PDA

View Full Version : Πρόβλημα με cb 500!!!



Xristos
05/06/2012, 21:29
Έχω ενα πολύ σοβαρο προβλημα που με απασχολει μερες με ενα cb 500 που μόλις αγορασα μεταχειρισμενο.Εξαρχης το μηχανακι γυρς στα 120 και στις 6000 rpm στην 6 μπούκωνε και δεν ανεβαζε σχεδον με τπτ χιλιομετρα..Κανοντας καποια χιλιομετρα αρχισε οταν εβαζα πρώτη να σκορτσάρει και πολλες φορες να μου σβηνει.Κανοντας λιγα χιλιομετρα ακομα το μηχανακι εχασε τελειως την δυναμη του και αρχισε να πεταει έξω απο το καλμπυρατερ τη βενζίνη(υπερχειλιση).Πάω λοιπόν σε ένα μηχανικό και μ αλλάζει τα πυραυλάκια στο καλμπυρατερ.Το παίρνω από εκεί και το μηχανάκι λειτουργούσε κανονικά(επανήλθε η δύναμη τ) εξακολουθώντας βέβαια να έχει το μπούκωμα.Φτάνοντας μέχρι το Σούνιο και ξαναγυρίζοντας ,στον γυρισμό μου εμφάνισε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με πριν!!!!(Δούλευε μονοκύλινδρα )Ξαναπάω στον μηχανικό το αφήνω μια μέρα εκεί και μ έκανε πάλι κάτι με το καλμπυρατέρ..Το ξαναπαίρνω και πάλι τα ίδια στα 120 και προφανώς αν συνεχίσω θα ξαναδουλέψει μονοκύλινδρα και θα ξαναχάσει όλη του τη δύναμη!!!!!!τι μπορεί να είναι????

santempougatsa
05/06/2012, 23:01
αφου οτι και να εχει παλι στον μηχανικο θα το πας, οποτε τζαμπα θα μιλαμε.
τουλαχιστον μην το πας στον ιδιο

Xristos
06/06/2012, 00:37
Το θέμα ειναι οτι και ο προηγουμενος ιδιοκτητης εμαθα οτι εψαχνε να βρει τι ειναι και δε τα καταφερε!ειχε αλλαξει 4 μαστορες!και δεν εχω ιδεα για το πως να κινηθώ για να το φτιάξω!σιγουρα δε θα παω στον ιδιο βεβαια..!!Υπαρχει καποιος που να έχει έστω καποια ιδέα για αυτό το θέμα?Ακόμα και αν καποιος γνωρίζει κάποιον πολύ έμπειρο μηχανικό ικανο να τα βγάλειι πέρα με αυτό ας μ το στείλει σε pm!

toyar
06/06/2012, 07:10
πυραυλακια στα καρμπυρατερ, ρυθμιση σταθμης στα λεκανακια, ρουμπινετο βενζινης δεν υπαρχει κατι αλλο να κοιταξεις για την υπερχειλιση
με την ευκαιρια ελεγχος τσοκ για κολλημα και κολλαρων εισαγωγης για σκισιμο

Xristos
07/06/2012, 07:41
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή .Το έχω ήδη σε συνεργείο Honda και εκεί μ είπε οτι μάλλον θα είναι φούσκα καρπυρατέρ(κάποιο μικρό σκίσιμο).Περιμένω να δω τώρα...Αν δω οτι πάλι δε γινέι τιποτα θα τ προτείνω να κοιτάξει αυτά π μ πες!