
Θα πρεπε να καταλαβω κατι? :look:

Αν ζούσες στην Αθήνα, ναι :lol:...

Sapadak
13/07/2012, 08:22
Αν ζούσες στην Αθήνα, ναι :lol:...

Care 2 share?

George_Sp
13/07/2012, 08:32
Care 2 share?

απλά η περιοχή που περιγράφω είναι από τα πιο κεντρικά σημεία με καταστήματα με είδη μοτοσυκλέτας και αντιπροσωπείες δικύκλων :)

paramedic
13/07/2012, 08:48
Το NEXX μιας και το έχω είναι ελαφρύ ακόμα και το απλό. Αλλά είναι για σκυφτή θέση οδήγησης να ξέρεις. Και για βροχή πολύ δεν κάνει πάλι μιας και οι θέσεις των αεραγωγων πίσω μπάζουν.

George_Sp
13/07/2012, 08:52
Το NEXX μιας και το έχω είναι ελαφρύ ακόμα και το απλό. Αλλά είναι για σκυφτή θέση οδήγησης να ξέρεις. Και για βροχή πολύ δεν κάνει πάλι μιας και οι θέσεις των αεραγωγων πίσω μπάζουν.

Διάβασα οτι κάποιοι δε το βρήκαν πολύ καλό σε φινίρισμα χρώματος και ξέφτιζε. Πόσο καιρό το έχεις? Το βλέπεις να αντέχει καθημερινή χρήση πόλης?

Βασικά στα review το δείχνει οτι είναι μεν για duck position αλλά λόγω μεγάλου ανοίγματος είναι ιδανικό για πόλη με το μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από όλα τα υπόλοιπα.

Εντάξει αν ρίχνει καταρράκτες δεν έχω σκοπό να κυκλοφορήσω με τη μηχανή.....Θα περιμένω να κοπάσει το πολύ και γενικά δε με βλέπω αν δε μάθω καλά το λύκο να βγαίνω με πέριεργες συνθήκες έξω για τον πρώτο καιρό.

paramedic
13/07/2012, 09:43
Διάβασα οτι κάποιοι δε το βρήκαν πολύ καλό σε φινίρισμα χρώματος και ξέφτιζε. Πόσο καιρό το έχεις? Το βλέπεις να αντέχει καθημερινή χρήση πόλης?

Βασικά στα review το δείχνει οτι είναι μεν για duck position αλλά λόγω μεγάλου ανοίγματος είναι ιδανικό για πόλη με το μεγαλύτερο οπτικό πεδίο από όλα τα υπόλοιπα.

Εντάξει αν ρίχνει καταρράκτες δεν έχω σκοπό να κυκλοφορήσω με τη μηχανή.....Θα περιμένω να κοπάσει το πολύ και γενικά δε με βλέπω αν δε μάθω καλά το λύκο να βγαίνω με πέριεργες συνθήκες έξω για τον πρώτο καιρό.
Κοιτα δεν ξέρω αν είναι σωστή κρίση του χρώματος αυτο που θα σου πω αλλά σε πτώση που είχε το κράνος απο την σέλα που το είχα αφήσει χτύπησε πίσω στο νεύρο και το βερνίκι ράγισε λίγο πράγμα που είχε γίνει και στο SHOEI X-11 είχα οπότε λογικό το βρήκα. Εγω το εχω 4 μήνες και δεν εχει πάθει τίποτα το χρώμα. Είναι κατα την γνώμη μου καλό κράνος αλλά σε καθημερινή χρήση ίσως λίγο κουραστικό απο την άποψη οτι σε μη σκυφτή θέση δεν έχει καλή αεροδυναμική(γι'αυτό σου λέω είναι racing κράνος)και βαράει λίγο ο αέρας και φυσικά δεν δουλεουν και οι αεραγωγοί του σωστά. Επίσης τον χειμώνα θέλεις μόνιμα τo pinlock πάνω γιατί η ζελατίνα θολώνει μιας και κλείνει ερμητικά για να μην έχεις θόρυβο. Α επίσης σε μη σκυφτη θέση κάνει παραπάνω θόρυβο απο ότι σε σκυφτή(βασικά η νύχτα με την μέρα είναι). Εγω πάντως το έχω δώσει στην γυναίκα προς το παρόν μιας και άλλαξα στυλ κράνους και έχω το AGV AX8 DS που είναι και πιο ελαφρύ και πιο μουράτο χεχε.

George_Sp
16/07/2012, 10:08
Nexx XR1R
Shark Vision R
AGV Horizon
Bell M5X


Αύριο πάω να τα φορέσω όλα στην κεφάλα μου από 10-15 λεπτά και θα επιλέξω. Καμιά τελευταία άποψη? :D

George_Sp
30/08/2012, 19:52
Χαιρετώ και πάλι.

Είχα επίτηδες αφήσει το θέμα να ηρεμήσει γιατί δεν είχα κάποια σοβαρή εξέλιξη σχετικά με τον Λύκο. Έκατσαν πολλές στραβές.

Καταρχάς με σχόλασαν και από τις 2 δουλειές που είχα. Οπότε αυτή τη στιγμή ότι λεφτά υπάρχουν στην άκρη είναι μαξιλάρι ασφαλείας και όχι για ξόδεμα.

Έτσι λοιπόν τα πλάνα αλλάζουν. Θα κοιτάξω να δανειστώ κάνα απλό μηχανάκι για τη μετακίνησή μου όσο περισσότερο καιρό γίνεται και μόνο αν βρω κάτι εξαιρετικό κάτω από το 1000άρικο και με ευκολία στη μεταπώληση θα δώσω λεφτά για να μην έχω την υποχρέωση της ''δανεικής'' ρόδας.

Επίσης αν τα πράγματα βελτιωθούν θα κοιτάξω μήπως και αγοράσω μεταχειρισμένη καμιά Yamaha MT-03 αλλά εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σας να μου επισημάνετε όποια καλή αγγελία πέσει στην αντίληψή σας. Προς το παρόν βρήκα αυτή
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2731661/
και αυτή
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2694346/
Μόνη ένσταση για την 1η πόσο πραγματικά μπορεί να είναι τα χιλιόμετρα μιας και ακούω οτι στα ψηφιακά κοντέρ αρκεί ένα πείραγμα με προγραμματάκι. Αν έχουμε και κάνα γατόνι μηχανικό να μας ανοίξει τα μάτια ακόμα καλύτερα.
Σαν μηχανή πάντως η ΜΤ-03 φαντάζει ως η εναλλακτική πιο σοφή αγορά πριν τον ολοκαίνουριο λύκο σαν πιο value for money.

Και για να χαλαρώσουμε και λίγο και μην γράφω μόνο μαυρίλες και αναποδιές να σας δείξω και 2 φώτο από το καινούριο κρανάκι και μπουφάν που τσίμπησα. Προς το παρόν τα βλέπω να κάθονται αλλά είναι μια παρηγοριά και σου λένε οτι είσαι πιο κοντά στην απόκτηση μηχανής.

267159

267160

αυτά προς το παρόν και μακάρι να επανέλθω με νεώτερα σύντομα. shit happens αλλά το παν είναι να ατενίζεις το μέλλον αισιόδοξα. :beer:

nikos_abel
30/08/2012, 20:37
Σε ματιάσαμε ρε πστ μου, τι να πω. Άντε, με το καλό καμμιά νέα δουλειά και θα βρεθούν όλα.

byron
30/08/2012, 21:08
Κρίμα...ευχομαι να είναι προσωρινή η αναποδιά.

Sapadak
30/08/2012, 21:33
Το ΜΤ-03 ειναι "λυκος" στη μεταπωληση
ΜΑΚΡΙΑ και αγαπημενα αν το σκεφτεσαι να το παρεις για να το δωσεις συντομα.

George_Sp
30/08/2012, 21:44
Το ΜΤ-03 ειναι "λυκος" στη μεταπωληση
ΜΑΚΡΙΑ και αγαπημενα αν το σκεφτεσαι να το παρεις για να το δωσεις συντομα.

Διαβάζω αρκετές ημέρες τα νήματα για το MT-03. Δείχνει αρκετά βολικό για τη χρήση που θα του κάνω και με μια διαφορά στην κατανάλωση με το Wolf της τάξης του +1 έως +1.5 λίτρο στα 100. Το καλό είναι οτι με το MT-03 καλύπτομαι μελλοντικά στο θέμα έξτρα μετακίνηση ταξιδάκια εκτός πόλης και με λιγότερα έξοδα σε συντήρηση μιας και από ότι βλέπω θέλει σερβις στα 2πλάσια χιλιομετρικά σκαλοπάτια από το Wolf. Εντάξει για τον κινητήρα έχω πειστεί από πολύ κόσμο οτι είναι ότι πιο αξιόπιστο μπορώ να πάρω.

Οπότε αν καταλήξω να δώσω λεφτά για ένα Yamaha MT-03 μάλλον θα μείνω και εκεί για αρκετό καιρό οπότε το ενδεχόμενο μεταπώλησης δε με απασχολεί.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και τσιμπήστε και τραγουδάκι.

http://www.youtube.com/watch?v=SjfnrO3Wqxk&feature=player_embedded

TakisSL
31/08/2012, 01:14
Κάθησα και διάβασα ρε φίλε και τις 10 σελίδες τώρα(μιας και βαριέμαι) και όταν είδα ότι τελικά δεν τον πήρες τον Λύκο μαύρισε η ψυχή μου...Τα καλύτερα σου εύχομαι και να το καβαλίσεις το 2τροχο της επιλογής σου το συντομότερο δυνατόν!

George_Sp
31/08/2012, 04:06
Κάθησα και διάβασα ρε φίλε και τις 10 σελίδες τώρα(μιας και βαριέμαι) και όταν είδα ότι τελικά δεν τον πήρες τον Λύκο μαύρισε η ψυχή μου...Τα καλύτερα σου εύχομαι και να το καβαλίσεις το 2τροχο της επιλογής σου το συντομότερο δυνατόν!

Φίλε Τάκη, στη ζωή μου έμαθα εδώ και πολλά χρόνια το ''κάθε εμπόδιο για καλό''. Οπότε μην ανησυχείς. Μπορεί να μου τη σπάει η όλη κατάσταση και ορισμένες στιγμές να λέω και καμιά κουβέντα παραπάνω, αλλά γενικά είμαι σε κοντρόλ και λέω δε πειράζει...ότι είναι να γίνει θα γίνει και ίσως το μέλλον να επιφυλάσσει και τίποτα καλύτερο τελικά.

Ας έχουμε σε ισορροπία την καθημερινότητά μας και τα υλικά αγαθά πάνε και έρχονται. Ένα Honda Astrea Grand που θα δανειστώ σε λίγες μέρες πιθανότατα να μου λύσει τα χέρια και μη σκέφτομαι για καιρό την έλλειψη μιας μηχανής...Και όταν νιώσω ασφαλής να κάνω την αγορά (όποια και αν είναι αυτή) θα είμαι σίγουρος οτι θα την χαρώ και με το παραπάνω όντας και πιο άνετος. Άλλωστε τί να το κάνω να τσιμπήσω το λύκο ή κάνα MT-03 και να μην έχω τα λεφτά για βενζίνες σερβις ή οτι άλλο χρειαστεί για να το κινήσω και να πηγαίνω βόλτες με το σταγονόμετρο και κοιτάζοντας το δείκτη της βενζίνης ανά 10λεπτά. φακ ιτ στη τελική. :)

Αυτά και καλημέρες.

Sapadak
31/08/2012, 05:16
Διαβάζω αρκετές ημέρες τα νήματα για το MT-03. Δείχνει αρκετά βολικό για τη χρήση που θα του κάνω και με μια διαφορά στην κατανάλωση με το Wolf της τάξης του +1 έως +1.5 λίτρο στα 100. Το καλό είναι οτι με το MT-03 καλύπτομαι μελλοντικά στο θέμα έξτρα μετακίνηση ταξιδάκια εκτός πόλης και με λιγότερα έξοδα σε συντήρηση μιας και από ότι βλέπω θέλει σερβις στα 2πλάσια χιλιομετρικά σκαλοπάτια από το Wolf. Εντάξει για τον κινητήρα έχω πειστεί από πολύ κόσμο οτι είναι ότι πιο αξιόπιστο μπορώ να πάρω.

Οπότε αν καταλήξω να δώσω λεφτά για ένα Yamaha MT-03 μάλλον θα μείνω και εκεί για αρκετό καιρό οπότε το ενδεχόμενο μεταπώλησης δε με απασχολεί.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και τσιμπήστε και τραγουδάκι.

http://www.youtube.com/watch?v=SjfnrO3Wqxk&feature=player_embedded


Αν κοιτας και "μεγαλα" κοιτας και προς er6-n μεριά (στα ιδια και λιγότερα απο το ΜΤ-03 το βρίσκεις)

TROOPER
31/08/2012, 10:55
κριμα ρε γιωργη...ευχομαι να ξεπεραστουνε γρηγορα τα προβληματα.MT και ΕR τα θεωρω μακραν καλυτερες λυσεις απο τον ''λυκο'' παντως.

α και μεγεια και αχρειαστα τα πραματακια που πηρες.δες και για μποτες-γαντια τωρα.

George_Sp
31/08/2012, 12:58
Αν κοιτας και "μεγαλα" κοιτας και προς er6-n μεριά (στα ιδια και λιγότερα απο το ΜΤ-03 το βρίσκεις)

Ακόμα πιο value for money το ER6-N αλλά νομίζω κάπως δυνατό για 1η μηχανή με την απειρία μου στο γκάζι.....και ναι μεν είμαι συγκρατημένος και συντηρητικούρα οδηγός ( Saab είχα, όχι saxorallo :P ) αλλά το γκάζι είναι γλυκό και αν υπάρχει δεν υπάρχει περίπτωση να μην το δοκιμάσεις έστω και για λίγο......και προτιμώ να μην μπαίνω στον πειρασμό γιατί είμαι κάπως επιρρεπής και παρορμητικός.


κριμα ρε γιωργη...ευχομαι να ξεπεραστουνε γρηγορα τα προβληματα.MT και ΕR τα θεωρω μακραν καλυτερες λυσεις απο τον ''λυκο'' παντως.

α και μεγεια και αχρειαστα τα πραματακια που πηρες.δες και για μποτες-γαντια τωρα.

Ευχαριστώ μαν για την ευχή. Μακάρι να πάμε καλύτερα όλοι μας σαν κοινωνία.

Μόνη ανησυχία στην επιλογή του MT-03 είναι το ΜΗ φιλικό φρένο του λόγω δυνατής τρόμπας από οτι μου λένε που για αρχάριο δεν είναι οτι καλύτερο σε σχέση με άλλες μηχανές με προοδευτικότερο φρενάρισμα....αλλά στην τελική νομίζω όλα συνήθεια είναι....

Αχρείαστα τα πραγματάκια να είναι όντως. Μπότες και γάντια είμαι καλυμμένος και σε αυτά και οι ευχαριστίες μου πάνε στον φίλο Blitzer (Γιώργη πότε θα ξαναπάμε για καφέ και τάβλι ρε).....Μου δωσε γάντια μπότες που είχε με κάποια μικροπροβλήματα και τα ραψα μπάλωσα και είμαι κομπλέ. Οπότε μόνο παντελόνι και μηχανή έμειναν :D

Πάρτε και φώτο :)

267204

267205

TROOPER
31/08/2012, 13:02
.......Ευχαριστώ μαν για την ευχή. Μακάρι να πάμε καλύτερα όλοι μας σαν κοινωνία.

Μόνη ανησυχία στην επιλογή του MT-03 είναι το ΜΗ φιλικό φρένο του λόγω δυνατής τρόμπας από οτι μου λένε που για αρχάριο δεν είναι οτι καλύτερο σε σχέση με άλλες μηχανές με προοδευτικότερο φρενάρισμα....αλλά στην τελική νομίζω όλα συνήθεια είναι....

Αχρείαστα τα πραγματάκια να είναι όντως. Μπότες και γάντια είμαι καλυμμένος και σε αυτά και οι ευχαριστίες μου πάνε στον φίλο Blitzer (Γιώργη πότε θα ξαναπάμε για καφέ και τάβλι ρε).....Μου δωσε γάντια μπότες που είχε με κάποια μικροπροβλήματα και τα ραψα μπάλωσα και είμαι κομπλέ. Οπότε μόνο παντελόνι και μηχανή έμειναν :D

Πάρτε και φώτο :)

267204

267205

το φρενο του ΜΤ ειναι μια συνηθεια οπως το ειπες.
το ER δεν ειναι τοσο βρωμογκαζο οσο μπορει να φανταζεσαι οποτε αδικα το φοβασαι.
ο μπλιτζερ ειναι τρομπας :lol:
και τα πραγματα που σου εδωσε (οπως και το μπουφανακι που εχεις αγορασει) δεν θα σε καλυψουν τον χειμωνα ;)

George_Sp
31/08/2012, 13:09
το φρενο του ΜΤ ειναι μια συνηθεια οπως το ειπες.
το ER δεν ειναι τοσο βρωμογκαζο οσο μπορει να φανταζεσαι οποτε αδικα το φοβασαι.
ο μπλιτζερ ειναι τρομπας :lol:
και τα πραγματα που σου εδωσε (οπως και το μπουφανακι που εχεις αγορασει) δεν θα σε καλυψουν τον χειμωνα ;)

Σύντομα θα βρω άκρη να καβαλήσω και τα 2 για να σχηματίσω και προσωπική γνώμη.

Ο μπλίτζερ δε ξέρω αν είναι τρόμπας αλλά ξέρω οτι είναι καλός αντίπαλος στο τάβλι.......για να ξεσπάς και να βγάζεις απωθημένα :D και γι αυτό τον συμπαθώ.

Εννοείται οτι θα τσιμπήσω και χειμερινό εξοπλισμό :)

TROOPER
31/08/2012, 13:24
......

Ο μπλίτζερ δε ξέρω αν είναι τρόμπας αλλά ξέρω οτι είναι καλός αντίπαλος στο τάβλι.......για να ξεσπάς και να βγάζεις απωθημένα :D και γι αυτό τον συμπαθώ.


ρωτα τον την επομενη φορα που θα τον δεις.:lol:

George_Sp
31/08/2012, 19:03
Ακούω γνώμες :)

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2628939/

georgio
31/08/2012, 19:44
Μακελευμένο το καημένο το μηχανάκι... :mad:

Βελτιώσεις θα πει ο ιδιοκτήτης. Βελτιώσεις από κάποιον που δεν ξέρει να ξαναβάλει σωστά το ρεζερβουάρ στη θέση του... Στην πέμπτη φωτογραφία το γλωσσάκι που πετάει από το ντεπόζιτο μπαίνει πιο χαμηλά σε εσοχή που έχει το πλαίσιο (φυσικά με λάστιχο) και φυσικά το ντεπόζιο δεν χάσκει σε σχέση με το πλαίσιο. Αυτό μόνο αρκεί νομίζω.

Θα άξιζε μόνο αν ήταν το 650 και είχες όρεξη να το φτιάξεις (με αρκετή προσωπική δουλειά) αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν είναι αυτή η περίπτωση σου οπότε άστο.


Υ.Γ.: δεν έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα πάντως μετά από τα μηχανάκια που είδα (mt03, er6, ακόμα και από το Bros) το wolf και οποιοδήποτε της κατηγορίας θα σου φανεί σαν ποδήλατο που απλά δεν χρειάζεται να κάνεις πετάλι. Αυτό το λέω γιατί αν κατάλαβα καλά θες να καταλήξεις κάποια στιγμή με το wolf.

chr1s_86
31/08/2012, 19:48
Μακελευμένο το καημένο το μηχανάκι... :mad:

Βελτιώσεις θα πει ο ιδιοκτήτης. Βελτιώσεις από κάποιον που δεν ξέρει να ξαναβάλει σωστά το ρεζερβουάρ στη θέση του... Στην πέμπτη φωτογραφία το γλωσσάκι που πετάει από το ντεπόζιτο μπαίνει πιο χαμηλά σε εσοχή που έχει το πλαίσιο (φυσικά με λάστιχο) και φυσικά το ντεπόζιο δεν χάσκει σε σχέση με το πλαίσιο. Αυτό μόνο αρκεί νομίζω.


:eek: :cry:


(ενδιαφέρον και το σωληνάκι του μπροστινού φρένου, την είδε enduro :p )

dimzan
01/09/2012, 13:43
εχει ενα παλιο bross 650 ο μηχανικος μου που εθλει να το στειλει κατω απο χιλιαρικο. Θελει ομως μαζεματα εξωτερικα, οχι μηχανολογικα. Πιο ζωντανο το 650, αν και παλι δε νομιζω πως ειανι αυτο πυο ψαχνεις.

ΜΤ03 οχι, er6 ναι. υπενθυμιζω το cbr250 που ακομα δεν καταλαβαινω γτι απορριπτεις.

Ευχομαι να ξαναβρεις δουλεια το συντομοτερο δυνατο, ειναι για ολους μας ζορικα τα πραγματα

Sapadak
01/09/2012, 13:52
Gia 7-7.5 katostarika, kai efoson to moter tou einai komple y not.
Apefige san to dialo to livani ta bandit 400

George_Sp
01/09/2012, 18:03
Το λοιπόν.......λίγο την προσοχή σας γιατί έχω πελαγώσει και έχω πολλές απορίες. Πήρα τηλ και ρώτησα για αυτό

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2773551/

Το παλικάρι μου πε τα εξης:

Πρώτη άδεια κυκλοφορίας 21/6/2007
Του το πούλησε ιδιώτης που έφυγε εξωτερικό στα 3.300ευρώ πριν 1χρόνο.
Τα σερβις τα κάνει σε δικό του άτομο άρα δεν υπάρχει service book της τελευταίας χρονιάς.
Για τον άν έχει service book από τον προηγούμενο δεν μου απάντησε γιατί δεν θυμόταν.
Το έβαλε τόσο φθηνά γιατί το πήγε εξαρχής σε μαντράδες για να το ανταλλάξει με ένα cbr600 και τα πήρε κρανίο με τα λεφτά που του ζήταγαν για το MT-03.
Έχει λέει προβληματάκι στο ψηφιακό κοντέρ και δε δείχνει σωστά ένα γράμμα

Του ζήτησα πινακίδα για να ελέγξω μέσω ασφαλιστικής αν έχει εμπλακεί σε τροχαίο και στην αρχή τα μάσαγε....μου λέει δε σε ξέρω και τί την θες κλπ. Του εξήγησα τί και πως με την πινακίδα και οτι ούτως ή άλλως όταν το δω από κοντά θα δω τον αριθμό.
Εκεί μου ξεφούρνισε οτι η 1η πινακίδα είχε κλαπεί στην Αθήνα και οτι έβγαλε νέα και μου δωσε 2 διαφορετικές τελικά αφού τις διάβασε από την άδεια.

η πρώτη της μορφής ΑΒΓ-1234 (πως γίνεται να είναι τετραψήφια) και η δεύτερη που έχει τώρα με την κανονική μορφή 3-3 δηλαδή ΑΒΓ-123


ακούω απόψεις και γνώμες.

MikeG
01/09/2012, 18:07
Το λοιπόν.......λίγο την προσοχή σας γιατί έχω πελαγώσει και έχω πολλές απορίες. Πήρα τηλ και ρώτησα για αυτό

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2773551/

Το παλικάρι μου πε τα εξης:

Πρώτη άδεια κυκλοφορίας 21/6/2007
Του το πούλησε ιδιώτης που έφυγε εξωτερικό στα 3.300ευρώ πριν 1χρόνο.
Τα σερβις τα κάνει σε δικό του άτομο άρα δεν υπάρχει service book της τελευταίας χρονιάς.
Για τον άν έχει service book από τον προηγούμενο δεν μου απάντησε γιατί δεν θυμόταν.
Το έβαλε τόσο φθηνά γιατί το πήγε εξαρχής σε μαντράδες για να το ανταλλάξει με ένα cbr600 και τα πήρε κρανίο με τα λεφτά που του ζήταγαν για το MT-03.
Έχει λέει προβληματάκι στο ψηφιακό κοντέρ και δε δείχνει σωστά ένα γράμμα

Του ζήτησα πινακίδα για να ελέγξω μέσω ασφαλιστικής αν έχει εμπλακεί σε τροχαίο και στην αρχή τα μάσαγε....μου λέει δε σε ξέρω και τί την θες κλπ. Του εξήγησα τί και πως με την πινακίδα και οτι ούτως ή άλλως όταν το δω από κοντά θα δω τον αριθμό.
Εκεί μου ξεφούρνισε οτι η 1η πινακίδα είχε κλαπεί στην Αθήνα και οτι έβγαλε νέα και μου δωσε 2 διαφορετικές τελικά αφού τις διάβασε από την άδεια.

η πρώτη της μορφής ΑΒΓ-1234 (πως γίνεται να είναι τετραψήφια) και η δεύτερη που έχει τώρα με την κανονική μορφή 3-3 δηλαδή ΑΒΓ-123


ακούω απόψεις και γνώμες.


Από ότι σου είπε το παλικάρι δε μου ακούγεται κάτι περίεργο. Ούτε εγώ θα έδινα τη πινακίδα μου.

Persival
01/09/2012, 19:57
Από ότι σου είπε το παλικάρι δε μου ακούγεται κάτι περίεργο. Ούτε εγώ θα έδινα τη πινακίδα μου.

Το αυτό, ούτε κι εγώ θα την έδινα. Κατά τ'άλλα, εσύ που τον άκουσες θα πρέπει να έχεις βγάλει και τα συμπεράσματά σου, αν σου εμπνέει εμπιστοσύνη ή όχι. Σχετικά με τη μηχανή, φαντάζομαι θα σε έχουν "δασκαλέψει" ήδη, μόνο μηχανικός μπορεί να σου πει κάποια πράγματα.

thanos_s
01/09/2012, 23:11
Το λοιπόν.......λίγο την προσοχή σας γιατί έχω πελαγώσει και έχω πολλές απορίες. Πήρα τηλ και ρώτησα για αυτό

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2773551/

Το παλικάρι μου πε τα εξης:

Πρώτη άδεια κυκλοφορίας 21/6/2007
Του το πούλησε ιδιώτης που έφυγε εξωτερικό στα 3.300ευρώ πριν 1χρόνο.
Τα σερβις τα κάνει σε δικό του άτομο άρα δεν υπάρχει service book της τελευταίας χρονιάς.
Για τον άν έχει service book από τον προηγούμενο δεν μου απάντησε γιατί δεν θυμόταν.
Το έβαλε τόσο φθηνά γιατί το πήγε εξαρχής σε μαντράδες για να το ανταλλάξει με ένα cbr600 και τα πήρε κρανίο με τα λεφτά που του ζήταγαν για το MT-03.
Έχει λέει προβληματάκι στο ψηφιακό κοντέρ και δε δείχνει σωστά ένα γράμμα

Του ζήτησα πινακίδα για να ελέγξω μέσω ασφαλιστικής αν έχει εμπλακεί σε τροχαίο και στην αρχή τα μάσαγε....μου λέει δε σε ξέρω και τί την θες κλπ. Του εξήγησα τί και πως με την πινακίδα και οτι ούτως ή άλλως όταν το δω από κοντά θα δω τον αριθμό.
Εκεί μου ξεφούρνισε οτι η 1η πινακίδα είχε κλαπεί στην Αθήνα και οτι έβγαλε νέα και μου δωσε 2 διαφορετικές τελικά αφού τις διάβασε από την άδεια.

η πρώτη της μορφής ΑΒΓ-1234 (πως γίνεται να είναι τετραψήφια) και η δεύτερη που έχει τώρα με την κανονική μορφή 3-3 δηλαδή ΑΒΓ-123


ακούω απόψεις και γνώμες.

Τα συμπερασματα που βασιζονται σε οτι σου λεει ο πωλητης ειναι ατοπα.
Βλεπεις τη μηχανη και τα χαρτια της, αν δεν εισαι σε θεση βρισκεις καποιον που να γνωριζει, και αν ειναι ολα καλα αγοραζεις.
Μου ειπε και σου ειπα δεν εχουν καμια αξια.
Ακομα και το αν εχει εμπλακει σε τροχαιο φαινεται στα καταλληλα ματια.Αν δεν φαινεται αλλα εχει γινει, ειναι πιθανον κατι ασημαντο.

Cpt. Haddock
02/09/2012, 06:50
Το λοιπόν.......λίγο την προσοχή σας γιατί έχω πελαγώσει και έχω πολλές απορίες. Πήρα τηλ και ρώτησα για αυτό

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2773551/
[...]

Έχεις παντως μια μοναδική ικανότητα να κολας σε συγκεκριμενο τυπο μηχανης καθε φορά :lol:

nathair
02/09/2012, 07:20
Ετσι είμαστε εμείς οι άνθρωποι, και δε ρωτάμε για να ακούσουμε πραγματικά τη γνώμη του άλλου, αλλά για να επιβεβαιώσει το δικό μας κόλλημα!

George_Sp
02/09/2012, 13:25
κόλλημα θα είχα αν έλεγα ή αυτή τη μηχανή ή τίποτα.

παρόλαυτά και επειδή μάλλον δεν έκατσες να διαβάσεις όλες τις σελίδες του θέματος δε μπορώ να σου απαντήσω περαιτέρω. Αν τις είχες διαβάσει θα άλλαζες γνώμη.


Όσων αφορά τώρα το θέμα με την επιλογή μηχανής. Αύριο το πρωί θα έχω στην κατοχή μου ένα Honda Astrea Grand για λίγο καιρό μέχρι να βρω μια λύση για να βγω από τη δύσκολη θέση.
Ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις.

George_Sp
02/09/2012, 20:08
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2767443/

Την Τρίτη θα παίξει συνάντηση για το οικονομικό. Για να δούμε :)

Cpt. Haddock
03/09/2012, 00:31
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2767443/

Την Τρίτη θα παίξει συνάντηση για το οικονομικό. Για να δούμε :)

:whiteflag:

thanos_s
03/09/2012, 00:40
:whiteflag:

τα attacks ειναι απανωτα :D

nikos_abel
03/09/2012, 06:19
"Αγαπητό μου ημερολόγιο

Απογραφή ημέρας :

1. Πήρα τηλ τον μαντρά και μου είπε αύριο
2. Πήγα 2 φορές τουαλέτα για Νο 2
3. Είχα μέχρι τώρα, 435 εισπνοές και 436 εκπνοές

διόρθωση : 436 εισπνοές, 437 εκπνοές..."

George_Sp
03/09/2012, 08:18
τη μέρα που θα καβαλήσω θα έχει πυροτεχνήματα χαρτοπόλεμο μπαλόνια και τα συναφή :D

nikos_abel
03/09/2012, 08:39
τη μέρα που θα καβαλήσω θα έχει πυροτεχνήματα χαρτοπόλεμο μπαλόνια και τα συναφή :D

Είχε χθες στο Γαλάτσι κάτι πυροτεχνήματα και φαντάστηκα ότι θα ήσουν εσύ. Άλλος ήτανε; :lol:

byron
03/09/2012, 09:59
τη μέρα που θα καβαλήσω θα έχει πυροτεχνήματα χαρτοπόλεμο μπαλόνια και τα συναφή :D

Μην έχει χαρακίρι μόλις ανοίξεις το γκάζι του 125.....

sniper
03/09/2012, 10:17
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2767443/

Την Τρίτη θα παίξει συνάντηση για το οικονομικό. Για να δούμε :)

Ε αφού είναι τα πάντα πάνω του εργοστασιακά... Άλλαξέ τα! :bawl: :tooth:

chr1s_86
03/09/2012, 11:54
Μην πάρεις 125, θα σου φανεί "λίγο" πολύ γρήγορα, και δεν θα μπορείς να πας και πουθενά εκτός πόλης...

pektis
03/09/2012, 13:56
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2767443/

Την Τρίτη θα παίξει συνάντηση για το οικονομικό. Για να δούμε :)

Αν παρεις 125 παρε κατι γρηγοροτερο...http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2777254/

dimzan
03/09/2012, 14:33
Αν παρεις 125 παρε κατι γρηγοροτερο...http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2777254/

χαχαχαχα που τον στελνεις τον ανθρωπο!

sniper
03/09/2012, 14:34
Αν παρεις 125 παρε κατι γρηγοροτερο...http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2777254/

:bawl::tooth:

dimzan
03/09/2012, 14:41
παντως κι εγω διαφωνω με το 125 και δη το sym ! τοσα honda υπαρχουν! η και αλλες μαρκες!

με 2 χιλιαρικα πχ http://www.xe.gr/automoto/used-bikes-SUZUKI,GS-12206516.html

pektis
03/09/2012, 15:24
χαχαχαχα που τον στελνεις τον ανθρωπο!

Εννοειται πως κανω πλακα... Το 125 απλα δεν θα το σκεφτει καν....!:D

Εστω και να χρειαστει να βαλει 2καβαλο δεν θα μπορει ανετα...!

harris_x
03/09/2012, 15:28
Αφήστε ρε τον άνθρωπο να κάνει το λάθος του ελεύθερα, 12 σελίδες έφτασε...

George_Sp
04/09/2012, 01:03
Σήμερα δοκίμασα ένα cbr125. Τελικά μετά και τη 2η απόπειρα σε κλιπ ον κατάλαβα οτι δεν είναι του γούστου μου. Επίσης μάλλον δεν είναι του γούστου μου και τα λίγα κυβικά (κάτω από 250) μιας και με ξενίζει το πολύ γκάζωμα μέχρι να αρπάξουν σε 1η 2α.

Θα δοκιμάσω αύριο και τον 125άρη λύκο αλλά νομίζω θα προσπεράσω τελικά. (τύφλα να χουν τα serial του φώσκολου) :D

Αχ αυτός ο rantaplan.....μου κανε ζημιά με το F650GS Anniversary edition.

και φυσικά MT-03.....άντε να καταλήξω και να ρίξουμε επιτέλους χαρτοπόλεμο και πυροτεχνήματα :a014: :p

TROOPER
05/09/2012, 11:29
......

Θα δοκιμάσω αύριο και τον 125άρη λύκο αλλά νομίζω θα προσπεράσω τελικά......

το εντυπωσιακο με σενα ειναι ειναι οτι αυτο που σου λεμε απο τη 1η στιγμη εφτασε στη 13η σελιδα για να το καταλαβεις (και παλι οχι εξ' ολοκληρου!!) :lol:

George_Sp
05/09/2012, 12:01
το εντυπωσιακο με σενα ειναι ειναι οτι αυτο που σου λεμε απο τη 1η στιγμη εφτασε στη 13η σελιδα για να το καταλαβεις (και παλι οχι εξ' ολοκληρου!!) :lol:

Το εντυπωσιακό με σας είναι οτι ακόμα έχετε υπομονή :D

Τελικά η συνάντηση με τον 125άρη λύκο δεν έκατσε. Περίμενα τηλ αλλά δε με πήρε ο παλίκαρος.

Σήμερα έχω συνάντηση και για ακόμα ένα MT-03, και είδα ένα ακόμα χθες.

Ψυχραιμία και τον φάγαμε τον γάιδαρο....στην ουρά μείναμε. :beer:

chr1s_86
05/09/2012, 12:28
Περίμενα τηλ αλλά δε με πήρε ο παλίκαρος.


Ευτυχώς :D

Cpt. Haddock
05/09/2012, 13:12
Το εντυπωσιακό με σας είναι οτι ακόμα έχετε υπομονή :D
[...]

Μην παιρνεις και όρκο...

George_Sp
05/09/2012, 13:14
Μην παιρνεις και όρκο...

Εσένα θα σε πάω βόλτα με ποδήλατα για να σκάσει ο sniper :lol:

TROOPER
05/09/2012, 13:16
Εσένα θα σε πάω βόλτα με ποδήλατα για να σκάσει ο sniper :lol:

του αρεσει ΚΑΙ το :a021:

:tooth::tooth::tooth:

sniper
05/09/2012, 13:22
του αρεσει ΚΑΙ το :a021:

:tooth::tooth::tooth:


Οπότε μπορουν να πάρουν τα ποδήλατά τους κα να πάνε να :a021:

TROOPER
05/09/2012, 13:25
Οπότε μπορουν να πάρουν τα ποδήλατά τους κα να πάνε να :a021:

ας κανουνε οτι καταλαβαινουνε.εγω να βοηθησω προσπαθω :lol:

ERRIKA
05/09/2012, 13:26
...Ψυχραιμία και τον φάγαμε τον γάιδαρο....στην ουρά μείναμε. :beer:

Αυτός παιδί μου δεν ήταν γάϊδαρος, η μακριά γαϊδάρα ήτανε.... :look:

Cpt. Haddock
05/09/2012, 13:27
:a27:

sniper
05/09/2012, 13:31
Αυτός παιδί μου δεν ήταν γάϊδαρος, η μακριά γαϊδάρα ήτανε.... :look:

Eυτυχώς διότι αν ηταν γαιδούρι εκτός απο ουρά έχει κι άλλα μακρυά μέλη..

George_Sp
05/09/2012, 13:47
Eυτυχώς διότι αν ηταν γαιδούρι εκτός απο ουρά έχει κι άλλα μακρυά μέλη..

Θα σε κάνω αναφορά στο διαχειριστή αν συνεχίσεις να μου σπαμάρεις το θέμα :a021:

ERRIKA
05/09/2012, 13:56
Θα σε κάνω αναφορά στο διαχειριστή αν συνεχίσεις να μου σπαμάρεις το θέμα :a021:
Να τον κάνεις, να τον κάνεις, έχει ξεφύγει σήμερα! :p

byron
05/09/2012, 14:12
δε με πήρε ο παλίκαρος.



Μή βιάζεσαι. Πρέπει να πάρει έγκριση από την εκκλησία που έγινε ο γάμος. Ετσι εύκολα νομίζεις οτι πουλάς ένα Sym Wolf 125? :tooth:

sniper
05/09/2012, 14:12
Θα σε κάνω αναφορά στο διαχειριστή αν συνεχίσεις να μου σπαμάρεις το θέμα :a021:

Ένα ρίγος διαπέρασε την ομολογουμένως καλοσχηματισμένη πλάτη μου.. :bawl:

sniper
05/09/2012, 14:12
Μή βιάζεσαι. Πρέπει να πάρει έγκριση από την εκκλησία που έγινε ο γάμος. Ετσι εύκολα νομίζεις οτι πουλάς ένα Sym Wolf 125? :tooth:

Πες τα ρε...

ERRIKA
05/09/2012, 14:22
Μή βιάζεσαι. Πρέπει να πάρει έγκριση από την εκκλησία που έγινε ο γάμος. Ετσι εύκολα νομίζεις οτι πουλάς ένα Sym Wolf 125? :tooth:

:cry::bawl::cry:

el_hymador
05/09/2012, 15:44
Πάρε το Wolf 250, μια χαρά μηχανάκι είναι, άσε που το έχεις αγοράσει ήδη και δεν το ξέρεις, οπότε καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Για κάτι CB 400 και τέτοια, ούτε να τα κοιτάξεις! Όχι γιατί δεν είναι καλά μηχανάκια, αλλά γιατί πάνω σε κάθε ένα από αυτά έχουν μαθητεύσει τουλάχιστον 3-4 εκκολαπτόμενοι σαν και εσένα πηγαίνοντας τα σε εξίσου εκκολαπτόμενους μηχανικούς. Αν έχεις δημιουργήσει θέμα με 13 σελίδες για το τι θα αγοράσεις (ενώ έχεις ήδη καταλήξει), φαντάσου τι έχει να γίνει στα τεχνικά και στην αντιμετώπιση προβλημάτων για το παραμικρό τσικ που θα ακούς... :lol: "Περίεργος ήχος στην άρμοση των πλαστικών της ουράς- HELP!" ... 25 σελίδες! Για αυτό σου λέω καινούργιο να ΄ναι και ότι να ΄ναι!

Cpt. Haddock
05/09/2012, 15:47
Μή βιάζεσαι. Πρέπει να πάρει έγκριση από την εκκλησία που έγινε ο γάμος. Ετσι εύκολα νομίζεις οτι πουλάς ένα Sym Wolf 125? :tooth:

:lol: τι μλκς :lol: