PDA

View Full Version : Νέος στην παρέα. SYM Wolf250i και εξοπλισμός



Σελίδες : [1] 2 3

George_Sp
04/06/2012, 21:47
Καλησπερίζω άπαντες και ελπίζω στη βοήθειά σας γιατί έχω πολλά να ρωτήσω. :p
(υπομονή για το σεντόνι που θα γράψω)

Καταρχάς να πω οτι είμαι χρόνια φανατικός των 4ων τροχών με δίπλωμα κοντά 10χρόνια και απέφευγα τα δίκυκλα λόγω έλλειψης παθητικής ασφάλειας (η εισαγωγή μου είναι καταδικασμένη για τέτοιο φόρουμ αλλά δε μασάω :lol:)

Φτάσαμε λοιπόν που τα οικονομικά δεδομένα αλλάξανε προς το χειρότερο (πούλησα και το αμάξι) και είμαι 2χρόνια με ποδήλατο στους δρόμους της Αθήνας. Τρελή αλλαγή το ξέρω (0 παθητική και ενεργητική ασφάλεια και στηρίζεσαι μόνο στην αντίληψή σου)
Επειδή οι φίλοι μου λόγω επιλογών όπως η παραπάνω ^^ με λένε ''ανώμαλο'', είπα να ανοίξω ένα θέμα να με καθοδηγήσετε για να μπαίνω στο κλίμα των δίκυκλων στην ωραία μας Αθήνα και να μην κάνω λάθος κινήσεις αυτή τη φορά.

Οδηγική εμπειρία έχω την κλασσική με τις πάπιες των φίλων στο χωριό (all time classic) και φυσικά όση μπορεί να σου δώσει το ποδήλατο σε θέματα ισορροπίας, προσπέρασης και φυσικά έκτακτων καταστάσεων (φρεναρίσματος, αποφυγής) που δημιουργούνται στη ζούγκλα της πρωτεύουσας. (είμαι από αυτούς τους μανιακούς ποδηλάτες που κατεβαίνουν τη Λένορμαν, και την Πανεπιστημίου με 35-45χλμ/ω οπότε φυσική κατάσταση είναι τοπ)

Επειδή ξέρω οτι όλα εξαρτώνται από τη χρήση που θα γίνει να πως τα εξής:
80% πόλη και 20% κοντινές διαδρομές για τώρα που είναι καλοκαίρι στις κοντινές παραλίες με max την περιοχή της Κορίνθου και της Χαλκίδας.
Το στυλ οδήγησης θα είναι αρκετά συντηρητικό όπως έκανα και με το αυτοκίνητο ακολουθώντας πάντα τα όρια ταχύτητας μιας και πλέον 30αρίσαμε οπότε η αδρεναλίνη διοχετεύεται μόνο στο γυναικείο φύλο :rolleyes:

Αφού σας έπρηξα με το background πάμε και στο ζουμί.
Έχω καταλήξει σε SYM Symphony SR 150cc ως την οικονομικότερη value4money λύση για αυτό που ψάχνω και μετά προσανατολίζομαι σε Yamaha Xenter 150 και σε Honda SH 150i R τα οποία όμως με τρομάζουν από άποψη κόστους ανταλλακτικών και κόστος κτίσης. Υπολογίστε οτι η αγορά θα γίνει με μια προκαταβολή κάτω από τη μισή αξία του δικύκλου και μετά δόσεις μέσω των προγραμμάτων που έχουν τα καταστήματα πώλησης. Για λοιπό εξοπλισμό (κράνος, συναγερμό+κλειδαριά,) θέλω να διαθέσω περί τα 400ευρώ μαξ. Μπαγαζιέρα γάντια και αδιάβροχα έχω ήδη.
Για κράνος από φίλους με μηχανές μεγάλου κυβισμού μου λένε για Shoei Arai και Nolan αλλά μου λένε οτι για τις ταχύτητες που θα είμαι και ένα κράνος 5άστερο στο σύστημα Shark με τιμή μεταξύ 150-200ευρώ θα είμαι καλυμμένος και δε χρειάζεται να πάω στα 300+ευρώ.
Έχω κοζάρει:
αυτό
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/nitro-n1700vf
αυτό
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-v2r
αυτό
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/marushin-rs2-carbon
και αυτό
http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-qwest


Συναγερμό καλύτερα λόγια ακούω για τους ΜΕΤΑ σε σχέση με τους GEMINI.

Ξέρω για το SYM οτι είναι σκυλί και παραπάνω από τίμιο για τα λεφτά του. Δε ξέρω όμως αν θα με καλύψει ως κινητήρας για μια έξτρα διαδρομή λίγο έξω από την πόλη.75κιλά εγώ+50κιλά η συνοδηγός (να φορτώνουμε και κάνα εύπλαστο κορμί ρε αδερφέ). Οι ταχύτητες δε θα ξεπερνάνε τα 100χλμ/ω ΑΥΣΤΗΡΑ! είμαι από εκείνους τους αποστειρωμένους οδηγούς που δεν τελικιάζουν γκάζια φρένα και safety comes first ως δόγμα. Γι αυτό και δίνω εναλλακτικές τα honda και yamaha για τα οποία όμως δεν έχω άποψη και θα ζοριστώ πολύ από άποψη κόστους.
Το μόνο που έχω ως ιδιοτροπία είναι με την απόδοση των φώτιστικών σωμάτων. Βλέπω οτι η πλειοψηφία των σκουτερ πάσχει τρελά με τις κλασσικές λάμπες αλογόνου και θα ήθελα αν πάρω το SYΜ ή κάποιο άλλο να μπορώ να βάλω HID (με το αντίστοιχο projector glass για να μην τυφλώνω τους άλλους) αλλά και βλέπω ανθρώπινα τις λακούβες και τον οποιοδήποτε κίνδυνο στο δρόμο.

Άντε αφού τα διαβάσατε όλα αυτά είστε μαμώ τα παιδιά και αρκετά υπομονετικοί και σας ευχαριστώ. Ώρα να περιμένω τις απόψεις σας :lol:


Υ.Γ. το οικονομικό θέμα ζορίζει αρκετά οπότε ο έξτρα εξοπλισμός θα ήθελα να πάει πακέτο με το πρόγραμμα χρηματοδότησης του σκούτερ και να ξοφληθεί σε δόσεις. Νομίζω οτι κοντά στα 100-150ευρώ το μήνα μπορώ να τα διαθέσω. αν βρούμε και κατάστημα με γραμμάτια αντί για μπλέξιμο με τράπεζες ακόμα καλύτερα.

MikeG
04/06/2012, 22:18
Μια χαρά τα σκέφτεσαι.

Όσον αφορά τα κυβικά, αν μπορείς κοίταξε κάτι στα 200. Τα SYM είναι μια χαρά σκυλιά. Μοτοσυκλέτα δε θες να κοιτάξεις καθόλου? Μπορείς να δεις κάτι στα 250 όπως για παράδειγμα το Honda Cbf ή Yamaha Ybr.

Κρανάκια κυκλοφορούν πάρα πάρα πολλά ποιοτικά & πολύ συχνά διάφορα online shop έχουν προσφορές. Δες πχ www.louis.de ή www.motocard.com . Το Nitro που έχεις βάλει δε μου γεμίζει το μάτι.

Αυτά νομίζω.


Welcome!!

:beer: :beer:

redman88
04/06/2012, 22:52
καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες!!!
και η δικη μου προταση ειναι να κοιταξεις κατι στα 200 με 250 κυβικα για να κανεις ανετα τις εκδρομουλες που θελεις...και πιστεψε με οτι μολις το παρεις και του παρεις τον αερα μετα θα θελεις να κανεις συνεχεια εκδρομουλες!!!
επισης αυτο που θα σου ελεγα ειναι να ψαξεις και για κανενα μεταχειρισμενο 2 η 3 χρονων μιας και οπως ολοι αντιμετωπιζεις και εσυ οικονομικο προβλημα...σημερα μπορεις να πετυχεις πραγματικα αρκετες ευκεριες στα μεταχειρισμενα!!!

και τελος για κρανος θα σου προτεινα το caberg το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλο και σε πολυ καλη τιμη...το πηρα στην κοπελα μου χωρις να το ξερω το κρανος και απλα πλεον την ζηλευω γιατι το δικο μου ειναι χειροτερο!!!!!!

χωρις παρεξηγηση αλλα αν εχεις πολυ μικρο ή πολυ μεγαλο κεφαλι στο louis.de θα βρεις τις καλυτερες ευκαιριες για κρανος!!!

taisteal
04/06/2012, 23:00
δες και το suzuki burgman 200.ειναι εξαιρετικο μηχανακι,το λεω εκ ιδιας πειρας :wave2:

mikes
04/06/2012, 23:09
εγω λεω δες καλυτερα για καμια μικρη μοτοσυκλετα στα 250 κυβικα! το σκουτερ ειναι αρκετα πιο ακριβο στη συντηρηση του

για μοτοσυκλετα δες honda cbf 250, yamaha ybr 250 για μεταχειρισμενες, η sym wolf 250 αμα θες καινουργιο!

τωρα αν θες ντε και καλα σκουτερ τοτε προτημησε κατι στα 200-300 κυβικα! τα sym μια χαρα σκουτερ ειναι!

οσο για τον εξοπλισμο για κρανος στα λεφτα που διαθετεις βρισκεις agv k3η και k4, που ειναι αρκετα καλα κρανη!

και καλο θα ειναι να κοιταξεις και για μπουφανακι!!

George_Sp
04/06/2012, 23:14
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις ως τώρα απαντήσεις. Πάμε λοιπόν διεξοδικά :P

Μια χαρά τα σκέφτεσαι.
Όσον αφορά τα κυβικά, αν μπορείς κοίταξε κάτι στα 200. Τα SYM είναι μια χαρά σκυλιά. Μοτοσυκλέτα δε θες να κοιτάξεις καθόλου? Μπορείς να δεις κάτι στα 250 όπως για παράδειγμα το Honda Cbf ή Yamaha Ybr.

Αν κοίταζα μοτοσυκλέτα θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια εδώ
260596
Επειδή όμως 1ον ξεφεύγουμε κατά πολύ στο θέμα τιμής και 2ον πρόκειται να είναι το πρώτο μου μηχανάκι θα ήθελα να πάρω την αίσθηση του 2τροχου γκαζιού με κάτι εύκολο και σχετικά ελαφρύ και ευέλικτο. Οπότε λύσεις 200 και 250κυβικών απορρίπτονται γιατί με βάση όσα βλέπω το value4money απομακρύνεται επικίνδυνα όπως επίσης και οι διαστάσεις ξεφεύγουν.


δες και το suzuki burgman 200.ειναι εξαιρετικο μηχανακι,το λεω εκ ιδιας πειρας

ευχαριστώ για την πρόταση αλλά απορρίπτεται λόγω διαστάσεων :)


καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες!!!
και η δικη μου προταση ειναι να κοιταξεις κατι στα 200 με 250 κυβικα για να κανεις ανετα τις εκδρομουλες που θελεις...και πιστεψε με οτι μολις το παρεις και του παρεις τον αερα μετα θα θελεις να κανεις συνεχεια εκδρομουλες!!!
επισης αυτο που θα σου ελεγα ειναι να ψαξεις και για κανενα μεταχειρισμενο 2 η 3 χρονων μιας και οπως ολοι αντιμετωπιζεις και εσυ οικονομικο προβλημα...σημερα μπορεις να πετυχεις πραγματικα αρκετες ευκεριες στα μεταχειρισμενα!!!

και τελος για κρανος θα σου προτεινα το caberg το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι πολυ καλο και σε πολυ καλη τιμη...το πηρα στην κοπελα μου χωρις να το ξερω το κρανος και απλα πλεον την ζηλευω γιατι το δικο μου ειναι χειροτερο!!!!!!

χωρις παρεξηγηση αλλα αν εχεις πολυ μικρο ή πολυ μεγαλο κεφαλι στο louis.de θα βρεις τις καλυτερες ευκαιριες για κρανος!!!

και γω θα προτιμούσα τα 200-250κυβικά ως το απόλυτα ιδανικό για τις επιδόσεις και την οικονομία καυσίμου που ψάχνω. όπως το σκέφτεσαι και αν είχα τις οικονομικές αντοχές θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στο SYM wolf 250i έτσι ώστε να μάθω και οδήγηση μηχανής με κάτι πολύ πιο πλούσιο ως εργαλείο από ότι ένα 150άρι σκούτερ.
σε μεταχειρισμένο δε θα πάω μιας και θέλω να είναι του κουτιού ωστέ να ξέρω ανά πάσα ώρα και στιγμή τι έχει γίνει πάνω του.


εγω λεω δες καλυτερα για καμια μικρη μοτοσυκλετα στα 250 κυβικα! το σκουτερ ειναι αρκετα πιο ακριβο στη συντηρηση του

για μοτοσυκλετα δες honda cbf 250, yamaha ybr 250 για μεταχειρισμενες, η sym wolf 250 αμα θες καινουργιο!

τωρα αν θες ντε και καλα σκουτερ τοτε προτημησε κατι στα 200-300 κυβικα! τα sym μια χαρα σκουτερ ειναι!

οσο για τον εξοπλισμο για κρανος στα λεφτα που διαθετεις βρισκεις agv k3η και k4, που ειναι αρκετα καλα κρανη!

και καλο θα ειναι να κοιταξεις και για μπουφανακι!!

αχ αυτό το sym wolf 250i......μπουφανάκι γάντια μπαγαζιέρα έχω ήδη :D
ευχαριστώ ξανά για όσες απαντήσεις μου στείλατε μέχρι τώρα :D

Sapadak
04/06/2012, 23:54
Θα πω και εγω το μακρυμ.

Δωσε 2 χιλιαρικα (Που κανει και το Sym) και παρε ενα cbf 250.(μεταχειρο)
Ας εχει και 15 και 20 χιλ. χιλιομετρα.
Οπως σου ειπαν και παραπανω το κοστος χρησης και συντηρησης αν δεν ειναι στα ιδια επιπεδα ειναι χαμηλοτερο (μακροπροθεσμα αυτο)
Στο σκουτερ καθε λιγο και λιγακι (10-12κ) θα θες μπιλιες, φυγοκεκτρικα συμπλεκτες κτλ.

Για το θεμα τις ενεργητικης/παθητικης ασφαλειας που σε ενδιαφερει(και καλα κανεις) ειναι μερα με τη νύχτα, ειδικα εφοσον θες να κυκλοφορεις και δικαβαλος.
Το ενα ειναι μηχανη, το αλλο ειναι σκουτερ.
Παντως με 2 χιλιαρικα εχεις πλεον πάάάάάάάρα πολλες επιλογες σε μοτοσυκλετα.
Προσωπικα 2κ για καινουριο σκουτερ δε θα έδινα με τη καμία, απο την αλλη δατς τζαστ μι ;)

Καλες αγορές

George_Sp
05/06/2012, 02:00
Θα πω και εγω το μακρυμ.

Δωσε 2 χιλιαρικα (Που κανει και το Sym) και παρε ενα cbf 250.(μεταχειρο)
Ας εχει και 15 και 20 χιλ. χιλιομετρα.
Οπως σου ειπαν και παραπανω το κοστος χρησης και συντηρησης αν δεν ειναι στα ιδια επιπεδα ειναι χαμηλοτερο (μακροπροθεσμα αυτο)
Στο σκουτερ καθε λιγο και λιγακι (10-12κ) θα θες μπιλιες, φυγοκεκτρικα συμπλεκτες κτλ.

Για το θεμα τις ενεργητικης/παθητικης ασφαλειας που σε ενδιαφερει(και καλα κανεις) ειναι μερα με τη νύχτα, ειδικα εφοσον θες να κυκλοφορεις και δικαβαλος.
Το ενα ειναι μηχανη, το αλλο ειναι σκουτερ.
Παντως με 2 χιλιαρικα εχεις πλεον πάάάάάάάρα πολλες επιλογες σε μοτοσυκλετα.
Προσωπικα 2κ για καινουριο σκουτερ δε θα έδινα με τη καμία, απο την αλλη δατς τζαστ μι ;)

Καλες αγορές


Σε ευχαριστώ για την οπτική γωνία που μου εξέφρασες. Μεταχείρο όμως ειλικρινά δε θέλω. Θέλω να είναι του κουτιού. Επίσης τα service του SYM Symphony SR150 τα βλέπω τραγικά φθηνά με βάση τον τιμοκατάλογο που βλέπω εδώ
http://www.tech.gorgolis.gr/images/stories/maintenance/SYM/SYMPHONY%20SR%20150%20(AZ15W2-6).pdf

Αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα πήγαινα σε SYM Wolf 250i. Με αποτρέπει αρχικά η τιμή του και μετά τα κιλά του και το πλάτος του (τιμόνι καθρέφτες) για διήθηση εντός Αθήνας.Σε μια παρουσιάση αναφέρεται ως μειονέκτημα το ύψος του τιμονιού και τον καθρεφτών σε σχέση με τους καθρέφτες των 4τροχων. Πιστεύω οτι θα μου πέσει βαρύ σαν μηχανή για ελιγμούς και χωσίματα λόγω απειρίας. (όπως προείπα πέρα από μερικά παπιά έως 125cc δεν έχω άλλη εμπειρία σε δίκυκλα)
Εντάξει πήγα μια βόλτα ενός φίλου μια Kawasaki ZXR 450 (αν θυμάμαι καλά) και μου φάνηκε πολύ βαριά και δύσκολη στον ελιγμό.

Όπως και να χει πάντως θα παίξει test drive και στο Symphony SR και στο Wolf 125 και 250i.

100κιλα το Symphony 160 το wolf.....είναι μεγάλη η διαφορά.

thanos_s
05/06/2012, 06:28
Ψαχνεις μοντελα με βασικο κριτηριο την οικονομια κατα την αγορα και την συντηρηση, αλλα εισαι εγκαθετος στην αγορα μεταχειρισμενου μοτο τυπου cbf, το οποιο εκτος απο δυναμη αντοχη και ασφαλεια σε σχεση με τα αναλογα σκουτερ, εχει και μικροτερο κοστος συντηρησης..:rolleyes:

Το να αγορασει καποιος κατι Καινουριο αυτη τη στιγμη, ειναι τουλαχιστον περιττη πολυτελεια ριχνοντας μια ματια στην κατασταση της αγορας και τις τιμες σε μεταχειρισμενα με ελαχιστη χρηση...

Οσο για το Sym, ειναι ενα αεροψυκτο ψοφιμι -πλην ομως σκυλι-, που σε καμια περιπτωση δεν ειναι για δικαβαλο οχι για εξω απο την πολη, αλλα ουτε μεχρι τη Ραφηνα (εκτος αν θελεις να πηγαινεις με 90-100 και να εισαι ηδη στην τελικη ταχυτητα, με οτι συνεπαγεται αυτο για την οδικη συμπεριφορα αλλα και την ασφαλεια.
Ειναι απολυτως καταληλο και οικονομικο για αυστηρα αστικες μετακινησεις.

bulmont
05/06/2012, 07:25
Ξεκίνα γιά αρχή μ' αυτό που σου κάνει ''κλίκ''. Ειναι αρκετα σημαντικό
αυτό γιά έναν νέο οδηγό. Στην πορεία και εάν αποφασίσεις να παραμείνεις
στους δύο τροχούς μπορείς να διαλέξεις πάντα κάτι διαφορετικό αναλόγως
με την εμπειρεία που σιγά-σιγά θα αποκτήσεις και που θα ειναι ο καλύτερος
σύμβουλός σου. Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να ''μην σου βγει το έργο''
και να μην ασχοληθεις περισσότερο με τα δίκυκλα........

VANDA
05/06/2012, 11:09
μπουφανάκι γάντια μπαγαζιέρα έχω ήδη :D



Όχι αδιάβροχο (που είπες στο 1ο σου ποστ).. ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΗΧΑΝΗΣ να πάρεις. Και η συνοδηγός επίσης. ;)

George_Sp
05/06/2012, 11:16
Ψαχνεις μοντελα με βασικο κριτηριο την οικονομια κατα την αγορα και την συντηρηση, αλλα εισαι εγκαθετος στην αγορα μεταχειρισμενου μοτο τυπου cbf, το οποιο εκτος απο δυναμη αντοχη και ασφαλεια σε σχεση με τα αναλογα σκουτερ, εχει και μικροτερο κοστος συντηρησης..:rolleyes:

Το να αγορασει καποιος κατι Καινουριο αυτη τη στιγμη, ειναι τουλαχιστον περιττη πολυτελεια ριχνοντας μια ματια στην κατασταση της αγορας και τις τιμες σε μεταχειρισμενα με ελαχιστη χρηση...

Παιδιά μη το ζορίζουμε άλλο με το μεταχειρισμένο. Δε πρόκειται να ξαναπάρω μεταχειρισμένο γιατί ειδικά στην κατηγορία που κινούμαι και τα προγράμματα χρηματοδότησης που υπάρχουν δε λέει κάτι. Με μηνιάτικες δόσεις θα πάρω ότι πάρω και δε με νοιάζει αν θα είναι να το ξοφλάω 1-2χρόνια παραπάνω. Έχω περιπτώσεις φίλων που το φάγανε για τα καλά το φρούτο ''μτχ''. Θέλω καινούριο με εγγύηση και να το στρώσω όπως νομίζω και να έχει φάει το σαμαράκι και τη λακούβα από το 1ο χιλιόμετρο κατά πως εγώ θέλω.


Ξεκίνα γιά αρχή μ' αυτό που σου κάνει ''κλίκ''. Ειναι αρκετα σημαντικό
αυτό γιά έναν νέο οδηγό. Στην πορεία και εάν αποφασίσεις να παραμείνεις
στους δύο τροχούς μπορείς να διαλέξεις πάντα κάτι διαφορετικό αναλόγως
με την εμπειρεία που σιγά-σιγά θα αποκτήσεις και που θα ειναι ο καλύτερος
σύμβουλός σου. Γιατί υπάρχει και η περίπτωση να ''μην σου βγει το έργο''
και να μην ασχοληθεις περισσότερο με τα δίκυκλα........

Αυτό που μου κάνει κλικ, το ερωτεύτηκα και δεν έχει (.)(.) είναι το Wolf250i.
Οκ δεν έχω εμπειρία με συμπλέκτες, και μέσα στην κίνηση στην αρχή θα μου φανεί γολγοθάς, αλλά πόσο καιρό θα πάρει να προσαρμοστώ. Όπως και με το αμάξι που είχα παλιά ήμουν της άποψης μπρος στα κάλλη τί είναι ο πόνος....πάρε αυτό που σ αρέσει και γουστάρεις να οδηγείς και ας μην είναι το απόλυτα κατάλληλο. Εντάξει δε μιλάω να πάρεις κάτι τελείως άσχετο με τη χρήση που θα κάνω. Γι αυτό και οι άνω των 250κυβικών είναι out of the question ακόμα και το budget να είχα. Αλλά φοβάμαι οτι όσο αποστειρωμένος και να μαι σαν άνθρωπος στην οδήγησή μου, το να πάρω κάτι πιο αποστειρωμένο και από την μικρή μου δόση ευχαρίστησης θα με κάνει να ξενερώσω και να το πουλήσω αργά ή γρήγορα το Symphony.
Δε ξέρω όσο περνάνε οι μέρες και το ψειρίζω περισσότερο μπερδεύομαι. Είμαι ήδη στο 20ήμερο που ζυγίζω τις επιλογές και μάλλον το καλύτερο είναι να πάω να τα κάνω ένα test drive. πιθανόν πάνω στη σέλα με το καθένα να μου δέσει το γλυκό.

mikes
05/06/2012, 11:19
Οσο για το Sym, ειναι ενα αεροψυκτο ψοφιμι -πλην ομως σκυλι-, που σε καμια περιπτωση δεν ειναι για δικαβαλο οχι για εξω απο την πολη, αλλα ουτε μεχρι τη Ραφηνα (εκτος αν θελεις να πηγαινεις με 90-100 και να εισαι ηδη στην τελικη ταχυτητα, με οτι συνεπαγεται αυτο για την οδικη συμπεριφορα αλλα και την ασφαλεια.
Ειναι απολυτως καταληλο και οικονομικο για αυστηρα αστικες μετακινησεις. κι εγω ρε μεγαλε με το ybr 250 που εχει και λιγοτερα αλογα και ειμαι και 120 κιλα, γιατι παω ανετα δικαβαλος με 120αρες και 130αρες?? μην τα ισοπεδωνουμε ολα!! εχεις καβαλησει ποτε τετοιο μηχανακι??? αλλωστε το παλικαρι το γραφει, δεν τον ενδιαφερουν ταχυτητες πανω απο 100!!

George_Sp
05/06/2012, 11:23
Όχι αδιάβροχο (που είπες στο 1ο σου ποστ).. ΜΠΟΥΦΑΝ ΜΗΧΑΝΗΣ να πάρεις. Και η συνοδηγός επίσης. ;)
μπουφάν μηχανής θα αγοραστεί μαζί με κράνος συναγερμό :)


κι εγω ρε μεγαλε με το ybr 250 που εχει και λιγοτερα αλογα και ειμαι και 120 κιλα, γιατι παω ανετα δικαβαλος με 120αρες και 130αρες?? μην τα ισοπεδωνουμε ολα!! εχεις καβαλησει ποτε τετοιο μηχανακι??? αλλωστε το παλικαρι το γραφει, δεν τον ενδιαφερουν ταχυτητες πανω απο 100!!


εγώ είμαι 75κιλά και το κορμί θα είναι επίσης εύπλαστο... :lol:

αλήθεια είναι πάντως οτι δεν είμαι άτομο που μ αρέσουν τα γκάζια....εκτιμώ οτι όπως και στο ποδήλατο μ αρέσει η αίσθηση ελευθερίας και η ευκολία στη διήθηση που κάνω 2 χρόνια μέσα στη ζούγκλα της Αθήνας, θα μείνω εκεί....στην αίσθηση ελευθερίας και στην απόλαυση της διαδρομής......αν κάποια στιγμή θελήσω χιλιόμετρα και αδρεναλίνη θα πάω και σε αντίστοιχη μηχανή (βλέπε cbr ή r6 :D

ERRIKA
05/06/2012, 13:01
Παιδιά μη το ζορίζουμε άλλο με το μεταχειρισμένο.

Θα συμφωνήσω μαζί σου 100%. :a10:


Αυτό που μου κάνει κλικ, το ερωτεύτηκα και δεν έχει (.)(.) είναι το Wolf250i.
Οκ δεν έχω εμπειρία με συμπλέκτες, και μέσα στην κίνηση στην αρχή θα μου φανεί γολγοθάς, αλλά πόσο καιρό θα πάρει να προσαρμοστώ.

Ούτε μία εβδομάδα δε θα σου πάρει να προσαρμοστείς... ;)

Αυτό που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι ότι: Στην κίνηση πιο άνετο είναι το σκούτερ λόγω της απουσίας του συμπλέκτη, ενώ στις βόλτες εντός εκτός και επί τ'αυτά θα ευχαριστηθείς περισσότερο τη μοτοσυκλέτα. Τα ζυγίζεις και διαλέγεις. Σε καμία περίπτωση όμως μη σε προβληματίσει η υποτιθέμενη δυσκολία προσαρμογής γιατί είναι θέμα λίγων ημερών αν όχι ωρών.
Ό,τι και να πάρεις τελικά, καλορίζικος! :beer:

nikos_abel
05/06/2012, 13:33
γιατί είναι θέμα λίγων ημερών αν όχι ωρών.


Λεπτών θα έλεγα...

HERCAKOS
05/06/2012, 13:48
αν ειναι να μπεις στο κοσμο των 2 τροχων καντο με μηχανη και οχι με σκουτερ
δεν θα σου πω μεταχειρα η οχι αλλα για μενα καλυτερα να μαθεις πανω σε μηχανη με συμπλεκτη (που δεν ειναι απολυτως τιποτα να τον συνηθισεις)
παρα πανω σε σκουτερ βαλε στα + οτι αν φας καμια τουμπα οπως ολοι στο σκουτερ θα κλαις και 300-400 ευρο πλαστικα.
απο εκει και περα οι μηχανες ειναι πιο ασφαλεις καλυτερες αναρτησεις πιο σωστα ζυγισμενες για μενα.
αν σαρεσει το sym 250 ορμα....:a024::a024:

George_Sp
05/06/2012, 13:53
μου δίνετε θάρρος θα έλεγα. το καλό είναι οτι διαβάζω στις παρουσιάσεις του wolf οτι είναι ευκολοδήγητο με αρκετά καλό βουτυρένιο συμπλέκτη και προοδευτικό χωρίς εκπλήξεις γκάζι.

και ο εκπαιδευτής που θα πάω για το δίπλωμα της ίδιας άποψης είναι....θα με μάθει με το 400 και το 250 της SYM θα μου φανεί παιχνιδάκι (όπως μου πε). Ζήτησα να κάνω και τα μαθήματα συμπτηγμένα σε 3ημέρες ωστέ να πάρω περισσότερες μαζεμένες ώρες πάνω στη μηχανή και να εξοικειωθώ ευκολότερα με το συμπλέκτη.

επίσης μια συμβουλή που βρήκα και μου φάνηκε πολύ χρήσιμη για αρχή......να ασχολούμαι ΜΟΝΟ με το αριστερό μέρος του τιμονιού.....το δεξί που στρίβει με τον καρπό να το αφήσω στην ησυχία του μέχρι να μάθω να συμπλεκτάρω άψογα:lol:
(πολύ καινούριοι στις μηχανές λέει την πατάνε γιατί δίνουν γκάζι ασυναίσθητα και χωρίς λόγο πολλές φορές)
επίσης...αν κάτι δε πάει καλά.....ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ! ΛΙΩΣΕ συμπλέκτη.δεν αισθάνεσαι άνετα? πάτα τον και μετά φρενάρεις ήρεμα και ωραία...

όπως και να χει ζαχαρώνω επικίνδυνα το λυκάκι........τα οικονομικά μου είναι οκ για μέχρι εκεί. μάλλον μένει το να ανέβω στη σέλα να κάνω μερικές βόλτες με το δίπλωμα και ένα test drive.......

οτιδήποτε άλλο θέλετε να προσθέσετε ευπρόσδεκτο. σας ευχαριστώ πολύ μέχρι τώρα :)

HERCAKOS
05/06/2012, 13:55
Επειδή όμως 1ον ξεφεύγουμε κατά πολύ στο θέμα τιμής και 2ον πρόκειται να είναι το πρώτο μου μηχανάκι θα ήθελα να πάρω την αίσθηση του 2τροχου γκαζιού με κάτι εύκολο και σχετικά ελαφρύ και ευέλικτο. Οπότε λύσεις 200 και 250κυβικών απορρίπτονται γιατί με βάση όσα βλέπω το value4money απομακρύνεται επικίνδυνα όπως επίσης και οι διαστάσεις ξεφεύγουν

http://www.bikeit.gr/dokimes/scooter-papia/126/2902-dokimes-scooter-papia-yamaha-xenter-150.html

http://www.bikez.com/motorcycles/honda_sh_150_2002.php

http://www.bikez.com/motorcycles/sym_wolf_sb125ni_2012.php

δες το βαρος του καθενος δεν εχει σημαντικες διαφορες

HERCAKOS
05/06/2012, 13:56
επίσης μια συμβουλή που βρήκα και μου φάνηκε πολύ χρήσιμη για αρχή......να ασχολούμαι ΜΟΝΟ με το αριστερό μέρος του τιμονιού.....το δεξί που στρίβει με τον καρπό να το αφήσω στην ησυχία του μέχρι να μάθω να συμπλεκτάρω άψογα:lol:
(πολύ καινούριοι στις μηχανές λέει την πατάνε γιατί δίνουν γκάζι ασυναίσθητα και χωρίς λόγο πολλές φορές)
επίσης...αν κάτι δε πάει καλά.....ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ! ΛΙΩΣΕ συμπλέκτη.δεν αισθάνεσαι άνετα? πάτα τον και μετά φρενάρεις ήρεμα και ωραία...


+1050

HERCAKOS
05/06/2012, 13:59
το οτι ενα μηχανακι παει 340 τελικη και 0-200 σε 0,2131346 δεν παει να πει οτι πρεπει μολις κατσεις πανω να το πας και εσυ τοσο.
ηρεμα και χαλαρα να καταλαβεις το μηχανακι και τον εαυτο σου επανω σε αυτο μεχρι εσυ να νιωσεις ανετα.
ρολο δεν παιζουν τα κυβικα αλλα το μυαλο του καθενος

nikos_abel
05/06/2012, 14:15
μου δίνετε θάρρος θα έλεγα.


...οτιδήποτε άλλο θέλετε να προσθέσετε ευπρόσδεκτο. σας ευχαριστώ πολύ μέχρι τώρα :)

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127024&highlight=

George_Sp
05/06/2012, 14:55
Μου φαίνεται θα ζητήσω αλλαγή nickname και τίτλου του thread.....:lol:

γκριζάκι ή μπλεδάκι? ποιο φαίνεται καλύτερα στο δρόμο? το κιτρινάκι το αποκλείω από τώρα :D
260620

HERCAKOS
05/06/2012, 15:12
γκρι

Sapadak
05/06/2012, 15:26
Μαυρο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2525483/)

George_Sp
05/06/2012, 15:47
Μαυρο (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2525483/)

:uplate:

:eek:

260623

Sapadak
05/06/2012, 16:34
:uplate:

:eek:

260623

?? what?

Δηλαδης τωρα αυτο το λες μεταχειρισμένο?

George_Sp
05/06/2012, 16:45
εννοούσα οτι τρελάθηκα! φέρτε μου ζουρλομανδύα κι έτσι :lol:

σίγουρα μπορεί να βρεθεί διαμαντάκι μέσα από αγγελίες...το θέμα είναι η χρηματοδότηση....όλοι πάνε μέσω τραπέζης και στο άκουσμα για γραμμάτια βάζουν φρένο. πρέπει να κάτσω να μελετήσω καλά το θέμα της πληρωμής για να πηγαίνω να κάνω εγώ το παζάρι και όχι εκείνοι. :)

TROOPER
06/06/2012, 09:48
κατ' αρχην καλωσηρθες.φαινεται οτι εχεις καταληξει σε πολλα απο αυτα που ρωτας.

να πω κι εγω το δικο μου και αν δε σ' αρεσει απλα το αγνοεις.
διαφωνω με τον τροπο που βλεπεις τα μτχ.κι εγω ημουν οπως εισαι εσυ τωρα αλλα μεσα απο την ενασχοληση μου με το αντικειμενο αλλαξα οπτικη.τελοσ παντων,μη το κουραζουμε.θες καινουργιο,παρε καινουργιο. :)
κι εγω θα συμφωνουσα με αλλους παραπανω που μιλανε για cbf 250,ybr 250 (θα προτιμουσα το 2ο).οι διαφορες στα κιλα ειναι αμελητεες.αν μιλαγαμε για σκουτερ ναι στο sym αλλα αν μιλαμε για μοτοσυκλετα εγω δεν θα το προτιμουσα.οτι διαλεξεις καλοτυχο να ειναι.
συναγερμος:μετα
κρανος:απο αυτα που εβαλες πας στο shoei χωρις να βλεπεις τπτ αλλο.
μπουφαν:γκορντουρα (πολλες και καλες προτασεις σε ολες τις εταιριες)
γαντια:alpinestars
μποτες:sidi.

καλες αγορες.

George_Sp
07/06/2012, 22:27
όλος ο γυναικείος πληθυσμός μου φωνάζει γκρί και άντε μερικές εξαιρέσεις για μαύρη.....ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΠΛΕΔΑΚΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤ! :lol:

τελικώς κανόνισα και το οικονομικό θέμα...θα πάω με προκαταβολή 500ευρώ και μαζί με εξοπλισμό θα βγεί 100ευρώ το μήνα για 3ετία άτοκα.

μερικές τελευταίες συμβουλές? προτάσεις?

επίης για κάτι που ρώτησα αλλά προς το παρόν δεν πήρα απάντηση.....με τη λάμπα Η4 αλογόνου που είναι μάπα τί κάνουμε? να τσιμπήσω ένα HID bi-xenon κιτάκι ή απλά να δοκιμάσω για αρχή τις philips night vision του 20άρικου?
φοβάμαι και τον καθρέφτη ρε γμτ.....οτι θέλει anti-glare (γιατί αμφιβάλλω αν έχει ρύθμιση ύψους το φωτιστικό σώμα)
εν έτει 2012 να μην βάζουν projector lens ρε γμτ?


Υ.Γ. κάποιος να αλλάξει τον τίτλο σε ''Νέος στην παρέα.SYM Wolf250i και εξοπλισμός'' :beer:

Sapadak
07/06/2012, 22:30
Υ.Γ. κάποιος να αλλάξει τον τίτλο σε ''Νέος στην παρέα.SYM Wolf250i και εξοπλισμός'' :beer:

wise choise ;)

Οσο για τα φωτιστικά, ξεκινα με Philips ή καμια osram και αν δε σε καλυπτουν τοτε εξετάζεις αλλα σενάρια.
Καλορίζικος και προσεχτικα...Welcome to the jungle

npat
08/06/2012, 00:46
επίης για κάτι που ρώτησα αλλά προς το παρόν δεν πήρα απάντηση.....με τη λάμπα Η4 αλογόνου που είναι μάπα τί κάνουμε? να τσιμπήσω ένα HID bi-xenon κιτάκι ή απλά να δοκιμάσω για αρχή τις philips night vision του 20άρικου?
φοβάμαι και τον καθρέφτη ρε γμτ.....οτι θέλει anti-glare (γιατί αμφιβάλλω αν έχει ρύθμιση ύψους το φωτιστικό σώμα)
εν έτει 2012 να μην βάζουν projector lens ρε γμτ?


Για χρήση πόλης, ότι φώτα και να έχει μια χαρά είναι. Για νύχτα σε επαρχιακό, να το συζητήσουμε.

Xenon ΠΟΤΕ, στραβώνουν κόσμο ΑΣΧΗΜΑ. Σε ΌΛΑ τα μηχανάκια.

Για καλύτερες λάμπες δες εδώ:

http://www.motobulbs.co.uk/the-best-motorcycle-bulbs-put-on-test.html

Αλλά το ξαναλέω. Για μέσα στην πόλη, μάλλον περιττό είναι.

George_Sp
08/06/2012, 01:17
τα xenon ή HID δε στραβώνουν αν είναι ρυθμισμένα σε σωστό ύψος σε συμβατικό καθρέφτη σε συνδυασμό με anti-glare φίλτρο....ή αν αντί για καθρέφτη βρίσκονται πίσω από projector lens
260795

θα δοκιμάσω για αρχή με τις philips extreme power και βλέπουμε.

σας ευχαριστώ ξανά για τις συμβουλές. στις 18 θα πάω να παραλάβω. ελπίζω να κανονίσουμε και από κοντά βόλτα με τους Αθηναίους :)

npat
08/06/2012, 02:15
τα xenon ή HID δε στραβώνουν αν είναι ρυθμισμένα σε σωστό ύψος σε συμβατικό καθρέφτη σε συνδυασμό με anti-glare φίλτρο....ή αν αντί για καθρέφτη βρίσκονται πίσω από projector lens
260795

Και να έχουν αυτόματο σύστημα ρύθμισης ύψους και σύστημα πλυσίματος κρυστάλλων και δεν συμμαζεύεται. Ειδικά στα μηχανάκι, που το ύψος της δέσμης επηρεάζεται ΠΟΛΥ απ' το φορτίο, απ' την επιτάχυνση / επιβράδυνση, από λακκούβες ανηφόρες / κατηφόρες και από μύρια άλλα, παπάρια σε σωστό ύψος μπορείς να τα ρυθμίσεις.

Lioulios
08/06/2012, 02:16
γεια σου φιλε.
Δεν θα σου πω πολλα γιατι δεν χρειαζεται .
Μονο ενα θα σου πω .ΜΗΝ παρεις μπλε μηχανακι.

Καλες αγορες

George_Sp
08/06/2012, 02:25
γεια σου φιλε.
Δεν θα σου πω πολλα γιατι δεν χρειαζεται .
Μονο ενα θα σου πω .ΜΗΝ παρεις μπλε μηχανακι.

Καλες αγορες

υπάρχει κάποιο θέμα με το μπλέ χρώμα στις μηχανές και μου διαφεύγει? :lol:

o npat πάντως έχει δίκιο για το θέμα ύψους....συμπαθάτε με αλλά ακόμα μαθαίνω τις διαφορές δίτροχου και τετράτροχου :)

Sapadak
08/06/2012, 06:46
υπάρχει κάποιο θέμα με το μπλέ χρώμα στις μηχανές και μου διαφεύγει? :lol:


Ναι ειναι ετοιμο για το Αιγαίο :lol:

TROOPER
08/06/2012, 08:59
Ναι ειναι ετοιμο για το Αιγαίο :lol:

σ' αρεσε λευτερακη ε?

βαλτην και στις ατακες ντε!!!αφου ηταν!!!:lol:

Sapadak
08/06/2012, 09:07
σ' αρεσε λευτερακη ε?

βαλτην και στις ατακες ντε!!!αφου ηταν!!!:lol:

Εγω μια πλέ μοτο ειχα, αλλα δεν ημουν κοντα σε παραθαλάσσιο :lol:

Lioulios
08/06/2012, 18:59
Εγω μια πλέ μοτο ειχα, αλλα δεν ημουν κοντα σε παραθαλάσσιο :lol:busa?

byron
08/06/2012, 19:19
Δεν κάνεις άσχημα που καταλήγεις σε μοτό, αλλά υπάρχουν κάποια πλεονεκτήματα στο scοoter που πιθανόν να πρέπει να αναφερθούν. Είναι λίγο πιο εύκολο και βολικό στην πόλη λόγω έλλειψης συμπλέκτη και προσφέρει καλύτερη προστασία από βροχή.
Όχι οτι δεν θα συνηθίσεις να κυκλοφορείς με το Wolf γρήγορα και με ασφάλεια, απλά το scooter είναι στο στοιχείο του εντός πόλης. Εκτός πόλης είναι αρκετά βαρετά πάντως.

Κάτι που δεν αναφέρθηκε, είναι η τυχόν δυσκολία μεταπώλησης του Wolf καθώς οι μοτό (σε αντίθεση με τα sccoter) που δεν είναι από γνωστά εργοστάσια δεν πωλούνται εύκολα. Πιθανόν να μην σε απασχολεί αυτό (και καλά κάνεις), απλά αν δεν σου κάτσει η φάση "μοτοσυκλέτα" μην περιμένεις οτι θα πωληθεί χωρίς να χάσεις αρκετά χρήματα ιδίως αν το πάρεις καινούργιο.

Καλώς ήρθες. :beer:

George_Sp
09/06/2012, 06:06
το φερα από δω το φερα από εκεί......έχασα 2 βράδια τον ύπνο μου να σκέφτομαι αν θέλω σκούτερ για όσες ευκολίες μου δώσει ή το Wolf....Wolf παιδιά....σας το λέω καθαρά. Wolf και ξερό ψωμί!

αναλύω παρακάτω το γιατί:

1) Ποδιά για τις βροχές....χμμμ... Ελλάδα ειμαστε. Οκ θα βρέξει 50μέρες το χρόνο....και τις 50μέρες θα βγω και θα ρίξει καρέκλες?
2) Αποθηκευτικοί χώροι. Οκ δε θα έχω ένα μικρό ντουλαπάκι κάτω από το τιμόνι και θα έχω και μικρό χώρο κάτω από τη σέλα. Με μια 50άρα μπαγαζιέρα δεν είμαι καλυμμένος? Εξάλλου λόγω ποδηλάτου έχω και αρκετά παντελόνια βερμούδες με πολλές τσέπες. Άντε και γέμισε η μπαγαζιέρα.....Έχω και τσάντα πλάτης αν χρειαστεί κάτι έξτρα. Δε θα κάνω και μετακομίσεις :P
3) Ομορφιά. Πραγματικά βρίσκω τον λύκο απίστευτα όμορφο... Κοίταζα μετά και τα σκούτερ και κοίταξα και honda και yamaha που έχουν σε εμφάνιση το κάτι παραπάνω από αυτά της SYM....Δε συγκρίνεται κανένα τους. Είναι και ο WAF μέσα στη μέση (Woman Approval Factor) :lol: . Μία που να ρώτησα και να στειλα φωτογραφίες μέσω ίντερνετ και να μου πε σκούτερ.......Ούτε μία! Έστελνα μετά το λύκο και βραχυκύκλωνε το λάπτοπ τους :lol:

Τέλος πάντων. Πάμε σε γκρίζο λύκο. Το πήρα απόφαση.

Ας μου πει κάποιος όμως γιατί όχι μπλε.....σοβαρά τώρα :lol:

MikeG
09/06/2012, 11:52
Ας μου πει κάποιος όμως γιατί όχι μπλε.....σοβαρά τώρα :lol:


Μπλέ ε... Ε, δε θα χρειάζεσαι και βάψιμο για να το πετάξεις στη θάλασσα... :lol:


p.s Δε ζητάς τώρα και αλλαγή του nick σου?


Άντε και καλά γκάζια! :vroum: :vroum:

George_Sp
09/06/2012, 15:03
Μπλέ ε... Ε, δε θα χρειάζεσαι και βάψιμο για να το πετάξεις στη θάλασσα... :lol:


p.s Δε ζητάς τώρα και αλλαγή του nick σου?


Άντε και καλά γκάζια! :vroum: :vroum:


:lol: κανονίστε να το πάρω μπλε και να ρωτάω όλους τους μηχανόβιους σε κάθε φανάρι ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΠΛΕ!? :lol:

Αλλαγή nick παρακαλώ σε GeorgeS :P

George_Sp
09/06/2012, 19:34
συγγνώμη για το διπλό ποστ αλλά αυτή τη στιγμή διαβάζω αυτά τα 2 εξαιρετικά άρθρα του κ. Θανάση Χούντρα

http://media.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889_id4072889.pdf

http://media.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/aodos_odigisi_moto_id5714404.pdf

Τη Τρίτη θα πάω σε Γκοργκόλη και Βύνιο να κοιτάξω από κοντά το λύκο και να κανονίσω και test drive.

Όσο περνάνε οι μέρες αρχίζω και πορώνομαι. Δώστε καμιά συμβουλή χαλάρωσης :lol:

nikos_abel
09/06/2012, 20:51
συγγνώμη για το διπλό ποστ αλλά αυτή τη στιγμή διαβάζω αυτά τα 2 εξαιρετικά άρθρα του κ. Θανάση Χούντρα

http://media.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889_id4072889.pdf

http://media.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/aodos_odigisi_moto_id5714404.pdf

Τη Τρίτη θα πάω σε Γκοργκόλη και Βύνιο να κοιτάξω από κοντά το λύκο και να κανονίσω και test drive.

Όσο περνάνε οι μέρες αρχίζω και πορώνομαι. Δώστε καμιά συμβουλή χαλάρωσης :lol:

Μπες στο "στραβά κι ανάποδα" και θα στρώσεις.

Ή μίλα με τον τρούπερ ( το ίδιο είναι).

ERRIKA
11/06/2012, 17:41
Όσο περνάνε οι μέρες αρχίζω και πορώνομαι. Δώστε καμιά συμβουλή χαλάρωσης :lol:

Η τελευταία ανακάλυψη του συμφορουμίτη μας MC-TINOU: :lol:261067

George_Sp
11/06/2012, 18:31
Η τελευταία ανακάλυψη του συμφορουμίτη μας MC-TINOU: :lol:261067

:lol:


επί του θέματος.
αύριο πάω σε Βύνιο-Γκοργκόλη και να δω και το μεταχειρισμένο της αγγελίας με τα 1200χλμ. Θα είναι και ένας φίλος μηχανόβιος παρέα όπου μετά σε καφεδούμπα θα αναλύσουμε διεξοδικά τα θέματα που θα προκύψουν :beer:

George_Sp
16/06/2012, 13:52
Το λοιπόν......πάνω που είχα αποφασίσει σε χρώμα είδα από κοντά το λευκό πόσο λερώνει και πόση μπίχλα της ασφάλτου κάθεται πάνω στα πλαστικά......απαλό ξύσιμο με νυχάκι πανάκι και κερί κάθε βδομάδα? no f@cking way! :cry:

μαύρο να τελειώνουμε. θα πάω να χτυπήσω και το μεταχειρισμένο που έβαλε σε λινκ ο Sapadak να μου ρθει και φθηνότερα και να χω και λιγότερες τύψεις στην 1η τούμπα οτι δεν έριξα κάτι του κουτιού. :lol:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2525483/


η θέση οδήγησης πάντως ήταν υπερβολικά άνετη όπως κάθησα ψιλοπρόχειρα. επίσης για 160κιλά δε μου φάνηκε καθόλου! πολύ καλοζυγισμένο σε σχέση με ότι άλλο είχα ανέβει ως τώρα. :D


πείτε μου μερικές τελευταίες βοήθειες για να εξασφαλίσω οτι αυτό της αγγελίας είναι καθαρό. (αγρατσούνιστο τιμόνι σε λεβιέδες?)
από αμάξια ξέρω που να κοιτάξω...από μηχανές δεν κατέχω γενικά.

teogtp
16/06/2012, 14:10
Βολτάρισε το και τσεκάρισε αν το κιβώτιο δουλεύει σωστά.Ασε τα χέρια απο το τιμόνι και δες αν σκαλώνει ή "τραβάει" το μηχανάκι.Το μοτέρ πρέπει να πέρνει μπροστά αβίαστα και να μην καπνίζει σαν αράπης.

George_Sp
16/06/2012, 14:15
Βολτάρισε το και τσεκάρισε αν το κιβώτιο δουλεύει σωστά.Ασε τα χέρια απο το τιμόνι και δες αν σκαλώνει ή "τραβάει" το μηχανάκι.Το μοτέρ πρέπει να πέρνει μπροστά αβίαστα και να μην καπνίζει σαν αράπης.

για το κιβώτιο οκ....δε νομίζω οτι είναι κάτι δύσκολο να αντιληφθώ αν κουμπώνουν σωστά οι ταχύτητες σε ανέβασμα ή κατέβασμα. Αυτό με το σκαλώνει ή τραβάει δεν έπιασα. Αν δε πάρει με τη μία μπροστά και μου πει οτι συμβαίνει επειδή είναι αραγμένο καιρό θα είναι σκόνη στα μάτια?
Καλά εννοείται οτι δε περιμένω από μηχανή με 1200χλμ να δω το παραμικρό στην εξάτμιση......

teogtp
16/06/2012, 14:29
Αν τα ρουλεμάν τιμονιού είναι "αρπαγμένα" θα σου σκαλώνει το τιμόνι στο στρίψιμο.Καβαλάς και αφήνεις τα χέρια απο το τιμόνι και δες τι κάνει.Αν "τραβάει"
προς μια κατεύθυνση ή ρουλεμάν τιμονιού έχει ή τράκο έχει φάει το μηχανάκι.Ένα καινούργιο μηχανάκι δεν δικαιολογείται να μην "πέρνει"μπροστά με την μία.

George_Sp
18/06/2012, 00:34
Αν τα ρουλεμάν τιμονιού είναι "αρπαγμένα" θα σου σκαλώνει το τιμόνι στο στρίψιμο.Καβαλάς και αφήνεις τα χέρια απο το τιμόνι και δες τι κάνει.Αν "τραβάει"
προς μια κατεύθυνση ή ρουλεμάν τιμονιού έχει ή τράκο έχει φάει το μηχανάκι.Ένα καινούργιο μηχανάκι δεν δικαιολογείται να μην "πέρνει"μπροστά με την μία.

ευχαριστώ teo!
αύριο το απόγευμα πάω να δω από κοντά τι παίζει με το συγκεκριμένο και έρχομαι να σας ενημερώσω. :D

dimzan
18/06/2012, 17:47
τσεκαρε κι αυτο!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2561345/

dimzan
19/06/2012, 12:39
τι εγινε τελικα? κανα νεο εχουμε?

George_Sp
20/06/2012, 02:50
Λίγη υπομονή να μαγειρέψω το οικονομικό θέμα ;)

George_Sp
23/06/2012, 16:51
Λοιπόν επιστρέφω με νεώτερα......έχοντας γυρίσει πολύ απογοητευμένος από το Wolf της αγγελίας αλλά πολύ ευχαριστημένος από το 1ο μάθημα οδήγησης πάνω σε μια Honda CB400

ας ξεκινήσω με το wolf της αγγελίας.
στο τηλέφωνο με ενημέρωσαν (μια κοπέλα του καταστήματος) οτι είχε 1200χιλιόμετρα από ένα παλικάρι που το πήρε και τελικά δεν είχε να το πληρώσει και το επέστρεψε.

σήμερα το πρωί που πήγα από εκεί κάνοντας την ίδια ερώτηση πήρα διαφορετική απάντηση....οτι αυτός που το πήρε λόγω τενοντίτιδας στο αριστερό δε μπορούσε με συμπλέκτη και το άφησε και πήρε σκούτερ.

το περιεργάστηκα αρκετά για χτυπήματα, χαλαρά πλαστικά, ή για κάτι που δε κόλλαγε όπως είχα περιεργαστεί και το αντίστοιχο καινούριο στο Γκοργκόλη και δε διαπίστωσα κάτι.
υπήρχαν όμως διάφορα που δεν μου άρεσαν.
1ον το κλειδί δεν έμπαινε στη μίζα άνετα είτε το προσπάθησα εγώ είτε ο πωλητής.και όχι μόνο δεν έμπαινε άνετα, αλλά δε γύρναγε και εύκολα.
2ον στη κλειδαριά της τάπας βενζίνης είδα βρωμιές (σε σχέση με το υπόλοιπο μηχανάκι που ήταν πεντακάθαρο). Δεν ήταν σαν λεκέδες βενζίνης που δεν είχαν σκουπιστεί...αλλά σαν άλατα......επίσης η τάπα βενζίνης φάνηκε να μην είναι στην καλύτερη κατάσταση στο άνοιγμά της.
3ον το μηχανάκι με 3μιζιές και δε πήρε μπροστά όσο και αν επέμενε ο τύπος.....τελικά μου πε οτι μάλλον το άφησα χωρίς βενζίνη....αφού του γέμισε 2-3 λίτρα περίπου πήρε με μια μακριά δεύτερη μιζιά.
4ον το πήρα βόλτα σε ένα πλακόστρωτο που είχε άπλα μια 30άρα μέτρα και 4-5 μέτρα πλάτος (τίποτα τρελό...μια πρώτη τσίμπησα και λίγο τα φρένα έλεγξα αν με τσίμπημα γδέρνουν ασύμμετρα τους δίσκους). Ο συμπλέκτης μου φάνηκε τελείως ασαφής, σκληρός και σχετικά απότομος. (σε σχέση με άλλες μηχανές που έχω ανέβει αλλά και πρόσφατα με το CB400 της σχολής οδηγών που ήταν βούτυρο μπροστά του)


πάμε τώρα στα της σχολής:
πήγα και έκανα σήμερα πρώτο μάθημα. φιλικότατος ο εκπαιδευτής και εύκολες οι δοκιμασίες. δικάβαλο δε δοκίμασα βέβαια σήμερα ως αρχή.
έπαθα πλάκα με το πόσο φιλική έδειχνε η honda cb400. χωρίς να την έχω οδηγήσει ξανά δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα..ούτε στο συμπλέκτη ούτε στα φρένα ούτε στο στρίψιμο για τα κιλά της.
με την εύρεση της νεκράς είχα λίγο θέμα αλλά μάλλον θέμα συνήθειας...προς το τέλος την κούμπωνα πιο άνετα από την αρχή που την έψαχνα πριν ξεκινήσω τη δοκιμασία με τον αργό διάδρομο.
με τα γάντια ένιωθα μακράν πιο σίγουρος πάνω στο τιμόνι και χειριζόμουνα πιο άνετα τη μηχανή. μόλις τα βγαλα χαλάστηκα και φάνηκε και στην απόδοσή μου στην οδήγησή της

ο εκπαιδευτής εξαρχής μου πρότεινε να βγάλω δίπλωμα για μεγάλη μηχανή και μετά και από όσα είδε μου πε οτι θα είμαι πάρα πολύ άνετος και να μην σκεφτώ κάν να πάω σε Α1.

του έβαλα και τον προβληματισμό (πριν ξεκινήσουμε το μάθημα) αν κάνω καλά που πάω για μηχανή και όχι σκούτερ για χρήση κυρίως σε πόλη και μου πε οτι θα μου απαντήσει μετά το τέλος του μαθήματος. ε με όσα είδα μου πε πάω με κλειστά μάτια για μηχανή με συμπλέκτη.

τέλος πάντων αυτά προς το παρόν.
περιμένω τα σχόλιά σας για τα θεματάκια με το Wolf της αγγελίας αλλά και για όσα σας είπα σχετικά με το 1ο μάθημα οδήγησης πάνω στην CB400.

:)

dimzan
23/06/2012, 17:45
οταν υπαρχει honda στα ιδια λεφτα δεν παιρνεις sym!!! δες τι σου ποσταρα παραπανω..


cb400 μεγαλο σχολειο για ολους. εγω σε τετοιο εμαθα, τετοια ηταν και η πρωτη μ μηχανη

npat
23/06/2012, 18:06
Την ποιότητα ενός CB400 την ζηλεύουν οι περισσότερες μοτοσυκλέτες και δεν έχει κανένα νόημα να το συγκρίνεις με μηχανάκια τύπου Sym. Απλά είναι σε άλλη κλάση (εντελώς).

Τα τετρακοσάρια, σαν το CB, είναι φτιαγμένα για την αγορά της Ιαπωνίας (όπου μεγαλύτεροι κυβισμοί είναι οικονομικά απαγορευτικοί, λόγω νομικών κωλυμάτων) και φτιάχνονται με ίδιες προδιαγραφές ποιότητας με αυτές που φτιάχνονται τα εξακοσάρια και τα χιλιάρια (ίσως και ανώτερες). Γι αυτόν τον λόγο δεν έχουν εισαχθεί ποτέ καινούρια στην Ευρώπη (αν εισάγονταν θα κόστιζαν όσο τα 600άρια ή και περισσότερο). Στην Ελλάδα, για κάποιο παράθυρο χρόνου, επιτρεπόταν η εισαγωγή μεταχειρισμένων κατευθείαν απ' την Ιαπωνία, οπότε ήρθαν καραβιές ολόκληρες με τέτοια μηχανάκια.

Συμπέρασμα: Ένα τέτοιο μηχανάκι είναι ιδανική επιλογή για πρώτη μοτοσυκλέτα, φτάνει να μην είναι εντελώς κανιβαλισμένο από τους προηγούμενους ιδιοκτήτες. Θέλει ψάξιμο, αλλά η παροιμιώδης αξιοπιστία τους βοηθάει σ' αυτό.

mikes
24/06/2012, 01:45
σχετικα με το sym:
1. καινουριο μηχανακι ειναι και τα παντα ειναι σχεδον αδουλευτα! το προβλημα το ειχα κι εγω στο γιαμαχα και το διορθωσα με λιγο wd40! δεν ειναι τιποτα!

2. λεκεδες απο αλατα συγκεντρωνονται συνηθως σε σημεια που δεν σκουπιζονται μετα απο πλυσιμο! πολλοι αμελουν να σκουπισουν κατω απο την ταπα επισης οταν μεινει στεγνη η ταπα για καιρο μοιαζει σαν να εχει πιασει κατι σαν μακα!

3. λογικοτατο αν το μηχανακι εχει στεγνωσει απο βενζινες

4. απο τη μια ειναι ακομα αδουλευτο μηχανακι απο την αλλη καθε μηχανακι εχει και τα κουσουρια του! δεν ειναι ολα ιδια!

τελος αν σου φανηκε ευκολο το 400αρι τοτε ψαξε κατι αναλογο! μην κολας στο μεταχειρισμενο! καλο το sym αλλα το 250 θα το βαρεθεις γρηγορα! ειδικα αμα βγαινεις βολτες με παρεα!!

George_Sp
24/06/2012, 09:51
ευχαριστώ για τις απαντήσεις npat και motomike. τα έλαβα σοβαρά υπόψιν όσα είπατε και τα περιεργάζομαι αρκετά. το θέμα είναι οτι επειδή η χρήση θα είναι κυρίως πόλη και επειδή θα είναι και η πρώτη μου μηχανή, δε πρέπει να με παρασύρει ο ενθουσιασμός οτι τα πάω καλά και με περισσότερα κυβικά. μια 400άρα ή μια 600άρα μηχανή θα είναι μεν αρκετά πιο άνετη μόλις κολλήσω για τα καλά το μικρόβιο και αρχίσω τις βόλτες εκτός Αθήνας....νομίζω όμως οτι στη φάση που βρίσκομαι δε πρέπει να ξεφύγω γιατί:
1) δεν έχω οδηγική εμπειρία και το 250άρι με λιγότερα γκάζια και λιγότερες δυνάμεις γενικότερα θα μου επιτρέψει να δω σε πιο απλό στάδιο το θέμα μηχανή.
2) επειδή τα οικονομικά μου φαίνεται οτι θα βελτιώνονται με τον καιρό αλλά προς το παρόν δε θέλω να ζοριστώ.....ας μάθω πρώτα με το wolf250 και όταν θα είμαι πιο άνετος κάνω μια πιο εξεσυζητημένη επιλογή του στυλ suzuki gladius (το είδα και έπαθα ζημιά μιλάμε) ή honda hornet
3)οι μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού νομίζω για πρώτη επαφή μέσα στην πόλη θα με δυσκολέψουν πολύ περισσότερο από ότι το πιο μαζεμένο λυκάκι (και σε κιλά -35kg περίπου και σε διαστάσεις για διήθηση σε φανάρια)

αυτό που με ανησυχεί πάντως είναι η απουσία abs στο Wolf. φοβάμαι οτι θα έχω κάνα low side.....τώρα θα μου πείτε...κι αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι.....

τέλος πάντων....ας κάνω λίγο υπομονή αυτή τη βδομάδα να τελειώσουν τα μαθήματα και μετά με το δίπλωμα ανά χείρας θα πάω για μερικά test ride.

οποιοδήποτε άλλο σχόλιο ευπρόσδεκτο.
βοηθάτε γιατί η καθοδήγηση στον νέοπα είναι must αυτή τη στιγμή.

mikes
24/06/2012, 12:20
αν φοβασαι οτι επειδη δεν εχεις ABS θα πεσεις, τοτε την πτωση την εχεις σιγουρη! αν δεν σε απασχολει τοτε θα εισαι οκ! το abs ειναι μεν ενα βοηθημα αλλα δε νομιζω τελικα οτι ειναι και τοσο απαραιτητο! ισα ισα που ετσι θα μαθεις να διαχειριζεσαι καλυτερα τα φρενα σου! δλδ εμεις που μαθαμε χωρις abs και επισης τα μηχανακια που καβαλαμε δεν εχουν τι εγινε?? σιγα το πραγμα! αλλωστε το abs επεμβαινει μονο οταν διακρινει ταση των τροχων να μπλοκαρουν σε φρεναρισμα! ποοοοσες φορες πια να σου τυχει κατι τετοιο??

akis_trevor
24/06/2012, 12:25
παρακολουθω το θεμα σου εδω και μερες.οπως σου ειπαν και τα παιδια,ειναι πολυ καλο να ξεκινησεις με ενα 400αρι,απλα θελει ψαξιμο για να βρεις σε καλη κατασταση.το bross Που ειδα παραπανω ειναι (τουλαχιστον οπτικα)σε φανταστικη κατασταση!μην σε φοβιζουν τα 150 κυβικα παραπανω.δεν ειναι τοση μεγαλη διαφορα σε γκαζι κλπ,σαν να πας σε 600!επισης ειναι αλλη κλαση,αλλη κατηγορια απο θεμα δυνατοτητων.το sym ειναι "μοτοσυκλετακι"ενω bross,cb-1 κλπ ταξιδευουν,στριβουν,φορτονωνται και γλιτωνεις χρηματα.ενα ξαδερφακι μου ειχε καποτε το cb και ειχε ταξιδεψει σε ολη την ελλαδα.αν πας την πρωτη βολτιτσα εκτος,μετα μονο αυτο θα θες να κανεις...
οσο για το abs που σε προβληματιζει,απλα θα πρεπει να μαθεις και να εξοικιωθεις με τα φρενα του να δεις που φτανουν....
οι ογκοι τους δεν εχουν μεγαλη διαφορα,οποτε θα μπορεις να χωνεσαι μεσα στην κινηση και με τα 2...

npat
24/06/2012, 14:23
ευχαριστώ για τις απαντήσεις npat και motomike. τα έλαβα σοβαρά υπόψιν όσα είπατε και τα περιεργάζομαι αρκετά. το θέμα είναι οτι επειδή η χρήση θα είναι κυρίως πόλη και επειδή θα είναι και η πρώτη μου μηχανή, δε πρέπει να με παρασύρει ο ενθουσιασμός οτι τα πάω καλά και με περισσότερα κυβικά. μια 400άρα ή μια 600άρα μηχανή θα είναι μεν αρκετά πιο άνετη μόλις κολλήσω για τα καλά το μικρόβιο και αρχίσω τις βόλτες εκτός Αθήνας....

Σαν πρώτο μηχανάκι ΜΗΝ πας κατευθείαν στα 600 κυβικά (ειδικά αφού το φοβάσαι---και καλά κάνεις). Τα 400 όμως δεν θα σου δημιουργήσουν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Ούτε στην κίνηση, ούτε από θέμα βάρους, ούτε από τίποτα. Το μόνο θέμα είναι αυτό που σου είπα: Θέλει λίγο προσοχή στο ψάξιμο, γιατί θα τα έχει και τα χρονάκια του και τα χιλιομετράκια του. Σε όλα τα άλλα είναι απείρως προτιμότερο. Από την άλλη να ξέρεις ότι το 250άρι το αγοράζεις με ορίζοντα το πολύ 2 χρόνια, εκτός και αν περιορίσεις την χρήση του σε αυστηρά αστικές μετακινήσεις (και ειδικά το Sym εγώ θα το φοβόμουνα ΛΙΓΟ στην μεταπώληση). Αν αυτό δεν σε χαλάει, κάνε ότι νομίζεις.


μια πιο εξεσυζητημένη επιλογή του στυλ suzuki gladius (το είδα και έπαθα ζημιά μιλάμε) ή honda hornet

Hornet δαγκωτό (όοοταν αποφασίσεις να ανέβεις σε κυβικά). Gladius όχι.


αυτό που με ανησυχεί πάντως είναι η απουσία abs στο Wolf. φοβάμαι οτι θα έχω κάνα low side.....τώρα θα μου πείτε...κι αυτά μέσα στο πρόγραμμα είναι.....

Αυτό είναι ένα θέμα, αλλά από την στιγμή που (σχεδόν) κανένα 250αρι ή 400αρι δεν έχει ABS, ο προβληματισμός είναι μάλλον θεωρητικός (με την έννοια ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό).

George_Sp
24/06/2012, 17:37
αν φοβασαι οτι επειδη δεν εχεις ABS θα πεσεις, τοτε την πτωση την εχεις σιγουρη! αν δεν σε απασχολει τοτε θα εισαι οκ! το abs ειναι μεν ενα βοηθημα αλλα δε νομιζω τελικα οτι ειναι και τοσο απαραιτητο! ισα ισα που ετσι θα μαθεις να διαχειριζεσαι καλυτερα τα φρενα σου! δλδ εμεις που μαθαμε χωρις abs και επισης τα μηχανακια που καβαλαμε δεν εχουν τι εγινε?? σιγα το πραγμα! αλλωστε το abs επεμβαινει μονο οταν διακρινει ταση των τροχων να μπλοκαρουν σε φρεναρισμα! ποοοοσες φορες πια να σου τυχει κατι τετοιο??

δεν θα έλεγα οτι είναι φόβος.....περισσότερο θα έλεγα οτι είναι ανασφάλεια για τον άγνωστο τομέα φρενάρισμα στους ελληνικούς δρόμους...μέχρι τώρα είχα οδηγική εμπειρία μόνο από τετράτροχο και ήταν 3 οι φορές που το ESP και το TCS μαζί με τη χρήση ABS με έσωσαν από πιθανό ατύχημα (τη μία φορά από λάδια στο δρόμο σε είσοδο στροφής, τη δεύτερη σε πάγο και την τρίτη από άσφαλτο γυαλί στο σημείο από λαχαναγορά Ρέντη προς Κηφισσό και στο ρεύμα για Λαμία πάνω στη δεξιά στροφή που βγαίνει ο παράδρομος)
αυτό που με καθησυχάζει κάπως είναι οτι έχω οδηγήσει περίπου 10χρόνια στους Αθηναικούς δρόμους (τα τελευταία 3 με το ποδήλατο και σχετικά γρήγορα) και έχω μάθει τα επικίνδυνα σημεία ή που γλιστράει η άσφαλτος περισσότερο ή που υπάρχει ανάποδη κλίση ή που μαζεύει νερά.
πάντως σαν οδηγός στις αντιδράσεις μου δεν είμαι νευρικός.....δε παίζει δηλαδή να φρενάρω πανικοβλημένος χωρίς να σκέφτομαι πόση δύναμη θα βάλω στη μανέτα ή στο δεξί πέλμα. υπάρχει και κάποια εμπειρία φρεναρίσματος από το ποδήλατο που και εκεί έχω υδραυλικά δισκόφρενα και το μπλοκάρισμα πανικού δε συγχωρείται επίσης.



παρακολουθω το θεμα σου εδω και μερες.οπως σου ειπαν και τα παιδια,ειναι πολυ καλο να ξεκινησεις με ενα 400αρι,απλα θελει ψαξιμο για να βρεις σε καλη κατασταση.το bross Που ειδα παραπανω ειναι (τουλαχιστον οπτικα)σε φανταστικη κατασταση!μην σε φοβιζουν τα 150 κυβικα παραπανω.δεν ειναι τοση μεγαλη διαφορα σε γκαζι κλπ,σαν να πας σε 600!επισης ειναι αλλη κλαση,αλλη κατηγορια απο θεμα δυνατοτητων.το sym ειναι "μοτοσυκλετακι"ενω bross,cb-1 κλπ ταξιδευουν,στριβουν,φορτονωνται και γλιτωνεις χρηματα.ενα ξαδερφακι μου ειχε καποτε το cb και ειχε ταξιδεψει σε ολη την ελλαδα.αν πας την πρωτη βολτιτσα εκτος,μετα μονο αυτο θα θες να κανεις...
οσο για το abs που σε προβληματιζει,απλα θα πρεπει να μαθεις και να εξοικιωθεις με τα φρενα του να δεις που φτανουν....
οι ογκοι τους δεν εχουν μεγαλη διαφορα,οποτε θα μπορεις να χωνεσαι μεσα στην κινηση και με τα 2...


Σαν πρώτο μηχανάκι ΜΗΝ πας κατευθείαν στα 600 κυβικά (ειδικά αφού το φοβάσαι---και καλά κάνεις). Τα 400 όμως δεν θα σου δημιουργήσουν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Ούτε στην κίνηση, ούτε από θέμα βάρους, ούτε από τίποτα. Το μόνο θέμα είναι αυτό που σου είπα: Θέλει λίγο προσοχή στο ψάξιμο, γιατί θα τα έχει και τα χρονάκια του και τα χιλιομετράκια του. Σε όλα τα άλλα είναι απείρως προτιμότερο. Από την άλλη να ξέρεις ότι το 250άρι το αγοράζεις με ορίζοντα το πολύ 2 χρόνια, εκτός και αν περιορίσεις την χρήση του σε αυστηρά αστικές μετακινήσεις (και ειδικά το Sym εγώ θα το φοβόμουνα ΛΙΓΟ στην μεταπώληση). Αν αυτό δεν σε χαλάει, κάνε ότι νομίζεις.



Hornet δαγκωτό (όοοταν αποφασίσεις να ανέβεις σε κυβικά). Gladius όχι.



Αυτό είναι ένα θέμα, αλλά από την στιγμή που (σχεδόν) κανένα 250αρι ή 400αρι δεν έχει ABS, ο προβληματισμός είναι μάλλον θεωρητικός (με την έννοια ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό).

βασικά το Wolf το σκέφτομαι εξαρχής για ορίζοντα 2χρόνια μέχρι να πάρω και τις πρώτες εμπειρίες με μηχανή και ψηθώ για το επόμενο βήμα. και νομίζω οτι για τη χρήση που θα κάνω.80% πόλη και 20% καμιά κοντινή εκδρομή μου ταιριάζει περισσότερο από ένα cb400.

τελικά καταλήγω οτι μάλλον ωρίμασε αρκετά στο μυαλό μου και θα πάω για το λύκο το συντομότερο δυνατό. Ας βγει το δίπλωμα αυτή τη βδομάδα και θα πάω να αιτηθώ ένα καλό test ride ωστέ να δω πιο αναλυτικά την αίσθησή του.

ευχαριστώ ξανά για τη βοήθεια ρε παλικάρια. ειλικρινά :beer:

mikes
24/06/2012, 18:03
να προτεινω κατι? αν τελικα παρεις το λυκο, πανε σε μια εκθεση πρωτα και ζητα ενα για test ride και μετα πανε στο μαγαζι που πηγες
και ζητα για test ride το συγκεκριμενο που θες να αγορασεις, για να εχεις ενα μετρο συγκρισης!

George_Sp
24/06/2012, 18:17
ερώτηση ως άσχετος με test ride μηχανής.....είναι όπως και στα αυτοκίνητα που μπορείς να του κάνεις όσα χιλιόμετρα θες σε διάστημα 2-3ημερών αρκεί να το επιστρέψεις με γεμάτο ντεπόζιτο όπως το παρέλαβες?
ή σου λένε πάρτο το πρωί και φέρτο το απόγευμα?

npat
24/06/2012, 18:29
ερώτηση ως άσχετος με test ride μηχανής.....είναι όπως και στα αυτοκίνητα που μπορείς να του κάνεις όσα χιλιόμετρα θες σε διάστημα 2-3ημερών αρκεί να το επιστρέψεις με γεμάτο ντεπόζιτο όπως το παρέλαβες?
ή σου λένε πάρτο το πρωί και φέρτο το απόγευμα?

Σου λένε πάρτο και φέρτο σε κανά μισάωρο (ΑΝ γινεται test-ride, που δεν γίνεται για όλα).

George_Sp
24/06/2012, 18:32
συγγνώμη αλλά σε μισή ώρα τί να προλάβεις να καταλάβεις?
πωωω.......καλά με βλέπω να τους πρήζω ανά 2μέρες για επαναλαμβανόμενα test ride.....θα τους πω οτι θέλω να κλείσω 10μισάωρα για να αποφασίσω αν θα σας δώσω τα λεφτά μου.

npat
24/06/2012, 18:48
συγγνώμη αλλά σε μισή ώρα τί να προλάβεις να καταλάβεις?

Ελάχιστα έως τίποτα εκτός και αν έχεις εμπειρία από πολύ παρόμοιο μηχανάκι και θέλεις να συγκρίνεις συγκεκριμένα σημεία. Ειδικά για νέο αναβάτη, μάλλον δεν θα μπορέσεις να βγάλεις κανένα αξιόπιστο συμπέρασμα. Άποψή μου είναι ότι τα test ride (ειδικά με τον τρόπο που γίνονται) είναι γενικώς πολύ υπερτιμημένα---γιατί οι πρώτες εντυπώσεις, συνήθως, είναι απόρροια του ότι δεν έχεις συνηθίσει το μηχανάκι και όχι αντικειμενικές κρίσεις (εκτός και αν εντοπίσεις κάποιο αντικειμενικό πρόβλημα / δυσλειτουργία ή κάποιο ουσιαστικό σχεδιαστικό θέμα). Αυτό που θα δεις, κυρίως, είναι αν υπάρχει κάποιο σοβαρό θέμα στην εργονομία σχετικά με τον σωματότυπό σου (το οποίο, βέβαια, και πάλι είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα συνήθειας---οπότε δώσε σημασία μόνο αν κάτι σε ξενίζει ΠΟΛΥ ή αποτελεί ξεκάθαρη δυσλειτουργία).

ΕΝΤΙΤ: Μιλάω βέβαια για τεστ ράιντ που κάνεις σε καινούριο μηχανάκι και όχι σε βόλτα που κάνεις σε μεταχειρισμένο για να δεις αν έχει μηχανικά προβλήματα...

chr1s_86
24/06/2012, 22:01
ο εκπαιδευτής εξαρχής μου πρότεινε να βγάλω δίπλωμα για μεγάλη μηχανή και μετά και από όσα είδε μου πε οτι θα είμαι πάρα πολύ άνετος και να μην σκεφτώ κάν να πάω σε Α1.



Πως στρίβουν/αλλάζουν κατεύθυνση οι μοτοσυκλέτες σου είπε ; :look:





το bross Που ειδα παραπανω



BROS, BROS, BROS ! :cool:

George_Sp
24/06/2012, 22:13
Πως στρίβουν/αλλάζουν κατεύθυνση οι μοτοσυκλέτες σου είπε ; :look:


counter-steering σε ταχύτητες άνω των 40χλμ/ω? Είμαι ήδη σε φάση που ψάχνω γενικότερα για τεχνικές οδήγησης μοτοσυκλέτας...

επίσης στη πίστα και χαμηλές ταχύτητες με 1η-2α δεν είχα θέμα στο να στρίβω την CB με άνεση είτε σε παρατεταμένη στροφή είτε μέσα από το τέστ με τις κορίνες ακόμα και με μεγάλες διαφορές σε γωνία εισόδου.

είχα διαβάσει και για το γύρισμα του κεφαλιού να κοιτάζει το σημείο που θες να πας στρίβοντας και μου ρθε τελείως φυσικά. no problems so far :)

262369

anosis
24/06/2012, 23:12
Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα το εχει αγορασει κανενας αυτο το μηχανακι; Θεωρητικα φαινεται μια χαρα αλλα δεν εχω δει κανενα να κυκλοφορει.

George_Sp
24/06/2012, 23:19
Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα το εχει αγορασει κανενας αυτο το μηχανακι; Θεωρητικα φαινεται μια χαρα αλλα δεν εχω δει κανενα να κυκλοφορει.

εγώ πάλι το έχω πετύχει μερικές φορές το τελευταίο διάστημα κυρίως στο Γκάζι και στην παραλιακή προς Γλυφάδα μια φορά. εντάξει νέο μοντέλο είναι.....όχι και κάτι εμπορικό όπως τα αντίστοιχα honda ή yamaha και πολύς κόσμος διαλέγει το δοκιμασμένο.

αλλά γενικά έχει αποσπάσει καλές κριτικές. :)

mikes
24/06/2012, 23:43
Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα το εχει αγορασει κανενας αυτο το μηχανακι; Θεωρητικα φαινεται μια χαρα αλλα δεν εχω δει κανενα να κυκλοφορει.

ε και?? και το yamaha ybr250 που εχω εγω δεν εβλεπα και πολλα να κυκλοφορουν τοτε που το πηρα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ενα εκπληκτικο μηχανακι!!

αλλωστε μην ξεχνας οτι στην ελλαδα ειμαστε και λιγο φιγουρατζηδες και σηματοπληκτοι! αλλιως ειναι στην καφετερεια να σκας με honda/yamaha/suzuki κτλ, και αλλιως να σκας με sym!!

George_Sp
25/06/2012, 00:30
^^ μόλις το τσιμπήσω και σκάσω για καφέ και δε πεις καλή κουβέντα σε έφαγα :lol:

chr1s_86
25/06/2012, 12:27
άνω των 40χλμ/ω?


Στα 35 δεν; :p Δεν είναι "τεχνική" πάντως, αλλά δεν είναι και γι'αυτό το thread.

Ξεκινάς σωστά πάντως, άλλοι πάθαμε και μετά μάθαμε :mad: :lol:

George_Sp
25/06/2012, 12:57
εντάξει με βάση όσα είδα στην cb400 και με κάτω από 40 στρίβεις με counter-steering αλλά ανάλογα τις συνθήκες και το πόσο γρήγορα και πολύ θες να στρίψεις βάζεις αντίστοιχα και το συμβατικό στρίψιμο του τιμονιού στην εξίσωση.
πάντως πέφτει διάβασμα 1μήνα τώρα. πρέπει όμως να ρίξω και πρακτική σε καμιά αλάνα σουπερ μάρκετ. γκόμενα ξέρω, δεν δανείζεις....μηχανή επίσης? :lol:

georgio
25/06/2012, 13:09
Οδήγησες το wolf δεν σου πολυάρεσε, σε ξένιζε κλπ, το cb400 στο μάθημα σου άρεσε και το "είχες".

Το cb το βρίσκεις σίγουρα φθηνότερα, είναι πιο πολύ "μοτοσικλέτα" από το wolf, θα σε καλύψει για περισσότερο χρονικό διάστημα, θα χάσεις λιγότερα από την μεταπώληση, δεν παίζει να σου βγάλει χοντρό πρόβλημα (παίζει να σου βγάλει όμως αρκετές μικροχαζομάρες λόγω παλαιότητας και κυρίως κακής συντήρηση) ενώ για το wolf δεν ξέρουμε ακόμα.

Μόνο θετικό του wolf βλέπω την κατανάλωση, που ακόμα και αν είναι μεγαλύτερη από την ανακοινώσιμη (που πιστεύω θα είναι), σίγουρα είναι καλύτερη από το 5l/100km του cb.

Αν θες μοτοσικλέτα για τις μετακινήσεις σου εδώ μέσα οικονομικά πας για wolf. Αν θες κάτι περισσότερο από τη μοτοσικλέτα πας στο cb.

George_Sp
25/06/2012, 13:24
όπως τα λες συνονόματε. έτσι τα σκέφτομαι...

wolf για εισαγωγή για 1-2 χρόνια και μετά βλέπουμε :)

georgio
25/06/2012, 16:21
ναι...

βασικά εννοούσα πήγαινε πάρε το cb...


Με τα μισά λεφτά έχεις πολύ περισσότερη μηχανή, όσο για το αν είναι πολλά για αρχή καμία σχέση, κόσμος και κοσμάκης ξεκίνησε με cb400 χωρίς πρόβλημα.

Για το απλό μην δώσεις με τίποτα πάνω από 1500. Με σκάρτα 2000 βρίσκεις πιο καινούργια (όχι πάντως του 2000+ που λένε, μοντέλο 97-98 περίπου) με δείκτη βενζίνης και 4-πίστονες brembo μπροστά, το οποίο αν σε παίρνει θα έλεγα να προτιμήσεις μιας και θα είναι λιγότερο ταλαιπωρημένα. Οπωσδήποτε πάντως έλεγχο από μηχανικό.

Cpt. Haddock
25/06/2012, 19:31
[...]έτσι τα σκέφτομαι...

Δεν τα σκέφτεσαι γιατι εχεις κολλησει με την επιλογή σου και ψαχνεις να βρεις οτιδήποτε την επιβεβαιώνει, αγνοώντας ότι εχει γραφτεί εδω.

Δικα σου ειναι τα λεφτα βέβαι και μπορεις να τα σκορπίσεις, αλλα αποπληρωμη σε 3 χρονια για μηχανακι που σε 6 μηνες θα το εχεις μετανιωσει ειναι λαθος (για μένα).

Απο εκει και πέρα, καλες αγορές.

TROOPER
25/06/2012, 20:13
Δεν τα σκέφτεσαι γιατι εχεις κολλησει με την επιλογή σου και ψαχνεις να βρεις οτιδήποτε την επιβεβαιώνει, αγνοώντας ότι εχει γραφτεί εδω.

Δικα σου ειναι τα λεφτα βέβαι και μπορεις να τα σκορπίσεις, αλλα αποπληρωμη σε 3 χρονια για μηχανακι που σε 6 μηνες θα το εχεις μετανιωσει ειναι λαθος (για μένα).

Απο εκει και πέρα, καλες αγορές.

αυτο.:a10:

George_Sp
25/06/2012, 23:45
βρήκα φίλη φίλου που αγόρασε το wolf και θα το δανειστώ για αρκετές ώρες για test ride......νομίζω καλύτερα ΔΕΝ γινόταν.


όσο για το οτι πάω να κάνω λάθος ας ανακεφαλαιώσω τα σημαντικά.


είμαι άπειρος οδηγός και θέλω κάτι εύκολο για αρχή. Να μάθω, να εξοικειωθώ και να δω γενικά αν μου κολλάει η όλη φάση.
επίσης θα είμαι κυρίως πόλη. άρα θέλω χαμηλά κυβικά, οικονομία καυσίμου και σχετικά μικρές διαστάσεις για να τα βγάλω πέρα στα πρώτα βήματα της διήθησης και της κίνησης στην πρωτεύουσα.
η αποπληρωμή θα είναι πάνω στο χρόνο.

αν το θέμα είναι μόνο τα λεφτά με όριο τα 4000ευρώ θα πήγαινα σε μεταχείρο yamaha mt-03 ή honda hornet....για τους παραπάνω λόγους όμως προτιμώ να κάνω εισαγωγή με κάτι πιο απλό έστω και αν ξέρω οτι αν το αλλάξω μέσα στα 2χρόνια θα χάσω αρκετά λεφτά.

akis_trevor
26/06/2012, 14:31
αυτα που λες οτι θελεις να κανεις,τα καλυπτει και ενα παπι ή ενα σκουτερ.απλα πρεπει να καταλαβεις οτι το wolf ειναι ενα "μοτοσυκλετοειδες" μηχανακι.δεν ειναι μηχανη...τουλαχιστον με την εννοια που εγω εχω την μηχανη στο μυαλο μου...παρε ενα τετοιο η αν θες να κανεις και μια βολτα παραεξω εστω και μια στο τοσο,παρε μια φιλικη,ευχρηστη,ευκινητη μηχανη οπως σου ειπα και σου ειπαν και τα παιδια...επισης αλλη μια επιλογη σου θα μπορουσε να ειναι το er6n....

George_Sp
29/06/2012, 21:31
αυτα που λες οτι θελεις να κανεις,τα καλυπτει και ενα παπι ή ενα σκουτερ.απλα πρεπει να καταλαβεις οτι το wolf ειναι ενα "μοτοσυκλετοειδες" μηχανακι.δεν ειναι μηχανη...τουλαχιστον με την εννοια που εγω εχω την μηχανη στο μυαλο μου...παρε ενα τετοιο η αν θες να κανεις και μια βολτα παραεξω εστω και μια στο τοσο,παρε μια φιλικη,ευχρηστη,ευκινητη μηχανη οπως σου ειπα και σου ειπαν και τα παιδια...επισης αλλη μια επιλογη σου θα μπορουσε να ειναι το er6n....


Βασικά θέλω κάτι οικονομικό, φιλικό για αρχάριο και άνετο για πόλη και μικρές διαδρομές κοντά στην Αθήνα.
Ωραίο το Kawasaki ER6N όπως και το Yamaha MT-03 αλλά ξεφεύγουμε σε χρήματα, σε κατανάλωση καυσίμου αλλά και σε διαστάσεις βάρος που για πρώτη μηχανή θα μου πέσουν πολλά. :)


έχω βασικό ερώτημα.....πώς περνάνε οι ρημάδες οι μέρες όμως? παλεύω να τελειώσω τα μαθήματα στη σχολή οδηγών για να πάω να κλείσω και τη μηχανή.....ένα 15ήμερο ακόμα στο νερό δυστυχώς.....τί κάνουμε μέχρι τότε? ξέρω ξέρω....υπομονή :cry:

dimzan
29/06/2012, 21:54
Βασικά θέλω κάτι οικονομικό, φιλικό για αρχάριο και άνετο για πόλη και μικρές διαδρομές κοντά στην Αθήνα.
Ωραίο το Kawasaki ER6N όπως και το Yamaha MT-03 αλλά ξεφεύγουμε σε χρήματα, σε κατανάλωση καυσίμου αλλά και σε διαστάσεις βάρος που για πρώτη μηχανή θα μου πέσουν πολλά. :)


έχω βασικό ερώτημα.....πώς περνάνε οι ρημάδες οι μέρες όμως? παλεύω να τελειώσω τα μαθήματα στη σχολή οδηγών για να πάω να κλείσω και τη μηχανή.....ένα 15ήμερο ακόμα στο νερό δυστυχώς.....τί κάνουμε μέχρι τότε? ξέρω ξέρω....υπομονή :cry:

μεχρι τοτε μπορουμε ολοι να σε πεισουμε να παρεις cb400 Και οχι sym λυκο

kostas777
29/06/2012, 21:58
μεχρι τοτε μπορουμε ολοι να σε πεισουμε να παρεις cb400 Και οχι sym λυκο

μπορείς να πείσεις κάποιον να ξε-ερωτευτεί κάτι και να συμβιβαστεί;

dimzan
30/06/2012, 01:40
μπορείς να πείσεις κάποιον να ξε-ερωτευτεί κάτι και να συμβιβαστεί;

Ερωτας ειναι οταν την καβαλας. Αμα την κοιτας μονο ειναι μαλακια (κυριολεκτικα και μεταφορικα)

Δε νομιζω οτι ειναι ερωτευμενος ο φιλος

George_Sp
30/06/2012, 01:45
υπάρχουν πιο ωραίες μηχανές να ερωτευτώ. αλλά το λυκάκι μου ταιριάζει για 1η μηχανή και για τη χρήση που θα κάνω μέχρι να μάθω καλή και σωστή οδήγηση.
και εδώ που τα λέμε από εμφάνιση σκίζει. δε του λείπει κάτι. ;)

thanos_s
30/06/2012, 12:29
υπάρχουν πιο ωραίες μηχανές να ερωτευτώ. αλλά το λυκάκι μου ταιριάζει για 1η μηχανή και για τη χρήση που θα κάνω μέχρι να μάθω καλή και σωστή οδήγηση.
και εδώ που τα λέμε από εμφάνιση σκίζει. δε του λείπει κάτι. ;)

ναι, γιατι κοιτας την εμφανιση...Μολις το βαρεθεις παρε Vstrom, εχει γαμω τα παρουσιαστικα..

akis_trevor
30/06/2012, 18:26
Βασικά θέλω κάτι οικονομικό, φιλικό για αρχάριο και άνετο για πόλη και μικρές διαδρομές κοντά στην Αθήνα.
Ωραίο το Kawasaki ER6N όπως και το Yamaha MT-03 αλλά ξεφεύγουμε σε χρήματα, σε κατανάλωση καυσίμου αλλά και σε διαστάσεις βάρος που για πρώτη μηχανή θα μου πέσουν πολλά. :)


έχω βασικό ερώτημα.....πώς περνάνε οι ρημάδες οι μέρες όμως? παλεύω να τελειώσω τα μαθήματα στη σχολή οδηγών για να πάω να κλείσω και τη μηχανή.....ένα 15ήμερο ακόμα στο νερό δυστυχώς.....τί κάνουμε μέχρι τότε? ξέρω ξέρω....υπομονή :cry:

δεν νομιζω να ξεφευγεις σε χρηματα..με μια πολυ προχειρη ματια ειδα οτι με 3000 παιρνεις του 06-07 er6n.καταναλωση θα εχεις λιγακι παραπανω,διαστασεις και αισθηση βαρους κλπ δεν νομιζω αξιολογη διαφορα.χωνεται,πολυ ευκινητο ειναι.και αν θες για ταξιδακι εννοειται εκει δεν υπαρχει συγκριση..ακομα και σε μικρο...
τεσπα.αποτι βλεπω εχεις καταληξει οποτε οτι και να σου πουμε....την επιλογη σου την εκανες...

George_Sp
03/07/2012, 18:00
επανέρχομαι με μερικά νεώτερα....δυστυχώς οι εξελίξεις προχωράνε πιο αργά από ότι περίμενα γιατί το πρόγραμμα είναι φορτωμένο με τις 2 δουλειές και δε μπορώ να συγχρονιστώ και με τη σχολή οδηγών να τελειώσω τα μαθήματα όσο γρήγορα θα ήθελα. Τί να κάνω....υπομονή 1-2 βδομάδες έξτρα.

Είμαι πάντως στην τελική ευθεία. Πήγα πήρα προσφορές για μετρητοίς από όλους όσους πουλάνε SYM εντός Αθήνας και προσφορές με χρηματοδοτικό πρόγραμμα 3ετίας. Τελικώς η έκπτωση στο μετρητοίς δεν υπερβαίνει τα 200ευρώ......και βλέπω οτι δεν αξίζει καν. Οπότε θα χτυπήσω ένα 3ετές χρηματοδοτικό και τη σκέψη για ολικη αποπληρωμή λίγο μετά το 12μηνο.
Επίσης για να μην χάσω κι άλλα λεφτά και επιβαρύνω τη μηνιαία δόση θα πάω με ένα 600άρι μετρητά σε καταστήματα εξοπλισμού για να γλιτώσω και από εκεί τίποτα.
Μέχρι στιγμής τις καλύτερες εντυπώσεις για την αγορά της μηχανής μου τις άφησε ο Βύνιος και ο Χατζηπαναγιώτης.
Για εξοπλισμό μάλλον με βλέπω για xmoto και motoraid.
Στην αρχή έλεγα για topcase....μετά άλλαξα γνώμη για πλαινά σαμάρια...και άλλαξα πάλι γνώμη όταν είδα αυτό
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=883&cat=183
Το topcase το απέρριψα μιας και δε θα αφήνω ποτέ κράνος στη μηχανή. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι αν όταν βγαίνω έξω με τη μηχανή θα είναι οκ μόνο με συναγερμό και δαγκάνα δισκόφρενου ή αν θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και καμιά abus αλυσίδα-κουλούρα. Επομένως που θα κουβαλιέται η κουλούρα.
Τσάντα πλάτης θα πάρω μάλλον μια μεγάλη για να κουβαλάω το laptop της δουλειάς και ότι άλλο χρειάζομαι.

Σαν συνδυασμός είναι οκ ή σκέφτομαι λάθος?


Υ.Γ.
Ψάχνω συναγερμό gps με ειδοποίηση σε κινητό τηλέφωνο όπως το lojack....9ευρώ το μήνα σαν συνδρομή...not bad νομίζω.

Cpt. Haddock
03/07/2012, 18:19
Όλα αυτα για να μην κλεψουν το SYM? :lol::bawl::lol:

Που να αγορασεις και πραγματική μηχανη δλδ

George_Sp
03/07/2012, 18:22
μου πληγώνεις τα αισθήματα :D

βασικά έλεγα να βάλω μόνο gps συναγερμό με ειδοποίηση στο κινητό......αλλά το θέμα είναι να φαίνεται κάτι που να αποτρέπει εξαρχής την απόπειρα.
δαγκάνα δισκόπλακας σίγουρα θα μπει.......μαζί με φωσφοριζέ σπιράλ. να μείνω σε αυτά?

byron
03/07/2012, 19:15
Μέχρι στιγμής τις καλύτερες εντυπώσεις για την αγορά της μηχανής μου τις άφησε ο Βύνιος


Γκουχ γκουχ...προσοχή στα "δωράκια" που κάνει γιατί τα πληρώνεις χρυσά.

Το θέμα του δανείου να το κοιτάξεις περισσότερο, γιατί πιθανότατα παίζει ποινή πρόωρης εξόφλησης και πρέπει να μάθεις ποιά είναι. Σε ότι αφορά το οτι δεν βρίσκεις καλύτερη τιμή με μετρητά, εξηγείται διότι οι dealers εισπράττουν μια καλή προμήθεια απ΄την τράπεζα όταν "βγαίνει' το δάνειο.


Στην αρχή έλεγα για topcase....μετά άλλαξα γνώμη για πλαινά σαμάρια...και άλλαξα πάλι γνώμη όταν είδα αυτό
http://www.xmoto.gr/gr/ProductView.aspx?Prod_Id=883&cat=183
Το topcase το απέρριψα μιας και δε θα αφήνω ποτέ κράνος στη μηχανή. Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι αν όταν βγαίνω έξω με τη μηχανή θα είναι οκ μόνο με συναγερμό και δαγκάνα δισκόφρενου ή αν θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου και καμιά abus αλυσίδα-κουλούρα, επομένως που θα κουβαλιέται η κουλούρα.
Τσάντα πλάτης θα πάρω μάλλον μια μεγάλη για να κουβαλάω το laptop της δουλειάς και ότι άλλο χρειάζομαι.

Σαν συνδυασμός είναι οκ ή σκέφτομαι λάθος?


Υ.Γ.
Ψάχνω συναγερμό gps με ειδοποίηση σε κινητό τηλέφωνο όπως το lojack....9ευρώ το μήνα σαν συνδρομή...not bad νομίζω.

Το top case ξέχασε το αν το αφήσεις πάνω στο μηχανάκι. Θα στο κλέψουν εύκολα και αβίαστα. Η λύση της μπαγκαζιέρας είναι σαφώς καλύτερη και προσφέρει μια ασφάλεια αν αφήσεις μέσα το κράνος.
Ενας συναγερμός και ένα λουκέτο δισκόφρενου θα σε καλύψουν με το μηχανάκι σου. Το καλό με το SYM είναι πως βρίσκεται χαμηλά στην λίστα προτίμησης των κλεφτών, επομένως μην πετάξεις λεφτά που θα μπορέσεις να διαθέσεις αλλού με καλύτερο τρόπο.
Για εξοπλισμό κοίτα και στo site της colori με τις προσφορές. -> http://www.coloriposto.gr/posto/gr/offers.asp Αν βρεις στο μέγεθος σου, οι τιμές τους είναι super.

George_Sp
03/07/2012, 21:59
Σχετικά με τα δωράκια κατέληξα οτι θα πάω να πάρω μόνο τη μηχανή και τα έξτρα θα μπουν πακέτο αλλού.
Αυτό με τη ποινή πρόωρης εξόφλησης δε το άκουσα να αναφέρεται αν και το ρώτησα. Θα επιμείνω πάντως να ξεκαθαριστεί πριν υπογράψω το οτιδήποτε.

Ωραίο site της Colori....αρκετά φθηνότερο από άλλα καταστήματα.
Για κράνος κοιτάζω αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1099&id=9&sub=26
και αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1217&id=9&sub=26

Σε μέγεθος κράνους είμαι στο πάνω όριο του small προς medium.

Για τζάκετ σκέφτομαι αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1410&id=1&sub=89
ή αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1411&id=1&sub=89

Ψάχνω εντωμεταξύ polarized μεμβράνη σε κράνος και δε βρίσκω Ελλάδα......έλεγα να πάρω polarized photochromic γυαλιά αλλά δε ξέρω πόσο άβολα θα είναι να τα φοράω μέσα από το κράνος. άσε που ξεφεύγουν και σε κόστος σε σχέση με μια μεμβράνη

με ευχαριστεί πάντως να ακούω οτι το λυκάκι μιας και δεν είναι διαδεδομένο δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι.
οπότε ένα λουκέτο δισκόφρενου και ένα συναγερμό με gps και τέλος.

nikos_abel
03/07/2012, 22:12
με ευχαριστεί πάντως να ακούω οτι το λυκάκι μιας και δεν είναι διαδεδομένο δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι.
οπότε ένα λουκέτο δισκόφρενου και ένα συναγερμό με gps και τέλος.

263383

George_Sp
03/07/2012, 22:17
:D είσαι μεγάλο καθηκάΚΙ :D

dimzan
03/07/2012, 22:21
Σχετικά με τα δωράκια κατέληξα οτι θα πάω να πάρω μόνο τη μηχανή και τα έξτρα θα μπουν πακέτο αλλού.
Αυτό με τη ποινή πρόωρης εξόφλησης δε το άκουσα να αναφέρεται αν και το ρώτησα. Θα επιμείνω πάντως να ξεκαθαριστεί πριν υπογράψω το οτιδήποτε.

Ωραίο site της Colori....αρκετά φθηνότερο από άλλα καταστήματα.
Για κράνος κοιτάζω αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1099&id=9&sub=26
και αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1217&id=9&sub=26

Σε μέγεθος κράνους είμαι στο πάνω όριο του small προς medium.

Για τζάκετ σκέφτομαι αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1410&id=1&sub=89
ή αυτό
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=1411&id=1&sub=89

Ψάχνω εντωμεταξύ polarized μεμβράνη σε κράνος και δε βρίσκω Ελλάδα......έλεγα να πάρω polarized photochromic γυαλιά αλλά δε ξέρω πόσο άβολα θα είναι να τα φοράω μέσα από το κράνος. άσε που ξεφεύγουν και σε κόστος σε σχέση με μια μεμβράνη

με ευχαριστεί πάντως να ακούω οτι το λυκάκι μιας και δεν είναι διαδεδομένο δεν μπαίνει εύκολα στο μάτι.
οπότε ένα λουκέτο δισκόφρενου και ένα συναγερμό με gps και τέλος.


πιο φτηνα θα σου βγει να κανεις ασφαλεια κλοπης παρα να παρεις το gps locator και να πληρωνεις συνδρομη . Ασε που αμα το χασεις το gps δε σου δινει φραγκο πισω. Κι επισης τα gps jammers ειναι πολυ διαδδεδομενα στους κλεφτες , σιγουρα οχι στις μικρες μηχανες