PDA

View Full Version : Αλλαγη φιλτρου βενζινης σε injection συστημα.



GiannisBlessed
06/06/2012, 16:25
παντα ηξερα οτι το φιλτρο στα ψεκαστα ειναι κατι πιο ιδιαιτερο λογο του οτι πρεπει να αντεχει τις υψηλες πιεσεις του συστηματος.για αυτο και ειναι ακριβο.
κοιτουσα ομως κατι φωτογραφιες της τρομπας καυσιμου που εχει η μηχανη μου και το φιλτρο μοιαζει να ειναι πριν την αντλια(λογικο ε?για να την προστατευει)αρα δεν εχει υψηλη πιεση μαλιστα μπορει κανεις να παρατηρησει τα κλιπακια που κρατανε τις σωλυνες.ειναι αυτα που χρησημοποιουνται γενικα σε μηχανες με καρμπυρατερ σε συνθηκες δλδ χαμηλης πιεσης.
η ερωτηση τωρα...
γιατι να παω να παρω το φιλτρο της honda και να μην βαλω ενα απλο επωνημο φιλτρο απο ενα μαγαζι?260713260714

mikes
06/06/2012, 16:28
αν υπαρχει σαφως και να προτημησεις το επωνυμο! δεν εχουν καμα αξιολογη διαφορα στην ποιοτητα (το "ιμιτασιον" παιζει να ειναι και καλυτερο απο το γνησιο)
αλλα σιγουρα εχουν χαωδη διαφορα στην τιμη!!!

GiannisBlessed
06/06/2012, 20:47
σωστο αυτο που λες.ουτως η αλλως οι "ιμιτασιον" εταιριες ειναι που φτιαχνουν πραγματα για την χοντα.συγκεκριμενα αυτος που κανει πιο καλη τιμη κλεινει την δουλεια.
αλλα δεν ημουν αρκετα σαφης.
η ερωτηση μου ειναι αν χρειαζεται να παρω μεταλικο σουπερ ντουπερ φιλτρο που αντεχει σε υψηλη πιεση η μπορω να παρω ενα απλο πλαστικο πχ σαν αυτο που φοραει το παπι μου πριν απο το καρμπυρατερ.

taisteal
06/06/2012, 20:53
αν βρεις και για f 650 gs φθηνο πες μου κι εμενα,γιατι εγω δεν βρηκα τιποτα αντιστοιχο..και το μαμα εχει 120...το κακο ειναι οτι το δικο μου εχει και σωληνακι επιστροφης επανω στο φιλτρο

GiannisBlessed
06/06/2012, 22:06
αν το μηχανακι σου ειναι ψεκαστο τοτε νομιζω οτι εχει φιλτρο που εχει μεσα και τον ρυθμιστη πιεσης καυσιμου.
αυτο εδω http://store.bmwmcgr.com/index.php?route=product/product&product_id=78
αυτο το κανει δυσκολο να βρεις κατι αλλο λογικα...

GiannisBlessed
06/06/2012, 22:57
ψαχνωντας για τον φιλο ειδα αυτο εδω http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?222937-I-replaced-my-fuel-pump-today
αυτη η ανλτια φαινεται να ρουφαει απο κατω και να το στελνει στο φιλτρο μετα.

GiannisBlessed
06/06/2012, 23:13
ακυρο συμφωνα με αυτην την φωτο μαλλον το φιλτρο ειναι υψηλης πιεσης καθως μοιαζει να συνδεεται με την κατω πλευρα που βιδωνει το ρακορ...αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τα σφιχτιρακια...:confused:260733

OldMan
07/06/2012, 10:51
Αν το φίλτρο είναι πριν την αντλία, θεωρείται υψηλής υποπίεσης (χαμηλής πίεσης..) και πρέπει να αντέχει στο "ζούληγμα" όσο αντέχει και ένα αντίστοιχο υψηλής πίεσης στο "φούσκωμα"..

Όσον αφορά στον τρόπο σύνδεσης, δεν υπάρχει λόγος για ιδιαίτερα ρακοράκια κ.λ.π. γιατί η υποπίεση κάνει τα σωληνάκια να "κολλάνε" πάνω στους μαστούς σύνδεσης..

GiannisBlessed
07/06/2012, 11:41
απο τη φωτογραφια πως σου φαινεται? το φιλτρο ειναι πριν η μετα την τρομπα? αν και δεν εχει σημασια γιατι ουτως η αλλως χρειαζομαι φιλτρο που να αντεχει σε πιεσεις απλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δε θα οαρω το honda απο τον ακατανομαστο..

OldMan
07/06/2012, 12:27
απο τη φωτογραφια πως σου φαινεται? το φιλτρο ειναι πριν η μετα την τρομπα? .
Μετά την τρόμπα, γι αυτό και το "U" σύνδεσης είναι μεταλλικό.. Όσον αφορά στα μαύρα σωληνάκια, το μήκος τους δεν είναι τέτοιο που να επιδέχεται παραμόρφωση λόγω πίεσης...
(εξάλλου, αυτού του είδους οι ταχυσύνδεσμοι είναι και ανθεκτικοί και οικονομικοί..)

dankannn
07/06/2012, 13:05
Αν το βλέπω καλά είναι από cbr600f ψεκαστo αυτή η τρόμπα ?
Η κάνω λάθος ?
Αν ναι τότε ο ρυθμιστής πίεσης είναι εξωτερικά.
Ο κωδικός του φίλτρου είναι 16900-MBG-013 και είναι ίδιο και για
τα cbr 1100xx και vfr - cbr900rr - vtr κλπ.
Πόσο το βρήκες σαν τιμή ?
http://makinaparts.com/lang-en/honda/1464-16900mbg013-honda-vfr800-cbr-xx-filter-comp-fuel-cbr1100xx.html
Στο makina το ειδα 51,78 € και αμερικη 42 $ , εγω θα ελεγα να βαλεις το μαμα.

Πολυμήχανος
07/06/2012, 13:24
Πάρε την αντλία μαζί, και πήγαινε σε μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτων (π.χ. Μεγαγιάννης στο Κορωπί) και δείχτους την.

Το πιο πιθανό θα σου πουν κάτι του στυλ ''φίατ πούντο του 2001'' και θα έχει ΟΛΗ η αντλία 70 ευρώ..

(μου έχει τύχει ακριβώς το παράδειγμα)

Είναι τα ίδια πράγματα και απλά μας κοροιδεύουνε ζητώντας 10 φορές απάνω, και καλά είναι για μηχανές.

GiannisBlessed
07/06/2012, 13:45
ναι απο το πολυαγαπημενο f4i ειναι.
τοσο το βρηκα και εγω αλλα μου φαινεται πολυ ακριβο.σε σχεση με τα φιλτρα χαμηλης πιεσης.
δεν το πιστευω οτι για ενα φιλτρακι θελουν τοσα χρημματα...
κοιταξα στο ιντερνετ και επεσα εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=80136

διαβασα και αυτο
http://www.vstrom.info/Smf/index.php/topic,6105.0.html

το προβλημα αυτο δεν υπαρχει στα cbr μιας και το φιλτρο απο οτι φαινεται ειναι αρκετα αξιοπιστο.
αλλα μου αρεσε η ιδεα να μπει το φιλτρο εξωτερικα.και φυσικα να μπει καποιο αλλο fiam,man κτλ

η ιδεα τωρα ειναι αυτη στην εικονα.το μαυρο ειναι σωλινα και το κοκκινο το καινουριο φιλτρο.
260753

OldMan
07/06/2012, 13:53
ψεκαστώ
Να μην το κάνεις γιατί μετά δικαίως θα σε λένε ¨τρόμπα" ..;)

GiannisBlessed
07/06/2012, 14:08
Να μην το κάνεις γιατί μετά δικαίως θα σε λένε ¨τρόμπα" ..;)

χαχαχαχα:lol:
ουτε στο σχολειο τα ακουγαμε τοσο για την ορθογραφια!!χαχα

για δειτε εδω παλικαροι!!
http://www.jegs.com/p/JEGS-Performance-Products/JEGS-Stainless-Steel-Fuel-Filter/759981/10002/-1

και φιλε τομμυ ντακαρ ρωτα σε μαγαζι για το δικο σου.βρηκα πολλα φιλτρα με ρυθμιστη πιεσης καυσιμου ενσωματομενο στα 40-50ευρο.χρειαζεσαι μονο να ξερεις ποση πιεση πρεπει να εχει το συστημα σου.

OldMan
07/06/2012, 14:16
για δειτε εδω παλικαροι!!
http://www.jegs.com/p/JEGS-Performance-Products/JEGS-Stainless-Steel-Fuel-Filter/759981/10002/-1
Designed for carbureted applications, this laser-welded, stainless steel fuel filter is pressure tested to 100 psi.

Καποιος από τους 2 μας πίνει ασύστολα...:eek:

McGyver
07/06/2012, 14:23
Καποιος από τους 2 μας πίνει ασύστολα...:eek:

Designed for carbureted applications, this laser-welded, stainless steel fuel filter is pressure tested to 100 psi.

GiannisBlessed
07/06/2012, 14:24
τα 100 psi που θα τα δει ενα καρμπυρατερατο??
και περα απο την αντοχη στην πιεση τη αλλη διαφορα μπορει να εχει ενα φιλτρο που ειναι για καρμπυρατερ και ενα για ψεκαστο??

stefanos
07/06/2012, 14:27
Designed for carbureted applications, this laser-welded, stainless steel fuel filter is pressure tested to 100 psi.

Καποιος από τους 2 μας πίνει ασύστολα...:eek:

Η κάποιος εξασφαλίζει οτι δεν θα του ζητηθούν ευθύνες εάν μπεί σε injected application.

taisteal
07/06/2012, 14:51
[QUOTE=giannisblest

και φιλε τομμυ ντακαρ ρωτα σε μαγαζι για το δικο σου.βρηκα πολλα φιλτρα με ρυθμιστη πιεσης καυσιμου ενσωματομενο στα 40-50ευρο.χρειαζεσαι μονο να ξερεις ποση πιεση πρεπει να εχει το συστημα σου.[/QUOTE]

ευχαριστω φιλε που το εψαξες,ειμαι επαρχια και εχω ψαξει σε ολα τα μαγαζια και τιποτα..αν ημουν Αθηνα ισως να εβρισκα κατι.

OldMan
07/06/2012, 14:53
Ρε θα με τρελάνετε..??

Οι αντλίες που ανεβάζουν πίεση 100 psi έχουν παροχή 4 λιτρα/λεπτό ...!!!

Τι δουλειά έχει μια τέτοια αντλία στο μηχανάκι και τι δουλειά έχει ένα τέτοιο φίλτρο (από δυνατότητες παροχής) σε μια τέτοια αντλία...?? :eek:

MikeG
07/06/2012, 14:54
ευχαριστω φιλε που το εψαξες,ειμαι επαρχια και εχω ψαξει σε ολα τα μαγαζια και τιποτα..αν ημουν Αθηνα ισως να εβρισκα κατι.

Ψάξε για Mahle στο Ebay.de . Υπάρχουν φτηνά φίλτρα βενζίνης για το f650GS μονοκύλινδρο.

taisteal
07/06/2012, 15:06
Ψάξε για Mahle στο Ebay.de . Υπάρχουν φτηνά φίλτρα βενζίνης για το f650GS μονοκύλινδρο.

ναι μου το ειχες ξαναπει,το εψαξα αλλα δεν σκαμπαζω απο αγορες στο ιντερνετ,ουτε να βγαλω ακρη μπορω με αυτα τα site.τραγικος ειμαι

MikeG
07/06/2012, 15:09
ναι μου το ειχες ξαναπει,το εψαξα αλλα δεν σκαμπαζω απο αγορες στο ιντερνετ,ουτε να βγαλω ακρη μπορω με αυτα τα site.τραγικος ειμαι

Πάρτο από εδώ : http://www.louis.de/_20c79241c106a7ce2105d3ae00b7991618/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=230&wgr=534&list_total=11&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10050004

taisteal
07/06/2012, 15:12
Πάρτο από εδώ : http://www.louis.de/_20c79241c106a7ce2105d3ae00b7991618/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=230&wgr=534&list_total=11&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10050004

ο.κ,το ειδα αλλα αυτο δεν εχει επιστροφη.απο την αντλια μου βγαινουν 2 σωληνακια που πανε στο φιλτρο,το ενα επιστροφης.

MikeG
07/06/2012, 15:18
ο.κ,το ειδα αλλα αυτο δεν εχει επιστροφη.απο την αντλια μου βγαινουν 2 σωληνακια που πανε στο φιλτρο,το ενα επιστροφης.


Είχα το 650GS, θυμάμαι ότι ήταν το ίδιο φίλτρο. Θα πάω στο garage να κοιτάξω αν την έχω κρατήσει.

taisteal
07/06/2012, 15:19
Είχα το 650GS, θυμάμαι ότι ήταν το ίδιο φίλτρο. Θα πάω στο garage να κοιτάξω αν την έχω κρατήσει.

ευχαριστω για τον κοπο σου :):beer:

OldMan
07/06/2012, 15:23
:rolleyes:
Κορίτσια, άμα 'νοχλάμε να μας το πείτε, 'νταξ' ..?? :D

dankannn
07/06/2012, 15:31
Να μην το κάνεις γιατί μετά δικαίως θα σε λένε ¨τρόμπα" ..;)

Τι να κάνουμε ρε παιδια κάνω που και που κάνα ορθογραφικό λάθος.
Σε οποιον αρέσουμε τι να κάνουμε.
Μπας και θα ήταν καλύτερο να γράφω greeklish για να μην σχολιάζετε ?

OldMan
07/06/2012, 15:43
Τι να κάνουμε ρε παιδια κάνω που και που κάνα ορθογραφικό λάθος.
Σε οποιον αρέσουμε τι να κάνουμε.
Μπας και θα ήταν καλύτερο να γράφω greeklish για να μην σχολιάζετε ?
Είσαι παρεξηγιάρης, εεε..??? ;)




Υ.Γ.
Επειδή υπάρχουν ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτια, μην στραβώνεις και δείξε κατανόηση στον πονόματό μας..
(εσύ δηλαδή, άμα φας πετριά στο κεφάλι δεν θα κάνεις ένα "Αχχ Παναγίτσα μου" ..??) :beer:

dankannn
07/06/2012, 16:10
Είσαι παρεξηγιάρης, εεε..??? ;)

Έχε χάρη βρε που δεν θυμάμαι ποιος ήταν ο πιτσιρικάς στα τεχνικά
που σου έγραφε συνέχεια greeklish.
Να τον βάζω να σε ζαλίζει.

:evil:

dankannn
07/06/2012, 16:11
sonic22
:a08: :beer:

OldMan
07/06/2012, 16:18
sonic22
:a08: :beer:
Αν το θέμα με τον Ορέστη περιοριζόταν στα greeklish, δεν θα υπήρχε κανενα πρόβλημα, πίστεψέ με... :beer:

GiannisBlessed
07/06/2012, 16:45
λοιπον λοιπον για παμε στο θεμα μας τωρα.
το να μπει αλλο φιλτρο υψηλης πιεσης ειναι καλη ιδεα?
και τον να γινει η παραπανω πατεντα και να μπει εξωτερικα ειναι καλη ιδεα?

dankannn
08/06/2012, 11:24
Το να βάλεις άλλο φίλτρο αν ταιριάζει μέσα θα σου έλεγα ναι.
Το να το βάλεις από έξω για πιο λόγο ?
Θεωρείς οτι είναι ασφαλές ?
Αλλά καλύτερα να πουν οι πιο ιδικοί στο θέμα.

nikos_abel
08/06/2012, 11:34
Εμείς με τα ψεκαστά που ΔΕΝ μας γράφει τίποτα κανένας για φίλτρο μπετζίνας τι παίζει;
Δεν έχουμε; Μας το κρύβουνε; Πετάμε το μηχανάκι;

Για δώστε κανά φως :confused:

GiannisBlessed
08/06/2012, 12:11
δεν νομιζω να υπαρχει ψεκαστο που να μην εχει φιλτρο βενζινης...
πρεπει να δεις τις τρυπες του μπεκ που περναει το καυσιμο.μικροσκοπιο θελει να τις δεις.
μου αρεσει η ιδεα να μπει εξωτερικα για να μην χρειαζεται την επομενη φορα να ξανα ανοιγω ολο το ρεζερβουαρ για να το αλλαξω!

OldMan
11/06/2012, 10:27
να γινει η παραπανω πατεντα και να μπει εξωτερικα ειναι καλη ιδεα?
Καλύτερα όχι γιατί, εκτός του ότι θα χρειαστείς σωληνάκια "υψηλής", υπάρχει περίπτωση να έχεις σημαντική πτώση πίεσης λόγω αυξημένης διαδρομής (Νόμος Poiseuille..)

GiannisBlessed
11/06/2012, 13:38
αυτο που σκεφτομουν ηταν να κοψω την υπαρχουσα σωλινα στην μεση να αφαιρεσω και ενα κομματι οσο ειναι το φιλτρο και να το βαλω με ανοξειδωτα σφυχτηρακια.
η διαδρομη θα παραμεινει συνολικα ιδια.απλα το φιλτρο θα ειναι εξω αντι για εκει μεσα...

motomaniac
12/07/2012, 22:01
αμα βρεις κατι φτηνο πες κι εμενα. ο μακινας παντως τωρα το εχει στα 45-6 ευρω.. αν καποια στιγμη ξεκαθαρισω με τα οικονομικα μου θα το αλλξω προληπτικα..

motomaniac
21/09/2012, 15:47
τι εγινε τελικα? εγω παρηγγειλα το μαμα. τριτη που θα το παραλαβω σας ενημερωνω. τα θερμομονωτικα σφουγγαρια κατω απο το ρεζερβουαρ τα εχει κανεις να μου τα δειξει σε φωτο? το δικο μου δεν εχει αλλα απο βδομαδα κατι θα βαλω. μαλλον για καπο απο αυτοκινητο που ειναι πιο φθηνα..

GiannisBlessed
22/09/2012, 23:27
δεν ασχοληθηκα με το θεμα αν και θα το κανω συντομα.ποσο το βρηκες?
ουτε εμενα ειχε αλλα οπως παντα εκανα πατεντουλα.αγορασα ενα υλικο σαν σφουγκαρι με αλουμινοχαρτο.
εκανε δουλεια.μονωσα και το φιλτροκουτι και το fuel rail με αλουμινοταινια
αλλα οταν εβαλα μπαγκστερ ειδα την μεγαλυτερη μονωση.
ΤΕΛΟΣ το προβλημα ζεστης στα απαυτα μου και στα μπουτια μου.
εβαλα και ενα κουμπι για να ανοιγω το βεντιλατερ στους 100 και οχι στους 110 να πουμε.ελεεεος.
269023269024

motomaniac
23/09/2012, 16:29
τι υλικο ειναι αυτο? απο που τοπηρες? ειναι σαν αυτο που ειπα? μ'αρεσε.. ;)

chr1s_86
23/09/2012, 16:56
Με όλα αυτά τα αλουμινοτέτοια δεν θα εγκλωβίζεται περισσότερη θερμότητα στο χώρο του φιλτρου/κινητήρα κτλ ; :confused:

motomaniac
23/09/2012, 19:28
ναι αλλα θα εχεις την βενζινη σου δροσερη.

GiannisBlessed
23/09/2012, 22:59
τα αλουμινοτετοια κρατανε την θερμοτητα εξω απο το φιλτρο κουτι.μεσα ερχεται συνεχως κρυος αερας ο οποιος θελουμε να ειναι οσο πιο μονωμενος γινεται απο το περιβαλον εκει περα.
το ιδιο και η βενζινα μας το ιδιο και τα απαυταρι@ μας.
το υλικο αυτο που ειναι κατω απο το ρεζερβουαρ το πουλανε σε μαγαζια πρακτικερ κτλ τετοιο στιλ εχει την δικια του διπλης οψης κολλα απο πισω.
το ζητας ως θερμομονωτικο.
το αλλο που εβαλα στο φιλτρο κουτι και το fuel rail ειναι κοινη αλουμινοταινια 2ε το ρολο.
δεν εκανα καμια μετρηση θερμοκρασιας παντως ειναι αισθητα λιγοτερη η ζεστη στα πλαγια του ρεζερβουαρ.και με το bagster πανω περναει ακομα λιγοτερη στα ποδια μου και ειμαι ευτυχισμενος με το προτζεκτ της NASA.χαχα
μοτομανιακε πες ποσο πηρες το φιλτρακι!

motomaniac
24/09/2012, 23:15
45e φιλε μου. μακιναπαρτς..
αυριο μου ρχεται. τεταρτη θα κανω κι εγω την μηχανη μου νασα

GiannisBlessed
25/09/2012, 01:46
και ξανα ερωτω εγω...
γιατι να μην παρω πχ αυτο?
http://www.ebay.com/itm/SYTEC-UNIVERSAL-FUEL-PUMP-INJECTION-FILTER-BRACKET-/400323014273?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d351c6e81

45 μου καθονται καπως....(η μαλλον ειμαι φτωχομπινες...:()

motomaniac
25/09/2012, 19:48
μπορει και να εχεις δικιο αν κι η εμπειρια μου εχει πως στα ανταλακτικα πας μη honda βαρβαρος..δεν μιλω βεβαια για τις περιπτωσεις που βρισκεις πανομοιοτυπο στην αγορα.. πχ ρουλεμαν..
φυσικα δεν θα τα σκασω στο σαρακακη.. αλλα αν πχ το φιλτρακι ειναι μουφα και το στυψει αντλια και το βουλωσει την καις η οχι? και ποσο κανει μια αντλια? δεν γαμιεται σκαω 45 κι ειμαι ησυχος..

GiannisBlessed
25/09/2012, 22:15
εγω σκεφοτομαι να βρω να βαλω φιλτρο βενζινης αυτοκινητου.στην ιδια πιεση λειτουργιας.απο καλη εταιρια.
αλλα οχι στα 45.
δεν θα εβαζα κατι μουφα.
παντως αυτον τον φοβο που λες ειναι που με κραταει και το συζηταω καιροοο τωρα..

gefr
26/09/2012, 01:15
Είχαμε το ίδιο θέμα στα ΚΤΜ990. Τελικά κάποιος προχώρησε σε τοποθέτηση φίλτρου εξωτερικά. Από ότι λέει είναι ευχαρθστημένος με το εξωτερικό φίλτρο. Εγώ είχα ενδοιασμούς όσον αφορά την πίεση, επειδή σε εμάς ο ρυθμιστής πίεσης είναι μετά το φίλτρο, ενώ το εξωτερικό φίλτρο μπαίνει μετά το ρυθμιστή. Αλλά φαίνεται οτι δεν είναι κάτι σημαντικό και η ΚΤΜ δουλεύει μιά χαρά.

GiannisBlessed
26/09/2012, 07:39
o ρυθμιστης πιεσης νομιζω ειναι μετα τα μπεκ.δλδ εβαλε το φιλτρο στην σωλινα επιστροφης του καυσιμου?δλδ μετα τα μπεκ?

GiannisBlessed
27/09/2012, 19:09
πηγα και ρωτησα κανα δυο μαγαζια εδω στην κερκυρα.
τα φιλτρα για αυτοκινητα κανουν 5-10ε.
ειναι καπως πιο μεγαλα αλλα πιστευω οτι θα μπορουσε να χωρεσει.
κανε μου μια χαρη ρε συ motomaniac.
αν μπορεις μετρα μου την διαμετρο του φιλτρου που πηρες το μηκος του και την διαμετρο τις σωληνας που βγαζει πανω κατω.

GiannisBlessed
17/11/2012, 20:22
τελικα εβαλα αυτοκινητου.
για isuzu nissan κτλ...
κοστος 7ε.
βαλαμε σε δυο εφακια.
και τα δυο "ξυπνησαν" και η αντιλιες τους δουλευουν γλυκα και αθορυβα καμια σχεση με πριν.
φωτο δεν εχω απο την διαδικασια αλλα δεν ειναι τπτ σπουδαιο.
καποια στιγμη θα ανοιξω τα μαμα να δω ποσο βρωμικα ειναι μεσα και θα βαλω φωτο.

p@nos
26/11/2012, 00:01
ego perno ena tis bmw me 10e

GiannisBlessed
26/11/2012, 22:50
αν μπορεις να μας πεις κανα κωδικο η απο ποιο μοντελο ειναι?
αυτο το αυτοκινητου κανει μια χαρα την δουλεια του απλα ειναι λιγο μεγαλο.(καλο καθως εχει μεγαλυτερη επιφανεια)
και ειναι λιγο δυσκολο να το χωσεις μεσα εκει.

p@nos
26/11/2012, 23:23
για γσ παιρνω...καλα το φιλτρο της μαλε ειναι ετσι κι αλλιως και γενικα δεν εχεις προβλημα με οτιδηποτε να βαλεις υψηλης πιεσησ...κωδικοι κλπ υπαρχουν μονο για να ταιριαζει το σχημα γιατι αυτα συνηθως μπαινουν σε μια θηκη

αμα ειναι μεσα στο τεποζητο την επομενη φορα μπορεις να το βγαλεις εξω απο το τεποζητο οποτε στην επομενη αλλαγη γλιτωνεις το λυσιμο ;)

GiannisBlessed
27/11/2012, 00:12
αυτο σκεφτομουν να κανω αλλα τελικα κατεληξα οτι ειναι καλυτερα να ειναι μεσα εκει.
αν κατι συμβει απλα θα σβησει η μηχανη.ενω απο εξω στην καλυτερη θα κανω μπανιο με βενζινη.
στην χειροτερη??....αστα..

thanos_s
27/11/2012, 01:30
Για την αλλαγη με φιλτρο αυτοκινητου στα μηχανακια, χρησιμοποιω φιλτρο nissan almera n15.
Ειναι μικρο, η ροη του επαρκεστατη μεχρι 200 αλογα, και εχει εργοστασιακη τοποθετηση στο αυτοκινητο με ιδιους σφιγκτηρες σαν της honda και οχι με ταχυσυνδεσμους..
Τσεκαρε το.

p@nos
27/11/2012, 12:16
αυτο σκεφτομουν να κανω αλλα τελικα κατεληξα οτι ειναι καλυτερα να ειναι μεσα εκει.
αν κατι συμβει απλα θα σβησει η μηχανη.ενω απο εξω στην καλυτερη θα κανω μπανιο με βενζινη.
στην χειροτερη??....αστα..


τιποτα δε προκειται να γινει ετσι κι αλλιως εχεις σωληνα με σφυχτηρες απο κατω οποτε οι πιθανοτητα να λουστεις με βενζινη υπαρχει ηδη...

GiannisBlessed
13/01/2013, 11:43
τιποτα δε προκειται να γινει ετσι κι αλλιως εχεις σωληνα με σφυχτηρες απο κατω οποτε οι πιθανοτητα να λουστεις με βενζινη υπαρχει ηδη...

απο κατω εξω δλδ απο την τρομπα ειναι ολα εργοστασιακα.
ετσι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος φωτιας.(τουλαχιστων ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες)
ενω η πατεντα εσωτερικα οτι και να παθει απλα θα μεινω.δεν θα πεταει παντου βενζινες να παρω καμια φωτια.

η πατεντα τελικα εγινε εσωτερικα και εκτος απο αυτο το προβλημα που παρουσιαστηκε (που δεν εφταιγε η πατεντα)
ολα ειναι καλα εδω και καιρο.
το προβλημα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132217