PDA

View Full Version : μηχανη για γυναικα



vasilisagata
05/06/2012, 14:07
ποια μηχανη τυπου street μπορει να οδηγηθει απο γυναικες?θελω συγκεκριμενα την ninja 650 ομως και μια δευτερη γνωμη δεν θα εβλαπτε

Cpt. Haddock
05/06/2012, 14:11
ποια μηχανη τυπου street μπορει να οδηγηθει απο γυναικες?θελω συγκεκριμενα την ninja 650 ομως και μια δευτερη γνωμη δεν θα εβλαπτε

Μια χαρα ειναι.

Sapadak
05/06/2012, 14:31
καλυτερα το γυμνο και οχι το φερινγκατο

HERCAKOS
05/06/2012, 14:37
cb500
gs500
cb400sf
bandit
bros
cb1
f650st
f650 scarver
f650 gs
chopper
kle
cbf 650
versys

vasilisagata
05/06/2012, 14:38
γιατι το γυμνο?επισης μηπως θα βολευε καλυτερα καποια μικροτερου κυβισμου?αν ομως 8ες γκαζι σε καποια φαση δεν εχεις την δυνατοτητα ετσι δεν ειναι?μου λενε ολοι οτι γυναικα δεν κραταει ευκολα τετοια μηχανη κλπ ομως θελω και πιστευω θα το χω

vasilisagata
05/06/2012, 14:39
cb500
gs500
cb400sf
bandit
bros
cb1
f650st
f650 scarver
f650 gs
chopper
kle

ευχαριστω πολυ!!

Sapadak
05/06/2012, 14:41
γιατι το γυμνο?επισης μηπως θα βολευε καλυτερα καποια μικροτερου κυβισμου?αν ομως 8ες γκαζι σε καποια φαση δεν εχεις την δυνατοτητα ετσι δεν ειναι?μου λενε ολοι οτι γυναικα δεν κραταει ευκολα τετοια μηχανη κλπ ομως θελω και πιστευω θα το χω

Ελαφρυτερο και οταν σου πεσει (γιατι θα γινει και αυτο) δε θα κλαις τα πλαστικα.

EVI
05/06/2012, 14:44
γιατι το γυμνο?επισης μηπως θα βολευε καλυτερα καποια μικροτερου κυβισμου?αν ομως 8ες γκαζι σε καποια φαση δεν εχεις την δυνατοτητα ετσι δεν ειναι?μου λενε ολοι οτι γυναικα δεν κραταει ευκολα τετοια μηχανη κλπ ομως θελω και πιστευω θα το χω

Καλησπερα και καλος ορισες στο φορουμ... η γενικη και αοριστη ιδεα περι μοτοσυκλετων που εχεις δεν μας βοηθα να απαντησουμε ορθρος στο ερωτημα σου. Αυτα περι γυναικων που δεν μπορουν να ''κρατησουν'' κατι δεν τα δεχομε απλα.Η πιο βαρια μοτοσυκλετα που οδηγουσα ηταν το Ζ 750 S που ηταν 225 κιλα γεματο και εκανα απροβληματιστα χιλιομετρα με αυτο. Το θεμα σου δεν ειναι το φυλλο σου αλλα η εμπειρια σου , το τι θες να κανεις με το 2 τροχο σου και η τσεπη σου ποσο βασταει. Αν μας πεις αυτα τοτε θα λαβεις καλυτερες απαντησεις , πολλες και διαφορες αλλα σε καλυτερη βαση.

vasilisagata
05/06/2012, 14:44
Ελαφρυτερο και οταν σου πεσει (γιατι θα γινει και αυτο) δε θα κλαις τα πλαστικα.

ναι εχεις δικιο σε αυτο ομως καλως η κακως επειδη παιζει και η εικονα ρολο μ αρεσει καλυτερα το "ντυμενο" νομιζω εχω να το ψαξω πολυ ομως το θεμα ακομα για να καταληξω σε κατι που κυριως θα βολευει και θα μου αρεσει κ ολας

EVI
05/06/2012, 14:48
θα σε γελασω δεν ειμαι αντρας.ως γυναικα ομως θα σου πω για τις δικες μου δυνατοτητες οταν την καβαλησω :)

σου εγραψα και κατι αλλο παραπανω αν θες να το διαβασεις. Και εγω γυναικα ειμαι και οδηγω μηχανες εδω και 11 χρονια και παπια και σκουτερ και ον οφ και στριτ και εντουρο και σουπερ σπορτ , αρα εφοσον το πας ετσι ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ οτι τετοιες ερωτησεις για τις γυναικες ειναι περιττες :)

vasilisagata
05/06/2012, 14:50
Καλησπερα και καλος ορισες στο φορουμ... η γενικη και αοριστη ιδεα περι μοτοσυκλετων που εχεις δεν μας βοηθα να απαντησουμε ορθρος στο ερωτημα σου. Αυτα περι γυναικων που δεν μπορουν να ''κρατησουν'' κατι δεν τα δεχομε απλα.Η πιο βαρια μοτοσυκλετα που οδηγουσα ηταν το Ζ 750 S που ηταν 225 κιλα γεματο και εκανα απροβληματιστα χιλιομετρα με αυτο. Το θεμα σου δεν ειναι το φυλλο σου αλλα η εμπειρια σου , το τι θες να κανεις με το 2 τροχο σου και η τσεπη σου ποσο βασταει. Αν μας πεις αυτα τοτε θα λαβεις καλυτερες απαντησεις , πολλες και διαφορες αλλα σε καλυτερη βαση.evi αν εισαι κοντα στα 225 κιλα και συ τοτε λογικο μου φαινεται χωρις παρεξηγηση..δεν το λεω για κακια απλα απαντω!!τωρα σχετικα με οτι δεν δεχεσαι φρασεις τυπου οι γυναικες δεν μπορουν να κρατησουν λυπαμαι αλλα οσο και αν θελουμε αντρικη δυναμη δεν εχουμε..τελος ηδη δεχομαι βοηθεια οποτε νομιζ ω δεν χρειαζεται κατι αλλο

VANDA
05/06/2012, 14:51
evi αν εισαι κοντα στα 225 κιλα και συ τοτε λογικο μου φαινεται χωρις παρεξηγηση..δεν το λεω για κακια απλα απαντω!!τωρα σχετικα με οτι δεν δεχεσαι φρασεις τυπου οι γυναικες δεν μπορουν να κρατησουν λυπαμαι αλλα οσο και αν θελουμε αντρικη δυναμη δεν εχουμε..τελος ηδη δεχομαι βοηθεια οποτε νομιζ ω δεν χρειαζεται κατι αλλο


Οι άντρες δλδ που ξέρεις είναι όλοι 200+? Τη μηχανή δεν την παίρνουμε στην πλάτη, έλεος..

sniper
05/06/2012, 14:54
Εδώ θα πρέπει ν' αναφέρουμε το παράδειγμα της μΠοκαχόντας που παρόλο που είναι μια σταλιά πραγματάκι καταφέρνει και καβαλάει SS εδώ και χρόνια..

Κάνει κι εντούρο καμιά φορά αλλά το προσπερνάμε γιατί είμαστε ευγενικοί και φιλεύσπλαχνοι.. Κι είμαστε και μοναδικοί..

Με άλλα λόγια, χαλαρώστε κορίτσια..

Shiatman
05/06/2012, 14:58
GSXR 750

:wave2:

VANDA
05/06/2012, 14:59
Άντε ρε αγόρια του φόρουμ, για βοηθήστε τη νέα..
Καλή επιτυχία, ε; :wave2:

sapila racing
05/06/2012, 15:10
evi αν εισαι κοντα στα 225 κιλα και συ τοτε λογικο μου φαινεται χωρις παρεξηγηση..δεν το λεω για κακια απλα απαντω!!τωρα σχετικα με οτι δεν δεχεσαι φρασεις τυπου οι γυναικες δεν μπορουν να κρατησουν λυπαμαι αλλα οσο και αν θελουμε αντρικη δυναμη δεν εχουμε..τελος ηδη δεχομαι βοηθεια οποτε νομιζ ω δεν χρειαζεται κατι αλλο

:bawl: :lol: χωρίς παρεξήγηση φυσικά, αλλά είσαι τρομερό φρούτο! :lol:

Αφού δεν θελεις να ακούσεις την Evi που ηταν και η καταλληλότερη ίσως να σε βοηθήσει, μάλλον εχεις αλλο σκοπό που γραφτηκες στο φόρουμ. ;)

chr1s_86
05/06/2012, 15:16
ποια μηχανη τυπου street μπορει να οδηγηθει απο γυναικες?

Όλες. :smokin:


Και 225 κιλά είναι το Z, όχι η EVI :plaf:

smooth criminal
05/06/2012, 17:11
ποια μηχανη τυπου street μπορει να οδηγηθει απο γυναικες?θελω συγκεκριμενα την ninja 650 ομως και μια δευτερη γνωμη δεν θα εβλαπτε
Yπαρχει μια γκαμα απο μηχανακια που μπορεις να επιλεξεις,σιγουρα η εμφανιση παιζει πρωταρχικο ρολο,αλλα και η πρακτικοτητα ειναι εξισου σημαντικη(και παραπανω).Τι χρηση θες?,τι πορτοφολι εχεις?,τι εμπειρια εχεις?,εισαι ξανθια-μελαχρινη?-διαστασεις?:P,οπα ξεφυγα:P.Τι ελεγα?,ναι αυτα,τα μηχανακια που σου προτεινε ο hercakos ειναι μια χαρα,(για custom δεν ξερω),φιλικα ως προς τον αναβατη(ανεξαρτητος φυλλου).Το θεματακι με τα κιλα που εθεσες,ειναι λογικο αν εισαι αρχαρια να σε φοβιζει,αλλα μια μηχανη και 200 και 220 και παραπανω κιλα να ναι,δεν εχεις θεμα,αρκει να φτανεις τομονι και εδαφος,γιατι εν κινηση τα κιλα δεν φαινονται,και αν υπαρξει περισταση(στατικη πτωση) που θα χρειαστουν μπρατσα,μην νομιζεις πως ο αντρας αναβατης δεν θα ζοριστει(ειδικα αν ειναι αρχαριος και δεν ξερει απο που να πιασει τι).
Κριμα παντως γιατι η Εβη( και γενικα κοριτσια με το βιογραφικο της Εβης στα μοτο) θα σε βοηθουσε να επιλεξεις αυτο που θες+οτι θα ξεκολαγες και απο την εντελως λαθος ιδεα οτι οι γυναικες δεν το χουν με τις μηχανες.

kostas777
05/06/2012, 18:27
γιατι το γυμνο?επισης μηπως θα βολευε καλυτερα καποια μικροτερου κυβισμου?αν ομως 8ες γκαζι σε καποια φαση δεν εχεις την δυνατοτητα ετσι δεν ειναι?μου λενε ολοι οτι γυναικα δεν κραταει ευκολα τετοια μηχανη κλπ ομως θελω και πιστευω θα το χω

ισχύει ό,τι ακριβώς ισχύει και για τους άντρες.

αν είσαι αρχάρια και είναι η πρώτη σου μηχανή, το πιο σωστό και λογικό (ας μην ξαναπούμε το γιατί), είναι να πάρεις μικρού κυβισμού μηχανή και σχετικά ελαφριά.

κατά τα άλλα, μερικές φορές είστε πολύ καλλίτερες οδηγοί από κάποιους άντρες (αυτούς που λένε «παράξενη κουζίνα καβαλάς»). αν μπορεί αυτή με το GSXR 600, τότε μπορείς κι εσύ: http://www.youtube.com/user/chunkatty

Corki
05/06/2012, 19:58
Να ρωτηξω............εχει ξαναυπαρξει tread-ακι που τσακωνονται γυναικες στο forum???

Αν οχι προτεινω να γινει sticky.

Οσων αφορα την ερωτηση της κοπελας.......αν δν εχεις ξανακαβαλησει ποτε ξεκινα με κανα μικρο!!!

Τα μεγαλα και βαρια ισως σε δυσκολεψουν . Και σε κανα χρονο που θα συνηθησεις παιρνεις καποιο μεγαλυτερο.

toyar
05/06/2012, 20:44
εγω αν ειμουν κοπελα θα διάλεγα τις μηχανες που μου αρεσουν και θα πηγαινα να τις καβαλησω και να τις κουμανταρω σβηστες για να κανω την τελικη επιλογη

roz
05/06/2012, 23:56
Οδηγω 2 χρόνια (χωρις καμια προηγουμενη εμπειρια) , αρχικα ενα cbf 250 για 6 μηνες μεχρι να καταλάβω τί γινεται και επειτα μεχρι και σήμερα ενα ducati monster s2r 800 χωρίς κανένα πρόβλημα. είμαι 1.72 και 58 κιλα χωρίς ιδιαιτερη δύναμη, σχεδον αγυμναστη. Είναι λίγο γενική νομιζω η ερωτηση σου. Φανταζομαι για να ρωτας κάτι τετοιο ψάχνεις για την πρώτη σου μηχανη??? Διπλωμα και εμπειρια εχεις? Δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες και θα σου πω μετα ότι θες. Σημαντικο παντως για εμενα είναι όχι η δυναμη, αλλα το υψος. ειναι σημαντικο να πατας τα ποδια σου οταν οδηγας μηχανη, ειδικα εαν δεν εισαι δυνατή (ξεπαρκαρεις πιο ευκολα και ουσιαστικα το βαρος της μηχανης σε απασχολει όταν αυτη ειναι σταματημενη και όχι όταν κινειται)... Δωσε λεπτομερειες λοιπον για το τί ακριβως θες και ευχαριστως να σου πω.

spyrakos35
06/06/2012, 08:58
Οδηγω 2 χρόνια (χωρις καμια προηγουμενη εμπειρια) , αρχικα ενα cbf 250 για 6 μηνες μεχρι να καταλάβω τί γινεται και επειτα μεχρι και σήμερα ενα ducati monster s2r 800 χωρίς κανένα πρόβλημα. είμαι 1.72 και 58 κιλα χωρίς ιδιαιτερη δύναμη, σχεδον αγυμναστη. Είναι λίγο γενική νομιζω η ερωτηση σου. Φανταζομαι για να ρωτας κάτι τετοιο ψάχνεις για την πρώτη σου μηχανη??? Διπλωμα και εμπειρια εχεις? Δωσε λιγες περισσοτερες πληροφοριες και θα σου πω μετα ότι θες. Σημαντικο παντως για εμενα είναι όχι η δυναμη, αλλα το υψος. ειναι σημαντικο να πατας τα ποδια σου οταν οδηγας μηχανη, ειδικα εαν δεν εισαι δυνατή (ξεπαρκαρεις πιο ευκολα και ουσιαστικα το βαρος της μηχανης σε απασχολει όταν αυτη ειναι σταματημενη και όχι όταν κινειται)... Δωσε λεπτομερειες λοιπον για το τί ακριβως θες και ευχαριστως να σου πω.

τρίποντο με το καλημέρα..... :beer:

gefr
06/06/2012, 09:29
Το οτι οι γυναίκες είναι μυικά λιγότερο δυνατές από τους άνδρες δεν χρειάζεται να το συζητάμε νομίζω. Η έλειψη εμπειρίας προσθέτει στη λογική να ξεκινήσεις από ελαφρύ μηχανάκι. Καλή επιλογή και... κορίτσια χαλαρώστε.
Γειά χαρά.

mankam
06/06/2012, 10:24
220 κιλα μηχανη δεν θα την συνιστουσα σε γυναικα χωρις εμπειρια στις μοτοσυκλετες και με μικρο σωματοτυπο.
Για να παρεις μια γευση ζητησε απο καποιο φιλο με μεγαλη μηχανη να καθησεις απανω και να δοκιμασεις να την κανεις μανουβρες μπρος πισω σβηστη σε ελαφρα κατηφορικο εδαφος τοτε θα καταλαβεις αν μπορεις να την κουμανταρεις,τα κιλα οταν οδηγας δεν σε προβληματιζουν ιδιαιτερα.
ξεκινα απο κατι μικροτερο ελαφρυ,γυμνο και κατα προτιμηση μεταχειρισμενο σαν πρωτη μηχανη.

KaTaNaS
06/06/2012, 10:41
H διαχειρισιμότητα της μοτοσυκλέτας στατικά (όταν είναι ακίνητη) απο εναν αναβάτη, εξαρτάται απο τον τσαμπουκά του και όχι απο τη δύναμη του.

Το φύλο δε παίζει ρόλο...

Πολυμήχανος
06/06/2012, 11:28
H διαχειρισιμότητα της μοτοσυκλέτας στατικά (όταν είναι ακίνητη) απο εναν αναβάτη, εξαρτάται απο τον τσαμπουκά του και όχι απο τη δύναμη του.

Το φύλο δε παίζει ρόλο...

Ναι, ναι, και με την σκέψη μπορεί κανείς να σπρώχνει αυτοκίνητα... :P

Αν θες κάνε και εσύ και άλλοι ένα απλό πείραμα. Πάρε μια ζυγαριά πατώματος (αυτές που ανεβαίνεις πάνω) και σφίξτην κρατώντας την με τις δύο παλάμες. Δες πόσα κιλά έδειξε όταν την έσφιγγες.

Κάνε το ίδιο και με φίλους σου, αν θες, και δες κι εκεί τα κιλά.

Πληροφορικά, ένας ενήλικος μέσος φυσιολογικός άνδρας θα δείξει 65-85.

Μετά κάνε το ίδιο και μια κοπέλα, ή κοπέλες. Φυσιολογικές πάντα, μην βρεις καμιά αρσιβαρίστρια. Θα δεις νουμεράκια τύπου 16-25 κιλά.

16-25 με 65-85, δεν είναι διαφορά μικρή, είναι ΧΑΟΣ διαφορά, και δεν καλύπτεται όσο τσαμπουκά και να έχει κανείς. Επειδή ακριβώς είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, λέμε ότι άνδρας δεν πρέπει ΠΟΤΕ, ΜΑ ΠΟΤΕ να ασκεί βία σε γυναίκα. Γιατί είναι κλεψιά, ατιμία, τα βάζεις με άτομο χαοτικά πιο αδύναμο.

Λίγο πολύ, αντίστοιχες διαφορές, έχουν και στο υπόλοιπο μυικό σύστημα, και μόνο στα πόδια πλησιάζουν λίγο τα γυναικεία νούμερα τα αντρικά.

Οπότε μην βιαζόμαστε να λέμε φαντασίες για πραγματικότητα, ούτε να αποπαίρνουμε την κοπελιά που αναρωτιέται...

________

Πάντως κοπελιά ο χειρισμός μιας μοτό είναι και θέμα τεχνικής. Ναι μια γυναίκα αν της γύρει στατικά 15 μοίρες η μοτοσυκλέτα, πάει έπεσε, ενώ ένας άνδρας θα την κράταγε. Ναι μια γυναίκα, και να έχει δύναμη, άμα είναι πιο κοντά τα πόδια της και δεν πατάνε γερά κάτω, πάλι ζορίζεται παραπάνω σε σχέση με ένα άνδρα.

Δεν είναι όμως και τάνκερ οι μοτοσυκλέτες, με εμπειρία και τεχνική (και τσαμπουκά) και μια μικροκαμωμένη την κάνει κουμάντο.

Θα έλεγα μην πάρεις κάτι που δεν πατάς άνετα κάτω, να μπορείς να βάζεις δύναμη στα πόδια σου. Βρες τα μοτό που σε ενδιαφέρουν και δες αν πατάς άνετα κάτω.

Αυτά...

vasilisagata
06/06/2012, 12:23
sas euxaristw polu olous!!opws fainetai 8a parw kati akreta mikrotetou kuvismou alla se stul street mhxanhs px ninja 250(vevaioa opws eipa exei polu [psaximo to 8ema) k ustera otan sunh8isw vlepw!!na ste kala

KaTaNaS
06/06/2012, 12:35
Οπότε μην βιαζόμαστε να λέμε φαντασίες για πραγματικότητα...

Aν ήθελε δύναμη η μοτοσυκλέτα, δεν θα καβάλαγαν τόσοι φλώροι... αλλιώς οδηγείται η μοτο. Στατικά επαναλαμβάνω αρκεί να μην γλυστρίσει το πόδι, αν γλυστρίσει τον πούλο όλοι!

Corki
06/06/2012, 12:37
Sovara twra...........

Ypologise to poso poy theleis na dapaniseis (ypologizontas kai to kostos - kranos gantia mpoyfan mpotes) kai pare ena ninja 250 na teleiweis............... min to poli koyraseis

Kales agores

vasilisagata
06/06/2012, 12:41
Sovara twra...........

Ypologise to poso poy theleis na dapaniseis (ypologizontas kai to kostos - kranos gantia mpoyfan mpotes) kai pare ena ninja 250 na teleiweis............... min to poli koyraseis

Kales agores

καλως η κακως επειδη γενικα δεν πολυπροσεχουν τις μηχανες και ως συνοδηγος το χω δει πολλεσ φορςσ αυτο το σκηνικο σκοπευω για κρανος μπουφαν γαντια κλπ να δωσω το λιγοτερο 1.600 για να χω και το κεφαλι μου ησυχο και στην θεση του!!!

sniper
06/06/2012, 12:44
sas euxaristw polu olous!!opws fainetai 8a parw kati akreta mikrotetou kuvismou alla se stul street mhxanhs px ninja 250(vevaioa opws eipa exei polu [psaximo to 8ema) k ustera otan sunh8isw vlepw!!na ste kala

06.06.2012

Δέν ξανάγινε..

Βγήκε άκρη και μας ευχαριστούν κιόλας..

νΤομάς, βάλτο σαν επέτειο για του χρόνου στο ημερολόγιο.

sniper
06/06/2012, 12:45
καλως η κακως επειδη γενικα δεν πολυπροσεχουν τις μηχανες και ως συνοδηγος το χω δει πολλεσ φορςσ αυτο το σκηνικο σκοπευω για κρανος μπουφαν γαντια κλπ να δωσω το λιγοτερο 1.600 για να χω και το κεφαλι μου ησυχο και στην θεση του!!!

Εύγε..

Και τώρα ξεκινάει η αντιπαράθεση του τι να πάρω, όχι πάρε αυτό, μην πετάς τα λεφτά σου, όχι και λίγα δίνεις κλπ :bawl:

Corki
06/06/2012, 12:46
Τωρα μαλλον πλακα μας κανεις........

Ειναι πολλα τα χρηματα που λες και κλεινω εδω.

Και παλι καλες αγορες

vasilisagata
06/06/2012, 12:49
Τωρα μαλλον πλακα μας κανεις........

Ειναι πολλα τα χρηματα που λες και κλεινω εδω.

Και παλι καλες αγορες

καθολου πλακα..απλα οταν ειδα ατοπο ν πεθαινει μπροστα μου απο πολυ ασχημο πεσιμο μηχανης φρικαρα τοσο ασχημα που απλα γιατι να μην παρω κατι αψογο αφου θα το παρω που θα το παρω?

MG-KTiNoS
06/06/2012, 13:00
06.06.2012

Δέν ξανάγινε..

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με λ7 !!!!!


νΤομάς, βάλτο σαν επέτειο για του χρόνου στο ημερολόγιο.


:uplate:

HERCAKOS
06/06/2012, 13:04
06.06.2012

Δέν ξανάγινε..

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με λ7 !!!!!


νΤομάς, βάλτο σαν επέτειο για του χρόνου στο ημερολόγιο.


:uplate:

σε αυτην την περιπτωση ζητειται δανειστης 4000 ευρο για αγορα και αλλων 4000 ευρο για μετατροπη μηχανης οσοι πιστοι προσελθετε:D:D:D

@ngelos
06/06/2012, 13:44
το λιγοτερο 1.600

:eek::eek::eek:

Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι δν υπάρχει καν εξοπλισμός μηχανής να αγοράσεις με τόσα...

sniper
06/06/2012, 13:55
:eek::eek::eek:

Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι δν υπάρχει καν εξοπλισμός μηχανής να αγοράσεις με τόσα...

Arai RX7GP - 950€
Δερματινο μπουφαν Dainese - 550€
Δερματινα γάντια - 150€

Να συνεχίσω;

bulmont
06/06/2012, 14:11
Arai RX7GP - 950
Δερματινο μπουφαν Dainese - 550
Δερματινα γάντια - 150

Να συνεχίσω;


Mπρουκλης............

sniper
06/06/2012, 14:16
Mπρουκλης............

Απλά αναφέρω τιμές..

epp1640
06/06/2012, 15:00
καλως η κακως επειδη γενικα δεν πολυπροσεχουν τις μηχανες και ως συνοδηγος το χω δει πολλεσ φορςσ αυτο το σκηνικο σκοπευω για κρανος μπουφαν γαντια κλπ να δωσω το λιγοτερο 1.600 για να χω και το κεφαλι μου ησυχο και στην θεση του!!!


:uplate::uplate::uplate:

Μήπως σου ξέφυγε κάνα χιλιάρικο? :P

Προσωπικά πήρα σε προσφορά AGV T2 από ~480 --> 179

Τσίμπησα και ένα δερμάτινο Spidi από 469 --> 199

Και ένα ζευγάρι γάντια Dainese --> 69

Κάνε το άθροισμα και ψάξου.. :wave2:

chr1s_86
06/06/2012, 15:18
Το πρόβλημα δεν είναι στα ποσά αλλά στην πιθανή ψευδαίσθηση "πλήρωσα πολλά, άρα είμαι απόλυτα ασφαλής"...

epp1640
06/06/2012, 15:23
Ναι προφανώς.. :rolleyes:

Shiatman
06/06/2012, 15:47
Το πρόβλημα δεν είναι στα ποσά αλλά στην πιθανή ψευδαίσθηση "πλήρωσα πολλά, άρα είμαι απόλυτα ασφαλής"...

Όπως βολεύεται ο καθένας, πληροφορίες και επιλογές για προϊόντα και προμηθευτές υπάρχουν άπειρες. Όποιος βαριέται να ψάξει ή έχει πολλά ή κοιμάται στα χαμομήλια :ZZZ:

kostas777
06/06/2012, 16:34
μην ξεχνάτε παντελόνι και μπότες... ακόμη το γόνατό μου είναι μαύρο και δεν το βλέπω να απρίζει σύντομα.. γμτ. και γάντια μόνο δέρμα, είχα υφασμάτινα κι εκεί που σκίστηκαν έχω ένα σημάδι τώρα που μάλλον θα μου μείνει για ενθύμιο.

gefr
06/06/2012, 18:34
H διαχειρισιμότητα της μοτοσυκλέτας στατικά (όταν είναι ακίνητη) απο εναν αναβάτη, εξαρτάται απο τον τσαμπουκά του και όχι απο τη δύναμη του.

Το φύλο δε παίζει ρόλο...

Νομίζω οτι ένας αρχάριος δεν έχει και πολύ τσαμπουκά ούτε εμπειρία ούτε τεχνική και όταν δεν έχει και πολύ δύναμη-εδώ παίζει ρόλο και το φύλο-η σαβούρντα παραφυλάει.
Νομίζω όμως οτι πάλι συζητάμε το αυτονόητο.
Γειά χαρά.

garfieldmaria
12/06/2012, 08:36
Kαλημέρα και από μένα, αν και αργά απαντάω μιας και ήδη παρατήρησα ότι έχεις αποφασίσει το 250. Εγώ έχω το 650 και θέλω να σου πω ότι είναι υπέροχο. Και δεν είχα οδηγήσει τίποτα νωρίτερα. Και τώρα πια την πάω πολύ καλά :) Το καλύτερο είναι να πάρεις αυτό που γουστάρει η ψυχούλα σου και φυσικά αντέχει η τσέπη σου! Γιατί εσύ θα την καβαλάς και θα νιώθεις τις χαρές και τα συναισθήματα που σου προκαλεί μια τέτοια μηχανή αλλά και εσυ θα πληρώνεις τις δόσεις κι τα πλαστικά σε περίπτωση που χρειαστεί! (παθούσα με πλαστικά στις πρώτες στατικές τουμπίτσες....τα πλαστικά της kw είναι oh mama mia!!!!!!!!!!!!!!!!!) Εγώ θα σου πω καλές βολτες, να πάρεις μια μηχανή που την θες εσύ και όχι για το φαίνεσθαι και για το πως θα σε κοιτάνε οι άλλοι και τέλος πάντα κρανάτη! Καλές βόλτες!

georgio
12/06/2012, 17:10
Το πρόβλημα δεν είναι στα ποσά αλλά στην πιθανή ψευδαίσθηση "πλήρωσα πολλά, άρα είμαι απόλυτα ασφαλής"...

Κράτα αυτό που έγραψε ο chris και σκέψου το.

Εγώ, και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, που έχω συνηθίσει να οδηγώ με κράνος, μπουφάν, γάντια και μποτάκια, αν ανέβω στη μηχανή με τζιν και κοντομάνικο, έστω για να κάνω ένα τετράγωνο αισθάνομαι περίεργα. Σκέφτομαι ότι άμα γίνει κάτω και πέσω, έστω με 20, θα γδάρω το χέρι μου, την πλάτη μου, μπορεί να κοπανήσω το κεφάλι μου σε κανένα παρκαρισμένο.

Μπορεί όμως να συμβεί και το αντίθετο. Όντας "αρματωμένος" να αισθανθείς άτρωτος και να αρχίσεις να παίρνεις περισσότερα ρίσκα. Και αυτό είναι ύπουλο και εύκολο να συμβεί και να παρασυρθείς, πρόσεξε το.

Επίσης σημαντικό είναι ό,τι και αν πάρεις να το φοράς κάθε μέρα. Αύριο το μεσημέρι θα έχει 39 βαθμούς λέει. Όσο καλό και αν είναι το μπουφάν και το κράνος που θα πάρεις αν το ένα είναι σπίτι και το άλλο στον αγκώνα γιατί ζεσταίνεσαι δεν κάνουμε δουλειά.

Για το θέμα της τιμής κλπ όπου φαντάζομαι έγινε παρεξήγηση. Το σκεπτικό σου είναι αρχικά σωστό, αφού έχεις τα χρήματα ας πάρεις ό,τι καλύτερο μπορείς ώστε να είσαι ασφαλής.

Κράνος: ένα κράνος των 300 ευρώ σε σχέση με ένα Arai των 700 ευρώ σου παρέχει σχεδόν την ίδια ασφάλεια. Δέχομαι ότι το Arai είναι ένα κλικ καλύτερο στον τομέα της ασφάλειας αλλά αυτό συμβαίνει σε οριακές συνθήκες. Γιατί λοιπόν το Arai είναι τόσο ακριβότερο; Αυτό έχει να κάνει με την ποιότητα του κράνους συνολικά, πέραν της ασφάλειας που σου παρέχει. Τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί στο εσωτερικό, τα μαξιλαράκια που έχει, το πόσο γρήγορα θα "κάτσουν", η ποιότητα της ζελατίνας, οι αεραγωγοί που έχει, η αεροδυναμική του κράνους κλπ όλα αυτά είναι σαφέστατα καλύτερα στο Arai. Η γνώμη μου είναι άπαξ και μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά πάρε κάποιο καλό κράνος πχ Arai, Shoei. Πριν πάρεις οποιοδήποτε δοκίμασε το να σου κάνει καλά, υπάρχουν διάφορα κεφάλια δεν ταιριάζουν όλα τα κράνη. Εμένα πχ δεν μου κάθονται καλά τα Shoei. Υπάρχουν πολλά θέματα εδώ σχετικά με αυτό. Καλύτερα ένα κράνος ακόμα και των 100 ευρώ που σου κάνει καλά στο κεφάλι παρά ένα καλό και ακριβό που όμως σου είναι μικρό ή ακόμα χειρότερα μεγάλο και κουνιέται στο κεφάλι σου.

Μπουφάν: αν πάρεις τώρα θα πας προφανώς σε καλοκαιρινό. Τα μπουφάν για μηχανή χωρίζονται σε καλοκαιρινά και "τριών εποχών". Τα τριών εποχών είναι έχουν εσωτερική επένδυση την οποία μπορείς να αφερέσεις για να τα φοράς άνοιξη και φθινόπωρο. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι τα χρήματα που θες να διαθέσεις για μπουφάν θα πρέπει να τα μοιράσεις.

Γάντια: αντίστοιχα υπάρχουν καλοκαιρινά και χειμερινά. Ισχύει το ίδιο λοιπόν για τα χρήματα.

Μπότες: εδώ -και στο παντελόνι που ακολουθεί- αρχίζει να ζορίζει το πράγμα γιατί επηρεάζει το ντύσιμο σου. Τα προηγούμενα όταν φτάσεις τα αφήνεις σε μια καρέκλα και κατά τα άλλα είσαι ντυμένος όπως θες. Μπότες κανονικές είναι λίγο ζόρικες για καθημερινά, υπάρχουν όμως και μποτάκια κοντά που έχουν προστασίες σε αστράγαλο και φτέρνα. Πάρε τουλάχιστον τα μποτάκια.

Παντελόνι: Δεν είναι εύκολο να κυκλοφορείς καθημερινά με παντελόνι μηχανής. Υπάρχουν όμως παντελόνια τζιν τα οποία έχουν προστατευτικά σε γόνατα και γοφούς. Ακόμα όμως και να μην πάρεις κάτι τέτοιο, μην ανέβεις στη μηχανή με σορτσάκι, φόρα μακρί παντελόνι κατά προτίμιση τζιν.


Πολλά έγραψα... αυτό που ήθελα να πω είναι να μην πας και δώσεις τόσα λεφτά για ένα μπουφάν, ένα κράνος και ένα ζευγάρι γάντια. Για το κράνος σου έγραψα θεωρώ ότι αξίζει. Για τα άλλα χρειάζεσαι δύο σετ και μπορείς να βρεις καλή ποιότητα σε χαμηλότερη τιμή. Η Dainese πχ θεωρώ ότι πουλάει αρκετά μούρη επειδή φοράει προϊόντα της ο Rossi (παγκόσμιος πρωταθλητής) χωρίς να αξίζουν τα λεφτά τους. Υπάρχουν αρκετές μάρκες Bering, Revit, Held κλπ. Ψάξε στο Προστατευτικός εξοπλισμός (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=35) και θα βρεις αρκετές πληροφορίες.


Και μιας και είσαι νέα οδηγός διάβασε και ΑΥΤΟ (http://media2.feed.gr/pegasus/Multimedia/pdf/0300_id1068889.pdf) σχετικά με την ασφαλή οδήγηση στην πόλη.


Υ.Γ.: Το γυροσκοπικό στο είπανε στη σχολή που πήρες το δίπλωμα; Για ψάξ' το και ότι απορία έχεις ρώτησε.

gefr
15/06/2012, 08:55
Να αναφέρω εδώ οτι για την προστασία των ποδιών υπάρχει η λύση των προστατευτικών που τοποθετούνται επάνω από το παντελόνι. Νομίζω οτι προέρχονται από το χώρο των ποδηλάτων βουνού. Είναι βολικά γιατί αφαιρούνται εύκολα μόλις φτάσεις στον προορισμό σου.

panos_zip
18/06/2012, 19:40
Επίσης να προσθέσω την Colori. Αξίζει μια ματιά. Λόγω οικονομικών προβλημάτων της εταιρίας οι τιμές έχουν πέσει πάαρα πολυ.